Дъщеря ми се страхува да заспива сама в стаята си!

  • 4 599
  • 34
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 3
Здравейте, мами!
Отдавна исках да попитам дали вие имате такъв проблем и как го решавате. Дъщеря ми е на 8 години и си е заспивала сама в стаята, на светната лампа и телевизор на музикален канал. От 2 месеца тя се страхува, унася се и по някое време аз мисля, че спи, а тя тича цялата припотена и със сълзички и ми казва, че не може да спи, страхува се. Случвало се е и да трепери. Първо мислех, че са глезотии, че прави напук, защото съм разведена, живея с друг мъж от 1 година. Но взеха да зачестяват, казва, че се страхувала, имало някой в стаята, сякаш нещо минавало покрай нея. Взех да се стряскам и аз, но все пак е голямо дете, трябва да спи самостоятелно, да преодолеем това, но не знам как. Опитвам с разговор, карам я да чете преди лягане, да не гледа нищо страшно, казвам й, че играчките я пазят, но не помага нищо. Снощи й дадох мента, глог, валериан на билкова основа и заспа без проблем сама.  Трябва ли да я вода на психиатър? Изпадали ли сте вие в такава ситуация и как се преборвате с подобни страхове при големите деца????? newsm78

# 1
  • Мнения: 5 468
Ти пък - психиатър! Всяко дете има някакви страхове. И нея наистина е страх да стои сама в тази стая. Защо не отиваш с нея в стаята й за половина час, докато заспи? Като заспи, се изнизваш в другата стая и така... полека-лека ще й мине този страх.

# 2
  • Мнения: 121
Със сина си, който е на 13 год., имаме същия проблем - допреди 2 години беше много смело дете, но след това какво се случи,не знам,но категорично отказва да спи сам. Консултирах се с психиатър, без да подлагам детето на преглед, и ми бе казано, че за пубертета са характерни някой страхови неврози. Но, ако проблемите продължат да се задълбочават, да се явим на преглед за изписване на успокояващо. Това ме наведе на мисълта, че проблемът не е толкова невинен. Съветвам те, заведи детето при специалист-най-добре психолог, специализирал детска психология, и вече ако той  те пренасочи, търси помощ от психиатър.
Лично аз имам съмнение, че синът ми реагира с тази страхова невроза на сериозен семеен проблем, който, слава Богу, се реши успешно. Помисли и върху този вариант и успех!

# 3
  • Мнения: 3 118
Според мен случая е за психиатър ако не отмине скоро. 8 годишния ми племенник има същия проблем, но още по зле, защото го е страх да заспива сам на легло. На мен ми се появи такъв страх през детството ми, не знам по кое време точно, но никога не са ме водили на психиатър. Е, проблемът още си стои. Сега съм на 30 и не мога да спя сама в стая. Когато мъжът ми е в командировка, задължително ме хваща безсъние и задължително се опитвам да заспя на светната лампа. Не познавам никой друг със страх от тъмното на тая възраст. Чудя се има ли други като мен Tired

# 4
  • Карлово
  • Мнения: 4 641
Да се запознаем тогава и мене ме е страх от тъмното, когато съм сама.

# 5
  • Мнения: 1 092
при нас проблема се реши като се роди бебето Peace
щом малкия си е в леглото , каката гордо отива ,гаси лампата и си ляга  bouquet
нали са двама........... Joy

# 6
  • Мнения: 2 309
Аз бях така като малка, но мисля че почна някъде към 10-тата година, когато останех сама на тъмно, сякаш всичко около мен се увеличаваше, а аз се смалявах, изпитвах задушаващ страх, чак ми се гадеше и получавах сърцебиене, а понякога и повръщах, сега си го обяснявам с объркването на хормоните и постепенното навлизане в пубертета. Майка ми не ми вярваше и тя мислеше, че са глезотии, отмина постепенно, но е много кофти майка ти да не ти вярва. Валериан+мента+глок е добро успокоително, точно в този период доста го пиех, но пробвай с ментов чай само.

# 7
  • Мнения: 934
Ако ще водиш - детски психолог е това, което ти трябва. Психиатърът се занимава с психично болни хора, не с деца, които ги е страх да спят сами.
Може и да има нещо общо с новата ти връзка, може и да няма. Най-добре - много разговори, заобиколни, за това дали нещо не я тревожи и колко много я обичаш, как няма да позволиш нищо да ви се случи и да ви раздели... в този стил. Четете си заедно преди лягане, играйте на нещо. Ще се успокои.

# 8
  • Мнения: 412
Според мен случая е за психиатър ако не отмине скоро. Tired
И аз мисля, че не  е лошо да се консултирате със специалист.

# 9
  • Мнения: 1 238
Според мен случая е за психиатър ако не отмине скоро. 8 годишния ми племенник има същия проблем, но още по зле, защото го е страх да заспива сам на легло. На мен ми се появи такъв страх през детството ми, не знам по кое време точно, но никога не са ме водили на психиатър. Е, проблемът още си стои. Сега съм на 30 и не мога да спя сама в стая. Когато мъжът ми е в командировка, задължително ме хваща безсъние и задължително се опитвам да заспя на светната лампа. Не познавам никой друг със страх от тъмното на тая възраст. Чудя се има ли други като мен Tired

Сега вече познаваш. И аз съм на 30 и мене ужасно ме е страх от тъмното. При мене действа когато си затворя веднъж очите да не ги отварям вече. Тъпа работа, но това действа при мене.  Hug Hug Hug Hug

# 10
  • Мнения: 2 211
Струва ми се напълно нормално - детски страхове. Между 8 и 15 год. възраст имах същият проблем. Отшумя като взех да мисля за гаджета  Mr. Green. Ти по - добре я разпитай какво е чела, какви филми и предавания е гледала и от какво се е изплашила, че  тя детската фантазия е необятна.

# 11
  • Мнения: 1 172
Има една малка и много интересна книжка за страховете на децата в различните възрасти. Но е на руски.
У нас ще препиша заглавието й. Мисля, че щи помогне на доста родители да разберат и преодолеят страховете на децата си.

# 12
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
Цитат
.... ти пък - психиатър!...

 - Точно за Психиатър е. Че какво друго предлагате - Невролог?

 Реника ако желаете бързо, меко и ефективно излекуване - най-добре е хомеопат.

 Ако желаете, на Лични ще Ви дам координати на мн. добър хомеопат в Стара Загора.  Peace

# 13
  • Мнения: 1 163
Имам две дъщери ,.Малката е почти на 7 и от нищо не се страхува,спим заедно,голямата е на 8 и е много страхлива-от хиляди неща,едно от който е заспиването .....Вече не обръщам внимание на мрънкането да лягаме заедно,надявам се,че с течение на времето всичко ще се оправи.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Аз също имах такъв период. Упорито и тъпо разправях на майка ми, че починалата ми прабаба седи на стола в ъгъла на стаята и ме гледа или минават "хора" дето няма от къде да влязат всъщност  Rolling Eyes. Само едната ми баба взе присърце нещата /защото беше набожна/ и ми даде да пия вода, в която е стоял сребърен кръст- може да е внушение, но се оправих  Crazy.
Защо не я попиташ, кой "минава" край леглото и?

# 15
  • Мнения: 1 220
Аз пък си мисля, че е нормално за възрастта, а може би се определя и от типа нервна система.  Сина ми , също на 8 г, много често има кошмари и понякога нощем се местя в неговата стая докато се успокои.  Когато детето ни е малко (1-3г ) , 8 годишните ни се струват достатъчно пораснали, за да ги изпратим на психиатър, защото имат страхове.  Както за едно 2 годишно дете можем да кажем, че трупа впечатления  и опазнава света, същото важи и за по-големите, но техните впечатления са от друг тип. 

Забелязала ли си кога се случва това, дали има някаква връзка с по-емоционален ден или с повече гледане на ТВ, разговаряйте, наблюдавай ако деня и е бил свързан с повече физическа активност, дали това ще се случи. 

Александър, извинете ме за нахалството, но си позволявам да ви задам въпрос от личен характер-  вие дете/ца имате ли? Как толкова бързо решихте , че случая е за психиятър?  Peace

# 16
  • Под тепетата
  • Мнения: 336
Не се притеснявай,защо не я попиташ например от нещо дали не се уплашила и то силно.Може да е от преживян стрес,не знам не съм специалист,просто предполагам.

# 17
  • Мнения: 25
Не знам дали вярваш на такива неща,но аз мисля да е закараш да и леят куршум.Може наистина да е уплашена и да и се отразява ве4ер на съня и.Също да не забравяме 4е децата се въсползват от притисненията ни да ни маниполират и прииграват нещата.

# 18
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
Цитат
Александър, извинете ме за нахалството, но си позволявам да ви задам въпрос от личен характер-  вие дете/ца имате ли? Как толкова бързо решихте , че случая е за психиятър?

 - Защото съм учил и Психиатрия, а и самата дума не означава нищо лошо.  Peace

 Произлиза от от Гръцката дума Psyche = Душа, Психиатрия = Наука за Душата  Peace

 И да - имам деца.  Peace

# 19
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Според мен случая е за психиатър ако не отмине скоро. 8 годишния ми племенник има същия проблем, но още по зле, защото го е страх да заспива сам на легло. На мен ми се появи такъв страх през детството ми, не знам по кое време точно, но никога не са ме водили на психиатър. Е, проблемът още си стои. Сега съм на 30 и не мога да спя сама в стая. Когато мъжът ми е в командировка, задължително ме хваща безсъние и задължително се опитвам да заспя на светната лампа. Не познавам никой друг със страх от тъмното на тая възраст. Чудя се има ли други като мен Tired

Сега вече познаваш. И аз съм на 30 и мене ужасно ме е страх от тъмното. При мене действа когато си затворя веднъж очите да не ги отварям вече. Тъпа работа, но това действа при мене.  Hug Hug Hug Hug
Още един в групата, на 36 съм  Embarassed Гледам да прикривам тази слабост пред децата. Мисля че се дължи на развинтената ми фантазия и гледането на прекалено много криминалета  ooooh!
Синът ми има същия страх. Винаги заспива на отворена врата, до скоро държеше и лампата в коридора да е светната, но успях да го убедя, че светлината пречи на малката да спи Wink Попитай щерката какво я притеснява и какво я навежда на мисълта, че има някой друг в стаята, шумове, светлини, сенки ... После заедно потърсете логично физическо обяснение за тези неща. При нас върши работа Peace

# 20
  • Мнения: 398
Интересна тема, защото и нас ни засяга. Малката - /5г./абсолютно отказва да спи сама макар и с братчето си, камо ли на тъмно . Смята че някой от небето и говори и какво ли не Sick  А починалите ни баба и дядо тъолква добре са се отнасяли с нея че просто това ми е някак странно.
Александър, знаете ли ние понеже  се лекуваме с хомеопатия се опитахме и това да преодолеем, но засега не става- хомеопат ни е много добра лекарка, но се чудя докъде се простират възможностите на хомеопатията в тази област, защото при нас удари на камък  Sad

# 21
  • Мнения: 3 146
Аз също се страхувам от тъмното, още от малка ми е и съм наплашена, но мисля, че наистина специалист ще му помогне най-добре. Успех!

# 22
  • Мнения: 2 309
Не съм много в час с хомеопатията, но според мен има някакъв шанс при разговора с хомеопата да излезе изначалният страх наяве. На моя позната 6-годишния син се напикаваше нощем, след като пробва какво ли не, го заведе на хомеопат, той стигна до извода, че детето го е страх да не загуби майка си, сънува кошмари как тя умира и от страх се напишква. малкия даже не си ги спомнял тези неща, но постепенно хомеопата ги е извадил наяве, предписал му е някакво лечение и да чукам на дърво детето няма вече проблеми.

# 23
  • Мнения: 153
Здравейте, при нас нещата стават на етапи  Simple Smile Преди няколко години, след като на завидна възраст почина пра-бабами (лека и пръст) се освободи стая, която започнахме в последствие да ремонтираме наред с кухнята, така че целия етаж почти беше "надолу с главата"  Laughing Малката до тогава се дърпаше - не иска да спи сама в стая и това е....Но след като я направихме да светне като нова дръпнах щерката вътре и казах: Тук ще сложа или твоето легло, или нашето - Избирай! Трябва да знам дали да купуваме секция с бюро за теб или ново легло за нас ... И подейства !!! След секунди размисъл тя каза - моето легло ... След това се започна спане на светната нощна лампа и отворена врата, а в момента вече само ни е пооткрехната вратата, но тя по принцип не обича затворените врати... Предполагам, че и вратата ще започне да се затваря след година - две ... Сега е на 11 и все още ги няма Големите тайни , но когато и те се появят ще се затвори и вратата  Laughing

# 24
  • Мнения: 1 044
Сестрата на мъжа ми е на 29 години и до скоро се страхуваше да замръква сама в апартамента. Изпадаше в истерия, само при мисълта, че цяла нощ ще е сам сама-иначе спи в самостоятелна стая, разбира се, но трябва да има човек в апартамента, иначе се побърква. Излекува се от тези страхове, когато се наложи свекърите ми да отсъстват по цели седмици от грда и просто нямаше как -свикна, трудно но свикна и сега няма проблеми.
Детето е малко и е нормално да се страхува. Може да е само период и да отмине. Успокоителните чайове вечер ще са от полза, мисля.

# 25
  • Мнения: 545
.......Както за едно 2 годишно дете можем да кажем, че трупа впечатления  и опазнава света, същото важи и за по-големите, но техните впечатления са от друг тип. 

Забелязала ли си кога се случва това, дали има някаква връзка с по-емоционален ден или с повече гледане на ТВ, разговаряйте, наблюдавай ако деня и е бил свързан с повече физическа активност, дали това ще се случи.  ............

И при нашия син (почти на 7 г.) се получават подобни инциденти при преживени силни емоции през деня (само дето се проявяват по по-различен начин). И аз съм на мнение, че може да е от много гледане на телевизия, дори да е само на детски канали - сега детските филмчета са направо ужасни... Да не говорим, ако пък вечер с вас гледа и някой криминален сериал - те пък сега ги излъчват в най-гледаното време...
Аз бих опитала да заспива на нощна лампа, ако така "хората спрат да минават" край нея. Но е добре да се разговаря с детето, да се потърсят причини за проблема и в семейството. И най-важното - да му се вярва, да му се съчувства.

# 26
  • Мнения: 505
Аз съм на мнение, че децата не трябва да пият успокоителни. За мен това е лесен, но опасен метод. Децата имат нужда от нашата подкрепа, трябва да са сигурни, че им вярваме и не пренебрегваме страховете им.

Може би това, че заспива на телевизор я превъзбужда. Когато детето само избира какво да гледа, трудно може да се забрани или избегне, да не се гледат "страшни" неща.

Когато дъщеря ми /6г. и3м./, която спи сама от бебе, има проблеми със съня, отивам при нея, разпитвам я какво точно я питеснява, гушкаме се и си говорим, докато се успокои. Много често и правя "магия" като я галя по главичката и казвам "Абракадабра, симсалабим да сънуваш ....." и пожелавам, да сънува нещо хубаво - полянки с пеперуди, понита, принцеси и т.н.

# 27
  • Мнения: 193
Това го знам от ПСИХИАТЪР.
Когато детето се страхува да заспи, не трябва да пие лекарства или да му се карат (да, може и да е глезотия, но ако не е?!), а да се седи до леглото му, докато заспи.
Всяка вечер, докато притеснението отшуми.
Според човека, този метод бил най - ефикасен и наистина действал, всичко друго водело до задълбочаване.

А някой допуска ли мисълта, че детето може наистина "да вижда" хора в стаята си?!

# 28
  • Мнения: 505
.......

А някой допуска ли мисълта, че детето може наистина "да вижда" хора в стаята си?!

За другото съм съгласна с теб, но това какво означава?

