Притеснена съм - колко би трябвало да говорят деца на 1г. 10 м.?

  • 1 935
  • 47
  •   1
Отговори
  • Мнения: 169
Май почнах вече да се притеснявам, моля ви да споделите вашите деца на тази възраст колко говореха.

Ето и база за сравнение - моето казва само някои смислени думи - тате (много по-често от мама), мама, хайде, хайди, дай, дай ди (разбирайте "дай вода"), дай деее - като иска нещо да му дам, и някой път и на кучета и на котките им казва нещо подобно на "куце", казва и бебе доста често, на едно казва 'но'. Преди като беше гладен казваше Ами, ми, миии, но вече не го казва.

И сме дотук. Не ви карам сега всяка да изброява всички думи, които казват децата ви на тази възраст, просто давам пример за бедния му речник. До тук изречение не е правил освен от типа "хайде, дай я де' - и то все като иска вода. мама, тате казва когато си иска, но не, за да ни извика, просто си бръщолеви. Говори си и някакви негови бебешки неща.

Имам ли повод за притеснение, иначе около него непрекъснато се говори. Но като го караме да повтори нещо, "кажи ...", не иска. И изобщо проговарянето зависи ли до голяма степен от това колко му говориш и го учиш да говори.

напоследък нещо родата почва да подпитва защо е така, а и мъжът ми вече нещо взе да се притеснява...

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 132
Не се притеснявай. Моята, хем е момиче, до двегодишна имаше подобен речников запас. Наскоро се отприщи и ела да видиш сега какво става - не мога да взема думата.

# 2
  • Мнения: 169
Не се притеснявай. Моята, хем е момиче, до двегодишна имаше подобен речников запас. Наскоро се отприщи и ела да видиш сега какво става - не мога да взема думата.

ох дано да е така, аз някак почнах дори да се чувствам виновна след многото подпитвания на хората около мен, основно от родата.
Почнах да се чудя дали не е трябвало много повече усилия да полагаме в тази посока досега.  newsm78

# 3
  • Мнения: 1 564
Моя големия много рано проговори(и то не на бебешки),а малкич от известно време не му спира устата,но само аз му разбирам.Не се притеснявай всичко ще се оправи.  bouquet

# 4
  • Мнения: 524


напоследък нещо родата почва да подпитва защо е така, а и мъжът ми вече нещо взе да се притеснява...
Изобщо не е притеснително, от родата ти идват притесненията. Забравили са техните деца кога са проговорили. На големия (сега на 6,6 год.) 4 човека му висяхме на главата и все му говорихме и... проговори на почти 4 години. Все още не говори много правилно. Малката си я гледах почти сама и проговори малко преди 1,6 год. Според мен, ако детето контактува с по-големи говорещи деца проговаря по-бързо и пак всичко си е до дете. Не се притеснявай, много е рано още.

# 5
  • Мнения: 1 371
На моя приятелка първото й дете проговори на 3 години, до тогава само мама и тата знаеше. Ела да я видиш сега, ще надприказва целия форум (вече е на 8 години). Всяко дете си е различно, моето е на 7 месеца , но от 4 месечна възраст казва мама, татЕ и баба. Сега се отвори и казва деди и хайде, ам ам. (казва ги ясно и точно) .И други, ама те вече са неразбираеми, освен за него.  Laughing Но пък още не може сам да се изправи да седне, аз го слагам да си седи.
В едно отношение се развиват по-бързо, в друго по-бавно. Так ще е през целият им живот.
Да са ни живи и здрави!

# 6
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Моето дете след 2 седмици ще стане на 3г. и едва сега започна да се опитва да говори.Всички деца са различни, не се притеснявай.

# 7
  • София
  • Мнения: 7 097
И аз се притеснявах на тази възраст на Калина, но на 2 г. изведнъж се отприщи и започна направо изречения да прави.
Не се тревожи, повечко се занимавай с него - говори му, чети книжки.

# 8
  • Мнения: 9 894
о, я споко. И моят е на година и 10 месеца, но дори мама не казва. Бърбори си нещо негово си, но нищо, ама нищо смислено от гледна точка на възрастен човек.

# 9
  • Мнения: 1 032
Ами Айнщайн е проговорил на 4 години, пък до Нобелова награда стигна човекът... Няма от какво да се притесняваш. В момента детето е една попивателна, за това наистина е важно да му говориш и то ясни и смислени неща, а не бебешки думички. Повтаряй му на игра някакви детски стихчета, които са лесни за запомняне (ама както казвам аз "изигравай" му ги) и ще видиш как постепенно ще започне да ги повтаря. Пейте заедно песнички, четете заедно от бебешките книжки с много картинки и го питай какво има на рисунката... Според мен е важно освен да му говориш и да му задаваш лесни и кратки въпроси, за да предизвикаш постепенно отговор. Със сигурност детето има вече приличен речников запас, но все още му е пасивен, пък и аз знам че момчетата проговарят по- късно.

# 10
  • Мнения: 169
Ами, малко се поуспокоих, сега като прочетох мненията до тук. Благодаря ви! Аз дотук сравнявах с разни случаи, доста по-добре справящи се на тази възраст. Той и мъжът ми беше наскоро в чужбина при едно семейство с дете - и като си дойде, вика притеснен, оле то все говори, повтаряло дори и той като му казва думи, защо нашето не повтаря и т.н?

# 11
  • Мнения: 179
спокоино някои проговарят по-късно не се притесняваи

# 12
  • Мнения: 9 894
а добро утро  Joy винаги е така, появява се говорещо дете и съпрузите/бабите/роднините почват: "ама нашето защо не говори, ама да не е тъпо, ама да не би да му има нещо" Simple Smile

# 13
  • Варна
  • Мнения: 1 132
моето е на 7 месеца , но от 4 месечна възраст казва мама, татЕ и баба. Сега се отвори и казва деди и хайде, ам ам. (казва ги ясно и точно)

Да бе, да Rolling Eyes. След два месеца може и стихотворения да рецитира.

# 14
  • Мнения: 27 524
Синът ми е на 2 и нищичко не приказва. До 3г няма поводи за притеснение  Peace

Общи условия

Активация на акаунт