Притеснена съм - колко би трябвало да говорят деца на 1г. 10 м.?

  • 1 942
  • 47
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 47 963
дъщеря ми на 1г 6 м бърбореше доста и голяма част й се разбираше
синчето обаче едва казва мама, тати, бау бау, да, не, тата за кака, бррм  и па за падна- това е, други думи не знае
а и не бърбори на "китайски"
притеснявам се, ама засега мисля че поне до 2 години да му дам срок

# 31
  • Мнения: 6 617
Мъжът ми е проговорил на 3г. тъй че едвали има за какво да се притесняваш.

# 32
  • София
  • Мнения: 3 392
Нямаш абсолютно никакъв повод за притеснение.
Детето се развива нормално, а кога точно поасивният речник ще мине в активен, зависи от темперамента и някой други фактори.

# 33
  • София
  • Мнения: 622
Не се притеснявай- детето ти е още съвсем малко- има деца, които проговарят късно, но за сметка на това изключително правилно и със сложни граматични конструкции.  Hug
А Айнщайн да не го намесваме, защото при него случаят с проговарянето е съвсем друг  Naughty

# 34
  • Мнения: 1 448
И Явчо не казва и дума  Wink Всяко дете се развива различно, мисля, че е рано за притеснения още  Peace

# 35
  • Мнения: 5 183
Всяко дете се развива със свои си темпове.
Моят син до 2,5 год. говореше толкова, колкото твоето на 1 год 10 месеца, но аз си го обяснявах с това, 4е расте в двуези4на среда.
Племенникът ми, който расна в България и не е объркван от няколко езика, също проговори късно. Беше на 2,5 годинки, когато аз заминах, и по4ти не говореше. Година след това, като си отидох, устата му не спираше, а ела го виж сега - не можем да вземем думата от него, а и много у4енолюбив, любознателен и общителен расте.

# 36
  • Мнения: 3 069
Средния ми син беше така...до 3 годишен нищо не говореше и като се отприщи, сега не мога да му затворя устата Grinning

# 37
  • Габрово
  • Мнения: 1 220
Нямаш поводи за притеснение.Синът на една приятелка е на 3 г. и 2 м.,а още не казва нито дума. Confused

# 38
  • Мнения: 274
Няма място за притеснение всяко дете е индивидуално не може да се сравняват така.Аз познавам деца които са проговорили на 4 години и сега са си съвсем нормални деца. ние се опитваме да казваме доста думи вече, но това за мен не е притеснение, колкото казва толкова. ще проговори когато му доиде времето.едно разбрах вече ,че децата не тябва да с е насилват, всичко си идва на мястото .

# 39
  • Мнения: 2 849
И мен ме подпитват ,защо още не говори .Говори си на негов си език ,скоро ще се отприщи .

# 40
  • София
  • Мнения: 4 146
Голямата дъщеря на братовчедка ми не говореше до 3-та си година. После се отпусна изведнъж. Всяко дете си е индивидуално.

# 41
  • Русе
  • Мнения: 2 354
няма място за притеснения!
Мъжа ми е проговорил на 3 год., сестра ми също

# 42
  • София
  • Мнения: 7 023
Изобщо не се притеснявай. Всичко си му е наред на детенцето, просто всички деца са различни. Притеснително е, че "родата" явно се вглежда в детето и това ще ти създава проблеми и в бъдеще, така че се старай да не им обръщаш внимание.

# 43
  • Самоков
  • Мнения: 561
Ние сме горе долу на вашата възраст и от една седмица започна да казва по някоя и друга дума освен тези, които ти си изброила. Обаче трябва да ти кажа, че всеки ден ме изненадва с нова думичка, но изречение ... май още не е съставил. newsm78

# 44
  • Мнения: 8 999
Изобщо не трябва да се притесняваш - на две години дъщеря ми също казваше само няколко думи. Виж, братчето, по пример на по-голямата кака, на две години дърдореше като възрастен. В яслата госпожите му казваха "Професора". Но, всяко дете е различно и се развива по различен начин. А на възраст от 1г. и 10 м. е съвсем нормално да знае малко думи.

Общи условия

Активация на акаунт