Литературен клуб - V

  • 41 357
  • 296
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 491
А случайно някой да е чел книгата "Бързоногият Джар"? Чела съм я като дете, и искам да я изнамеря на английски, но не мога да налучкам заглавието. Не знам кой е и авторът, защото първите няколко страници на книгата, която се мотаеше у дома, бяха откъснати. Но много ми беше харесалатази книга. Накратко: става въпрос за първобитни хора. Този Джар прави нещо лошо (не помня какво) и племето го осъжда на изгнание. Имаше едно зловещо животно, тигролъвът, което убиваше деца и девойки. Накрая Джар мисля, че уби тигролъва.
Та ако някой се сеща, да ми подскаже кой е авторът?

# 16
# 17
  • София
  • Мнения: 561
На Теодора Димова бих препоръчала Майките - силна и страшна книга. Мен лично ме поразстрои  Embarassed
Сега започнах едно старо криминале - "И над морето го преследвах с полет тих" - Джо Алекс - някой чел ли е тази книга?

# 18
  • Мнения: 11 309
И аз да поздравя страхотно поднесената тема  bouquet
Нещо не мога да се реша какво да подхвана да чета тази седмица и както се е очертало ще остане за след 10 дена за началото на командировката ми (какво да прави човек като е сам Wink).

За Теодора Димова ти трябва нагласа. Има много специфичен стил. Докато я схвана в първите 20 страници, бая зор видях. Но после се чете на един дъх. Майките е жестока във всеки смисъл на думата. Може да мине и за крими, но...
Адриана е довършения роман на баща и. Пак в нейния стил писано, но вече след Майките далеч по-лесно смилаема. Аз съм и в началото и върви добре.


След като прочетох и други отзиви за нея-коя е книгата, с която е най-добре да се започне?
Не знам, честно да ти кажа.
Ако бях започнала с Адриана, сигурно пак щеше да ми трябва време да и свикна на стила.
Но С-мира е права - Майките е много силна книга.

# 19
  • Мнения: 1 416
Благодаря ви, че ми благодарите...  Simple Smile

Съвсем скоро и аз ще прочета "Майките", вече нямам търпение. Като гледам, доста хора ще сме на една вълна. Ще стане интересна дискусия, когато сме готови с отзивите.   

# 20
  • Мнения: 3 491
kanasta, много благодаря!  bouquet

# 21
  • Мнения: 1 114
Сега започнах едно старо криминале - "И над морето го преследвах с полет тих" - Джо Алекс - някой чел ли е тази книга?

Чела съм я в ученическите си години. Не си спомням обаче за какво се разказваше. Мисля, че беше интересна, но е някакъв блед спомен.

Аз да препоръчам един световен бестселър -"Четецът" на Бернхард Шлинк. Четох я в оригинал, но гледам, че и на български е преведена. Чете се на един дъх.   Peace


"Тя е влудяваща, загадъчна и доста по-възрастна от него - и с нея той за първи път попада във въртопите на страстта. Но ето че един ден тя изчезва безследно. Години по-късно той ще я види отново - като обвиняема в съда. Една невъзможна любов под лупата на почти криминологична прецизност и бремето на потискащо минало... "
"Роман, написан с подкупваща искреност. Истинско щастие е, че е създадена такава книга!" - „Ди Велтвохе", Цюрих
„Литературно събитие" - „Дер Шпигел", Хамбург
"Великолепна творба"- "Льо Монд", Париж

Сега смятам да ще препрочета "Хомо Фабер" на Макс Фриш.
 
 

# 22
  • Мнения: 2 697
Отново си препрочитам "Мадам Бовари от Сливен" на Илия Костов. Блестящ стил и просто задължително четиво, за който не я е чел Peace Интересно поднесен разказ за "полезните винтчета в гигантското строителство на социализма"...Препоръчвам!!!

Хм, напомни ми за филма по книгата...
Но като имам предвид за каква емоционална наситеност става дума във филма, тя със сигурност е по-добре да се прочете...Само не знам дали ще мога да я открия тази книга някъде newsm78

Моето последно четиво наскоро беше един разказ на Буковски - "Най-хубавото момиче в града", четох го на руски - впечатляващо и те хваща за гърлото моментално.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 5 526
Момичета, да знаете в някоя от електронните книжарници да има публикувани целите обложки на книгите, а не само отпред.
Ще съм благодарна, ако ми помогнете.  bouquet Hug

# 24
  • Мнения: 2 491
Отново си препрочитам "Мадам Бовари от Сливен" на Илия Костов. Блестящ стил и просто задължително четиво, за който не я е чел Peace Интересно поднесен разказ за "полезните винтчета в гигантското строителство на социализма"...Препоръчвам!!!

Хм, напомни ми за филма по книгата...
Но като имам предвид за каква емоционална наситеност става дума във филма, тя със сигурност е по-добре да се прочете...Само не знам дали ще мога да я открия тази книга някъде newsm78
...
Книгата е в пъти по-хубава от филма и просто е задължително четиво Wink Пълна е с култови соц-саркастични лафове, които винаги ме развеселяват и затова и съм я чела не един път. Евала на автора-много точен и ироничен поглед в/у "онова" комунистическо минало.
В библиотеките със сигурност я има Peace

# 25
  • Мнения: 2 241
Отново си препрочитам "Мадам Бовари от Сливен" на Илия Костов. Блестящ стил и просто задължително четиво, за който не я е чел Peace Интересно поднесен разказ за "полезните винтчета в гигантското строителство на социализма"...Препоръчвам!!!

Хм, напомни ми за филма по книгата...
Но като имам предвид за каква емоционална наситеност става дума във филма, тя със сигурност е по-добре да се прочете...Само не знам дали ще мога да я открия тази книга някъде newsm78
...
Книгата е в пъти по-хубава от филма и просто е задължително четиво Wink Пълна е с култови соц-саркастични лафове, които винаги ме развеселяват и затова и съм я чела не един път. Евала на автора-много точен и ироничен поглед в/у "онова" комунистическо минало.
В библиотеките със сигурност я има Peace

Филмът беше с Ели Скорчева ли? Фризьорка?  newsm78  Смътно си го спомням. А книгата въобще не знаех, че съществува, но ти ме заинтригува, ще видя по антиквариатите дали може да се намери. Peace

# 26
  • Мнения: 2 491
Отново си препрочитам "Мадам Бовари от Сливен" на Илия Костов. Блестящ стил и просто задължително четиво, за който не я е чел Peace Интересно поднесен разказ за "полезните винтчета в гигантското строителство на социализма"...Препоръчвам!!!

Хм, напомни ми за филма по книгата...
Но като имам предвид за каква емоционална наситеност става дума във филма, тя със сигурност е по-добре да се прочете...Само не знам дали ще мога да я открия тази книга някъде newsm78
...
Книгата е в пъти по-хубава от филма и просто е задължително четиво Wink Пълна е с култови соц-саркастични лафове, които винаги ме развеселяват и затова и съм я чела не един път. Евала на автора-много точен и ироничен поглед в/у "онова" комунистическо минало.
В библиотеките със сигурност я има Peace

Филмът беше с Ели Скорчева ли? Фризьорка?  newsm78  Смътно си го спомням. А книгата въобще не знаех, че съществува, но ти ме заинтригува, ще видя по антиквариатите дали може да се намери. Peace
Повярвай ми, изобщо няма да съжаляваш  Wink Peace

# 27
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Довърших Адриана на Теодора Димова.
Това е първата книга от нея, която чета.
Много силно впечатление ми направи.
Много странен стил.

Струва ми се, че Димитър Димов има малко по-мек поглед. Или усещания.
Нейната направо притиска, оставя без дъх. Много болка.

Въобще са много различни.
Ще си избера някоя друга от нея.

А иначе, да споделя, няма друг писател в българската литература, който да харесва (този глаголе не ми допадна, не е много подходящ) Жената повече от Димитър Димов. Никой друг.

Не знам. Някой друг може да има друго мнение.

# 28
  • Мнения: 11 309
Довърших Адриана на Теодора Димова.
Това е първата книга от нея, която чета.
Много силно впечатление ми направи.
Много странен стил.

 


Ставаме вече отбор от фенове на Димова.
Адриана я чета на пресекулки, имам нужда от почивки. Но си заслужава.
Ти прочети сега и "Майките" и съвсем ще ти хареса. Peace

# 29
  • Майничка
  • Мнения: 12 575
Уви, прочетох и "Майките" и "Адриана", нещо не ми стоят цялостни. А толкова ми се щеше да ми харесат... Ще пробвам пак, след година-две.
Купих си новата книга от поредицата за капитан Алатристе, пазя си я за събота вечер, че после панаир, едно-друго... я остане време, я не за нещо ново. Иначе препрочитам "Преследване в Ориента" на Карл Май Laughing.

Общи условия

Активация на акаунт