Кои манастири сте посещавали

  • 8 076
  • 51
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 520
Темата ми е открадната от друг форум. За което си признавам в самото начало.  Wink

Но понеже разходките по тия места носят особен заряд, а и това лято посетих няколко манастиира по няколко пъти и имам своите хубави впечатления, ще ми е интересно да прочета и за вашите.
Може и снимки.  Grinning

Аз винаги казвам, че без човек да е особено отдаден на вярата, отивайки в манастира - нещо го жегва.
И природата , и енергията, и въздуха - въобще има нещо особено прекрасно по тия места.

Аз няма манастир, който да съм посетила и да не ми е харесал. Точно поради гореописаните причини. Там винаги намирам някакво спокойствие и успокоение. Някакъв вътрешен мир. Поне за миг.

Това лято ходих до Рилския манастир, обожавам пътя към манастира. Влезе ли човек в отбивката попада на този равен, прав път, заобиколен от двете страни с дървета, хвърлящи шарена сянка на пътя.
Красота, още от там.

Бях и до Роженския. Там посещението ми беше за първи път и останах очарована. Макар местните хора да разказват, че днес манастира не се стопанисва добре.

Ходила съм на Бачковския манастир. Също божествено място. Там винаги ходя с голямо удоволствие.

Кремиковския до София е също очарователен. И въпреки че човек като му кажеш Кремиковци - едно си мисли, ествествено, местността няма нищо общо.

Свети Мина, в кв. Бенковски също е много хубав.

Драгалевският - си е класика. Там София е просто като длан.

Черепишкият също е хубаво място, но може би, все пак на мен ме е направил най-малко впечатление.

Клисурският манастир Света Петка ми е особено легнал на сърцето. Там ходих по точно определен повод, с молитва за собственото си дете. И намерих мир и спокойствие. Разговарях с игуменката и и след този разговор си тръгнах някак с крила. И въпреки, че не мога да вярвам в такива чудеса, тогава тръгвайки си, знаех, че всичко се случва, и когато човек се моли и желае добро то рано или късно идва. Мястото е много красиво, а църквата - малка, спретната, с особен чар и енергия.

Преди години съм ходила и в Дряновкия, даже с преспиване там.
Местността е хубава, но предвид годините спомените ми са по-скоро младежки весели, отколкото съзерцаващи красивото.

Очарована съм от Аладжа манастир, макар и не лично посетила го, но една приятелка беше там преди месец и просто разказа и ни показа невероятни картини.

Страшно много ми се ходи до Гложенския. Гледала съм много туристически телевизионни разходки до там и мисля, че това човек трябва да види сам.

Като се замисля май това са - и спрямо сайта, имам доста още да пообиколя.
Но на някой от изброените се връщам с удоволствие пак, и пак, и пак. Very Happy

Последна редакция: ср, 24 окт 2007, 15:24 от monda

# 1
  • Мнения: 745
Миналата година ходихме до Дряновския и Соколовски манастири. И на двете места беше много хубаво  Simple Smile

# 2
  • София
  • Мнения: 581
Седемте престола- това е страхотно място има си и рекичка която е  чиста,за природата нямам думи.

# 3
  • Мнения: 5 228
SmaRT, наистина си струва да посетиш Гложенския манастир. Невероятна величествена гледка се открива още преди да влезеш вътре, всичко вътре е старо, автентично, все едно се връщаш в един съвсем друг свят. Това лято ходихме до там, не бях ходила от много години и останах очарована.
Троянският манастир - много красив, уютен, поддържан. Всяо лято ходим на разходка за един ден до манастира и винаги е прекрасно.
Клисурският манастри (над Банкя, не мога да се сетя как се казва) - спокойствие, невероятна гледка към околните хълмове, красив панорамен път, съвсем близо до София. Става и за пикник.
Ходила съм и в Роженския, Рилския, Германския, Св. Мина, Баочковски, драгалевски.... Навсякъде ми е харесало.

Скоро искам да посетим Кремиковския и Етрополския манастири.
Тук има интересно инфо:
http://www.bulgarianmonastery.com/bg/
http://bojentsi-hotel.balkanci.com/indexbg.php?id=8&PHPSESSI … 3561657239501f7aa

# 4
  • Мнения: 1 937
Хубава тема. Напоследък много се заговори за религиозен туризъм.
Били сме из повечето манастири в България.
Обичам да се връщам в Батошевския, Преображенския, Къпиновския, Петропавловския...

Бих препоръчала Фрушка гора в Сърбия. Наричат я Света гора на Сърбия.
"В планината Фрушка гора, между реките Сава и Дунав, на сравнително малка територия преди пет века е имало уникална група от тридесет и пет манастира. Те са построени в периода между 15 и 18 век. Архитектурата и съхранените там произведения на изкуството показват интересно смесване на сръбската средновековна култура със западноевропейски традиции. Петнадесет от манастирите са запазени до днес – Крушедол, Петковица, Раковац, Велика Ремета, Дивса, Ново Хопово, Старо Хопово, Язак, Мала Ремета, Гръгетег, Беочин, Привина Глава, Шишатовац, Кувезедин и Връдник-Раваница."

# 5
  • Мнения: 2 839
Там съм кръщавана!
Място, съхранено от масовата комерсиализация по църкви и манастири  Heart Eyes Честно казано, на другите се дразня и не ходя вече.

Verdad, кажи за Батошевския и Петропавловския

# 6
  • Мнения: 1 937
Батошевският, скътан е в гори тилилейски, на пътя между Севлиево и Априлци.
Петропавловският манастир (Лясковски), близо до Търново. Направо е кацнал на Арбанашкото плато. Има огромна, внушителна камбанария.

Сръбските манастири, които сме посещавали:
Ново Хопово
Беочин
Крушедол
Грегет

# 7
  • Мнения: 2 839
Всъщност, на Роженският бих отишла отново

От тези извън България в Мелк, Австрия и Свети Наум до Охрид

Последна редакция: нд, 16 сеп 2007, 16:45 от DiVA

# 8
  • Мнения: 4 451
Посетила съм малко манастири, за което много съжалявам. Иска ми се да имам повече възможност да пътувам...
На Рилският манастир ходих като ученичка. Имам прекрасни впечатления, и как ми се ще да се върна там отново.
На Бачковският манастир съм ходила няколко пъти, наблизо ни е. Там кръстихме голямата ми дъщеря.
Последно посетих Кукленския манастит "Свети Козма и Дамян" и много ми хареса. Запазил автентичността си. Там пък кръстихме малката щерка. Wink
И май това е. Confused

# 9
  • Мнения: 2 631
Много сме посещавали.

Килифаревският ми е фаворит - женски, подреден, с много цветя манастир. Peace

Соколовският също е прекрасен! Peace

Дряновски, Рилски, особено Бачковски - не са ми по вкуса - много комерсиализирани, много сергии, гащи, меродии и пр., докато стигнеш до обителта... Naughty

Ще следя темата с интерес!
Grinning

# 10
  • Мнения: 3 622
Много манастири съм посетила и всеки един от тях ме е очаровал по различен начин, надявам се да не пропускам някой. На някой от тях съм била по няколко пъти
- Рилски манастир
- Роженски манастир
- Бачковския манастир
- Дряновския манастир
- Аладжа манастир
- Килифаревския манастир
- Арбанашки манастир
- Сопотски манастир
- Троянския манастир

# 11
  • Cофия
  • Мнения: 1 212
Аз също обичам да посещавам манастири.
Била съм няколко пъти в Рилския манастир,
св.Мина - ходя поне веднъж в месеца, там за мен наистина има някаква енергия,
Владайския манастир,
Драгалевския,
Троянския,
Роженския,
Рупите съще веднъж преди много години

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 23 668
Само казвам. Манастира над Габрово не е Соколовски, а СОКОЛСКИ. Няма В в името.
А аз не понасям бабите от метоха в Сопот. И метоха не понасям. Тук са два манастирите - Метоха и Манастира. Навремето (по дядово Вазово време) Метоха е бил женски, а Манастира е бил мъжки, обаче сега и двата са женски.
Тази година само няколко видях, въпросния Соколски, Дряновския, Троянския. Посещенията си в двата сопотски манастира не ги броя, защото през ден през два влизаме с малкия. Той много им харесва чемширите (ако мога да го разбера този младеж....) Rolling Eyes

# 13
  • Мнения: 1 725
Наистина атмосферата в манастирите е по-особена...действа успокояващо.

В България съм била в Рилския и Роженския манастир и двата са по своему очарователни. В Драгалевския за съжаление една фанатизирана монахиня не ме пусна да влезна.

В чужбина голямо впечатление ми направо манастирът Kloster Eberbach,  в него са снимани сцените от филма "В Името на розата". Намира се в близост до Франкфурт и горещо го препоръчвам за посещение, доста по-различно е от нашите манастири. 

# 14
  • Мнения: 2 839


В чужбина голямо впечатление ми направо манастирът Kloster Eberbach,  в него са снимани сцените от филма "В Името на розата". Намира се в близост до Франкфурт и горещо го препоръчвам за посещение, доста по-различно е от нашите манастири. 
А действието всъщност се развива в Мелк  Laughing

# 15
  • Мнения: 794
Посещавала съм по-големите, но съм чувала, че Гложенският бил най-зашеметяващ...

Много бих искала да го видя.

Ако някой е ходил и има снимки, моля публикувайте!
Също можете да добавите инфо дали сте нощували там, или някъде в околността... Simple Smile


Бачковския ми се трува най-уютен, но може и да съм пристрастна, защото имам сантиментални спомени от него и околността му ....

Дряновския - невероятни скали зад него...

Соколски - красив е и там има чудесна гледка...

Троянски - през зимата е вълшебно...

Рилски - класика в жанра. Музея ме изненада приятно...

Какво не ми харесва - такса 5 лв за снимки, осветените кръстчета и т.н.... много е дразнещо това печелбарство...

Последна редакция: пн, 17 сеп 2007, 15:22 от Samantha Jones

# 16
  • Мнения: 3 251
Ходила съм и до Гложенският/преди 10-тина години/, наистина е красив, поизморихме се доста от пътя, но си заслужаваше...
Посещавала съм Бачковския, Дряновския, Роженския и Троянския, на Рупите, Ресиловския и Рилския - последните три- тази година, разочарована съм от Рилския-всичко е обърнато на търговия там... Преди години не бе така...Грозно някак си ми се видя на такова свято място...

# 17
  • Мнения: 2 839


Ако някой е ходил и има снимки, моля публикувайте!

Всички манастири ги има в сайта, който пусна Verdad /добре, че ни е тя  Heart Eyes/ - http://bulgarianmonastery.com/bg/

# 18
  • Мнения: 1 725
А Рупите всъщност манастир ли е? Била съм там преди време, но мисля че е църква ...

# 19
  • Мнения: 1 937
Всички манастири ги има в сайта, който пусна Verdad /добре, че ни е тя  Heart Eyes/ - http://bulgarianmonastery.com/bg/

Не съм аз, не съм аз! Фукла го даде! Simple Smile

В Рупите се намира църквата "Св. Петка". Там не съм била.

Гложенският манастир е красив. Казват, че при ясно време от мястото, на което е разположен се вижда р. Дунав (на мен не ми се е случвало, но вероятно щото съм късогледа Wink). Особено интересни са историите свързани с Васил Друмев и Васил Левски, които може да чуете там.

# 20
  • Мнения: 5 228
Пропуснах Княжевския манастир - вълшебно място, действащ женски манастир. Може да се посещава само в неделя.

# 21
  • Мнения: 1 520
Ами Рупите  не са манастир, те си се водят местност.
Но е вълшебно - много поддържано и подредено.
Бяхме там август месец, като ходихме в Сандански.

МНого красиво място, много.

# 22
  • Пристанището на шейсетте кораба.
  • Мнения: 239
Ходила съм в Рилският, Бачковският  и Троянски за тях се сещам в момента
Миналата година отидохме случайно в  Петропавловски (Лясковски) манастир,
 много ни   хареса  и кръстихме детето там .
Тази година   го посетихме отново 
Прекрасно място
Догодина  живот и здраве ще  отидем пак

# 23
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 181
Доста от манастирите в България сме посетили, повечето от тях - по няколко пъти.
Последният посетен е Троянския - кръстихме малкия там в средата на август.

В Гложене ходим най-често. Мъжът ми е израснал там. Тук съм се опитала да снимам манастира от колибата (къщичка в Балкана), не че нещо се вижда. Обаче други снимки не намерих Confused То, човек там където най-често ходи, обикновено вече и фотоапарат не носи (или поне аз) Blush
Мъжът ми твърди, че е виждал Дунав от манастира. Той му казва мОнастир.

