Баклавата от моя аватар

  • 6 297
  • 64
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 747
След проявен интерес на 3 съфорумки,пък и самата аз имам желание да спретна тази апетитна баклава - ето и рецептата Peace

8 унции орехи ( 2,5 чаши)
5 унции шам фъстък,безсолен (1 чаша)
3/4 чаша захар
2с.л. мляна канела
2ч.л. индийско орехче
2 парчета кр. масло стопено - по 113гр
1/2 пакет кори

за сиропа
1,5 чаша вода
3/4 чаша захар
1/2 чаша мед
2 пръчки канела
5-6 цвята карамфил
2ч.л. прясноизцеден лимонов сок


Ето линка с оригинала на рецептата

Моля,някоя съфорумка по-добре с английския от мен да преведе технологията на приготвяне,защото аз се опасявам да не допусна грешка,която да повлияе на качеството на чудната баклавица! Crazy


Последна редакция: вт, 11 сеп 2007, 16:24 от pina

# 1
  • Мнения: 1 906
...
2 парчета кр. масло стопено
...
Колко големи  newsm78 ?
Иначе изглежда неустоимо  smile3521 .

# 2
  • Мнения: X
Пина, изби рибата със заглавието на темата! Laughing
При първа възможност ще я опитам.
Ама нека наистина някой английско говорящ да преведе технологията. Praynig

# 3
  • Мнения: 286
Страхотна е браво. Обожавам баклава и ще я пробвам!

# 4
  • Мнения: 11 747
Ох,на този въпрос не мога да отговоря.. Embarassed Така е написано в рецептата...,но предполагам,че иде реч за нещо от сорта на супени лъжици с връх загребани или нещо такова.

Нека се появи някой по-добър в преводите,ако не,ще пиша ЛС на Мамица или Гитадам с молба за превод - за тях се сещам с английски...(или ще натоваря една приятелка с тая работа...)

# 5
  • Мнения: 11 747
Пина, изби рибата със заглавието на темата! Laughing
При първа възможност ще я опитам.
Ама нека наистина някой английско говорящ да преведе технологията. Praynig
Кампари,не е случайно заглавието.....получих дори лично съобщение с молба за рецептата...,освен запитвания в други теми... Mr. Green

# 6
  • Мнения: 3 478
На работа съм сега и незнам дали ще имам време да преведа технологият, но ако някой не ме превари ще го направя при първа възможност.
За маслото: едно парче от тези в рецептата се равняват на 113гр. малко по-малко от БГ стандарт.

За ядките нещо унциите не ми съвпадат с чашите. Гледам така е дадено по оригиналната рецепта, но по принцип за мен това е неточно съотношение. Предполагам обаче те нямат голямо значение и може да се кара и на око за тях.

# 7
  • Мнения: 11 747
missZ, ще чакам търпеливо.... smile3525

# 8
  • Мнения: X
missZ, ще чакам търпеливо.... smile3525

И аз. smile3525

# 9
  • Мнения: 3 478
Айде ето и технологията. Който  пробва първи да свирка с отзиви, че и аз съм върла любителка на баклава и ще пробвам.

В загрята фурна на 180 градуса се пекат ядките за 8 мин или до леко покафеняване. Оставят се да изстинат.

Ядките се нарязват на едро и към тях се прибавя захарта, канелата и индийското орехче, всичко се омесва добре.

Отрязват се 18бр.  20см. квадрати от корите за баница. Покриват се с влажна кърпа( за мен това няма смисъл особено ако се работи бързо).
Тава с размери 20/20см. се намазва  с топеното масло. Слага се лист от корите и се маже обилно с маслото. Процедурата се повтаря докато станат 8 пласта.
Покрива се с половината от сместа с ядките.Покрива се с 4 листа кори, всеки обилно намазан с масло. Отгоре се слага останалат част от ядките. Върху тях се слагат останалите 6 листа кори обилно намазани с масло.

Преди изпичане баклавата се реже на 16 парчета, като не се реже през всички пластове ( явно само отгоре отгоре).
Баклавата се пече за 45 мин. после фурната се намаля на  150 градуса и се пече още 20 мин.

Докато баклавате се пече се приготвя сиропа. Смесват се водата, захарта, меда, канелените пръчки и карамфила в малък съд. На силен огън се изчаква да заври после се намаля на средна температура. Разбърква се, за да се стопи захарта и се оставя да ври около 20 мин. докато сиропа се сгъсти и стане 1 1/2 чаши. Прибавя се лимоновия сок и сиропа се държи топъл.
Когато баклавата се извади от фурната се полива равномерно с топлият сироп. Оставя се да се охлади напълно.
Маркираните парчета се разрязват до край.

Прави 16 порции

Последна редакция: вт, 11 сеп 2007, 16:05 от missZ

# 10
  • Мнения: X
missZ

огромно благодаря!

Само тази тава с определени размери ме притеснява, но ще й търся заместител. Laughing

# 11
  • Мнения: 11 747
Кампари,днес видях в магазин ,в който се продават картонени,пластмасови и фолиеви чинийки - тавичка точно като на снимката.От алуминиево фолио е,има различни размери и единият размер ми се струва съвсем същия...

missZ, и от мен голямо благодаря! Hug

Сега остава да майсторим - не звучи сложно,само трябва да се набавят необходимите продукти и така...

# 12
  • Мнения: 3 478
Моля, моля, хайде давайте отзиви, че ми изтекоха лигите. Незнам кога ще ми остане ред да я направя, тази седмица не почивам Sad

# 13
  • Мнения: X
Пина, аз предполагам, че в Метро или Билла ще има такива тавички.
И са удобни, защото след употреба  я хвърляш. Mr. Green

# 14
  • Мнения: 6 003
Пина, благодаря за страхотната рецепта, много исках да знам как се прави тази баклава от картинката на аватара ти, но не посмях да ти искам рецепта, защото не те познавам лично....а за превода- в интернет има преводачки: примелно тази в www.gbg.bg . Още веднъж благодаря много за рецептата, засега ще отиде в тевтера, а като имам време и продукти ще я направя.

# 15
  • Мнения: 963
Само да вметна и аз (като голям почитател на баклавата): идеята на това разрязване, което се прави преди печенето е да се среже най-горния пласт кори. Така при печенето всяко парче си остава с гладко "капаче", а не се напуква и баклавата не става "рошава". Та така де.  Whistling

# 16
  • Мнения: 11 747
Аз да запитам тогава познавачите,че не съм спец на баклавата - 8 мин се пекат ядките,а после и още 1h и 5мин - няма ли да прегорят тея ядки....?? Thinking  макар,че температурата е наистина нисичка...

# 17
  • Мнения: 963
Пак да се включа, макар да съм от ядящите, а не от правещите любители.  Laughing  Не мисля, че ще се препекат ядките, все пак са покрити отвсякъде... От друга страна, мама прави баклавата със сурови орехи...  Thinking
Не помогнах много май...

# 18
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 675
макар да съм от ядящите, а не от правещите любители.  Laughing 
Знаех си, че не съм само аз  Mr. Green
Благодаря за страхотната рецепта и за превода   bouquet

# 19
  • Мнения: 3 622
pina много вкусно изглежда тази баклавичка  Laughing

# 20
  • Мнения: 399
Момичета, не съм много наясно с правилата във форума, затова питам: Може ли в тази тема да дам моята рецепта за Гръцка баклава? Всъщност не съм проверила в готварската книга дали е давана вече тази рецепта. Но ако може, казвайте - ще дам рецептата, защото е лесна и винаги става.

# 21
  • Мнения: X
Давай, Детелинке! Laughing
Предполагам, че  Пина няма да се разсърди.

Ама после двете с нея ще ми платите дебелариума. Mr. Green

# 22
  • Мнения: 11 747
Ох,аз съм за дебеларуим от сега.... Tired

Утре мислех да пазарувам за тази баклава и да я направя,та да дам и снимки и отзиви от опита си,но....не мога - много съм дебела... Sad
Нека,който я направи сподели как се е получило,аз също ще я направя,но след известно време! Peace

# 23
  • Мнения: 11 607
Пина, поръчвам си 2 дози баклава....Куриера аз ще го поема!

# 24
  • Мнения: 399
Момичета, проверих - рецептата я има в готварската книга, че даже и няколко варианта. Няма смисъл да задръствам форума. Иначе нямам нищо против щом разрешавате - да я пусна.
За дебелариума нямайте грижа, ще го уредим  Laughing

# 25
  • Варна
  • Мнения: 2 378
И аз я правя със сурови орехови ядки. Става си страхотна.  Mr. Green А Гръцката онази с пандишпановата плънка ли е. Никак не я харесвам... Въпрос на вкус. Crazy

# 26
  • Мнения: 1 101
 Embarassed признавам си аз бях една от пита6тите за баклавата..
Пина благодаря  bouquet

# 27
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Пък аз едва се озаптих да не питам Mr. Green
А откъде да намеря суров безсолен шам фъстък?

# 28
  • Мнения: 2 922
Ох, pina, страхотно изглежда тази баклава!!
Никога не съм правила, но може и да се пробвам.

# 29
  • Мнения: 11 747
За суровия безсолен шамфъстък - никога не съм купувала,но предполагам,че в Пикадили на щанда за сурови ядки трябва да има и шам фъстък.Ако не,то на местата,където пекат ядки (сещам се за един гараж) и продават,може да се помоли за малко суров.
Само аз си мислех,че като е суров ще трябва да се чупи черупката и да се вади ядката,което ще е трудоемко,но за една чаша ядки все ще се начупи.

За съжаление не знам в Шумен как стои въпроса с шам фъстъка,както и с канелата на пръчки - тука има в арабския магазин на колхозния пазар.

# 30
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Oооо, канелата не ми е проблем, но шам фъстъка няма да намеря. Ми ще си взема опечен и ще си го изчистя, тя солта едва ли стига до ядката. Нали и без това после се запича. Ох, много съблазнителна таз баклава, от 1 седмица й точа лиги като срещна постинг на пина Cry
ще ме вземете и мене на дебелариум, нали

# 31
  • Мнения: 1 564
pina много вкусно изглежда тази баклавичка  Laughing

eat

# 32
  • София
  • Мнения: 4 272
Не се тормозете с тоя шам фъстък. И с орехи си става вкусна баклавата. Аз много пъти съм правила, но сиропа го приготвям само с вода и захар /без мед/. Също става много вкусно Wink

# 33
  • Sofia
  • Мнения: 576
Много мерси за рецептата и превода. И аз точа от няколко дни лиги по аватара, на сега я копвам и при първа възможност я спретвам.

# 34
  • Мнения: 11 747
Ходих до Пикадили надъхана да купувам продуктите и тази вечер или утре сутрин да се запрятам,НО - шам фъстък има насипен,но освен че е печен е и солен.Питах,насочиха ме към пакетирания,там щателно проверих и всичкият е печен и солен.Остана план Б - да замоля от гаража,дето пекат да ми продадат малко суров.

Тъй,като не издържах на напрежението - купих една кутия турска баклава срещу 12лв и малко мирясах.
Струва ми се,че само с орехи ще мина,хрумна ми да добавя малко белени бадеми - за асортимент...

# 35
  • Мнения: X
Пина, поръчвам си 2 дози баклава....Куриера аз ще го поема!

В такъв случай, Пина, и аз се присъединявам към поръчката на Мама Цоцоланка. Mr. Green

# 36
  • Мнения: 11 747
Пина, поръчвам си 2 дози баклава....Куриера аз ще го поема!

В такъв случай, Пина, и аз се присъединявам към поръчката на Мама Цоцоланка. Mr. Green
То да имах и аз на кого да поръчам... ooooh!

# 37
  • Мнения: 326
относно суровия шам фъстък май съм гледала в Била при ядките. Май бяха опаковани в пликчета. Там има доста сурови ядки. Дано да не бъркам.

# 38
  • Мнения: 11 747
относно суровия шам фъстък май съм гледала в Била при ядките. Май бяха опаковани в пликчета. Там има доста сурови ядки. Дано да не бъркам.
Във Варна няма Била - за к'во ни е!??! Crossing Arms
Мога да проверя в Метро....,писна ми от тази баклава... Tired

# 39
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Мога да проверя в Метро....,писна ми от тази баклава... Tired

Ооооо, я я прави само с орехи и я изяждай! Докато ги търсиш, вече ще си забравила, че си направила...

# 40
  • София
  • Мнения: 580
Ще се прави тази баклава,благодаря ти за рецептата копнах си я и при първия удобен случай ще я направя.
За сега ми стига само да я гледам снимката е невероятна.

# 41
  • Мнения: 1 283
Тъй,като не издържах на напрежението - купих една кутия турска баклава срещу 12лв и малко мирясах.
pina Joyи аз така направих само че с толумбички,в турската сладкарница беше свършила баклавата.Взех и едно турско ашуре та точно мирясах.Дано ме държи два дни,ако не .......ще я правя Hug

# 42
  • London, baby
  • Мнения: 800
Толкова вкусно изглежда  ooooh!. Яла съм много вкусна турска баклава, вътре с много шам фъстък, тези турци как я правят?  newsm78
Благодаря за рецептата!   bouquet

# 43
  • Мнения: 3 478
И на мен намирането на безсолен шам фъстък ми е трудно тук и си мисля да я правя само с орехи. Гледам още никой не се е престрашил. Аз ще гледам да спретна другата седмица.

# 44
  • Мнения: 11 747
Да,аз също замислям да я направя другата седмица и явно ще е само с орехи!То...като видях и цената на шам фъстъка...,при положение че го продават с черупките,а аз трябва да напълня голяма чаша с ядки без черупки - трябва да дам 10лв за шам фъстък.
Въпреки това щях да ги дам - ако имаше...

# 45
  • на брега на Дунав
  • Мнения: 1 571
Олеее, кава баклава  Shocked. Разкош!!! Ей, големи сте искусителки значи  ooooh!

# 46
  • Мнения: 2 922
pina, суров шам фъстък ли намери?

# 47
  • Пловдив
  • Мнения: 523
Суров шам фъстък има в Билла - цената е около 4.60 лв за 100 гр - продава се пакетиран. Видя ми се скъпо и не си взех, явно ще направя баклавата само с орехи.

# 48
  • Мнения: 11 747
pina, суров шам фъстък ли намери?
Не,не съм намерила!Ето казват хората Билла,ама ние нямаме Била... Tired
То и на мене ми се вижда скъпо - 10лв ще е само шам фъстъка.
Само с орехи мисля да я правя,но кога точно - не знам.

# 49
  • Мнения: X
В нашата Била няма суров шам фъстък.Вчера бях там и се дзверих в ядките, но не видях.Но и да имаше... 10 лева само за това няма да дам. Naughty
Като се наканя да я правя и аз ще я правя само с орехи.
Но не знам кога ще е това, че сега друга треска ме тресе. Laughing

# 50
  • Мнения: 836
pina, ти нямаш милост   Mr. Green

Последно, някой направи ли баклавата по оригиналната рецепта? Ще взема аз да се спретна май  Thinking

# 51
  • Мнения: 2 922
pina, суров шам фъстък ли намери?
Не,не съм намерила!Ето казват хората Билла,ама ние нямаме Била... Tired
То и на мене ми се вижда скъпо - 10лв ще е само шам фъстъка.
Само с орехи мисля да я правя,но кога точно - не знам.

Ами няма Била да.
Аз ще продължа да търся още малко.

# 52
  • Мнения: 11 747
Аз нали скоро ще ходя в Истанбул (другата седмица),та може да видя от там дали няма да мога да си купя суров,безсолен и евтин шамфъстък.

