"Писмо", което ме накара да се замисля!

  • 7 658
  • 164
  •   1
Отговори
  • Мнения: 789
Това ми изпрати мъжа ми:
http://www.spetrov.com/think-about-the-water
Клика се върху картинката, за да се сменя. Казвам, щото аз не се сетих  Embarassed

Ако имате желание, вижте го. Не знам дали повече се натъжих или уплаших, но ще се замислям повечко от тук нататък.

# 1
  • Мнения: 4 451
Писмото ме разтърси. Накара ме да се замисля за много неща. Благодаря ти Таничка!  bouquet

# 2
  • Мнения: 212
Няма какво да се замисляш. Докато стане това ние ще сме умрели вече отдавна...

# 3
  • Мнения: 2 891
Искам нещо да напиша, но не мога.

# 4
# 5
  • Мнения: 289
На това ПС не мога да го видя...
Някой да разкаже с две думи, моля...

# 6
  • casa dolce casa
  • Мнения: 172
Няма какво да се замисляш. Докато стане това ние ще сме умрели вече отдавна...
Но децата ни ще са още живи.И техните деца също.

# 7
  • Мнения: 212
Това е едно от т.нар. "верижни писма" пуснати от някой който се има за пророк, които обикалят света благодарение на хора като вас които ги препращат на свои приятели. Днес в пощенската си кутия получих 100 такива писма. И какво от това. Това си е чист вид спам. Нежелана поща. Трия ги веднага..

# 8
  • home!sweet home!
  • Мнения: 506
Ужасно тъжно и за жалост не е научна фантастика!

# 9
  • Мнения: 7 837
Този спам го има в английски вариант отдавна. Както и много други, звучащи апокалиптично...

Не са ми нужни подобни аматьорски прояви, за да се замисля.

# 10
  • Мнения: 289
Това е едно от т.нар. "верижни писма" пуснати от някой който се има за пророк, които обикалят света благодарение на хора като вас които ги препращат на свои приятели. Днес в пощенската си кутия получих 100 такива писма. И какво от това. Това си е чист вид спам. Нежелана поща. Трия ги веднага..

ОК ама в крайна сметка за какво иде реч?
Защото от този род писма, аз лично получавам само предложения да си увелича пениса, ама надали за това се тюхкате.. newsm78 #Crazy

# 11
  • Мнения: 338
Няма да доживея до тогава

# 12
  • Мнения: 2 818

ОК ама в крайна сметка за какво иде реч?


За това, че няма да има питейна вода след 50-100 години, ако индустрията и отделния човек продължават да не се замислят за Земята.

borisfx, и какво като е верижно писмо? Само заради това, че е верижно ли не струва?

# 13
  • Мнения: 46 508
Такива спамове не отварям от дълго време.

# 14
  • Мнения: 1 250
Стана ми гадно, поднесено е, меко казано, странно. Не ме накара да погледна нещата от различен ъгъл. Прилича ми на плод на някой болен мозък.

# 15
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Миии, щом продължава по веригата, значи не е толкова зле направено.
Иначе, вече взехме да свикваме с мисълта /и с много още други от сорта/. Вкоравяваме се.

# 16
  • Мнения: 3 271
На мен ми е в подписа от рано тази сутрин.

# 17
  • Мнения: 3 271
Няма да доживея до тогава

А децата ти или внуците ти и т.н
Винаги ме е изумявало това изказване

# 18
  • Мнения: 332
Нищо чудно така да изглежда Земята след години. Какво правим ние това да не се случи? Нищо, освен да рушим и замърсяваме природата. Фактите говорят сами: застрояването по морето и зимните курорти, замърсените реки, язовири и т.н, унищожителните пожари. Всичко това се дължи на човешката немърливост и безхаберност. Където и да идеш, навсякъде е зарито с  боклуци  #Cussing out

# 19
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Аз пък нищо не отворих newsm78

# 20
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
хареса ми замисъла...

# 21
  • Мнения: 789
Е още по-гадно ми стана като прочетох някои от мненията Sad В свободна държава живеем, всеки може да си казва, каквото си иска, но все пак да неречеш това спам, някак си не ми се връзва. Спам-а е нежелана поща, най-често с рекламна цел. Тук какво се рекламира? Аз ли не разбрах или.....  newsm78 Болен или здрав мозък го е измислил, не мога да кажа. Не познавам автора. И за мен е поднесено по странен начин, но едва ли щях да му обърна внимание, ако беше по стандартния.

Който иска да се трогне, да го направи. Който иска да остави нещо хубаво на децата си, да се постарае. Имаше една мисъл (забравила съм на кого  Confused ), че земята не е наша, а сме я взели на заем от децата си. Точно днес си казах, че е така.

Благодаря на тези, които са го харесали и които ще се постараят децата ни да не са като тези от "писмото"!

# 22
  • Мнения: 2 407
истина..................

# 23
  • Мнения: 5 468
Напълно вероятно така да стане след години. Ние няма да сме живи, но децата ни и тяхните деца ще бъдат.
Ами какво да направим? Да садим дървета? Аз съм навита Peace. Ще бъде голяма авантюра и същевременно - удовлетворение.

# 24
  • Мнения: 789
Напълно вероятно така да стане след години. Ние няма да сме живи, но децата ни и тяхните деца ще бъдат.
Ами какво да направим? Да садим дървета? Аз съм навита Peace. Ще бъде голяма авантюра и същевременно - удовлетворение.

Ок, хареса ми. Айде да направим една кампания. Сериозно!!! То и без това след тези пожари и сечове не е като да няма нужда.

Ама не е и само до дърветата. Още довечера ще изръчкам мъжо да смени капещия кран в банята например.

# 25
  • Мнения: 5 468
Няма да доживея до тогава

А децата ти или внуците ти и т.н
Винаги ме е изумявало това изказване

И мен.
След мен и потоп..., какво ще му мислиш.
И аз ще си го сложа в подписа. Добра идея ми даде Peace.

# 26
  • Мнения: 118
Най вероятно наистина това да чака нашите деца и внуци, а може да се случи и преди 2070, защото сами виждаме, че вече няма сезони и това глобално затопляне няма да ни донесе нищо добро. Но най лошото е, че нищо не правим по въпроса Embarassed

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
Какви са тези глупости ?  Shocked

# 28
  • Мнения: 7 837
Все ми е тая, кой го е измислил. Не ми трябват подобни клипчета, за да пестя вода, електричество, да разделям боклука или да се опитвам да върша нещо екологично-угодно в ежедневието си.

Още довечера ще изръчкам мъжо да смени капещия кран в банята например.

Добре че видя писмото, за да ти запука.

# 29
  • Мнения: 5 468
Не ми трябват подобни клипчета, за да пестя вода, електричество, да разделям боклука или да се опитвам да върша нещо екологично-угодно в ежедневието си.
Кейси, някои хора ще се повлияят от това. На теб не ти трябва, но не всеки е така отговорен.

# 30
  • Мнения: 1 339
Тръпки ме побиха докато го четях  Confused Confused Confused
От известно време се замислям за водата, за тока, за наелоновите торбички. Опитвам се да правя каквото мога и да не ги прахосвам.

# 31
  • Мнения: 789
Все ми е тая, кой го е измислил. Не ми трябват подобни клипчета, за да пестя вода, електричество, да разделям боклука или да се опитвам да върша нещо екологично-угодно в ежедневието си.

 /quote]

Ми браво на теб. Аз съм от другите, на които им трябва.

# 32
  • Мнения: 918
Ако човек има самосъзнание едва ли са му необходими такива "произведения", за да се замисли. Тъпо е хората да се стресират, аз лично също не ги чета.

# 33
  • Мнения: 4 195
Е още по-гадно ми стана като прочетох някои от мненията Sad В свободна държава живеем, всеки може да си казва, каквото си иска, но все пак да неречеш това спам, някак си не ми се връзва. Спам-а е нежелана поща, най-често с рекламна цел. Тук какво се рекламира? Аз ли не разбрах или.....  newsm78 Болен или здрав мозък го е измислил, не мога да кажа. Не познавам автора. И за мен е поднесено по странен начин, но едва ли щях да му обърна внимание, ако беше по стандартния.

Който иска да се трогне, да го направи. Който иска да остави нещо хубаво на децата си, да се постарае. Имаше една мисъл (забравила съм на кого  Confused ), че земята не е наша, а сме я взели на заем от децата си. Точно днес си казах, че е така.

Благодаря на тези, които са го харесали и които ще се постараят децата ни да не са като тези от "писмото"!
съгласна съм с теб.
Помня думите на баба ми, нейният дядо, бил някакъв странни, но много познавал - не врачка, просто си мисля, че е бил много мъдър човек, както и да е, неговите думи са били - Ще дойде ден, в който ще намираш на пътя злато и няма да го искаш, защото ще си тръгнал да търсиш вода..................аз лично знам, че такъв момент неминуемо ще настъпи за идните поколения, сред които ще са нашите внуци, правнуци и тн и тн..........човешката раса ще се самоунищожи, защото унищожава ресурсите на дома си - Земята. И това не е фанатично мислене, не живея особено природозащитно, е опитвам се, това е чистата истина. Ако някой може - нека ме обори - говорим за бъдеще време, макар и далечно Confused

# 34
  • Мнения: 789
Все ми е тая, кой го е измислил. Не ми трябват подобни клипчета, за да пестя вода, електричество, да разделям боклука или да се опитвам да върша нещо екологично-угодно в ежедневието си.



Ми браво на теб. Аз съм от другите, на които им трябва.

Извинявам се за "омазването" с двата постинга, ама ми "помагат" Wink

# 35
  • Мнения: 2 022
Добре, а като се замислите какво става? Нещо променя ли се?

# 36
Е още по-гадно ми стана като прочетох някои от мненията Sad В свободна държава живеем, всеки може да си казва, каквото си иска, но все пак да неречеш това спам, някак си не ми се връзва. Спам-а е нежелана поща, най-често с рекламна цел. Тук какво се рекламира? Аз ли не разбрах или.....  newsm78 Болен или здрав мозък го е измислил, не мога да кажа. Не познавам автора. И за мен е поднесено по странен начин, но едва ли щях да му обърна внимание, ако беше по стандартния.

Който иска да се трогне, да го направи. Който иска да остави нещо хубаво на децата си, да се постарае. Имаше една мисъл (забравила съм на кого  Confused ), че земята не е наша, а сме я взели на заем от децата си. Точно днес си казах, че е така.

Благодаря на тези, които са го харесали и които ще се постараят децата ни да не са като тези от "писмото"!
съгласна съм с теб.
Помня думите на баба ми, нейният дядо, бил някакъв странни, но много познавал - не врачка, просто си мисля, че е бил много мъдър човек, както и да е, неговите думи са били - Ще дойде ден, в който ще намираш на пътя злато и няма да го искаш, защото ще си тръгнал да търсиш вода..................аз лично знам, че такъв момент неминуемо ще настъпи за идните поколения, сред които ще са нашите внуци, правнуци и тн и тн..........човешката раса ще се самоунищожи, защото унищожава ресурсите на дома си - Земята. И това не е фанатично мислене, не живея особено природозащитно, е опитвам се, това е чистата истина. Ако някой може - нека ме обори - говорим за бъдеще време, макар и далечно Confused
PeaceНаистина е така за жалост!

# 37
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Това писмо ще предизвика точно такава реакция каквато предизвика тежката катастрофа с която се разминахме преди дни - 50 км. след катастрофата колоната коли караха с позволената скорост след което започнаха да дават газ и пак да карат неразумно.

# 38
  • Мнения: 3 271
Добре, а като се замислите какво става? Нещо променя ли се?

Ако сам решиш, да, променя се. Ето някой ще си смени капещ кран, друг ще започне да пести вода и електричество. Все е нещо.

Кейси, ти живееш в Америка, предполагам и там като в Канада не ти взимат боклука, ако не е поставен в правилните кошове, нали? Че и глоби има за това.

# 39
  • Мнения: 7 837
Кейси, ти живееш в Америка, предполагам и там като в Канада не ти взимат боклука, ако не е поставен в правилните кошове, нали? Че и глоби има за това.


Не, няма глоби, поне аз не знам.
В петък минава при нас камиона на рециклиращата компания, който събира пластмасови опаковки, стъклени бутилки, алуминиеви кенчета, хартия, картон. Маниак съм на тема разделяне и дори едно листче хартия не допускам в основния боклук.
Но не всичките ни съседи по улицата са така. Нищо че всичко е уредено и тук има хора, на които не им пука или ги мързи...

# 40
  • Мнения: 215
говорим за бъдеще време, макар и далечно Confused

За жалост никак не е далечно това бъдеще.... Sad
Имахме такъв предмет в университета и нещата който ни говориха в часовете бяха меко казано страшни.
Всяка година хиляди хектари гори се превръщат в пустиня....безвъзвратно изчезват животински видове... неща които учените са предполагали, че ще се случат след 50-100 години се случват сега....
Изобщо положението е много притеснително, но е и логично...
Невъзможно е само да се взема, без да се действа по въпроса с възстановяване на взетото...
Независимо дали ще се случи картината от това писмо или пък сюжета от филма "След утрешния ден", нещо ще се случи и е просто въпрос на време.
За съжаление нещата, които могат да се направят са въпрос на държавна и световна политика, време е политиците да направят нещо, а не както Америка например, не е подписала протокола от Киото за ограничаване на вредните емисии с довода "След като другите държави, ограничат емисиите си, това ще се отрази благоприятно на цялостното състояние на атмосферата и не е необходимо и Америка да го прави". А Америка е държавата с най-много вредни емисии изхвърлени в атмосферата....
А за обикновения човек какво остава - да ходи с колело на работа вместо с автомобил.... newsm78

# 41
  • Мнения: 4 555
Напълно вероятно така да стане след години. Ние няма да сме живи, но децата ни и тяхните деца ще бъдат.
Ами какво да направим? Да садим дървета? Аз съм навита Peace. Ще бъде голяма авантюра и същевременно - удовлетворение.

Ок, хареса ми. Айде да направим една кампания. Сериозно!!! То и без това след тези пожари и сечове не е като да няма нужда.
Ако сте сериозни, и аз съм с вас  Peace
То вече има такива кампании, но ще помогне, ако хората се свържат едни с други за по-голяма ефективност.

# 42
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ожаднях, докато четох!

# 43
  • Мнения: 5 622
Айде сега който се е замислил, да започне и да си изхвърля разделно боклука, не да си търси оправдания от рода на: "Ама то още няма техника за обработването на разделните отпадъци", като същевременно си хвърля динените кори в коша за метал и пластмаса, примерно...

# 44
  • Мнения: 6 167
Няма какво да се замисляш. Докато стане това ние ще сме умрели вече отдавна...

чудна логика. така да възпитаваш и поколенията.
правото на чиста вода е едно от 5тте фундаментални човешки права.
но какво разбират от човешки права децата и внуците ти. 

# 45
  • Мнения: 490
Това със замислянето винаги е временно...

# 46
  • Мнения: 2 673
да пийнем по една чаша студена, минерална вода.

# 47
  • Мнения: 319
Разгледах това писмо написано през 2070 година

http://www.spetrov.com/think-about-the-water

и ме накара отново да се замисля.
Какво ще правят нашите деца, ами нашите внуци...
Писна ми това бездействие. Иска ми се (колкото и наивно да звучи) да направим нещо, да покажем, че ни интересува бъдещето на нашите деца!

Дайте идеи!
Моля Ви!
 

# 48
  • Мнения: 5 370
Разгледах това писмо написано през 2070 година

http://www.spetrov.com/think-about-the-water

и ме накара отново да се замисля.
Какво ще правят нашите деца, ами нашите внуци...
Писна ми това бездействие. Иска ми се (колкото и наивно да звучи) да направим нещо, да покажем, че ни интересува бъдещето на нашите деца!

Дайте идеи!
Моля Ви!
 
Това е втората такава тема за деня. Tired
Ти лично какво предлагаш? Thinking

# 49
  • Мнения: 319
Сложи линк към другата тема, за да не се повтаряме. Или ако някой ми обясни как ще я изтрия тази.
Аз лично се мъча да правя, ама все има някой на който му пречи. Засаждам дръвчета около блока, но от 7 дъбчета, за сега е оцеляло само 1, а съм ги хващала от жълъд. Нека всеки който си мисли, че е елементарно да пробва да посади дъб и да види за колко време ще заприлича на дърво. Иначе с албициите имам по-голям успех, защото приличат на палми и много лесно се хващат. Посаждам пак от семенце и като стане около 1/2 м го подарявам на някой с двор да си декорира интериора. Но за съжаление това не е вид, който е типичен за България, а аз съм малко против "чуждестранните". Но какво да се прави и това е нещо.
Но трябват вече по-крупни мерки и за това я пуснах темата. Да се обединим и да направим нещо.

# 50
  • Мнения: 6 992
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=215425.0
Това е другата тема.
Също можеш и да видиш в www.gorichka.bg Там правят редовно инициативи за засаждане на дървета, имат и фондация. А на самия сайт има и куп други интересни материали - и за познатите ни неща, и за нетолкова познатите, които можем да направим. Wink

# 51
  • Мнения: 319
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=215425.0
Това е другата тема.
Също можеш и да видиш в www.gorichka.bg Там правят редовно инициативи за засаждане на дървета, имат и фондация. А на самия сайт има и куп други интересни материали - и за познатите ни неща, и за нетолкова познатите, които можем да направим. Wink

Благодаря!!!

# 52
  • Мнения: 313
Ще ми е интересно някой еколог да ми обясни от кое да се страхуват децата ми повече:
1. От пресъхването на водоизточниците и липса на вода
или от
2. Глобалното затопляне, топенето на ледниците и повишаването на нивото на Световния океан
?
В наши дни има доста места, където добиват питейна вода от пречистена морска/океанска. След 50 години ще забравим технологията ли?
Според мен авторът (на 'писмото', не на темата) е оглупял от замърсяването на въздуха преждевременно  Mr. Green

# 53
  • Мнения: 319
Хора, та ние го доживяхме!!! (нямало да го доживеем!)
Някой да помни такива аномалии като тези 2 години?
Никаква зима, след огромната суша, огромни порои, ниски добиви на каквото и да се сетите...
Най - лесно е да кажеш: Не ме интересува! Ами като не те интересува, защо си пуснал мнението си тук? Пусни го някъде където те интересува!
Съжалявам, че съм толкоз рязка, но за съжаление живеем всички на една и съща планета и не можем да се изолираме от действията или бездействията на останалите хора. Това което е за един е и за всички!
За това трябва да се промени самосъзнанието не само на група хора!
Не морално е да се убива, нали? А нима в момента не убиваме себе си и всички настоящи и бъдещи жители на тази планета. И не само хората, но и животните и растенията, че дори и самата планета.
Нямам нужда от еколози, за да ми обяснят каквото и да е.
Всичко на тази планета е обвързано!

# 54
  • Мнения: 2 022
Добре, а като се замислите какво става? Нещо променя ли се?

Ако сам решиш, да, променя се. Ето някой ще си смени капещ кран, друг ще започне да пести вода и електричество. Все е нещо.

Кейси, ти живееш в Америка, предполагам и там като в Канада не ти взимат боклука, ако не е поставен в правилните кошове, нали? Че и глоби има за това.

В същото време всеки ден само в София се регистрират 700 автомобила ...
Битовите мерки с кранчето за вода са капка в морето и една микронна част от индустриалното замърсяване.

# 55
  • Мнения: 212
Мама му стара (с извинение)  Twisted Evil Днес получих 100 писма с тоя боклук в тях. Не мога да сваря да ги трия. Баси колко заблуден народ има не е истина.
Моята логика в този случай е следната:
Никой, ама наистина никой не знае какво ще се случи в бъдещето. Да се говори така за бъдещето е най-малкото смешно и налудничаво. Единственото ни време в което ни е дадено да живеем това е днешния ден. Не утре, а днес и само днес. Кой знае какво ще стане утре... Никой не знае... И изобщо не се знае дали ще има утре.

# 56
  • Мнения: 6 167

Никой, ама наистина никой не знае какво ще се случи в бъдещето. Да се говори така за бъдещето е най-малкото смешно и налудничаво.

за нас. и това как живеем днес определя как ще живеят децата ни утре.
тази логика не ти ли е позната или предпочиташ да не мислиш за това?

# 57
  • Мнения: 319
Мама му стара (с извинение)  Twisted Evil Днес получих 100 писма с тоя боклук в тях. Не мога да сваря да ги трия. Баси колко заблуден народ има не е истина.
Моята логика в този случай е следната:
Никой, ама наистина никой не знае какво ще се случи в бъдещето. Да се говори така за бъдещето е най-малкото смешно и налудничаво. Единственото ни време в което ни е дадено да живеем това е днешния ден. Не утре, а днес и само днес. Кой знае какво ще стане утре... Никой не знае... И изобщо не се знае дали ще има утре.
Същото си мислил и вчера, но си изживял днешния ден. Ами ако едно твое действие помогне на един човек да изживее един ден по - пълноценно... Не си ли струва? Този човек може и да си ти.

Бъдещето се проектира в настоящето.

# 58
  • Мнения: 288
Единственото ни време в което ни е дадено да живеем това е днешния ден. Не утре, а днес и само днес. Кой знае какво ще стане утре...
  Затуй яж, пий, носи си новите дрехи, карай си колите...след нас и потоп!?! Mr. Green Браво!
  За днес- днес биваше, ама тези жеги оня ден, и наводненията вчера хич не са ми по вкуса. Дано да не мислят много хора като теб, че не ща да има подобни и по-лоши неща утре.

# 59
  • В сърцата на четирима мъже/е,може и малко повече да са:-)))/
  • Мнения: 1 808
И в момента има страни,където водата е злато.....където децата не пият 4иста вода и се разболяват,където да имаш вода - зна4и си бял и богат........Проблема е глабален,но докато не изгубиш нещо не го цениш......аз лично отдавна се старая да пестя- не пускам безцелно водата да си тече,винаги си мисля,че ако всеки по малко даде своя дан-нещата може и да не стигат до крайност.

# 60
  • Мнения: 2 022
Добре де, хубаво е, че много хора се замислят, ама с мислене само нищо не става. Извинявам се, че си повтарям риторичния въпрос. "Зелените идеи" в съседния форум по-скоро ми изглеждат като някакво модно течение, но ефекта от тях просто е нищожен или почти никакъв на фона на глобалното индустриално замърсяване и това причинено от двигателите с вътрешно горене на стотици милиони превозни средства. И какво като се пести енергия от крушката докато климатика работи на max.

# 61
  • Мнения: 6 992
Ми може пък да не си купуваш климатик...Аз лично не искам да си купувам и няма да си купя.

# 62
  • Мнения: 2 022
Ео, компа също харчи енергия. Факт е, че милиони трябва да се откажат от удобствата, които им предлага технологията, а това не виждам как може да стане, освен с държавна политика, екотехнологии, стандарти и регулиране. Това, че ти няма да си купиш климатик, а аз няма да си включвам моя (както и правя) не решава проблема.

# 63
  • Мнения: 5 370
Ми може пък да не си купуваш климатик...Аз лично не искам да си купувам и няма да си купя.
А я си представи за момент ПС-тата и сървърите в една, хм, голяма фирма? Flutter
Мммммм? Mr. Green

# 64
  • Мнения: 674
Искам нещо да напиша, но не мога.
И аз.

# 65
  • Мнения: 6 992
 туй е друго нещо, с големите фирми Laughing
А у нас единственото нещо, което се пуска, са 1 крушка и компът Laughing Еко го раздавам, пусто безпаричие  Joy

# 66
  • Мнения: 288
  Ами, честно, аз не виждам нещо да може да се промени. Ама поне да се осъзнаем, че нещата отиват наистина натам и да не се мислим за "голямата работа", защото хората са най-голямата грешка на природата с безумния си ламтеж към лукс и удобства. Жадни ще си умрем, какво да се прави... Mr. Green...ако не ние, то децата ни...

# 67
  • Мнения: 2 891
Искам нещо да напиша, но не мога.

Сетих се какво да напиша. Цивилизацията на Великденските острови, тази, която е направила онези каменни фигури, вперили поглед в морето, се е самоунищожила, като е изсекла всички дървета на острова си. Почти изчезнали в глад и мизерия, преди да ги открие Кук. Искам и нас някой да ни открие. Крайно време е вече!

# 68
  • Мнения: 4 555
Има смисъл от това писмо и то е чисто и  просто с цел да се постигне промяна в нагласата на обществото по проблема. Хората имат склонност да вярват само на добрите новини, а ако са лоши или ако се очаква от тях самите някаква активност, най-често казват "Това са глупости" или "На кой му  пука, няма да сме живи тогава". Ето това трябва да се промени най-напред. И колкото и да не ви се вярва, това се постига точно по такъв начин - като се говори за проблема, като ти се покаже до какво може да доведе той, като те накарат да се замислиш.
Никой не иска от вас до сутринта да сте измислили и реализирали решението на проблема. Просто си отворете очите за него.

# 69
  • Мнения: 4 555
Никой, ама наистина никой не знае какво ще се случи в бъдещето. Да се говори така за бъдещето е най-малкото смешно и налудничаво. Единственото ни време в което ни е дадено да живеем това е днешния ден. Не утре, а днес и само днес. Кой знае какво ще стане утре... Никой не знае... И изобщо не се знае дали ще има утре.
Понеже може би си малък и може това да е причината за празноглавостта на разсъжденията ти, а не природна тъпота, ще взема да ти отговоря.
Много често това, което се случва в следващия момент е пряко следствие от това, което сме направили в настоящия.
Представи си Максим Ставистки, който си кара с 200 км, защото има значение само какво ни се прави сега, а бъдещето... то си е бъдеще, на кой му пука. И така в следващия миг бъдещето се доближава прекалено много и става настояще.
Мисля, че не е много трудно да се направи връзката между действията и последиците, понякога тя е прекалено очевидна.
Но на много хора им се иска да си живеят с мисълта, че нещата се случват без тяхно участие и ако може някой друг да носи отговорността. Затова и толкова често се плюе я по държавата, я по Господ, я по някой друг. Понеже на нас животът ни е "даден", а бъдещето е "непредсказуемо".

# 70
  • Мнения: 1 488
Не мога просто да остана безмълвна по тази тема. Хора, отворете си очите и осъзнайте,колко е важно да живееш природосъобразно. Аз лично гледам да си разделям боклука, да пестя вода и електроенергия и да не замърсявам околната среда като цяло. Спомням си един случай, преди време, бяхме навън с приятели и аз държах пласмасова бутилка с вода, изпих си водата и исках да изхвъля бутилката, но нямаше къде, нямаше кошче за отпадъци. Тогава е взех със себе си и я носих из целия град по4ти докато намеря къде да я изхвърля и накрая моите приятели ми се присмяха, 4е съм я носила толкова дълго време. На мен пък ми направи впечатление тяхното отношение! Искам да призова към опазване на околната среда. Това, че вас няма да ви има не значи, че децата ви трябва да страдат от немърливото ви отношение към околната среда.

# 71
  • Мнения: 3 271
Битовите мерки с кранчето за вода са капка в морето и една микронна част от индустриалното замърсяване.

Отново "любимо" ми изречение!
Аз индустриалното замърсяване не мога да го спра, но мога да намаля МОИТЕ боклуци, МОИТЕ енергийни и водни разходи, МОИТЕ торбички и т.н. И супер наивно вярвам, че ако сме повече такива "оглупели" хора нещата може би все още имат някакъв шанс да се обърнат.

Ео, както знаеш и аз нямам климатик и навсякъде, където отида го спирам доколкото зависи от мен.
Разбира се, че не искам да се откажа от всичко, особено от компа, но правя каквото мога. Не отричам проблема и не си живея без да ми пука само, защото някой друг замърсявал повече. Ама че логика. това е като онова изказване защо ме глобиха, че минах на червено, преди мен минаха още 2 коли... Всеки сам си избира как да живее. Свикнала съм да ме наричат по разни начини. Даже като създавахме клуб Алергии в един друг клуб майките на алергични деца ни наричаха "секта", свиква се.

# 72
  • Мнения: 2 022
Любимо нелюбимо, това е положението. Нищо, че и на мен никак не ми харесва. Колкото до шишето, дето някой е носил цял ден за да не изхвърли, не виждам нищо специално в това, просто това е нормалното поведение.  Мерките, които трябва да се вземат са глобални. И съвсем не означава, че не трябва да се изхвърля разделно боклука и да не се пази чиста околната среда.  Бих се впечатлила например ако някой се е отказал да си купи личен автомобил в името на опазването на околната среда. Общият ми опит показва, че не можеш да накараш масата да се откаже от удобства единствено заради гражданска съвест. Щото ако двама я имат, други 2000 нямат и "компенсират" многократно техните усилия.
А по отношение на това писмо съм се замислила още в пети клас (някои от мислещите по повод писмото не са били родени още), когато писах реферат по екология. И оттогава са въведени много повече мерки и рестрикции в доста отрасли.
Оптимист съм.

Последна редакция: сб, 18 авг 2007, 08:59 от Cygnus

# 73
  • Мнения: 3 271
Cygnus, и аз съм писала реферати по екология в училище. На 33 съм. Иска ми се да съм оптимист. Но не съм. Една от причините са реакции в тема като тази. Включително твоята.
А ако беше нормално да си носиш бутилката цял ден нямаше да е такава мърсотия наоколо.
Когато живеех в Канада нямахме кола. Можехме да се придвижваме спокойно с децата само с градският транспорт.
И не правя нещата, за да впечатля някого. Просто така го усещам.

# 74
  • Мнения: 2 022
Добре е това, че ти така го усещаш, но се оказва, че са малко тези хора. Проблемът е, че за по-голямата част от тях не може да се разчита на съвест, и не е само тук така. Освен със законови мерки и санкции няма друг начин за формиране на гражданска съвест. За съжаление няма друг начин. А конкретно, най-големият замърсител за околната среда, който донякъде зависи от нас самите е автомобилният транспорт. Поне по дискутираната тема.
Каква е моята рекация по-точно и какво те впечатли в нея? Според мен не е геройство човек да прави нещо, което не му коства нищо (разделно събиране на боклук, изхвърляне на боклука не на улицата - това си се подразбира от само себе си и трябва да е заложено от ранна детска възраст). Оказва се, че за да опазим планетата трябва да можем да се ограничим от някои неща, с които сме свикнали до такава степен, че да ни е трудно да си представим как са живели бабите ни без тях и дори не се замисляте, че точно с това най-много се вреди. Тук именно трябва да се намеси науката, технологията и инженерната етика.

Последна редакция: сб, 18 авг 2007, 09:28 от Cygnus

# 75
  • Мнения: 5 370
Айде да оставим настрана изхвърлените хартийки, бутилчици, остатъци и т.н. отпадъци.
Аз имам такова питане-ако се опитаме да върнем индустрията и технологиите назад-знаете ли какво значи това? Я се опитайте да си представите, че трябва да закрием, примерно, АЙБИЕМ-щото там сървъри, компютри, енергия, принтери, хартия се харчи.....и каквото се сетите.
Или , да речем, някой завод, който изхранва хиляди семейства. И какво?
Пак ли към пещерната епоха трябва да се върнем?

# 76
  • София
  • Мнения: 6 743
ИЛи те кара да се замислиш или не.
Исках да пиша по темата, да изкажа мнение, но като виждам поредния разразил се спор  Tired се отказвам  Peace

# 77
  • Мнения: 3 271
ИЛи те кара да се замислиш или не.
Исках да пиша по темата, да изкажа мнение, но като виждам поредния разразил се спор  Tired се отказвам  Peace

И аз така  Tired Всеки път се заричам да не пиша в такива теми, ама пусто като ме глождят реакции тип "к'во ми пука аз няма да съм жив тогава" и "то аз нищо не мога да направя индустрията замърсява повече"...  smile3507

# 78
  • Мнения: 669
Да..Това не е фантазия, а вече реалност. Точно така живеят милиони в Африка. Поне филми по Дискавъри, Анимал планет и др има достатъчно.
За някои мнения  тук, не искам и да коментирам. Naughty Отново се доказва, че човека е най-нахалното, разрушително, алчно и безотговорно същество на Земята.

# 79
  • Мнения: 5 370
ИЛи те кара да се замислиш или не.
Исках да пиша по темата, да изкажа мнение, но като виждам поредния разразил се спор  Tired се отказвам  Peace
Аз спор не виждам, странно, тук даваме различни гледни точки. И, повярвай ми, едва ли някой е тотално незагрижен за показаните в клипа неща.

# 80
  • Мнения: 2 022
Милена, моля те не преиначавай думите ми. Аз също не видях спор, както казва Жосефина. Мнения от рода на тогава няма да съм жив също не искам да коментирам, защото и след 1 милион години да се  случи нещо пак ще ми пука. Това, което е във възможностите ми го правя, дори автомобил не карам и ходя с автобуса на работа. А ти? Проблемите, с които си чешем езиците в момента са горещи още от средата на миналия век и с тях трябва да се занимават политици, корпорации и научни институти. Те самите алармират вече от десетилетия, но поднесено по сух и научен начин не провокира повечето хора да прочетат и да се поинтересуват. Интересно ми е тези, който се замислиха какво правят в момента, продължават да мислят? Или отвориха учебниците по химия да изобретяват безотпадни технологии? Или запалиха двигателя на автомобила да се разходят и да обогатят с емисиите за деня атмосферата?

# 81
  • Мнения: 620
Много е лесно да се каже" И след мен потоп....." то за това сме и на това дередже,но иначе се възмущаваме newsm78.Дали е спам писъмцето или не,все пак посланието не е "Обичай ме-не ме обичай!". За хората с поизтъняли спомени да ги подсетя за един култов "СПАМЪРСКИ" филм- "Лудият Макс" се казваше....та там кое беше най-ценното нещо Rolling Eyes....и да водата наистина един ден ще свърши,колкото и неизчерпаема да ви се струва Confused

# 82
  • Мнения: 6 992
Аз, хм, мисля. Аз съм от по-малките, на които тези неща са им набивани в главата от ранна детска възраст - Капитан Планета, например. Не е имало момент, в който да не мисля за това...Да си пускам водата например да си тече, докато си мия зъбите ми се струва непростим грях ...Голяма част от нещата, които са ми рутина вкъщи, ги върша на тъмно, за да не хабя ток. Събирам си боклука разделно, от както има възможност за това...Не си оставям уредите на стендбай, не пера с омекотители и пр. и пр. Ако някъде нещо объркам в целия процес, започва адски да ме гризе отвътре и да се тормозя Confused
А да отворя учебика по химия и да измисля нещо, не мога, нямам толкоз акъл Laughing Но бях чела някъде как се прави малка слънчева батерия, да захранва едно домакинство. Като се реши най-накрая къде ще живеем, ще вържа инженера да прави слънчева батерия. Sunglasses И без това все гледа нещо да човърка.

# 83
  • Мнения: 1 250
Не ми трябват подобни клипчета, за да пестя вода, електричество, да разделям боклука или да се опитвам да върша нещо екологично-угодно в ежедневието си.
Това имах предвид и аз, но бях по-лаконична.

# 84
  • Мнения: 14 486
Този спам го има в английски вариант отдавна. Както и много други, звучащи апокалиптично...

Не са ми нужни подобни аматьорски прояви, за да се замисля.

 Peace

# 85
  • София
  • Мнения: 2 623
Може и да е откровен спам, но това
ни чака в действителност за съжаление !
Преди време Ванга беше казала:
" Помнете, че един ден водата ще е
по-скъпа от златото " и определено,
не е знаела що е това СПАМ !
Земята не е бездънна яма, която
може да поеме тоновете боклук и вредни
емисии, които хората така безрасъдно
и целенасочено изхвърлят.
В стремежа си, да съм богат тук и сега
и да не ме интересува какво ще стане,
когато ме няма / мисленето на 90% от
най-големите замърсители - индустриалците/
много по-скоро отколкото си мислим
ще се окажем в подобна на описаната Планета !

# 86
  • Мнения: 2 386
Ама вие сериозно ли?!..

Както вече стана дума преди няколко страници, морската/океанската вода се дестилира с цел получаване на питейна. В дългосрочен план е невъзможно световния океан да изчезне от тази консумация (изключвам екстремните температурни промени, макар че те пък биха довели до разтопяване на ледници, а не до суша).

С това не искам да кажа, че трябва да забравим за чисто моралните си задължения - да пазим природата, да бъдем 'еко-хора' и да мислим за бъдещето.. Казвам само, че описаната апокалиптична картина е ..нереална.
Затова се успокойте.

Пък и като ги гледам тук как всяко средностатистическо семейство използва/изхвърля по около10 пластмасови шишета на ден, защото минералната вода се произвежда в такива (плюс още толкова Кока Кола кен-чета), май е по-добре да преведа идеята и да я разпространя тук...
Големите компании, огромните държави, предприятията..това са основните замърсители, а не как Минка и нейния климатик. Не се хващайте за примера, моля-знаете какво имам предвид.
Все пак ресурсите са общи.

# 87
  • Мнения: 6 713
Това писмо не ме е накарало да се замисля, защото аз за опазването на околната среда се вълнувам от доста време.

Писмото също така е пълно с глупости. Какво означава да няма гори до 50 години  #Crazy newsm78
Да няма вода  newsm78
В условията на глобално затопляне май ще се издавим от вода, а не обратното.

Всъщност незнам дали знаете, но живота на Земята може да бъде прекъснат във всеки един момент, например ако в Земята се забие достатъчно голям по размер астероид, метеорит, който може затъмни небето от прахоляк в продължение на години. И съответно да не остане никакъв живот на Земята.

Така, че аман от такива апокалипсиси.... #Crazy



# 88
  • Мнения: 288
   Глобалното затопляне води до крайности- ту страшни суши, ту наводнения. За съжаление когато има суша, на никого няма да му е по-леко ако знае, че то после ще има пък повечко вода. Наистина има технологии за пречистване на солена вода, но дали ще могат да обслужват населението на цялата земя. И сега има суши, но де ги тези технологии?

# 89
  • Мнения: 2 022
Големите компании, огромните държави, предприятията..това са основните замърсители, а не как Минка и нейния климатик.
Точно това се опитвам да обясня, явно неуспешно. Не е виновен климатика, а завода за климатици -  общо и схематично казано.

# 90
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Големите компании, огромните държави, предприятията..това са основните замърсители, а не как Минка и нейния климатик.
Точно това се опитвам да обясня, явно неуспешно. Не е виновен климатика, а завода за климатици -  общо и схематично казано.
Големите компании по белите държави, които са натясно с пространство и природни ресурси не само, че отдавна са се замислили по въпроса, но и правят разни неща - Япония например. Още през 1985 г. съм виждала такива разработки и технологии за пречистване и подобни, че ми е падала шапката. Освен това хората си имат и закони, и разпоредби - на такъв обем производство допустимото замърсяване е толкова, трябва да изградиш съответно пречистване за еди-колко си. 20 и кусур години са минали, забравила съм точно как беше, но със сигурност нещо подобно. А и едва ли толкова време тъпчат на едно място, мисля са на светлинни години вече. Други заводи са проблемът - тези в третия свят и такива, които никнат в държави като нашата (а познайте що точно натам и насам се изнасят, за да се заобиколят разпоредбите в страната-майка и да се лапнат по-големи печалби).

Има и друг момент обаче - бюджетите за екология винаги са на опашката, а дори и да не са винаги са по-малко от военните, факт.
И колкото и да си разделяме боклука (не казвам, че не трябва да се прави), докато няма някакво глобално решение и не престанем да си ги мерим на пушкала и бомби, оправия няма да има.

# 91
  • Мнения: 4 555
Това, че решението трябва да дойде от "властимащите" не значи, че няма нужда населението да осъзнае проблема и че може през това време спокойно да си щрака с пръсти и да си мисли "От мен нищо не зависи, някой отгоре да направи нещо и да не ме занимават".

Да, в Япония са много напред. Там обаче не ограничават само индустриалното потребление. Миналата зима имаха кампания за намаляване потреблението на електрическа енергия, като са насочили усилия да измислят добра алтернатива за голямото потребление. Първо само с агитация сред населението, бяха довели до наполовина спад на потреблението на ел. енегрия, а после бяха измислили дреха, която като се загрее за 3 мин в микровълновата, да ти топли няколко часа, за да не ползваш ел. енергия за отопление. Е, не са намерили съвършеното решение, но се стараят в тази насока  Peace

В тази връзка, безумно ми е някой като каже - "Вие какво искате, в пещерите ли да се върнем!".
Има много неща, които могат да се направят. Не е нужно заводите да се затворят и хората да мизерстват. Има пречиствателни инсталации, които например Кремиковци не ползват, защото им е по-евтино да си плащат глобата, че замърсяват, отколкото да си пуснат инсталациите. Тук вината е в мизерните глоби, разбира се. И в липсата на съвест. Опитвам си да си представя човека, който решава да се плати глобата, но не и да се пуснат инсталациите, с ясното съзнание, че трови цял град, но не му пука.

Може да се направят много разработки и да се увеличи употребата на слънчевите колектори и ветрогенератори, може да се хвърлят усилия в производство на автомобили, които се движат с алтернативни горива (по които също се работи в момента). Но нали покрай петрола играят много пари, няма как да се ускори този процес, няма достатъчно интерес за това.
И други много неща могат да се направят. Иска се просто хората наистина да са заинтересовани за бъдещето си, а не да живеят на принципа "След мен и потоп".

Колкото до технологиите за дестилация на морска вода  Stop За сега тези технологии са крайно неефективни, защото хабят страшно много енергия и се използват за добиване на питейна вода в много малки количества (например за корабокрушенци). Ако трябва да се прави в промишлени количества, за сега технологията е абсолютно неефективна.
Освен това проблемът с морската вода не е само в това, че е солена, а че е замърсена. Някой тук изобщо има ли представа за какво промишлено замърсяване изобщо става дума?
70%  от животът в океаните вече е измрял в следствие на това замърсяване. Останалите 30% са със силно нарушено екологично равновесие, което значи, че също са пред измиране.

# 92
  • Мнения: 319
Ама вие сериозно ли?!..

Както вече стана дума преди няколко страници, морската/океанската вода се дестилира с цел получаване на питейна. В дългосрочен план е невъзможно световния океан да изчезне от тази консумация (изключвам екстремните температурни промени, макар че те пък биха довели до разтопяване на ледници, а не до суша).

