Безглутенов хляб.....

  • 20 452
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 607
Не знам дали темата е точно за тук или за готварския...но тъй като поради здравословни причини се налага подобна диета, реших все пак тук да пусна темата...Моля, ако модераторите преценят - да я преместят в готварския!

Та....моля за рецепти за безглутенов хляб, за това дали ползвате машина за хляб с програма хляб без глутен, каква и е марката и откъде сте я купили.....

Ще бъда благодарна за линкове, за всичко, онова,което можете да се сетите по тази тема!

Благодаря от сърце!  bouquet

# 1
  • Мнения: 4 585



Мамо Цоцоланке, такава подобна тема има в "Деца с увреждания и хронични заболявания"
Оставам с впечатление, че разчиташ на машина за хляб. Тя има грижата да го омеси и
изпече, но не може да промени състава му, да премахне глутена. А като се има предвид,
че в маята за хляб има глутен, незнам дали машината изобщо може да направи такъв хляб.
Ето, тук.

# 2
  • Мнения: 11 607
Оставам с впечатление, че разчиташ на машина за хляб.

Благодаря, Wolf! За наше познато семейство питам.......Та те попитаха дали машина за хляб би им помогнала...и тъй като не знам нищо по въпроса - може и да съм формулирала и задала въпроса неправилно!

Благодаря за линка, ще се поровя и аз, просто имам желание и опит да прочета повече....

# 3
  • Мнения: 4 915
Прав е Wolf за машината.

Ако не си открила рецепти в гореспоменатия форум, можеш да кажеш на семейството просто да експериментират, за да видят кои безглутенови брашна в какво съотношение какъв резултат дават.

Безглутенов хляб могат да си направят от домашно смелено брашно от:
- кафяв ориз (може и бял, но кафевият е много по-вкусен и полезен);
- просо;
- царевица (ако е купешко царевично брашно, няма гаранция, че няма следи от глутен  Confused);
- гречка (елда).

От тези зърнени правя безглутенови каши на бебето. Измивам зърната, изсушавам във фурна на 100 градуса 1 час, смилам с блендер (или кафемелачка), съхранявам в стъклени буркани.

Иначе, погледни и тук за идеи:
http://www.angelfire.com/ak3/aaaaaa5/index.html#f
http://www.analytica-bg.com/a_shop/pages/gluten_free_bread_cookery/
http://forum.bgkulinar.net/viewtopic.3637.html
http://forum.bgkulinar.net/viewtopic.3650.html

# 4
  • Мнения: 4 585



Да добавя и сорго. Ако летата са все такива сушави, нашите
фермери рано или късно ще стигнат до идеята за отглеждане на сорго.
Това, което са постигнали мамите със сода трудно може да се нарече хляб.
По-скоро содени питки, бисквитки, соленки, солени кексчета и солети.

# 5
  • Мнения: 11 607
Вижте в друга тема какъв отговор получих -  машинка Kenwood в Технополис до Люлинската Била за 149 лв. с програма "без глутен".
 
Може някой да го интересува все пак, освен мен.....


 

# 6
  • Мнения: 4 585
Мисля, че в прясната мая има глутен. Не виждам как иначе ще се замеси в тази форма и консистенция(на кубчета). Нали тези дрожди трябва да се "хранят" с нещо?
Аз използвам една френска суха  мая . Поне продавачката в диетичния магазин твърди , че в тази няма глутен,  което означава , че вероятно има маи съдържащи глутен.
Мисля, че и в тази на д-р Йоткер също няма глутен.

Ако сте обърнали внимание на този мой постинг, тук наистина има няколко полезни теми и съвети за хляб без мая, и други без глутен, и без казеин рецепти:


мая за тестени изделия без глутен

списък на съдържащите глутен храни

брашнени смеси за хляб и хлебни изделия

хрупкави хлебчета без глутен и казеин

палачинки без глутен (с опция за без казеин)

хляб от оризово брашно

безглутенов хляб 1 (с опция за бе казеин)

шоколадов сладкиш без глутен и мляко

"Киш" без глутен и животинщини


# 7
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Мама Цоцоланка,  ще ти е полезен за рецептата и този линк, опитвала съм безглутеновото хлебче на Катина, невероятно е! Аз правя оризови  питки без мая, докато са топли са много вкусни и всички в къщи им се нахвърлят, без този, който точно трябва да ги яде Laughing

# 8
  • Мнения: 11 607
Wolf Peace и ljuboznatelna Heart Eyes - благодаря ви от сърце! Знаех си аз,че ще свърша работа на хората,благодарение на форума!!!!!!  bouquet  bouquet  bouquet

# 9
  • Мнения: 49
 В аптеките продават безглутенова смес,като на кутиите има различни рецепти-за хляб,за кекс и др. При поставена диагноза се изписват от НЗОК

Общи условия

Активация на акаунт