# 53
  • Мнения: X
Ха-ха, Пина!
Ти ме уби!В Меката на баклавата ти ще търсиш шам фъстък, за да си направиш баклава. Crazy

# 54
  • Мнения: 11 747
Ха-ха, Пина!
Ти ме уби!В Меката на баклавата ти ще търсиш шам фъстък, за да си направиш баклава. Crazy
ами за убиване съм!То всичко от там тръгва... ooooh!
Аз там,че ще ям баклава до пръсване - то е ясно.Ще си купя да нося и тук.Ама нали трябва после да убедя себе си,че съм по-голям майстор от тях и,че хич не ги разбират те,тия работи... Crossing Arms   Mr. Green

# 55
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 371
Да кажа и аз нещо за баклавата. Правила съм я само с орехи. Отдавна. Вместо там всичкото рязане по размер и мазане, за по-бързо правя следното: разделям корите на две, едната част нареждам в тавата, слагам ядките (кой каквито иска - шам-фъстък, орехи, бадеми, безсолни фъстъци, микс някакъв), разбъркани с канелата и орехчето, а отгоре нареждам другите кори. С нож нарязвам баклавата на ромбчета. Загрявам доста около 300 мл олио и внимателно, по малко го наливам в разрезите. Сухо място не остана. Печене - като по рецептата. Заливка - захар, вода и лимон. Но после леко накланям тавата и изваждам едно парче. На неговото място се събира сок, който аз отново и отново поливам върху баклавата (изваденото парче - също). Докато попие. Това са номера от кухнята на нашите. Дори и мъж без опит може да го направи.
Да ви е сладко!

# 56
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Аз нали скоро ще ходя в Истанбул (другата седмица),та може да видя от там дали няма да мога да си купя суров,безсолен и евтин шамфъстък.
Аз вече разпитах една позната, която редовно пътува до Турция. Имало ядки каквито се сетиш, но не са евтини. Та шам фъстък ще намериш, ама не очаквай да е евтин. От нея пак знам, че баклавата там я правят ужааааасно сладка, а като правят за износ слагат по-малко захар.

# 57
  • София
  • Мнения: 3 671
Да се изкажа и аз- баща ми редовно ми носи шам фъстък от Турция- щом купува по кило-две,май не е много скъп,защото баща им не е с широки пръсти Laughing
В момента не е в България и не мога да го попитам,но техния хем е по-евтин ,хем е и по-вкусен.
Пина - купи си непременно- няма да се разочароваш
А и си хапни от тяхната баклава,че да не те е яд после... Hug

# 58
  • Мнения: 11 747
Оооо,баклава ще хапна и още как. Crazy
Ще прегледам и шамфъстъка.Мисля да купя аз,но ако е много скъп - няма.

# 59
  • Мнения: 3 478
Гледам още никой не се е наканил да направи баклавата. Аз го бех планувала тази седмица в почивните дни, ама ме извикаха на бач извънредно и ми се размина. Този уикенд обаче почивам и ще я направя, само с орехи де.

# 60
  • София
  • Мнения: 1 802
pina, pina половин час ровя да намеря рецептата за баклавата ти, че вече 2 дни ми е в главата и вече щях да ти пиша на лични  Crazy Mr. Green Сама няма да я правя, защото от много мерак всякакви кулинарни опити ми пропадат.
Голяма вкуснотия ще да е, браво!   bouquet

П.П. Рецептите на фотографираните ти вкуснотии има ли ги във форума?

# 61
  • София
  • Мнения: 1 802
Баба ми ръси между корите - грис, мисля, че от това баклавата й не става глетава. Запечените ядки са доста по ароматни от суровите. Баклавата ще стане вкусна без шам фъстъка, но с него мисля, че картинката просто ще бъде абсолютно завършена.

Мисче, благодаря за превода  Hug

П.П. Толкова вкусно ми изглежда, че чак не ми се струва сложна за направа  ooooh! Mr. Green

# 62
  • Мнения: 11 747
Данче-Калпазанче,манджите от снимките ми някои ги има във форума,а други не (тези които са по-стандартни).

Хващай и прави баклавата,та най-сетне някой да даде мнение от личен опит.Всички много и се радваме,а никой не се е престрашил още... newsm78

# 63
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 371
Аз съм я правила, абсолютно по същия начин изглежда. Вкусно и лесно, само малко по-различно рязах. Казах малко по-горе как режа корите, че да е по-лесно. И с орехи, не шам фъстък. Това е една от манджите, дето мой близък може да прави - освен яйца по 10 начина. Лесно и вкусно е. Само че скъпичко.

# 64
  • Мнения: 247
oh tuk pri nas ima takiva vkusnotii   shte vzema da gi shtrakna i da vi gi pratq Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт