Отново сьм вьzмутена

  • 2 836
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 611
Днес на родителската среща се окаzа, че догодина Янис трябва да трьгне на училище.  ooooh! Ненормални ли са немците, така ли е по другите дьржави, децата, които преz годината ще навьршат 6 да трьгнат август на училище? Та Янис ще е на 5 и половина тогава (ще навьрши 6 на 29ти декември чак).
Аz лично трьгнах на училище на 7 и половина и не ми беше zле.
Говорихме с директорката на градината, почти нямало начин да го отложим.  Cry
Някой да ме посьветва нещо?  Sad Sad Sad

# 1
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Не се коси, в Испания тръгват на 3 години...

# 2
  • Bristol
  • Мнения: 9 361
arrows, зависи от гледната точка. За съжаление, твоята не съвпада с правилата там и е нормално да изпитваш възмущение.
Аз лично с нетърпение чакам щерката да навърши 4 годинки, за да започне училище! А сега подавам молба, за да може от 3 години да посещава градината към училището! Привърженик съм на ранното обучение, както забелязваш Crazy

# 3
  • Мнения: 914
Не се огорчавай Дъщеря ми започна 1 клас на 5 и половина родена е през април Сега е в 8 клас и е на 12 и половина Досега все е  отличничка а после не знам

# 4
  • Мнения: 138
Днес на родителската среща се окаzа, че догодина Янис трябва да трьгне на училище.  ooooh! Ненормални ли са немците, така ли е по другите дьржави, децата, които преz годината ще навьршат 6 да трьгнат август на училище? Та Янис ще е на 5 и половина тогава (ще навьрши 6 на 29ти декември чак).
Аz лично трьгнах на училище на 7 и половина и не ми беше zле.
Говорихме с директорката на градината, почти нямало начин да го отложим.  Cry
Някой да ме посьветва нещо?  Sad Sad Sad
Обясени на директорката ,че дълго време е стоял при баба си в БГ и му е труден немския език , ако може да го отложат .

Последна редакция: чт, 06 сеп 2007, 02:20 от nassko76

# 5
  • Мнения: 3 611
Днес на родителската среща се окаzа, че догодина Янис трябва да трьгне на училище.  ooooh! Ненормални ли са немците, така ли е по другите дьржави, децата, които преz годината ще навьршат 6 да трьгнат август на училище? Та Янис ще е на 5 и половина тогава (ще навьрши 6 на 29ти декември чак).
Аz лично трьгнах на училище на 7 и половина и не ми беше zле.
Говорихме с директорката на градината, почти нямало начин да го отложим.  Cry
Някой да ме посьветва нещо?  Sad Sad Sad
Обесни на директорката ,че дълго време е стоял при баба си в БГ и му е труден немския език , ако може да го отложат .


Там е работата, че никой няма да ми се вьрже на "обЕсненията". Законьт си е zакон.
При всички случаи обаче ще тьрсим вратички  Confused

П.С. Каzват, че до догодина трябва да е наваксал с еzика. Ако не е _ ще повтаря класа.
Пьлен абсурд   Crazy

# 6
  • Мнения: 44
има _ лекарски атест. Успех

# 7
  • Мнения: 138
Днес на родителската среща се окаzа, че догодина Янис трябва да трьгне на училище.  ooooh! Ненормални ли са немците, така ли е по другите дьржави, децата, които преz годината ще навьршат 6 да трьгнат август на училище? Та Янис ще е на 5 и половина тогава (ще навьрши 6 на 29ти декември чак).
Аz лично трьгнах на училище на 7 и половина и не ми беше zле.
Говорихме с директорката на градината, почти нямало начин да го отложим.  Cry
Някой да ме посьветва нещо?  Sad Sad Sad
Обесни на директорката ,че дълго време е стоял при баба си в БГ и му е труден немския език , ако може да го отложат .