# 29
  • Мнения: 193
.......

А някой допуска ли мисълта, че детето може наистина "да вижда" хора в стаята си?!

За другото съм съгласна с теб, но това какво означава?

Знам ли?! Просто нещо, което ние, възрастните отричаме само, защото не разбираме.
На мен не ми се е случвало, но имам приятелка, която и до днес твърди, че я "посещават". Тръпки ме побиват, само като я слушам!!
Не знам какво би било решението в подобна ситуация, но не допускате ли, че може да е вярно, а не просто лудост някаква или глезотия?!
Разбира се, може и да е вид реакция към новата ситуация в живота й.
Всичко може.

А, гледам, че и Катюша е разказала нещо подобно.

# 30
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
Интересна тема, защото и нас ни засяга. Малката - /5г./абсолютно отказва да спи сама макар и с братчето си, камо ли на тъмно . Смята че някой от небето и говори и какво ли не Sick  А починалите ни баба и дядо тъолква добре са се отнасяли с нея че просто това ми е някак странно.
Александър, знаете ли ние понеже  се лекуваме с хомеопатия се опитахме и това да преодолеем, но засега не става- хомеопат ни е много добра лекарка, но се чудя докъде се простират възможностите на хомеопатията в тази област, защото при нас удари на камък  Sad

 пак Ви цитирам: "...но засега не става- хомеопат ни е много добра лекарка..."

 Това че е мн. добра лекарка е чудесно, но това съвсем още не значи че е и квалифициран хомеопат!  99% от лекарите се обучават да дават на всяко симптомче - по хомеопатично лекарство, а това е всичко друго, но не и хомеопатия.

 Такива състояния са фасулска работа и за средно добър хомеопат.  Peace
 

# 31
  • Мнения: 3 886
Ще премине този период С голямия го преминахме заедно.Казвах му колко е голям колко е силем и че сам може всичко и че няма от какво да се страхува.това е нормално явно при вас е дошло по късно този период.Но синът ми не си ляга  докато аз не го сложа в леглото тоест ако ме няма и дойда в 2 часа трябва обаче аз да го сложа в неговия креват. newsm78иначе спи на тъмно

# 32
  • Мнения: 193
Такива състояния са фасулска работа и за средно добър хомеопат.  Peace
 

Бррр, лекуваме се с хомеопатия от години, силно вярвам в нейните възможности (от опит), ама според мен подобни изказвания не рекламират, ами отказват хората от хомеопатията... и то не защото хомеопатията не помага в такива случаи, напротив.

Извинете за спама.

# 33
  • Мнения: 398
Интересна тема, защото и нас ни засяга. Малката - /5г./абсолютно отказва да спи сама макар и с братчето си, камо ли на тъмно . Смята че някой от небето и говори и какво ли не Sick  А починалите ни баба и дядо тъолква добре са се отнасяли с нея че просто това ми е някак странно.
Александър, знаете ли ние понеже  се лекуваме с хомеопатия се опитахме и това да преодолеем, но засега не става- хомеопат ни е много добра лекарка, но се чудя докъде се простират възможностите на хомеопатията в тази област, защото при нас удари на камък  Sad

 пак Ви цитирам: "...но засега не става- хомеопат ни е много добра лекарка..."

 Това че е мн. добра лекарка е чудесно, но това съвсем още не значи че е и квалифициран хомеопат!  99% от лекарите се обучават да дават на всяко симптомче - по хомеопатично лекарство, а това е всичко друго, но не и хомеопатия.

 Такива състояния са фасулска работа и за средно добър хомеопат.  Peace
 
Това което казвате затвърждава мнението ми че нашата е много добра - избягва да ни дава лек. за всеки симптом newsm78 Мисля си че сигурно я познавате- известна е в средите си и се ползва с добро име на повечето места - така че засега не се съмнявам в нея и не знам къде да търся причината...

# 34
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
Цитат
Смята че някой от небето и говори и какво ли не...

 Бихте ли казали нещо от това което и говори? ... може и на ЛичниPeace

Общи условия

Активация на акаунт