Кръщене

  • 4 403
  • 28
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 2 258
Кръщаването е един от най-хубавите празници в християнското семейство.Вярва се,че чрез светото кръщение новопокръстеното дете получава ангел-пазител,който бди над здравето и благополучието му.Нашите предци са кръщавали децата си при навършване на 40 дни,но сега този ден се избира от родителите и няма нищо по-хубаво от това да съвпадне с голям християнски празник.Кръщаването не бива да се извършва по време на пости.Добре е за кръстник да се избере добър човек,защото той ще бъде „духовния родител” на детето и то ще прилича на него.
За този празник в църквата се носят пита,мед,бонбони,сладкиши,а за свещеника –кърпа и сапун.Кръстникът приготвя китка от цветя и здравец,завързана с червен конец.В началото на обреда свещеникът заклеймява злото и на въпроса:”Отричаш ли се от Сатаната?”,кръстникът отговаря вместо детето:”Отричам се.”Следва освещаване на водата в купела,в който детето се потапя три пъти в името на Отца и Сина и Светия Дух.След това свещеникът го подава на кръстника,който го поема в приготвена за случая нова хавлия.От главичката на детето се отрязват кичури коса от четири места(под формата на кръст).После детето се помазва с миро(специално подготвена смес от разбични благовонни растения,смоли и зехтин) по ръцете ,краката и главата.Свещеникът поръсва със светена вода детето и асо има медальон,го освещава.Ако е момче,се въвежда в олтара,ако е момиче,се води пред иконостаса.Ритуалът завършва с обличането на младенеца в нови дрехи,символ на пречистването и светлото начало.Питката се разчупва от свещеника и на присъстващите се раздава по парче,потопено в мед ,за здраве и сладък живот на детето.Издава се кръщелно свидетелство и с това кръщаването приключва.Много е важно да се носи актът за раждане на детето.Кичурите и свещта от църквата се пазят от майката.В някои краища традицията повелява свещта да се запалва на рождения ден на детето,а в други-когато то е неспокойно или започва да се разболява.Тържеството продължава с обяд(вечеря) за здраве на бебето,където то получава подаръци от своите близки.

# 1
  • София
  • Мнения: 328
Не е задължителна кумата да баде кръстница,нали?

# 2
  • Мнения: 5 228
Много хубав постинг, благодаря ти! Тези дни точно обсъждахме с мъжа ми кога да кръстим дъщеря ни и аз смятах да потърся повече инфо по въпроса, но ти си написала всичко, което ме интересува.

# 3
  • Мнения: 2 258
Цитат на: Zdravka
Не е задължителна кумата да баде кръстница,нали?



Според традицията младото семейство кани за кръстник единия от кумовете или техен роднина....Ние няма да се придържаме към точно тази традиция;)

# 4
  • Germany
  • Мнения: 7 922
Много полезно!
Благодаря:)

# 5
  • София
  • Мнения: 2 958
грешка Neutral Face

# 6
  • София
  • Мнения: 2 958
SAYONARA , много хубаво ,че си написала за кръщенето-аз съм позабравила някои неща и сега това ми е от полза.

# 7
  • Мнения: 229
А може ли кръстниците да са двама?

# 8
  • София
  • Мнения: 2 958
Цитат на: daniboy
А може ли кръстниците да са двама?


До колкото знам-НЕ.

# 9
  • Мнения: 3 153
Супер тема! Мерси за инфото:) На нас ни предстои през май това събитие и много ме интересуваха разните подробности. А наистина ли не могат да са двама кръстниците? Че те нашите са двама много близки приятели и много държахме и те и ние да са двамата?! Rolling Eyes

# 10
  • София
  • Мнения: 2 958
Цитат на: Petinka
Супер тема! Мерси за инфото:) На нас ни предстои през май това събитие и много ме интересуваха разните подробности. А наистина ли не могат да са двама кръстниците? Че те нашите са двама много близки приятели и много държахме и те и ние да са двамата?! Rolling Eyes


В кръщелното свидетелство се вписва едно-единствено име....а  ако са семейство кръстниците -те просто се водят Кръстници и двамата... Simple Smile

# 11
  • Мнения: 3 153
Цитат на: StaM
Цитат на: Petinka
Супер тема! Мерси за инфото:) На нас ни предстои през май това събитие и много ме интересуваха разните подробности. А наистина ли не могат да са двама кръстниците? Че те нашите са двама много близки приятели и много държахме и те и ние да са двамата?! Rolling Eyes


В кръщелното свидетелство се вписва едно-единствено име....а  ако са семейство кръстниците -те просто се водят Кръстници и двамата... Simple Smile

Ми за жалост не са семейство, а много близки наши приятели, ама нищо, ще видим Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 3 334
Благодаря ти SAYONARA за инфото.Днес ходихме да запазим час за кръщенето на малката.Тази информация ми е много полезна!

# 13
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Мислим да кръстим Мони на 1 септември (именния й ден). Има време дотогава. Много ми беше полезна статията. А чували ли сте, че кръстникът на момче трябва да е мъж, а на момиче - жена?

# 14
  • Мнения: 3 334
Цитат на: chockolina
Мислим да кръстим Мони на 1 септември (именния й ден). Има време дотогава. Много ми беше полезна статията. А чували ли сте, че кръстникът на момче трябва да е мъж, а на момиче - жена?


това не съм го чувала,но мисля,че няма значение какъв да е кръстникът!

# 15
  • Мнения: 83
Няма значение какъв е кръстникът. Най- добре задайте всички въпроси направо към свещенника. Когато кръщавах мойте разбойници, той ми каза само едно: не слушай баби и свекърви които казват, че майката не трябва да присъства на кръщенето. Аз ти го казвам. Много беше печен с голямо чувство за хумор.

# 16
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Цитат на: StaM
Цитат на: daniboy
А може ли кръстниците да са двама?


До колкото знам-НЕ.

Може да са двама.
В кръщелното свидетелство на кръщелницата ни са вписани имената и на мен и на съпруга ми.

# 17
  • Мнения: 3 562
Цитат на: SAYONARA
...Според традицията младото семейство кани за кръстник единия от кумовете или техен роднина....Ние няма да се придържаме към точно тази традиция;)


Много полезна информация, на нас ни предстои ... и ние също няма да се съобразим с традицията ( смятам, че не е фатално).

# 18
  • Мнения: 396
Благодаря за полезната информация.Миналата събота ходих на църква и питах свещенника за подробности,най-важното било кръстника да е кръстен и даже трябвало да си носи кръщелното свидетелство,говоря за църквата в Дървеница. #Milti

# 19
  • Мнения: 83
Цитат на: Roshalche
Цитат на: SAYONARA
...Според традицията младото семейство кани за кръстник единия от кумовете или техен роднина....Ние няма да се придържаме към точно тази традиция;)


Много полезна информация, на нас ни предстои ... и ние също няма да се съобразим с традицията ( смятам, че не е фатално).[/quote
Не е фатално разбира се. За кръстник на големия избрах сестра ми, а за кръстник на малкия девер ми. Кумувете не заслужават Embarassed /поне моите/.  А в църквата нищо не казаха, така че които искате Вие. Успех.

# 20
  • Мнения: 1 520
И ние сме на тази тема. Предстои ни на 2 април в църквата Света София. Сега събирам и вашите впечатления.

# 21
  • Мнения: 4 187
Цитат на: SAYONARA
Кръщаването е един от най-хубавите празници в християнското семейство.Вярва се,че чрез светото кръщение новопокръстеното дете получава ангел-пазител,който бди над здравето и благополучието му.Нашите предци са кръщавали децата си при навършване на 40 дни,но сега този ден се избира от родителите и няма нищо по-хубаво от това да съвпадне с голям християнски празник..........



Е аз искам да кръстя дъщеря си на 15 Август когато е Успение Богородично, но ми казаха че не може #Puppy dog ! Не може не само тогава но и на нито един християнски празник!!!!! Thinking
Аз ли не съм разбрала???? Ако някой има инфо моля споделете!

# 22
  • Мнения: 2 142
SAYONARA чудесна инфирмация, много ти благодаря! Тъкмо тези дни мислех да пусна тема с въпрос! Идва ми чудесно пейстнах си инфото.

star естествено че можеш да си кръстиш детето на празник, дори е желателно, защото датите се забравят, а празниците- не, особено ако са по-големи. Вероятно си попаднала в черква в която "празнуват" на празник!

# 23
  • Мнения: 5 539
Сайонара, много хубава статия Grinning И на нас ни предстои скоро кръщене Wink
Но никого не съветвам да кръщава детето си на голям християнски празник Sign Exclamation Наши приятели бяха избрали да кръстят сина си на Цветница. Освен него кръщаваха едновременно още 20 души. Отделно в църквата беше истинско стълпотворение Shocked Знаете как е, всеки гледа да отиде да си вземе върба на този празник. Отпред имаше опашка дълга 100 метра. Блъсканица ужасна отвсякъде, не можахме изобщо да видим как кръщаваха детето.
Тогава се зарекох - никакви кръщенета по църковни празници!

# 24
  • Мнения: 2 142
lilita абсолютно съм съгласна с теб. Но има и по-малки празници, а например в нашата черква отецът на големите празници кръщава следобяд. Черквата естествено е отворена за посетители, но рядко се случва да влезе някой след сутришната дандания. Съгласете се че май е станало някаква мода в последно време, като изключим наистина вярващите. Храма естествено е отварен за всички.

# 25
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
smile3549 star, никой свещеник  Peace няма право да отказва кръщене,независимо дали е голям църковен празник или е храмов! Embarassed Срамота Embarassed !В коя църква ти отказаха?А и не е за предпочитане,тогава,защото както каза lilita ,може и нищо да не разбереш от кръщенето  Flowers Four Leaf Clover на детето си,всеки решава когато е голям празник-тогава да иде на църква,а в другите дни е пусто!Разбира се избрания ден е много хубав Flowers Sunflower ,но защо не опитате в някоя квартална църква или манастир наоколо-може там да е по-спокойно!НЯМАТ ПРАВО ДА ВИ ОТКАЗВАТ! smile3513ВСЕКИ Е ДОБРЕ ДОШЪЛ В ХРАМА независимо по кое време и с каква болка!И винаги може да се намери разрешение на проблема

# 26
  • Мнения: 1 512
Ние избрахме да кръстим Кристина на 8. Септември, когато е Рождество Богородично, но причината не е в това, че сме искали да бъде голям църковен празник. Защото напр. можехме да изберем и Кръстовден, когато й празнуваме именния ден. Поради много причини искахме да е на прзник, свързан с Богородица.
По- малката ми сестра искаше да бъде кръстница на детето ми, ако е момиченце. Но замина за Щатите да учи и не се знае кога ще може да си дойде. Затова поканихме кумата ми- мисля, че ще бъде добър " духовен  родител " на Криси.

# 27
  • Мнения: 639
А да знаете сега дали може да се кръщава? Имам в предвид преди Великден - нали са пости? А кръстника ни е тук само до 15 април....

# 28
  • Мнения: 4 187
Цитат на: Дидка
smile3549 star, никой свещеник  Peace няма право да отказва кръщене,независимо дали е голям църковен празник или е храмов! Embarassed Срамота Embarassed !В коя църква ти отказаха?А и не е за предпочитане,тогава,защото както каза lilita ,може и нищо да не разбереш от кръщенето  Flowers Four Leaf Clover на детето си,всеки решава когато е голям празник-тогава да иде на църква,а в другите дни е пусто!Разбира се избрания ден е много хубав Flowers Sunflower ,но защо не опитате в някоя квартална църква или манастир наоколо-може там да е по-спокойно!НЯМАТ ПРАВО ДА ВИ ОТКАЗВАТ! smile3513ВСЕКИ Е ДОБРЕ ДОШЪЛ В ХРАМА независимо по кое време и с каква болка!И винаги може да се намери разрешение на проблема



Става въпрос за манастира в Арбанаси *Св.Богородица*! Наистина тогава имат празник (както Мишел правилно отбеляза)! Не бях съобразила! Но те ми казаха, че на празници, не само техния не кръщават Sign Exclamation .
Е не ми е проблем и да е ден по рано или по късно! Благодаря ви за Инфото! Flutter

Общи условия

Активация на акаунт