Там е работата, че никой няма да ми се вьрже на "обЕсненията". Законьт си е zакон.
При всички случаи обаче ще тьрсим вратички  Confused

П.С. Каzват, че до догодина трябва да е наваксал с еzика. Ако не е _ ще повтаря класа.
Пьлен абсурд   Crazy

Добре де,не е ли по-добре да отложи малко отколкото да повтаря , ами това бие и по авторитета на детето ..Sad

# 8
  • Мнения: 138
Мисля си , ако се измисли точно тогава,когато ще започва ,да отиде в БГ по здравословни причини ...

# 9
  • Мнения: 3 611
Мисля си , ако се измисли точно тогава,когато ще започва ,да отиде в БГ по здравословни причини ...

хм  newsm78 Идея нямам какво би последвало...


@morava, zнам zа теста, но той ще научи немския дотогава. Тук сме едва от няколко дена, а той вече ми превежда някои неща.

# 10
  • Мнения: 613
И при нас /US/ се започва на 6. Разликата само е /поне в нашият щат/, че на 6 започват децата навършили годините до 31 Август. Родените в края на годината се отлагат за догодина.

Преди 6 ние имаме и kindergarten, но това не е училище, затова не го споменавам, пиша за истинското училище.

Страшно много те разбирам, преди седмица и аз изпратих 6г първолаче. Толкова проблеми изживяхме за една седмица, че за първи път наистина разбрах същината на поговорката „големи деца – големи проблеми”.

Емоционално децата не са готови. Дано се наваксва с времето.

Аз също мислех да отлагам започването на дъщеря ми, бяха ми казали, че е възможно, но се изискват специални разрешения – проучи как е законът при вас. Особено за двуезичните деца е по-лесно да се вземат такива решения.

# 11
  • Мнения: 3 880
Аarrows, сменяйте провинцията Wink Те в Берлин много бърzи били. При нас е zадължително само zа родените до края на септември, останалите- от октомври до края на декември са "kann-Kinder" - могат да тръгнат на училиЩе, могат и да не, според преценката и желанието на родители и учители. Теzи деца минават раzни тестове и ако не ги покрият си остават в градината. ДъЩеря ми е родена на 8. януари и аz наскоро си отдъхнах, че няма да ми се налага да вzимам реШение, а Ще си тръгне съвсем нормално. Като споделих това с мъжът ми той пък се въzмути, че zаради някакви си 8 дни Щяла да иzтърве цяла година_ всеки луд с номера си, няма угодия Wink Ама то докато дойде нейния ред може пак да сменят zакона, ниЩо не се zнае. Не се ядосвай, и това си има предимство_ с теzи 12_13 години даскало и 5_6 години следване, колкото по_рано zапочнат, толкова по_рано Ще свърШат Wink

# 12
  • Мнения: 138
Мисля си , ако се измисли точно тогава,когато ще започва ,да отиде в БГ по здравословни причини ...

хм  newsm78 Идея нямам какво би последвало...


@morava, zнам zа теста, но той ще научи немския дотогава. Тук сме едва от няколко дена, а той вече ми превежда някои неща.
Абе ,човек трябва да пробва вариантите ,ако все пак държиш той да почне по-късно училище!

# 13
  • Мнения: 676
Аrrows и при нас запо4ват от същата възраст, гледат годината на раждане, а не датата и доста от децата запо4ват септември у4илище на 5г и месеци. В това оба4е аз не виждам нищо лошо, особено Канадската у4ебна система е толкова лека и приятна за децата (мисля, 4е и немската е подобна) само може да им поногне, а не навреди.

# 14
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Много зависи от изучавания материал , ако е съобразен с възрастта на децата , ако е редуциран с игри и забавления - защо не ?!?  Не вярвам да се нахвърлян на тежко четмо и писмо и таблицата за умножение ... За твое успокоение - проучи каква е програмата и тогава решавай , а щом детето се оправя така бързо с езика - явно си е умно и интелигентно - няма от какво да се плашиш - успех !

