Какви плодове и зеленчуци да си замразя за зимата за захранване?

  • 5 940
  • 42
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 400
Надявам се, че ще се захранваме през зимата.

Досега четох как се подготвят плодове и зеленчуци за зимата във фризера.

Само не разбрах какви плодове и зеленчуци за подходящи, вие какво ще ме посъветвате?

Благодаря:)

# 1
  • Мнения: 966
Здравей Grinning
Аз не замразих,а консервирах в малки бурканчета:
моркови-варени,пасирани,насипани в бурканчета и заварени бурканчетата 5мин.
тиква-като морковите се прави
ябълка-обелена и варена на парченца,пак заварена после със бурканчетата
ябълка и киви-пак така заварено
това сега се сещам Peace

# 2
  • Мнения: 400
Благодаря:)Явно много малко мами приготвят замразени храни за зимата:)

# 3
  • Мнения: 5 597
И ние ще се храним на  зима,моля мами ,които вече са минали по този път-помагайте със съвети .Аз замразих малко домати и моркови( това имам без-нитратно) но не знам доколко ще ми е от полза.

# 4
  • Мнения: 11 003
Имам въпрос - ако искам да замразя сливи, трябва ли да им махна кожата, след като ги сваря?

# 5
  • Мнения: 1 174
Извинявайте, ама защо са ви замразени зеленчуци при наличието им през зимата в магазините?
Практикувам ПЗ и единственото, което съм правила на пюре е картоф, морков и домашно приготвена оризова каша (всичко останало - от нашата храна)...И трите се продават целогодишно и сякаш е по-добре да са прясно сварени (аз варих).А нали при захранването по принцип те са от първите храни на бебето?

# 6
  • Мнения: 8 242
Аз бях замразила миналата година и използвах цяла зима (имах на разположение домашни) - всичко сварено и пасирано на едро:
Тиквички, чушки, карфиол, броколи, грах, зелен фасул, домати, сливи грозде, круши.. Пуешко, пилешко и заешко..

Това са нещата които си съхранявам във фризера по принцип и за нас, но на дребния под друга форма бяха Laughing

Не виждам смисъл ябълки, моркови и тиква да се замразяват, при положение, че си ги има пресни и зимата (даже и български).. Виж за лятото можеш да си слжоиш тиква  Sunglasses

На сливите им махни люспите, защото придават един кисело-горчив вкус, след като са били замразени и не са готини  Wink

На доматите им махах люспите и семките (макар че не ги ползвах в последствие за Тони, защото ги въведох, когато имаше вече пресни български на пазара - след годинката, беше юли месец някъде)

Картофи изобщо не бих сложила да ми заемат място, при положение, че ги има целогодишно  Simple Smile

Бях сложила във формички за лед и в пластмасови чашки за кафе (за по-големи дози) - и си вадех колкото ми трябват за конкретното хранене.. Може да добавите оризова, елда или друга каша, ако ви трябва бърз сгъстител, че понякога много се разтичат като се размразят  Rolling Eyes
Аз ги добавях обикновено в комбинация с варен картоф, ориз, царевичен грис, оризови или царевични макарони, варена елда (глутена го въведох доста късно - 11м.). Към 7-8м. започнах да слагам и по малко зехтин.

Това от моя миналогодишен опит със замразяване за захранване. Захраних декември месец и си карахме цяла зима на запаси  Mr. Green
Таз година пак така, ама вече манджите са по-човешки  Crazy

# 7
  • Мнения: 720
Записвам се, че и мен това ме интересува Hug
Аз за момента нарязах и бланширах тиквички - и във фризера.
Сега се чудя дали мога да изпека и обеля чушки и пак там. newsm78
Или да ги пасирам и във формички за лед, както е писала duhi_puhi  newsm78

# 8
  • Мнения: 8 242
Можеш да ги замазяваш и в по-едър вариант и след това да ги пасираш.. Просто е най-удобно в началото за малките порции да са в малки количества, за да не размразяваш целия пакет  Crazy Малко повече играчка е сега, но после е супер лесно и мързеливо  Sunglasses
Аз също сега чистя чушки за печене  Mr. Green

# 9
  • София
  • Мнения: 6 268
И на нас  ни предстои захранване (мисля да почна тези дни). Та по случая замразих пюренца на кубчета от тиквички, моркови, круши, ябълки, зелени чушки (всички са сварени на пара и пасирани и махнати корите/люспите ). Дано ми свършат работа и най-вече бебо да ги хареса. За картофи не виждам смисъл да го правя, мисля да варя на деня и да пасирам (всъщност мисля с това да започна). Други домашни плодове и зеленчуци нямаме, за съжаление. По-нататък домашна тиква ще ми дадат, а всичко друго мисля да си купувам във вид на готови пюрета. Но ще видим де, все пак не сме почнали  Laughing

# 10
  • Мнения: 5 597
Duhi_puhi,даваш консултации регулярно,че ми е каша в главата отсега,нали  Wink

# 11
  • Мнения: 616
Ина нас ще ни предстои зимно захранване и затова нарязах и прибрах във фризера домашни тиквичка пиперка зелен боб и пресен грах това за сега съм сложила.

# 12
  • Мнения: 720
Duhi_puhi, и чушките ли пасира? Това с кубчетата настина е по-практично, но се чудя тя чушката като е печена и белена ще стане ли с пасатора? Не трябва ли нещо по воднисто? Или ти приготвяш чушките по  друг начин?
Моля сподели с невежите  Blush

# 13
  • Мнения: 8 242
Чуките точно печени и белени Simple Smile Аз в робота ги слагам за по-лесно, но и с пасатора става  Wink. Можеш и да ги свариш.. и да използваш част от водата, в която са врели, за да е по-течно.

Туранага, за теб винаги, от утре почвам  Hug

# 14
  • Мнения: 5 597
......Туранага, за теб винаги, от утре почвам  Hug

 newsm03  благодарим !

# 15
  • Мнения: 720
Вярно бе doh Ще ги сложа в блендера и ако не е достатъчно ситно после с пасатора.
Благодаря   bouquet

# 16
  • Мнения: 720
Вече си имам кубчета от чушки  Mr. Green Много удобно, благодаря за идеята   bouquet

# 17
  • Мнения: 1 030
Престои ми захранване,за това съм замразила доста плодове и зеленчуци.
Като варя на пара,пасирам и във форми за лед и после в торбички написани вида и датата.
Зеленчуците ги замразявам сега според сезона за да избегна нитратите.
Пък и сега в градината на майка ми има избор.
И аз държа да си приготвям пюретата в нас по-лесно и по удобно е когато всичко,
е готово вадя размразявам  и давам.
Досега съм замразила:тиквичка,тиква,морков,пипер,домати,пъпеш,круша,ябълка,нектарина,карфиол,броколи.
Това засега ако се сетя за нещо друго ще ви пиша,наистина много практичен начин,
за нашите малки човечета вместо да си играя да правя всичко преди хранене,така ще ми бъде всичко готово. Hug

# 18
  • Мнения: 720
Битхе ли казали как точно направихте ябълките? Пак варени и пасирани ли? Аз мисля утре с тях да се занимавам, а имам и дюли. Част ит тях ще оставя за прясни през зимата, но ми се иска и кубченца да направа, зщото някой плодове са наранени и няма да изкарат дълго.

# 19
  • Мнения: 5 597
Алгоритъма е следния:Сварявам,изцеждам,пасирам,слагам във формички за лед,после като замръзне изсипвам в пликчета,така ли? Не става ли гадно,след като се размрази,аз съм пробвала с наши манджи-не е приятно.И после размразявам ,сгъстявам,ако има нужда,така ли?Малко ми е мъгла готвенето изобщо Simple Smile

# 20
  • София
  • Мнения: 6 268
Битхе ли казали как точно направихте ябълките? Пак варени и пасирани ли? Аз мисля утре с тях да се занимавам, а имам и дюли. Част ит тях ще оставя за прясни през зимата, но ми се иска и кубченца да направа, зщото някой плодове са наранени и няма да изкарат дълго.

Измивам ябълките, обелвам ги и ги изчиствам, пак ги измивам, режа на по едри парчета, варя на пара, после пасирам и замразявам. Става много приятно пюренце.

Не става ли гадно,след като се размрази,аз съм пробвала с наши манджи-не е приятно.И после размразявам ,сгъстявам,ако има нужда,така ли?Малко ми е мъгла готвенето изобщо Simple Smile
Аз размразих едно кубче от ябълка да видя как ще стане, беше абсолютно същото на вкус и вид като преди това, нито е по-течно, нито нищо. Размразих го като го извадих предната вечер, но го оставих в хладилника. До сутринта се беше размразило. Мисля така да процедирам

# 21
  • Мнения: 5 597
Чета,че всички варите на пара-какви са предимствата пред нормалното варене?

# 22
  • София
  • Мнения: 6 268
Ами за мен лично мисля, че така по-малко от полезните вещества остават във водата, плодовете/зеленчуците не се разкашкват и като се пасират не става воднисто пюрето.

# 23
  • Мнения: 8 242
Чета,че всички варите на пара-какви са предимствата пред нормалното варене?

Аз не варя на пара.. Просто използвам после и водата, завдно със зеленчуците - варя в много малко вода  Wink

И не, нямат гаден вкус след размразяването. Или поне Тони не ми е протестирал  Crazy

Да идваме да помагаме  Mr. Green

# 24
  • Мнения: 5 597
Duhi_puhi,чушките печеш или вариш...(някой изобщо варени чушки да е правил?!?).А за помощта-аз сега само инфо събирам  Grinning  Mr. Green

# 25
  • Благоевград
  • Мнения: 84
Имам въпрос относно замразяването- може ли сега само да нарежа на кубчета и да замразя, а после да варя на пара и да пасирам?

# 26
  • Мнения: 616
Ами аз така съм направила,но днес по идея открадната от тук сверих круши и сега ще ги пасирам и замразя.

# 27
  • Пазарджик
  • Мнения: 162
Аз бях замразила във форми за лед- картоф(обелен, сварен и пасиран) и праскова(обелена и пасирана), 
в последствие правих пюре от сини сливи 70% и ябълки 30%(сливите сварени на пара, а ябълките издълбавам семките, поръсвам малко захар и пека във домакинско фолио)  стерилизирах 5 минути в малки бурканчета, по същия начин направих пюре от синя слива-50%, банан -20% и ябълка-30%.
На скоро  стерилизирах пюре от заешко месо 20%, с картоф-40% и тиквичка-40% месото сварено без сол, обезкостено и пюрирано, тиквичката сварена на пара, картофа сварен, месото е повече защото синът ми бе със хемоглобин 95
заешко месо 20%, картоф 60% и ориз 20% - ориза измих, изсуших във фурната на 60 градуса, смлях с кафемелачка, и от оризовото брашно направих каша
заешко месо 20%, картоф 35%,тиквичка 35%, зелена чушка 10%- чушката сварих, обелих и пасирах
Правих и други видове с тиква и ябълка например, изобщо асортимента както си измислиш, разбира се трябва да се съобразиш със вкуса на бебо и освен това аз прегледах все пак асортимента на готовите пюрета, за да не правя хептен буламачи Laughing
Правих си целия труд защото смятам че домашното е по добро освен това знам какво има в това пюре Wink, на купеното мога само да гадая въпреки всичко което е написано.
трябва  да добавя че приготовлението взаимствах от форума

# 28
  • Мнения: 654
А как да прибера в камерата диня за сокче и пъпеш newsm78? Моля за съвет

# 29
  • Мнения: 5 597
   newsm47  -усмивки за помощника,duhi_puhi   chef  Печете ли зелени чушки,или само червени  newsm78

Последна редакция: пн, 17 сеп 2007, 20:18 от Туранага_Санka

# 30
  • Мнения: 8 242
Туранага, въпрос на вкус  Sunglasses Червените да по-сладникави и повече се харесват на бебоците.. Ама пробвай и зелени малко
Както ти се занимава  Wink И действай де, стига разпитва само, те чушките ще свършат  Twisted Evil

Диня и пъшеш .. ако толкова държиш (аз изчаках за тях до годинка, а така или иначе сокове давам от скоро) - можеш да ги смелиш цели или в сокоизтисквачката да направиш сока.. И после във формички или пластмасови чашки.. Но не смятам, че са особено подходящи за целта  Rolling Eyes

Последна редакция: пн, 17 сеп 2007, 20:32 от duhi_puhi

# 31
  • Мнения: 720
Момичета благодаря за съветите   bouquet Вече имам и кубчета от ябълки  Grinning Много вкусно стана пюренцето Laughing
А чушки аз и пекох и варих. От варените остана повече чушка след като махнах ципата, а и ги пасирах с малко от водичката. Според мен е по-удачен вариант, но печените май са по-вкуснички  newsm78 Зелени не съм правила, но ще правя, че свекито каза, че е чела някъде, че имат повече витамин Ц.

# 32
  • Мнения: 5 597
Зелени не съм правила, но ще правя, че свекито каза, че е чела някъде, че имат повече витамин Ц.

Витамин С се разрушава при 60-70 градуса,така че не остава никак във варените зеленчуци.Затова и се налага допълнително да обогатяват фабричните пюрета.Чушките не действат ли газообразуващо?

# 33
  • Мнения: 1 030
Пъпеш съм правила по-същия начин варя на пара за пет минути пасирам и във формите за лед.
Но диня мисля,че не е подходяща има доста вода пък и предизвисва газове.
Пипера момичета,пека,беля на пара пасирам и става бонбон обаче само червен.
Даже моя позната наскоро ми каза,че е доста полезен сока на пипера на фрешката.
Но ат кой месец не разбрах! newsm78
Наистина са невероятни пюретата,пък и се запават вкусовете и всичките им витамини.
Затова варене на пара се препоръчва,засега съм напълнила една кошница от фризера престои ми карфиол и още броколи.Карфиола доста го харесват.
Сините сливи ги задушавам със люспите после ги беля и пасирам стават невероятни. Hug

# 34
  • Мнения: 8 242
Зелени не съм правила, но ще правя, че свекито каза, че е чела някъде, че имат повече витамин Ц.

Витамин С се разрушава при 60-70 градуса,така че не остава никак във варените зеленчуци.Затова и се налага допълнително да обогатяват фабричните пюрета.Чушките не действат ли газообразуващо?

Чак пък никак  Crazy Квото такова - не могат да рупат сурови още  hahaha

Не знам за газове, но разхлабва Simple Smile И домата.. И броколито.. И спанака.. Затуй ги даваш в комбинация с морков, картоф, ориз.. Да се уравновесят малко нещата  Mr. Green

# 35
  • Мнения: 629
Аз замразявам във формички за лед. Но само свежи плодове, защото сварят ли се един път витамините им отиват "на кино". А от плодова захар и вода кой знае каква полза няма. Е остават и малко микроелементи, но...
При мен е по-лесно обаче защото малката в момента е на 9 месеца и вече минахме от един месец на пресни плодове. Е за сега само ябълки, круши и по малко сливи и нектарини, но с времето ще се поразнообразим. Аз за зимата взех пъпеш, пуснах го на ножа в робота и той си стана на пюре. Така - суров. Сложих го във формички за лед и когато замръзна си подредих кубчетата в пликчета. По същия начин направих и с нектарини и сливи (без люспите разбира се). Успях да намеря и хубаво, чисто (уж) грозде. Него го минах на сокоизтисквачката и замразих готовия сок пак по същия начин. А от лятото изчистих и малко череши, като тях директно ги сложих в пликчета и във фризера. Сигурна съм, че по същия алгоритъм може и сок от диня и каквото още ви хрумне да се сложи. Само да имате кухненски робот, че с пасатор е голяма мъка. Мислех да замразя и малко спанак, но не мога да намеря  Sad.  А за картофи, моркови, тиква - има си ги и през зимата. Чушки също има, е на по-солена цена, но за бебшкото пюре така или иначе се ползва по малко чушка, та няма да е чак такъв разход (поне аз така мисля). Май пролетта е най-трудно (посвършват, а и поостаряват припасите, а свежите продукти са кът, на солени цени и "леко" нитратни)  Sad
Но разбира се Зори ще е на годинка и при нас асортиментът е по-богат и е по-лесно.

# 36
  • Мнения: 8 242
Аз замразявам във формички за лед. Но само свежи плодове, защото сварят ли се един път витамините им отиват "на кино". А от плодова захар и вода кой знае каква полза няма. Е остават и малко микроелементи, но...

Туй хубаво, ама говорим за ЗАХРАНВАНЕ, а не за бебе на 9м.  Wink В началото всичко се вари, за да го преработи по-лесно стомахчето.
Иначе настъргани сурови плодове (ябълка, круша, банан) - аз съм давала сурови от 7-8м.
Но за зеленчуците - е там вече няма как да са сурови  Crazy

# 37
  • Мнения: 629
Видях, че става дума за  захранване през зимата и кои плодове е зеленчуци да се ползват. Но нали зимата не е две седмици, а и бебчето няма да кара 5 месеца все на варени плодове! Захранването в повечето случаи започва от 6-7 месеца, както след седмия полекичка се дават и сурови. Все пак от декември до май-юни са доста месеци и се предполага, че бебчетата полека ще минат и на по-свежи неща. Затова споделих аз какво правя. Нищо не пречи във фризера да има и сварени плодове и не варени и полека-лека от едните да се премине към другите (според възрастта на детето).
Но разбира се всеки преценява дали да използва представените идеи или не, или пък кои точно идеи одобрява и са приложими за неговата ситуация. Simple Smile

# 38
  • Мнения: 720
Аз тъкмо се канех да питам дали след замръзяването се запазват витамините  newsm78

# 39
  • Мнения: 1 178
САмо да вметна, че и аз замразих тиквички и моркови ( на пара, пасирани), но не съм ги слагала във формичи за лед и после в пликчета, че щеше да ми отнеме повече от 1 ден, поради специфика на камерата (  е и малко мързел) С една спринцовка напълних пликчета за лед на Фино. ЩЕ видим как ще ги "освобождавам" после!  Laughing

# 40
  • Мнения: 720
Някой замразявал ли е зелен фасул? Интересува ме като го варя първата вода изхвърля ли се, ако да - с нея не изхвърлям ли и витаминките?  newsm78

# 41
  • Мнения: 8 242
Някой замразявал ли е зелен фасул? Интересува ме като го варя първата вода изхвърля ли се, ако да - с нея не изхвърлям ли и витаминките?  newsm78

Да Simple Smile Слагала съм и зелен фасул Simple Smile
Водата се изхвърля само на стария  Laughing
Вариш го (в малко вода, колкото да го покрие) - в херметическа тенджера ако имаш най-добре. Гледаш хубавичко да се свари.. и мелиш с водичката или част от нея  Wink

# 42
  • Мнения: 720
duhi_puhi, благодаря   bouquet
Аз чула, недочула  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт