Отрезвяващо за емиграцията - "Черните пътища..." на Карбовски

  • 3 135
  • 27
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 62 595
Преди малко гледах първия филм от новата поредица на Мартин Карбовски "Черните пътища на България".
Това, което е заснел за българските емигранти ме натъжи много и то защото потвърждава повечето нерадостни истории, които съм чувала за обикновените емигранти в Европа. Не за онези, от лъскавите предавания за успелите в чужбина. А за хората, които са от всякакви части на БГ .- обикновени и решили да опитат късмета си в лъскавата Европа..

Вярно, че Карбовски си пада ъндърграунд и не е много за масова консумация. Защото се предпочитат хубавите емигрантски приказки.
Карбовски напоследък ми прави все по-голямо впечатление. На много хора се струва краен в изказа, но до максимална степен показва малко по-неприятната, но неизменна част от живота сега.

# 1
  • София
  • Мнения: 2 160
Ето  за това го уважавам този журналист  newsm10

# 2
  • Мнения: 1 329
Какво разказа/показа?

# 3
  • София
  • Мнения: 62 595
Хванали са се целият екип и са ходили 2 месеца из Европа, но по черните пътища. Срещали са се с емигранти, които по всичко личи, че са на ръба на закона като работници. Обикновени хора, които са отишли да стават черноработници, почти роби, а изкараните пари изпращат на семействата си тук.

Тази серия беше за Неапол - къде и как живеят емигрантите там, какво работят, какво мислят, на какво се надяват. Беше нещо подобно на интервю с трима обикновени емигранти. Момиче и момче на по двадесетина години, един по-възрастнен мъж и момче на 16, което искаше да работи вместо да се върне в БГ на училище.
Много е трудно за разказване, защото до голяма степен въздейства и начинът на изразяване на Карбовски и какви въпроси задава на хората.

# 4
  • Мнения: 14 486
на мен също са ми писнали тези тъпотии на битиви за "другата българия", много ме дразнят и никак не ми действат стимулиращо техните разкази.
Карбовски за мен също е "краен" в израза, но е може би единствения, който казва истината такава каквато е. явно държавата и положението ни е много долно, че неговите цинизми да го описват най-точно.
на мястото на "отечествен фронт" ли го дават?

# 5
  • София
  • Мнения: 62 595
Да. То пак си е Отечествен фронт.

Някак най-наивно ми се искаше да показва изключенията. И аз съм чувала много за цели семейства, които са разделени по този начин, или по-лошо - и децата им са там сред мизерията.

# 6
  • Мнения: 6 167
на мен също са ми писнали тези тъпотии на битиви за "другата българия",...... който казва истината такава каквато е.

'и другата българия' и карбовски са истина.
живи хора с техните съдби.
това ти коя истина предпочиташ и кое те дразни и ласкае е друга опера.

между другото тук пише един автор - казва се календеров, неговите пътеписи за европа и бг емигранта от чергата на тези които е показал карбовски са много забавни/трагични. зависи от коя страна на тази реалност си.

# 7
  • София
  • Мнения: 62 595
И тази вечер серията беше много добра - за жените на гурбет.
Направи ми впечатление едно нещо, което е нещо като национална, уникална черта. Това, че тук жертвоготовността на майките (и родителите) стига дотам, че те искат да продължават да отглеждат децата си и да им дават разни материални неща (наречени помощ) на вече възрастните си, пораснали деца, които имат свое семейство и би трябвало да се оправят сами.
Зная за поне една жена (позната), която е прекарала дълги години да работи в чужбина, най-често като прислужница, болногледачка..., изобщо най-тежката и робска работа, за да събере пари, които да праща на женените си деца в БГ. И то за да може да им купи апартамент.
Поне за мен е пълно безумие. Ако изобщо трябва да се ходи на гурбет, защо това не го правят младите, за да мога да помагат на родителите си. Сякаш в БГ всичко е обърнато наопаки на логиката и здравия разум, ако щеш и обратно на природата.
И други неща ме впечатлиха, но е трудно да се предадат с думи. Заслужава си да се гледа.

# 8
  • Мнения: 25 571
Хм, това, че родителите помагат на децата си не ме шокира толкова, колкото фактът, че повечето жени там имат здрави и прави мъже, които си живуркат тук и или работят за без пари, или чакат на жените си да ги издържат. Ето, това не мога да проумея.  newsm78
Знам за доста такива случаи и не мога да се начудя. В повечето случаи на жените им писва да мъкнат търтеите на гръб, хващат си някой там и... Ето как им излиза име на жените-гурбетчийки, че са курви!  Mr. Green

# 9
  • Мнения: 6 167
Зная за поне една жена (позната), която е прекарала дълги години да работи в чужбина, най-често като прислужница, болногледачка..., изобщо най-тежката и робска работа, за да събере пари, които да праща на женените си деца в БГ.....И други неща ме впечатлиха, но е трудно да се предадат с думи. Заслужава си да се гледа.

не е само 'българска черта'.  жената, която работи у нас е от румъния , на 56г е, издържа едната си дъщеря в румъния, която е студентка.
при всички положения кака сийка пак е права - мани децата, ами мъжете!? Shocked
той си кюта на дивана, тя бърше старчески задници някъде си.
такива жени са много, много зле, защото освен, че работят тежък труд и идват от съвсем друг бекграунд ( имали са образование, работа и сега са пенсионирани напр), на тази възраст много трудно научават езика.
изолирани са, добре, че се намират ( обикновено в някоя евангелска църква) с други сънароднички.
бързо се научават, обаче, кое къде може да се получи безплатно или почти безплатно.
и изобщооо, вместо да си стои вкъщи пред телевизора и да гледа 'дързост и красота' , тя тръгнала по света да изкара някое евро... нямам думи.


имам една позната, майка й беше на гурбет в италия. освен, че издържаше цялото семейство, те дори не знаеха къде е  майка им. познатата ми ме питаше ' абе... как се казваше тва бееее... ' .  ooooh!

# 10
  • Мнения: 516
Всеки сам избира съдбата си. Нямаме право да ги съдим. Емигрантите са нормални хора, които сами  са избрали този живот. Всеки преценява компромисът, който може да направи и целите, които да гони.
Харесвах Карбовски. Но той отдавна не е ъндърграунд. А просто поредният "журналист", който търси евтиния скандал. Жалко. Имаше потенциал в него.

# 11
  • София
  • Мнения: 62 595
Умът ми не го побира. Не мога по никакъв начин да си представя родната си майка (и за баща ми също), така да се каже, на стари години да си напуснат дома и да работят в чужбина, за да ме издържат. То, недай Боже, всичко може да се случи, но не бих могла да изтърпя такова нещо. И то в повечето случаи става въпрос за някакви тъпи апартаменти, коли и други подобни. Не зная какво  ще правя, но не бих позволила това да се случи с родителите ми.

# 12
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Хм, това, че родителите помагат на децата си не ме шокира толкова, колкото фактът, че повечето жени там имат здрави и прави мъже, които си живуркат тук и или работят за без пари, или чакат на жените си да ги издържат. Ето, това не мога да проумея.  newsm78

Точно. И аз имам лични наблюдения. А пък мъжът тук в България си хвана любовница и н-броя други контакти, които дори не са със статута на любовница. А той беше безработен.
Така да се каже, харчеше с кеф парите, изкарани от жена му в чужбина.

# 13
  • София
  • Мнения: 62 595
Това положение с мъжете пак може да е следствие на майчинските/родителски грижи. Синовете до последно са обект на обгрижване от майките си и после снахите трябва да станат като втора майка и да продължават. Така излиза, че сериозна част от мъжете продължават да се третират като деца. И какво да се очаква? Те или не знаят как да носят отговорност за семейството си, или много бързо се отказват да я носят. И накрая жената на работа, той навсякъде, освен на работа.

# 14

Общи условия

Активация на акаунт