# 15
  • Мнения: 5 183
Тук децата тръгват на у4илище на 5 навършени.
Ако днес ти е петия РД, утре си на даскало.

# 16
по радиото каzаха, че броя на децата намалява и имат свободни места в учулищата и непълни групи, ненужни учители ... от друга страна им трябват неzнаси колко хиляди места zа деца под 3 г. ... е естествено си опитват да си освободят места в градините и да направят някоя и друга група ясли, вместо да държат 6 годишни , като могат да ги пратят в училище.

# 17
  • Германия
  • Мнения: 8 094
Има нещо вярно в горното, в нашата ясла принципно може да се ходи до 3год., но абсурд да ти оставят детето толкова дълго, навърши ли 2 и се започва с питанките къде и кога тръгва на гръдина, за а си планират местата за чакащите.

# 18
  • Мнения: 1 550
Arrows,
в Холандия децата тръгват на 4 години на училище.
единият ден става на 4, другия вече е на училище.
аз не се притеснявам. макар, че той е доста привързан към мен. сигурно първите две седмици ще бъдат тежки. но децата имат невероятната способност да се приспособяват лесно. особено, когато става въпрос за езика, много бързо го научават.
това е и цялата идея тук, в Холандия. има много чужденци, чиито деца на говорят холандски и затова се почва толкова рано училище за да могат да научат езика. в началото не е истинско училище. повече играят и ги занимават с различни неща. по-късно вече, когато съм на 6-7 започва истинското училище с азбуката и числата.
на Янис ще му хареса и бързо ще свикне. ще останеш изненадана колко бързо ще 'превключи' на немски.
успех!

# 19
  • Мнения: 1 329
Във всяка провинция различно ли е? Аз мислех, че навсякъде в Германия е еднакво. Много странно.

# 20
  • Мнения: 3 521
Бискара, различно е и още как. В Байерн също е така както е написала Биба.

arrows, не знам какво да ти кажа, предполагам, че с много помощ у дома ще се справи детето и ще пребори тестовете, а за това, че тръгват малки на училище си права, също лятната ваканция е безумно кратка, не като нашите по 3 месеца, но кой те пита - така са решили хората, така са го направили, като им живеем в страната ще се налага да приемаме и такива неправди Rolling Eyes.

# 21
  • Мнения: 2 032
Калина днес тръгна на училище. Ура.
На 4.5 години е. Готова е.

# 22
  • Мнения: 1 761
Тук тръгват на 4 години.Веднага след рождения ден,стига да не е училището във ваканция.
Програмата е съобразена с възрастта на децата- рисуват,пеят,учат се да се държат като ученици.Четат им приказки и им разказват на животните.Класните стаи са с много играчки,които са съобразени с ръста и интересите на децата-аз като ходим да гледам училището на сина ми,видях няколко класа.Имаха нарисувана крава и играеха на фермери.В другия ъгъл имаше "болница"с линейка (детска количка),децата имаха бели престилки и пластмасови слушалки.
Не е толкова страшно,успокой се.Детето ти ще се адаптира много по-лесно сега.А и то има нужда да общува с деца.Ти каква алтернатива му предлагаш,ако не ходи на училище?По цял ден с теб у дома?В състояние ли си да го научиш на общуване с други деца, ако сте само двамата?И как ще се чувства детето,когато стане на 7 и не знае игрите,песните,броилките дори и имената на връстниците си.

П.С.В Холандия домашни дават веднъж седмичко и то на тези,дето са над 12 годишни.

# 23
  • Мнения: 3 880
На 4.5 години е. Готова е.
Това в коя държава е?
Предполагам, че има разлика между училищата в различните държави. Мисля, че в държавите, в които тръгват на 3-4 години училището е по-скоро продължение на детската градина, а не взимат материал, който тук учат на 6-7 години . Затова е трудно да се сравнява newsm78.  Чувала съм от родители, че на някои деца първи клас им идва малко нагорнище, значи няма да е само игра и ако детето е по-малко и "недозряло" може наистина да остане с лоши чувства към училището и да има проблеми после. Аз лично съм за тестовете.

И тук имаше предложение училището да започва на 3 години (незнам обаче дали ще го приемат), но то пак ще е детска градина, с тази разлика, че децата ще са задължение да я посещават и ще има осигурено място за всяко дете, а не както сега борба за места в някои градове. Със сигурност обаче няма да започват на 3 години да пишат и да смятат, както сега в първи клас....

# 24
  • Мнения: 3 804
знаеш ли преживяхме същата ситуация,сами също е родена декември .но какк стояха нещата при нас когато дойдохме тук децат бяха зле с езика  и ги сложуха заедно с каката /която на другата година запо4ваше у4илище/в подготвителната така сами изкара 2 години подготвителна и влезе в 1ви клас напълно подготвена -знаеше да 4ете и пише ,да смята и малко английски въобще не и се отрази 4е  няма навършени 6.така 4е споко

# 25
  • Мнения: 7 837
Аз също мислех да отлагам започването на дъщеря ми, бяха ми казали, че е възможно, но се изискват специални разрешения – проучи как е законът при вас. Особено за двуезичните деца е по-лесно да се вземат такива решения.


Да, правят компромис. Наша позната сега пусна сина си, който навърши преди месец 6, на киндергардън.
Самуил ще е минал 6 и половина, като дойде време за първи клас, та не се притеснявам.
Едно е предучилищна, съвсем друго вече емоциите и натоварването в първи клас. Да тръгват децата под 6 г. е малко пресилено. Но зависи и от програмата на обучение.

# 26
  • Мнения: 1 238
При нас в Дания децата тръгват на 6 години в 0 клас. После 1, 2, 3 и тн. Този нулев клас е нещо като предучилищна, повече май играят отколкото учат, но все пак им дават по някое лесно домашно за размишление, напр. какво прави през уикенда, къде беше през лятната ваканция и тем подобни.
Много интересно ми стана мамите, които споделиха за учиищата, където тръгват от 3 годинки- какво все пак правят там? Учат се да пишат ли? Та те още химикала не могат да държат на тая възраст дет се вика...И тези класове в истинско училище ли са или в градината?
Разкажете, че ми стана любопитно.

# 27
  • Bristol
  • Мнения: 9 361
Не започват училище на 3, а градина към училището на половин ден. Пеят песнички, танцуват, рисуват, играят. Просто градината е в сградата на училището и подпомага детето да свикне постепенно с училищните порядки и учителите Wink
След това от 4 години е подготвителен клас. Учат цифри, букви, да четат кратки изречения, имат часове по физическо, музика, история, природознание, но всичко си е за ниво 4 годишно дете. Имат и домашни  Laughing На 5 години са първи клас. Същинското обучение, подобно на това в България, започва от трети клас, 7 навършени години. Но до тогава децата вече могат да четат, както и да събират и вадят, даже бегло се запознават с таблицата за умножение.
Синът ми започна училище на 4 год, без да знае местния език. Проблем беше липсата на следобеден сън, от 9 до 3:30 са на училище, но за няколко седмици влезе в ритъм. Много се притеснявах как ще се справи в началото такова малко дете и бях възмутена Wink но останах приятно изненадана от системата и подходът на местните педагози.
Вечерница къде се загуби, тя нали имаше първокласничка, вече знае как и с какво ги занимават в началото  Flutter

# 28
  • Мнения: 1 017
  Тук се води училище от 3 годишна възраст, но всъщност си е чиста детска градина- има малка, средна и голяма секция и после на 6 години карат 1 година нещо като предучилищна и на 7 си тръгват на същинско училище.
  От втората година в детската градина започват да учат букви и цифри и писането им по малко, но определено не е като в училище.
А на 5 и половина според мен е твърде рано за училище. Аз съм на мнение че децата трябва пълноценно да си изживеят детството.

