Клики на майките

  • 4 560
  • 111
  •   1
Отговори
# 30
подобни групи и разделения съм забелязала само във форума

в реалния живот ми е все тая кой с какво и кога си храни бебето, в колко 4аса го слага да спи, колко деца иска да има и на каква възраст, води ли го на плуване или не, ходи ли на ясла и кой го гледа, кой кърми и кой не
дори ако слу4айно се заговорим на подобна тема е просто за споделяне на опит, но никой не се обижда на тема кисело мляко  
не ни е проблем нито социалното положение, нито кой работи и кой не (всъЩност неработеЩи не познавам)
в крайна сметка си обЩувам с хора които ми допадат по принцип като хора, а не търся някакви обединяваЩи ни признаци, касаеЩи бебеШко гледане ...

# 31
  • София
  • Мнения: 62 595
Мис Бу, без заяждане.
Трудно ми е да приема неходенето на работа и гледането на дете като предпоставка за имане на време за клюки и интриги. Поне за мен всяка разходка с две бебета (и после почти бебета) беше изпитание и в никакъв случай не е било почивка и време за клюки. Винаги тръгваха в различни посоки и трябваше да си държа очите си отворени на четири. И не съм стояла на някоя пейка безгрижно, а се стараех разходката да е максимално полезна за децата.
С две думи, за мен гледането на деца си е сериозна работа с безкрайно работно време и отговорност. Дали ако детето е на разходка с бавачка би изглеждало толкова лесно и безгрижно? Тогава какво се очаква?

Зависи си от човека. Както има немарливи майки, така и немарливи работници. Който е сериозен, е такъв и на работа, и вкъщи.
Това, за което говориш за мен е частен случай и то ако говорим за гледане на едно дете, което през част от разходката спи.

Затова казвам, че пак се започва със стереотипите.

# 32
  • Мнения: 884
Около нас има 3 градинки.Ходим ,където ми  е по-близо да свърша и някаква работа по път. Никога не съм виждала майки на групички,за каквито говорите тук. Всички си говорят с всеки,който ги заговори или  те заговарят .Децата ,ако искат си играят,ако не искат -не играят.Виждам понякога познати физиономии, поздравяваме се и това е.
Малко не по темата,но  Mr. Green ...Много ми харесва това,че тук никой не предлага на детето ти неща за ядене по градинките!

kopche,от твоята детска градина и по-точно начина на вземане на решения-се възмутих много!

# 33
  • Мнения: 698
Хич не си падам по "клики"  Sick (ама съвсем точна дума си намерила Peace). Всякакви форми на колективизъм ме дразнят, от една страна. От друга, подобни ята никога не са ми изглеждали интересна компания - предпочитам да си прочета нещо на тишина и спокойствие, докато детето ми се занимава (или спи, като беше бебе) пред перспективата да слушам или участвам в разговори от типа "каква гад е свекърва ми/етърва ми/мъжа ми", "той ака ли ти всеки ден" или "вие колко зъба имате вече". Отблъсната не съм се чувствала, защото не съм се и пробвала да се присъединявам: като ги видех още гаргите, накацали по пейките да смучат цигарите и да оглеждат чуждите деца и "непросветените" майки проучвателно, бързах да отида да си повръщам другаде.  Grinning И сега така правя в редките случаи на съботно-неделни квартални разходки.

# 34
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 817
Сещам се за един постинг на Буболина, където много детайлно разказваше как е дочула няколко майки да я коментират с подробности...доста грозно звучеше.

# 35
  • Мнения: 115
не ми харесва определението "клика" и дори "общество", обаче май наистина има такива групи... не ми е изглеждало странно това, че когато започнах да извеждам моето дете на съседната детска площадка се запознах с други майки, чийто деца бяха на същата възраст и още по-удобно - оказаха се от същия и съседни входове на нашия блок. на този принцип беше групичката майки, с която излизах преди да почна работа и преди да се преместим. Всички тези жени така и не познавах преди да родя, може би защото не ми е оставало време.
след като се преместихме в друг квартал ми е малко трудно да се впиша в местната групичка майки, но го отдавам по-скоро на моя характер (по-затворена съм), отколкото на някакви негативни чувства на майките, а и като ходя на работа нямам много време за "изграждане" на по-трайни взаимоотношения... иначе като гледам и тук (в новия квартал) идеята е същата - деца на сходна възраст от съседни блокове. има си някои "подмятания" които дочувам по повод на други майки, обикновено на по-големи деца, за това че не си носят играчки на площадката и подобни, обаче май са прави....
май е това за сега - обаче детето ми е малко и тепърва ми предстои за влиза в по-големи колективи, където може би има по-сериозно разделение

# 36
  • Мнения: 229
В нашата любима градинка се наблюдава именно такова разделение на групички, които обаче, са добронамерени една срямо друга, освен ако аз наивно не забелязвам прехвърчащи искри.

Да, член съм на такава група.

По какъв признак е тя според вас? - Групата е на дългокърмещите и четящите форума майки.

Чувствали ли сте се изолирани от такава група? - Не, напротив - майките от другите групи все "си сверяват часовника" с нас.

Лесно ли ви приеха или не ви изобщо? - Лесно, аз съм симпатяга и с мен е приятно да се общува. Laughing

Може би вие сте организаторът на подобна група майки? - В този случай, не. Когато гледах дъщеря ми обаче, бях организирала такава група. От малка обичам да организирВам, такава ми е природата, не мога да организирам само членовете на семейството си.

Какво изобщо мислите за това разделение на групи по паркове и градинки? - Нормално е, никой не се отнася еднакво към всички хора, несъзнателно или съзнателно, не знам, избираме хората, с които се обкръжаваме, защо да не го правим и с майките, които общуваме?

По-детайлно изследване бих могла да направя при изрична поръчка от страна на модератор. Laughing

# 37
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 817
По-детайлно изследване бих могла да направя при изрична поръчка от страна на модератор. Laughing
Изследвай Grinning

# 38
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Единствената `група` с която се събирам са 1 сръбкиня и 1 американка. Общото е че сме чужденки тук, децата ни са заедно в ясла, ползваме 1 детска площадка, всички сме в университетския кампус и се учим една друга на чужди езици Flutter
Т.е. признака ви е, че сте чужденки? А с немски майки общувате ли в групата?
естествено, но само общи лафове и теми около децата. Ходя и по други площадки и там съм виждала клики от немски майки, седят почти винаги на същата пейка с маса, пушат, хапват и си клюкат. Мен ме озяпват винаги, предполагам заради слинга с бебето и кърменето навън Crazy

# 39
  • Мнения: 229
Малко допълнение от една дебеличка "гарга, смучеща цигара" - случвало се е да подметнем някой коментар за други майки - например захранващи във втория месец, но не злобен и касаещ само отглеждането на децата, а не личността на майката, макар да ми са се въртели определения някакви в главата.
А иначе свекърви, етърви и прочие - няма прошка, всичките сме ги коментирали и то гонейки децата си междувременно. Препоръчвам го - отлична терапия, зареждаш се с нови сили и оптимизъм! Laughing Какво да ви разправям - селяния и битовизми - провинция ... Как пък не се случихме по-извисени духовно в тая група ... Едното майче все прави опити да коментира образци на съвременната литература, ама не би ... разговорът си се върти около домашните и това си е.
Последните изречения са на шега.

# 40
  • София
  • Мнения: 6 999
kopche, това е ужасно  Sick #Crazy Sick
От детството си помня подобен род родители и колко противни бяха...

# 41
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 237
Не членувам в никакви клики и общества. Аз съм просто майка, така както е майка и съседката, например.
Не съм забелязвала около мен да има обособени някакви групички. Но пък и не би ми било трудно да се включа- по принцип съм общителна, пробивна и на моменти нахална, така че...  Mr. Green

# 42
  • Мнения: 516
Мда- докато бутах количка за малко бях в подобна група. Подборът беше по съседски признак. Честно казано не се задържах дълго в тази група, защото ме уморяваше постоянното обсъждане на памперсите. От друга страна си беше добър коректив по отношение на грешки в гледането на детето. Дали са ме обсъждали? Предполагам. Но приемам това за естествено и не драматизирам. Аз също съм си позволявала да обсъждам някоя майка, но всичко е било в рамките на добрия тон и общо взето добронамерено.Тези жени сега виждам рядко, но винаги с удоволствие. Миналата година покрай приятелите на сина ми се заформи друга група от майки. Събирахме се в градината, докато децата се люлеят. Е, тук вече се уплаших. Такова клюкарене ставаше, че направо свят да ти се завие. То не бяха старите дрешки на едното детенце, колко невъзпитано било другото, как майката приличала на мутреса.... Много бързо сложих дистанция и започнах да водя сина си на други люлки. Пред блока се заформя друга група от скучаещи майки. Там не се и доближавам.Не мисля, че имаме какво да си кажем, но пък знам, че ме обсъждат качествено. Свекърва ми ги издаде. Wink

# 43
  • Мнения: 516
Мис Бу, без заяждане.
Трудно ми е да приема неходенето на работа и гледането на дете като предпоставка за имане на време за клюки и интриги.
Радостина, а моето наблюдение е, че точно неработещите майки са най- податливи на клюкарене. Не искам да обиждам никоя неработеща жена. Просто познанствата ми доказват това. Имам една съседка, която беше чудесна компания, докато работеше. Откакто се преквалифицира в домакиня, стана дребнава, заядлива и откровено клюкареща. Сега се чудя как да огранича контактите с нея. Това пък е трудно, защото децата ни са приятели.

# 44
  • Мнения: 8 999
Да, в нашата градинка сме групирани според един единствен показател -  възраст на децата ни. В нашата възрастова група има две подгрупи, които не са в конфликт, познаваме се, понякога си правим и услуги, но сме с различни интереси. Децата ни също се познават и си играят заедно, без да отчитат принадлежността на майките си към различните подгрупи.
Аз постъпих по-късно, приеха ме радушно, приятно ми е, че когато и да отида с децата на разходка, със сигурност ще намерим компания /и за мен, и за тях/. Също така се чувствам спокойна, че ако нещо се случи в другия край на градинката, винаги ще има наблизо позната майка, която ще се намеси и ще укроти конфликта, по същия начин действам и аз.
Само две майки сме изолирали поради неадекватно поведение /направо ги изключихме на общо събрание от колектива/.
От нашата подгрупа всички сме работещи майки /и татковци/.
Винаги можем да разчитаме на помощ при нужда.
Когато времето е лошо си ходим на гости.
Почти всеки уикенд организираме нещо за децата - излет на Витоша, кино или поне обядваме заедно някъде.
Познанството покрай децата прерасна в прекрасно приятелство /татковците също се сприятелиха/.

Общи условия

Активация на акаунт