Расте ми мъдрец, бере, боли....помогнете ми

  • 12 669
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 616
Расте ми мъдрец! Мъките ми с него са още, докато бях бременна-от време на време събира гной и започват ужасни болки. Преди ми помагаше жабурене със смрадлика, която издърпваше гнойта и минаваше, само че сега и тя не помага. Пробвах и с кислородна вода да се жабуря-пак нищо. Болииииииии, венеца подут, кошмар  Cry Пих Панадол поне болката да ми мине и малко Дентинокс си слагах-там нали Лидокаин има, нищо не помага. Идеи какво да правя? Естествено, че ще ме заболи в петък вечерта, за да не мога да ида на зъболекар още 2 дни  Sad Sad Sad

Последна редакция: сб, 25 авг 2007, 09:44 от IvelinaAtanasova

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 767
Съжалявам, че те боли - сигурно е много неприятно. Иди на зъболекар, най-вече. Като знае, че кърмиш, ще може да предвиди адекватно лечение. Това си иска специалист да го погледне и няма да стане само с домашни методи, вероятно.

# 2
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
Уф, е много е гадно, съчувствам ти.Не знам дали ще съм ти от полза, но мога да споделя при мен как се развиха работите. Бебе беше на три месеца и постоянно сучеше. Естествено, нещата придобиха непоносима форма петък през ноща. В събота зарязах бебето на почти непознати хора и тръгнах да диря помощ. Първият зъболекар каза: А, е сега ще го оперираме и ще му извадим и корените, щото на криво расте. Пък аз викам: не може, щото нали упойки, антибиотици, пък кърмя. Той вика ХМ и ме прати при друг. Та другия само ми сцепи венеца, на фона на болката от мъдреца въобще не ме впечатли. После оттам тече някаква гадост около седмица и попремина. Мъдрецът обаче не беше съвсем израстнал... и след седем месеца много силно ме заболя, този път насред Норвегия, където бях попаднала без ниикаква здравна застраховка. А там на зъболекар не мога да платя... Та срам - не срам пиех на около 12 часа аулин, за 3 дни мина. Просто нищо друго не можех да направя, за да не умра от болка, дано не съм повредила нещо бебка, която пак основно на кърма беше... Едва ли ти помогнах, но ето - представям си как те боли, дано ти олекне малко и да мине бързо. Иди все пак на зъбар, дано разбира и от кърмене! Hug

# 3
  • Варна
  • Мнения: 911
И аз имах този проблем преди около мес. и зъболекарката (бременна може би в последен мес) ми каза, че упойката не влияе на кърмата, т.к. била местна.

# 4
  • Мнения: 867
Oтиваш на зъболекар да ти го извади и край на мъките. Упойката не влияе на кърмата. Не виждам от какво се притесняваш.
Ако пък мислиш да го лекуваш и запазиш зъболекарят ще прецени. Макар че аз не виждам особен смисъл. Голяма гадост са тия мъдреци. Аз извадих 2 преди да забременея - единият с операция. А пък миналата седмица ходих да ми изпилят третия че расте навън към бузата.

# 5
  • Мнения: 2 616
Страх ме е че след ваденето ще се наложи да пия нещо, за да не стане инфекция  Crazy

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 23 493
Споко, може в началото да не ти го вадят, това си е доста дебела интервенция. Пие се антибиотик поне седмица. Поискай само да ти срежат венеца, временна мярка, но ще те облекчи докато спреш да кърмиш.

# 7
  • Мнения: 867
Ивелина обикновено се изписва Оспамокс за 3 дни, напълно съвместим е с кърменето, т.е. предава се свсем малко в кърмата. Освен ако няма алергии детенцето, защото моята дъщеря има точно към амоксициклин. Но дори и така има много антибиотици които са съвместими.
Не се притеснявай толкова, важно е да го оправиш.

Докато спре да кърми? Ми то това може да е след 3 години, кой знае... 

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 23 493
Ам тъй де, аз вече година чакам за вадене на мъдрец Laughing Бях в 8ми месец бременна, сега кърмя, не му се вижда края. Но веднъж ми сцепиха венеца, хируга (стоматолог-хирург, сцепициалиска, пък и мамка ми се пада) вика - ще чакаме да спреш да кръмиш. Сега чакам.

# 9
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 472
С мека четка четкай интензивно около мъдреца, може да се разкъса забралото и да излезе гнойта. Жабури с отвара от смрадлика или Сандрин (билково е).
Отиди на спешен кабинет. Надали ще се наемат да вадят мъдреца, но могат да ти намажат венеца с нещо или да сложат дренче, ще те облегчи доста.
Дори и да решат да вадят зъба, не е задължително да пиеш антибиотик.
Зъболекарят ще прецени.

# 10
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
С мека четка четкай интензивно около мъдреца, може да се разкъса забралото и да излезе гнойта. Жабури с отвара от смрадлика или Сандрин (билково е).
Да, това със сигурност помага Peace

# 11
  • Мнения: 730
Дори и да е за вадене зъбът,първо ще ти лекуват отока и после ще го вадят.Знам,че когато има инфекция не се вади веднага.Сигурно първо ще цепнат венеца и тогава ,ако не мине ще го вадят.

# 12
  • Мнения: 2 616
Момичета, работата е много зле. Първо искаха да го вадят, после решиха, че ще ми изрежат венеца-има джобче между лигавицата и зъба, къде се събира храна и ми прави мизерии. Лошото е че е много възпалено и не ме хванаха упойките, стоматологът доста се постара, нищо не стана. Сега съм с дрен, обаче болиииииииииииииииии, не мога да си отворя устат да хапна, а ми изписа антибиотик да пия да лекувме инфекцията. Освен Парацетамола, друго по-силно обезболяващо какво мога да пия, че ще мра  Cry Ако не ми се случи днес, ще искарам до 100 години Laughing

# 13
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 767
Ибупруфен можеш - можеш да го съчетаваш с парацетамола, но консултирай се с джипито си поне по телефона по въпроса.

# 14
  • Мнения: 2 616
Мойто ДжиПи никакъв го няма, той само за болничния за Майчин дом при раждането ми сърши работа, иначе нищо не знае, нищо не може. Даже май телефона му нямам.
Ще си купя Ибупрофен, дано не се наложи да го пия, страх ме е да не се наложи да ходя посред нощите по аптеките с дете на ръце  Confused Мис Бу, благодаря ти, че си изчела сума ти статии и си винаги насреща   bouquet

# 15
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 472
Пий Аулин - то е силно обезболяващо и зъбарят каза, че пак е вид парацетамол.
Има една вода за венци и зъби с прополис - и тя обезболява, а и ще чисти забралото...
Дано те отпусне скоро...

# 16
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 767
Пий Аулин - то е силно обезболяващо и зъбарят каза, че пак е вид парацетамол.
Ако е с парацетамол (провери!), не пий друг парацетамол, да не се предозираш. Чети упътванията. Ако джипито го няма, може би педиатърът на детето ще помогне точно за това? (какво да пиеш и в какви съчетания)

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 23 493
Аулина не е безобиден, внимавайте с него. Аз си мислех, че е безобиден и спокойно си прасках по някой като ме заболи нещо, обаче джипката ме светна да не прекалявам.

# 18
  • Мнения: 700
 По добре не се тъпчи безполезно с болкоуспокояващи,ами отивай да оправят проблема веднъж завинаги.Има всякакви средства за кърмачки.Колкото по-навреме отидеш,толкова по-малко хапове ще изпиеш и по-малко стрес ще изживееш.Друго лечение освен хирургично в случая няма,самолечението само отлага проблема.Най-веройтно,ако самият мъдрец е здрав само ще ти резнат част от лигавицата около него и може и да няма нужда от антибиотик!!!

Последна редакция: сб, 25 авг 2007, 23:22 от Bungichka

# 19
  • Мнения: 2 616
През 6 часа пия Панадол, защото не се издържа иначе, едва си отварям устата-втори ден на супички я карам, грозна работа, грозна. Пия си антибиотика чинно и моля ви, стискайте палци, до понеделник да мине възпалението, да ме хване упойката и да го цепят тоя венец, че просто не се трае  Praynig

Уфффф, оплаках ви се  Embarassed

# 20
  • София
  • Мнения: 2 952
Гадна работа е това с мъдреците, два пъти се налагаше да ми вадят, защото така и не поникнаха, въпреки всички цепения и антибиотици, които пих.
Пиши какво става, дано докторите са ти помогнали?

# 21
  • София
  • Мнения: 43 833
на мен ми бяха казали, че мога да си плакна (жабуря или там както се казва) устата с елодрил и тантум верде водата, която е - на тях пише пропорции. Елудрила си е заболекарско точно, преди и след вадене на зъб се ползва...на мен поне за малко ми облекчаваше мъките по мъдреците.   а и дезинфекцира и т.н.
Но питай все пак как е съвместим с антибиотика, предполагам, че няма да има проблем. А как кърмиш с антибиотик и упойки???

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 512
Не пий Аулин, нито Ибупрофен. Това са нестероидни противовъзпалителни средства и са противопоказани за бебето.

# 23
  • Мнения: 2 616
Оказа се, че нищо не расте, само бере  Cry Обаче още не могат да работят по зъба, защото е безобразно възпален венеца и не ме хващат никакви упойки. Вече 4-ти ден пия Думокс 2*750мг и си пръскам с Тантум Верде спрей лигавицита, ако много заболи пия 2 панадола и чакам. В четвъртък пак имам час да видим какво ще го правят. Много грозна работа  Sad

Ще ида да питам и за това Елодрил обаче, благодаря   bouquet

# 24
  • София
  • Мнения: 43 833
да то е по-хубаво от тантума със сигурност....дано скоро се оправят нещата..

# 25
  • София
  • Мнения: 1 504
Здрасти, дано не се включвам късно, но имах същия проблем, бебка беше на 2 месеца...мъдреца толкова ми се поду, че неможех да си отварям устата...отидох на дежурен зъболекар/защото на мен ми се случи по време на някакви празници/та там ми каза, че трябва да пия антибиотик...и го проми с кислородна вода...ефект нямаше никакъв...Казах му, че кърмя и т.н. той каза ми това е положението, антибиотик...съответно не го пих...на др.ден отидох на др.зъболекар...та благодарение на тоя човек, който ми слага дренажчета всеки ден, с онова миризливото лекарство/в продължение на 1 седмица/ гнойта изчезна и нещата се оправиха...та намери зъболекар, който ще се навие да ти прави промивка и да слага памучета с "онова" лекарствонезнам как се казва, но има спец.миризма на зъболекар/ Е съотвено ме накара да направя и снимка, за да види докъде е гнойта и дали нещо с корена не е в ред..та снимка можеш да направиш, дават едно нещо като риза, което ти покрива гърдите и няма проблем...Мъдреца трябва да го извадя...но засега закрепвам положението, като не дъвча на тази страна и не ям никакви семки и ядки...но тогава закрепих положението, което си беше доста тежко, защото се беше получил и абцес и въобщеее..та търси добър зъболекар...който да ти влезе в положението...
Пила съм само парацетамол, че не се издържаше...

Последна редакция: вт, 28 авг 2007, 15:15 от EmilyR

# 26
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не пий Аулин, нито Ибупрофен. Това са нестероидни противовъзпалителни средства и са противопоказани за бебето.
Защо мислиш така? Ибупрофенът е второто като избор средство за облекчение на болки при кърмачки след парацетамола - а за болки, съпроводени с възпаление, като в случая или както в случаите на мастит, е първи избор заради противовъзпалителния си ефект. При това ибупрофенът буквално не се открива в кърмата на майката, т.е. бебето не получава никакво количество от него, за да има проблем.
В справочника на Хейл за лекарства по време на кърмене инфото относно ибупрофенът е такова:
Цитат
При последователно приложение от 5 дози от 400мг през интервал от 6ч не се откриват следи от ибупрофен в кърмата на майката. В кърмата преминава изключително минимално количество, около 0,65% от майчините нива.
И още малко:
Цитат
Summary of Use during Lactation:
Because of its extremely low levels in breastmilk, short half-life and use in infants in doses much higher than those excreted in breastmilk, ibuprofen is a preferred choice as an analgesic or antiinflammatory agent in nursing mothers.


От Аулин и аз бих се въздържала, освен в екстремни случаи (независимо че може да се прилага  при кърмачки при внимателна преценка) - съвсем не е безобидно лекарство, може да доведе до тежки увреждания на черния дроб (на майката) и е забранен в много страни. Иначе, предвид че и молекулното му тегло, и протеиновото свързване са по-високи от тези на ибупрофена, по логика би трябвало да преминава в кърмата в още по-малки количества от него (но липсват реални изследвания за това).

# 27
  • Мнения: 1 049
Мъдреците трябва по принцип да се махат, само проблеми създават... Нищо няма да усетиш с упойка и при всички положения след това няма да те боли както сега... И аз бях така и отлагах дълго като си мислех, че ще минат, но докато не ми ги извадиха все ме мъчеха с едно или друго...  Heart Eyes

# 28
  • София
  • Мнения: 43 833
Мъдреците трябва по принцип да се махат, само проблеми създават... Нищо няма да усетиш с упойка и при всички положения след това няма да те боли както сега... И аз бях така и отлагах дълго като си мислех, че ще минат, но докато не ми ги извадиха все ме мъчеха с едно или друго...  Heart Eyes

ти чете ли темата????

и хич не съм съгласна, че трябва непременно да се махат...ако беше така нямаше изобщо и да растът такива зъби....

# 29
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 767
Разбира се, че няма нужда да се махат 'по принцип' - при някои никнат трудно, при други - много лесно, а трети изобщо не помъдряват Laughing Моите собствени мъдреци даже не ги разбрах кога са поникнали - един ден си правех муцуни в огледалото и видях, че имам повече зъби от обичайното Grinning

# 30
  • Мнения: 1 049
Мъдреците трябва по принцип да се махат, само проблеми създават... Нищо няма да усетиш с упойка и при всички положения след това няма да те боли както сега... И аз бях така и отлагах дълго като си мислех, че ще минат, но докато не ми ги извадиха все ме мъчеха с едно или друго...  Heart Eyes

ти чете ли темата????

и хич не съм съгласна, че трябва непременно да се махат...ако беше така нямаше изобщо и да растът такива зъби....

E, темата съм я чела разбира се, независимо от това с какво си съгласна или не...?! Мненията в различните страни се различават доста... Вярно е, че малко пресилено го написах "по принцип", но поне в 90 % от случаите се налага мъдреците да се извадят. В Германия зъболекарите ги вадят още отрано, колко е хубаво или не всеки сам решава за себе си. Няма нужда да се чака да опре ножа до кокала и тогава......... smile3525

Последна редакция: ср, 29 авг 2007, 00:05 от Iva_T

# 31
  • София
  • Мнения: 43 833
не, питах дали я чете, защото жената обяснява, че заради възпаленията не може да я хване упойката, за да работят по зъба......изобщо не пише, че има идея да спасява зъба и да не го вади и т.н....ама то и не растял, значи няма на този етап и какво да се вади дори...

# 32
  • София
  • Мнения: 1 941
Аз бях така, много е гадно. Sad Не те съветвам нито да го вадиш или да слагаш каквито и да било упойки. Нали все пак кърмиш. Щом ти е възпален - лекувай възпалението. Някъде ти събира гной и трябва да се продупчи, за да изтече гнойта и трябва по няколко пъти на ден да се натиска венеца и да изтича насъбралата се гной. Това веднага ще те облекчи и ще има смисъл от жабуренето. Аз лично правех промивки. Успех!

# 33
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
Като обезболяващо съм пила освен Парацетамол и Нурофен.
Зъб боли ужасно. Дано скоро овладеете възпалението и го махнете.
По отношение на упойките - до колкото знам може да се ползват при кърмачки и бременни. А за антибиотиците - почти всички имат заместител, който е съвместим при кърменето. Ако ти предпишат някакъв, който да е противопоказен, винаги може да бъде  сменен с подходящ друг.

# 34
  • Мнения: 1 049
След като бере значи сигурно расте мъдреца, но не се вижда. Някои ги вадят още преди да са се показали при такива усложнения, но все пак като кърми незнам Confused Най-добре зъболекарите ще си преценят положението... и дано скоро да мине!  Heart Eyes

Последна редакция: ср, 29 авг 2007, 11:13 от Iva_T

# 35
  • Мнения: 2 616
Зъбът искаха да го вадят, но аз таку-така не си давам зъбите, пък било те и мъдреци щом са здрави. За сега идетяа е да се отреже част от венеца, който образува джоб със зъба, където е и инфекцията. Не могат нищо да ми продупчат, за да изчтече,защото боли безобразно,а от болката отделям Адреналин, който като иде в кърмата не ме питайте какви ревове и воеве започват удома, защото и на малкия му е кофти. Преди съм се оправяла със жабурене със смрадлика или кислородна вода, обаче този пъ ТЦ-нищо такова не помага.Та процедурата е много бавна и многооооооо пипкава, то и затова нищо не сме направили още, щото уж възпалението лекуваме. Гадоста голяма. Слагахе дренове, те падат след 3 часа, кошмарна картинка  Cry

# 36
Защо мислиш, след като ти създава такива проблеми, че е здрав  мъдреца newsm78 Повечето мъдреци нямат достатъчно място да излезят нацяло или направо и започват да берат... Сега лекувате инфекцията, но всеки път като започне да расте пак историята може да се повтори. Защо не се довериш на зъболекаря си? Но както и да решиш, желая ти леко и бързо приключване, че знам какво е......... ужас!

# 37
  • Мнения: 545
имам си проблеми със зъбите още от казармата - излязох с почти цялото чене в кариеси + 2 зъба с отчупени парченца.

до сега ефективно при гадна болка са ми помагали само Аулин (много силно е, използва се в краен случай но действа бързо и ефективно), и долепена от страната на болката таблетка Аналгин - притискате с език към венеца отвътре или между бузата и венеца бузата и го оставяте така, без да го смучете много-много.

интересно е да се отбележи, че болкоуспокояващите често имат и противовъзпалително действие.

аз обаче не съм бременен... :/ да не забравяме, че 'природно' или синтетично лекарството може да е отровно в такава ситуация...

еди
ПС има неща, които не са необходими на съвременният човек. ако трябва - махай мъдреците и не се безпокой. най-добре здрав зъб, но по-добре да го няма или да е умъртвен от колкото болен.

# 38
  • Мнения: 2 616
Защо мислиш, след като ти създава такива проблеми, че е здрав  мъдреца newsm78 Повечето мъдреци нямат достатъчно място да излезят нацяло или направо и започват да берат... Сега лекувате инфекцията, но всеки път като започне да расте пак историята може да се повтори. Защо не се довериш на зъболекаря си? Но както и да решиш, желая ти леко и бързо приключване, че знам какво е......... ужас!

Правихме му снимка, разгледахме го подробно-наред си е, обаче устата ми малка  Laughing не стигнало мястото и прави джобче между зъба и лигавицата на венеца, където се събира храна и прави мизерия-сега уж от венеца ще режем малко  #Crazy Имам ужасни фобии от зъболекари, на болка хич не търпя, възпалението наникъде-изобще  Sick Sick Sick Sick

# 39
  • София
  • Мнения: 1 941
обаче устата ми малка  Laughing не стигнало мястото и прави джобче между зъба и лигавицата на венеца, където се събира храна и прави мизерия
Е същата работа бях. Дори сама си го пробих, по-точно разместих с една клечка за зъби венеца, където опира в другия зъб, така просто съм направила изход за гнойта и тя избликна. После по няколко пъти на ден така, и промивки и ми мина. Ако не те е страх, пробвай! Peace

# 40
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
Мисля си пък нещо друго - нямаш ли запаси от кърма във фризера, като за няколко дни, докато позатихне работата, поне да не се притесняваш за бебока?

# 41
  • Мнения: 2 616
имам, ама няма да стигнат за няколко дни-останало е за зор-заман.
Работата зле, днес пак ми би едни упойки, всичко ми изтръпва -устата, зъбите, ухото, всичко освен мъдреца и там,където трябва да се реже, в чудо се видя зъболекаря ми, а е специалист-разбира си от работата, беше награден за най-добър зъболекар за 2006г все пак. Утре ще ходя на хирург. Егаси случката  Sick Sick Sick

# 42
  • Пловдив
  • Мнения: 23 493
Ама ти още ли не си отишла при хирург! Бързо бягай!

# 43
  • Мнения: 2 616
Вече стана ясно, че е за хирург работата наистина. Искаше ми се да си спася зъба, ама на зле отиват нещата. Днес се обадих най-сетне, препоръчаха ми д-р Тончев, ще ходя в понеделник  Crazy

# 44
  • София
  • Мнения: 2 152
Ивелина , миналата седмица имах подобен проблем : Мъдрец , който беше влязъл в костта и няма място да излезе. Беше ми се подул венеца , болеше ме адски, една седмица почти нищо не бях яла...На мен ми препоръчаха д-р Едрев - лицево челюстен хирург. Има частен кабинет и работи също в Стоматологията. Много е добър наистина (щом и от 1-ва частна ми го препоръчаха ) .
Той утре сутринта в 10ч. е в частния си кабинет тел. е 611 - 211 , 611- 311.
Когато не те хваща местна упойка , слагат пълна.
Аз бях с пълна ( много ме  е страх иначе ) , нищо не усетх заспах и като се събудих  вече нямах болка. Имах само шев , но  така пък по бързо ми зарастна .
Надявам се да съм ти помогнала , знам какво ти е  Peace

п.с : Моят зъболекар ми разправяше , че в днешно време мъдреците били напълно излишни. Хората евюлюирали и челюста се стеснявала , та затова нямало място за тях.  Thinking

# 45
  • Мнения: 2 616
Да ти кажа май това са хирурзите във Варна, защото само за Тончев и Едрев слушам, благодаря за телефона   bouquet, ще звъня и там

Общи условия

Активация на акаунт