Рукулата

  • 5 761
  • 30
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 126
Винаги съм се чудила какъв вкус има рукулата и освен за салати в какво друго се слага ThinkingВие използвате ли я и в какви ястия?А рукулата не са ли листата на глухарчето или греша Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: X

Да, листа на някакво глухарче са. На мен твърдо не ми харесват. Горчат.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 213
Продаваха ги преди в едни пликове. Ядът се до колкото знам само като салата, но може и да греша newsm78. За да не горчат им се прави сос от лимон, зехтин/олио, ситно нарязан стар лук и задължително горчица. Много добре се комбинира със зелена салата - къдрави зелени или кафяви марули.

# 3
  • София
  • Мнения: 461
Аз ще кажа само, че ми мирише на мръсни чорапи тази рукола, само веднъж съм пробвала и даже я изплюх Sick. Явно не ми понася този славен деликатес hahaha

# 4
  • Мнения: 126
Ясно,така и аз мислех,че горчи Close Кой ли го яде това newsm78
Е и то си има сигурно почитатели(като дивият чесън например-аз го обичам)...Значи само на салата става.Мисля да го пробвам от любопитство и ще направя соса на rolela  Simple Smile

# 5
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
Да, листа на някакво глухарче са. На мен твърдо не ми харесват. Горчат.
Хм на мен не ми горчат  Shocked яла съм и харесвам, но намирам че е неоправдано скъпа и консумирам главно по ресторанти, ако има в някоя салата  Flutter

# 6
  • Мнения: 3 268
Рукулата е за снобите.Много полезна била,казват.Яла съм няколко пъти в ресторант.Само веднъж ми хареса като салата.Много свежа беше.Но не съм фен.

# 7
  • София
  • Мнения: 10 825
На мен не ми горчи newsm78
яла съм рукола не само на салата, а и в разни плънки. Ето една рецета от нета:

омлет с плънка от рукола, домати и синьо сирене.

Необходимите продукти за него са:

3 яйца за 1 омлет
сол

Продукти за плънката за 3-4 омлета:

100-150 грама рукола (при преобладаваща рукола в плънката може леко да нагарча, така че за несвикнали може да се наблегне на доматите)
100 грама синьо сирене
2 средни домата
2 стръка пресен чесън
сол
пипер смес, може и черен

Омлетите приготвям, като избивам с вилица или пружина три яйца (за 1 омлет, процедурата се повтаря преди всеки) в купичка с малко сол. В силно нагорещен тиган слагам малко мазнинка, аз предпочитам зехтин, и изсипвам яйчната смес. Веднага слагам отгоре вестник и след 4-5 минути омлетът е готов - пухкав и добре изпечен.

За плънката слагам на нагорещения котлон по-дълбок съд, може и тиган и загрявам малко зехтин. Добре е съдът да има капак, или поне с какво да се захлупи. В него слагам нарязания на ситно чесън и бъркам, докато се зачерви леко и тогава добавям нарязаните на тънки филийки домати.
Оставям да покъкри леко, докато доматите намекнат. Може да се сложи и капак, за да се задушат зеленчуците, но не е задължително.
Като постигна необходимата консистенция, слагам нарязаната на едри късове рукола и затискам с капак, за да може да се слегне и задуши съвсем леко.
Не е необходимо да се вари продължително време, особено ако е съвсем прясна.
Накрая добавям синьото сирене на едри парчета, като оставям да поври само колкото сиренето да се поразтопи, но така, че да не изчезнат напълно парченцата.
Поръсвам с пипер и свалям от котлона, след което плънката е готова за сервиране.

В готовия вече омлет се слага от сместа в едната половина и се прегъва на две.
С останали домати и малко чесън и зехтин, особено ако има босилек, може да се направи салата, която да се поднесе заедно с омлета, комбинацията е невероятна.

# 8
  • Мнения: 126
Така като чета явно добро съчетание на рукулата е със домати,сирене,лук и маруля

п.п.незнам дали заглавието ми е грешно,т.е. дали се пише рукула или рукола(и двата варианта ги срещнах в нета) newsm78

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 523
На мен ми харесва - яла съм я на салати по ресторанти, дори и вкъщи си правя. Любимата ми е: накъсаната рукола се овкусява със зехтин, малко оцет и сол, прибавят се нарязани домати и отгоре се настъргва пармезан. Става много вкусно!

# 10
  • Мнения: 1 951
Аз много харесвам рукола, но наистина има специфичен вкус и не се учудвам че не на всеки му допада. Яла съм я само в салати или в пици, но и в пиците е била винаги сурова.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 580
На мен ми харесва - яла съм я на салати по ресторанти, дори и вкъщи си правя. Любимата ми е: накъсаната рукола се овкусява със зехтин, малко оцет и сол, прибавят се нарязани домати и отгоре се настъргва пармезан. Става много вкусно!
        И на мен това съчетание страшно ми харесва. И другата салата, в която съм я яла е: рукола, зелена салата, домати, краставици, червено зеле и моркови, овкусени със зехтин, лимон и сол.

# 12
  • Мнения: 131
Руколата не горчи,но не се харесва от всеки.Аз лично много я харесвам,ям я основно в салати,но може и в разни плънки...Някъде в мексико,където расте в изобилие, я ядат само много бедните хора,когато нямат какво Wink .НО тука все още е скъпичка.Ако я съчетаеш в салата с различни листни зеленчуци, става много вкусно.Ако искате рецепти,ще ви напиша после една-две,защото нямам време сега Simple Smile

# 13
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Горчи ми и не я използвам. В Германия я слагат на всичко - като се започне от салати, мине се през пици та до определени ястия...пфу!

# 14
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Рукулата не мен определено ми харесва, но наистина не се съ4етава със вси4ко.Харесва ми върху пица, в салата (пилешки флейки върху скара нарязани на дълги ивици, марули и домат4ета 4ери, зехтин, сол и лимон),но например в4ера си правих омлет и преди да го прегъна на две в тигана наредих отгоре къс4ета рукула, не ми хареса, нагар4аше.

Но гор4ивият вкус на рукулата наистина може да придаде страхотен вкус на ястие, което само по себе си няма кисел или гор4ив вкус...тогава е вкусна. Peace

# 15
  • NY
  • Мнения: 209
Аругулата , или рукула,има още няколко имена......и не е листата на глухарчето, а е съвсем друго растение.
 Била  е популярна отдавна ...още от кухнята на древните римляни.
Основно се използва за салати. В Кроатия я използват и за плънка на баници .

една рецепта за салата

Смокини на грил и аругула

10 смокини
1/2 ч.ч зехтин
1/3ч.ч оцет балсамик
200 гр аругула
200 гр маруля /с червените листа/
орехи печени
сол
пипер

смокините се разрязват на половина
намазват се с зехтин , малко сол и пипер и се грилват по минута от всяка страна
зехтина, оцета , солта и пипера се смесват
с дресинга се поливат аругулата и нарязаната маруля , разбърква се
смокините се сервират върху канапето от зелената салата, отгоре се поръсва с натрушени орехи

друга салата която много обичам е

Аругула с малини,орехи  и синьо сирене
аругулата, малините и орехите се заливат с дресинг от зехтин,малинов балсамик оцет ,сол, пипер
разбарква се и се поднася с натрушено синьо сирене

аругулата също се слага в сандвичи......
 
 Peace




# 16
  • Мнения: 2 768
Умирам за рукола!

В Турция я ядях на закуска обед и вечеря. Ако имаше следобед и с кексовете щях да я ям  Crazy (шегичка)

И за вкъщи купувам редовно, злоупотребяваме я с домати, босилек и моцарела.

# 17
  • Мнения: 945
Винаги съм се чудила как е на български, сега раzбрах. Благодаря  bouquet. Тук се научих да я ям и много я обичам.

А каква и е цената в БГ, тук в Германия е колкото на обикновенна салата, нищо снобско (малко смешно ми стана, че съм сноб, zащото яда рукола  Laughing ).

ОбичАм я като плънка на баница, като салата. Виждам, рецепти са ти дали вече...

# 18
  • Мнения: 5 475

И аз я харесвам много.
 PeaceМежду другото има различни типове- с по-малки или по-големи листа ,има и такава която не горчи. Wink
Освен горепосочените начини на употреба тук се прави и песто от нея. Peace
Рецептата е същата,както за песто от босилек. Wink

# 19
  • София
  • Мнения: 1 825
Обожавам я. Днес пътувах 20 км. за да си я купя. Ще направя салата със скариди. Ох, изтекоха ми слюнките докато пиша. В един кубински ресторант я бяха напривили на салатка с телешко филе, нещо като нашата пастърма, но мекичка, с някакво твърдо кашкавалесто сирене - не можах да позная какво е точно.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 320
Много обичам рукула. Ям я във вид на салата, като плънка или на омлет. Да не кажа голяма дума, но през ден, два си приготвам нещо задължително с рукола. Най я обичам с моцарела и разни други сирена. В Италия примерно, руколата има по специфичен вкус от нашата тук.

# 21
  • Мнения: 3 478
Рукулата е за снобите.

Стана ми и на мен смешно. Това че не е широко разпространено в БГ не значи че е снобско.
Чудесна е за салати, сандвичи, както и за песто ( някой вече беше споменал по-горе).

# 22
  • Мнения: 1 941
Не, разбирам само на мен ли не ми горчи руколата? Може би е важно овкусяването да е добро. Наскоро ядох една салата само от рукола без други марулести, беше чудесна с риба тон. Емел може ли да кажеш тази рецепта със скаридите, таман се чудех едни какво да ги направя точно....

# 23
Умирам за рукола!

В Турция я ядях на закуска обед и вечеря. Ако имаше следобед и с кексовете щях да я ям  Crazy (шегичка)

И за вкъщи купувам редовно, злоупотребяваме я с домати, босилек и моцарела.

Салата рукола, босилек, домати и някакво прясно сирене ми е любимата. Пролетта може и пресен лук. По мое мнение винаги и задължително с млечномайонезен сос, лекичко овкусен с чесън и балсамов оцет.
 Sunglasses

# 24
  • Мнения: 750
Обожавам я! Grinning
рецепти4ка давам(откраднах я от любим ресторант Wink)
Така....рокула,сушени домати,песто,зелени маслини с бадем4е-нарязани,от страни се нарежда козе сирене,луканка...една такава тъъънка като хартийка  Wink,от горе резен4ета портокал,залива се с малко зехтин и балсамико.и.....ауууу...мале к'ва салатка става...не е истина! Crazy
Снощи се облажих с такава! Mr. Green

# 25
вчера си взех една кутия рукула и се изненадах колко е различен вкуса от този, който си спомням от Австрия. смятах да яизползвам за салата, но честно казано се чудя в момента с какво да убия този натрапчив синапен вкус

# 26
  • Мнения: 5 001
Някога когато нямаше зелени салати целогодишно нямахме търпение да дойде пролетта и "да се хванем за зелено"....Когато почнеха да никнат глухарчетата събирахме листенцата докато са младички и си правехме МНОГО вкусна салата с лимонов сок и зехтин...мммммм.Когато обаче листата пораснат стават горчиви....Предполагам,че и с рукулата е така може да сте купили "стари" листа и затова д ви горчи.Иначе е вкусна и полезна...

# 27
  • Мнения: 14 486
Да, листа на някакво глухарче са. На мен твърдо не ми харесват. Горчат.
Хм на мен не ми горчат  Shocked яла съм и харесвам, но намирам че е неоправдано скъпа и консумирам главно по ресторанти, ако има в някоя салата  Flutter

и аз така.
и се пише рукОла.

# 28
  • Мнения: 2 768
http://images.etaiveta.multiply.com/image/41/photos/20/orig/36/P … bqwva4tPvql7rZ6gA

това е моята любима салата - Капрезе с рукола
която малко не се вижда, защото е най-отдолу

# 29
  • Мнения: 3 674
Да, листа на някакво глухарче са. На мен твърдо не ми харесват. Горчат.
Хм на мен не ми горчат  Shocked яла съм и харесвам, но намирам че е неоправдано скъпа и консумирам главно по ресторанти, ако има в някоя салата  Flutter

и аз така.
и се пише рукОла.


Пише се рукола ...но се спроизнася  рукула...Поне така съм чувала навсякъде да го произнасят  Rolling Eyes

Последна редакция: пн, 04 фев 2008, 17:29 от ЧервеноВинце

# 30
  • Мнения: 105
Аз  много харесвам рукола. Използвам я не само за салата , но и в сосове за паста. Работя в ресторант в Италия и тук я използват много .
Комбинира се добре със скариди , в ризоти. Тази с по малките и по - остри листенца според мен е по - вкусна.

Общи условия

Активация на акаунт