децата, които никой не иска

  • 15 185
  • 162
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 138
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=223109.0
няма да коментирам, прекалено мъчно ми е.............
това са тези, които никой не иска. след тях се нареждат други. в домовете не е толкова ужасно, но...........
по-малко ужасно не означава добре.

# 1
  • На небето
  • Мнения: 5 530
"Масларова ще внеса предложение в Народното събрание родителите, които оставят децата си повече от 1 година в домове, да бъдат лишавани от родителските права, за да могат децата да бъдат давани за осиновяване." Ей това ми харесва, най-накрая нещо смислено. http://dnes.dir.bg/2006/10/13/news790371.html
9000 деца са обречени никога да не бъдат осиновени, само защото родители не дават съгласие или не са намерени...

За другото, оставам без думи.  Cry Cry Cry

Последна редакция: сб, 15 сеп 2007, 08:00 от "Estir"

# 2
  • Мнения: 4 138
аха, година............докато оправят документите стават 2 години. страхотен напредък, няма що Twisted Evil

# 3
  • София
  • Мнения: 9 517
аха, година............докато оправят документите стават 2 години. страхотен напредък, няма що Twisted Evil
Една корекция - в момента са 6 месеца, но докато минат делата и оправят документите стават 2 години и оловина, представи си от 6 месеца да стане 1 година  newsm78

# 4
  • Русе
  • Мнения: 212
може да звучи крайно,но за мен и шест месеца са много.тъжно е,че през този период БМ може да "прояви интерес" и по телефона и пак да се завърти изчаквателен период и детето расте...

# 5
  • Мнения: 1 466
6 месеца... защо тогава децата, чиито родители са починали или неизвестни не подлежат на осиновяване? Децата, чиито биолоични родители са ги оставили все пак имат някакъв шанс някой ден да се съберат с тях, докато тези, които си нямат никого са лишени от възможността да имат семейство.

# 6
  • Мнения: 677
А можеше това и да съм аз.Стана ми много мъчно за децата и още повече от моето безсилие да им помогна с нещо.
Била съм много болнаво бебе и ако не е било Божата намеса или щях да не се развия нито физически,нито емоционално,нито психически.Мисля,че за тези деца иде реч в темата.
Ниският ни жизнен стандарт и общество пълно с предрасъдъци ни поставят пред избора да искаме дете с не много сериозни здравословни проблеми.
И като насложим и сроковете за документи и там подобни изисквания за отказ детето си ръсте и не може да се осинови и в чужбина.
Докато бях 3 месеца в дома на свиждане с мойто ангелче се срещнах с различни деца,много ми хареса едно момиченце,което чак след като лелята ми обърна внимание аз разбрах,че е сляпо.Още ми е пред погледа тази усмивка на лицето,две блуждаещи очички и тяло танцуващо в такт с детските песнички.Беше ми много мъчно и се помолих Бог да му помогне да си намери семейство и така и за много други дечица,които до 3 годишна възтаст са в един дом,а после просто премествани.
Трудно е за разсъждения.
Бог е поставил нещата да са така понякога,но и ни дава правото да променим посоката, пътя.
Незнам,объркано ми е като мисля за тези деца и това,което е станало с мен.Била съм постоянно по болници от 1 ден до 6 месеца,докато се срещнах с мойте родители и после пак по болници.
Направо не ми се помисля какво ли щеше да стане с мен и дали сега щях да съм тук и да пиша.
Мъчно ми е много за децата.
Освен с молитва с друго няма как да им помогна.
Бог да ги закриля.
 Praynig

# 7
  • Мнения: 1 843
Може, Зойке, може...майчиния гняв може да помете и управници, и закони. Тая стена от безразличие и пасивност, дето сме си изградили не е на хубаво за никой.
И в Библията е казано - око за око, зъб за зъб!

Дайте да се съберем, майки, деца, да вземем същите тези деца от домовете и да идем да изревем тая горчилка пред Парламента, да видим - до кога няма да им пука?
Един път, два пъти, три пъти...докато започнат да виждат и насън тези деца!

# 8
  • Мнения: 176
И аз съм си го мислела това като вариант - пред Парламента. Нашото чакане може би е към края си или вече сме дочакали - на колко други тепърва им предстои този "ад на неизвестното"?
Само дето не знам като си вземем детенце дали ще ми даде сили да го мъкна по митинги, въпреки че каузата изисква жертви.

# 9
Не е ли добре като за начало да се направи една петиция?

# 10
  • Мнения: 2 084
Не знам от какво разбират тези хора. Точно тази вечер четох приказка, в която на финала сърната казва на сърнето си "Ако срещнеш някой, който няма сърце най-добре е да му направиш път".

# 11
  • sofia
  • Мнения: 7 477
"Масларова ще внеса предложение в Народното събрание родителите, които оставят децата си повече от 1 година в домове, да бъдат лишавани от родителските права, за да могат децата да бъдат давани за осиновяване." Ей това ми харесва, най-накрая нещо смислено. http://dnes.dir.bg/2006/10/13/news790371.html
9000 деца са обречени никога да не бъдат осиновени, само защото родители не дават съгласие или не са намерени...

За другото, оставам без думи.  Cry Cry Cry


Моля,1 година CloseБе тая съвсем е изперкала,това е безумие #2gunfire

Мата,моми4ета,хайде нека тука измислим нещо радикално(не в темата в клюто) ,нека помислим ден-два,да го обсъдим така,4е наистина да има смисъл. PraynigИмам някои притенения и ще ги споделя по-късно ,но искам ако правим нещо да смислено и показващо искренното ни недоволство Peace

# 12
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
"Масларова ще внеса предложение в Народното събрание родителите, които оставят децата си повече от 1 година в домове, да бъдат лишавани от родителските права, за да могат децата да бъдат давани за осиновяване." Ей това ми харесва, най-накрая нещо смислено. http://dnes.dir.bg/2006/10/13/news790371.html
9000 деца са обречени никога да не бъдат осиновени, само защото родители не дават съгласие или не са намерени...

За другото, оставам без думи.  Cry Cry Cry

Евала на г-жа:Масларова,дет се вика.......От това по голяма простотия,няма накъде. Shocked
1 год. дреме и на Масларова за тия деца,колко време ще стоят по-домовете. #Cussing out
1 -2 месеца,това трябва да се направи,в рамките на един два месеца,не потърси ли детето си,автоматично да и се отнемат правата на БМ. Crossing Arms

Какви са тия години..... #2gunfire

# 13
Момичета,
Изказването на Масларова е от октомври миналата година  Sick - че е безумно да се удължава срока - безумно е, но тя до сега нищо не е направила така, че едва ли си спомня за тези си думи от преди 1 година.

# 14
  • Мнения: 3 715
Тук става въпрос не за децата в домовете, които нямат откази, а за тези, които са болни и никой не иска. Става въпрос за това, че те мизерстват и никой не се грижи за тях и те вегетират. Освен да се намерят пари отнякъде, не знам какво друго може да се направи. А това не е невъзможно. Има международни организации, които отпускат средства на неправителствени организации за такива дейности. Въпросът е да се кандидатства с добри проекти от някоя организация.

# 15
  • Мнения: 91
Не зная дали сте обърнали внимание, но датата на тази публикация е 13 октомври 2006 . Тоест преди 11 месеца. Да сте чули нещо за развитие по въпроса? Ега ти популизмът от страна на г-жа Масларова!
 newsm11

# 16
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062
Не зная дали сте обърнали внимание, но датата на тази публикация е 13 октомври 2006 . Тоест преди 11 месеца. Да сте чули нещо за развитие по въпроса? Ега ти популизмът от страна на г-жа Масларова!
 newsm11

OOOOOO и аз сега погледнах, сиреч тя нищо не е свършила  #2gunfire

# 17
  • Мнения: 3 715
Не само популизъм, но и некомпетентност и непознаване на закона, но това е присъщо на повечето в нейното положение. Въпросът според мен е, че тук е мястото на гражданското общество с неговите формации да се включи и да помогне поне на едно място. В крайна сметка е ясно, че главите на държавниците са ялови и нищо конструктивно не може да се очаква от тях.

# 18
  • Мнения: 4 138
не става дума само за домовете за деца с увреждания. става дума за много подобни домове. по села и паланки, в които липсва персонал, хората са необучени и не се грижат за децата адекватно. става дума за цялостната политика в домовете за деца без родители.
децата, които никой не иска са първо децата с увреждания, после децата от различен етнос и по големи и така нататък. цялата политика е парадоксална. осиновяванията за чужбина са спрени, осиновяванията за българия се влачат с месеци. децата седят по домовете.
този филм е повода за един протест и то този път наистина голям протест. а причините ги знаем всички. те се натрупват на една огромна камара с години. парадокса, семейства да чакат сума ти време, защото докладите се разглеждат по лъжичка на час и таканататък и таканататък.
целият закон е скапан, има нужда от г;лобални промени. за осиновяване, за оправянето на документите на децата, за какво ли не.
става дума за нещо наистина различно. трябва да го измислим как да стане. явно мерките всети досега не водят почти до нищо. писането на петиции, на протестни писма, на оплаквания не се приема на сериозно.
колко подобни домове има из българия. защо въобще ги има. коя от вас, която е била в подобен дом би твърдяла, че там нещата са такива каквито би трябвало да бъдат. сагрижен персонал, обгрижени деца, психолози и лекари вършещи с обич работата си, достатъчмо средства.........

има нужда от основни промени. коренни. и в закона и в начина на управлението на домовете и във всяко едно звено, отговорно за децата без родители. почти изгубена кауза е...........но не напълно. ако намерим правилния начин, ще променим нещата. не по малко, не по-натам, а скоро.
но трябва начина да е наистина различен от досегашните, за да донесе желания успех.

махнете я масларова. тя е никой. невежа, неинформирана, незаинтересувана и бездушна. както впрочем повечето политици на своите постове.

# 19
  • Мнения: 3 715
Ами по принцип в нормалния свят си има професионални лобисти. Е, в повечето случаи те се занимават с лобиране за неща, свързани с доста пари, но покрай тях лобират и за някой и друг социален закон. Не ми се задълбава толкова надълбоко в сферата на лобизма, още повече, че за закон за лобизма все още нямаме. Но съм скептична по въпроса с протеста. Даже много. Трябва да се мисли за друг начин. Ясно е, че трябва да се натисне нечий дебел гъз, но един протест няма да стресне никого.

# 20
  • Мнения: 4 138
абе, ще го мислим да е по-различен от досега видяното. и аз не съм много оптимистично настроена, но трябва най-после нещо да се промени. в другата тема имаше нещо за голи пред парламента. това естествено е майтап и не е сериозно. но навежда на мисълта да се протестира по малко по-нетрадиционен начин. тъй като сме повече глави, все ще дойде някаква идея майка.
аз много се надявам на ДАРЗАМЕН. обикновено нейният мозък ражда доста гениални неща. знам го от личен опит Party
бързата реакция е добро нещо, но този път трябва яко мислене за да не се абим напразно.

# 21
  • Мнения: 1 843
Момичета, мен ме стряска повече безверието от наша страна, отколкото "дебелите задници" и безхаберието им.

Мата, мозъкът си ми е доста обичаен, но гнева ми вече набира сериозни размери. За жалост той никога не е добър съветник. Хубаво е да мислят повече глави, ако може някои от тях "по-трезви".

Идеи ще намерим, но без подкрепата на майките, всичко си остава гола приказка.



# 22
  • Мнения: 380
Интересно защо пропускате бащите:)

Сефте.

Струва ми се, че май май много малко хора са позапознати с проблема. Аз също имам доста бели петна дето уж се интересувам.

Ами семействата, които не имали взимане даване домове? Колко са те? Не са ли основната част? И как да подкрепят нещо, което не познават?

За сериозните промени, за които говорим е необходима доста голяма подкрепа.

Всички можем да направим по нещо. Помните ли Иракли и опита им да го запазят? Започнаха една шепа хора и няколко месеца слушахме само за това.

Загубиха, но някои от нас сигурно пък никога не са знаели, че има такова животно, камо ли къде се намира.
Вече знаят всички.

Иска медии. Интернет, телевизия, вестници и координирана кампания.

Склонен съм да вложа доста усилия и време. Трябва да запознаем максимално много хора с проблема и после да потърсим обща подкрепа.

Но знаем ли ние какъв е проблема? Бихте ли се наели да го формулирате?

Последна редакция: пн, 17 сеп 2007, 14:13 от Магьосника от Оз

# 23
Ами в моите книги пише, че първо трябва да се сме наясно с проблема, и най-вече с частта: за кого е проблем? За децата,това е ясно, но те са беззащитни и някой друг (майките) трябва да им даде глас в политическото пространство.
Два важни подвъпроса:
1. Кой има интерес да се запази положението такова? Например директорите на домовете, многобройните фондации, които смучат покрай тях, списъкът далеч не е пълен, но е добре да се допълни, да се познават противниците.
2. Кой има интерес от промяна (освен майките и децата)? Това са нашите съюзници, но де ги? Кой може да СПЕЧЕЛИ от промяна в системата? Аз съм извън България доста време, нямам поглед. Но все пак - организации, които се занимават с надзор на малолетни, образователни институции, адвокати и др., които се занимават с осиновяване, други фондации, които по една или друга причина досега не са се добрали до пари...; банки, които могат да финансират покупки на жилища за приемни семейства...; фирми, които живеят от детски стоки - в домовете май нямат много пазар... Тук не става дума за идеалисти, а за мобилизиране на съюзници.
Не е много гениално май, но дано подскаже на други хора нещо по-нататък...

# 24
  • Мнения: 677
Ще подкрепя всяка идея и инициатива,която се организира.
Вярвам,че нещата ще се оправят,но моя песимизъм идва от бавните темпове.
За сега абсолютно нищо нестава.
А децата си порастват.
Някой от тях (с заболявания) за съжаление неуспяват да стигнат до определена възраст.От това най-много боли.
В предишни теми пак обсъждахме подобни въпроси.
Но сега нямам време да ги намеря,ако успея ще ги напиша.

# 25
  • Мнения: 3 715
Знаете ли какво ми каза преди няколко седмици една колежка, майка на тригодишно дете? "За какво ти е майчинство ако осиновиш дете над две години? То вече е голямо, може само да се храни, да ходи и това, че не искаш да го пускаш на градина и ясла си е твой проблем. Аз, каза, имам тригодишна дъщеря и много добре знам, че толкова голямо дете съвсем спокойно може да ходи на градина. По няколко часа на ден били достатъчни за общуване с детето". Ако детето имало някакво изоставане, то значело, че ако държавата ми даде майчинство, ще признае, че не се грижи за тези деца. Като че ли това е голяма тайна!
Прав е Магьосника. Хората не знаят за какво става въпрос. Нямат ни най-малка идея. Всички казват: "Много ми е жал за тези деца и ако мога бих осиновил/а". Битува една идеалистична представа за осиновяването и грижата за децата от институциите и за болшинството с осиновяването проблемът се приключва.
Пак казвам, че за мен начинът е една мощна неправителствена формация, която да кандидатства за средства от чужбина, защото от България никой няма да й даде пари и да се започне масирана кампания по изясняване на реалните проблеми.

# 26
  • Мнения: 1 615
Записвам се, за да следя темата и да подлрепя, ако има инициатива по въпроса. Опасявам се, че аз самата не съм от най-инициативните в по-глобален мащаб...

# 27
  • Мнения: 180
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=223109.0
няма да коментирам, прекалено мъчно ми е.............
това са тези, които никой не иска. след тях се нареждат други. в домовете не е толкова ужасно, но...........
по-малко ужасно не означава добре.
"Боже, колко мъка има на тоя свят Боже"

# 28
  • Мнения: 2 084
Нямам никакви рационални мисли. Мисля си, че при нас хорта като цяло не се броят за ценност. В службата имам снимки на децата от дома в Крушари, където са също деца с увреждания, и за които един англичанин вече 7-ма година "намира" средства. Ако тези снимки и филми се гледат от хора с определен ТИП ценностна система със сигурност те не виждат проблем. Мнпого бих искала да имам някяква поне малка идея, но нещо не ми достига вярата, а уж съм непоправим оптимист.
Все по-често си мисля, че живота се превръща в много мръсен бизнес, в който се "изкарват" пари от нещастието и болката на хората. Дано са останали идеалисти в НПО, което има възможност да промени нещо. Много песимистично ми се получи, а исках да пиша, че ми се ще да помогна ...

# 29
  • Мнения: 1 843
Снощи, докато мислех и се чудех защо толкова време у нас не се предприемат радикални мерки относно положението на децата в различните институции...


КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ
Брюксел, 13.11.2001
SEC(2001) 1744
 
2001 г.
 
РЕДОВЕН ДОКЛАД ЗА НАПРЕДЪКА НА БЪЛГАРИЯ В ПРОЦЕСА НА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ


Законът за закрила на детето (споменат в последния Редовен доклад) има за цел да се намали броя на децата, настанени в специални заведения, като им се подсигури семейна среда, но в края на 2000 г. нямаше съществена промяна в броя на децата, настанени в специални заведения. Битовите условия в специалните социални заведения за деца са от различно естество и има данни, че в някои домове за сираци нивото на полаганите грижи е сравнително високо, но в много домове битовите условия са много лоши. Положението е особено сериозно в някои домове за деца с тежки увреждания. Има твърдения, че лоши битови условия и неадекватно полагане на грижи допринасят  за особено висока смъртност в някои домове за деца с умствени увреждания. Около 65 % от децата, настанени в интернати, са от малцинствените групи. Персоналът на домовете за деца е сред един от най-ниско платените в страната. Приета бе наредба за условията и предпоставките за подсигуряване на полицейска закрила за деца.
 
Правителството прие устройствен правилник за създаването на Агенция за закрила на детето и назначи неин председател. Агенцията има за задача да работи за подобряване на координацията и прилагането на политиката по отношение на децата на общонационално и регионално ниво и да ръководи и контролира общинските служби по отношение на дейностите по закрила на детето. Усилията са насочени към предотвратяване на социална изолация и към деинституционализиране на дейностите. За да стане Агенцията за закрила на детето наистина действена, са необходими редица стъпки. Все още липсва вторичното законодателство, което да конкретизира точно функциите й, както и адекватни човешки и финансови ресурси. Втората национална институция, предвидена в Закона за закрила на детето, Национален съвет за закрила на детето (консултативен орган) бе също конституирана. Членовете й са представители от осем правителствени дирекции. Седем неправителствени организации участват като асоциирани членове. Като асоциирани членове са поканени и две международни организации. България трябва да гарантира пълното прилагане на конвенцията на ООН за правата на детето и да подсигури необходимия административен капацитет за нейното ефикасно функциониране.


http://www.ncedi.government.bg/8.Redoven-doklad-EK-2001.htm

http://ec.europa.eu/civiljustice/parental_resp/parental_resp_int_bg.htm

http://www.europarl.europa.eu/news/public/story_page/015-5255-10 … 07/default_bg.htm



Защита на децата
Спирайки се на защитата на децата в България, Европейската комисия изтъква, че има напредък, като припомня за създаването на инспекторат към Агенцията за социално подпомагане, който да контролира институциите, в които живеят деца и възрастни хора. Документът отбелязва още промените в Закона за социалното подпомагане, които позволяват насърчаването на развитието на алтернативни социални услуги за деца. В него обаче се подчертава, че жизнените и хигиенните условията в много институции остават на много ниско ниво.
Защита на хора с психически и физически увреждания
Що се отнася за грижата за хора с психически и физически увреждания, ЕК посочва, че трябва да бъдат предприети мерки за подобряване на условията в съответните институции, както и да бъде подобрено настоящото законодателство, за да отговаря по-добре на нуждите на тези хора.
http://www.socialniprava.info/article1594.html


http://www.europarl.europa.eu/news/public/story_page/015-5255-10 … 07/default_bg.htm

Проект “Написване на алтернативен доклад за мерките, предприети по Конвенцията за защита правата на детето, въз основа на изследване на положението в детските заведения в България”
Лице за контакт:
Антоанета Ненкова
координатор, изследовател
Проектът стартира през декември 2005 г. с подкрепата на Програма МАТРА на Посолството на Кралство Нидерландия в София и е с продължителност една година. Неговата крайна цел е да стимулира по-добро спазване на правата на децата и да подобри стандарта на живот на най-уязвимата група сред тях – тези настанени в държавни институции.
В рамките на проекта се извършва мониторинг на близо 100 държавни детски заведения. Заведенията, обект на изследване в проекта, са подбрани като най-проблемни въз основа на наблюденията на БХК до 2002 година, когато за последно са били посещавани. Тези детски институции включват домове за деца със затруднения в развитието, помощни училища, домове за медико-социални грижи, домове за деца, лишени от родителска грижа, възпитателни училища-интернати, поправителният дом в Бойчиновци, домове за временно настаняване на непълнолетни.
Въз основа на тази актуализирана картина на положението в детските институции БХК ще напише т.нар. алтернативен доклад на доклада на българското правителство върху мерките, предприети по Конвенцията на ООН за правата на децата, и постигнатият напредък в тази сфера.
http://www.bghelsinki.org/index.php?module=pages&lg=bg&page=activities

http://www.parliament.bg/?page=news&lng=bg&SType=show&id=885   ???


# 30
  • Мнения: 1 843
Относно възможностите за една масивна и реална реакция от обществеността, имаме нужда от съвместно действие и немалка помощ.
Със сигурност това не е мястото за обсъждане.
Нека помислим за начин как и къде, хората желаещи да се наемат с работа по тази идея, да обсъждаме и решаваме отделните стъпки по осъществяването й.

Искрено се надявам, когато имаме пълна практическа готовност относно правилните действия, това да срещне подкрепа от обществото (което, както казва Магьосника, означава работа и в тази насока).

Ще са нужни юристи, специалисти работещи в сферата, защо не и социални работници, опитни доброволци, хора помагащи с личния си опит – родители на деца с увреждания от различен характер и степен, осиновители и осиновени, контакти с медии готови да отразяват по правилен и безпристрастен начин ситуацията, самите деца с историите и съдбите си, сигурно забравям някой…
Нужно е набелязването на един всеобхватен план на действие и съдействието на дейни и решени хора и организации.

# 31
  • Мнения: 1 843

Но знаем ли ние какъв е проблема? Бихте ли се наели да го формулирате?

И сам знаеш, че проблемът не е един. Именно затова е нужен екип от хора. Трябва ни текст, обхващащ пълноценно и от всички страни проблематиките. Можем да започнем със създаването на база на текста, но по-нататък ще трябва съвместно разглеждане, допълване, корекция.
Текст, с който да се изправим реално и физически в подкрепа и защита на децата ни.

# 32
  • Мнения: 3 715
Аз съм насреща за идеи, не съм много по писанията, но все с нещо ще мога да се включа.

# 33
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Ние какво можем да направим, можем ли да се обърнем към телевизията да посети Масларова да и напомни за обещанието което е дала в пресата?

# 34
  • Мнения: 3 715
Абе оставете я Масларова, тя е най-малкият проблем. Идеята е, че трябва масирана кампания за големите проблеми, всички знаят колко зле са децата в институциите и въздишат, всички биха си осиновили дете, щото много им е жал, обаче осиновяването не е решение.
Важното е обществото да се раздвижи, да му се обясни, да се разшуми, да се стресне. Това мисля, че е важното. Щото политиците са такива, каквито ние си ги изберем и направим. Те са част от това общество, те не се пръкват ей така от нищото. Не са нещо кой колко различно от болшинството от обществото.

# 35
  • София
  • Мнения: 9 517
Да си призная аз съм настроена много скептично по въпроса. Като гледам ситуацията в страната, се съмнявам, че някой ще ни обърне внимание, но стига да има нещо, с което да мога да помогна, давайте работа насам, още повече че следващите 2 седмици съм доста свободна.

# 36
  • Мнения: 677
Имам голям грях и към мами и деца Embarassed,защото преди ваканцията лятото обещах да говоря с една майка на детенце от групата на Цеци.Ще гледам утре да се свържа с жената и да и поискам някакви насоки.
Ще се отчета като свърша дейността

# 37
  • Мнения: 380
Мислих, мислих и не можах да формулирам проблема. А без това даже и не мога да помисля решения.

Но се чудех защо трябва да откриване топлата вода? Не е ли по добре да потърсим как е решен проблема в други по - развити страни?

Аз съм малко кът с времето, но ще се постарая да потърся. Но имаме и доста майки живеещи в тях. Ако имат желание да се включат.

# 38
  • На небето
  • Мнения: 5 530
И аз съм скептично настроена. Наскоро нали имаше протести на майките заради детските площадки, майчинските, детските и улиците които са непроходими за колички. Кмета на Варна публично се подигра на групичката майки като им каза "какво искате да ви хвана за ръчичка и да ви преведа през улицата ли?" А да не говорим за протеста пред парламента заради детските и майчинските, стана голяма излагация, отидоха има няма 10 майки иначе бяха извикали пресата и телевизията, за какво... да се изложат. Всички мърморим и недоволстваме, а като дойде ред за действие си стоим в къщи и си траем.
Вярно, че положението на децата по домовете не е розово, но домовете за инвалиди е много, много по зле. Не знам дали сте ходили, но там хората нямат на какво да спят и умират от студ зимата, събрахме пари за да им купим поне чаршафи на хорицата. Да не говорим, че ги третират като животни. Хорицата са изоставени от обществото и от роднините си. В това число включвам и домовете за деца с увреждания. Преди 1-2 години ако си спомняте, зимата колко деца от 1 дом в някакво село умряха, защото нямали пари за парно, държавата не отпускала.
А дома във Варна, който е до община Приморско, не е толкова зле поне битово. Събрахме пари само една тоалетна и баня да им оправим и малко покривки да им купим за масите на дечицата.  Директорката каза, че храна, играчки и дрехи имат достатъчно.
Аз има в предвид, че условията не са крайно нетърпими, а има нужда от промяна на системата за осиновяване и отглеждане на децата като цяло. Ако системата е по облекчена няма да има толкова деца по домовете и на държавата ще и олекне поне материално и много хора ще са щастливи гледайки си дечицата в къщи. Като цяло програмата за приемни семейства не е лоша, само дето не е много популярна и малко хора знаят за съществуването и (аз самата разбрах вчера за нея). Трябва да се приеме закона, който Масларова е мислила да предложи, (но е въздух под налягане, снощи по телевизията въпросната персона пак се изхвърля нещо, че щяла да се погрижи да вдигнат детските за 1 дете на 30лв., а майчинските на 600лв. Дрън-дрън…. не и вярвам на тая). Трябва да се приеме закон, децата които са с неизвестни родители да бъдат автоматично предлагани за осиновяване, децата които не са потърсени 1г. от родителите си също и т.н. Програмата за „приемни семейства” да придобие популярност, ако трябва да се направи реклама по телевизията. И като цяло осиновяването да е по лесно, не съм запозната със всички проблеми там, но вие сте минали по този път и знаете по добре от какво има нужда. Според мен на това трябва да се наблегне.

# 39
  • Мнения: 3 715
Ами то никой не говори за протести. Ясно е, че те не вършат работа. Говорим за цялостна стратегия.

# 40
Ми да се обадя пак, като живееща в т. нар. напреднала страна. то хубаво да гледаме опит, но важното е как се отнасяме с децата си изобщо. Позволявам си да кажа, че твърде много хора в България смятат децата едва ли не за собственост на държавата. На Запад този процес около изчезването на сиропиталищата се е развил през 60-те и 70-те години, оттогава насам малкото останали домове се смятат за ПОСЛЕДНА мярка, за деца, които не са в състояние да живеят в семейство. Забележете, не са в състояние, а не не са искани. Пълното осиновяване се практикува също много ограничено, по ред причини, най-вече защото повечето хора са съгласни, че контактът с биологичните родители трябва да се поддържа, ако е възможно. Приемните семейства са масовата форма, децата се настаняват при приемни родители максимално бързо, дори и ако след това отидаt в друго семейство (от кризисно в дългосрочно). Предимството е, че все пак са си в домашна среда, получават индивидуални грижи и т.н. И пак не е идеална системата, но в живота няма нищо идеално.
Важното е, че се помага на първо място на СЕМЕЙСТВОТО, а не на детето, откъснато от родителите си. У нас май много лесно оставяме родителите да се отърват от отговорността за децата си, пък после да търсим как да помагаме на държавата, която едва ли не ги насърчава да оставят деца на нейните грижи.
И още нещо, ние сме склонни всичко да решаваме на централно ниво. манталитета на хората се променя на място, всяко малко усилие за популяризиране на програмата за приемни семейства например в един град, около един дом, може да има ефект.
Аз например много си мисля дали е възможно да се организира програма, чрез която българи, живеещи в чужбина, да вземат деца от домовете за лятна ваканция например. Да видят свят, да ги поглезим малко. Не мисля, че е жестоко, ако се направи както трябва.
Ох, много се разбъбрих, но ме боли за тази тема.

# 41
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Единственото от което се страхуват хората с власт (от които зависят промените), то това са медиите и ние трябва да търсим тяхната подкрепа. Примерно ако някоя от ефирните телевизии се съгласи безплатно да пусне реклама за програмата „приемни семейства”, а ние само да съберем средства за самата направа на рекламата примерно!? 

# 42
  • София
  • Мнения: 9 517
Програма Приемно семейство и хубава като пожелание, но според мен ще се осъществи далеч напред във времето. Така че съгласна съм, че трябва да се работи и в тази насока, но по-важното според мен е да се ускори работата на съветите по осиновяване - знам, че осиновители в България много, а деца - малко. Част от децата са без отказ и без родители - мисля, че трябва да се работи в тази насока - промяна на семейния кодекс и премахване на необходимостта от водене на две дела, за да се впише такова дете в регистъра, както и премахване на необходимостта от призоваване на биологичните родители на делото. Другото е платените отпуски за осиновителите - по мое мнение поне 6 месеца, независимо от възрастта на детето. Смятам също, че едно отделяне на социални работници само за проучване на кандидат-осиновители, ще направи процеса по проучване по-ползотворен за осиновителите.
Но всичко това си го знаем, може би все пак да стартираме с един списък от цели - като начало, защото на мен нищо не ми идва на ъкъла като стратегия, и така, полека-лека може да ни се избистрят нещата в главите.
За съжаление не виждам какво можем да направим за децата с увреждания - при тях не знам, дали може да се приложи приемната грижа, по-скоро може би трябва да говорим за домове с много по-добро и качествено медицинско обслужване, както и по-добри условия за живот, т.е. финансиране му е майката.
Също така мисля и за родителите, които дават децата по домовете, но не ги взимат примерно в срок от 1 година, независимо че ги посещават.

Лобизъм може да се търси от агенциите за международни осиновявания - все пак те разчитат на осиновяванията като приходи и са заинтересовани процесът да се улесни, лошото е че са заинтересовани от международните осиновявания.

# 43
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Програма Приемно семейство и хубава като пожелание, но според мен ще се осъществи далеч напред във времето.

Напротив програмата вече работи има 19 семейства във Варна, които са взели деца, 1 от което е решило да осинови едно от децата което вече е навършило 18г. и още живее при тях.
Иначе подкрепям всичко друго което си писала. И все пак трябва да се търси и медийна подкрепа. Напоследък някой човек ако има нужда от помощ не се обръща към съда и държавата, а към телевизиите. Rolling Eyes

# 44
  • София
  • Мнения: 9 517
Медийна подкрепа несъмнено, но не на начален етап, понеже какво става в България - явява се Пешо по телевизията, говори се за него 1 седмица, в най-добрия случай един месец, след това идва Иван и всички забравят Пешо. Отчитайки, че проблемите на децата няма да се решат за един месец, може би дори за година и повече, мисля, че трябва стартегически да е позиционирана помощта от медиите, когато е необходимо лобиране, например ако се стигне до промяна в Семейния кодекс,  тогава да се призоват медиите.
Но според мен промяна в Семейния кодекс е мечта...

# 45
  • На небето
  • Мнения: 5 530
А може би трябва да има някаква организация, която да е натоварена, еднолично нищо не става.   newsm78

# 46
  • Мнения: 1 466
Аз не мисля, че ако се промени системата и стане по-лесно осиновяването, ще се реши проблема на децата с увреждания. За това се иска промяна на манталитета на кандидат осиновителите. Дори и осиновяването да става много по-лесно и по-бързо и всички деца да са с подписан отказ, повечето осиновители не биха взели дете с увреждания. Напълно разбираемо е, тъй като всеки се притеснява и не знае дали ще има възможност, средства и сили да отгледа подобо дете. Та в случая си мисля, че една от страните на премната грижа е краткосрочно отглеждане на дете с увреждания, за да могат родителите му през това време да съберат сили и да си починат, за да могат да продължат напред. Това за сега е най-доброто за тези деца.
За другите страни децата с увреждания не са проблем, но в другите страни стандарта на живот е коренно различен от нашия.

# 47
  • Мнения: 3 715
Не е проблемът манталитетът на кандидат-осиновителите, проблемът е манталитетът на всички останали, но ще се въздържа от повече разсъждения.

# 48
  • София
  • Мнения: 9 517
за манталитета... не, по-скоро говорим за мотивацията и обяснението, затова мисля, че проучването трябва да е по-продължително, социалният работник да има време да обърне внимание на кандидат-осиновителите, да поговори с тях достатъчно дълго, така че те да влезнат в синхрон със себе си и да напишат оптимални изисквания - съобразени с техните възможности, обкръжение и т.н.
Колкото до децата с увреждания - много зависи от увреждането - доколкото ми е известно по света, за деца с Даун например или с Алутизъм... има центрове за лечение, а не приемни семейства. Извинявам се ако бъркам по този въпрос, все пак не ми е известно всичко.

# 49
  • На небето
  • Мнения: 5 530
И аз смятам, че децата с увреждания не винаги са по силите на родители и приемните семейства. На запад наистина има центрове, където има медицински персонал 24ч. Тук не говорим, да се осиновят децата с увреждания, защото в повечето случаи те изискват специални грижи от медицинско лице. В домове настаняват деца с тежки физически и умствени увреждания които изискват специална грижа, която родителите не могат да удовлетворят. Така мисля.

# 50
за деца с Даун и с аутизъм: зависи от формата. Някои ходят в обикновени училища с много или малко помощ; голяма част са в ДНЕВНИ центрове, така че родителите си ги вземат вечер или само в събота и неделя, или обратно; има например и специални почивки за тези семейства, та и родителите да отдъхнат от непрекъснатите грижи. Пак не е само до стандарт работата, а и до манталитет. На всички, може би чак на последно място на кандидат-осиновителите.
Огромна част от тези дейности се осъществяват от доброволци.
А у нас нещата са и много медикализирани: Когато един лекар каже, че детето, видите ли, само в болница можело да получава грижи, и всички му вярват. От гледна точка на лекаря и неговата болница това е така, но от гледна точка на детето? На майката, бащата, другите деца в семейството? Никой не ги и пита...

# 51
  • sofia
  • Мнения: 7 477
следите ли темата в клюкарника,изско4иха доста интерсени неща Rolling Eyes

# 52
  • Мнения: 1 843
Следя...

# 53
Ми да се обадя пак, като живееща в т. нар. напреднала страна. то хубаво да гледаме опит, но важното е как се отнасяме с децата си изобщо. Позволявам си да кажа, че твърде много хора в България смятат децата едва ли не за собственост на държавата. На Запад този процес около изчезването на сиропиталищата се е развил през 60-те и 70-те години, оттогава насам малкото останали домове се смятат за ПОСЛЕДНА мярка, за деца, които не са в състояние да живеят в семейство. Забележете, не са в състояние, а не не са искани. Пълното осиновяване се практикува също много ограничено, по ред причини, най-вече защото повечето хора са съгласни, че контактът с биологичните родители трябва да се поддържа, ако е възможно. Приемните семейства са масовата форма, децата се настаняват при приемни родители максимално бързо, дори и ако след това отидаt в друго семейство (от кризисно в дългосрочно). Предимството е, че все пак са си в домашна среда, получават индивидуални грижи и т.н. И пак не е идеална системата, но в живота няма нищо идеално.
Важното е, че се помага на първо място на СЕМЕЙСТВОТО, а не на детето, откъснато от родителите си. У нас май много лесно оставяме родителите да се отърват от отговорността за децата си, пък после да търсим как да помагаме на държавата, която едва ли не ги насърчава да оставят деца на нейните грижи.
И още нещо, ние сме склонни всичко да решаваме на централно ниво. манталитета на хората се променя на място, всяко малко усилие за популяризиране на програмата за приемни семейства например в един град, около един дом, може да има ефект.
Аз например много си мисля дали е възможно да се организира програма, чрез която българи, живеещи в чужбина, да вземат деца от домовете за лятна ваканция например. Да видят свят, да ги поглезим малко. Не мисля, че е жестоко, ако се направи както трябва.
Ох, много се разбъбрих, но ме боли за тази тема.