Значи предпочиташ вместо да си пуснеш крана и  да пиеш, къпеш, миеш и т.н. да чакаш някой "индустриалец" да ти "дестилира" водата от океана и да ти я довлече до вас и съответно нито лев  newsm78 .  Е не знам ама наистина що трябва да е просто като може да е доста сложно, че и скъпо. Пък я си помисли при няколко милиарда дето обитават тази планета, кога ще стигне до теб дестилираната вода.
Пак ще се стигне до ситуацията който има пари ще живее, другите...

Последна редакция: сб, 18 авг 2007, 23:00 от krasi_vasi

# 93
  • Мнения: 2 386
Както вече стана дума преди няколко страници, морската/океанската вода се дестилира с цел получаване на питейна. В дългосрочен план е невъзможно световния океан да изчезне от тази консумация (изключвам екстремните температурни промени, макар че те пък биха довели до разтопяване на ледници, а не до суша).
Айде пак тъпи разсъждения! Ядосах се тогава, ама си замълчах, но този път не мога.
Значи предпочиташ вместо да си пуснеш крана и  да пиеш, къпеш, миеш и т.н. да чакаш някой "индустриалец" да ти "дестилира" водата от океана и да ти я довлече до вас и съответно нито лев  newsm78 .  Е не знам ама наистина що трябва да е просто като може да е доста сложно, че и скъпо. Пък я си помисли при няколко милиарда дето обитават тази планета, кога ще стигне до теб дестилираната вода.
Пак ще се стигне до ситуацията който има пари ще живее, другите...


Баба ми има една приказка 'Кога стана калайджия, кога ти почерня зад****'.
Ако не си забелязала, в този форум се толерира правото да имаш различно мнение и да го защитаваш без някой да дава обидни квалификации, най-малкото защото е против правилата. Wink
Ако прочетеш внимателно какво съм написала, ще разбереш (надявам се), че всъщност успокоявам стадния инстинкт на хората да се притесняват, и то често без да знаят за какво точно иде реч (освен Карина и още двама-трима).Мога да ти гарантирам, че аз съм много по-еко от теб, най-малкото защото държавата ми създава условия да бъда ( истинско разделно сметосъбиране, рециклиране, извършвано от повече от една фирма на пазара и т.н.)Но това няма значение.

Сега, повтарям, върни се и прочети какво съм написала всъщност.. и тогава обиждай.  Stop


Заставам зад всяка дума на Карина. Единственото, с което не съм много съгласна е дестилирането  Laughing -
1. Неефективни са, защото не е опрял ножа до кокала. Но работят. И съответно, могат да се осъвършенстват. НТП..
2. Наясно съм (приблизително) с количественото замърсяване на водата, но ти сама казваш, че е промишлено.. Т.е. - върнахме се в началото. Ние можем още 100 страници да си говорим, но докато не се вземат сериозни, мащабни мерки.. няма да има ефект.

И тук повтарям - твърдо подкрепям идеята за опазването на водите; на природата като цяло; за водене на 'зелен живот' в личностен аспект.. Друг е въпросът, че не вярвам да има ефект. Но ние сме длъжни да опитаме. Който разбрал-разбрал.

Последна редакция: сб, 18 авг 2007, 22:54 от evanescent

# 94
  • Мнения: 4 392
Отдавна мисля за това.. Sad

# 95
  • Мнения: 319
Извинявай, права си! Не съм искал да обидя никого ще го коригирам, но пак си мисля, че е много по-удобно да ми е чиста водата в чешмата, отколкото да влача бутилки по етажите.
Друго което искам да кажа, че пак се разрази някакъв спор без да се даде и най-бегла идея за нещо, което може да се промени.
В една друга тема, която хората взеха присърце, дадоха доста идеи, а тук нито една.

# 96
  • Мнения: 2 386
Мир. Laughing  На мен ми хареса идеята за посаждане на дръвчета. Аз го правя когато съм си вкъщи..

А баба ми е посадила сигурно поне 100 дървета през живота си, и продължава да го прави, милата. Heart Eyes  Даже онзи ден поръчала на децата от квартала да се грижат за дръвчетата, защото били като дечица - малки и беззащитни.  Heart Eyes

Предлагам всеки да го направи - пред блока, в градинката, в парка..Пак е нещо.

# 97
  • Мнения: 4 392
Мога да ти гарантирам, че аз съм много по-еко от теб, най-малкото защото държавата ми създава условия да бъда ( истинско разделно сметосъбиране, рециклиране, извършвано от повече от една фирма на пазара и т.н.)

Каква лицемерна държава! ooooh! Същата, която

 
Цитат
  не е подписала протокола от Киото за ограничаване на вредните емисии с довода "След като другите държави, ограничат емисиите си, това ще се отрази благоприятно на цялостното състояние на атмосферата и не е необходимо и Америка да го прави". А Америка е държавата с най-много вредни емисии изхвърлени в атмосферата....

evanescent
, нищо лично , наистина.  Peace

Ние сме дребни риби и от нас почти нищо не зависи. Колкото и еко да действаме, това е само за успокоение на собствената ни съвест.. Освен, ако не се потърси отговорност на виновниците и се вземат наистина крути мерки..Което не знам, кой ще го организира..Mission Impossible... Sad

# 98
  • Мнения: 4 555
Ние сме дребни риби и от нас почти нищо не зависи. Колкото и еко да действаме, това е само за успокоение на собствената ни съвест.. Освен, ако не се потърси отговорност на виновниците и се вземат наистина крути мерки..Което не знам, кой ще го организира..Mission Impossible... Sad
Точно ей това пораженческо мислене няма да помогне за спасяване на ситуацията.
От нас зависят много неща, защото ние сме обществото и новите хора (и бъдещите политици) в него са продукт на нашето общество.

Не знам защо си мислите, че решението на проблемите винаги започва с това, че един човек запретва ръкави и свършва цялата работа!

Ще ви дам пример, който може би ще е по-лесен за разбиране.
Представете си как в миналото жените не са имали право да гласуват и въобще са имали много ограничени права. Минали са много поколения, докато общественото мнение се пречупи и идеята за правата на жените стане приемлива и докато се стигне до закон, който да им дава право да гласуват. Но политик, който да издаде такъв закон е резултат от общество, което е узряло за тази идея. Такъв политик, даващ такова решение, не може да се появи в неузряла за това среда. И всяка жена, която е ходила с панталон, макар и оплювана и подигравана, е донесла своята какпка в морето, за да се извърши метаморфозата в мисленето и нагласата на обществото, което да приеме и осмисли тази промяна.

Сега подобни кампании има в ислямските страни. Много бавно и много трудно има някакъв напредък. Ако един политик се изтъпани и каже "От сега нататък жените няма да носят фереджета и ще имат равни права с мъжете", той просто ще бъде свален от власт. Защото обществото не е достатъчно готово да получи като решение направо резултатът, който е крайна цел на целия процес, макар от десетилетия да се работи в тази насока.

Разбирате ли аналогията с екологичните проблеми? Първо днешните политици са резултат от едно минало поколение и не можем да очакваме решението да дойде от тях. А ако обществото ни не е подготвено, и от нас няма да дойде, дори самото решение да е очевидно (както това с жените в ислямския свят).
Решението ще дойде само когато всички хора с мислене "След мен и потоп" престанат да са част от обществото и бъдат заместени с други, които разбират нуждата от мерки. А това ще стане не като трием "спама", който ни информира за проблемите, а като говорим за тях.

# 99
  • Мнения: 9 865
Много мъдрост се е изляла тук. Писмото си е писмо, днес ще те стресне, утре ще го забравиш. Може да му се издразниш, да го изтриеш или подминеш, така както ще подминеш пълните с разлагаща се каша кофи уж за хартия. Може да не садите дървета, но поне не ползвайте памперси. Има измислени доста по-еколгични неща от тях... Тази статия разказва как малките невинни бебета се превръщат в доста неекологичен продукт на човешката дейност без дори да го осъзнават. Дайте им възможност да бъдат еко от малки.

# 100
  • Мнения: 789
Карина, хареса ми последното ти изказване  Peace Добро обобщение!

Приятен ден на всички!

# 101
  • Мнения: 4 392
Ние сме дребни риби и от нас почти нищо не зависи. Колкото и еко да действаме, това е само за успокоение на собствената ни съвест.. Освен, ако не се потърси отговорност на виновниците и се вземат наистина крути мерки..Което не знам, кой ще го организира..Mission Impossible... Sad
Точно ей това пораженческо мислене няма да помогне за спасяване на ситуацията.
От нас зависят много неща, защото ние сме обществото и новите хора (и бъдещите политици) в него са продукт на нашето общество.

Ти пък намери кого да наречеш "човек с пораженческо мислене"! ooooh!
Мисля, че бях достатъчно ясна в горния си постинг. Няма нужда от прекалено екзалтиране и ненужно сантименталничене (някои дори стигат до там, да наричат "зелените идеи" модно течение ooooh! Ама какво да ги правиш, като се образоват само от телевизията и вестниците....Отскоро се заговори у нас за това, което по света е нещо разбиращо се от само себе си, и те го сметнаха за поредната мода..А че писмото се възприема от някои само и единствено като спам- не ми се коментира....Ами той и животът ни трябва да е станал спам, а душата ни- флууд.. Rolling Eyes ) а от здрав разум и най- вече - действия.
Ти това схвана ли го в предишното ми мнение? Peace

# 102
  • Мнения: 3 271
Карина, браво  smile3501

Макар да не съм съгласна напълно с аналогията за политиците, защото екологичните проблеми са нещо различно и доста видимо, но всяка такава тема ме убеждава, че наистина (колкото и да ми беше трудно да го повярвам и разбера) много хора не виждат проблем.

# 103
  • Мнения: 4 585
Нищо чудно така да изглежда Земята след години. Какво правим ние това да не се случи? Нищо, освен да рушим и замърсяваме природата. Фактите говорят сами: застрояването по морето и зимните курорти, замърсените реки, язовири и т.н, унищожителните пожари. Всичко това се дължи на човешката немърливост и безхаберност. Където и да идеш, навсякъде е зарито с  боклуци  #Cussing out
Да добавя и наводненията също. От обеззалесяването на водосборните райони на реките.
Нашите управници се тръшкат да почистват речни корита. Не е това решението.
Залесяване му е майката. На всички голи баири, склонове, ридове и пустеещи земи.
Видях от близо наводнение. Само втория ден извозиха 30 тона удавени животни.
Дълго търсиха осмата жертва, а бях си втълпил, че е натоварена с животните
и е отишла на кирисажа за трупно брашно. Намериха я на 3 км завлачена.

# 104
  • Мнения: 7 837
Да, да, продължавайте да мислите глобално. Протокола от Киото и разни други неща, с които виновниците са нарочени и готово. Но Буш скоро няма да е президент, следващият сигурно ще подпише пустия протокол... Това ще оправи ли напр. въздуха над София, ще спре ли изсичането на дървета, паленето на гори, изхвърлянето на боклука, където падне и т.н. и т.н.
За пореден път глобалното безсмислено мислене, ще доведе до изпускане на малките неща.
Репортаж от лицемерната държава няма да правя, защото тук всеки мисли първо локално, а така се постигат добри резултати.

Всички се пънат да се кланят и ръкопляскат на Гор, а той вече си взима 6-цифрените хонорари за лекция и не му пука.

# 105
  • Мнения: 5 370

Всички се пънат да се кланят и ръкопляскат на Гор, а той вече си взима 6-цифрените хонорари за лекция и не му пука.
Имаш предвид книгата му ли, дето пише, че "глобалното затопляне е измислица"?
Как се казваше тя, впрочем, каня се все да отида до Славейков да я потърся, ама забравих заглавието? ooooh!

# 106
  • Мнения: 7 837
Аз отдавна не го чета или слушам, не знам.
Имаше преди месец-два, статия и правеха аналог между него и Руди Джулияни (бившия кмет на Ню Йорк по време на падането на близнаците), който не взима под $200 хил на лекция и вече е приличен милионер...
Политиката е курвенска игра и е нормално да се изражда.

# 107
  • Мнения: 5 370
Аз отдавна не го чета или слушам, не знам.
Имаше преди месец-два, статия и правеха аналог между него и Руди Джулияни (бившия кмет на Ню Йорк по време на падането на близнаците), който не взима под $200 хил на лекция и вече е приличен милионер...
Политиката е курвенска игра и е нормално да се изражда.

Тук 2 мнения няма, определено. Затова и политици стават -за мене поне-само хора, които могат да я играят "курвенската" роля. Peace

# 108
  • Мнения: 4 555
Ти пък намери кого да наречеш "човек с пораженческо мислене"! ooooh!
Не съм те нарекла "човек с пораженческо мислене", споменах само, че "От нас нищо не зависи" е подобен род философия. И докато си мислим, че "Ние сме дребни риби, моля някой друг да се заеме с проблемите", няма да има решение.
И че нашата работа за момента е само да знаем и да говорим за тези проблеми, понеже от тук се тръгва по пътя към решението им.
И че докато не извървим този път, даже и да ни спуснат решението отгоре, то ще бъде неефективно, понеже обществото ще го отхвърли, ако не е готово за него. Само обърни внимание на факта, че за много хора да се живее екологично означава да се откажем от тока и течащата вода и да се върнем в пещерите! Дори само този пример показва спешната нужда от ограмотяване на хората по темата.

# 109
  • Мнения: 6 167


морската/океанската вода се дестилира с цел получаване на питейна.

 Joy Joy Joy

# 110
  • Мнения: 4 392
Ти пък намери кого да наречеш "човек с пораженческо мислене"! ooooh!
Не съм те нарекла "човек с пораженческо мислене", споменах само, че "От нас нищо не зависи" е подобен род философия. И докато си мислим, че "Ние сме дребни риби, моля някой друг да се заеме с проблемите", няма да има решение.
И че нашата работа за момента е само да знаем и да говорим за тези проблеми, понеже от тук се тръгва по пътя към решението им.
И че докато не извървим този път, даже и да ни спуснат решението отгоре, то ще бъде неефективно, понеже обществото ще го отхвърли, ако не е готово за него. Само обърни внимание на факта, че за много хора да се живее екологично означава да се откажем от тока и течащата вода и да се върнем в пещерите! Дори само този пример показва спешната нужда от ограмотяване на хората по темата.
Карина, предвидливо, съвсем умишлено  и специално за хора като теб, не написах: От нас нищо не зависи, а от нас почти нищо не зависи..
И моля те, не ми вкарвай думи в устата , "като моля някой друг да се заеме с проблемите". Stop Бъди коректна, като цитираш! Peace



# 111
  • Мнения: 4 555
Карина, предвидливо, съвсем умишлено  и специално за хора като теб, не написах: От нас нищо не зависи, а от нас почти нищо не зависи..
И моля те, не ми вкарвай думи в устата , "като моля някой друг да се заеме с проблемите". Stop Бъди коректна, като цитираш! Peace
Ама моля ти се, стига си приемала лично към себе си това, което съм казала. С това, което написах в кавички имах предвид обобщено мненията на много хора, които се изказаха по подобен начин. Визирах като цяло този тип мислене, а не конкретно теб и твоето изказване. Щом съм написала нещо, което ти не си имала предвид, значи съм визирала някой друг от изказалите се в темата по-рано. Не смятам за нужно да цитирам поименно всеки, още повече, че не коментирам самите автори.

# 112
  • Мнения: 4 392
Ама моля ти се, стига си приемала лично към себе си това, което съм казала. С това, което написах в кавички имах предвид обобщено мненията на много хора, които се изказаха по подобен начин. Визирах като цяло този тип мислене, а не конкретно теб и твоето изказване. Щом съм написала нещо, което ти не си имала предвид, значи съм визирала някой друг от изказалите се в темата по-рано.
Е, браво! hahaha Защото мои думи използваш.. , а никът ми се мъдри отгоре Rolling Eyes

Не смятам за нужно да цитирам поименно всеки, още повече, че не коментирам самите автори.


Като не смяташ за нужно да цитираш поименно всеки, защо ме цитираш тогава? newsm78


Ако не си разбрала нещо, казано от мен, питай директно- ще ти отговоря. Hug

# 113
  • Мнения: 2 386
..Както и да е, всъщност. 

# 114
  • Мнения: 319
Много мъдрост се е изляла тук. Писмото си е писмо, днес ще те стресне, утре ще го забравиш. Може да му се издразниш, да го изтриеш или подминеш, така както ще подминеш пълните с разлагаща се каша кофи уж за хартия. Може да не садите дървета, но поне не ползвайте памперси. Има измислени доста по-еколгични неща от тях... Тази статия разказва как малките невинни бебета се превръщат в доста неекологичен продукт на човешката дейност без дори да го осъзнават. Дайте им възможност да бъдат еко от малки.
Beth, всъщност има и по-екологичен начин от този, който си посочила. Нарича се ЕБХ - Естествена бебешка хигиена, въобще не се ползват памперси. Мъча се да го използвам, но да си призная не заради природата, а заради комфорта на бебето ми.

# 115
  • Мнения: 2 759
...Beth, всъщност има и по-екологичен начин от този, който си посочила. Нарича се ЕБХ - Естествена бебешка хигиена, въобще не се ползват памперси...
                 Не разбрах, а ми стана любопитно...
                 Аз пък като пазарувам избирам опаковките така, че да могат да се рециклират, примерно. Има неща, за които не съм намерила решение все още, но съм близо до решението.. Въпреки това, с много, много редки изключения избягвам да купувам течности, които не са в стъклени бутилки, дори по заведенията. Не си купих кола, за което още ми е вътрешно доста. Не си купувам нищо, което мога да наема, за да не стимулирам излишно производство.

# 116
  • Мнения: 3 782
Стана ми гадно, поднесено е, меко казано, странно. Не ме накара да погледна нещата от различен ъгъл. Прилича ми на плод на някой болен мозък.
Незнам да се замислям ли или да се страхувам

# 117
  • Мнения: 1 161
Е още по-гадно ми стана като прочетох някои от мненията Sad В свободна държава живеем, всеки може да си казва, каквото си иска, но все пак да неречеш това спам, някак си не ми се връзва. Спам-а е нежелана поща, най-често с рекламна цел. Тук какво се рекламира? Аз ли не разбрах или.....  newsm78 Болен или здрав мозък го е измислил, не мога да кажа. Не познавам автора. И за мен е поднесено по странен начин, но едва ли щях да му обърна внимание, ако беше по стандартния.

Който иска да се трогне, да го направи. Който иска да остави нещо хубаво на децата си, да се постарае. Имаше една мисъл (забравила съм на кого  Confused ), че земята не е наша, а сме я взели на заем от децата си. Точно днес си казах, че е така.

Благодаря на тези, които са го харесали и които ще се постараят децата ни да не са като тези от "писмото"!
съгласна съм с теб.
Помня думите на баба ми, нейният дядо, бил някакъв странни, но много познавал - не врачка, просто си мисля, че е бил много мъдър човек, както и да е, неговите думи са били - Ще дойде ден, в който ще намираш на пътя злато и няма да го искаш, защото ще си тръгнал да търсиш вода..................аз лично знам, че такъв момент неминуемо ще настъпи за идните поколения, сред които ще са нашите внуци, правнуци и тн и тн..........човешката раса ще се самоунищожи, защото унищожава ресурсите на дома си - Земята. И това не е фанатично мислене, не живея особено природозащитно, е опитвам се, това е чистата истина. Ако някой може - нека ме обори - говорим за бъдеще време, макар и далечно Confused
Знаете ли, може би от града все още не се вижда картината ясно, защото има вода в чешмите и магазините са пълни. Но излезте в провинцията, на полето да видите страшната картина от сушата -- слънчогледите изгорели преди да узреят, житото като трева... Само една зима без сняг и нашият кладенец, от който взимаме питейна вода престана да се пълни, нещо, което никога не се е случвало. Само една зима без валежи и олиото и хляба скочиха двойно.  А я си представете още 4-5 поредни зими без сняг...

В този клип нещата са ясни и точни -- ние, в момента, живеем живот откраднат от децата ни. Всяко наше незаинтересованост и безхаберие им се пише на тяхната сметка.

След тази зима без сняг аз вече съвсем реално виждам как ще показвам на Самуил снимки със зимни пейзажи от тук и ще му разказвам за бялата магия...

И така, нека всеки тук да напише нещата с които може да помогне да съхраним домът на децата ни. Аз ще изредя нещата, които ние правим:
  • Направихме външна топлоизолация на къщата. Зимният разход на дърва за локалното парно падна от 8-9 кубика дърва на 4 кубика. По-малко изсечени гори, по-малко замърсяване на атмосферата. Инвестицията се изплаща за около 5 години.
  • Поставихме слънчев колектор за вода. Цяло лято има безплатна гореща вода а зимата тя се топли от парното. Пести много електричество, съответно и въглищата и газа, които се горят за производството му. Изплаща се за 2 години.
  • Поставихме газова уредба на колата, защото газта замърсява по-малко от бензина. Правим списък с всичко необходимо за купуване, така че да не обикаляме безцелно града и да горим газ. Така вместо всеки ден да се купуват дреболии слизаме 1-2 пъти седмично до града и купуваме всичко наведнъж.
  • Ушихме пазарски чанти от стари пердета. Слагаме в тях стоките, вместо в найлонови торбички като останалите. Вече ни гледат странно в супермаркета, още по-добре и това е реклама. Simple Smile
  • Майките забелязаха, че детето е без памперси. Чудят се, дали просто така си ходи и си пишка в гащите, a ние им обясняваме, че той от 5-ти месец не го прави, защото е научен да си казва. Всички ни гледат невярващо. Е, не са чували за ЕБХ хората. Нито са чували, че в България всяка година една хубава зелена гора пада под триона и свършва на бунището като 240 милиона мръсни памперса.
  • Разделяме боклука в 3 чувала. Когато ходим до града хвърлям в определените контейнери.
  • Произвеждаме си собствена храна, като зеленчуци, плодове, хляб. Не използваме химикали, защото с правилна грижа и внимание растенията дават същият добив. Градинските и битови органични отпадъци смиламе със специална мелачка и става чудесен компост за градината. Така се свежда до минимум боклука.
    Домашният хляб освен че е по-полезен и вкусен (житото се мели с триците непосредствено преди опичането и си запазва аромата и баластните вещества) но е и 2 пъти по-евтин. На път сме да се снабдим с малка маслобойна за правене на олио от ядки и слънчоглед.
  • Сменихме крушките с енергоспестяващи. Горят три пъти по-малко ток. Инвестицията се изплаща за 2 години (но само ако са Philips. Другите след 6-8 месеца изгарят.)
  • Отопляваме се само с изсъхнали и паднали дърва от гората, които сами събираме със зеления Маргаритко. Престанахме да купуваме, защото секат живи дървета за огрев.
  • Водата се използва по няколко пъти. Например изкъпваме бебето, после поливаме градината с нея. Понякога аз се къпя навън насред градината и така поливам.
  • Използваме пералня, която взима топлата вода направо от слънчевия колектор Така се спестява електричество за нагряването й.
  • Избягваме да купуваме неща с опаковки -- взимаме кашкавал от пита ( неопакован), наливни продукти, като олио, прясно мляко.
  • Избрах работа, която да мога да работя у дома -- така се спестяват стотици литри газ, която трябва да изгоря до работата и обратно.
  • Замених обикновените батерии с акумулаторни във всички дистанционним, радио, фенерчета и др.  -- така няма да се хвърлят и да се купуват нови всеки път като се изтощят. Една акумулаторна може да се зарежда до 1000 пъти. Старите изтощени не ги хвърлям а ги събирам и ги предавам.

В момента търсим алтернатива на праховете за пране. Успяхме да открием такъв без фосфати, но не пере добре.

Последна редакция: пт, 24 авг 2007, 18:11 от Ludmil

# 118
  • Мнения: 319
...Beth, всъщност има и по-екологичен начин от този, който си посочила. Нарича се ЕБХ - Естествена бебешка хигиена, въобще не се ползват памперси...
                 Не разбрах, а ми стана любопитно...
                 Аз пък като пазарувам избирам опаковките така, че да могат да се рециклират, примерно. Има неща, за които не съм намерила решение все още, но съм близо до решението.. Въпреки това, с много, много редки изключения избягвам да купувам течности, които не са в стъклени бутилки, дори по заведенията. Не си купих кола, за което още ми е вътрешно доста. Не си купувам нищо, което мога да наема, за да не стимулирам излишно производство.
Ето няколко сайта по въпроса:
http://nodiaper.beinsa.info/
http://bglog.net/bebelog/10435
http://cleansing.atspace.com/alternative_mothering.htm

Методът ми разясни един баща от форумът. За което искрено му благодаря! Писах му на лични да се включи, а вече виждам и че го е направил.
Ludmil, моля те обясни ти, защото смятах да те цитирам, но в момента малко ми е неудобно след като се включи в темата.

# 119
  • Мнения: 789
Ludmil, шапка ти свалям!!! Браво, някои от нещата може и ние да ги приложим. Не живеем в къща, та слънчевия колектор трудно би се сложил (няма къде), няма и как да си произвеждаме ние храна, но останалите са напълно приложими.
Убедена съм, че ако всеки приложи на практика дадените от теб примери (които има възможност да внедри в ежедневието си) или помисли за други подходящи, нещата ще тръгнат към по-добро!

# 120
  • Мнения: 1 161
Ludmil, шапка ти свалям!!! Браво, някои от нещата може и ние да ги приложим. Не живеем в къща, та слънчевия колектор трудно би се сложил (няма къде), няма и как да си произвеждаме ние храна, но останалите са напълно приложими.
Убедена съм, че ако всеки приложи на практика дадените от теб примери (които има възможност да внедри в ежедневието си) или помисли за други подходящи, нещата ще тръгнат към по-добро!
Виждал съм колектори под балконите на много блокове вече.
За мелничката за жито -- нашата е немска, но съседа, който много се запали от идеята си изнамери от селата малка, ръчна, от едно време -- два малки воденични камъка един в друг, единият се върти с ръчка. Върши същата работа.

Последна редакция: пт, 24 авг 2007, 17:49 от Ludmil

# 121
  • Мнения: 789

Виждал съм колектори под балконите на много блокове вече.


А сега де... Накара ме да пусна търсачката  Wink Колкото инфо излезе, ще има да си го чета до утре  Grinning

# 122
  • Мнения: 1 161

Виждал съм колектори под балконите на много блокове вече.


А сега де... Накара ме да пусна търсачката  Wink Колкото инфо излезе, ще има да си го чета до утре  Grinning
Моя сам го слагах, ако трябва помощ -- викай.

# 123
  • Мнения: 4 392
Аз прерових нета  преди време за слънчеви колектори,които могат да се слагат на апартамент  и нищо не намерих. Говоря за такива за отделно домакинство..Няма да мога да изляза на глава с всички от входа иначе.. Живеем на 1. етаж.
Ще бъда изключително благодарна, на всеки , който даде някаква идея.  Апартаментът ни е разположен така, че  единият балкон се осветява предиобед(североизток), другия следобед(югозапад)

# 124
  • Мнения: 4 392
Виждал съм колектори под балконите на много блокове вече.
Как ПОД балконите?! Rolling Eyes

# 125
  • Мнения: 2 759
                   По повод някои разсъждения в началото на темата в стил 'кой би се отказал от удобствата' и 'колко напред е Япония':

                   Испанско село отхвърля с референдум мобилните телефони

                   Акумулаторна батерия захранвана с глюкозен разтвор

# 126
  • Мнения: 319
                   По повод някои разсъждения в началото на темата в стил 'кой би се отказал от удобствата' и 'колко напред е Япония':

                   Испанско с … 86;ни

                   Акумулато& … 74;ор
Ей, Лигла, от колко време си мисля и аз да заритам моя мобилен нанякъде, че откакто видях мобилен в ръцете си, свърши се със спокойствието. Някой път побеснявам като звънне.  Rage

# 127
  • Мнения: 9 903
Аз прерових нета  преди време за слънчеви колектори,които могат да се слагат на апартамент  и нищо не намерих. Говоря за такива за отделно домакинство..Няма да мога да изляза на глава с всички от входа иначе.. Живеем на 1. етаж.
Ще бъда изключително благодарна, на всеки , който даде някаква идея.  Апартаментът ни е разположен така, че  единият балкон се осветява предиобед(североизток), другия следобед(югозапад)
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=175499.0 - това е темата, която аз бях пуснала преди тук.
В гугъл също има доста информация вече - http://www.google.com/search?hl=en&q=%D1%81%D0%BB%D1%8A%D0%B … D0%BE%D1%80%D0%B8
или http://apexexperts.com/contacts.html.
Само че през зимата не е достатъчен слънчевият колектор, а и си е инвестиция. Разбира се, има значение къде живееш. Но наистина слънчевите колектори навлизат все повече - като тръгнеш из града, поглеждай покривите и фасадите на новите кооперации.

# 128
  • Мнения: 1 161
Аз прерових нета  преди време за слънчеви колектори,които могат да се слагат на апартамент  и нищо не намерих. Говоря за такива за отделно домакинство..Няма да мога да изляза на глава с всички от входа иначе.. Живеем на 1. етаж.
Ще бъда изключително благодарна, на всеки , който даде някаква идея.  Апартаментът ни е разположен така, че  единият балкон се осветява предиобед(североизток), другия следобед(югозапад)
Такива за слагане на балкон няма   Nature Sunny
Просто обикновен колектор се слага пред балкона, на стойка и това е. А това че си на 1-ви етаж е още по-добре, защото няма да пречи на никой отдолу. Най-добре на следобедния балкон. В горещ ден са нужни около  2 часа за да се стопли вода. Южния балкон далеч ли е от бойлера?

# 129
  • Мнения: 2 952
   По темата за писмото - дано нещата не са така страшни наистина.Според мен  са преувеличени цифрите и годините.И ние  си мислехме ,чее 2000 г.  ще е края на света , роботи -човеци , извънземни.Спокойно. Simple SmileРециклирайте, правете каквото можете, учете  децата си така и това е .

# 130
  • Мнения: 4 392
Вчера писах, писах, но имах технически проблеми и сега виждам, че нищо не съм публикувала.. Rolling Eyes
тити, благодаря. Попрехвърлих това- онова, но за моя частен случай още нищо не съм намерила. Иначе за къщите е ясно. Peace
Такива за слагане на балкон няма   Nature Sunny
Просто обикновен колектор се слага пред балкона, на стойка и това е. А това че си на 1-ви етаж е още по-добре, защото няма да пречи на никой отдолу. Най-добре на следобедния балкон. В горещ ден са нужни около  2 часа за да се стопли вода. Южния балкон далеч ли е от бойлера?
Около 20 метра. На мен идеята ми е, да използваме топлата вода и за отопление, защото досега бяхме на  локално парно, а сега мъжът ми иска да минем на ток. Аз пък не съм съгласна и затова ще мъдря други варианти.

# 131
  • Мнения: 9 903
аз пък мисля, че слънчев панел може да се постави и на самата външна стена, до терасата примерно. Най-лесно е да се пита по фирмите. А пред балкона има да си го дириш след първия един час........

# 132
  • Мнения: 319
аз пък мисля, че слънчев панел може да се постави и на самата външна стена, до терасата примерно. Най-лесно е да се пита по фирмите. А пред балкона има да си го дириш след първия един час........
А ако се сложи над терасата, ще играе и ролята на сенник?

# 133
  • Мнения: 4 392
Айде сега който се е замислил, да започне и да си изхвърля разделно боклука, не да си търси оправдания от рода на: "Ама то още няма техника за обработването на разделните отпадъци", като същевременно си хвърля динените кори в коша за метал и пластмаса, примерно...
Дай идея тогава, къде да си изхвърля динените кори, защото съм голям замърсител. Rolling Eyes
Не мога да ги компостирам (в апартамент сме). Нямаме контейнери за разделно събиране на боклука.

# 134
  • Мнения: 789
Айде сега който се е замислил, да започне и да си изхвърля разделно боклука, не да си търси оправдания от рода на: "Ама то още няма техника за обработването на разделните отпадъци", като същевременно си хвърля динените кори в коша за метал и пластмаса, примерно...
Дай идея тогава, къде да си изхвърля динените кори, защото съм голям замърсител. Rolling Eyes
Не мога да ги компостирам (в апартамент сме). Нямаме контейнери за разделно събиране на боклука.

Проблема не е в динените кори, стига да са изхърлени в общия контейнер, не в този за разделно събиране, където не им е мястото.

# 135
  • Мнения: 3 830
Много ти благодаря, че сподели това с всички нас.   bouquet Важно е и тъжно.
Не ми се иска да го мисля, но промените са започнали вече  Cry Cry Cry

Изпратих го на всичките си познати.

Благодаря!   bouquet

# 136
  • Мнения: 1 910
Ако има енергия, чистата вода няма да е проблем.
Това не значи, че не трябва да я пестим.  Wink

# 137
  • Мнения: 1 910
Напълно вероятно така да стане след години. Ние няма да сме живи, но децата ни и тяхните деца ще бъдат.
Ами какво да направим? Да садим дървета? Аз съм навита Peace. Ще бъде голяма авантюра и същевременно - удовлетворение.

Ок, хареса ми. Айде да направим една кампания. Сериозно!!! То и без това след тези пожари и сечове не е като да няма нужда.
Ако сте сериозни, и аз съм с вас  Peace
То вече има такива кампании, но ще помогне, ако хората се свържат едни с други за по-голяма ефективност.

Кампания наистина има. Вижте тук www.gorichka.net

# 138
  • Мнения: 4 555
Напълно вероятно така да стане след години. Ние няма да сме живи, но децата ни и тяхните деца ще бъдат.
Ами какво да направим? Да садим дървета? Аз съм навита Peace. Ще бъде голяма авантюра и същевременно - удовлетворение.

Ок, хареса ми. Айде да направим една кампания. Сериозно!!! То и без това след тези пожари и сечове не е като да няма нужда.
Ако сте сериозни, и аз съм с вас  Peace
То вече има такива кампании, но ще помогне, ако хората се свържат едни с други за по-голяма ефективност.

Кампания наистина има. Вижте тук www.gorichka.net

Да, точно нея имах предвид. Преди да забременея ходих да садя дървета Simple Smile Вече съм в предстартова позиция за нови подвизи, тъкмо ще има време да се организира нещо, ако се намерят достатъчно желаещи.

# 139
  • Мнения: 1 161
Айде сега който се е замислил, да започне и да си изхвърля разделно боклука, не да си търси оправдания от рода на: "Ама то още няма техника за обработването на разделните отпадъци", като същевременно си хвърля динените кори в коша за метал и пластмаса, примерно...
Дай идея тогава, къде да си изхвърля динените кори, защото съм голям замърсител. Rolling Eyes
Не мога да ги компостирам (в апартамент сме). Нямаме контейнери за разделно събиране на боклука.
Ние ги даваме на съседа, който има кози. Те много ги обичат.

# 140
ужас ама е истина това ни чака

# 141
  • Мнения: 4 392
Айде сега който се е замислил, да започне и да си изхвърля разделно боклука, не да си търси оправдания от рода на: "Ама то още няма техника за обработването на разделните отпадъци", като същевременно си хвърля динените кори в коша за метал и пластмаса, примерно...
Дай идея тогава, къде да си изхвърля динените кори, защото съм голям замърсител. Rolling Eyes
Не мога да ги компостирам (в апартамент сме). Нямаме контейнери за разделно събиране на боклука.
Ние ги даваме на съседа, който има кози. Те много ги обичат.
Мисия невъзможна е при мен..  Cry

# 142
  • Мнения: 2 759
                  У нас кучето изяжда всички зеленчукови обелки  ooooh!. Като го видят съседите да ръфа сурови тиквички си мислят, че го морим от глад  hahaha...

# 143
  • София
  • Мнения: 4 966
Това за водата и Ванга го е предрекла.

# 144
  • Мнения: 4 392
Старите изтощени не ги хвърлям а ги събирам и ги предавам
Чак сега виждам текста след редакцията ти..Къде ги предаваш? (За батериите става дума.) Иначе и ние сме почти навсякъде с акумулаторни.
Зеленият Маргаритко е много сладък. Grinning

# 145
  • Мнения: 1 161
Старите изтощени не ги хвърлям а ги събирам и ги предавам
Чак сега виждам текста след редакцията ти..Къде ги предаваш? (За батериите става дума.) Иначе и ние сме почти навсякъде с акумулаторни.
Зеленият Маргаритко е много сладък. Grinning
Приемат ги в Практикер.

# 146
  • Мнения: 1 161

Гърция гори. Невиждани ужас и паника, гледката напомня Армагедона. И сякаш не стига това ами започнаха и земетресенията -- Трус от 5,1 по скалата на Рихтер разтърси вчера западния остров Кефалония.

Горят кварталите на богатите -- хората, които вместо да купуват яхти и джипове можеха да купят слънчеви батерии, вятърни генератори, да инвестират в чисти технологии, за да спасят Земята. Но не го направиха. След като изгорят горите, водата ще се скрие а жегата ще се увеличи още повече. Сушите ще опустошат реколтите, земята няма да ражда без вода. Тогава с парите си ще могат да направят само това:

Учените опреди 10 години предвиждаха и предупреждаваха, че това идва. Но никой не ги слушаше. По-важни бяха бизнеса, парите, комфорта и удобствата. Уви, каквото посееш, това ще пожънеш.

Жетвата започна...

# 147
  • Мнения: 319
Намерих нещо:
На 15 септември ЕКОБУЛПАК стартира Национална инициатива “Спаси едно дърво!”.
500 000 безплатни тетрадки ще раздаде на учениците ЕКОБУЛПАК

http://www.bg-mamma.com/site/content/view/1105/

# 148
  • София
  • Мнения: 5 605
Няма да доживея до тогава

А децата ти или внуците ти и т.н
Винаги ме е изумявало това изказване

Честно казано и мен ме изумяват такива изказвания. Нали децата ти и техните деца ще продължат да съществуват след теб.

# 149
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Проблема е, че тези дето цапат подобни неща не ги стряскат, просто се засмиват и карат нататък ....

# 150
  • Мнения: 4 392
като онези от подписа ми.. #2gunfire

# 151
  • Мнения: 939
Поради това, че темата е "избутана" някъде назад по страниците, пуснах нова, без да видя, че тази вече съществува. Половин час чета кой какво е написал. И изказвания, че това е спам, глупости и нещо без смисъл, направо ме изумяват. Как може да има още такива хора, които не хаят за природата?  Shocked Всички подобни изказвания звучат меко казано глупаво. Значи призиви за опазване на природата и желание да спасим това, което ни е останало, са спам, а? Като сте толкова загрижени за децата си и сте ги наслагали по аватари, подписи и къде ли не, защо не се замислите какво ги чака тях? Или за вас дедето е само аксесоар, за да не влезете в графата "ялови"? На нещо такова ми приличат изказвания, които определят опазването на природата и опитите да се спаси тя, защото с всеки изминал ден става все по-зле.
Ние сме виновни да се стигне до това преобразяване на природата, резултата от което вече е очеизваждащ.

# 152
  • Мнения: 9 903

......Или за вас дедето е само аксесоар, за да не влезете в графата "ялови"?
Мишинка, ти не си добре, душа. Редактирай си по-добре мнението, докато не са те изяли.
Как може да има още такива хора, които не хаят за природата?  Shocked 

Много хора пък не се бият в гърдите, че "хаят" за природата.

# 153
  • Мнения: 319
Много хора пък не се бият в гърдите, че "хаят" за природата.
И да "хаят" и да "не хаят" нищо като не се предприема си е все тая!

# 154
  • Мнения: X
Людмил, страшни сте, много ви се радвам
показвате как трябва да уважаваме природата

защо ли ми се струва обаче, че за повечето българи изглеждате леко странно
нали нямаме манталитет да пазим това, за което днес не ни искат пари

дано има повече хора като вас

# 155
  • Мнения: 9 865
krasi_vasi, знам и за ЕБХ, но понеже повечето хора все пак предпочитат комфорта има измислени екологични памперси и за тях. Нехая се пише слято. А да спорим дали това са глупости или не, няма смисъл. Лошото е, че покрай сухото гори и суровото... Така де, заради масата нехранимайковци ще изгорят (буквално от жега и жажда) и тези, на които им пука и се лишават от омекотител, още един мобилен телефон, безмислена разходка с колата и пр. луксове в името на природата и децата си.

# 156
  • Мнения: 2 759
...Нехая се пише слято...
                 Взе ми го от клавиатурата, но не ми го връщай  Mr. Green...
                 А дали ще изгорим не знам - аз лично съм религиозна в известна степен и знам за други възможни изходи от ситуацията.. Правя нещата, защото е правилно да ги правя и защото чувствам необходимост да ги правя точно така.

# 157
  • Мнения: 677
Ако подобни писма ви "разтърсват" и ви "карат да се замислите", значи положението е много тежко. Че преди тях къде бляхте?

# 158
  • Мнения: 789
На поляната на село, пасохме трева.

# 159
  • Мнения: 4 150
Цитат
В момента търсим алтернатива на праховете за пране. Успяхме да открием такъв без фосфати, но не пере добре.

Ние перем сьс стари орехи с черупките.Трябва да са стари и малки,zа да не се счупят от барабана на пералнята.
Около 5 ореха пуснати директно в барабана zаедно с прането перат перфектно. Peace
 

# 160
  • Мнения: 918
Цитат
В момента търсим алтернатива на праховете за пране. Успяхме да открием такъв без фосфати, но не пере добре.

Ние перем сьс стари орехи с черупките.Трябва да са стари и малки,zа да не се счупят от барабана на пералнята.
Около 5 ореха пуснати директно в барабана zаедно с прането перат перфектно. Peace
 


Скоро гледах филм по Дискавъри, с черупки от орехи са си бърсали и дупетата преди 200 години, вршели са идеална работа Peace

# 161
  • Мнения: 4 150
Може...

ПП Това ромки ли са на аватара?

# 162
  • Мнения: 2 070
Има една закована тема в Нашият дом, казва се Зелени идеи за домашна употреба. Там има ужасно много идеи за това какво може да се направи по въпроса, в бита, в ежедневието.

Ето я темата  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=169992.0

Последна редакция: вт, 02 окт 2007, 15:17 от ДеЩоВиди

# 163
  • Варна
  • Мнения: 672
На мен не ми се отваря !

# 164
  • Мнения: 789
Отваря се при мен. Ще я изчета по-късно. А от сайта на Горичка научих доста неща! Иобщо не се бях замисляла например за кухненската мазнина, която изливаме в мивката.... Вече не правя така Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт