зацапване, прогестерон, имплантиране

  • 5 893
  • 15
  •   1
Отговори
Здравейте момичета. В дните около овулацията (2-3 дни преди и вече 2-3 дни след О) имам кафеникаво зацапване и не знам до кога ще продължи. Изчетох доста неща във форума, че това е нормално. Но колко дни е нормалното.  Това зацапване има ли нещо общо с нивата на прогестерона. При това положения ме е страх дали яйцеклетката (ако въобще е оплодена за в момента) ще може да се имплантира в матката. Моля ви пишете ми ако знаете нещо по въпроса.

# 1
  • Мнения: 3 453
Изследвала ли си прогестерон-а до сега?

# 2
Изследвала ли си прогестерон-а до сега?

Не, не съм се изследвала. Не съм се и замисляла до сега. Имам едно дете на годинка, заченато неочаквано. Но тъй като от известно време искаме второ, а не става, започнах да се замислям за причините.

# 3
  • Мнения: 3 453
Запиши си час за профилактичен преглед.
Микробиология, цитонамазка и тест за хламидии.
Разкажи на лекаря за зацапването и искай да ти пусне изследване на хормони.
Така ще добиеш пълна представа.
Успех!  bouquet

# 4
Hope благодаря ти за бързите отговори. Преди 10-тина дни бях на лекар - профилактичен. Изследваха ми секрет. Всичко беше наред. Лекарката ми каза че съм "здрава". Не съм я питала за кафеникавото зацапване, защото то се появи след това.
Ще се радвам ако някой с опит сподели за подобен случай.

# 5
  • Мнения: 3 453
Аз пак да питам! Взе ти секрет - за какво - микробиология, тест за хламидии, цитонамазка?
Какво включи прегледа? На ехограф гледа ли те? Имаше ли доминантен фоликул? Какво е състоянието на маточната лигавица?
Все важни неща.
По принцип винаги можеш да се обадиш на лекаря и да го попиташ. А най-добре е направо да си запишеш час за преглед.
Дори някой да сподели за подобен проблем, при теб може да е различно.

# 6
Аз пак да питам! Взе ти секрет - за какво - микробиология, тест за хламидии, цитонамазка?
Какво включи прегледа? На ехограф гледа ли те? Имаше ли доминантен фоликул? Какво е състоянието на маточната лигавица?
Все важни неща.
По принцип винаги можеш да се обадиш на лекаря и да го попиташ. А най-добре е направо да си запишеш час за преглед.
Дори някой да сподели за подобен проблем, при теб може да е различно.

Секрета беше за изследване за гъбички. Прегледа се падаше 12 ден от цикъла. Прегледа ме ръчно и каза че всичко е ОК. На вагинален ехограф и се видя фоликул, който по думите на лекарката "бил още малък" и "щяло да ми дойде следващия МЦ на 32 ден. Днес за инфо ми е 20 ден от цикъла. А може пък и да е успяла яйцеклетката са се имплантира, а то да не си проличи. Да не различа едното зацапване от другото. ама пък е доста рано. То овулацията при 32 МЦ е ниакъде 17-18??Нали?? Или греша?? Охх, аман от тези чуденки.

# 7
  • Мнения: 3 453
Не грешиш. Овулацията при това положение трябва да е на 17-18 ден.
Имплантирането е най-рано на 7 ден от оплождането, затова 20-ти ден е рано, не се дължи на имплантация.
Освен лекарката да не е определила правилно размера на доминантния фоликул, но дори да е така, дори да е имало имплантация - зацапването при нея е еднократно и много слабо. Ти пишеш за общо 4-6 дни зацапване.
Възможно е да се дължи на прогестеронов дефицит. Това е само една възможност. На другия цикъл изследвай хормоните.

Аз имах такова зацапване миналия месец. Започна 18 ден и продължи 10 дни, после премина в менструално кървене. Овулацията ми беше на 12 ден. При мен най-вероятно беше страничен ефект от Дуфастон-а. Този месец всичко е наред.

Какво да те посъветвам - хормоните, изследвай ги. После пак ще говорим. Потърси информация за тях в библиотеката или търсачката. Ако се затрудниш - питай!
Успех!  bouquet

Estradiol, LH, FSH - изследват се 3 - 5 ден от цикъла.
Progesteron - една седмица  /7 дни/ след доказана овулация.

Последна редакция: сб, 18 авг 2007, 10:29 от _Hope_

# 8
  • Мнения: 288
    Ами аз около ову-то често имах такова зацапване. Понякога е 1 ден, някога от 3 до 5дни. Понякога почва от ову-то, та до цикъла. Изследвала съм хормони- почти всичко е в границите на нормалното /доклкто може да се вярва на лабораторните рзултати/. Правила съм и фоликулометрии и интересното е, че когато има зацапване, понякога има ову, но понякога няма-шантава работа. Дуфастонът въобще не помагаше.
   Последния път когато имах зацапване беше 5 дни и съм забременяла тогава, след това зацапване имаше друго-два дни и предполагам, че тогава е било имплантирането. Цялата работа завърши с кюретаж в 9г.с.Оказа се кухо яйце. След кюретажа вече 2 месеца нямам зацапвания. Чудя се дали е било от лигавицата нещо-я полип, я удебеление newsm78.
   Тези зацапвания по принцип уж ги смятат за нормални, но дали е така...Много трудно се установява точната причина.

# 9
Ох, благодаря ви момичета. Не че съм се успокоила от това което ми пишете, но все пак. Каквото е писано това ще стане.

# 10
  • Мнения: 1 081
Аз имах миналия месец на овулация, но се случва за първи път.

# 11
Така или иначе повдигнах въпроса, а междувременно прочетох доста статии  Thinking. За всички, които се интересуват от хормоналните вариации по време на МЦ намерих следното :
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24464.msg472919#msg472919
За мое щастие въпросното зацапване, за което писах, спря Wink)). Сумарно беше от 12 до 20 ден от МЦ като последния ден беше най-много. Под въздействие на горната статия започнах да измервам БТ и май не е много висока 36.5 С- 36.6 С. Явно наистина прогестерона ми е нисък. Дано се покачи в следващите дни  newsm78.
Някой знае ли друг начин за определяне нивата на прогестерона, освен мерене на БТ и разбира се изследвания.

# 12
  • Мнения: 4 414
извинете, че се намесвам в темата, но имам подобен проблем и реших да питам тук, вместо да пускам нова тема. Embarassed
от 7-8 месеца имам кафеникаво течение, по-скоро зацапване преди да ми дойде. мин. седмица ходих на профилактичен преглед и споделих с гинеколожката ми. тя каза, че може да имам хормонален дефицит и трябва да си изследвам прогестерона. той се изследвал м/у 19 и 21 ден от цикъла. аз обаче чак на другия ден се зачудих дали за начало на менструацията се брои началото на това зацапване или същественото течение newsm78. аз винаги съм броила от същественото течение, ама сега се зачудих и ако не е така, всъщност ще съм изтървала 19-21 ден в който се изследва прогестерона. може ли някой да ми даде инфо?
много благодаря  bouquet

# 13
  • Мнения: 712
агнешка,
брои се от деня на нормалното кървене. А това за 19-21 ден е дотолкова, доколкото прогестерон се изледва 7 дни след овулация. И доколкото в повечето случаи тя е между 13 и 17 ден, ето ти сметката с дните. Ако твоята обаче не е тогава (дълъг цикъл, примерно) бройката не излиза. И изследването не е точно.
Но пък, гинекологът може да се ориентира за предстояща овулация по големината на зреещите фоликули, така че, ако конкретно за теб е посочил тези дни, значи няма място за чудене.

Иначе, и аз съм с такова зацапване от 3 месеца - дали ден, два или три по-рано, но го имам  Sad Още не съм изследвала хормоните, но и аз натам съм тръгнала...  ooooh!

# 14
  • Мнения: 4 414
агнешка,
брои се от деня на нормалното кървене. А това за 19-21 ден е дотолкова, доколкото прогестерон се изледва 7 дни след овулация. И доколкото в повечето случаи тя е между 13 и 17 ден, ето ти сметката с дните. Ако твоята обаче не е тогава (дълъг цикъл, примерно) бройката не излиза. И изследването не е точно.
Но пък, гинекологът може да се ориентира за предстояща овулация по големината на зреещите фоликули, така че, ако конкретно за теб е посочил тези дни, значи няма място за чудене.
ох, ами аз бях в овулация като бях при нея /оказа се, че ми е ранна овулацията/...това беше мин. седмица... ама тя ми каза на 27 да отида за изследване...както и да е...ще ходя пък ще видим. много благодаря за бързия отговор  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт