цвета на очите

  • 2 691
  • 55
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 912
 Има ли майчета, на които цвета на очите на дечицата им да се е променил СЛЕД третия месец newsm78
Интересно ми е, т.к. за сега нашето бебче е със светли очи (четох, че на кърмените бебета цвета им става окончателен едва след като се отбият, а той е такова бебе) ,а и аз и мъжът ми сме тъмнооки и се чудя дали е възможно да не надделее доминантния ген?

# 1
  • Мнения: 7 723
Да, на малката ми дъщеря се промениха тогава.

# 2
  • София
  • Мнения: 6 011
Да, и на сина ми се промениха слез 3-ия месец, не е кърмен.Бяха сини, станаха пъстри.

# 3
  • Мнения: 2 567
И на моята се промениха след третия месец. Бях спряла да я кърмя много преди това. От сивкави станаха пъстри.

# 4
  • Мнения: 8 999
И на дветв ми деца цветът на о4ите се промени след като навършиха 1 год.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 912
Благодаря за отговорите  Hug
Значи още е твърде рано за прогнози  Grinning

# 6
  • Мнения: 1 931
На Йони очичките му се промениха след 6-тия месец. Беше със много светло сини очи и сега са пъстри.
На Маринка също се промениха,тя от много тъмни станаха пъстри.

# 7
  • Мнения: 439
Привет,моето момченце го кърмих година и седем месеца,но някъде от третия месец стана ясно,че очите му ще  са  тъмно кафеви и такива си останаха...

Ето тук нещо забавно и полезно,можеш да направиш калкулация за цвета на очичките,в зависимост от цвета на твоите,на тати и на баби и дядовци:

http://museum.thetech.org/ugenetics/eyeCalc/eyecalculator.html

# 8
  • Мнения: 2 211
При моето дете цветът на очите се промени в 9 месец, а все още кърмех.

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 891
И при нас очичките се промениха още докато кърмех

# 10
  • София
  • Мнения: 12 554
Да, и на сина ми се промениха слез 3-ия месец, не е кърмен.Бяха сини, станаха пъстри.


 Peace Същата история и при нас!

# 11
  • Мнения: 11
Дъщеря ми се роди с мътно-тъмни очи. През третия месец се избистриха и станаха сини. Вече е на десет месеца и са си все същите сини. Но още кърмя, все пак се надявам, че няма да се променят /ние с баща й сме с тъмни очи, но пък дядовците й са със сини/

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 5 234
Няма значение вие с какви очи сте, ако има в родата някой дядо със сини очи. Майка ми и  баща ми са с кафяви очи, а брат ми е с невероятни зелени очи - но братята на майка ми са синеоки, та не е сигурно, че кафявия ген е доминантен, що се отнася до очите. Единственото, което знам със сигурност, че ако майката и бащата са синеоки, детето няма начин да е с друг цвят на очите, освен син. Иначе всякакви комбинации са възможни при другите варианти. И, да е живо и здраво детенцето.

# 13
  • Мнения: 5 401
Няма значение вие с какви очи сте, ако има в родата някой дядо със сини очи...

Точно така. Генът със светли очи се предава през поколение. Аз съм със синьо-зелени очи като на дядо ми, а всички останали са с кафяви. При това съм арменка, т.е. нашия ген е тъмен.
Моят син беше с теменужени очи и си знаех, че няма да бъдат светли. Още кърмя, а от около месец вече е с кафявите очи на баща си.   bouquet

# 14
  • Мнения: 4 555
та не е сигурно, че кафявия ген е доминантен, що се отнася до очите.
Напротив, сигурно е. Кафявият ген е доминантен, що се отнася до очите. Възможните комбинации също са ясни, единственото, което не е сигурно е, коя точно от тези вероятности ще се случи.

Единственото, което знам със сигурност, че ако майката и бащата са синеоки, детето няма начин да е с друг цвят на очите, освен син.
И това не е вярно.

# 15
  • Мнения: 5 362
Няма значение вие с какви очи сте, ако има в родата някой дядо със сини очи...

Точно така. Генът със светли очи се предава през поколение.
При нас е през две поколения Peace

# 16
  • Някъде в мечтите си
  • Мнения: 411
Моят се роди с морско сини очи,бяха невероятни,ама...вече са кафяви,но незная с точност кога са станали,постепенно се променяха.Още го кърмя.

# 17
  • Мнения: 1 216
На голямият ми син му бяха сини, към 3г и половина станаха зелени - това им е окончателния цвят

# 18
  • Мнения: 773
Сещам се Анди, като се роди си беше с тъмно кафяви, почти черни очи. Вуйната на мъжа ми остана много учудена след като и го казах. Помисли, че сигурно не съм видяла добре, защото всички бебета се раждали със сини очи. Grinning

# 19
  • София
  • Мнения: 2 840
От двама тъмнооки може да се родят деца със всички цветове на очите. От двама синеоки - само синеоко. Ще го обясня със схема, ако искате.

Иначе - при Ивета очите не са се променяли, сравнително рано се разбра, че ще са сини. Не бях чувала, че ясно сини очи може да се променят на кафяви, ама човек се учи докато е жив. Simple Smile

# 20
  • Мнения: 148
От двама тъмнооки може да се родят деца със всички цветове на очите. От двама синеоки - само синеоко. Ще го обясня със схема, ако искате.

Абсолютно точно казано. Именно в това се изразява доминантността при гените. Ще се опитам да го обясня максимално простичко - ако един човек притежава "син ген+кафяв ген", тъй като кафявия е доминантен - този човек е с кафяви очи. Но ако двама родители с кафяви очи са носители на "син ген+кафяв ген", има вероятност тяхното дете да е взело "синият ген" от мама +  "синият ген" от татко и в крайна сметка да бъде със сини очи.

При родители със сини очи, няма от къде да се вземе кафяв ген, тъй като и двамата са носители на "син ген+син ген", така, че техните деца със сигурност ще бъдат със сини очи.

# 21
  • Мнения: 30
нашите очички са си сини още от раждането.От около месец не се кърмим и от тогава се избистриха ,но все още са си сини. Дано да си останат такива Praynig

# 22
  • Варна
  • Мнения: 2 388
Дария  е кърмена до 11 месеца и съответно до тогава беше със светлосини очи, Малко по-късно постепенно започнаха да потъмняват и сега са кафеникави.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 912
Ето тук нещо забавно и полезно,можеш да направиш калкулация за цвета на очичките,в зависимост от цвета на твоите,на тати и на баби и дядовци:

http://museum.thetech.org/ugenetics/eyeCalc/eyecalculator.html
направих я - излязоха ми 5 с кафеви и едно със зелени очи  newsm78 нещо не ми стана много ясно. Там, където се попълва за братя и сестри, за моите ли става въпрос или за на родителите ми

# 24
  • Мнения: X
И биология съм учила.....и сега и този калкулатор пробвах......и знам,че тъмния ген е доминантен,но дотук два път опровергаваме правилото/ и откъм коси и откъм очи/....И двамата ми сина са руси и зеленооки/а това на снимката на аватара съм аз като дете/....иначе,конкретно на питането-родиха се със мътно сиви очички,докъм 2-3 месец им позеленяха и си останаха такива/а и двамата са кърмени доста след това-така,че не мисля,че кърменето има някакво значение/

# 25
  • Мнения: 148
И биология съм учила.....и сега и този калкулатор пробвах......и знам,че тъмния ген е доминантен,но дотук два път опровергаваме правилото/ и откъм коси и откъм очи/....И двамата ми сина са руси и зеленооки/а това на снимката на аватара съм аз като дете/....иначе,конкретно на питането-родиха се със мътно сиви очички,докъм 2-3 месец им позеленяха и си останаха такива/а и двамата са кърмени доста след това-така,че не мисля,че кърменето има някакво значение/

От това, което си написала, всъщност във Вашия случай е налице не опровержение, а потвърждение на правилото.

Именно в това се изразява доминантността при гените. Ще се опитам да го обясня максимално простичко - ако един човек притежава "син ген+кафяв ген", тъй като кафявия е доминантен - този човек е с кафяви очи. Но ако двама родители с кафяви очи са носители на "син ген+кафяв ген", има вероятност тяхното дете да е взело "синият ген" от мама +  "синият ген" от татко и в крайна сметка да бъде със сини очи.

При родители със сини очи, няма от къде да се вземе кафяв ген, тъй като и двамата са носители на "син ген+син ген", така, че техните деца със сигурност ще бъдат със сини очи.

# 26
  • Мнения: 4 555
И биология съм учила.....и сега и този калкулатор пробвах......и знам,че тъмния ген е доминантен,но дотук два път опровергаваме правилото
Защото когато се определя такова нещо, има значение не само биологията, но и статистиката.
Много (ама адски много) пъти ми е правило впечатление, че тук много хора не разбират какво значи по-голяма и по-малка вероятност. Някак си се приема, че по-голямата вероятност, щом е по-голяма, значи трябва да се случи 100% и ако не се случи тя, значи правилото нещо е сбъркано.

# 27
  • Мнения: X
Нямам против вероятностите,даже страшно се радвам,че така се получи и при двамата,но ако разчитаме само на науката и на предположенията направени на нейна база,шанса да си изненадан е доста голям/м/у впрочем мъжът ми и сестра му са също опровержение на правилата относно цвят на очите и коса,но пък са доста интересни опровержения/..............а на бадещите мамчета бих казала,че като се роди дететнце най-важното е да е живо и здраво,пък кое какъв цвят е.......обикновенно е последна грижа.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 558
И аз знам, че кафявият ген е доминантен, но... баща ми е с кафяви очи, а майка ми със сини. Аз и големият ми брат сме със зелени, а малкият ми брат е със сиво-сини. При това само единият от дядовците ми е със сини очи, всички останали са с кафеви. Не знам как е възможно това. В училище не съм учила генетика и досега това ми е мистерия.

# 29
  • Бургас
  • Мнения: 10 819
На Тери и се променяха до годинката.

# 30
  • Мнения: 2 019
не се промениха

# 31
  • София
  • Мнения: 2 840
И аз знам, че кафявият ген е доминантен, но... баща ми е с кафяви очи, а майка ми със сини. Аз и големият ми брат сме със зелени, а малкият ми брат е със сиво-сини. При това само единият от дядовците ми е със сини очи, всички останали са с кафеви. Не знам как е възможно това. В училище не съм учила генетика и досега това ми е мистерия.

Ето как. Кафявият ген условно го кръщаваме А, а синият - а. ( Понеже кафявият е доминантен буквата е главна) Вариантите за очи са АА (тъмни), Аа (тъмни) и аа (светли). Ако двамата тъмнооки родители имат Аа (Аа+Аа) от тях може да се родят следните варианти: АА (тъмни), Аа (тъмни) и аа(светли) - нали разбираш защо - всеки един от родителите предава един от гените. А тъй като светлооките родители и двамата със сигурност са с аа, от тях може да се получи само аа. Ясно ли е?

# 32
  • Мнения: 46 508
На София бяха твърдо сини до към 3 г. сега сякаш зеленеят.
Аз и баща й сме с кафяви  Simple Smile

# 33
  • Варна
  • Мнения: 558
Клер, благодаря ти за разяснението! Абсолютно ясно ми стана. Значи баща ми трябва да има малко а освен голямото А. Интересно ми е, защото и тримата сме със светли очи. Винаги се е получавала комбинацията аа.

# 34
  • На морето!
  • Мнения: 5 755
Клер,страхотно обяснение си дала.Аз съм с пъстри,таткото с кафеви,а Симеон със сиво-зелени да момента.Дано не потъмнеят  PraynigСпоред калкулатора,който сте постнали шанса да е със светли или тъмни е 50/50.

# 35
  • София
  • Мнения: 4 588
До скоро очите на Ники доста синееха, но от известно време започнаха да тъмнеят. Confused Все още не мога да кажа какъв цвят са, защото на някои моменти ми изглеждат зеленикави, на други - кафяви. Rolling Eyes Аз съм със сини, баща му с кафяви. Искаше ми са да са сини като моите, ама май няма да са.
Според калкулатора излизат 16,6% за сини, 16,6% за зелени и 66.6 за кафяви. Ще видим какви ще излязат в крайна сметка. Grinning

# 36
  • Мнения: 566
очите му са сини и такива останаха след като спрях да кърмя. аз съм с тъмно кафяви, а баща му - с пъстри
омръзна ми да обеснявам на невежи хора "кой е със сини очи"

# 37
  • Мнения: 3 804
аз съм с зелени,мъжа ми с кафеви-като в нашия род вси4ки са с сини или зелени о4и имам само една пра баба с кафеви.от страна на мъжа ми има с сини,зелени и кафеви о4и
голямата се роди с сини о4и-сега е с зелени като моите
средната беше с зелени които станаха пъстри,а сега в пуберитета пак запо4ват да позеленяват
малката е с тъмно кафеви о4и-по тъмни от на баща си

# 38
  • Мнения: 3 069
Вики се роди със сини очи.
Бяха малко мътни, но до края на третия месец добиха окончателния син цвят.

# 39
  • Мнения: 983
На моите бебки още в началото си бяха светло сини и бистри и за сега такива си стоят. Ако са му мътни могат да се променят, но има много деца , на които очите са им се променяли след годинка.

# 40
  • Мнения: 343

Единственото, което знам със сигурност, че ако майката и бащата са синеоки, детето няма начин да е с друг цвят на очите, освен син.
И това не е вярно.

Не е напълно изключено от двама синеоки родители да се роди дете с тъмни очи  /както и от двама бели - негърче/, но вероятността е много малка. В 99% от случаите виновник за тази "генетична аномалия" е съседа. Wink

# 41
  • Мнения: 2 726
На моята дъщеричка бяха светло сини,спрях да я кърмя на 1месец и половина,но чак към 1 годинка придобиха окончателния си цвят-светло кафяви.

# 42
  • Мнения: 891
Рени се роди с много светло сини очи.  Hug Не съм я кърмила.
Понеже и майка ми и сестра ми имат такива светли очи се надявах, че и нейните може да останат такива, но се промениха постепенно и сега са тъмни.

# 43
  • София
  • Мнения: 7 097
на кърмените бебета цвета им става окончателен едва след като се отбият

Хайде стига с тези митове и легенди...
Очите на дъщеря ми са сини и още от раждането си личеше, че са такива.

# 44
  • София
  • Мнения: 5 079
Бяха мътни, но си личеше, че ще станат тъмни (като на татито!), а аз съм със сини.  Flutter

# 45
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
Моята дъщеря се роди със сини очи и до сега почти не са се променили ,станаха само малко по светли  bouquet

# 46
  • Мнения: 46 508
Не е напълно изключено от двама синеоки родители да се роди дете с тъмни очи ...

Абсолютно изключено е  Peace Клер го е обяснила много добре на предната страница.

# 47
  • Мнения: 4 555
Не е напълно изключено от двама синеоки родители да се роди дете с тъмни очи ...

Абсолютно изключено е  Peace Клер го е обяснила много добре на предната страница.
Обяснила е това, което се учи в гимназиалния курс, но генетиката е малко по-сложна от това обяснение.
Но като знам отношението на майките тук към вероятностите и статистиката, мисля, че спокойно можем да обявим за невероятно нещо, което се проявява толкова рядко. Пък на който му се случи, ще може спокойно да каже, че е "изключение от правилото".

# 48
  • Мнения: 46 508
... генетиката е малко по-сложна от това обяснение ...

Мда, но пък всеки, който иска, може да зададе този въпрос на генетик, отговорът е само един - комшията  Mr. Green

# 49
  • Мнения: 2 677
След третия месец започнаха да добиват някакъв цвят и кам шестия се избистриха. От тогава не са се променяли - светло зелени.

# 50
  • Мнения: 2 908
Спряхме с кърмата на 4 месеца.До 7-ми месец нямаше промяна в очите и-сиво-сини.След това започнаха бавно да се променят и сега мога да кажа,че са почти зелени.Очите на мъж ми са кафеви,моите-зелени-е,няма да доминира доминантният,защото тя е и с  много бяла кожа и руса коса Laughing

# 51
  • Мнения: 116
При 3-ма  баба и дядовци със светли очи и аз със зелени т.е. само 1 баба и мъжът ми са с кафяви- големите дъщери са с кафяви , а и малкия го гледам,че ще му потъмнеят.Та кой каза нещо за доминантния ген  Peace

И на таблицата се пробвах излиза 50% кафяви / 50% светли

Аз лично смятам от мои наблюдения,че се наследява цвета на очите на водещия характер от двойката родители,но това си е мое мнение.

За светлите очи няма 2 мнения - децата са задължително със светли !!!!

Последна редакция: ср, 19 сеп 2007, 12:48 от Krassi-Mira

# 52
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Моята дъщеря все още е синеока и много искам да не и се променят очичките - вече е на 10 месеца и не я кърмя близо от месец  Praynig Praynig Praynig

# 53
  • Мнения: 1 029
Да, промениха се. Даже ми се струва, че и в последно време малко се измениха, а е вече на 1 г и 2 м. Според мен е твърде рано на 3 месеца да се прецени какъв цвят ще бъдат очите на детенцето.

# 54
  • Мнения: 2 159
Дъщеря ми се роди с мътно-тъмни очи. През третия месец се избистриха и станаха сини. Вече е на десет месеца и са си все същите сини. Но още кърмя, все пак се надявам, че няма да се променят /ние с баща й сме с тъмни очи, но пък дядовците й са със сини/
точно същата ситуация, но при нас татито има зелени очи Wink

# 55
  • Мнения: 4 555
... генетиката е малко по-сложна от това обяснение ...

Мда, но пък всеки, който иска, може да зададе този въпрос на генетик, отговорът е само един - комшията  Mr. Green

Относно вариантите - има не само доминантни и рецесивни гени, но и такива с непълно доминиране. Например повечето нюанси на очите се получават от такова комбиниране на гени, защото те са само за сини или кафеви очи - няма за зелени, сиви, пъстри и т.н.
Обяснението, което аз знам - понеже към светлите очи причисляваме и зелените (и синьо-зелените), а понякога и пъстрите, ако зеленото в тях е повече (а ген за зелени или пъстри очи няма, той се получава точно при непълно доминиране), то при един родител със сини и един със зелени или пък при двама със зелени (или синьо-зелени) е възможно да се роди дете с кафеви.

Разбира се, това се случва толкова рядко, че сигурно в 99 от 100 такива случаи, причината наистина е в съседа.

Ето малко цитати от предишната тема, за да не повтаряме едно и също.

Цитат
Родителите ми са със светли очи,брат ми също. Аз съм с кафеви - като на баба ми и двете ми лели. Учителката ми по биология твърдеше, че е невъзможно да съм с кафеви очи при такива родители,но по-късно завърших биология и мога да ти кажа, че генетиката е сложна наука. Тя майка ми затова беше решила да ходи да си поговори с учителката ми по биология.
Темата - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=191950.40

Предолагам разминаването идва точно от това, че не сме уточнили разликата между 'светли' и 'сини' очи.

Общи условия

Активация на акаунт