"Оцеляване в химичния свят на храните" - как да се справим

  • 15 900
  • 253
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 722
Според мен няма проблем с млечните продукти, ако са наистина млечни а не нишесте.
При мен здравословното хранене беше на първо място, защото децата бяха в доста нездравословно състояние при осиновяването - най-вече баткото - на година и половина 8 килограма кожа, кости и големи очи. Точно за три месеца нещата се нормализираха - домашна кухня от чисти продукти, чист въздух и много движение. Дори миналата седмица ми се наложи да му правя изследвания на кръвта заради сливиците и лекаря като ги погледна и като разбра, че е прекарал колкото време в институция, толкова в дом, каза - май сте се гледали на село и добре сте се глезили с храната, защото е наваксал всички пасиви от дома.

# 31
  • Мнения: 3 376
Момичета,ето малко инфо за генетично модифицираните организми
http://evropa.dnevnik.bg/show/?storyid=194617

Знам,че соевите продукти са такива-соевата кайма,шницели и т.н.За другите-не знам.Нека ако някой има повече инфо да се включи Peace

Радостина ще се поразровя за линкове и ще дам.За млякото мисля,че след като самите теленца например сучат само докато имат нужда,то защо не го правят и след това?За мен е противоестествено да пием кравето мляко,по простата причина,че природата не го е отредила за нас.За нас е майчиното.Някъде имах статия за това,че организма на човека има ензими които спомагат преработката на мляко само до 3-годишна възраст.Ще я потърся.

За месото няма да говоря.Ще дам само няколко линка:
http://vegetarianstvoto.hit.bg/children.html
http://duh-i-istina.net/hranata_greha.php-тук са развенчани много от митовете за месото

и ето една тема от форума:  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=188148.0
Може и да си попадала на нея,извинявам се ако се повтарям.

# 32
  • Мнения: 1 735
Mama_Galia_66, супер си! Ти си баш от мойта пратия!  Wink
И аз живея на село(квартал на Русе, но си е селце на 8 км. от града) от 1 година вече
 и не мога да си намеря място от кеф.
Имаме си куче и котка, купихме си 2 кокошки, които ни снасяха чинно всеки ден по 1,2 яйца,
докато не ги изяде някаква лисица или нещо подобно.
Това щото много купонясвахме и пропускахме да ги затворим, докато ни няма.
Сега ще си купим пак, защото свикнахме на хубавото и яйцата от магазина
никой вкъщи не може да ги яде вече.
  Аз също си садя и сея всичко каквото може да се посади и посее.
В началото комшиите много се забавляваха с нас - през ден, два ги питахме за това как става, онова как става...  Mr. Green
В момента имаме домати, патладжан, чушки, краставици, грозде, праскови(малко),
тиквички, кратунки, люти чушки, камби, магданоз, целина, копър(тази година почти не изникна).
А иначе имаме и ягоди, череши, сливи(2 вида), ябълки, кайсии, дюли, круши.
Слагаме и чесън и лук, но чесънът при нас рядко става на глави, тази година стана!  Party
Морковите при нас стават винаги дребни, каквото и да правим. Явно земята е много изтощена и тази зима ще трябва да й дадем каквото й е нужно - тор.
Зарибих се да си гледам и билки, но това лято ми измряха повечето неща от ненормалната жега.
Догодина пак ще присадя.
   За мен също е голямо удоволствие да си чопля из градинката. Хората са с някакъв текезесарски предразсъдък все още и гледат с насмешка на тия дейности. За мен обаче това е истината.  Heart Eyes Не се иска почти никакъв труд, противно на всички очаквания. Има си пинизи за всичко, важното е да ти е готино.  Laughing
А относно крава... не се наемам. Предпочитам да си вземам млекце от комшиите. А и тук е пълно с хора с крави. Домашно сирене също си купувам от хората тук.
Не съм яла така сладко от дете! Много се радвам, че моето дете има това, което ми е липсвало цял живот. Аз съм отгледана в апартамент, и напълно осъзнавам колко съм била прецакана. Моите родители никога не са понасяли селски идилийки. За сметка на това, на мен не ми понася градската романтика.  Grinning

П.П: Плюс това, какъв по-голям кеф от този посред нощ да станеш и да се изпикаеш нейде из двора.  Mr. Green
П.П.П: Пък купоните + огъня, и нещата на скара и печените лук и картофи да не ги споменавам, че...  cheers Drunk beer Wine Glass
П.П.П.П: Мъжът ми прави вкъщи ракията! Вече втора година, ама все свършва бе!  ooooh!

# 33
  • Мнения: 2 722
За мен това е единствения начин за оцеляване в химичния свят на храните. Не мога да избегна цялата химия в ежедневието, но когато имам възможността и желанието да контролирам произхода на част от храните които консумирам, съм щастлива.
За следващата пролет съм планирала десетина пилета и два-три заека - хем купон за децата, хем прясна храна за масата.
Докато мога да си го позволя, смятам така да живея - 6 месеца на село /далеч от зрънчовци, близалки и подобни, които купувам в София, няма как/ и 6 месеца в града.
Да му мисли съпруга ми, че май го третираме като банкомат  newsm47

# 34
  • Мнения: 1 735
EASpirit, крайно време беше да ни се разминат гледните точки по някой въпрос.  Grinning
Против вегетарианството съм, но няма да разводнявам  с обяснения. Може някой път да се видим на по бира и да си поговорим за всякакви неща  Wink

Аз искам да питам за рибата. Понеже сме големи фенове на рибата в нашето семейство, а и това е една невероятно ценна и полезна храна, да попитам, трябва ли да си купувам и въдица, или се намира все още чиста риба, как мислите?

П.П: Да подсетя за ядките, колко са полезни и нужни! Особено орехите, заради съдържанието им на йод.
Предлагам таратор с ракия!  Mr. Green

# 35
  • Мнения: 1 735
Аз пък ще се включа в темата с един от моите начини семейството ми да се храни здравословно-преди година си купих хлебопекарна и оттогава хляб вкъщи не се купува.Правя всякакви хлебчета-бели,черни,със сусам,слънчоглед,овесени ядки...каквото се сетите.Искренно препоръчвам този уред-правенето на хляб в него не изисква почти никакви усилия. Peace

Какво брашно ползваш?

Тоя въпрос и аз да го ПРЕ-задам.
И чакам отг. за машината!!!   bouquet

# 36
  • Мнения: 25 590
Малка питанка за домашното мляко. Не се заяждам, просто питам, защото е сериозна част от въпроса.
Как да се справим с хигиенните изисквания - микробиология, хигиена на отглеждане на животното, на хората, които го доят, липсата на пастьоризация.
Все пак има някакъв риск от незнание (или по-лошо, от немърливост). Може човекът, който дои кравата да е болен и да не знае.
Зная, че звуча параноично, но в днешно време хората, които отговорно си гледат работата се малко. Как да разберем на кого да се доверим?

Първо, млякото в магазина е това същото домашно мляко, само че обезмаслено и доста разредено с водица. Първо самите стопани го предават разредено, после производителите си правят техните магии и накрая в магазина попада някакъв продукт, който няма нищо общо с истинското мляко.
Второ - пастьоризацията е нагряването на млякото до... 60-70 градуса, ако не се лъжа. Когато купуваме домашно мляко, ние не само го загряваме, а направо го кипваме. Т.е. загрява се до по-висока температура. Никой не дава на детето си сурово мляко. Аз лично го преварявам, независимо, че след това ще го използвам за кекс или нещо друго, което също се подлага на топлинна обработка.
А за "вредността" на млякото за възрастни хора, не ставаше ли дума само за прясното? За киселото никой не е доказал, че е вредно даже и за старци, напротив - то е в основата на дълголетието. Е, и там имаше опити да го изкарат вредно, ама нещо не успяха май...  Mr. Green

# 37
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 538
Има много полезна тема в Готварския, вече трета поред за вредните хранителни продукти http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=184822.0
У дома успях да се наложа само за смяната на маргарина с масло и ползването на фруктоза вместо рафинирана захар.  Ограничавам малките доколкото мога, избягвайки вафли и зрънчовци и изобщо всякакви купешки сладости, но с големите не мога да се справя Confused Купувам домашно мляко, когато мога, имам доверие на жената, която го продава.

Последна редакция: пн, 10 сеп 2007, 07:47 от ljuboznatelna

# 38
  • София
  • Мнения: 9 856
Аз пък ще се включа в темата с един от моите начини семейството ми да се храни здравословно-преди година си купих хлебопекарна и оттогава хляб вкъщи не се купува.Правя всякакви хлебчета-бели,черни,със сусам,слънчоглед,овесени ядки...каквото се сетите.Искренно препоръчвам този уред-правенето на хляб в него не изисква почти никакви усилия. Peace

Какво брашно ползваш?

Тоя въпрос и аз да го ПРЕ-задам.
И чакам отг. за машината!!!   bouquet
GrinningПолзвам типово и бяло брашно-основно купени от магазина,защото нямам близки,които да ми предложат отгледана от тях пшеница.Е,надявам се в купеното брашно да има по-малко или никакви набухватели,отколкото в готовия хляб.Обикновенно правя смес от типово и бяло брашно за хляба,като добавям всякакви неща-смлени овесени ядки,сусам,слънчоглед,ленено семе...каквото се сетите.И всъщност вкуса на домашно опечения хляб е просто невероятен!
Що се отнася до вида на машината-аз си я наричам пекарна,но тя си прави всичко-меси,втасва,пече-та що се отнася до марката,може да погледнеш първата закована тема в Готварския форум.Там има толкова много информация...В момента ако трябваше да купувам машина,бих си взела от Метро Аляска.На прилична цена е-около 80лв.
Пекарната е незаменим уред в моята кухня.Преди време никога не съм си представяла,че ще си правя хляба сама у дома. Laughing

# 39
  • София
  • Мнения: 13 206
Момичета, момичетаааа, завидях ви за градинките и селската идилия  Grinning Като гледам как разказвате, направо ми иде да превърна апартамента в малка къща някъде на село, ама пусто цените скочиха на имотите  Rolling Eyes

Валенце, питам за брашното, защото бялото брашно тип 500 е рафинирано също. Май съм виждала по магазините и други брашна, коккото по-голяма е цифрата, толкова по-черно е брашното. ВИждала съм тип 1000. Ще ме зарибите и  мен за таз машина за хляб. Като си спомня по великден как месих козунаци... Crazy Crazy Crazy и как щяха да станат в машината... Twisted Evil

# 40
  • София
  • Мнения: 9 856
Валенце, питам за брашното, защото бялото брашно тип 500 е рафинирано също. Май съм виждала по магазините и други брашна, коккото по-голяма е цифрата, толкова по-черно е брашното. ВИждала съм тип 1000.
PeaceДа,права си,така е.проблема е,че вкъщи не искат да ядат съвсем черен хляб.Защото черния хляб в домашни условия е съвсем различен от купения.Става по клисав,не се надува особенно.Затова винаги смесвам бяло и черно брашно.
А за козунаците-хвана ме в крачка.Тъкмо опекох козуначени кифлички с мармалад,а сега пека козуначено руло. Laughing

# 41
  • София
  • Мнения: 13 206
Валенце, питам за брашното, защото бялото брашно тип 500 е рафинирано също. Май съм виждала по магазините и други брашна, коккото по-голяма е цифрата, толкова по-черно е брашното. ВИждала съм тип 1000.
PeaceДа,права си,така е.проблема е,че вкъщи не искат да ядат съвсем черен хляб.Защото черния хляб в домашни условия е съвсем различен от купения.Става по клисав,не се надува особенно.Затова винаги смесвам бяло и черно брашно.
А за козунаците-хвана ме в крачка.Тъкмо опекох козуначени кифлички с мармалад,а сега пека козуначено руло. Laughing

Не те е срам да споделяш такива неща!!! Laughing Laughing Laughing

Разбрах сега за брашната! Ще се поогледам аз май и за таква машинка. А за колко време става един хляб? Като сложиш вътре всичко, бърка, втасва и пече. Колко време горе-долу минава. И може ли само да ти омеси тестото, а ти после да си правиш пица например (здравословна пица Joy)

П.С. Видях фруктовата захар. В голям Хиепрмаркет в София (ХИТ) кутията е 4.50 лв. за 500 гр. Значи не съм го гледала в Билла  Rolling Eyes

# 42
  • София
  • Мнения: 62 595
Важен въпрос - как става вместването във времето.
Как се справяте с домакинската работа при положение, че денят ви е натоварен или с ходене на работа, или с други дейности, които не са домакински?

Най-често чувам от жени, че като ходят на работа нямат време да готвят. А и кому било нужно такова усилие, като изкарват достатъчно пари за да купят полуфабрикати или да са клиенти на веригите за бързо хранене. Твърде лесно обяснение.

На мен ми отнема много време и труд да постигна ефект. Вярно, че не ходя на работа на заплата, но ходя на училище редовно, прибирам, водя и посрещам децата откъде ли не и други подобни. Накрая като ударя чертата се оказва, че през голяма част от времето съм като на работа. А за цялата домакинска работа ми остава толкова време, колкото и на майките, които са по цял ден на работа. А децата не ходят на стол и всички основни хранения са им вкъщи. Така че, не излиза сметката, че мога да се занимавам с готвене, защото съм свободна по цял ден.

# 43
  • Мнения: 3 376
Според мен човек когато има желание намира и време Peace
Иначе досега готварството щеше да е отживелица.Пък и има някои/като майка ми например/ за които готвенето е удоволствие,разтоварване и релакс  Wink

Вече съм поставила твърдо въпроса на половинката за хлебопекарната.Жалко само,че засега не успявам да изчета темата в готварския Tired Но тъй като имам желание ще намеря и време Sunglasses
infinity нямаш грижи!Само че аз бира не пия,ама айде ще се намери с какво питие да ти правя компания  Hug

# 44
  • Мнения: 1 640
Темата е актуална за мен.И аз се вълнувам от това дали храня детето си здравословно,ограничавам до минимум пакетираните,консервираните храни и колбасите.Опитвам се да обяснявам на детето,че бонбоните,близалките и гризките не са подходяща и полезна храна за него.Старая се да го прилъжа поне 1 дневно да яде домашно приготвена храна-супа или ястие.През другото време -маслини,яйца,сандвичи.
  Дано успеем и дано разчупим стериотипите в мисленето на хората.

Общи условия

Активация на акаунт