# 54
хубаво е да  имаш дете. то носи радост.

# 55
  • София
  • Мнения: 9 517
следите ли темата в клюкарника,изско4иха доста интерсени неща Rolling Eyes
Тъжно ми е, честно казано много ми е тъжно. Не пиша в темата в Клюкарника, понеже не съм достатъчно изразителна в писането, не мога да се мотивирам като хората и няма да бъда разбрана. Искам да благодаря на Дар за мен, че се опита да обясни нещо, което касае всички в този форум и искам да й се извиня, че не я подкрепих там, но приемам нещата доста емоционално и ми е много трудно да напиша нещо без да вложа емоция, а емоцията само пречи Confused.
Искам да кажа нещо на всички - момичета, докато стоим спокойно сврени в домовете си, гушнали своите съкровища или нетърпеливо чакащи да ни предложат дете, докато стоим и чакаме някой да защити правата на децата ни вместо нас, няма да се получи.
Само и единствено ние знам, какво им е на децата ни, само и единствено ние знам, какво ни е на нас и какво им е на тези от нас, които още чакат писмото.
Никой друг не ни е длъжен да тръгне да променя системата вместо нас, а така като гледам и ние не щем да си помръднем пръста.
Тъжно е, много е тъжно, но проблемите на осиновителите и осиновените не се свеждат само да домашни проблеми и въпроси по проучването, проблемите се явяват  и в следствие на ненужно дългия престой в институции, в следствие на политиката децата да се връщат в биологичното семейство на всяка цена, в следствие на връзкарството, за което сме чували, но не сме виждали... има толкова много други фактори, че аз дори не мога да ги изброя.
Истината е, че на системата не й дреме за нашите деца и за децата, които стоят по домовете. Има изключения, но са много малко, така че не разбирам, защо така удобно се свиваме в собствената си кожа и се абстрахираме от околния свят.
Боли ме, боли ме за нашите деца, за вашите деца и за тези деца, които никога няма да станат нечии  Cry

# 56
  • Мнения: 1 843
Фокси, ти недей сега да си провокираш тези емоции. В момента бъди малко егоист - заради Исак, който скоро ще посрещнеш и заради живота в себе си.

И не се заблуждавай, че аз не реагирам емоционално, но се опитвам да премисля сто пъти, преди да кажа нещо.

Но няма как да не подкрепя думите ти. Със или без емоция...

# 57
  • Мнения: 921
Фокси, Дарзамен  Hug ! Наистина е трудно да говорим на тази тема без да се влагат емоции. За съжаление, обаче, си мисля че твърде малко са хората, които приемат присърце и се чувстват съпричастни  с проблеми, които не ги засягат пряко. В повечето случаи забелязвам, че отношението на околните е "К`во ми пука, все едно аз си нямам достатъчно проблеми!?" или " За какво да се месим, нали не се отнася за нас?".
Чудя се дали ще успеем да постигнем някакъв съществен напредък, докато ни е такава народо-психолията? newsm78 И докато шепа "революционери" се опитват да преборят цяла една система.  Извинявам се за скептицизма си, ама в последно време се сблъсках с доста от бездушието на хората, дори когато се касае за човешки живот.  Хората си мислят, че са застраховани, че "това на мен не може да ми се случи" и остават беразлични към чуждата болка.

# 58
  • София
  • Мнения: 9 517
Така е, Таня, и аз съм скептична, но ако точно ние не разкажем на хората за болката на децата си, няма кой друг да го направи - няма друг човек на този свят, който да разбира, какво им е на тези деца така добре както осиновител, който е минал през етапите да види, как от затворено в себе си дете с тъжни очи, малкото съкровище разцъфва и очите му светват.

# 59
  • Враца
  • Мнения: 5 201
Нямаше ли някаква идея или по-скоро директива от ЕС, че всички  домове трябва да престанат да съществуват или поне да се намали броя на децата до минимум.
Бях чела някъде нещо такова, може би е добра сламка да се захванат нещата, защото явно на управляващите им е все тая какво какво казва народа, но виж ако дойде предупреждение или предупреждение за наказание от ЕС нещата ще са различни.

По принцип съм оптимист, ще се включа в протест, петиция, но не вярвам някой да обърне внимание. Проблемите в държавата са много, децата винаги са последни

# 60
  • Мнения: 921
Фокси,  подкрепям те напълно и искрено се надявам недоверието ни да бъде опровергано!!!! Praynig
   Hug Hug Hug

# 61
  • Мнения: 1 843
Таня, деликатна работа...подсетиха ме, че могат да ни обвинят в "насилване на потребителите". Дано долните ми думи, не се вземат именно по този начин.

Скептицизъм има във всеки, дори и в тези, които не се предават. Но скептицизма и пасивността са две различни неща.

Дали ще има промяна след писма, протести и проява на гражданско недоволство...кой знае, може и да няма.
Едно е сигурно - с мълчание - гарантирано няма да я има.

Тези дни, докато се опитвах да се поставя на мястото на всеки един от нас, да си представя различните гледни точки, си помислих - разбирам страха да излезеш на открито, разбирам желанието да защитиш детето си, разбирам го.

Хрумна ми нещо, може би малко по-безболезнено и надявам се възможно за всеки един от нас.
Защо не напишем нашите писма, всеки за собствената си история, процедурата по време на проучването, срещата с детето,  съдебният ред и после реалния сблъсък с отглеждането на едно дете, живяло в институция.
Нека бъде анонимно.
Така или иначе, това е защитено дори от закона.

Нека седнем и разкажем истории. Истински, докосващи, болезнени, прекрасни, такива - каквито са.
Това можем да го направим, нали?

Мисля, че можем да залеем не една инстанция с нашите простички истории. Кой, както иска да го разбира.
Историите на децата ни, които те не могат да разкажат.

# 62
  • Мнения: 921
Wa_wa, и аз бих се включила и ще подкрепя всяка инициатива. Просто не съм оптимист за крайните резултати, освен ако наистина не ни "понатиснат" оттук-оттам. Дано!

# 63
  • Мнения: 921
Идеята никак не е лоша, ДарзаМен! Rolling Eyes Е, нашата история няма да е пълна все още , но ще бъде с продължение, какво пък? Thinking
Можем, можем да разбира се! Заслужава се поне да се опита -  за това си напълно права. Peace

# 64
  • Мнения: 1 843
Добре де, как да ни понатиснат?
Хубаво, пишем до ЕК, до представителството им тук, до евродепутатите, до Хелзинки, до Хага, до Амнести и каквото още се сетим...

Кой натиска ония другите, навън за техните неуредици? Господ (да ме прощава за богохулството)?
Ами хората, хората си извоюват правата!

Излизат по улиците и правят революция. Но при такъв мирен народ и аз да съм държавник, и аз ще си гледам кефа.

Не е критика, да не ме емнете пак. Просто помислете.

# 65
  • Мнения: 3 715
Добре, съгласна съм, ще пиша и ще ги направя в десетина екземпляра. С това мога да помогна. Мога и да помогна с преводите на историите, ако ще се пращат и в чужбина.

# 66
  • Мнения: 1 843
 Grinning

Давайте!
Ще ги пращаме и на хартия и в електронен вариант!

Докато не им писне!  Wink

# 67
  • Враца
  • Мнения: 5 201
Идеята е много добра.
Но не знам дали да се включваме като кандидат осиновители, защото чакаме от малко време.
Като гледам и в другите държави отнема доста време обаждането за дете.
Ако мислите, че има смисъл кандидат-осиновители с малък стаж в чакането да пишат писма, няма проблеми

# 68
  • Мнения: 921
Добре де, как да ни понатиснат?
Хубаво, пишем до ЕК, до представителството им тук, до евродепутатите, до Хелзинки, до Хага, до Амнести и каквото още се сетим...

Кой натиска ония другите, навън за техните неуредици? Господ (да ме прощава за богохулството)?
Ами хората, хората си извоюват правата!

Излизат по улиците и правят революция. Но при такъв мирен народ и аз да съм държавник, и аз ще си гледам кефа.

Не е критика, да не ме емнете пак. Просто помислете.


 Както винаги си права ДарЗаМен, ама като сме свикнали все някой друг да ни оправя Wink

# 69
  • Мнения: 921
Идеята е много добра.
Но не знам дали да се включваме като кандидат осиновители, защото чакаме от малко време.
Като гледам и в другите държави отнема доста време обаждането за дете.
Ако мислите, че има смисъл кандидат-осиновители с малък стаж в чакането да пишат писма, няма проблеми

Има, има смисъл, Wa-wa Peace! Че кой друг, ако не ние е най близо до проблемите на тези деца? Давайте да почнем отнякъде поне. И "да правим каквото трябва, пък да става каквото ще..."

П.п. Може би ще е добре да си изработим някаква схема все пак, за да не става разпокъсано и стихийно всичко, а да се вижда че е част от един голям проект?!

# 70
  • София
  • Мнения: 9 517
Идеята е супер, ще направя каквото зависи от мен, а ми се иска и да му сложа две снимки на очите - на първите срещи и сега - разликата е огромна, не ми излиза от главата, а какъв ли щеше да бъде ако от три месеца си е в къщи....
Ох, дано само се получи хубав разказ....

А има смисъл от разказа на всеки един - всяка история е различна, всяко преживяване е различно и колкото сме повече, толкова по-добре

Дар за мен, поздравления

# 71
  • Aachen-Пловдив
  • Мнения: 89
И аз обещавам да помогна при нужда да се превеждат текстове на немски. Обещавам да информирам и хора в Германия на ниво Федерално министерство , както и представители на съюза на осиновителите и приемните родители. Това са лични познати, които няма да гледат как да се отърват по-бързо от мен. Чрез тях бих могла да набавя и важни адреси и координати на конкретни хора на ниво ЕС. Мисля, че е важно нашите управници да знаят, че информацията залива политици и общественост и навън. Иначе хич няма да им пука от това, което получават.

Друго не ми хрумва в момента, защото както знаете следя нещата от далече, а пък и в качеството ми на тепърва връщаща се в България ми предстои да почакам още доста.

Последна редакция: вт, 25 сеп 2007, 16:01 от petkovasl

# 72
  • Мнения: 883
Съгласна съм. Преди време, преди срещата в Ст.Загора бях предложила да напишем нашите истории и да си направим наша "Книжка за спомен". Тогава идеята уж се прие, но само на думи, т.е. не последва нишо. Дано и сега да не се случи същото. Все пак каузата е голяма и става въпрос за нашите деца.
Мога и аз да помогна с преводите.
Имам е-маил адресите на всичките български евродепутати, ако решим да им изпратим историите.

Ще съм на разположение след 10-ина дни, че сега пак съм "вън от обсег" Simple Smile

Ще следя темата.
 Hug

# 73
  • Мнения: 677
Страхотна идея Петя.
Каквото се иска от мен ще го направя.
Чак другат аседмиц аще мог ада говоря с женат аот социланото министерство.Тя точно се занимава с балгосъстоянието на децата.
тази седмица ще съм си нон стоп с Цецко докато свикне да се храни нормално.
Ако мога да помогна с нещо чрез нета ми пишете.
С вас съм и не искам да бездействам,но песимизма ми се засилва още повече като гледам как се отнасят с преподавателите и техните искания.Който не е работил в системата няма как да ги разбере.неоправдавам начина,но изцяло ги подкрепям в исканията им.
Дано институциите ни чуват и виждат.
За всички в форума
 Hug

# 74
  • Мнения: 1 843
Дефи, спомням си и още как!
Аз исках такава книжка. После, така и не отидохме на срещата в Стара Загора.
Твоята книжка, обаче трябва да носи хубави послания.

А аз искам да разкажем на тези "горе" горчивата истина. Гола и неукрасена. Пак можем да направим книжка, стига да съберем достатъчно истории.

Зойке, остави тези неща засега. Да не тръгваме с голямата кошница, че после не стигаме до никъде. Дай Боже, по-нататък да има поводи да се свързваш с тази позната.
Мисля, че написването на вашите лични истории е реално и възможно за всеки.
Както ги напишете, така ще ги препращаме.

Искам да ги залеем. Ще го правим до втръсване.
Аз се наемам да разпращам писмата до избраните учреждения, медии и чиновници.


# 75
  • Мнения: 341
ДарЗаМен,точно преди малко пуснах коментар в клюкарника и докато пишех ми хрумна точно тази идея и ето че тук ти вече си задействала,браво   bouquet

Моята идея е,освен електронни писма,да им напишем от онези добре познати стари писма които пристигат по пощата с пощальон.Нека се заринат с писма и дано поне някое отворя.Нека ги атакуваме по всички възможни начини.И не само по едно,нака през определен период от време да пуснем пак и пак и пак все ще ни прочетат в един момент.А пощальоните ще поработят и те малко  Wink

Само пуснете адресите и аз сядам да пиша писма и историите на моите пораснали вече момчета.
Кандидат осиновителите също трябва да пишат естествено,вие си имате вашата история до момента,малко ли е чакането безсънните нощи и терзанията които преживявате,сблъсъкът с бюрократщината и т.н

ето и линк към филма на ББС аз още не съм го гледала,но довечера ще го направя искам да съм сама  Cry http://video.google.com/videoplay?docid=-9176914173325307126

# 76
  • Мнения: 1 843
Креми  Grinning
Явно сме проумяли едно и също в подобен момент.

Преди няколко дни си представях тези писма на табла, плакатен размер, извадени до децата, които ще заведем пред Парламента. Представях си един огромен колаж на болката…сниманите очи на десетки, стотици деца, които чакат и страдат…такива картини ми рисуваше съзнанието.
Но си дадох сметка, че трябва да направим нещо достъпно и възможно за всеки един от нас.
Неща, които можем да направим, ние обикновените хора.
Не е нужно да има лидер, не е нужно да правим преврати.
Нужна ни е смелост и вяра, и безумен инат. И единство!

Историите на чакащите, също са истории на болка и отчаяние.
Историите на децата, които никога няма да намерят семейство, също.

Нека напишем всички истински истории, които познаваме и сме видели.

На хартия, в електронен вид, когато успеем по медии, навсякъде!

# 77
  • Мнения: 380
Хайде само да ви помоля, като съберете повечко адреси да ги постнете някъде да не се губя време да ги търся.

Чудесна идея.

# 78
  • София
  • Мнения: 9 517
Организационен въпрос, който трябва да решим - всеки сам ли ще праща историята си или ще съберем примерно определена бройка и ще ги пратим накуп. Ако ще ги пращаме поединично, добре е да направим списък, на кой ще пращаме и да сложим адресите, така че да пращаме на едни и същи хора.

Хей, и извън темата, утре след 13 часа да ни стискате палци на делото, че писмото ни да не стане вместо една, две страници с описание, как са ни отложили и второто заседание  Mr. Green

# 79
  • Враца
  • Мнения: 5 201
Според мен по-добре поединично, за да имат повече като брой писма и да им създадем повече работа Simple Smile
Късмет утре Фоксче Flowers Four Leaf Clover Flowers Four Leaf Clover fingerscrossed

# 80
  • Мнения: 921
Организационен въпрос, който трябва да решим - всеки сам ли ще праща историята си или ще съберем примерно определена бройка и ще ги пратим накуп. Ако ще ги пращаме поединично, добре е да направим списък, на кой ще пращаме и да сложим адресите, така че да пращаме на едни и същи хора....

Именно, и аз това имах в предвид.
А иначе - стискаме палци, Фоксче, как иначе!? Успех и не се притеснявай!!! Сигурна съм, че всичко ще мине без проблеми. В колко часа ви е делото?

# 81
  • Мнения: 1 843
Фокси...ще те мислим, друго не казвам.

Адреси (до момента):

Представителство на Европейската Комисия в България
delegation-bulgaria@ec.europa.eu

Президент на Република България
www.president.bg

Народно събрание
www.parliament.bg

Министерски съвет на Република България
www.government.bg

Министерство на труда и социалната политика
www.mlsp.government.bg

Министерство на образованието и науката
www.minedu.government.bg

Министерство на здравеопазването
www.mh.government.bg

Държавна Агенция Закрила на Детето, не дава директен мейл за връзка. Имат само готова форма за сигнал.
Това е адресът им:
ул. " Триадица" № 2
1051, София


Моля ви, да добавяйте идеи за адресанти на писмата ни.

Що касае изпращането: някак трябва да знаем къде, кога и колко писма са изпратени. Ако ще се задействаме поотделно, то нека създадем тема, където да се координираме.

# 82
  • Мнения: 1 843
btw, моето писмо е готово.
Какво мислите, искате ли да ги направим публично достъпни или предпочитате да запазим съдържанието им в тайна?

# 83
  • Aachen-Пловдив
  • Мнения: 89
Мисля, че е добре писмата да се изпращат и на конкретни хора, а не на само на общите имейли на министерствата. И тези хора да са наясно кои други също ги получават.
От личен опит преди години знам, че никой няма да се трогне, ако конкретно неговото име не се вижда наред с имената на останалите. Тогава ставаше въпрос само за морална подкрепа във връзка с образователен проект, финансиран от немска страна, и въпреки това никой не си мръдна пръста докато конкретно не се спомена неговото име. Или текста не беше стигнал до тях, или не знаеха какво точно искаме от тях...

# 84
  • Враца
  • Мнения: 5 201
Освен писмото мисля да добавим предложения или тези, които се публикуваха от ДБм или тези на ДарЗаМен от темата в клюкарника.

Мисля към посочените адреси да добавим и този на министъра по европейските въпроси.

Да закова тази тема и в нея да се обсъждат писмата или да пуснете нова с адресите и предложенията и кой на кого е изпратил и ако искате писмата да публикувате, за да направя важна

# 85
  • Мнения: 883
Това са адресите на част от българските евродепутати. Ще потърся и останалите. Мисля, че те трябва да получат писмата ни. Дано са сетят, че са изпратени в Брюксел не само да разглеждат забележителностите и да демонстрират тоалети...

Слави Бинев
slavi.binev@europarl.europa.eu
slavi.binev-assistant@europarl.europa.eu

Десислав Чукалов
desislav.chukolov@europarl.europa.eu
desislav.chukolov-assistant@europarl.europa.eu

Илиана Йотова
ilianamalinova.iotova@europarl.europa.eu
ilianamalinova.iotova-assistant@europarl.europa.eu

Румяна Желева
rumiana.jeleva@europarl.europa.eu
rumiana.jeleva-assistant@europarl.europa.eu

Николай Младенов
nickolay.mladenov@europarl.europa.eu
nickolay.mladenov-assistant@europarl.europa.eu

Владко Панайотов
vladkotodorov.panayotov@europarl.europa.eu
vladkotodorov.panayotov-assistant@europarl.europa.eu

Петя Ставрева
petya.stavreva@europarl.europa.eu
petya.stavreva-assistant@europarl.europa.eu

Димитър Стоянов
dimitar.stoyanov@europarl.europa.eu
dimitar.stoyanov-assistant@europarl.europa.eu

Владимир Урутчев
vladimirandreev.urutchev@europarl.europa.eu
vladimirandreev.urutchev-assistant@europarl.europa.eu

Кристиян Вигенин
kristian.vigenin@europarl.europa.eu
kristian.vigenin-assistant@europarl.europa.eu

Душана Панайотова
dushana@yahoo.com
 

# 86
  • Мнения: 341
Фоксче,стискаме палци   Praynig

Нека се организираме в един и същи ден да пуснем писмата и електроните и обикновените.Нека имаме тема с адресите и в двата варианта нека стане достояние на повече хора идеята,а ние ще сме си приготвили писмата вече и когато се съберем достатъчно хора да си определим един ден и да ги пуснем.Представям си ефекта на лавината,да ги заринем с писма и то не само веднъж.

ДарЗаМен,аз пък си представям купища писма които не знаят къде да сложат,купища снимки на детски очи ( това е идея,защо не им пратим и по една снимка на очичките на децата даже отворена за да не им се налага да разпечатват плика а да ги гледат хиляди очи пълни с надежда,пък да видим ще спят ли добре  #Cussing out)

Но това трябва да стане след като вече е пуснато писмото от ДБМ до тях,че те нали да депутати и може и да не вдянат за какво им се пращат тези писма  newsm78

Пишете ли писма и аз със моите съм почти готова  Wink

# 87
  • София
  • Мнения: 9 517
И аз мисля, че писмата трябва да се пуснат в един ден, така че подкрепям идеята да направим тема с адресите, където да координираме. Аз лично ще сложа снимка на моето дете, но мисля, че всеки има право да реши сам, дали иска да го направи.
Освен това мисля, че трябва да ги пратим и до медиите (аз принципно съм против медиите, но в случая...), а това значи, че ако решат да направят предаване, ща трябва и някой, който е съгласен да участва.
Моето лично писмо няма да бъде анонимно, но пак мисля, че всеки има право да реши, дали да си впише данните.
Писмото цяла нощ го сънувам, но ще го напиша след делото - нека ни го дадат най-накрая - така ще се получи завършеност на историята (а ако датата е след 10-тина дни, ще мога да добавя и първите емоции у дома).

Дар за мен, хубаво е да направим писмата публични, но моето предложение е това да стане, след като ги напишем и определим датата за изпращането им, в противен случай аз лично съм сигурна, че ще се отчая моето писмо колко зле ще бъде написано и няма да мога да го напиша, сравнявайки се с останалите.

ПП В момента по нова ТВ говорят за филма на ББС с Масларова.

# 88
  • Мнения: 3 715
Точно мислех да кажа, че предлагам, като адресираме писмото до някого конкретно, да напишем под него: Копие до: и там да изпишем 10-тина медии. Ей така, да изглежда по-страшно, пък и медиите ще знаят кого персонално да търсят за отговор.
Аз моето писмо ще го напиша през почивните дни, просто през седмицата нямам време, а ако ми се отвори време, нямам сили.

# 89
  • sofia
  • Мнения: 7 477
можете да им изпратите и линк мък филма за Могилино успоредно с вашите писма.

 Peaceако имате нужда от помощ-насреща сме Hug

# 90
  • Мнения: 1 843
Да подредим организацията тогава.
Ако правилно съм проследила:
1.   Пишем писмата
2.   уа_уа създава тема за отчетност, кой е готов с текста си
3.   уа_уа създава тема с адресите, на които да ги изпращаме (електронни и физически)
4.   Координираме с действията на ДБМ и писмото им

Тук ми хрумва, че първата лавина от писма, можем да изпратим преди да се пусне официалното писмо на ДБМ. Нека се чудят какво става…
След като ДБМ, пусне писмото официално, следва още лавинообразно изпращане. Може да цитираме на финала на всяко писмо – Настояваме за незабавен отговор и позиция по писмо от…на…

Разкажете на хората, които нямат достъп до Интернет и могат да вземат отношение.
Нашите големи осиновени момичета от форума, също – включете се с вашите истории, оставете имената, не това е важно, разкажете им на онези.

Дотук преброих 9 души.
Лавината от писма е все още мираж.

П.П. Мейла на г-жа Масларова (или там, който й  пресява новините..), някой има ли го под ръка?

# 91
  • Мнения: 341
lavender, имаме нужда от помощ ,защо не се включите и вие в идеята със снимките.Вие сте виждали и имате най-много тъжни и копнеещи очи.Вие също имате какво да напишете в писмата.

Нека се обединим всички,нека заковем тема и всеки който е съгласен и ще се включи да пише,защото 10 писма не са като 100 а могат да бъдат и много повече.

Можем да направим и електронен албум с детските погледи.Всеки ще прати снимка и така ще оформим един цял албум.Ще им линкнем и филма и албума.

Давайте предложения трябва да ги разтърсим!!!

# 92
  • София
  • Мнения: 9 517
Ох, аз малко не съм сигурна за линк с филма за Могилино - като гледах днес, официалната теза на Масларова е, че филмът е субективен и обслужва чужди интереси, особено понеже е сниман от ББС - това, което ме притеснява е, че ще извадят напред филма и всичко останало ще остане назад, така че предлагам филма да го пратят ДБМ, а ние да се ограничим в нашите истории.

Иначе имаме нужда и от истории - 9 човека са много, много малко.

# 93
  • Враца
  • Мнения: 5 201
Темите са готови и са заковани, за да не четем на няколко места предлагам да пишем в тях- едната е за адреси и предложения за адреси, а друга е писмата.
Най-отгоре в закованите теми са

# 94
  • Мнения: 2 722
Чета, тръгвам да пиша и пак се спирам.
Днес гледах и в новините, и на 4 и 13 страница във в-к Труд - по някоя и друга размита дума по въпроса за Могилино.
Песимист съм, но ще се включа в писмата - може пък да се получи.
 Peace

# 95
  • Мнения: 1 843
Напоследък все по-често се сещам за Ботев и го препрочитам...стотици години са минали, а...

Вярно е, емоцията ме тресе здраво. Обаче, хора...не знам...

Елегия

Кажи ми, кажи, бедний народе,
кой те в таз рабска люлка люлее?
Тоз ли, що спасителят прободе
на кръстът нявга зверски в ребрата,
или тоз, що толкоз годин ти пее:
"Търпи, и ще си спасиш душата?!"

Той ли, ил някой негов наместник,
син на Лойола и брат на Юда,
предател верен и жив предвестник
на нови тегла за сиромаси,
нов кърджалия в нова полуда,
кой продал брата, убил баща си?!

Той ли? - кажи ми. Мълчи народа!
Глухо и страшно гърмят окови,
не чуй се от тях глас за свобода:
намръщен само с глава той сочи
на сган избрана - рояк скотове,
в сюртуци, в реси и слепци с очи.

Сочи народът, и пот от чело
кървав се лее над камък гробен;
кръстът е забит във живо тело,
ръжда разяда глозгани кости,
смок е засмукал живот народен,
смучат го наши и чужди гости!

А бедният роб търпи и ние
без срам, без укор, броиме време,
откак е в хомот нашата шия,
откак окови влачи народа,
броим и с вяра в туй скотско племе
чакаме и ний ред за свобода!

# 96
  • Мнения: 4 138
много актуално е за днес..........за жалост.

# 97
  • Мнения: 180
Момичета поздравявам ви за инициативата. Не знам дали мога да помогна , имате и моята подкрепа.

# 98
  • София
  • Мнения: 9 517
Така.. новина - на делото ни беше юристка от агенцията, защото дирекцията си нямат, та жената била запозната с промяната на СК - не е предвидено облекчаване в режима на осиновяване на деца без отказ, изобщо осиновяването от българи, живеещи в РБ не се пинало - духът на кодекса бил да се защитава правото на биологичните родители, а не на децата и това бил решил законодателя. За сметка на това се предвижда българите, живеещи в чужбина да минават през МП, т.е. да се третират като чужденци.

# 99
  • Aachen-Пловдив
  • Мнения: 89
Ами то и досега беше толкова забатачено за българите, живеещи в чужбина, та сега още повече. Но това не ме учудва- Хагската конвенция точно това предвижда- независимо отгражданството на кандидат-осиновителите щом има промяна в местоживеенето  на детето, процедурата се третира като международно осиновяване. Нашия законодател само се придържа към това, което вече на международно ниво е практика.

А що се отнася до връзката с биологичните родители- тя също е практика по света. Именно затова в развитите страни почти няма деца за осиновяване. Само че в развитите страни няма и институции, а е развита приемната семейна грижа.

Ами това е то- основния принцип е да се гледа благото на детето. Всеки бюрократ ще ни го напомня по повод и без повод.


Последна редакция: ср, 26 сеп 2007, 18:18 от petkovasl

# 100
  • Мнения: 1 843
...което означава още по-дълги срокове и още по-затруднена процедура...интересите на детето у нас са абстрактно понятие в настоящата ситуация.

ДБМ се ориентират и към жив протест. Кой ще дойде?

# 101
  • sofia
  • Мнения: 7 477
...което означава още по-дълги срокове и още по-затруднена процедура...интересите на детето у нас са абстрактно понятие в настоящата ситуация.

ДБМ се ориентират и към жив протест. Кой ще дойде?

основно раз4таме на вас,без да преувели4авам.

ползвайте каквото прецените от нашето писмо Hug

# 102
  • София
  • Мнения: 9 517
Аз ще дойда на протеста, стига да не е на 3-ти октомври. Сега ще ида да прочета кога и къде.

Сега за децата с увреждания - доколкото разбрах, понеже няма осиновители българи, които са посочили, че са склонни да осиновят дете с увреждане, такива деца изобщо не се вписвали в регистъра, а се препращали към МП.   А както знаем, междунородните осиновявания напоследък хич ги  нямаше...

# 103
  • Мнения: 1 843
Затова се опитах да предложа, в новите искания за промени в закона, да има съответните стимули за подобни хора.

Защото аз имам силата да се грижа за такова дете, но няма кой да ни храни...ей затова. Не, че искам да ме хранят, но и с горе-долу здрави деца идва нанагорно, а с дете, което има нужда от пъти повече грижа и внимание?

# 104
  • Мнения: 1 615
Ама къде четете кога и къде??? Аз вечно не съм в час... Sad Ако е събота или неделя, мога да дойда за подкрепа.

# 105
  • Мнения: 1 843
Ама къде четете кога и къде??? Аз вечно не съм в час... Sad Ако е събота или неделя, мога да дойда за подкрепа.

С това започва темата. Денят да беше големия проблем...

# 106
  • Мнения: 677
Живи  и здрави там съм на протеста.
По-добре май наистина последния момента да се научим кога,от колко часа и къде ще е,че хори разни из нета.

# 107
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Искам да добавя нещо относно децата с увреждане, които се изоставят...
По-горе имаше мнение, че думите на лекарите често са фатални за тези деца, и съм напълно съгласна с това - много смелост се иска, когато ти кажат, че "такова дете не може да се гледа у дома". Често пъти буквално изтърсват "оставете го и си родете друго", като че бебето е стока с гаранция и я връщат на производителя...
Погледнете форума за деца с увреждане и не зная дали ще намерите родител, дето не е чувал подобни думи.

Най-запозната съм с проблемите на деца с цепнатина на устната и/или небцето, понеже моят син е роден така. Членувам в Асоциация на деца с лицеви аномалии и техните родители. Тази аномалия е една от най-често срещаните и по статистиките около една трета от тези деца се изоставят. За да се премахне финансовата пречка за изоставяне на детето, Асоциацията е успяла да извоюва операциите да се покриват от здравната каса. Освен това разпространяваме сред родилните домове брошурки с информация за специалните грижи за такова бебе, правата за социални помощи, предстоящото лечение, както и с телефони на майки-доброволки, които биха показали как да се храни. Проблемът е, че сме малко и не сме обхванали всички градове. На доброволни начала нашата логопедка е нещо като Спешна помощ и помага в захранването на нуждаещите се бебоци, защото при тях храненето е трудна работа.
Лошото е, когато причината за изоставяне е въпрос на предразсъдъци и тук вече много има да се работи, защото у нас хората само чукат на дърво и се надяват, че на тях няма да им се случи.
Мисълта ми беше, че подобни материали могат да се разработят за други често срещани вродени заболявания, от които хората се плашат. Широко известният синдром на Даун не бил толкова страшен, ако детето се гледа у дома и се обучава от специалисти.

Унизителна е и системата за социално подпомагане - първо, никой не беше ни казал, че имаме право на помощ, разбрах го след операцията, когато вече беше късно.
В момента за двойните детски и 70% от МРЗ помощ, детето трябва да мине на ТЕЛК, бюрокрацията е голяма, после с решението на ТЕЛК - при социалните, които пак спестяват едно-друго... Детето с увреждане иска много повече грижи - примерно, дете с ДЦП (детска церебрална парализа) се нуждае от рехабилитации и физиотерапия. На практика е невъзможно родителят да работи и да води детето си на процедури, излиза, че единият родител трябва да си остане у дома. Програмите "Личен асистент" са разработени с цел да се хване някой безработен неквалифициран на работа, а не да се помогне на деца с увреждане и родителите им. За бъде личен асистент единия родител, доходите на семейството трябва да са минимални. Всичко това е ужасно - на хората не им стига болката, че детето им не ходи, не говори и тн, ами са притиснати отвсякъде - като се почне от "любезните" роднини, които търсят "виновния", и се свърши с бездушни анти-лекари, които правят бизнес с нещастието на хората. Някои майки и бащи не издържат, и детето се озовава в институция.
 
Мисля си, че ако нещата в обществото стояха по друг начин, че ако имаше достъпна информация, ако помощите бяха по-адекватни...  Нахвърлям разни идеи и се питам какво е най-добре да искаме... Възмущението си е възмущение, но е добре да искаме конкретни и полезни неща.

# 108
Сега успях да гледам филма за дома в Могилино не целия защото нещо засича трябва да ви кажа, че условията в дома от който взехме дъщеря ми бяха два пъти по лоши. Имаше деца с леки увреждания но вътре обстановката беше ужасна ремонт не е правен най малко 20 год,студено горивото беше свършило и правеха опити да ги отопляват с електрически печки. Мъчно ми е за тези деца но не зная в тяхното състояние дали е възможно да се гледат в семейна среда. В чужбина сигурно също има такива домове навярно с много по добри условия , но преди известно време гледах филм за домове в Румъния където децата нямаха легла и спяха направо на земята Тестваха  разни лекарства върху  децата с увреждания.Изобщо проблема за децата с увреждания и със заболявания е много голям и не виждам по какъв начин може да се разреши.Нямам наблюдения върху чужбина може би там положението е малко по добро но мисля че и там не е много розово.

# 109
  • Мнения: 398
Сега успях да гледам филма за дома в Могилино не целия защото нещо засича трябва да ви кажа, че условията в дома от който взехме дъщеря ми бяха два пъти по лоши. Имаше деца с леки увреждания но вътре обстановката беше ужасна ремонт не е правен най малко 20 год,студено горивото беше свършило и правеха опити да ги отопляват с електрически печки. Мъчно ми е за тези деца но не зная в тяхното състояние дали е възможно да се гледат в семейна среда. В чужбина сигурно също има такива домове навярно с много по добри условия , но преди известно време гледах филм за домове в Румъния където децата нямаха легла и спяха направо на земята Тестваха  разни лекарства върху  децата с увреждания.Изобщо проблема за децата с увреждания и със заболявания е много голям и не виждам по какъв начин може да се разреши.Нямам наблюдения върху чужбина може би там положението е малко по добро но мисля че и там не е много розово.
Аз съм в Англия и ще ти кажа как е тук...Съседчето е родено със синдром на Даун.Жилището в което живеят е под наем,но държавата им го плаща тъй като майката не може да работи.Плащат и пенсия която и стига да се изхранва и изплаща НОВА кола.Плащат им и водата и данък сгради който тук се плаща от наемателя.
Ако си приемен родител на такова дете държавата плаща по около 300-350 паунда на седмица за отглеждането на детето.Ако е на инвалидна количка е задължително стаята на детето да е на приземен етаж.
Училищата за деца с увреждания са с пансион.Могат да си ходят в семейството само събота и неделя и по националните празници.Родителите не плащат нищо.
Повечето училища имат малки бусчета (около 15 местни) приспособени за превоз на такива деца.Ако детето има физически недостатък и е добре умствено посещава нормално училище.
Незнам как е в Домовете за сираци и какви деца ходят там.Има много приемни семейства.Бих казала,че за някои хора това е бизнес...Купуват си голяма къща и с парите които им плащат за децата я изплащат.

# 110
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Протеста е във вторник - 9 октомври от 12ч Елате!Колкото по-вече,толкова по-добре!Аз хващам ранният автобус и още около 10ч ще съм в София  Hug ще се радвам да се запозная с тези от вас,с които не се познавам все още Hug
  ooooh! lubopitna   за това можем само да мечтаем,дано някога се случи и в нашата държава Thinking

# 111
  • На небето
  • Мнения: 5 530
..........Мъчно ми е за тези деца но не зная в тяхното състояние дали е възможно да се гледат в семейна среда..........

Там средата да не би да е по-добра, нито медицински персонал, нито любов, нито внимание нито майка имат. Аз мислех, че в тези домове им осигуряват медицински грижи 24ч. и са гледани от обучен персонал, а то....  ooooh!

Последна редакция: чт, 04 окт 2007, 10:01 от "Estir"

# 112
  • Мнения: 2 722
Дидка, във вторник 12 часа - добре, ама къде, да не чета всички теми по въпроса.
Ще се видим, грабвам малчо и съм на линия.

# 113
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Гале,пред президенството или по-точно около фонтана,това знам за сега!Ще се радвам да те видя с  Митето
........за протеста се коментира в тая тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=227513.200;topicseen

# 114
  • Мнения: 3 715
Ох, момичета, не мога да дойда на протеста, на работа съм и няма как да отсъствам, броят ми всяка минута. За отпуска и дума не може да става по други причини. Звучи банално и като оправдание, но не е.

# 115
  • Мнения: 690
Аз този път съм там. Шефовете ми да си гледат работата - един ден ще дишат и без мен. Има и по важни неща на този свят от цифрите и сметките, нали?

# 116
# 117
  • Мнения: 2 722
kukuyaka изчетох го, но повече ме потресоха част от коментарите за статията.

# 118
  • Мнения: 3 715
И мен, тръгнах да пиша и аз коментар, обаче просто не можах. Затова и пуснах линка. Някой може да се осмели.

# 119
  • Мнения: 2 722
Какво да коментирам, след коментарите на "смешен плач" и "лицемерите"
Докато има хора, мислещи по този начин, на този хал ще сме.

# 120
  • Мнения: 1 615
Прилоша ми (съвсем буквално!), докато четях ТЕЗИ коментари Sad Да им се отговори е безсмислено. Но някой го беше направил - те самите са изродите! Жалко е колко много ги има Sad

# 121
  • Мнения: 1 843
Дата и място на протеста:

9.10.2007
13.00 часа
МТСП, ул. Триадица, 2


# 122
  • Мнения: 677
Живи и здрави с Цецко сме там на 9 окт. в 13.00 часа.
 Hug

# 123
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Аз им отговорих на коментарите,ядосах се,и без това ми е напрегнато,че сега имам доста работа с домовете тука,и като ги знам децата лично,като са ме гушкали "такива" деца и съм гушкала .....писах..но че трябва да имаш и сърце за да се впечатлиш и разбереш  #Cussing out

# 124
  • Мнения: 2 722
Зойка, и ние сме там с Митко - няма да рискувам да спра Милен от градина и да се включа в стълпотворението от хора с двамата - страх ме е.
Ние ще ходим с метрото, за да не търся къде да паркирам колата, може да се носим заедно.

# 125
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Оглеждайте се за мене и свиркайте Whistling

# 126
  • Мнения: 2 722
Защо не пуснахме самостоятелна тема за протеста - имам чувството че тук се разми между писанията.

# 127
  • Мнения: 677
Цеци беше болен от петък вечер и май ще се простим с ходенето на протеста.Все още няма много сили.
Иначе идеално беше като ми казаха да си гледаме който може детето в къщи тази седмица,че имаме ремонт на дограмата  в детската.
Чувствам се зле,когато не става това което си мисля. Cry
Надявам се скоро да имаме тема-децата,които някой потърси.

# 128
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
.....Мъчно ми е за тези деца но не зная в тяхното състояние дали е възможно да се гледат в семейна среда.

За повечето е възможно да се гледат. Точно тук е уловката. Като се изтъпанят няколко лекари и ти кажат, че детето не може да се гледа у дома, и че без медицинските грижи е загубено, плачеш, отчайваш се и го даваш уж за да е "по-добре". Извън семейна среда детето изостава в развитието, родителите дори да се интересуват, се убеждават, че има изоставане, а и като не им е пред очите, не се привързват толкова. Хората са така устроени, че обикват този, за когото се грижат...
И на мен ми казаха, че не мога да гледам бебе със сонда у дома. Хем не може със сонда у дома, хем то не може да яде без сонда. Нещата потръгнаха, когато намерих сайтове на други родители и се престраших сама да слагам тази страшна сонда. Или, с други думи, когато теглих една на официалното здравеопазване и взех нещата в свои ръце.
Дори деца, родени абсолютно здрави, ако се оставят в условия на изолация и липса на стимули за умственото развитие, затъпяват вторично и не правят нищо друго, освен да се клатят напред-назад. Човек е социално същество и се развива в колектив, има нужда от себеподобни, за да въприеме модел на поведение, да развие реч, да си изгради контакти и тн.
Има толкова деца с ДЦП, синдром на Даун, увреден слух или зрение, които се гледат у дома... Майките на деца с диабет свикват да мерят кръвна захар и да слагат инжекции и тн.

# 129
  • Мнения: 2 722
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=230327.0
отзиви от протеста днес
Радвам се, че се видях с доста от Вас  Peace

# 130
  • Мнения: 2 722

Дори деца, родени абсолютно здрави, ако се оставят в условия на изолация и липса на стимули за умственото развитие, затъпяват вторично и не правят нищо друго, освен да се клатят напред-назад. Човек е социално същество и се развива в колектив, има нужда от себеподобни, за да въприеме модел на поведение, да развие реч, да си изгради контакти и тн.

Факт - познавам едно такова дете - моя по-голям син.
Познавам и повече от едно такова дете.

# 131
  • Мнения: 1 249

Дори деца, родени абсолютно здрави, ако се оставят в условия на изолация и липса на стимули за умственото развитие, затъпяват вторично и не правят нищо друго, освен да се клатят напред-назад. Човек е социално същество и се развива в колектив, има нужда от себеподобни, за да въприеме модел на поведение, да развие реч, да си изгради контакти и тн.

факт - познавам едно такова дете - моя по-голям син.
Познавам и повече от едно такова дете.

1.
Както казват французите :"Търсете жената" (зад всичко, което се случва), та на мен ми идва на ума :"Търсете майката".
С какви души и очи гледат света изоставилите тези нещастни и невинни души ...
Не е ли време и за работа сред младите хора и жени, които прибягват до какви ли не билки и "магии" за "справяне" с нежеланата бременност..., защото дори за аборт в медицинска среда не се замислят, а се надяват "проблемът да се реши" от самосебеси и изпускат срока за аборт.

А дори да реши да роди и остави бебето за осиновяване: С ръка на сърцето - не вярвам, че една подобна жена чака спокойно времето за раждане без да прибегне до какви ли не "методи" и до последния момент. (Изключвам тези, които знаят къде ще отиде детето им, един ппюс на непълното осиновяване - пази здравето на плода).
Раждането на болно или недоразвито дете, както и на мъртъв плод, им намалява угризенията на съвестта, че го оставят, която съвест, макар и недоминираща, все някъде се таи и в тези жени. Та след тези "интервенции" осакатяването на телата на децата е гарантирано .., а на душите - ... .


А че липсата на безусловна или на каквато и да било любов разболява страшно децата, отдавна е установено.


Като бременна чаках за среща с лекар и тъкмо ми бе дошъл редът, когато го повикаха за някаква бременна спешно. Като му казаха името и, той с нежелание стана, а по изражението му долових отвращение. Помилсих, че бъркам, и предложих да изляза и да  почакам в кафето докато мине спешния случай.
Никой не се разбърза особено. Акушерката обясни като останахме насаме - въпросната бременна опитвала какво ли не с цел да махне бебето (над 6-7 месец) или да и "се случи" спонтанен аборт, та вече и били свикнали, по 3-4 пъти на месец идвала уж много притеснена, а после много разочарована като я позакрепят. Докторите се плашели, че после тях може да изкарат виновни, а след като не знаят какво е пила и правила, не било сигурно как да помогнат адекватно.


2.
И другата реалност: Преди две години бяхна някаква среща с разни организации и случайно се оказа, че могат да ми подарят екземпляр от прекрасни  помагала (книжки, картинки и пр.) за обучение на дечица с по-особено развитие, Даун и пр.

Много ентусиазирана, веднага позвъних на близко семейство, което над 15 год. гледа такова детенце като мислех колко ли ще ги изненадам и зарадвам с тези прекрасни помагала ...
Те сърдечно благодариха и казаха, че отдавна са ги намерили, е , с много усилия, но били незаменими и детенцето им почти ги привършвало вече.

Изводите се налагат сами.
дано не съм била неясна в този късемн час




Последна редакция: ср, 10 окт 2007, 09:35 от Miraetta

# 132
  • Мнения: 883

Дори деца, родени абсолютно здрави, ако се оставят в условия на изолация и липса на стимули за умственото развитие, затъпяват вторично и не правят нищо друго, освен да се клатят напред-назад. Човек е социално същество и се развива в колектив, има нужда от себеподобни, за да въприеме модел на поведение, да развие реч, да си изгради контакти и тн.

Факт - познавам едно такова дете - моя по-голям син.
Познавам и повече от едно такова дете.

И аз познавам - моята вече пораснала дъщеря щеше да има всички "шансове" да расте в дом за деца с увреждания. На 2,5 не говореше, в 3 клас все още сричаше и имаше учители, които искаха да я пратят в помощно училище, защото "не може дай няма нещо". Е, има й - дислексия, която с подходяща програма и много работа и търпение, се преодолява.
Познавам и още - моя син, който след 38 месеца в институция не можеше да говори, да върви, да се храни, да се радва на света около себе си. Можеше да седи с часове и да се клати...
Познавам и други, минали по този път....

И, Мираета, права си, време е и за това. Време е да крещим и да бием с юмруци по затворените врати, души, сърца... Защото само ние можем да го направим. Защото само ние знаем КАК! Обичта към НАШИТЕ деца  - тези, които са си вече У ДОМА, и другите, които още чакат, ще ни даде сили да го направим.

Ако усепеем с действията си да предотвратим една нежелана бременност, ако успеем да предотвратим изоставянето дори на едно дете, ако успеем да "съкратим" престоя на децата в домовете дори с един месец, с една седмица, с един ден - това ще е победа и стимул да продължим...

# 133
  • Мнения: 2 123
Не е ли време и за работа сред младите хора и жени, които прибягват до какви ли не билки и "магии" за "справяне" с нежеланата бременност..., защото дори за аборт в медицинска среда не се замислят, а се надяват "проблемът да се реши" от самосебеси и изпускат срока за аборт.

И още нещо бих добавила към горното. Ние май сме единствената държава, в която не само че не прави това, за което говори Мираетта, ами точно обратното - кандърдисват се майките да си оставят децата:

1. Ако неомъжена бяла жена(тук се шегувам) роди сама дете в доста бг болници, лекари, сестри и санитари я полазват като хлебарки и се започва:
"Знаеш ли как се гледа дете сама", "Ще си провалиш живота, виж колко си млада ", "Дай му шанс, други богати хора ще го осиновят, ще му направиш добро, те ще му дадат всичко, ти какво имаш". После следват любимите ми посредници, но това е друга тема. Това не са градски легенди - две неомъжени мои приятелки родиха - едната преди 15 години, другата преди две. Макар и грам желание да нямаше от тяхна страна, да си оставят децата и никога да не бяха споменавали подобно нещо - през ден някой беше ходил да ги пита няма ли да си помислят. Както виждам нещата преди 15 години до днес не са се променили особено.

2. Ако която и да е жена роди в бг болница дете с увреждане, лекари, сестри и санитари започват отново да я кандърдисват да си остави детето в дом . Това също не са градски легенди - погледнете в подфорума за дечицата с увреждания и хронични заболявания, там ще прочетете доста такива истории. Там пък кандърмите са от друго естество:
"Остави го, млада си ще имаш други", "Мъжа ти ще те напусне, мъжете не обичат да гледат болни деца", "Само нещастие и болка ще ти носи - да гледаш болно дете е тегуба"

И това са болници, в които работят и социални работници, въобще за какво говорим....

# 134
  • Мнения: 1 249
Не е ли време и за работа сред младите хора и жени, които прибягват до какви ли не билки и "магии" за "справяне" с нежеланата бременност..., защото дори за аборт в медицинска среда не се замислят, а се надяват "проблемът да се реши" от самосебеси и изпускат срока за аборт.

И още нещо бих добавила към горното. ...
Макар и грам желание да нямаше от тяхна страна, да си оставят децата и никога да не бяха споменавали подобно нещо - през ден някой беше ходил да ги пита няма ли да си помислят.

...

Не само не са легенди, ами и на една жена, с която случайно се запознах,  и тя многодетна мама и то жена на кмета на един среден по големина град, като била да ражда третото и една санитарка, явно не разбрала кой лежи тука,  дошла да и прави намеци, че като има такива големи други деца и ако иска да си остави третото, то същата санитарка била насреща ... Mr. Green

Жената беше много мила и чувствителна, че го приела като намек за незнам си какво си от страна на мъжа си, та после време и трябвало да дойде на себе си.


За какви социални говорим въобще - на двама професионалиста с хъс и интелект се падат стотина неудовлетворени от света, хората и себе си индивиди, които не са в състояние да свършат каквото и да било от мерак да се сравняват с хората, за които трябва да се грижат, и да не изпуснат да стигнат до някое, отпуснато за някого си лакомство.

От личните ми срещи и чакане по дела чувам не веднъж изразиот рода на :"Абе, тия деца не ги мисли, те ще се оправят, гледай кой ги взима, с късмет са се родили, ами, ние, ние, с тия малки заплати....."
или леличките по домовете: "Боже, боже, то ядене, то чудо, бе те моите у дома нямат тия работи, дето им ги носят на децата тука....".






# 135
  • Мнения: 1 249

За мен критерий за цивилизованост на една държава бяха тоалетните и гробищата, ама от тези дни вече твърдо са и местата за обществена грижа за деца и въобще хора с увреждания.
С тях у нас се занимават хора, които няма с какво друго да се занимават, а на клетите души им трябват хора високообразовани и с фин усет за болката.

# 136
  • Мнения: 2 123
или леличките по домовете: "Боже, боже, то ядене, то чудо, бе те моите у дома нямат тия работи, дето им ги носят на децата тука....".

Аааа тези са ми любими.
Миналата година организирахме инициатива "Коледа в Зачатие".  Носихме дрехи и храни в два дома. За да няма конфликт на интереси, аз тогава чаках за осиновяване, аз се включих в организацията за дома в Роман - там са настанени деца до 18 години, половината с увреждания. Решихме вместо обичайните бонбони и вафли да купим плодове защото са полезни. Предварително сметнахме килограмите, като за персонала отделно предвидихме. Точно по горните причини.

# 137
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Аз чак днес пиша...радвам се,че се видяхме по време на протеста с доста от мамите пишещи тук ! Много съжалявам,че заради ангажимента си да стоя при тетрадката за подписите,неможах да обърна внимание  Sick на една от нашите мами,която пък после изчезна бързо ..после към края на митинга  Hug много се извинявам   bouquet много се надявах да си поговорим после в края ,обаче  Sick
ето малко снимки от неделя...пускам направо линк към първата снимка,приятно разглеждане
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=131349&view=1&photo=33

# 138
  • Мнения: 2 722
Дидка, снимките са станали много хубави. Е, то ние сме си хубави, де.
Тези дни и аз ще кача моите - нещо не съм на снимкова вълна в момента.

Това е интересно http://mogilino.wordpress.com/

# 139
# 140
  • Мнения: 583
Някой гледа ли тази вечер "Имаш поща'"?Коя е тази Деси, която била създала в Интернет пространството форум за осиновени и осиновители - тя също е осиновена?

# 141
  • Мнения: 118
Десислава Тенева - създател на Национален Форум Осиновяване
http://www.osinoviavane.com/index.php?option=com_content&tas … =24&Itemid=80

# 142
  • На небето
  • Мнения: 5 530

Нали уж щяха да затварят дома в Могилино или всичко беше спекулация на пресата. Нима всички усилия са били напразни.    Cry

# 143
  • Мнения: 4 138
Естир, според теб, като затворят дома в могилино, децата къде ще отидат............
за мен не е важно да го затворят, а да подобрят условията. благодарение на дарения базата е добра, трябва нов персонал, нов директор и бус за децата, за да ги водят на рехабилитация.
а като цяло и в обозримо бъдеще трябва да премахнат въобще всички домове. поне в този им вид, в който съществуват сега.
съветвам тези от вас, които не са ходили в дом за деца без родителска грижа, да отидат.........

# 144
# 145
  • Мнения: 4 138
дръндрън. не им вярвам. могилино отдавна е решен проблем, само не ми е ясно защо се поддаваме на това да се концентрираме само върху него. нещата станаха така, както ги искат от МТСП. основен проблем-могилино. проблема е решен. ако сте гледали новините от вчера по бтв, точно това показаха, това ще отиде и като инфо по чуждите медии и няма човек, който да го види в чужбина и да не види промяната. много ми е любопитно как така толкова хора се оставиха да ги манипулират..............могилино е история.............
и проблем няма...........

# 146
  • Мнения: 2 722
Мата, та ти мислиш ли, че някой им вярва. Ако не е могилино, ще е друг дом. Важното е да не ги оставяме на мира, докато не предприемат законови промени. А не да чакаме някой чужденец да направи поредния филм за поредния дом.

# 147
  • Мнения: 224
Вчера казаха по незнам коя беше тв ще правят промени в закона:  "дете което престоява в институция 1 година ще се дава за осиновяване без съгласие на родителите"   newsm10 Ей туй каза ако не се лъжа г-жа Тачева /министър на правосъдието/. Аз съм настроена оптимистично   Party

# 148
  • Мнения: 690
Мамка му (извинявам се за израза). Ама снощи, както се бяхме събрали нашето италианско семейство, като започна репортажа по новините, двете с Галя наддадохме вик "ТИХО. Увеличи" и много внимателно слушахме. Коментара на журналистката беше "деца непотърсени една година". Пак съм песимистично настроена за възможността от свободно тълкуване от бюрократите на думичката в члена от закона. До сега БР си отчитаха дейност и проявяваха "интерес" на 6 месеца, сега може и по рядко. Пак май се шуми по медиите и се хвърля прах в очите на слепите. Дано да греша!  Praynig Дано това да е било свободна интерпретация на журналистката, която не е в час с действителната ситуация.
А от статията във в. "Сега" ме обзема надежда. Нали точно това искаме - да се облекчи процедурата, да се намали престоя на децата. Разсъждавам не като чакаща кандидат осиновителка, а като майка, на която и пука за съдбата на тези и на всички деца, като жена, която знае последиците от всеки час престой там.
Но това което всъщност ме зарадва, че нашите писма все пак са имали някакъв ефект. Все пак нещо се случва, започва се някакво раздвижване. Е, иска ме се да е перфектно, но ... и това е нещо. Все пак е останало у мен малко оптимизъм.

# 149
  • Мнения: 2 722
Маня ме превари.
Ако някой все пак тълкува казаното по друг начин, моля да си напише мнението.
Вярно е, че журналистите напоследък не си правят труда да са предварително подготвени и да знаят как стоят нещата в момента, за да са наясно дали да ръкопляскат на популистките изказвания и обещания или да викат у-у-у, но все пак аз така разбрах - една година ако не потърсиш детето и то отива за осиновяване. При това положение трябва да се вика по скоро "разпни го", а не "осанна"  newsm78

Въпросът ми е, не дали ще се промени и на колко, а дали и вие разбрахте от журналистите това, което разбрахме и ние.

# 150
  • Мнения: 14
Вчера по канал 1 беше пълна боза инфото ... така, както го казаха, наистина е по-скоро за "разпни го", вместо аз "осанна" ... ето тук малко по-ясно: http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2805&sectio … =2&id=0000502

"Деца, изоставени и непотърсени от родителите си в продължение на повече от 2 месеца, ще влизат в регистъра за осиновяване, без да е нужно разрешение от семейството, ... Краткият срок няма да важи в случаи, когато майката или бащата имат реални проблеми да се грижат за децата си. Ако обаче те не ги приберат в продължение на 1 година, държавата отново ще има право да стартира процедура за осиновяване, иска социалното министерство. Съдебната процедура пък ще се замени с административна. Вместо в продължение на години да издирват родителите за разрешение за осиновяване, сега безотговорните семейства ще трябва да търсят правата си чрез обжалване."

Това вече е нещо друго ... Но пак не е ясно коя съдебна процедура с каква административна ще се замени ... Не е сериозно да се очаква, че осиновяването ще се допуска с друго, освен съдебно решение .... внася сериозна нестабилност. А ако все пак не става дума за това, съдът, който допуска осиновяването накрая, как ли ще погледне на административния акт и дали няма да издирва последователно и педантично родителите, за да се откажат? - справка - историята на Исак.

Последна редакция: вт, 06 ное 2007, 14:53 от ziggie

# 151
  • Мнения: 2 722
Успокоих се, че не съм единствената, която е слушала "през кадър".
Давате ли си сметка колко души са гледали телевизия, а колко ще прочетат линка, където е написано правилно.
Това е вредата от скапаната журналистика. Или ...угодната журналистика е по правилното?

# 152
  • Мнения: 690
Успокоих се, че не съм единствената, която е слушала "през кадър".
Давате ли си сметка колко души са гледали телевизия, а колко ще прочетат линка, където е написано правилно.
Това е вредата от скапаната журналистика. Или ...угодната журналистика е по правилното?
Надявам се, че и по вестниците е написано, не само в Интернет сайта. Но днес не съм отворила още пресата.

Май трябва да предприемем и една кампания с писма за ограмотяване на някои журналисти.  Те не само , че са сложили наколенките, ама и въобще не са наясно с процедурите и проблемите. Толкова убедително хвърлят пясък в очите на слепите. Защото и болшинството от хората не знаят за какво иде реч, не са се сблъсквали с тези проблеми и си мислят, че всичко е цветя и рози. Ама розите са от онези - холандските, без бодли. Вече чух реплики от рода "улесняват осиновяването". Е, не пропуснах да влея малко инфо на още няколко човека, ама това не променя нищо.

# 153
  • Мнения: 2 722
Четох и вестници
в-к труд от днес
6 страница
Извеждат децата от Могилино
...бла бла бла.....
Миглена Тачева съобщи, че правосъдното и трудовото министерство са разработили няколко текста, които позволяват по-бърза и ефективна процедура при международни осиновявания. Прави се и електронен регистър на осиновителите и децата. Ако родител, изоставил рожбата си в дом, не я прибере до 1 година, тя ще бъде дадена за осиновяване.
...и пак бла бла..

# 154
  • Мнения: 690
Малко оф. Извинявам се.
Галя, мерси. Запази ми вестника, утре да прочета малко бля-бля-бля. (не го даваи на Милен довечера в WC-то)

# 155
  • Мнения: 3 715
Да, ама знаете ли какво ще стане? Исторята на Фокси ще се повтори. Ако и да дадат детето за осиновяване, делото ще се разтакава поне 3-4 месеца и ще викат майката и бащата да се отказват и каква е гаранцията, че ще го направят? Да ви кажа честно, не ми харесва новината.

# 156
# 157
  • Мнения: 2 084
Ужасява ме идеята да позволят на безотговорните родители да търсят правата си. Това дали означава, че ще прехвърлят децата от мейка на "майка", докато някои се чуди какви права са му нарушени. А децата имат ли права въобще?

# 158
  • Мнения: 2 722
А, Калина, да си дойдем на думата. Правата на децата.
На кой ли му пука за техните права.
Раждат, оставят ги и делегират правата на държавата.
Държавата децентрализира дейността и ги оставя на общините, общините...
абе то тази прогресия край няма, а не броя и междинните стъпала.
Резултатите от грижата за правата на децата ги видяхме в Могилино, но дайте си сметка, че ги виждаме доста често и в нашите деца.

# 159
  • Мнения: 921
Ето нещо от новия брой на в.Капитал:

http://www.capital.bg/show.php?storyid=403184

# 160
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Ако мога да кача една дискета с 15мин запис за дома в Горски Сеновец ще ви го пусна...Ботева е огън жена и там наистина е хубаво в тоя дом,аз работя с тях ....децата са невероятни

# 161
  • Мнения: 2 722
Слагам линка тук, ще го сложа и в още една две теми, нищо че може да ви се струва без връзка с подфорума.
За мен има връзка.
Марина Кузманова - mamma e 'Човека, дал ни поле за изява във форумите, помогнал с възможността за пулбикуване на всеки зов за помощ и прочитането му от многохилядна аудитория.
Гласувайте за нея!   bouquet

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=245995.0

Последна редакция: пн, 03 дек 2007, 23:27 от Mama_Galia_66

# 162
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
То ние гласувахме,но пък номинациите са приключили  Sick        http://www.blagodeyatel.net/news&article_id=41.html

Общи условия

Активация на акаунт