изолация на балкон с цел обединяване със стая

  • 8 757
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 386
имам огромна тераса - да кажем, че е към 3-4 м2 и нещо съм намислила да я обединя със спалнята. чувала съм обаче, че при такова обединение много хора не са доволни, защото им става студено. под моята тераса няма друга, а над мен съседите не са остъклили, т.е. освен странично, ще изолирам и горе и долу. балконът ми е остъклен, ще сменя настоящата винкелна дограма и ще сложа възможно най-многокамерната дограма, а там където сега имам дървена дограма между терасата и стаята смятам да избия късата стеничка (не аз, разбира се, майсторите), а радиаторът ще го завъртя на 90 градуса и ще отиде на другата стена.

въпросът ми е към тези, които са правили подобно упражнение, коя е най-подходящата изолация и защо. и дали изобщо идеята е добра на втори поглед  newsm78

# 1
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Ние избихме така кухнята към терасата. С тази разлика, че съседите поди  над нас направиха това упражнение година по-рано. Изолирахме външно цялата бивша тераса (и продължението към съседнаа стая-спалня), а мъжът ми като зида (майстор ми е той) изолира отвътре и тавана и всички стени със стиропор (не знам правилно ли се пише така). Стаята е северна. Цялата зима (не че беше много зима де) изкарахме с една духалка. Смятаме сега да сложим климатик.

# 2
  • Мнения: 386
благодаря! чудех се дали стиропора е достатъчен, но щом сте север, а не ви е проблем, значи е ок  Simple Smile

# 3
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Да кажеш после какво сте направили. Peace

# 4
  • Мнения: 1 671
Не те съветвам да го правиш, особено щом като отгоре и отдолу няма затворени помещения.

Много внимавай с изолацията и дограмата, която ще сложиш.
Задължително остави отдушник.
Иначе няма да се отървеш от конденз, който прераства в мухъл.

Идеята не ми се струва добра. Ще разшириш спалнята си с 3-4 кв. м. и какво ще спечелиш от това? Пак си е спалня, нали?
А за едното спане не ти е нужно толкова голямо помещение.
Друг е въпросът, ако мислиш да го правиш хол.

# 5
  • Мнения: 386
обичам големи помещения. ако зависеше само от мен, щях да спя на нисък матрак в центъра на голяма стая, в която няма нищо, освен бутилката ми минерална вода. искам да го вкарам в стаята, за да я разширя визуално (въпреки че е 14тина квадрата). иначе терасите имат ужасната способност да се запълват с ненужни вещи   #Cussing out и после трябва да ги изхвърлям докато домочадието го играе огОрчено.  Crazy
но пък дори идеята за конденз ме тревожи. по-добре да е тясно, но сухо...  newsm78
иначе си представям идиличната картинка, че на настоящата тераса ще си правя йогата... Outta Joint

# 6
  • Мнения: 1 671
йогата можеш да правиш навсякъде, само отворен прозорец ти е нужен
но ако си "откраднеш" сама терасата,  въздухът за йога едва ли ще е толкова чист.

пиша ти всичко това от личен опит - свекърва ми направи тази глупост, сега хем няма тераса, хем има мухъл почти целогодишно.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 2 378
йогата можеш да правиш навсякъде, само отворен прозорец ти е нужен
но ако си "откраднеш" сама терасата,  въздухът за йога едва ли ще е толкова чист.

пиша ти всичко това от личен опит - свекърва ми направи тази глупост, сега хем няма тераса, хем има мухъл почти целогодишно.

Недей я плаши толкова. Зимата стъклата ни се изпотявам, но не тече вода като реки. С една кърпя всяка сутрин се подсушава. Какво толкова. А и като се замислиш, щом навън е под нулата, а в стаята например 18 градуса и то без през нощта да е горяла печка... Peace Все пак температурната разлика не е малка.

Задължително остави отдушник.
Ние имаме абсорбатор, защото е кухненско-трапезарно помещение. Често проветрение също.

# 8
  • Мнения: 2 865
Трябва да направите много добра топлоизолация. Стиропор не се слага вътре защото е горим материал, има други които не горят, но пък не са паропропускливи (това е другото важно условие). Така че най-добре е външна изолация, а ако искате и вътрешна може да бъде от вата.
По принцип при новите дограми го има ефекта с конденза и затова трябва да осигурите вентилация (може малко прозорче което да стои отворено).

# 9
  • Мнения: 386
изолацията ми ще бъде смесена - искам да запазя оригиналната железна решетка на терасата (не е нещо особено, но не искам да променям фасадата на сградата.)
отдолу изолацията ще  е външна (не смятам да питам домсъвета, защото не смятам, че пода на моя таван е обща площ), а и ако я правя вътрешна ще вдигна нивото на помещението.
тавана на терасата ще е отново вътрешна, защото няма защо да притеснявам съседите (въпреки че, ако се наложи заради дограмата да се прави укрепване и т.н., за да съм спокойна ще им предложа освен го оправя да им сложа някаква евтина теракота или гранитогрес на терасата, за да знам, че е оправено веднъж завинаги и няма да протече).
стените няма да изолирам, защото са вътрешни.
т.е. практически ще имам смесена изолация и така се надявам, че дишащата и недишащата ще се уравновесят. как мислите?
за запотяването на стъклата не се притеснявам, защото при големи температурни разлики това е нормално, дори за дървена дограма.
притеснявам се обаче от материалите, които ще бъдат използвани и по-специално дали у нас не се използват канцерогенни? както навремето са блъскали навсякъде азбест...

# 10
  • Мнения: 2 865
Трябва и фасадната стена да изолираш, а страничните стени на терасата вътрешни ли са?


притеснявам се обаче от материалите, които ще бъдат използвани и по-специално дали у нас не се използват канцерогенни? както навремето са блъскали навсякъде азбест...
Ако пише че стават за вътрешно приложение не се притеснявай излишно.

# 11
  • Мнения: 386
страничните са вътрешни - към моя хол и към хола на съседите

ще гледам да пише за вътрешна употреба, благодаря  Heart Eyes

# 12
  • Мнения: 1 671
Sea woman, целта ми не е да я сплаша или откажа.
Обяснявам и възможните неприятни изненади, които аз лично виждам всеки пък у свеки.
Надежда вече има нужната информация, сама ще прецени.

Надежда, а няма ли около /в същия блок/ вас съседи, които да са направили същото?
Просто ги попитай как е при тях, все пак ще получиш възможно най-точната информация.

# 13
  • Мнения: 8 999
Най-добре е външна изолация на пода и тавана, а стените остави да дишат. То и без друго ще има прозорец - няма смисъл да правиш изолация само на частта, която не е заета с него.

# 14
  • Мнения: 386
Sea woman, целта ми не е да я сплаша или откажа.
Обяснявам и възможните неприятни изненади, които аз лично виждам всеки пък у свеки.
Надежда вече има нужната информация, сама ще прецени.

Надежда, а няма ли около /в същия блок/ вас съседи, които да са направили същото?
Просто ги попитай как е при тях, все пак ще получиш възможно най-точната информация.
само един съсед над мен сложи итонг на една от терасите, но според мен момчето е леко не в час, защото зазида и един прекрасен голям прозорец, така че каквото и да ми каже, ще започна да повдигам едната вежда недвусмислено.

Общи условия

Активация на акаунт