Затопляте ли пюретата в микровълнова?

  • 1 049
  • 17
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 6 250
Микровълните сменят поляритета на водните молекули-получава се триене и се отделя енергия - така се затоплят храните.
Вредно е само в момента на действие на вълните,няма остатъчно вредно действие нито се образуват вредни продукти - след изваждане от печката всичко е ок.
  bouquet Мерси за точното обяснение; това е което бях чела преди.

# 16
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 987
Хм... МВ печки загряват, защото честотата на тяхното лъчение съпада с резонансната честота на водната молекула. Поляритета зависи от структурата им, а в случая това няма нищо общо.
Може би влияят върху дълги белтъчни молекули или аминокиселини (като ДНК), защото се получава нехомогенно загряване.
Притеснението ми е да не би да се промени структурата на някои белтъци, а това да предизвика нещо подобно на синдрома на Кройцфелд-Якобс (Луда крава).

# 17
  • Мнения: 145
Хм... МВ печки загряват, защото честотата на тяхното лъчение съпада с резонансната честота на водната молекула. Поляритета зависи от структурата им, а в случая това няма нищо общо.
- това нещо не го разбрах,как да няма общо? МВ засягат само молекулите на водата в случая,останалите хранителни вещества се нагряват покрай нея.

Може би влияят върху дълги белтъчни молекули или аминокиселини (като ДНК), защото се получава нехомогенно загряване.
Притеснението ми е да не би да се промени структурата на някои белтъци, а това да предизвика нещо подобно на синдрома на Кройцфелд-Якобс (Луда крава).
  -  Може да се промени структурата(на белтъците) - но структурата само като пространствената конфигурация.Само първото ниво на организация,т.е. аминокиселинния състав(секвенцията) не се променя,другите нива са пространствени.Ако продуктът се нагрее до определени градуси  белтъците се денатурират-променя се пространствената структура-2,3,4 ниво.Не виждам как ще стане това дето го казваш. При ДНК от температурата също се променя пространствената структура по подобен начин,но нейната секвенция също не се променя. ДНК може да мутира само в живи клетки,не в някакви хранителни продукти.

Последна редакция: вт, 21 авг 2007, 02:47 от keks4e

Общи условия

Активация на акаунт