Замразихте ли стволови клетки от пъпна връв?

  • 13 629
  • 171
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 672
Здравейте-
Вече месец проучвам възможността за замразяване на стволови клетки от пъпна връв и съм напълно убедена от ползите на тази инициатива. Сега съм изправена пред дилемата към кого да се обърна за самата процедура и бих искала да помоля да споделите вашия опит.
Предварително благодаря!

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 576
Когато аз раждах още не беше популярно и доколкото разбрах в последствие е можело само в Св. Лазар. Но напълно подкрепям ползата от замразяването и много съжалявам, че не съм знаела за тази възможност.

# 2
  • Мнения: 4 111
Не съм.

# 3
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
не, но следващия път ще се замисля сериозно

# 4
  • Мнения: 1 092
Не съм , но смятам , че е добре да се направи ако имаш възможност  bouquet

# 5
  • София
  • Мнения: 6 011
Не съм,но трябваше да проуча нещата по-добре и тогава бих замразила.

# 6
  • София
  • Мнения: 4 587
Не, не съм.

# 7
  • Мнения: 148
Тази процедура май е доста скъпичка newsm47

# 8
  • Мнения: 191
ДА! Замразих в клиника Малинов - това всъщност е клиниката на д-р Станков. Избрах го, защото клетките остават в България, както и в Св. ЛАзар - другите ги изпращат в някакви банки по света, които са безплатни, а таксата я прибират българските посредници. Бих посъветвала всички, които имат възможност да го направят. Аз се надявам, никога да не ни се наложи да ги ползваме, но все пак това е шанс. Колкото повече хора замразяват, толкова по-ниска ще става цената и си мисля, че няма да е далеч времето, когато всеки ще може да го направи.

# 9
# 10
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
не

# 11
  • Мнения: 5 401
Не съм и съжалявам! Нямах достатъчно време да събера информация и да убедя мъжи - работа, разходки, хвърчащ бременски мозък...  ooooh!

# 12
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
Не не съм  bouquet

# 13
  • Мнения: 3 336
Не, макар че имах желание. Отидох с 2-ма други доктори в Св. Лазар и не можаха да ги убедят, че може да се направи нещо с малкото количество стволови клетки, които се замразяват. Количеството е достатъчно за не повече от 50-килограмов човек, като нищо не гарантира че ще помогнат при заболяване. Лекуват се главно болести на кръвта в момента. И то не с гарантирана успеваемост.

Въпреки това аз исках, но мъжа ми отказа. Дано не ни се налага  Praynig

# 14
  • Варна
  • Мнения: 506
Не съм. На този етап и в БГ все още не съм убедена, че системата ще се задейства адекватно....
За следващия път вярвам, че нещата ще стоят различно и ще замразя Peace

# 15
  • Мнения: 27 524
Не, дарих ги.
Процедурата е доста скъпа, ако не се лъжа и едва ли много хора могат да си го позволят.

# 16
  • Мнения: 802
Аз също се интересувам точно от това .От една страна съм ЗА стволовите клетки, но от друга пък съм с доста резерв !

Цената е  близо 2200 евро , НО
Преди повече от  година имаше предаване по ТV точно по тази тема .
Едно младо семейство решават да си поискат стволовите клетки , за да ги дарят на едно болно детенце И бяха доста " Приятно " изненадани, като разбраха, че тази Банка, в която се съхраняват клетките вече не съществува ?! #Crazy

Казват, че понякога новородено може да спаси живот !
ИСТИНА ЛИ Е ТОВА В БЪЛГАРИЯ ?!

# 17
  • София
  • Мнения: 431
Не съм. Не съм убедена в ползите от тази процедура, а на всичкото отгоре тя е много скъпа.

# 18
# 19
  • Русе
  • Мнения: 2 354
не

# 20
  • Мнения: 191
Аз също се интересувам точно от това .От една страна съм ЗА стволовите клетки, но от друга пък съм с доста резерв !

Цената е  близо 2200 евро , НО
Преди повече от  година имаше предаване по ТV точно по тази тема .
Едно младо семейство решават да си поискат стволовите клетки , за да ги дарят на едно болно детенце И бяха доста " Приятно " изненадани, като разбраха, че тази Банка, в която се съхраняват клетките вече не съществува ?! #Crazy

Казват, че понякога новородено може да спаси живот !
ИСТИНА ЛИ Е ТОВА В БЪЛГАРИЯ ?!

Ние платихме 3000 лв. в клиника Малинов - това е цената за 2 проби, което означава, че може да се лекува и човек по-тежък от 50 кг. дори 2 пъти. Освен това, лекарят спомена, че замразяват и терета проба, за да се застраховат, тъй като по договор, ако пробата е повредена имаме право на възстановяване на парите.

# 21
  • Мнения: 6 617
Точно преди да родя имаше по медиите някакъв скандал около съхраняването  и се отказах.

# 22
  • София
  • Мнения: 928
Не.

# 23
  • Мнения: 865
да,в Св.Лазар,не съжалявам,дано не се наложи да ги използваме

# 24
  • Бургас
  • Мнения: 10 817
Не съм,но ако можеш да си го позволиш едва ли ще съжаляваш.

# 25
  • Мнения: 4 451
Не и много съжалявам. Но цената е доста висока за тази услуга и не можахме да си го позволим. Embarassed

# 26
  • Мнения: 4 496
Не съм..Интересувахме се,после по телевизията един лекар каза,че след като ги вземат-трябвало до 2 часа да се обработят и замразят.Мъжът ми каза,че не може да си представи как се стига за 2 часа от Варна до София,и се усъмни в цялата история.Аз обаче исках.

# 27
  • Мнения: 2 849
Не ,доста се чудих ,но се отказах .

# 28
  • Мнения: 639
Не съм..Интересувахме се,после по телевизията един лекар каза,че след като ги вземат-трябвало до 2 часа да се обработят и замразят.Мъжът ми каза,че не може да си представи как се стига за 2 часа от Варна до София,и се усъмни в цялата история.Аз обаче исках.
Транспортирането става в специални условия - има си охладители и съдове за целтта. Правилно съхранени могат да бъдат транспортирани за много повече време .
Точно преди да родя имаше по медиите някакъв скандал около съхраняването  и се отказах.
Скандала не беше за съхраняването относно БГ банките, а за фирмата от Шейново, транспортирането до Белгия и документите за собственост на пробите. Заради този скандал бяха обстойно проверени банките в БГ и при тях всичко е ОК. Банката в Малинов е с лиценз от комисията по трансплантация и е със статут на тъканна банка ( в нея се съхраняват не само стволови клетки, а и други тъкани и клетки).
Когато родих второто бебе се очакваше пристигането на апаратурата на Център "Надежда" в Малинов, но бебето не дочака и се роди. Сега задължително ще замразя там, защото съм убедена в качеството и ползите.

# 29
  • Мнения: 5 362
Не,не съм.

# 30
  • София
  • Мнения: 3 099
Не, поради неясните договорни отношения, касаещи възможната им употреба. Особено тези, изнесени като биолог. отпадък в чужбина...
Не желая да бъда донор без дори да разбера!

# 31
  • София
  • Мнения: 718
Да , в Крио Сейв и съм доволна.

# 32
  • София
  • Мнения: 7 242
Да. Не бих си простила, ако недй си Боже потрябват, а не съм го направила.

# 33
  • Мнения: 5 183
не съм, но то тогава и не беше толкова популярно това май

# 34
  • София
  • Мнения: 1 247
Не съм, а може би трябваше.Раждах в клиниката на Мазнейкова и там на момичето с което бях и бяха взели стволови клетки. Peace

# 35
  • Мнения: 4 915
Да - при второто дете. При първото още не беше разпространено като практика.
След дълго проучване избрах клиника Малинов.

Гинекологът ми се опитваше да ме разубеди. Шансът бил твърде малък, болестите били само няколко...
Но имаме силна фамилна обремененост откъм различен вид онкологични заболявания, та не бих рискувала! При други обстоятелства доводите на лекаря ми може би щяха да ме склонят да не замразявам.

Гинекологът се съгласи, че при това положение и ако замразяването ме направи малко по-спокойна - да го направя.
Теглих кредит от 1200 лв, другите ги бяхме спестили.

И дано никога не ни потрябват.

# 36
  • Мнения: 911
 Бих.
Но финансовата страна на въпроса не ми харесва, т.е. непосилно ми е. Защото за средностатистическия българин (все още) е трудно да заплаща "наема" за криобанката.

# 37
  • Мнения: 169
Аз съм напълно неинформирана и сори, ако въпросът е глупав, но веднъж чух някаква супер странна информация, вярно ли е, че в болниците ВЕДНАГА режат пъпната връв на бебето след като се роди с цел да могат да вземат стволови клетки. Всмисъл да не би по принцип и без знанието на родителите да взимат такива клетки понякога.
Защото е факт, че в болниците винаги режат пъпната връв ВЕДНАГА, а би трябвало като са лекари да знаят, че за новороденото е страшно полезно всичката кръв от пъпната връв да отиде към бебето, т.е трябва известно време да се изчака преди да се реже. От удобство ли ги правят, защо ли?
Та малко е странна ситуацията, понеже много малко жени са информирани дори и за изчакването при прерязването на пъпната връв (аз го научих едва след като родих бебо, прерязаха я моментално, за втория бебо ще знам да си искам ПРАВАТА:) ). Защо в болницата режат веднага?!

След това разбрах и друга информация, че за да се вземат стволови клетки трябва пъпната връв веднага да се пререже. Странно е, какво правят после с плацентатата след като родим, хвърлят ли я или я използват за нещо, за експерименти, ако щеш и за стволови клетки без ние да знаем и т.н. ???

Някой ако има обективно инфо, моля да сподели.

# 38
  • Мнения: 1 081
Бих.
Но финансовата страна на въпроса не ми харесва, т.е. непосилно ми е. Защото за средностатистическия българин (все още) е трудно да заплаща "наема" за криобанката.

Да така е.

