за децата - бъдещето на България

  • 1 542
  • 41
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 563
Hear Again , това за което говориш е фундаментална разлика в образователните системи -
бившите социалистически страни , системата набляга на акумулиране на всякакви знания, докато западния модел е да се изграждат полезни за живота на индивида знания и умения.
Аз да си призная съм за първата опция ( бийте ме с камъни).
Акумулирането на знания отваря хоризонти. Резултатите ги виждаме на изток и на запад
на изток хората знаят много, но не могат да решават проблеми в ежедневието, и са неефективни икономически, а на запад са по-ефективни, но с много ограничен мироглед и дефицит на елементарни знания.
В Италия например няма предмет Световна литература. Мъжът ми не знае кой е Чарлз Дикенс.
Но пък прави 23 пъти повече пари от мен.


Аз пък мисля, че истината е някъде по средата. И не само материалното благополучие е мерило. Уменията за самостоятено мислене те правят по-умен потребител не само на стоки, но и на информация, и в края на краищата си по-съзнателен гражданин според мен. А в това се корени гражданското общество, от което, знаем, зависи много.

Ти в България ли си учила световна литература?! Аз не помня да е имало такова нещо в програмата на МОН. Литературата в 12 клас свърши с "Тютюн" (пък за мен с "Лавина", щот се писах амбициозна).

# 31
  • Мнения: 2 563
в смисъл , исках да кажа, че и единия и другия подход са проблемни, а не знам образователна система по средата (може би франция)
плс. говорим за средно образование, нали? не за университетско.

Да, за средно. С висшето проблемите са още по-огромни, но подобни.

# 32
  • Мнения: 6 992

Ти в България ли си учила световна литература?! Аз не помня да е имало такова нещо в програмата на МОН. Литературата в 12 клас свърши с "Тютюн" (пък за мен с "Лавина", щот се писах амбициозна).
???
 Не ме изумявай О_О. В 8 клас...или по новата програма май в 9...се учи АНтична литература, в 10 е ЗЕ литература, в 11 и 12 - българска. Така че - да, учи се световна литература. Или поне европейска и руска, за американска не си спомням нещо задълбочено да сме учили newsm78

# 33
  • Мнения: 6 167
естествено, че сме учили световна литература, ти кой випуск си!?
никога не сме учили само български автори.  Stop
от пушкин, през данте, до дикенс сме учили по време на цялото средно образование.
да не говорим за гръцките опери и тн. безумни. Омир  Sick

американски автори какви имате предвид Уолт Уитмън? Хемингуей? Станйбек? Селинджър ...
естествено е, да не сме учили американски автори, въпреки, че Хемингуей се водеше кубински такъв и мисля, че сме минавали през Старецът и морето. но аз съм възрастна жена, може да ми се губи вече кое съм чела по списък и кое не.

# 34
  • Мнения: 6 992
Лени, Лени, поня Троя с Брад Пит хареса ли ти  Laughing

# 35
  • Мнения: 2 563
естествено, че сме учили световна литература, ти кой випуск си!?
никога не сме учили само български автори.  Stop
от пушкин, през данте, до дикенс сме учили по време на цялото средно образование.
да не говорим за гръцките опери и тн. безумни. Омир.  Sick

Всъщност имах предвид по-съвременна литература от Антигона, Пушкин и Данте.  Grinning Тези и аз съм ги минавала.

# 36
  • Мнения: 6 167
Лени, Лени, поня Троя с Брад Пит хареса ли ти  Laughing

особено като тичаше там с една поличка и един къс меч  Mr. Green

# 37
  • Мнения: 2 563
естествено, че сме учили световна литература, ти кой випуск си!?
никога не сме учили само български автори.  Stop
от пушкин, през данте, до дикенс сме учили по време на цялото средно образование.
да не говорим за гръцките опери и тн. безумни. Омир  Sick

американски автори какви имате предвид Уолт Уитмън? Хемингуей? Станйбек? Селинджър ...
естествено е, да не сме учили американски автори, въпреки, че Хемингуей се водеше кубински такъв и мисля, че сме минавали през Старецът и морето. но аз съм възрастна жена, може да ми се губи вече кое съм чела по списък и кое не.

Ми и след 89-та не сме учили американски автори, всъщност никаква модерна литература, чунким светът е спрял да пише след 1950 г. Хемингуей кубински?!?  Joy

# 38
  • Мнения: 7 837
Добре че развих способност да филтрирам и чистя всичко, с което ни тъпкаха мозъците навремето и което слабо ме интересуваше. Акумулиране на знания не става насила.

# 39
  • Мнения: 6 167
мдам. Хемингуей не беше низвергнат от властта, но Василиса ако влезе може да изясни положението там.

# 40
  • Мнения: 5 370
Чудя се дали като екс-учител да се включа или не? Има ли смисъл да чопля стари рани? newsm78
Образователната ни система и анархията , която цари там, ме накараха да напусна системата-тоест, Матрицата-и да нямам и намерение да се връщам там скоро. Прави са тези, които казват, че в училище се "натрупват" знания. Че учебниците са остарели. Че не може да се преподава език с тебешир в ръка и остаряла таблица на спреженията на глаголите. Че не може преподавателите по информатика да са по-боси от учениците си. Че....да продължавам ли още? Освен това неналичието на матура след средното образование за мене лично леко го обезсмисля, затова и то няма такава тежест както, да речем, във Франция(впрочем, не знам въведоха ли я вече задължителната?) newsm78
Иначе за общата култура съм съгласна с написаното от ЛАЛА.

Последна редакция: чт, 30 авг 2007, 21:21 от Не тази вечер, Жозефина!

# 41
  • София
  • Мнения: 62 595
Спокойно. Да не се заяждаме на грамотност, защото накрая може всички да се посрамим. Има много случаи, в които сe чудя дали правописът на някоя дума е странен в резултат от правописна или печатна грешка. А вече толкова често срещам по писмените и неписмени медии разни странности в правописа и граматиката, че започва все пfle'e да се съмнявам в знанията си по въпроса и да посягам после към речника. Нали знаете, количествените натрупвания водят до качествени изменения.

А за младежите и тяхната грамотност и знания - не съм изненадана. По-скоро очаквах положението да е още по-лошо.
Децата НЕ са виновни за това. Ако сега трябваше аз да съм в училище, едва ли щях да реагирам по-различно. Проблемът е в образователната система като цяло, като започнем от неразбираемите учебници с вехти знания, минем през положението на учителите и стигнем до.... абе, докъдето и да стигнем, все не е наред.
Това, което ме смущава е как така децата се сгърчват от натовареност и учене, всякакви суперлативи чуваме и четем за т-нар. "елитни" училища и накрая пак се оказва, че положението е по-зле с всяка изминала година.

Вярно, колко хора изобщо четат нещо различно от вестници с програмата, "лайф-стайл списания" и цените  в магазина?
Колко често децата виждат родителите си с книга в ръка - тук включвам и електронната медия Интернет?

Последна редакция: чт, 30 авг 2007, 21:29 от RadostinaHZ

Общи условия

Активация на акаунт