# 24
  • Мнения: 375
До Драгалевския най често ходя, иначе Рилски, Седемте престола - там ходех като малка, Аладжа манастир. Май за други не се сещам сега  Thinking

# 25
  • София
  • Мнения: 10 825
Рилския - разбира се, Аладжа манастир, Св. Мина, Гложенския манастир - много ми хареса, Троянския манастир, Германския манастир, Соколския - очаровани сме от него и там ще кръстим Дани след няколко месеца, Дряновския манастир - разочарована съм - влязоха търговците в храма Confused Поне преди 2 години беше така, много се надявам нещата да се променят.


За тези се сещам в момента, а съм сигурна, че има още доста

# 26
  • Мнения: 3 447
Много са, със сигурност няма да мога да изброя всичките. Общо взето, отдадохме се на "манастирски туризъм" след като се роди детето, заради достъпността с кола  Simple Smile
Освен изброените дотук, интересни са ми Земенският (с много стара църква), Разбоишкият край Годеч (църквата е вградена в скалата), Лопушанският до Чипровци, Араповският до Асеновград.... ще допълвам сигурно.

# 27
  • Мнения: 2 936
последните години само Рилски,Троянски и Гложенски...

# 28
  • Мнения: 374

[/quote]
Всички манастири ги има в сайта, който пусна Verdad /добре, че ни е тя  Heart Eyes/ - http://bulgarianmonastery.com/bg/
[/quote]

Не са всички в този списък. Има още много манастири в България, но няма, списък или сайт за всички едновременно.

# 29
  • Мнения: 2 255
Била съм в доста...за съжаление не във всички  #Crazy
- Рилския манастир
- Арбанашки манастир
- Капиновски манастир
- Мердански манастир
- Черепишки манастир
- Шипченски манастир
- Седемте престола
- Аладжа манастир
- Драгалевския манастир
- един действащ в Младост /незнам как се казва...майка често ме водеше там/
- Роженския манастир
- Клисурския Св.Петка (над Банкя)
Всичките са невероятни и наистина човек се чувства зареден на тези места  Peace но определено към последните два имам по-специални чувстава   Kissing Heart
За мен Роженския се намира на едно от най-красивите места и винаги обичам да се връщам там, изпълваме едно усещане, че мога да се справя с всичко  thumbsup
А на Клисурския кръстихме малкия  Praynig мястото е невероятно, не комерсиализирано, и бабката игуменка е страхотна   yes

# 30
  • Мнения: 402
Била съм на доста места:
Рилски манастир - по време на сватбеното ни пътешествие, в един прекрасен зимен ден с много сняг и слънце
Бачковски манастир -  редовно, че ни е близо
Троянски- по време на едно от екскурзионните ни летувания в троянския балкан
Соколски - преди две години заедно с Габрово и Етъра, впечатлена съм от градините и чистотата там, и от чешмата в двора
Роженски - пак на сватбеното ни пътешествие, бяхме сами в целия манастир, много ни се радваха, даже ни почерпиха
Аладжа - това лято, за съжаление можеше да се види само донякъде, ремонтираха стълбите
Женския манастир над Калофер - малко над него започва най-красивата еко пътека, която съм виждала - "Бяла река"
Св. Петка над Асеновград - като дете са ме водили няколко пъти там, има скривалище на Васил Левски там, и огромни поляни
Ох, сигурно има още, но на прима виста това се сещам, за съжаление повечето ми снимки са на хартиен носител, та не мога да ви покажа нагледно.

# 31
  • Мнения: 2 591
и аз на много манастири съм ходила Rolling Eyes най-вече като студентка, бях си купила една книжка "манастирите в България" и си отбелязвах къде съм била и къде искам да отида, но я дадох на един приятел на брат ми, който и до ден днешен твърди, че ми я е върнал #Cussing out та си изгубих ценната книжка, но наистина е ценна, ако си я намерите, препоръчвам я горещо  Peace има и кратко описание на всеки манастир.......

# 32
  • Countryside
  • Мнения: 11 628
Рилски, Бачковски, Дряновски, Роженски, Соколски, т.е. най-масовите  Mr. Green Манастирът в с.Кабиле ( до древното селище Кабиле),  Атонските манастири с корабче  Mr. Green ми май това за сега  newsm78

# 33
  • Мнения: 2 631
Дона ме подсети за Араповския!

Впечатлява ме, как е построен наслед поле, а не в закътано гористо място.

Един от любимите ми!

# 34
  • София
  • Мнения: 3 249
Хехе, а колко от вас могат да се похвалят, че делят една ограда с манастир Simple Smile Става въпрос за Св. Трисветители в Орландовци-там кръстихме Хриси.
Била съм и в Драгалевския, Св. Мина, Рилски манастир, Роженски манастир, Бачковския, Дряновския, Келифаревския, Ивановските скални манастири, Св. Петър и Павел(лясковския - там аз съм кръстена Simple Smile ), Троянския, в Младосткия(аз също не му помня името), Германския ( мъжа ми беше войник в поделението над него Simple Smile )...Ох има и други, но сега в момента не мога да се сетя.

# 35
  • София
  • Мнения: 2 686
Ммм, супер темичка!
- Рилски манастир - Поне веднъж годишно ходим до там. Последните години все през зимата, когато е наистина уникално красиво.
- Бачковския манастир - за съжаление само веднъж като малка, но сме се наканили да отидем скоро.
- Дряновския манастир - Много ми е любим! Това е манастира, който най-много съм посещавала. За съжаление тук чета, че нещо не е добре в последно време.
- Етрополски манастир - Много е красив и някакси толкова уютен... Последния път, когато го посетихме бях бременна, беше пролетта и с мъжа ми си мечтаехме следващия път да сме с едно малко детенце, което да пълзи в страхотната морава между красивите цветя. А пролетно време задължително трябва да се види водопада под манастира. Когато е пълноводие е разкошотия (и стават много готини снимки под водопада  Laughing)
- Клисурски манастир Св. Петка - Най-любимия ми около София. Поне веднъж месечно сме там.
- Кремиковски манастир - Също много често го посещаваме, много ни допада.
- Св. Мина - Много е пренаселено и не ни харесва.

# 36
  • София
  • Мнения: 1 783
Един от неспоменатите тук - Калоферски. Не е известен, женски манастир, в самия град . Имаше невероятна градина, създава чувство за дом. А една прегърбена като питанка монахиня като взе да бие клепалото- цялата настръхнах.

# 37
  • София
  • Мнения: 3 249
Пропуснах Чекотинския манастир до село Калугерово, Правешко

# 38
  • Мнения: 109
1. Басарбовски манастир - Намира се на 10 километра от Русе в долината на река Русенски Лом. Това е единствения действащ скален манастир в България и ако не бъркам и на Балканския полуостров. Съответно и Ивановските скални манастири  ( които са паметници на културата и не са действащи)
2. Рилски манастир
3. Бачковски манастир
4. Троянски манастир - Слагам ги под един знаменател не само защото в тях се намират 3-те чудотворни икони , най- популярните са , но и най - комерсиализирани.
5. Соколски манастир -  Манастирите около В.Търново са много и на повечето сме ходили
6. Капиновски манастир
7. Килифаревски манастир
8. Плаковски манастир
9. Преображенски манастир
10. Лясковски манастир - там кръстихме децата.
11. Арбанашки манастир - Пълен с куп забранителни табели.  За да влезеш в църквата трябва да четеш   20 мин. забрани какво не трябва да правиш. Не знам сигурно са прави и така трябва.
12. Дряновски манастир -
13. Патриаршески манастир - Много добре поддържан. Има аязмо което е лековито.
14. Мендарски манастир - Ако стигането до входа се брой , защото на отиване и на връщане от Елена се опитахме да го посетим ,но беше заключено.
15. Горнооряховски манастир - Малко ,но с приятна атмосфера. За съжаление за него се грижи само една възрастна монахиня на която едва и стигат силите.
16. Роженски манастир- Имаха много хубава градина около манастира където гледаха фазани. А  гледката към Мелнишките пирамиди е уникална.

 Срамота не съм ходила на Аладжа манастир трябва да се коригирам и да го посетя.

Последна редакция: вт, 25 сеп 2007, 23:56 от koral4e

# 39
  • Мнения: 685
Скоро посетихме Клисурски манастир Св. Петка близо до Банкя.
Приказно място не съм подозирала, че съществува.

Някой посещавал ли е Чепърлянски манастир??? По пътя към Калотина...

# 40
  • София
  • Мнения: 2 530
 1. Бачковския манастир
 2.Троянски манастир
 3.Гложенски манастир
 4. Тетевенски манастир
 5.Арбанашки манастир " Успение Богородично"
 6.Арбанашки манастир "Св. Никола"
 7.Дряновски манастир
 8.Мелнишки манастир
 9.Кръстовогорски манастир
10.Роженски манастир
11.Бистришки манастир " Св. Петка"
12.Дивотински манастир
13.Драгалевски манастир
14.Дървенишки манастир
15.Кладнишки манастир
16.Клисурски манастир " Св.Петка"
17.Люлински манастир
18.Обрадовски манастир
19.Самоковски девически манастир
20.Седемтте престола
21. Рилски манастир
22. Аладжа манастир
И сигурно още много за, които не се сещам сега.

# 41
  • Мнения: 374

Някой посещавал ли е Чепърлянски манастир??? По пътя към Калотина...


Да, аз съм ходила в Чепърленския  "Св. Петка", XIX век, действащ, без монаси; храмов празник 14 октомври.
Наблизо са Букуровския и Разбоишкия манастири. Много красива местност, пътищата са малко кофти, но ... заслужава си да се видят.
Била съм в много манастири, доста от тях са посочени от всички вас, но никой не е споменал например Кукленския манастир край с. Куклен, Ресиловския е хубав, нов м-р, Врачешкия и Мъглижкия също са много красиви, и много други...

# 42
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
-Рилски манастир
-Седемте престола
-Дряновски манастир
-Роженски манастир
-Троянски манастир

   newsm78И май са само това???А и един в самоков имаше,но не му помня името. Rolling Eyes

# 43
  • Мнения: 685

Някой посещавал ли е Чепърлянски манастир??? По пътя към Калотина...

Да, аз съм ходила в Чепърленския  "Св. Петка", XIX век, действащ, без монаси; храмов празник 14 октомври.
Наблизо са Букуровския и Разбоишкия манастири. Много красива местност, пътищата са малко кофти, но ... заслужава си да се видят.

Leoni мога ли да помоля за упътване как се стига до Чепърленски манастир?!
Някой знае ли?  baby_neutral

# 44
  • Мнения: 1 937
Карта на манастирите около София.
До Чепърленския манастир може да се стигне през Годеч или Драгоман.

Ако се отправите в тази посока, наистина не пропускайте и другите два, които се намират наблизо - Букуровски и Разбоишки. 

# 45
  • Мнения: 374
Карта на манастирите около София.
До Чепърленския манастир може да се стигне през Годеч или Драгоман.


 Peace

# 46
  • Мнения: 436
Посетили сме :
- Рилския манастир
- Дряновския манастир
- Троянския манастир
- Роженския манастир
- Седемте Престола
- Черепишкия манастир
- Лопушански манастир
- Чипровски манастир
- Клисурски манастир (Св. Св. Кирил и Методий - по пътя към Вършец)
- Добридолски манастир
- в Трявна -метох ли е или манастир, не знам
- в Сопот - метоха
- в Шипка - църквата и манастира

# 47
  • Мнения: 795
Посетила съм Рилския, Бачковския и Роженския манастир.

# 48
  • София
  • Мнения: 581
Рилския,Бачковския,Седемте престола 

# 49
  • Мнения: 678
Бачковски
Мъглижки
Рилски ( като малка )
Сега с малката обикаляме с колата на пътешествия със сигурност ще увелича списъка  Blush

# 50
  • Мнения: 502
Рилския, Бачковския ,Роженския манастир, Дряновския манастир
, Троянския манастир,Шипка - църквата и манастира, Капиновски, Преображенски, Килифаревски, Соколски манастир, на отец Саръев в Кърджали,Аладжа манастир, Басарбовски манастир,
Лясковски манастир .
 Най - вероятно има и други, но в момента не се сещам.

# 51
  • София
  • Мнения: 376
Рилския, Троянския, Бачковския, Клисурския /до Вършец/, Дряновския, Рожендсия, Св. Мина, Драгалевския

Общи условия

Активация на акаунт