Как учите детето си да цени парите?

  • 2 201
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 161
Детето може да има последен модел Нокия и пак да цени парите.Не мисля,че е правилно да се учат децата на изключителна спестовност.По-скоро се опитвам да им внуша,че трябва яко да се учи и работи,но също така да се почива ефективно и качествено,а всичко това е свързано с пари.Не искам децата ми да бъдат като чичо Скрудж,но и не желая да пръскат с лека ръка.Дано да уцелят златната среда.И ако трябва да отговоря конкретно на въпроса-ако децата се научат на труд,ще се научат и правилно да оперират с парите и да ги ценят.Между другото,голямата ми дъщеря е ходила на частна детска градина,от първите създадени.И там смътно си спомням,че ги учеха точно на такива неща,под формата на игра.

# 16
  • Мнения: 1 426
При по-големите става като ги оставиш да си изкарват сами парите.
Спомням си при мен - започнах първата си работа на 14 год и като помня какъв труд и пот хвърлях за 2000 лв на месец, познай как давах 600 лв за дънки. И то по два чифта всеки месец. Но пък при сестра ми не е така - цялата й заплата отива за парцалки точно за около час. Всеки месец, а е на 19 год. вече.
Малко ще оспамя темата, ама ужасно ми се иска да разбера как си работила за 2000 лева на 14 години... Че аз с бая образование, опит и стаж повече от 1500 не мога да изкарам... Защо са ти били по 2 чифта дънки на месец няма да питам...

А цената на парите... Постепенно и с налучкване на златната среда - защото хем трябва да се научи да цени парите, хем пък и да не стане стиснат...
А и шестте близалки. Ако ти си му дала тия парички да са си негови - близалките не трябва да те вълнуват. Но ако изрично са били предназначени за сокче - просто днеска сокче няма да има, защото парите са свършили.

# 17
  • Мнения: 1 220
 Всеки месец сина ми получава малка сума джобни пари. От нас получава дрехи (не маркови) и храна, играчки 2 пъти в годината- на Коледа и на рождения му ден. АКо иска да купи нещо трябва да си събере пари, а те се трупат бавно, сам решава за какво да ги похарчи.  За сега това устройва всички ни.

# 18
  • София
  • Мнения: 7 242
Ами забелязала съм, че моята започва да ги цени, когато по едно или друга причина известно време не й се купува или й се купува по-малко. Започне ли да получава всичко което иска, веднага спира да се замисля кое колко струва и решава, че парите растат по дърветата. Ако след дълго затишие получи нещо, е благодарна и щастлива, ако сме пазарували повечко, след всяка покупка започва да мисли какво ново да вземем.

# 19
  • Мнения: 516
...

А цената на парите... Постепенно и с налучкване на златната среда - защото хем трябва да се научи да цени парите, хем пък и да не стане стиснат...
А и шестте близалки. Ако ти си му дала тия парички да са си негови - близалките не трябва да те вълнуват. Но ако изрично са били предназначени за сокче - просто днеска сокче няма да има, защото парите са свършили.
Изрично споменах, че в случая стотинките нямат значение. Синът ми е на 6 години и аз му оставям стотинки през деня, които той харчи по собствено усмотрение. Прави ми впечатление обаче, че той на всяка цена гледа да ги изхарчи, дори да няма нужда от нищо. Просто, защото има пари.
Шанел, заинтригува ме мнението ти. Можеш ли да дадеш пример за подобна игра? Ако помниш, разбира се.

# 20
  • Мнения: 25 597
Малко ще оспамя темата, ама ужасно ми се иска да разбера как си работила за 2000 лева на 14 години...

Явно става въпрос за годините, когато минималната заплата беше 1500 лв.  Wink Че и по-малко, поне доколкото си спомням вярно, аз излязох в майчинство с 800 лв. заплата, а след 2 години заплатата ми беше актуализирана на 2400 лв.  Mr. Green (`93-`95 г.)

# 21
  • Мнения: 1 426
А-а, мерси, че ме светна... Аз тъкмо си виках: леле, що съм залупена, една свястна заплата не мога да си докарам...

# 22
  • София
  • Мнения: 62 595
Имам въпрос за спестяването от деца.
Как едно дете, което не изкарва пари, ще започне да спестява и от какво? Изключвам събраните пари от рожден ден или Коледа и други подобни, защото обикновено са по-големи суми.
Та от какво ще спестява? От парите за закуска? Ще стои гладно цял ден за да спести 1 лев?
Ако родителите дават малко джобни пари и те са за храна и транспорт, от какво ще се лиши това дете? Такова положение за мен е псевдоспестовност. Не се пести от такива неща.

И това за труда ми е странно. В една къща всеки си има ангажименти в домакинството според възможностите и способностите си, за които не се заплаща. Отново имам предвид деца под 14-16 години (над тази възраст Кодекса на труда разрешава с някои условия те да работят). Или опираме до нерегламентиран труд.
Тук не е Америка, че да получават пари за косене на ливадата или продаване на сладки

# 23
  • София
  • Мнения: 7 242
RadostinaHZ, напълно съм съгласна. Дъщеря ми преди няколко дни поиска да има "свои" пари. Казах й, че докато не започне да работи, свои пари няма да има. Но, ако иска нещо, стига да е разумно и да имаме възможност, с баща й ще й го купим. Ако й е мерак заради другите деца и тя да има пари в протмонето - ок, но всичко което иска да купи с тях, трябва да бъде съгласувано с мен.

# 24
  • Мнения: 25 597
Имам въпрос за спестяването от деца.

Ами случва се например баба му (само една ни остана) да му даде някаква дребна сума. Нищо против да си я харчи, както намери за добре, даже и за боклуци, ама не наведнъж, беее...  ooooh!

# 25
  • Мнения: 1 220
 Ще спестява месечните му пари. Закуската е уредена така, че децата си носят от вкъщи, след 5 клас купуват храна от училищния бюфет с карта, която родителя  зарежда с пари.

# 26
  • София
  • Мнения: 62 595
Чакай, че не разбрах нещо. За каква карта става въпрос?
И ако не си купува нищо в училище за какво са му месечни пари?

Всъщност нещото, наречено ценене на парите не би трябвало да е обвързано единствено с мои-чужди. Така излиза, че ще ценят единствено собствените си пари. Какво - своите ще стискам, а чуждите на воля.
А и такъв ни е периода сега - всичко живо се е юрнало пари да прави. А от другата страна да ги харчи. И децата нещо друго ли да научат от самосебе си?

# 27
  • На морето!
  • Мнения: 5 756
Моят син е още малък да пести,но си спомням как аз слестявах.Нашите ми давах 2лв за у-ще.Закуските бяха от 30ст до левче.Оставаше ми средно по 1 лев ва ден,който можех да похарча за близалки,сокчета...или да спестя.Събирах си парички и когато съм събрала 1/2 или 2/3 от сумата нашите ми награждаваха за усърдието и ми доплащаха за мечтаната покупка.Тогава започнах да си задавам въпросите-уокмен или маратонки?Миришещи картинки или играчка?Тогава започнах да разбирам,че човик на може да си купи всичко,на момента.Майка никога не се е притеснявала да ми казва "Нямам пари" или "Уроците по математика са важни и ще взема назаем пари,ако се наложи"-знаех  колко струват парите и се давах сметка,че майка е лишила себеси,сестра ми и мен от нещо,за да може аз да ходя на уроци,да вляза в престижно у-ще,за да мога някой ден да изкарвам достатъчно пари,за да не лишавам никой от нищо.
Сега,обаче времената са други.Тогава нямаше мобилни телефони,нямаше значение с какъв компютър си и дали маратонките ти струват 10 или 100лв.Дано успея да науча сина си,че вещите са,за да ни служат,а не за да им робуваме ние.

# 28
  • Мнения: 1 220
Чакай, че не разбрах нещо. За каква карта става въпрос?
И ако не си купува нищо в училище за какво са му месечни пари?

Всъщност нещото, наречено ценене на парите не би трябвало да е обвързано единствено с мои-чужди. Така излиза, че ще ценят единствено собствените си пари. Какво - своите ще стискам, а чуждите на воля.
А и такъв ни е периода сега - всичко живо се е юрнало пари да прави. А от другата страна да ги харчи. И децата нещо друго ли да научат от самосебе си?

Е, няма как да науча едно 8 годишно дете да цени парите, ако няма свои, които да управлява. Месечните пари са му за да си купи нещо сам, да види как се събират пари  за да имаш нещо, а и да се научи да преценява дали си струва да ги даде за някой боклук след като ги е събирал 3 месеца, примерно. Надявам се системата да даде добри резултати! Simple Smile

# 29
  • БГ
  • Мнения: 351
И аз чудя на моите деца едни генни, еднакво възпитавани,относително стабилно материално положение(имам предвид че не сме били по богати или по бедни),еднакав личен пример,но... newsm78
На дъщерята изтича между пръстите всичко което и се дава.
Малкия е страшно стиснат,дори като много иска нещо и му кажем вземи от твоите пари и си купи,първо казва добре, пък после бил размислил, сякаш не му трябвало толкова,можело после да има нещо по добро и се отказва.
Парите обикновено са им от дядовци и баби,който вече за празници не им купуват подаръци,а им дават пари и на дъщерята от работа това лято за първи път,но ги издуха на часа.
Сега малкия дори развива лихварство дава на кака си пари на заем срещу лихва или помощ за домашните за мой ужас.Скоро дори и беше дал пари за някаква блуза от тези разръфаните и тя като се връща той и вика  ау Мони тя е дефектна как можа да дадеш толкова пари отивай да я връщаш. Rolling Eyes
Та май личния пример с пестеливост и разяснаване на цености при нас не се получил,на двете крайности сме.  

Общи условия

Активация на акаунт