Не „хипотенуза”, братчед... Хипотеза!

  • 66 478
  • 1 749
  •   1
Отговори
# 30
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Приятно е да ви чете човек!
Холограма, преди н-брой години в Паралели излезе статия за същата новина, но за хората. Като в нея се говореше, че човек е способен да се размножава без оплождане. Т.е. при определени условия жената ражда абсолютно идентичен индивид /също женски/.
Тук, разбира се, няма емпирично доказателство, а само хипотези и, за съжаление, не мога да дам повече подробности, но ще се постарая да потърся статията.

# 31
  • Мнения: 335
Приятно е да ви чете човек!
...в Паралели излезе статия... в нея се говореше, че човек е способен да се размножава без оплождане...

Някой журналист вероятно внезапно е попаднал на Библията и е решил да го отрази  Simple Smile

# 32
  • Мнения: 335
Бог може всичко, но не иска, а защо .... трябва него да питаш.
Също така за ГОЛЕМИЯ ВЪПРОС за смисъла на живота също него трябва да питаме ...

Отсега си представям как купчинките клетки по лабораториите из Щатите и тук-таме питат след година-две същото Дейвид Диймър (за транскрипцията не отговарям), Марк Бидау и тоз-онзи. А Дейвид отговаря:

Как какъв е смисълът?! Ми трябвахте ни за абсорбирането на парниковите газове, за "изяждането" на токсичните отпадъци...

Ето тук се описва що учени искат да им викат "Създателя", "Твореца"... Патентните служби ги чакат, а аз все си мисля, че откритията с творенията вече са направени. Ама юридическите формалности отлагат съобщаването им на света.

Затова ги четем все в бъдеще време по научните публикации и журналистическите дописки. Няколко научни екипа в света по цял ден това правят - опитват се да създадат живот от химични вещества и възпроизвеждат зараждането на живота на Земята.
Един вид - това предстои.
Поне за другото си признават, че вече се е случило:
Във Вашингтон например през юни учени от института "Дж. Крейг Вентър" - главни участници в дешифрирането на човешкия геном - прехвърлиха ДНК от една бактерия в друга, като смениха генетичната й същност. Това показа на света, че способността на човека да манипулира живота се е насочила към сътворението.


http://news.club.bg/118632.html


# 33
  • Мнения: 293
... че способността на човека да манипулира живота се е насочила към сътворението.

Това звучи ужасяващо. Разбира се, не че виждам кощунство тук, просто не мисля, че се осъзнават последиците. Които задължително ще са лоши, според мен.

А може би съм прекалила с фантастичните четива Laughing

# 34
  • Мнения: 335
... че способността на човека да манипулира живота се е насочила към сътворението.

Това звучи ужасяващо...

Гаранция, че поне веднъж това вече се е случвало!
На какво мислиш, че се дължи цялото това многообразие на животинския и растителен свят, на всичко, що си има ДНК?

На въображението на Природата?

Остава да уточним кой е "природата".

# 35
  • Мнения: 319
... че способността на човека да манипулира живота се е насочила към сътворението.

Това звучи ужасяващо...

Гаранция, че поне веднъж това вече се е случвало!
На какво мислиш, че се дължи цялото това многообразие на животинския и растителен свят, на всичко, що си има ДНК?

На въображението на Природата?

Остава да уточним кой е "природата".
Ами тук не трябва ли да се отчетат и различните условия на живот?  newsm78

# 36
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Приятно е да ви чете човек!
...в Паралели излезе статия... в нея се говореше, че човек е способен да се размножава без оплождане...

Някой журналист вероятно внезапно е попаднал на Библията и е решил да го отрази  Simple Smile



Съжалявам, че не мога да дам линк, тъй като го четох на хартиен носител, но достоверността може да се сравни с тази на news.club.bg.
Това, едно на ръка.
Мисля, трябва да си зададем и друг въпрос - как фантазиите стават теории или доколко философските критерии са истина, единствена истина и пр.

# 37
  • Мнения: 836
Ооо Холограма,  благодаря за линка! Аз имам колекция от снимки и любопитни факти за тези рибоци.
Да върна жеста:
една красавица:
http://images19.snimka.bg/003769946.jpg
една страхотия:
http://www.artistshouse.co.za/images/sharks/sharks_L06_lrg.jpg
как да не се уплашиш?:
http://sunvalleysurf.com/Shark%20Maaal.jpg
любимата акулка (Брус):
http://wallpapers.dinfo.ru/data/media/1/1920.jpg
лично творчество  hahaha:
http://images19.snimka.bg/003769671.jpg

Май намерих оригиналната статия за тази, която коментирахме:
http://www.nova.edu/ocean/ghri/chapman_bioletters_07.pdf
А, тук са я снимали, как се справя с еволюц. теория Simple Smile:
http://www.jostimages.de/bilder/preview/000000010247/Springender … 000000010247).jpg

http://www.apexpredators.com/store/showDetail.asp?categoryID=62&productID=667



Мисля, трябва да си зададем и друг въпрос - как фантазиите стават теории или доколко философските критерии са истина, единствена истина и пр.
Ти зададе изначалния въпрос. Какво е истина?

Последна редакция: вт, 21 авг 2007, 23:54 от Silvy A

# 38
  • Мнения: 3 271
Хубава темичка, с удоволствие се включвам. Като за начало и кратко представяне да кажа, че по принцип съм програмист, математик, от което трябва да следва прагматик. Обаче не точно. Защото обичам "Контакт" и много обичам Карл Сейгън. Та този астроном при всичките си знания много сладко разказваше в "Космос" за "плоскандеца". За по-младите ще разкажа, че това е едно квадратче, което живее в 2D, т.е има само 2 измерения. Та то си живее мирно и тихо в едно по-голямо квадратче. И един ден в неговата къщичка пада една ябълка, ама от нашите си, тримерните Simple Smile Милият плоскандец вижда някакви разпръснати точки и петна из стаята си, нали се сещате, че тя ябълката не е плоска, та той дори не може да си представи, че всички тези неща са един обект.
Забавно е като си помислиш. Как един плоскандец се опитва да "види" или да си обясни неща случващи се в тримерното пространство. Това иде да покаже колко невежи сме ние за неща, които са извън разбирането и възприятието ни. В този смисъл аз доста чета за сънищата (все по-малко време имам последните години), защото имам (и имах най-вече) доста странни такива, които трудно мога да обясня рационално и прагматично. В този смисъл съм си направо плоскандец.
Има и нещо друго. В "Контакт" Карл Сейгън разказваше за усещането на божественост, за разни хора това може да бъде числото "Пи" например. И Господ може да е математик. Интересна хипотенуза, нали Wink

Стига толкова като представяне от мен. Исках просто да кажа, че много неща още не знаем и не разбираме. Затова на този етап от живота си опитвам да съм отворена към всякакъв вид познание, нищо, че няма математическо доказателство и че не мога да го пипна с ръка.
Иначе съм програмист и работя само с 0 и 1 по цял ден Simple Smile

Последна редакция: ср, 22 авг 2007, 00:35 от Millena

# 39
  • Мнения: 836
Millena, какво ти е мнението за изкуственият интелект? Смяташ ли, че една машина може да придобие всички човешки способности?

И аз мисля, че сме ограничени откъм способността си да възприемаме само 4-те измерения, а те са повече.

# 40
  • Мнения: 3 271
Millena, какво ти е мнението за изкуственият интелект? Смяташ ли, че една машина може да придобие всички човешки способности?

Трябва да пусна мъжа ми да пише тук, той е с такава специалност Simple Smile И като знам какъв път извървя в последните години, не просто професионален, по-скоро за етичната и подобни страни говоря.
Иначе смятам, че ИИ може да се доближи много до човешкият по "груба сила" - сметки, памет, скорост, вземане на решения и т.н.
От там нататък за изкуство за мен лично винаги е било ясно, че има нещо "сбъркано", нещо извън закони, шаблони нули и единици. В този смисъл не смятам, че ИИ може да добие всички способности, не и докато не разкрием всички тайни на мозъка и емоциите си. А това ми се струва като необозрима задача. Мога да поразсъждавам доста по темата. Преди да стана програмист доста време рисувах, накрая бяха на везни архитектура или програмиране, избрах второто. Музиката и до ден днешен ми е голям стимул и има основна роля в живота ми.

И аз мисля, че сме ограничени откъм способността си да възприемаме само 4-те измерения, а те са повече.

Да, затова не искам да съм крайна към неща, които не разбираме. Не вярвам в конвенционалният Господ, в Библията и сътворението. Но мога да повярвам, че има доста неща, които просто не разбираме, защото сме плоскандци, затова е добре да не ги отричаме.
Скоро заведох децата в Планетариума във Варна, отдавна не бях ходила и се разочаровах, че 1/3 или повече от времето мина в безсмислени обяснения колко грешна е астрологията, че съзвездията са 13 и т.н. и т.н и което ме порази беше твърдението, че как може звезда, която е толкова далече да има влияние върху планетата ни, камо ли върху отделен индивид! Възмутих се силно от това! Мога да посоча доста причини една мъничка точица ня миларди светлинни години да ни влияе, най-малкото защото виждаме фотон светлина поне... Защо ни влияят слънчевите изригвания  newsm78
Та така по отношение на сляпото отричане на неща, които не разбираме.
От души не разбирам, но знам, че в сънищата има повече от рационалното ми обяснение, та кой знае може да повярвам в неща като телепатия примерно.

# 41
  • Мнения: 836
От там нататък за изкуство за мен лично винаги е било ясно, че има нещо "сбъркано", нещо извън закони, шаблони нули и единици. В този смисъл не смятам, че ИИ може да добие всички способности, не и докато не разкрием всички тайни на мозъка и емоциите си. 
Може би, защото изкуството е нерационално ( в по-голямата си част).
Аз мисля, че е духовна привилегия.

Въпросът е: съзнанието-чия привилегия е?

# 42
  • Мнения: 335
... И Господ може да е математик...

Това е моята хипотенуза от ранния ми период.

# 43
  • Мнения: 3 271
От там нататък за изкуство за мен лично винаги е било ясно, че има нещо "сбъркано", нещо извън закони, шаблони нули и единици. В този смисъл не смятам, че ИИ може да добие всички способности, не и докато не разкрием всички тайни на мозъка и емоциите си. 
Може би, защото изкуството е нерационално ( в по-голямата си част).
Аз мисля, че е духовна привилегия.

Ето, че и ти не отричаш духовното. Това ми допада   bouquet

Въпросът е: съзнанието-чия привилегия е?

Трябва първо да дефинираш "съзнание", за да продължим с разсъжденията.
В моя смисъл на съзнание, като математическо и рационално такова, да мисля, че е достижимо, с груба сила (достатъчен брой симулирани неврони), евристики и т.н.
Но съзнание като морал и подобни "неписани правила" ще са доста по-сложни. Че ние хората дори нямаме мерило за това, гледай каква битка и скубане на коси е по почти всяка тема тук  ooooh! Затова и тази ми дойде така освежаващо  Hug  bouquet

... И Господ може да е математик...

Това е моята хипотенуза от ранния ми период.

Събрахме се  Hug

# 44
  • Мнения: 335
... колко невежи сме ние за неща, които са извън разбирането и възприятието ни...

Ей това ми е голям дразнител като го чуя.

Не ми носи никаква информация.
Какво значи невежи?

Плоскандец е някоя бактерия, самовъзстановяваща при всякакви условия ДНК-то си и с възраст, клоняща към вечност - без да се промени.
А човекът все го мисли - кое какво е, що е. Той какъв е, защо е. И непрекъснато живее в различни условия, променяни от самия него - точно, защото се променя съзнателно.
Или поне така си мисли.
Според мен и "съзнателната" промяна на човека може да си е програмирана, както е програмирана всяка възможна физическа промяна из тялото му.
А "еволюцията" му е пълзенето по програма към абсолютното знание, което винаги си е било опаковано цяло-целеничко в мозъка му.
Само че си има система от джъмперчета, дето също се пускат по някакъв код като този в ДНК-то.
Живурка си човечеството и хоп - явява се Галилей, плесва се едно джъмперче. Бейкън - джъмпер, Максуел - джъмпер, Херц - джъмпер ...
Толкоз тома енциклопедии с хора, пък все се ожалваме, че човекът бил невеж.
Споко, ще станат всички връзки, ще ни светне крушката за абсолютното... И ще стане като в живота - тъкмо си го подредиш и... "трябва да си лягаш".
Добре поне, че ще има втори кръг...
Евентуално.

Общи условия

Активация на акаунт