Аз съм напълно неинформирана и сори, ако въпросът е глупав, но веднъж чух някаква супер странна информация, вярно ли е, че в болниците ВЕДНАГА режат пъпната връв на бебето след като се роди с цел да могат да вземат стволови клетки. Всмисъл да не би по принцип и без знанието на родителите да взимат такива клетки понякога.
Защото е факт, че в болниците винаги режат пъпната връв ВЕДНАГА, а би трябвало като са лекари да знаят, че за новороденото е страшно полезно всичката кръв от пъпната връв да отиде към бебето, т.е трябва известно време да се изчака преди да се реже. От удобство ли ги правят, защо ли?

Не ми се вярва, защото аз като родих моята плацента седя метната в един леген докато ме отведоха в стаята, а то стана два часа след като родих. Зная, че вземането на плацента за стволови клетки трябва да стане веднага, носи се в специална хладилна чанта за транспортиране, т.е. докато родиш екипът трябва да чака, за да вземе плацентата. А защо режат пъпната връв веднага - ами кръвообращението на майката и бебето трябва да се разделят в момента в който бебето проплаче, бебето е бипо свързано с майката 9 месеца, едва ли минута-две повече или по-малко имат такова колосално значение за по-нататъшното развитие на бебето. Затова предполагам.

# 39
  • Мнения: 1 672
не го направихме защото нямаме тази възможност



# 40
  • Мнения: 1 701
Самото Шейново като болница не се занимават със замразяване на стволови клетки. Има една група от лекари там, които имат взаимоотношения с Крио сейф и са нещо като посредници между пациента и банката.
Гласувах за Крио сейф.

# 41
  • Мнения: 1 877
Не,но бих искала

# 42
  • Мнения: 169

Не ми се вярва, защото аз като родих моята плацента седя метната в един леген докато ме отведоха в стаята, а то стана два часа след като родих. Зная, че вземането на плацента за стволови клетки трябва да стане веднага, носи се в специална хладилна чанта за транспортиране, т.е. докато родиш екипът трябва да чака, за да вземе плацентата. А защо режат пъпната връв веднага - ами кръвообращението на майката и бебето трябва да се разделят в момента в който бебето проплаче, бебето е бипо свързано с майката 9 месеца, едва ли минута-две повече или по-малко имат такова колосално значение за по-нататъшното развитие на бебето. Затова предполагам.

о, не, не става въпрос само за минута две да постои така, и после да я прережат, а за около половин час, или поне 15 минути, (занапред ще търся още по-подробно инфо по въпроса) за това говорим, поставя се в съд леко вдигнат над нивото на което лежи бебето. Извлечената кръв от плацентата е приблизително 120-180 мл! Едва ли е толкова сложно, бебето не го обличат веднага. Чела съм, че "След раждането детето продължава да разчита на плацентата от която се захранва по пъпната връв, защото белият му дроб и други органи още не са заработили напълно. Затова пъпната връв трябва да се среже по-късно, когато плацентата е спряла да подхранва детето, А НЕ ВЕДНАГА, КАКТО СЕ ПРАВИ В РОДИЛНИЯ ДОМ."
Предполагам, че в болницата режат веднага за да им е ПО-УДОБНО и ЛЕСНО, да се занимават с бебето. А тази процедура би усложнила нещата. Доста безотоговорно от страна на лекарите!
Но ако майката много държи на това, а аз БИХ ГО ИЗИСКАЛА, не виждам причина да откажат. Просто много малко майки го знаят това, за съжаление.

С други думи И заради това не бих замразявала стволови клетки. Ще инвестирам в настоящето, а не в бъдещето.

Последна редакция: пн, 27 авг 2007, 10:49 от Анджи

# 43
  • София
  • Мнения: 1 230
Да, в клиника Малинов. Дано никога не се налага да ги използваме  Praynig
Да допълня само, че моето секцио закъсня с 1 час, защото чакахме човека от Малинов, който беше попаднал в задръстване. Стоя в операционната през цялото време, веднага след като се извърши процедурата, той дойде при мен и ме пита за името на бебето и други нещо, които сега не помня. Беше много мил.

# 44
# 45
  • Мнения: 4 915
...С други думи И заради това не бих замразявала стволови клетки. Ще инвестирам в настоящето, а не в бъдещето.

Не виждам причина да не получиш И двете неща, щом настояваш - да изчакат да спре пулсирането на пъпната връв и тогава да вземат клетки от нея.

Впрочем, с изчакването май става само при нормални и неусложнени раждания, при секцио примерно или при бебе с проблеми, което спешно се нуждае от реанимация, няма как да се приложи.  Thinking

Само да вметна още, че етиката изисква, когато се цитира някого, да се посочва източника на цитата.  Peace Авторското право така се защитава, а и се вижда пълния текст, а не само взетото от контекста.

# 46
# 47
  • София
  • Мнения: 2 967
Не съм замзразявала, но е хубаво да се прави.

# 48
  • Бургас
  • Мнения: 10 345
Не съм, поради финансови причини, но който може е хубаво да се наприви  Peace

# 49
  • Мнения: 174
Ако бях в България - не бих. Прекалено скъпо е, законодателството не е уредено и няма гаранция, 4е 4овек ще полу4и адекватна услуга.

За справка - в Северна Америка цените се въртят под 1000 $ за цялата процедура плюс 1 год. съхранение. По нататък се плаща по около 90-100$ на год. за съхранение (което е цената на ве4еря за двама в среден ресрорант!). И има възможност да се вземе нисколихвен/безлихвен заем за целта, ако слу4айно нямаш 1000$ под ръка... За това и хората замразяват масово (и правилно!).

# 50
  • Мнения: 254
Да, в Св.Лазар. Както лекарката ни пожела - дано не ги използваме за нищо друго, освен за козметични цели  Praynig

# 51
  • Мнения: 3 478
Не съм

# 52
  • Мнения: 17
Относно "...другите ги изпращат в някакви банки по света, които са безплатни, а таксата я прибират българските посредници..." - това са пълни глупости.
За справка: http://www.cryo-save.com/
Ние с мъжа ми съхранихме стволови клетки в чуждата банка Крио-сейф. Едва ли някой там ще мами, след като банката е най-голямата в Европа. Бих си помислила, че по-скоро лъжат в България.

# 53
  • Мнения: 6 461
Не съм ,но на която майка й се отдаде тази възможност нека да го направи.

# 54
# 55
  • Варна
  • Мнения: 1 916
Когато аз раждах още не беше популярно и доколкото разбрах в последствие е можело само в Св. Лазар. Но напълно подкрепям ползата от замразяването и много съжалявам, че не съм знаела за тази възможност.
Не знам дали бих могла да си позволя, но ако имах избор бих се замислила сериозно, как да стане.

# 56
  • Мнения: 592
Първия път не,защото не се предлагаше като услуга.Сега замразихме клетки в клиника Малинов

# 57
  • Мнения: 190
Първият път не замразихме и сега съжаляваме много.Синът ни,който е на 3 годинки е с левкемия.Сега ще имаме второ дете,терминът ни е октомври месец и замразяването ще бъде в клиниката на проф. Бобев,където се лекува малчо.Силно се надяваме никога да не ни се налага да използваме стволовите клетки,но е хубаво да ги имаме.
 Съветът ми е имате ли възможност направете го,дори и на кредит,защото и ние си мислехме,че тези болести са твърде редки и нас това никога няма да ни се случи..............

# 58
  • Мнения: 2 652
Да, замразих в Св.Лазар. Но навсякъде са един дол дренки - не поемат никаква отговорност, а искат сума пари. Искрено ми се иска да се уреди законодателството в тази област, защо не да се направи единна банка, и най-вече да паднат цените, за да може колкото се може повече майки да се възползват. Дано не ни се случва да ги ползваме, а само така за успокоение.

# 59
  • Мнения: 191

Не ми се вярва, защото аз като родих моята плацента седя метната в един леген докато ме отведоха в стаята, а то стана два часа след като родих. Зная, че вземането на плацента за стволови клетки трябва да стане веднага, носи се в специална хладилна чанта за транспортиране, т.е. докато родиш екипът трябва да чака, за да вземе плацентата. А защо режат пъпната връв веднага - ами кръвообращението на майката и бебето трябва да се разделят в момента в който бебето проплаче, бебето е бипо свързано с майката 9 месеца, едва ли минута-две повече или по-малко имат такова колосално значение за по-нататъшното развитие на бебето. Затова предполагам.

о, не, не става въпрос само за минута две да постои така, и после да я прережат, а за около половин час, или поне 15 минути, (занапред ще търся още по-подробно инфо по въпроса) за това говорим, поставя се в съд леко вдигнат над нивото на което лежи бебето. Извлечената кръв от плацентата е приблизително 120-180 мл! Едва ли е толкова сложно, бебето не го обличат веднага. Чела съм, че "След раждането детето продължава да разчита на плацентата от която се захранва по пъпната връв, защото белият му дроб и други органи още не са заработили напълно. Затова пъпната връв трябва да се среже по-късно, когато плацентата е спряла да подхранва детето, А НЕ ВЕДНАГА, КАКТО СЕ ПРАВИ В РОДИЛНИЯ ДОМ."
Предполагам, че в болницата режат веднага за да им е ПО-УДОБНО и ЛЕСНО, да се занимават с бебето. А тази процедура би усложнила нещата. Доста безотоговорно от страна на лекарите!
Но ако майката много държи на това, а аз БИХ ГО ИЗИСКАЛА, не виждам причина да откажат. Просто много малко майки го знаят това, за съжаление.

С други думи И заради това не бих замразявала стволови клетки. Ще инвестирам в настоящето, а не в бъдещето.

Извините ме, но това е много смешно. Сигурно е добре детето да стои свързано с пъпната връв още 15 минути след раждането, но бързото отрязване на пъпната връв едва ли е толкова страшно - иначе почти всички деца в България щяха да са с някакви увреди. А стволовите клетки позволяват лечение на болести които е било невъзможно да се лекуват до този момент. Смятам, че човек трябва да даде на децата си най-добрата възможност за качествн живот, не само през първите 30 минути от живота.

# 60
  • Мнения: 4 447
В семейството имаме неврохирург, който е доста запознат с темата и ни осведоми, че за момента с тия стволови клетки нищо немой да се направи. Демек - безполезни са.

# 61
  • Мнения: 5 140
Не съм.

# 62
  • някъде
  • Мнения: 4 955
не

# 63
  • Мнения: 190
В семейството имаме неврохирург, който е доста запознат с темата и ни осведоми, че за момента с тия стволови клетки нищо немой да се направи. Демек - безполезни са.


Ако след 5 или 10 години се окаже,че това е единствният шанс да се спаси детето ти?

# 64
# 65
  • Мнения: 5 393
Не съм замразявала.

# 66
  • На морето!
  • Мнения: 5 747
не

# 67
  • Габрово
  • Мнения: 1 220
Не,не съм.Но бих замразила ако имах възможност.

# 68
Защо Крио Сейф и Шейново са сложени като различни опции??  newsm78
Крио Сейф е най-развитата в международен план мрежа за съхранение на стволови клетки. Крио България и Шейново си партнират и следователно не са конкуренти. Крио България обаче не задължава бъдещите майки да раждат в Шейново, като предоставя сетовете си  цяла България.

Моя приятелка роди преди около месец във Варна при личният си гинеколог, като се довери на крио. Прати ли и сета, с инструкции по куриер и всичко било точно. Гинекологът и нямал затруднения при взимането и сега месец по-късно тя спи спокойна, знаеща че новороденото и е предпазено.

Аз самата съм бременна също и карам седмият месец Simple Smile. Живо се интересувам и се `ровя` в интернет за клетките. Да, действително има много противоречиви мнения и не е още на 100% сигурно, че стволовите клетки ще бъдат действително от полза. Но същевременно се замислих и отидох малко напред, в бъдещето - ето, детето ми вече е на 10, щастливо е, жизнерадостно е, умно е, и... един ден се оказва, че има някакво тежко заболяване. Докторите казват, че единственото спасение е трансплантация на стволови клетки, и? Аз си мисля за моите 3000 лв  Confused как така и защо не съм ги дала. Толкова ли ми се е свидело за живота на детенцето ми  Sad
Затова и съм решила при раждането да му се вземат клетки. В крайна сметка е за негово добро. Засъжаление и аз съм зле финансово, в момента само мъжът ми работи, но все някак ще закърпим положението. Те парите така или иначе си идват и си отиват...
Чудя се между Св. Лазар и Шейново (Крио). Незная защо, но неща ми подсказва, да се доверя на международната организация, съществуваща и работеща много по-отдавна. Всъщност съм се решила на този вариант. Иначе да не вземе да ми се наложи накрая да кажа `Хубава работа, ама българска`  #Cussing out А и излиза по-евтино както съм решила

Еми това е засега. Ще следя и вие какво пишете в темата, и ще пиша ако още нещо намеря като инфо.
Поздрави на всички!
П.С. Ще си имам момиченце  stork-girl 1stroller  Blush

# 69
  • Мнения: 6 164
Не, нямахме възможност, много исках, но... вероятно трябваше да изтелим кредит, не знам... Confused Съжалявам доста... Дано не ни трябват никога! Praynig

# 70
  • София
  • Мнения: 1 074
Нямах информация за това и страшно съжалявам, че не го направих. В болницата можеха да обяснят, но не си направиха труда.

# 71
  • Пловдив
  • Мнения: 343
Имах желание,но нямаме възможност.Дано не потрябват! Praynig Praynig Praynig

# 72
  • София
  • Мнения: 7 020
Когато раждах изобщо не знаех за тази възможност и за това не съм я използвала.

# 73
  • Мнения: 4 621
Не, не замразих.

# 74
  • Мнения: 500
Не.Преди 3 години и половина нямаше такива екстри,поне в Разград......

# 75
  • София
  • Мнения: 679
При първото раждане все още не се замразяваха стволови клетки в България, за второто раждане избрах Крио Сейф. Колебаех се между тях и клиника Малинов, но ми отговориха, че щом раждам в Шейново няма да мога да ползвам услугите им. Така, че решението ми беше опростено. Може сега да са разрешили този въпрос, как може да ми откажат да ми вземат стволовите клетки заради избора ми на болница, проверих със Свети Лазар нямаше да има проблем, но нещо не ми вдъхнаха доверие, а и са доста скъпички.

# 76
  • Мнения: 617
Не съм замразила

# 77
  • София
  • Мнения: 672
Здравейте мами!

Благодаря ви за инфото и за мненията. Наистина са ми от полза, т.к. никой около мен не е замразявал стволови клетки и не може да сподели опит от първа ръка.

Истината е че аз се колебая между Крио Сейф и Малинов. Преди три седмици бяхме във Св. Лазар, където доктора ни обясни много подробно за предимствата от замразяването и процеса на извличане. Определено ми вдъхнаха доверие и поисках договора и общите условия към него, за да видя какви са ми правата и какви задълженията. Истината е, че навсякъде пишеше какво ще стане ако не си платя, но икъде не прочетох какви са последствията ако си ги поискам и не ми ги дадат. Разбира се попитах доктора и той ми каза ако съм искала да съм си застраховала пробата, но той не е убеден че някой застраховател ще се занимава с толова малък предмет на застраховка. Но дори и да намеря такъв - не дай си боже да се аложи някой ден ще ми трябва стволовите клетки, а не пари.

Моята докторка (Доки) ми каза, че по принцип тяхната болница ("Вита") работят с Малинов и ми ги препоръча като един добър компромис между цена и качество. Но не ме ограничи до тях. Като бях в Св. Лазар попитах защо са им такива цените и ми обясниха, че разликата е че Малинов ползват български и по-евтини консумативи, а Св. Лазар ползвал най добрите вносни консумативи. Моят вуйчо, който е управител на голяма софийска болница и лекар обаче твърди, че има само 2 производителя в света на тези консумативи.

Доки определено ми каза че си заслужава и ми препоръчва да замръзя стволови клетки ако имаме тази възможност, като каза че и банката на Крио Сейф е добра и че ако се обърнем към тях няма да сбъркаме. Но тук ми казвате, че те работят с екип от "Шейново", а това много не ми допада...Имам бегли спомени от скандала "Шейново 2005" и не ми харесва работата. Колкото до пренасяне в банка в чужбина, Доки каза че това не бива да ме притеснява.

Не знам къде е истината - просто се опитвам да кажа какво съм научила до сега.
КОлкото до ползите от стволовите клетки - истината е че Буш спира спонсорирането на изследванията със стволови клетки (пак някоя от беумните му политики), което означава че в САЩ ще намалеят проучванията за техните ползи, щото няма да има кой да финансира тези проучвания. Но има много големи центрове за изследване в Швейцария, а чух че и в Белгия. Не знам - с който и лекар да говоря той е убеден че има много бъдеще в стволовите клетки.

Аз разбира се искам да замрзим и никога да не ги използваме и да излезне че сме си дали парите на вятъра. Няма нещо, което да желая повече от това!

# 78
  • Мнения: 998
Когато раждах голямата ми дъщеря, изобщо не бях чувала за подобно нещо и не съм замразила. Сега обаче се възползвах и замразих в клиника Малинов. Реших, че е по-добре да ги имам и да не ми потрябват, отколкото обратното  Peace

# 79
  • Мнения: 639
Здравейте мами!

Благодаря ви за инфото и за мненията. Наистина са ми от полза, т.к. никой около мен не е замразявал стволови клетки и не може да сподели опит от първа ръка.

Истината е че аз се колебая между Крио Сейф и Малинов. Преди три седмици бяхме във Св. Лазар, където доктора ни обясни много подробно за предимствата от замразяването и процеса на извличане. Определено ми вдъхнаха доверие и поисках договора и общите условия към него, за да видя какви са ми правата и какви задълженията. Истината е, че навсякъде пишеше какво ще стане ако не си платя, но икъде не прочетох какви са последствията ако си ги поискам и не ми ги дадат. Разбира се попитах доктора и той ми каза ако съм искала да съм си застраховала пробата, но той не е убеден че някой застраховател ще се занимава с толова малък предмет на застраховка. Но дори и да намеря такъв - не дай си боже да се аложи някой ден ще ми трябва стволовите клетки, а не пари.

Моята докторка (Доки) ми каза, че по принцип тяхната болница ("Вита") работят с Малинов и ми ги препоръча като един добър компромис между цена и качество. Но не ме ограничи до тях. Като бях в Св. Лазар попитах защо са им такива цените и ми обясниха, че разликата е че Малинов ползват български и по-евтини консумативи, а Св. Лазар ползвал най добрите вносни консумативи. Моят вуйчо, който е управител на голяма софийска болница и лекар обаче твърди, че има само 2 производителя в света на тези консумативи.

Естествено, че така ще ти кажат , та нали са конкуренти.  Laughing Прав е вуйчо ти, Малинов имат лиценз от комисията по трансплантация, имат и стандартизация по ISO. Защо не прегледаш и техните документи и да си прецениш?

# 80
  • Варна
  • Мнения: 261
Аз също не съм замразила,по простата причина ,че преди 3,5 години я нямаше тази възможност.Но при всички случай следващият път ще се възползвам,ако трябва и с кредит.

# 81
  • Мнения: 4 915
m_face, когато пред мен стоеше същият избор - коя от клиниките да избера, ще ти кажа какво натежа в полза на Малинов.

Значи, Св. Лазар и Вита ги изключих още в началото - прекалено скъпо излизаше всичко.
Останаха Шейново и Малинов.

За Шейново 2005 се разколебах поради:
- скандала, описан в медиите с името на фирмата;
- фактът, че клетките се транспортират и пазят в чужбина - не е ясно как ще стане процедурата по връщането им, ако ти потрябват и колко ще ти струва това, и колко време ще ти отнеме доставката;
- липсата на ясен и подробен договор между клиента и фирмата (поне 2006 бе така, доколкото четох отзиви тук във форума от клиенти на Шейново 2005  Rolling Eyes);
- фактът, че фирмата е посредник към Крио Сейф. Ами ако Шейново 2005 си развалят договорните отношения с Крио Сейф, как ще си изискам клетките обратно и кой ще носи отговорност за тях?

Плюсове на Шейново - мисля, че бяха по-ниска цена от Малинов.

Малинов - плюсове:
- споменатите лицензи и сертификати;
- много ясен и конкретен, подробен договор - в полза и на двете страни;
- клиника с дългогодишен опит и репутация;
- клетките се взимат и се замразяват за много кратко време тук, в София;
- положителни отзиви от други клиенти, както и одобрение от адвокат на договора.

 

# 82
  • София
  • Мнения: 718
m_face, когато пред мен стоеше същият избор - коя от клиниките да избера, ще ти кажа какво натежа в полза на Малинов.

За Шейново 2005 се разколебах поради:
- скандала, описан в медиите с името на фирмата;
- фактът, че клетките се транспортират и пазят в чужбина - не е ясно как ще стане процедурата по връщането им, ако ти потрябват и колко ще ти струва това, и колко време ще ти отнеме доставката;
- липсата на ясен и подробен договор между клиента и фирмата (поне 2006 бе така, доколкото четох отзиви тук във форума от клиенти на Шейново 2005  Rolling Eyes);
- фактът, че фирмата е посредник към Крио Сейф. Ами ако Шейново 2005 си развалят договорните отношения с Крио Сейф, как ще си изискам клетките обратно и кой ще носи отговорност за тях?

 



Цената на изпращането и връщанто е включена в общата сума и става с куриер DHL.  След като замразят клетките след около месец получаваш сертификат, на който е отбелязан номерата на саковете и чрез тях си ги изискваш обратно от името на детето, ако не е пълнолетно. Шейново 2005 е посредниц при вземането - парите, които изпращат са на сметката на Крио Сейф.

# 83
  • Мнения: 4 915
Мерси.  Peace
А има ли договор с много клаузи между клиента и Шейново? Защото преди година майки се жалваха, че само този сертификат с номерата на сакчетата ще им дадат, а договор за защита правата  на клиента (и задълженията/отговорностите на посредника) нямало.  Rolling Eyes

А в случай, че се разтрогне посредничеството, родителите могат ли да си изискат клетките от Крио Сейф? Документите, подписани между Шейново и клиента имат ли тежест към Крио Сейф или не? Кой носи отговорност, ако нещо нередно се случи по съхраняването на клетките - посредника или Крио Сейф, и в случай на нередност, към кого се обръща клиента да изиска отчетност?

Това бяха въпросите навремето, които ми останаха неясни.  Thinking


# 84
  • Мнения: 804
Не съм капацитет по въпроса, но наистина ли вярвате, че някой в чужбина ще ви съхранява стволовите клетки без пари, защото сте му много симпатични. А от Крио-то на Шейново твърдят точно това, че вашите стволови клетки ще се съхраняват без да плащате годишна такса... #Crazy Това е абсурдно и невъзможно според мен - никъде няма безплате обяд!

# 85
  • София
  • Мнения: 718
Договор между клиента и Шейново има - в момента в който подпишеш договора в България от Крио Сейв ти изпращат номер чрез който получаваш сет- и останалите документи. Ако не искаш да подписваш договор с Шейново на уеб сайта на Крио Сейв им аформа, която може да попълниш и изпратиш след като им преведеш парите за първата вноска. Така че посредничеството на Шейново е само във вземането и съдействието за документите (ако желаеш).

Не съм капацитет по въпроса, но наистина ли вярвате, че някой в чужбина ще ви съхранява стволовите клетки без пари, защото сте му много симпатични. А от Крио-то на Шейново твърдят точно това, че вашите стволови клетки ще се съхраняват без да плащате годишна такса... #Crazy Това е абсурдно и невъзможно според мен - никъде няма безплате обяд!
Годишната такса за 20год е включена в сумата - за справка http://www.cryo-save.com/.

# 86
  • София
  • Мнения: 7 242
Free Soul, а на тебе колко време след раждането ти се обадиха от Малинов, за да си получиш оформените документи и да платиш? Родих на 10-ти юли и все още чакам обаждане. Почнах да се замислям дали направих правилния избор Thinking
Доктор Стаменов е един от най-добрите лекари, но дали дините под мишницата не му идват вече много newsm78

# 87
  • Мнения: 205
Не. Обясниха ми 4е пъпната връв има годност за която в Бг не информират. След 15 г не може да се ползва, а след 15 г медицината ще е толкова напреднала, 4е ще може да се извли4ат стволови клетки от организма без да е нужна пъпната връв. Абе да не дава Господ да се ползва тази процедура. Казаха също 4е не вси4ки лекари могат да присаждат стволови клетки и операциите са рисковани, но ако си убедена 4е трябва да има стволови клетки от пъпната връв я замрази, все пак е нещо.

# 88
  • Мнения: 4 915
Free Soul, а на тебе колко време след раждането ти се обадиха от Малинов, за да си получиш оформените документи и да платиш? ....

Не си спомням точно, но около месец след раждането... Rolling Eyes
Ние се обадихме и уговорихме среща.


hrisito, благодаря.

Последна редакция: вт, 28 авг 2007, 18:11 от Free Soul

# 89
  • София
  • Мнения: 10 309
В семейството имаме неврохирург, който е доста запознат с темата и ни осведоми, че за момента с тия стволови клетки нищо немой да се направи. Демек - безполезни са.


Ако след 5 или 10 години се окаже,че това е единствният шанс да се спаси детето ти?


Ако това стане, ще е намерен начин да се "прекодира" клетката, т.е. вече няма да има причина да не се използват и други клетки. Не съм замразила.

# 90
  • Мнения: 1 269
да.cryo- save Peace

# 91
  • Мнения: 121
След като се поинтересувах за какво би ми влязло в полза това замразяване, установих, че до момента тези ст. клетки може да се използват за лечение на левкемия и няколко много редки генетични видове рак. Само, че се избягва да се вземат собствени ст. клетки, защото щом веднъж те са дали проблем, ще го направят пак. Търсят се подобни клетки, но от друг човек. Други болести в момента не могат да се лекуват. Извлечените от пъпната връв клетки стигат само за 1 трансплантация и то на дете или юноша и за момента няма успешен метод те да се размножат. Тези стволови клетки не трябва да се бъркат с ембрионалните ст. клетки. Ембрионалните са в състояние да възпроизведат всеки орган, тези имат по-ограничени функции. По всичките тези причини реших да дам живот и здраве ст. клетки от детето ми в обща банка, до която всеки би имал достъп, ако не дай си боже се наложи.

# 92
  • Мнения: 2 746
А някой има ли информация, независимо за България или за чужбина, какъв е процента на успеваемост при трансплантиране на собствени стволови клетки? Има ли действително случаи на оздравели хора след такава манипулация? Не знам, на мене ми се струва прекалено експериментален все още този метод.Ще съм благодарна ако ме насочите към статии по въпроса.

# 93
  • Мнения: 121
Няма изследвания за успеваемост все още. В Германия няма случай на присадени собствени ст. клетки. В Америка прочетох, че имало един случай, който до сега (2 год.) е успешен - това по думите на една фирма за замразяване на ст. клетки. Ако имаше повече такива случаи, тези фирми щяха първи да разтръбят тези данни. На този етап се проучва дали трансплантацията на ст. клетки от пъпната връв (НО НЕ ОТ СОБСТВЕНАТА) има същата успеваемост като трансплантацията от костен мозък или от ст. клетки извлечени от кръвта на брат, сестра или др.  Интересно ми е фирмите, които предлагат тази услуга, дали информират клиентите си за реалните възможности на този етап?

# 94
  • Мнения: 2 529
Да, разбира се. Замразихме защото имаме възможност и ако не го бяхме направили щях да съжалявам. Дано не се налага да разчитаме на тези клетки, на всеки го пожелавам  Hug

# 95
  • София
  • Мнения: 4 899
С риск много мами да ме линчуват за мнението, което ще изкажа, но все пак смятам да го направя, тъй като съм се допитвала до лекари, както в България, така и в чужбина. Това със стволовите клетки е  поредният мит в здравеопазването и поредния начин да се изтискват пари от пациентите - нещо като продажбата на органи, но нефункционално.
Първо - стволовите клетки биха помогнали само и единствено на човека, от който са взети - т.е. от пъпната връв на вашето бебе и биха помогнали единствено и само на него някой ден, не дай боже да се налага. Но това е теоритично!!! Тъй като:
Второ - минават години, докато се прояви болест, за която да са нужни стволови клетки, а замразените от вас /макар и в това си състояние/ остаряват правопропорционално с растежа на детето и вероятността да навредят повече, отколкото да помогнат, се увеличава с времето. За пример само, ще ви задам един въпрос:
Спомняте ли си миналата година случая със намереното 20-годишно замразено агнешко месо на една от българските граници?
Е, въпросът ми е - бихте ли си сготвили и яли от това месо? Нали е замразено и нищо му няма - УЖ??? Аз не бих рискувала за себе си, а какво остава за детето ми!
Но това все пак си е личен избор и лично решение!

Много дълъг пост, за един елементарен отговор по темата - НЕ!!! И нямам намерение!!!

# 96
  • Мнения: 4 915
Първо - стволовите клетки биха помогнали само и единствено на човека, от който са взети - т.е. от пъпната връв на вашето бебе и биха помогнали единствено и само на него някой ден, не дай боже да се налага. Но това е теоритично!!!

Това не е вярно. Иначе нямаше да съществуват банки за даряване на стволови клетки.
Стволовите клетки са по-лесно да се трансплантират с успех от донор, отколкото клетки от костен мозък от донор - успеваемостта е по-голяма, с по-малък риск от неприемане от реципиента.

А дори и да беше така - всяко дете заслужава този шанс.


Цитат
Второ - минават години, докато се прояви болест, за която да са нужни стволови клетки, а замразените от вас /макар и в това си състояние/ остаряват правопропорционално с растежа на детето и вероятността да навредят повече, отколкото да помогнат, се увеличава с времето. За пример само, ще ви задам един въпрос:
Спомняте ли си миналата година случая със намереното 20-годишно замразено агнешко месо на една от българските граници?

Замразените клетки не остаряват правопропорционално с детето - нали са замразени?! Има си срок на годност като за всяко замразено нещо - при клетките този срок е 10-15 години.
И има значение условието на съхранение и температурата - дали е -15 или -196 градуса - дали е обикновен фризер или течен азот...

Последна редакция: вт, 28 авг 2007, 23:23 от Free Soul

# 97
  • Канада
  • Мнения: 494
Да,замразихме!Дали е мит или не-незнам,но тук в Канада цената не е кой знае колко голяма!Дано никога не ни се налага да ги ползваме!Не съжалявам,че ги даваме тези пари!

# 98
  • Мнения: 4 915
А някой има ли информация, независимо за България или за чужбина, какъв е процента на успеваемост при трансплантиране на собствени стволови клетки? Има ли действително случаи на оздравели хора след такава манипулация? Не знам, на мене ми се струва прекалено експериментален все още този метод.Ще съм благодарна ако ме насочите към статии по въпроса.

http://www.bultransplant.bg/trans_cells.php
http://www.zdrave.net/Portal/Careers/Default.aspx?evntid=Pzpys1tAEZU%3D
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2050§ionid=21&id=0001601
http://www.buzzle.com/editorials/2-6-2006-88237.asp
Още - в Гугл.

# 99
  • София
  • Мнения: 4 899
Първо - стволовите клетки биха помогнали само и единствено на човека, от който са взети - т.е. от пъпната връв на вашето бебе и биха помогнали единствено и само на него някой ден, не дай боже да се налага. Но това е теоритично!!!

Това не е вярно. Иначе нямаше да съществуват банки за даряване на стволови клетки.
Стволовите клетки са по-лесно да се трансплантират с успех от донор, отколкото клетки от костен мозък от донор - успеваемостта е по-голяма, с по-малък риск от неприемане от реципиента.

А дори и да беше така - всяко дете заслужава този шанс.


Цитат
Второ - минават години, докато се прояви болест, за която да са нужни стволови клетки, а замразените от вас /макар и в това си състояние/ остаряват правопропорционално с растежа на детето и вероятността да навредят повече, отколкото да помогнат, се увеличава с времето. За пример само, ще ви задам един въпрос:
Спомняте ли си миналата година случая със намереното 20-годишно замразено агнешко месо на една от българските граници?

Замразените клетки не остаряват правопропорционално с детето - нали са замразени?! Има си срок на годност като за всяко замразено нещо - при клетките този срок е 10-15 години.
И има значение условието на съхранение и температурата - дали е -15 или -196 градуса - дали е обикновен фризер или течен азот...



Въпрос на личен избор!

# 100
  • Мнения: 4 915
Не оспорвам личния избор, а някои твърдения.   Wink

Последна редакция: ср, 29 авг 2007, 15:29 от Free Soul

# 101
  • Мнения: 6 461
Първо - стволовите клетки биха помогнали само и единствено на човека, от който са взети - т.е. от пъпната връв на вашето бебе и биха помогнали единствено и само на него някой ден, не дай боже да се налага. Но това е теоритично!!!
Това не е вярно. Иначе ............А дори и да беше така - всяко дете заслужава този шанс.
Цитат
Второ - минават години, докато се прояви болест, за която да са нужни стволови клетки, а замразените от вас /макар и в това си ....................
Замразените клетки не остаряват правопропорционално с детето - нали са замразени?! Има си срок на годност като за всяко замразено нещо - при клетките този срок е 10-15 години.
И има значение ....азот...

Съгласна съм с Free Soul
На истина си е въпрос на личен избор.
Но за замразяване на стволови клетки ,не става въпрос да седнем да се нахраним  а става въпрос например за спасяване на един живот.
Мисля, че примерът с двадесетгодишното замразено ...беше неуместен.Може би ще е уместен за други теми

# 102
  • София
  • Мнения: 830
Пъпната връв на Калина я дарих на Тъканна банка към Пирогов. Смятам, че така е по-добре, защото така ще се използват със сигурност, а няма да стоят 10-15 години замразени и после да не служат за нищо.

# 103
  • София
  • Мнения: 4 899
Първо - стволовите клетки биха помогнали само и единствено на човека, от който са взети - т.е. от пъпната връв на вашето бебе и биха помогнали единствено и само на него някой ден, не дай боже да се налага. Но това е теоритично!!!
Това не е вярно.  ............
Цитат
Второ - минават години, докато се прояви болест, за която да са нужни стволови клетки
Има си срок на годност като за всяко замразено нещо - при клетките този срок е 10-15 години.

Но за замразяване на стволови клетки ,не става въпрос да седнем да се нахраним  а става въпрос например за спасяване на един живот.
Мисля, че примерът с двадесетгодишното замразено ...беше неуместен.Може би ще е уместен за други теми


Не виждам да съм казала някъде, че стволовите клетки служат за храна!
Може би е хубаво да прочетеш и моя и на Free Soul пост отново.
Става въпрос точно за срока на годност и примерът с агнешкото е точна метафора за това - Free Soul го е разбрала правилно.
А и въпросът е дали стволовите клетки биха спасили или навредили още повече на човешкия живот?
И казвам, че според мен, по- вероятно е второто и аз не бих поела този риск.

# 104
  • София
  • Мнения: 7 242
Все пак никой не знае след 5 - 10 години докъде ще е напреднала науката. Може пък тези операции да са рутинни. Какъв е риска да замразиш newsm78. Винаги можеш после съобразно ситуацията да решиш дали да използваш или не. Но не можеш да върнеш времето и изпуснатия момент.
Една съседка ми се жалва днес /не знам доколко е достоверно казаното от нея/, че на внучката й, която има мн. сериозни проблеми с очите, са казали, че евент. терапия със стволови клетки би помогнала. Обаче детето няма замразени. Майката е готова да роди пак, но по медицински показания не й препоръчват.

# 105
  • Мнения: 175
За съжаление нямахме финансовата възможност. Ако можехме да си го позволим щяхме да го направим със сигурност.

# 106
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Кallymay , а бебето, което се роди от замразена оплодена яйцеклетка ? И то ли е с изтекъл срок на годност? Било е замръзено 6 години. Не се заяждам,просто смятам,че лекарите знаят колко време могат да стоят в това състояние стволовите клетки.
исках да замразя ,но не знам защо се оставих да ме разубедят.

# 107
  • Мнения: 292
Не.Но ако имахме възможност сигурно щяхме. Peace

# 108
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
не замразих, нямах финансова възможност.

# 109
  • Мнения: 56
Ту к жв Канада това е практика от около1996 и е безплатно само трчябва да попълниш формуляр , че си съгласна. Замразяват се около 15 г и се използват за трансплантация при левкимия анемия, или проблеми с имунната система . ако греша Grinning нещо ме поправете.Товя е което знам.

# 110
  • Канада
  • Мнения: 494
Не е безплатно дори в Канада,но не е скъпо и спокойно може да си го позволи всеки.Формуляр наистина се попълва,там се съдържат въпроси от здравно естество -дали майката,бащата или някой от техните семейства страда от дадени болести,за направени ваксини,също етническа принадлежност-ей такива неща!Кръвта,която трябва е минимум 35ml.Ние замразихме тук http://www.insception.com/,ако на някой му е интересно.Относно възникналия спор-незнам дали всичко е лъжа и измама и дано не ми се налага никога да  разбирам,но...решихме да го направим.Знам ли науката до къде може да стигне!

# 111
  • Мнения: 857
ДА замразих и се радвам,че имах възможност и го направих. Замразих в Крио Сейф, а ми ги взеха в Шейново. Цената беше 3000лв за всичко. Дано никога не ги използвам! Мисля,че ако нямаш възможност да ги дадеш на куп си заслужава да се изтегли кредит за това!

# 112
  • София
  • Мнения: 830
Добре, но никой не коментира моето виждане. Нямахме 3000 лв и дарихме Калинината пъпна връв. Защо не това като вариант? Най-често срещания отговор е не, защото нямахме толкова пари. Дарението също е вариант.

# 113
  • София
  • Мнения: 7 242
Добре, но никой не коментира моето виждане. Нямахме 3000 лв и дарихме Калинината пъпна връв. Защо не това като вариант? Най-често срещания отговор е не, защото нямахме толкова пари. Дарението също е вариант.
Браво, Elspet  bouquet Направили сте много добре.
Не съм чувала за такава възможност. Предполагам и с другите е така. Защо наистина не се уведомява всяка родилка за тази възможност newsm78 Направо е грехота!

# 114
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Добре, но никой не коментира моето виждане. Нямахме 3000 лв и дарихме Калинината пъпна връв. Защо не това като вариант? Най-често срещания отговор е не, защото нямахме толкова пари. Дарението също е вариант.
Много благородно,че сте я дарили. За да даря аз, например, трябва да отида да родя в София или Варна . В България всичко става само в най-големите градове. А и ако бях казала тук ,че искам дори да замразя за моето дете щяха да ме помислят за супер префърцунена и ошашавена от бременността. В Плевен още не предлагат упойка за раждането,та какво остава за такова нещо.

# 115
  • Мнения: 169
Добре, но никой не коментира моето виждане. Нямахме 3000 лв и дарихме Калинината пъпна връв. Защо не това като вариант? Най-често срещания отговор е не, защото нямахме толкова пари. Дарението също е вариант.

Какво значи, че сте я дарили? Аз като родих, никой не ми я е давал след това, нито ми е споменавал за нея. Какво стана с нея, не знам! А и аз тогава нямах този акъл като сега, че да се поинтересувам, виж следващия път ще следя за тези неща! Знам само, че излезна цяла и невредима.
Но нищо чудно и аз да съм я "дарила", без да знам. За съжаление е напълно възможно доста родилки да са станали "неволни дарителки". В моментите след раждането съдбата на плацентата и пъпната връв са последното нещо, което те интересува, мислиш за бебо, шият те и т.н.
Няма да се учудя, ако болницата после използва тези "биологични материали" от родилките, след като са толкова ценни, а и доста пари се печелят от това сигурно. Не казвам, че навсякъде го правят, но е възможно някъде да го правят без наше съгласие и знание. Предполагам, че съдържат ценен материал не само за стволови клетки, но и за други неща.
Аз лично занапред бих следяла за тези неща!

# 116
  • София
  • Мнения: 830
Истината е че аз не я дарих за стволови клетки, а за тъкани на Тъканна банка (както казах по-горе) - от пъпната връв се отглеждат тъкани, които после се използват при операции. Аз предварително се бях снабдила с банка с разтвор в нея, запечатана и стерилна, ъфкорц и две епруветки, които допълнително да напълнят с кръв, за да я изследват в Пирогов, в тяхната лаборатория. Когато отидох да раждам просто я дадох на доктора, който я подаде на сестрата и каза да сложи пъпната връв. На което тя отговори, да не би да почваме пак да събираме всички пъпни върви. Което мен ме наведе на мнението, че по-рано са събирали от всички бебета. Но сега не. Naughty
Знам че темата е за стволови клетки, но исках да добавя, че пъпната връв се използва не само за това и може да послужи, вместо да се изхвърли.

# 117
  • София
  • Мнения: 4 899
Кallymay , а бебето, което се роди от замразена оплодена яйцеклетка ? И то ли е с изтекъл срок на годност? Било е замръзено 6 години. Не се заяждам,просто смятам,че лекарите знаят колко време могат да стоят в това състояние стволовите клетки.

6 не е 20. И яйцеклетките са друг тип клетки и при тях не е необходима 100% съвместимост с донора, за да има успех забременяването.  Докато успеваемостта при имплантиране на стволови клетки от чужд донор е нищожна.
И както самата ти казваш, лекарите би трябвало да знаят срока на годност. По този повод бях написала, че докато се прояви болест, за която да са необходими (хипотетично) стволови клетки, детето ще е прехвърлило 20-те си години, за колкото е определен този срок.
Аз също не се заяждам с никого, само споделям собственото си мнение, което не е просто голословие, а се базира на много изчетени материали по темата, срещи с различни доктори и посещение в една австрийска лаборатория, където се правят различни опити с клетки, тъкани и др. В началото и аз бях супер въодушевена от идеята и си бях казала, че някой ден - скъпо, не скъпо - може да гладувам, но ще го направя за моето дете. Но по-късно имах възможност (Благодаря на бога за което) да се запозная и с другата страна на медала  ooooh!  И се отвратих от гнусната машинация и спекулация на една шепа хора към милиони, като не само, че се печелят баснословни суми пари, ами дори не се помага на хората. Просто са направили една огромна рекламна кампания на медицинска тематика и "ела да видиш как ще печелим на гърба на човечеството"   yesyes  И това не е всичко. То щеше да е добре ако нещата бяха невинни и допираха само до това десетина фирмички да се нагушкат с парички. А има и множество доказани случаи, че имплантирани стволови клетки наистина помагат, НО само за няколко месеца, а после обръщат на ракови.
Не искам да плаша никого или някой да си направи погрешно виждане за тона ми. Достатъчно дълго съм във форума и който е попадал на моите публикации ще види, че не съм човек на острия тон или неуважението. И съм далеч от мисълта, че съществува майка, която да не иска да осигури на детето си най-доброто. Просто тази тема ми е много болна и реших да споделя моето мнение. Няма да пиша повече по нея. Всички сме зрели хора и можем сами да избираме и решаваме.
Желая успех на мамите тук и един прекрасен, слънчев и усмихнат ден!    bouquet

# 118
  • Мнения: 639
Истината е че аз не я дарих за стволови клетки, а за тъкани на Тъканна банка (както казах по-горе) - от пъпната връв се отглеждат тъкани, които после се използват при операции. Аз предварително се бях снабдила с банка с разтвор в нея, запечатана и стерилна, ъфкорц и две епруветки, които допълнително да напълнят с кръв, за да я изследват в Пирогов, в тяхната лаборатория. Когато отидох да раждам просто я дадох на доктора, който я подаде на сестрата и каза да сложи пъпната връв. На което тя отговори, да не би да почваме пак да събираме всички пъпни върви. Което мен ме наведе на мнението, че по-рано са събирали от всички бебета. Но сега не. Naughty
Знам че темата е за стволови клетки, но исках да добавя, че пъпната връв се използва не само за това и може да послужи, вместо да се изхвърли.
Преди време събирахме пъпна връв за тъканната банка на Пирогов, по специално за клиниката по изгаряния. Събираше се масово, без да се взима кръв за стволови клетки. Не с комерсиална цел - тогава п.вр. и плацента отиваше на екарисажа...в пъти по-добре е да спаси нечий живот. Амниона с който е покрит пъпната връв служи за "заместител" на кожа при тежки и дълбоки изгаряния докато организма сам възстанови поразените участъци.
Левкемиите се лекуват със собствени стволови клетки и собствен "пречистен" от туморните клетки костен мозък. Т.е. пунктира (пробожда) се кост, в която има костен мозък, извлича се от там, обработва се в специални условия и отново се връща в тялото на заболелия. По логиката на kallymay този начин на лечение на левкемиите е напълно безпредметен, а е факт, че мнозина са излекуваните напълно от тази коварна болест.
Следя много отблизо всяка информация за стволовите клетки и не съм попадала на такава, в която се твърди, че после те ставали на ракови.
Миналата година даваха по ТВ едно момиче инвалидизирано от катастрофа и обездвижено от кръста надолу. Около два месеца след инжектиране на стволови клетки в областта на травмата на гръбначен мозък момичето пълзеше на четири крака! Не се влачеше , а пълзеше!
Жена на възраст (лично я познавам) с диагностициран карцином на белия дроб в краен стадий понесе две донорски трансплантации на стволови клетки - елате я вижте сега!!
Хвърчи като фъртуна! Може и да е временно, но за мен си струва!! Това за обратната страна на медала е супер интересно! Ще ми споделиш ли ? По-добре на лични, да не дразним хората...
Хубав ден!

# 119
  • Мнения: 169

Преди време събирахме пъпна връв за тъканната банка на Пирогов, по специално за клиниката по изгаряния. Събираше се масово, без да се взима кръв за стволови клетки. Не с комерсиална цел - тогава п.вр. и плацента отиваше на екарисажа...в пъти по-добре е да спаси нечий живот. Амниона с който е покрит пъпната връв служи за "заместител" на кожа при тежки и дълбоки изгаряния докато организма сам възстанови поразените участъци.

Здравей, nani_, моля те да поясниш, какво имаш впредвид под "събирахме пъпна връв" и то "масово". Работила си в АГ болница и сте събирали пъпната връв след ражданията така ли? Живо ме интересува тази информация?
Аз все имам опасения, че не ги изхвърлят след раждането, а че ги използват за нещо, само не разбирам защо не уведомяват родилката и не й искат позволението. Не ме разбирайте погрешно, не коментирам за какво се използва после, че имало полза и т.н., просто ме интересува как така родилките не биват уведомявани.

# 120
  • Мнения: 639
Говоря за времето 2001-2002 година. На всички майки им бе обяснено и се искаше съгласие за това, не е събирано "контрабандно". Спряхме, като от Пирогов сигнализираха, че вече няма нужда.  Масово - имам в предвид, че на всяка жена постъпила в предродилна зала и се обясняваше за тази инициатива. След раждането веднага, пред очите на жената пъпната връв  - остатъкът между плацентата и мястото на прерязване- се поставяше в специални стъклени контейнери със спец. разтвор. По принцип след раждането и огледа на плацентата тя се изхвърля и попада в екарисажа - изгаря се. За стволови клетки се извлича кръвта от този остатък от п.вр. и плацентата, но отново веднага след раждането. От п.вр. се взима кръв и за различни изследвания за бебето - серология за кр.група, за васерман и други изискани от педиатъра изследвания но САМО веднага след раждането. Минути по-късно кръвта се съсирва и не може да послужи за нищо. Няма как да ти откраднат стволовите клетки , при всички случаи ти ще видиш че взимат нещо и трябва да ти обяснат за какво взимат пробата. За ств. клетки трябва да се събере цялата кръв, със сакове, а за изследване - напр за серология се взима в епруветка или спринцовка. Чувара съм легенди как крадяли плацентите за да извличат хормони и др. подобни основно за козметичната индустрия ( сигурно сте виждали крем с екстракт от плацента, ампули за коса с екстракт от плацента и т.н.), а истината е , че за този вид дейност се използват животински такива. Също като коластрата на капсули от крави за повишаване на имунитета и прочие дивотии. Всички съставки за козметиката са синтетични или животински ( като например овчи ланолин).
А да не пропусна - работих в родилна зала от 1989 до тази година ( до 5 август). Напуснах ..
Родилките се уведомяват за всичко. Стреса и емоцията им идва в повече и често забравят неволно...
Постъпвайки в родилна зала не сте в концлагер - имате си права! И дори са написани на видно място. Друг е въпроса кой изобщо си прави труда да прочете хартата за правата на пациента..

# 121
  • Мнения: 2 652
Момичета, замразяването и трансплантацията на стволовите клетки е още в етапа на прохождането си - има няма 15-20 години в световен мащаб, от 2-3 години в България. Разбира се, че законодателството не е достатъчно добре подготвено. Нищо чудно да се събира незаконно материал в някои болници, дори от отделни доктори. Трябва наред с останалите декларации, които се подписват при раждането да има и такава, която изразява волята на родилката какво да се случи с нейните стволови клетки. Така дори ще се съберат повече дарени стволови клетки, отколкото сега, просто защото никой не се сеща да го направи (с изключение на Elspet и някои други, общо колкото пръстите на ръцете ми).

По същата причина и цените са високи. Като започнат във всяка болница да предлагат услугата, тогава ще паднат и цените. Помните как беше с мобифоните в началото, това е същото.

# 122
  • Мнения: 169
нани_, мерси за изчерпателния отговор, на мен първият път изобщо и мисъл не е минавала за тези неща, но след това като се поразчетох насам натам, сега разсъждавам по друг начин. Иначе следващия път аз лично ще изискам пъпната връв да не се прерязва веднага, кръвта да си отиде при бебо, ако всичко е наред. Отделно и да ми се казва за всяка манипулация и т.н.

Само си мисля, че като се изтипоса пациентка с "толкова изисквания", лекарите може да се подразнят и да я гледат малко накриво. Един вид все едно им се меси, поне в БГ май е такова отношението, което съм срещала. А да си искаш правата е съвсем нормално нещо.

# 123
  • София
  • Мнения: 2 967
Говоря за времето 2001-2002 година. На всички майки им бе обяснено и се искаше съгласие за това, не е събирано "контрабандно". Спряхме, като от Пирогов сигнализираха, че вече няма нужда. 


Аз не мога да разбера защо се е спряло? И как така няма нужда? В днешни дни се обяснява, че стволовите клтки  ще решат много проблеми.

# 124
  • Мнения: 2 652
Само си мисля, че като се изтипоса пациентка с "толкова изисквания", лекарите може да се подразнят и да я гледат малко накриво. Един вид все едно им се меси, поне в БГ май е такова отношението, което съм срещала. А да си искаш правата е съвсем нормално нещо.

Все още в Бг лекарите третират пациентите малко като... как да кажа... по-нисши от тях самите. Не могат още да свикнат, че в днешни времена практиката налага един по-друг подход към пациента - по-скоро като към клиент, отколкото към безгласна буква. Че пациентите вече имат правото на информиран избор и участват (ако искат ест.) дейно в избора на лечение, медикаменти и т.н. Хората вече са много по-информирани от преди и искат да знаят повече. И аз много се ядосвам на такива лекари, но повечето от тях се дразнят - все едно им засягаш авторитета с въпросите и изискванията си. Надявам се по-бързо да се адаптират към новия пациент на 21 век.

# 125
  • София
  • Мнения: 3 271
Не съм замразявала - не вярвам,че в България ще се справят с такова нещо, а и доста измамени майки има - дали пари, а накрая нищо не е свършено както трябва от докторите.

# 126
  • София
  • Мнения: 830
Забравих да уточня,че като им казах, че искам да ми запазят пъпната връв, акушерката си действаше по абсолютно рутиниран начин. Знаеше къде, как и защо да я съхрани до следващия ден, когато е дошъл някой да я вземе. На мен ми се обадиха след 6 месеца от Пирогов за да дам втори път кръв за изследване.
Процедурата не беше обременяваща за мен, което ми хареса, а после се чувствах добре.

# 127
  • Мнения: 639
Говоря за времето 2001-2002 година. На всички майки им бе обяснено и се искаше съгласие за това, не е събирано "контрабандно". Спряхме, като от Пирогов сигнализираха, че вече няма нужда.


Аз не мога да разбера защо се е спряло? И как така няма нужда? В днешни дни се обяснява, че стволовите клтки  ще решат много проблеми.
Не се събираше кръв за стволови клетки, а пъпна връв заради амниона с който е покрита. Не знам защо спряха, вече си има някакви синтетични "изкуствени кожи" които се слагат върху изгореното място. Тогава вероятно са били в някаква криза, не мога да кажа . Не ни е обяснявано, само нареждано:" Обясняване на жените, ако са съгласни правите това и това".  Кръв от пъпна връв за стволови клетки НИКОГА не е събирана !
Само си мисля, че като се изтипоса пациентка с "толкова изисквания", лекарите може да се подразнят и да я гледат малко накриво. Един вид все едно им се меси, поне в БГ май е такова отношението, което съм срещала. А да си искаш правата е съвсем нормално нещо.

Все още в Бг лекарите третират пациентите малко като... как да кажа... по-нисши от тях самите. Не могат още да свикнат, че в днешни времена практиката налага един по-друг подход към пациента - по-скоро като към клиент, отколкото към безгласна буква. Че пациентите вече имат правото на информиран избор и участват (ако искат ест.) дейно в избора на лечение, медикаменти и т.н. Хората вече са много по-информирани от преди и искат да знаят повече. И аз много се ядосвам на такива лекари, но повечето от тях се дразнят - все едно им засягаш авторитета с въпросите и изискванията си. Надявам се по-бързо да се адаптират към новия пациент на 21 век.
Проблемът е изначален. Масово жените не са информирани, задават често пъти "безумни" въпроси по "безумно " време. За да се избегне това и за да бъде спокойна раждащата трябва да е предварително подготвена за всеки един етап от раждането.  И ( без да се обижда който и да е)  информирането по интернет от форуми и мнения на разни хора далеч не е правилната подготовка...
Лекарите и акушерките (повечето) са все още от старата генерация и на много от тях им е трудно да приемат това, че пациента не е пасивен. Ще мине време и всичко ще си дойде по местата. Всяка раждаща трябва да знае, че има право да бъде информирана и може да откаже всяка намеса! А за плацентата - случвало ми се е да си я вземат ( с таткото - той присъстваше на раждането) в една кофичка  #Crazy.

# 128
  • София
  • Мнения: 3 392
Не, не съм. А мобе би трябваше да го направя.

# 129
  • София , Монтана
  • Мнения: 811
Нямах възмможност,а и когато раждах аз още не знаех че се замръзяват.

# 130
  • София
  • Мнения: 672
kallymay, малко си крайна ми се струва, но то и самата ситуация е доста крайна. Тук говори ако недай си боже някой ден се наложи и единствения шанс на детенце са стволовие клетки, ние да ги имаме. Тук става въпрос за клетките като още един шанс, който макар и не 100% е шанс.

Някак си ако беше толкова без бъдеще, нямаше да се наливат толкова пари за R&D.

А колкото че в България е скъпо - скъпо е, няма 6-5 по въпроса. Но е и скъпо защото всички майки сме много ценово не чувствителни като стане въпрос за децата ни. И да ги нямаме парите, пак ще ги намерим и пак ще ги дадем ако знаем че някой ден може да се наложи. То е малко като със застраховките - правиш ги и се молиш икога да не ти притрябва.

Колкото до даряването на стволовите клетки - аз съм твърдо "ЗА"! Ако в България имаше такава банка, в която ако аз даря да знам че ако недай си боже се наложи ще дарят на моето дете стволови клетки, въобще нямаше да ги замразявам, да го мисля и т.н. Но няма - и както вече трябва да сме свикнали - то вече стана - ако си плащаме ще бъдем обслужени, ще бъдат внимателни и дори ще живеем... А ако не можем - не можем... Както ми каза един циничен доктор (не подкрешям мнението му) - "да искаш стволовите клетки да са достъпни за всеки е все едно да искаш да имап S класа в гаража." Е няма как...

# 131
  • София
  • Мнения: 830
... а пъпна връв заради амниона с който е покрита. Не знам защо спряха, вече си има някакви синтетични "изкуствени кожи" които се слагат върху изгореното място. Тогава вероятно са били в някаква криза, не мога да кажа . Не ни е обяснявано, само нареждано:" Обясняване на жените, ако са съгласни правите това и това".  Кръв от пъпна връв за стволови клетки НИКОГА не е събирана!
Да и аз това уточних няколко поста по-горе.  Peace

# 132
  • Мнения: 8 769
Не, не съм замразявала.
Първият път-ня бях информирана.
Вторият-нямах парите.
Така или иначе, лекарите все още не информират бременните и родилките за кърменето и елементарните неща около бебето, а ние искаме и такива авангардни методи да ни предлагат като замразяване на стволови клетки (друг е въпроса, че имайки изгода биха го правили с особена охота).
След прочетеното от kallymay се замислих още повече...Интересна и не лишена от логика информация....
Ще се заинтересувам и аз.
Очевидно, както всяка теория, и тази има доста за и против...

# 133
  • София
  • Мнения: 1 546
С първото раждане все още нищо не знаех по този въпрос. Сега, когато ми предстои второ раждане ми се иска да го направя, но има още толкова неясноти. Хубаво, даваш парите, годен е материалът, замразяват ти ги и....после? Ами ако потрябват за мен, таткото или другото дете....какво следва? Могат ли да се използват, не могат ли? А после самата трансплантация нали и тя струва пари, чували сме толкова много случаи за толкова скъпи операции. И какво, имаш клетките, но нямаш парите за трансплантация и какво правим тогава????За какво ще са ти нужни ств.клетки когато не би могъл да ги използваш при липса на средства?Сега 3 000 лв. или там малко отгоре би могъл човек да събере но....200 000 или още повече от къде? Този въпрос според мен също не трябва да се омаловажава. Да, аз бих замразила, но искам да намеря отговора на тези и на много още въпроси....

# 134
  • Мнения: 2 746
С първото раждане все още нищо не знаех по този въпрос. Сега, когато ми предстои второ раждане ми се иска да го направя, но има още толкова неясноти. Хубаво, даваш парите, годен е материалът, замразяват ти ги и....после? Ами ако потрябват за мен, таткото или другото дете....какво следва? Могат ли да се използват, не могат ли? А после самата трансплантация нали и тя струва пари, чували сме толкова много случаи за толкова скъпи операции. И какво, имаш клетките, но нямаш парите за трансплантация и какво правим тогава????За какво ще са ти нужни ств.клетки когато не би могъл да ги използваш при липса на средства?Сега 3 000 лв. или там малко отгоре би могъл човек да събере но....200 000 или още повече от къде? Този въпрос според мен също не трябва да се омаловажава. Да, аз бих замразила, но искам да намеря отговора на тези и на много още въпроси....

Въпросите,които си задаваш са доста практични и съвсем на място, особено за цената на самата трансплантация, не дай боже, впоследствие.Интересно ми е дали докторите са обяснили този момент на някой от замразилите клетки мами...

# 135
  • София
  • Мнения: 1 724
Не. подписахме договор, имах планово секцио за 12 ч. Извикаха ме по-рано- в 10,30,аз смятах, че има подготовка, но се оказа, че направо в операционна. Изобщо бях много притеснена и последното нещо, за което мислех, беше екипът за взимане на клетки.Екипът дошъл 10 минути след като доктора извадил беба. Е, дано Господ да е с нас и да нямаме нужда от клетките.
Иначе смятам, че трябва да ама Национална банка и да се даряват клетките,бих го направила.

# 136
  • Мнения: 191
С първото раждане все още нищо не знаех по този въпрос. Сега, когато ми предстои второ раждане ми се иска да го направя, но има още толкова неясноти. Хубаво, даваш парите, годен е материалът, замразяват ти ги и....после? Ами ако потрябват за мен, таткото или другото дете....какво следва? Могат ли да се използват, не могат ли? А после самата трансплантация нали и тя струва пари, чували сме толкова много случаи за толкова скъпи операции. И какво, имаш клетките, но нямаш парите за трансплантация и какво правим тогава????За какво ще са ти нужни ств.клетки когато не би могъл да ги използваш при липса на средства?Сега 3 000 лв. или там малко отгоре би могъл човек да събере но....200 000 или още повече от къде? Този въпрос според мен също не трябва да се омаловажава. Да, аз бих замразила, но искам да намеря отговора на тези и на много още въпроси....

На всички тези въпроси ще Ви отговорят ако решите да замразявате. На мен д-р Станков ми обясни, че замразяват няколко проби, като при необходимост за трансплантация на друг човек (например на по-голямото мо дете, което няма замразени стволови клетки) правят тест за съвместимост, което не означава да размразяват основните 2 проби.  А трансплантацията не винаги е скъпа - това не е костен мозък.  И понеже видях по-нагоре коментари за времетраенето на стволовите клетки в замразено състояние - може да останат замръзени и годни за ползване колкото тре и живота на човека от когото са взети.

# 137
  • София
  • Мнения: 7 242
dvakare, д-р Стаменов, не Станчев.

# 138
  • София
  • Мнения: 672
Ако в Малинов правят това с двете проби, макар и срещу допълнително заплащане, направо си отивам там. Аз пак ще ида да разбера и да разпитам, защото няма лекар който да ми е казал, че ако замразя стволови клетки ще сбъркам...А аз само се моля да си дам парите на празно и никога да не ни потрябват  Praynig

Колкото до живота на стволовите клетки - и 20 години да им е живота, пак си заслужава. Въпреки че животът им те първа ше се увеличава, защото най - старите клетки които има амразени са от преди 20 години...Така че те моат и 200 да живеят, но учените още да не го знаят...

# 139
  • Мнения: 2 652
m_face, навсякъде би трябвало да отделят 2 сака, стига да има достатъчно количество стволови клетки - при мен напр. така се получи.

# 140
  • София
  • Мнения: 672
m_face, навсякъде би трябвало да отделят 2 сака, стига да има достатъчно количество стволови клетки - при мен напр. така се получи.


За съжаление на на всякъде...За втория сак на едно от местата където проучвах се доплащаше 700 Евро или лева...

Аз вчера бях в Малинов и си взехме договорите...Честно да ви кажа, секретарката на доктора, която беше много реалистична и обстоятелствена на дълго и на широко ни обясни какво може и какво не може да се прави със стволовите клетки... Така че много мами, особенно някои които спореха, че след 20 години клетките са канцерогенни, не са прави и би било хубаво когато не са компетентни да не се изказват така убедено. Нека не забравяме, че голяма част от нас се информират първо от интернет и форумите...

Gracem, напълно си права - всичко зависи отколичеството стволови клетки които успеят да извлекат. Обикновенно, количеството което успяват да замразяте 100 мл. Рядко е значително повече. Съответно това количество и вида на евентуалната намеса, определят дали тези стволови клетки са достатъчни или не са. Не теглото на човека, както някои мами бяха казали.

Относно това дали могат да се използват на 2 пъти - също зависи от намесата. В Малинов, това че се размразява единия сак не означава че се размразява и другия. Двата сака са в отделни съдове с азот и така ако случайно нещо се случи с единия, другия се запазва.

Другото което е - освен сакчетата, се замразяват 5 проби, които се размразяват на определен период от време, за да се определи виталността на клетките - т.е. процента живи клетки. Т.к. най-старите клетки са от преди 20 години, на 20-тата година виталността им е около 90%. И както обясни dvakare,   при необходимост се правят тестове за съвместимост с другите членове на семейството.


# 141
  • Мнения: 2 211
Не замразих, защото никой не ми предложи, но най - вероятно ако имаше тази възможност преди 3 год., щях да го направя. Ако живот и здраве родя второ дете ще замразя.

# 142
  • София
  • Мнения: 5 079
Не, нямам финансова възможност за това. Rolling Eyes

# 143
  • Някъде в мечтите си
  • Мнения: 411
Дарих ги.Все още тук е много скъпа тази процедура,пък и не се знае колко е надеждна,като повечето неща в България.

# 144
  • Мнения: 4 406
не, но имам желание

# 145
Предстои ми нормално раждане през м. октомври. Със съпругът ми обмисляме вариант да вземем стволови клетки чрез КРИО СЕЙФ, но трябва да побързаме! Моля, споделете вашето мнение за тази фирма \дали е надеждна и т.н.\!

# 146
  • Мнения: 17
Да. Едва ли има по-надеждна в Европа. Ние съхранихме стволови клетки в Белгия- Крио сейф. Освен това в България няма по-ниска цена за тази услуга.

# 147
  • София
  • Мнения: 718
И ние съхранихме там. Доволни сме.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=217683.0

# 148
  • Мнения: 676
И ние съхранихме там, а и както са ти казали е най-ниската цена.Аз лично съм доволна.

# 149
  • Мнения: 4 447
Имам известна информация, че за момента това съхранение е безмислено. В семейството имаме неврохирург, който е добре запознат и споедли, че тези стволови клетки трябва да бъдат генно изменени, а до момента в цял свят това не е постигнато и било адски трудно. Не знам дали го обяснявам добре, но той ни каза, че в момента това събиране на стволови клетки е една банка за пари.

# 150
Ние също сме доволни от тях.

Иначе анче_мамче може и да е права.
Каквото и да е дай боже на никой да не му се налага да ги ползва.

# 151
  • София
  • Мнения: 4 899
Имам известна информация, че за момента това съхранение е безмислено. В семейството имаме неврохирург, който е добре запознат и споедли, че тези стволови клетки трябва да бъдат генно изменени, а до момента в цял свят това не е постигнато и било адски трудно. Не знам дали го обяснявам добре, но той ни каза, че в момента това събиране на стволови клетки е една банка за пари.

Напълно подкрепям това мнение. Бях казала нещо подобно в една друга такава тема и ме разпънаха на кръст, така че ще се въздържа от коментар сега. Аз лично съм против тази процедура, тъй като според мен няма смисъл от нея!

# 152
  • Мнения: 676
Имам известна информация, че за момента това съхранение е безмислено. В семейството имаме неврохирург, който е добре запознат и споедли, че тези стволови клетки трябва да бъдат генно изменени, а до момента в цял свят това не е постигнато и било адски трудно. Не знам дали го обяснявам добре, но той ни каза, че в момента това събиране на стволови клетки е една банка за пари.
Аз току-що четох за едно детенце в Португалия, което е излекувано точно със стволови клетки взети от пъпната връв при раждането на братчето му.

# 153
  • Мнения: 4 447
Имам известна информация, че за момента това съхранение е безмислено. В семейството имаме неврохирург, който е добре запознат и споедли, че тези стволови клетки трябва да бъдат генно изменени, а до момента в цял свят това не е постигнато и било адски трудно. Не знам дали го обяснявам добре, но той ни каза, че в момента това събиране на стволови клетки е една банка за пари.
Аз току-що четох за едно детенце в Португалия, което е излекувано точно със стволови клетки взети от пъпната връв при раждането на братчето му.

Мисля, че до известна степен има значение от какво е болно детето. Пък и ПР материали колкото искаш. Peace

# 154
  • София
  • Мнения: 4 899
Имам известна информация, че за момента това съхранение е безмислено. В семейството имаме неврохирург, който е добре запознат и споедли, че тези стволови клетки трябва да бъдат генно изменени, а до момента в цял свят това не е постигнато и било адски трудно. Не знам дали го обяснявам добре, но той ни каза, че в момента това събиране на стволови клетки е една банка за пари.
Аз току-що четох за едно детенце в Португалия, което е излекувано точно със стволови клетки взети от пъпната връв при раждането на братчето му.

Мисля, че до известна степен има значение от какво е болно детето. Пък и ПР материали колкото искаш. Peace

Ооо, PR и рекламата са голяма работа, особено когато става въпрос за много пари!
Това, което аз знам е, че като помогне въпросната процедура, ефектът е само за 3-4 месеца.
А после рязко влошаване, дори състоянието може да стане по-лошо и от преди трансплантацията.
Докато не се избистри цялата тази дейност със стволовите клетки до такава яснота, каквато е
например функцията на аспирина, ще го считам за поредната машина за правене на пари!  Crossing Arms

# 155
# 156
  • Мнения: 872
Не, тогава не знаех,че има такова нещо.

# 157
  • София
  • Мнения: 3 787
Не,все още не беше разпространена тази услуга и само бях дочувала нещо.Смятам за второто,живот и здраве,да се възползвам Wink

# 158
  • Мнения: 2 908
Не.До колкото знам,е скъпа услуга и нямам тази финансова възможност да си я позволя. Sad

# 159
  • Мнения: 554
Да!

Баща ми подари въпросната процедура на малката. Раждах в Шейново, и ползвах криосеиф.

# 160
  • Bapнa
  • Мнения: 762
Проучих нещата - беше много скъпо и се отказах.

# 161
# 162
  • Мнения: 47
да и аз замразих в Канада и съм спокойна.Дано не се наложи

# 163
  • Мнения: 983
Не. Нямам възможност.

# 164
  • Мнения: 1 144
С предишните ми две деца нямаше оферти за такава процедура, така че не бях обмислила. За тази бременност съм решила да замразя. Токуда, където ще раждам, работят с Малинов и мисля да замразя там. Ако някой е недоволен от тази клиника, моля да ми пише на лични, докато е време, за да взимам мерки и да търся друга клиника. Благодаря ви предварително.

И дано не ми се налага да ги ползвам.  Praynig

# 165
  • София
  • Мнения: 7 097
Не. Когато раждах не беше толкова популярно.

# 166
  • Мнения: 2 641
и аз исках но ме убедиха че е почти измама. лекаря с който говорех е наш близък, работел в Германия дълги години и сега прави операции /секцио/ в Св. Лазар само на хонорар. та той ми каза че няма никакъв смисъл. живота на тези клетки е 15 години и когато децата са още млади и здрави те почти не се разболяват. след това тези клетки нестават за нищо. освен това както вече беше казано на този етап нищо не може да се направи с тези клетки.
така че избора се свежда до финансите на всяка мама и нейната убеденост в ползата от това нещо.
просто се надявам всичко да е наред с децата защото и клетки да има едва ли ще помогнат на този етап от медицината и то в БГ

# 167
  • Мнения: 1 668
Замръзих в Крио сейф. Доволна съм от тях. Отзоваха се бързо, след това забутах сертификата и ми извадиха нов...

# 168
  • Мнения: 2 100
Не съм. Все още има много въпросителни около въпросните фирми, та да се дадат толкова пари. Нито имаме финансовата възможност, нито вярвам на 100%, че всичко това е толкова розово колкото ни убеждават, че е.

# 169
# 170
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Не.

# 171
  • Мнения: 1 440
Не съм,доста ми е скъпо.

Общи условия

Активация на акаунт