Прощъпулник

  • 6 554
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 258
Прощъпулникът е стар езически ритуал,адаптиран към християнския култ на свети Евтимий,покровителя на децата.
    Когато детето направи първите си няколко стъпки само,без да се държи за нещо или някого,майката омесва питка с мед,като още преди да е втасала,я украсява със стъпалото на проходилото мъниче.Таткото го държи,а мама намества крачето в тестото.Клед като се опече,питката се търкулва по бяло платно,постлано на земята.Детето тръгва след нея,за да я хване.В края на платното са наредени различни предмети като ножица,книга,черпак,клещи,пари,топка,боички,количка....Кпоред поверието каквото детето първо хване,такова ще стане или с това щесе занимава в бъдеще.После майката разчупва питката и дава първото парче на детето,а след това на гостите,като наричанията са различни в различните краища на страната,но обикновено са от рода на:”Бързо да проходиш и толкова голямо да пораснеш” или „Както питката бързо се търкаля,така и детето бързо да тича”.Естествена за този празник е богата трапеза,на която преобладават сладките неща(за да е сладък животът на малкото създание),подаръците и доброто настроение.

# 1
  • Мнения: 922
Прощъпулникът си е един доста весел и любопитен ритуал. Не знам дали има връзка с бъдещето на детето, но пък това се помнои от родителите цял живот. Малък Вальо се хвана директно за питката - казват "Цял живот ще си държи хляба в ръцете"
Поздрави

# 2
  • София
  • Мнения: 2 958
А гостите подаряват ли нещо специално?

# 3
  • Мнения: 934
Цитат на: StaM
А гостите подаряват ли нещо специално?


И ние в неделя ще правим прощъпулник....
Гостите (роднини) не знаят дали се подарява нещо, но дори да се подарява няма да ги карам нищо да купувам....Достатъчно се изръсиха за РД преди 15 дни....

# 4
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Гостите идват с подаръци за детето Tada Как иначе?! smile3509

# 5
  • Мнения: 280
А аз знам, че е хубаво докато майката раздава от питката и тя да тича от гост на гост, за да бяга после и детето  Stuck Out Tongue Ако живеете в къща или пък сте решили да занесете парче от пиката на съседите от горния/долния етаж, става екстра с тичането  Stuck Out Tongue  Wink

# 6
  • Мнения: 3 932
Ние ще правим на 1.04, макар че първите стъпки направи преди месец. Изчакваме да стане по-сигурен в стъпките си, защото присъствах на прощъпулник, където дететто уж трябваше да се затича след питката,а пък то направи едва една стъпка и започна да пълзи ooooh!

# 7
  • Мнения: 423
Здавайте, мами!
Преди два дни Росито направи първите си самостоятелни крачки! Пусна се и залитайки напред направи 5 - 6 крачки сама. Все още е нестабилна и не изминава повече от 1 - 1,5 м преди да падне,  НО "пристъпи" и бабите веднага: прощъпулник!
Та, въпросът ми е: Какво точно се прави на "прощъпулник"? Знам, че се прави пита, но какво още? И въобще какво представлява този обичай?
Ще съм благодарна на мами, които скоро са правили, да споделят!

# 8
  • Мнения: 101
на нашия прощъпулник бабата омеси питка, не ме питайте за рецептата, и търкулнахме питката пред малкия. После таткото обиколи всичките стаи на апартамента с нея. Такива бяха инстукциите на бабите, които изричаха 'магически' думи от рода на 'да бяга както питката'. Друго не мога да се сетя, а и сега нямаме баба да подскаже Bulb

# 9
  • Мнения: 1 181
знам че се слагат различни предмети, например книга, пари, лекарски слушалки и др. и каквото хване детето значи такъв ще стане.

# 10
# 11
  • Мнения: 2 274
Моля те, пусни думата на Търсачка - има невероятно много теми по въпроса.

Общи условия

Активация на акаунт