# 29
  • Мнения: 314
Предполагам, че "училището" е съобразено с възрастта на децата, така че едва ли ще има проблеми детенцето.

Последна редакция: пт, 07 сеп 2007, 08:49 от anita_

# 30
  • Мнения: 3 611
...А на 5 и половина според мен е твърде рано за училище. Аз съм на мнение че децата трябва пълноценно да си изживеят детството.



И аz сьм на това мнение, ама както каzа някой по_ горе, щом сме им в страната, трябва да се сьобраzяваме с порядките им. не, че ще имаме и друг иzбор.
Все пак ще тьрсим "вратичка".




# 31
  • Мнения: 1 630
Arrows  в Белгия могат а почнат от 2,5
от 6  е задължително
има планове да го направят задължително от 5
дори и сега 90% от 5 годишните ходят на училище

Четох наскоро статистики, показващи силна зависимост между  възрастта на тръгване на училище и успеха в училище след това
колкото по-рано тръгнат, толкова по-лесно се справят в големите класове

Специално препоръчват ранното тръгване за деца, на които в къщи им се говори на различен от училищния език

Теб, какво те притеснява ?

Тук поне се забавляват доста в училище

# 32
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Ако училището е като тук, то няма място за притеснение. Холандчетата тръгват на 4 ( масово, въпреки че е задължително от 5 ), но повече учене ( писане и четене ) почва чак, когато са на 7. Аз сравнявам първите класове с детската градина ( дори в България в детските градини много наблягат на сериозни занимания ).

# 33
  • Мнения: 934
Arrows, аз мисля, че където се тръгва по-рано на училище, заниманията са съобразени с възрастта на децата, има повече игри, забавления, изобщо - навлиза се по-плавно в учебния материал в течение на няколко години. Не е като в България, където има рязка граница между детска градина и училище. Просто не може да се сравнява.
Нямам поглед върху немската образователна система, но не вярвам да е направена с цел тормоз над децата. Не можеш ли да посетиш няколко училища, да видиш за какво става дума? Сигурна съм, че не е страшно.
И друго - няма ли да се отрази зле на самочувствието на детето да остане в детската градина с деца, по-малки от него с цяла година? Ако всички други деца тръгват на училище, а той - не?
Не е ли по-добре да изкарате годината, и ако накрая учителките преценят, че наистина не е готов, да му мислите тогава.

# 34
  • Мнения: 11 307
Ароус, това е виц!
В нашата провинция децата навършили до 30 юни 6 г почват училище и то след като минават през януари преглед при училищната лекарка, която преценява дали детето е достатъчно зряло за възрастта си и дали владее на достатъчно ниво езика.
Хич не му се връзвай на тоз чичка.
Има си закони!
На прегледа на доктора непременно му изиграйте театър, ако трябва. Не директора, а доктора казва дали детето може да тръгне на училище.
Дъщеря ми е родена на края на юни и вися на косъм тръгването и, така че си има начини, ако искаш да го забавиш.
Ние сме в Заарланд.
Успех в начинанието! Peace

# 35
  • Мнения: 1 584
В Баден-Вюртемберг ако детето до началото на септември навършва 6г тръгва същата година. Лятната ваканция е 2.5 месеца - тази година беше от 26.7 - 08.09. Първолаците започват 1 седмица по-късно.

А в първи клас не е ли "ученето" под формата на игри повече  Thinking

Една позната ми разправяше как някаква майка 1 месец преди края на 1ви клас прехвърлила детето си във втори. И то "завършило" така 1ви и 2ри клас заедно, без да може да чете. Сигурна съм, че не ме лъже - детето е било съученичка на едно от нейните деца. Но такива своеволия, че и директорите да позволят,..хм....

# 36
  • Мнения: 3 611

Не е виц, Вечерница, не е  Sad
Но ако е така, че доктора да каже готово ли е или не детето zа училище, то в момента даже няма да има и нужда да играем театьр _ Янис почти не раzбира немски, а пьк вьобще не го говори. Да zнаеш кога се минава при доктора zа тоzи тест?

# 37
  • Мнения: 1 526
Дааа, и при нас е така. Дъщеря ми има късмет, че е родена на 11.01 и така тръгна на у-ще на 6 г.7 м. Ако се беше родила 11 дена по- рано щеше да тръгне на 5г.6 м.
А и според тукашните критерий още от пред училищната трябва да са подготвени, да познават и пишат цялата азбука, имената си и кратки думички. Да делят думите на срички и от първият ден ги затрупаха с домашни.
Децата, които не говорят езика също тръгват с останалите и в последствие трябва да ги догонват. Ако имат затруднения им прикрепват персонална учителка за няколко часа седмично.

# 38
  • Мнения: 11 307

Не е виц, Вечерница, не е  Sad
Но ако е така, че доктора да каже готово ли е или не детето zа училище, то в момента даже няма да има и нужда да играем театьр _ Янис почти не раzбира немски, а пьк вьобще не го говори. Да zнаеш кога се минава при доктора zа тоzи тест?
При нас го мина през януари в годината, в която трябваше да тръгне на училище.
Трябва да получиш писмо от самия училищен лекар кога ти е назначил час за среща.
Правят тестове за разпознаване на цветовете, за логическа връзка между отделни картинки и разни други подобни. Следи се дали разбира какво го питаш, дали отговаря смислено и тн.
Без този атест детето не може да бъде записано в първи клас!
А в първи клас не е ли "ученето" под формата на игри повече  Thinking


Де да беше така.
Ние случихме на една бясна учителка, която им преподаде буквите още първите три месеца, почнаха веднага след това да пишат ченгелчета и лулички, да четат като луди, да смятат до 20, да правят рецитали, да учат песнички. Луда работа!!! Crazy
Имаха дори оценки - разни цветни печати и лепенки  ooooh!
За игри - забрави. Дори се е случвало заради вдигане на много шум да им спре и часа по физкултура Twisted Evil

# 39
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Не знам как точно се процедира в Германия, но съм била свидетелка по време на стажовете си на много деца, записани в първа група, които не знаеха и една дума холандски. След два месеца бърбореха почти перфектно. Поне тук знаенето на езика, азбука, писане не са критерии за започване на училище, а и както вече написах се набляга предимно на игри, песни и комуникация.

# 40
  • Germany
  • Мнения: 224
а аз искам да пусна сина си малко по-рано, понеже никак не сам доволна от градината. нищо не правят там и само си губят времето.всеки се опитва да ме убеди 4е колкото по-късно, толкова по-добре.. не знам обаче дали е така. тук парви клас тръгват навуршилите 6г до 31 август, а тои е роден на 4. септември. и на градина без малко да не трагне заради тея 4 дни, но имахме късмет и се намери място в една дале4на.и не до там добра, както се оказа в последствие...а сега пак заради тея 4 дни е определен за 2009г и ще е на 7г без 4 дни....ако искаме да тръгне по-рано, знам 4е трябва да мине през тоя тест и да решат дали е готов или не. а на  навършени 7г са задължени да тръгнат на училище. та не знам. тепърва ни предстои да питаме на място кое как е.

# 41
  • Мнения: 11 307
Калина, възможно е, но това ще реши пак училищния лекар!
В класа на щерката имат дете, родено през август (писах, че приемат родени до края на юни) и тъй като издържало теста, го пуснаха. Тръгването на училище е било по настояване на самото дете!

# 42
  • Germany
  • Мнения: 224
Вечерница, ти като имаш вече ученичка, я кажи как се определя у4илишето, ти ли си го избираш и записваш детето или те ти изпращат писмо кога и къде?

# 43
  • Мнения: 11 307
Началните училища са по райони, както общинските детски градини.
Доколкото си спомням, ми пратиха от шуламта едно писмо, кога е родителската среща за запознаване с учителите. След тази родителска среща, ми пратиха пак от шуламта документите за попълване и ги изпратих пак на тях. След това получих писмо от училищния лекар за преглед, след като мина прегледа и установиха, че е "годна" за училище, получих известие за среща със записване на място от училището.
Там получихме и списък с учебните помагала.
Ако детето искате да бъде записано от частно училище - примерно Монтесори или Валдорф, то при приемането на детето там, от тези училища се задължават да пращат отписвателно писмо до районното начално училище.
Това е при нас. Нямам идея дали има разлика по другите провинции.

# 44
  • Germany
  • Мнения: 224
Данке. просто се чудех в някое училище ли трябва да питаме или направо в шуламта (за по-ранното тръгване)

# 45
  • Мнения: 3 611
Днес Янис изкара първия си учебен ден  Party
Отидохме да видим как е хавата в БГ училище в Берлин и синковеца изяви желание да изкара всичките часове с другите деца. Дадоха му и тетрадка по писане, въобще супер му хареса и беше силно впечатлен. Може да се каже, че беше най_ сьсредоточен от всички деца, взимаше дейно участие и даже вдигаше ръка, но бьрzаше да отговори  Laughing
С писането определено не се справи блестящо, но пък поне се опита.
В 1ви клас имаше деца от 5 и половина години до 8 навършени. Определено се усещаше разликата. Имаха български и роден край.
Янис иска да ходи, (то е всеки понеделник следобед), вьzприема бьрzо, (от 4 годишен може да чете, благодарение на баба си  Crazy), но все пак си мисля, че е рано. Няма да вьzприеме всичко така добре, както по_ големите деца (то това си е и естествено), а това си е истинско училище все пак (макар и с 3 предмета  Grinning). (Оле, че много скоби слагам  Crazy)
То е ясно, че от догодина ще го запишем, днес беше само пробно. Но си иска занимавка детето... трябва да помислим на какво да го запишем... Има карате клуб баш до дома...  newsm78 Поне да спортува нещо  Grinning
Някакво предложение? Какви иzвьнкласни занимания имат вашите деца?

# 46
  • Мнения: 138
Днес Янис изкара първия си учебен ден  Party
Отидохме да видим как е хавата в БГ училище в Берлин и синковеца изяви желание да изкара всичките часове с другите деца. Дадоха му и тетрадка по писане, въобще супер му хареса и беше силно впечатлен. Може да се каже, че беше най_ сьсредоточен от всички деца, взимаше дейно участие и даже вдигаше ръка, но бараше да отговори Laughing
С писането определено не се справи блестящо, но пък поне се опита.
В 1ви клас имаше деца от 5 и половина години до 8 навършени. Определено се усещаше разликата. Имаха български и роден край.
Янис иска да ходи, (то е всеки понеделник следобед), възприема бързо, (от 4 годишен може да чете, благодарение на баба си Crazy), но все пак си мисля, че е рано. Няма да вьzприеме всичко така добре, както по_ големите деца (то това си е и естествено), а това си е истинско училище все пак (макар и с 3 предмета  Grinning). (Оле, че много скоби слагам  Crazy)
То е ясно, че от догодина ще го запишем, днес беше само пробно. Но си иска занимавка детето... трябва да помислим на какво да го запишем... Има карате клуб баш до дома...  newsm78 Поне да спортува нещо  Grinning
Някакво предложение? Какви извънкласни занимания имат вашите деца?

Eeeeee,много се радвам за Янис !Да са живи и здрави бабите да помагат! Simple SmileНаистина ще му е малко раничко ,но той ще се справи.
Ами,запиши го да свири на някакъв музикален инструмент, а за спорта бих предложил плуване..и каратето не е лошо като идея ,още повече ,че е до вас Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт