Кога проговориха децата ви?

  • 1 740
  • 34
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 580
Започвам да се притеснявам дъщеря ми е вече на 1год.5м. и почти нищо не казва с изключение на мама, тата, баба, бебе и това е.

# 1
  • София
  • Мнения: 819
А ти какво очакваш от толкова малко дете - да си знае трите имена и ЕГН ли? И коя поред е тази тема за проговарянето? newsm78

# 2
  • Мнения: 532
Не се притеснявай.За всяко дете е различно.
Дъщеря ми казваше тати,баба,мама и кака на 11м - 1 г.
Сега вече си водим разговори и дори държи на своето,но пук имам приятелка,чието момченце е с 5 месеца по-голямо,но не казва дори мам.
Така ,че спокойно.Като е готова тя ще проговори.

# 3
  • София
  • Мнения: 580
Пети,след като не ти е приятна темата никой не те заставя да пишеш в нея.
Лориан благодаря ти

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 10 807
След 2 седмици Тери става на 2,но думите и са не повече от 20-25,като половината само аз ги разбирам.За изречения не говоря въобще-те обикновено са от 2 думи:Тети па/Тери падна/,тати пи/тати спи/...,май не се сещам друго.И това говорене започна преди 2-3 месеца.Преди това почти нищо не казваше.Иначе китайския го владее перфектно и чете вестници,книги.... Laughing

# 5
  • Мнения: 1 640
  На 1г.+-ползваше около 10 дими.На 1ги 6 мес.-около 20 думи.На 2 г.-изречения от по 2 или 3 думи.Отпусна се много в говоренето след навършване на 2г.

# 6
  • Мнения: 6 164
И сина ми е на същата възраст, но грам не се притеснявам. Да е на 4г. и да не говори - тогава бих.
И той казва само мама, тате, баба, дай, икам, иж (виж), айде, баге (багер) и то последните 4 рядко. Wink

# 7
  • Мнения: 8 999
Дъщеря ми започна да съставя прости изречения чак след като навърши две години. Синът ми, като второ дете, черпещо опит от кака си, на 1г. и 2-3 месеца боравеше със сложни изречения и ломотеше непрестанно. В яслата госпожите му казваха "Професора".
Та, исках да кажа,че всяко дете е различно, а огромно значение има и контактът с други деца, които са малко по-големички. Явно обменът на информация между деца е по-плодотворен, отколкото между дете и възрастен.

# 8
  • Мнения: 9 892
синът ми е от тези, дето не казват дори "мама". Надявам се като тръгне на училище, да го научат на всичко  Mr. Green

# 9
  • Мнения: 14 133
Моят юнак проговори след второта годинка.

# 10
  • Мнения: 366
Моята дъщеря я дадох на ясла на 1г и 2месеца, казваше 10-15 думички и тъкмо започваше с опитите за изречения. По това време отказвахме бибирона и помня първото й по-дълго изречение, което си е подвиг за тая крехка възраст, при това изречено с невероятен патос. Та значи изречението е към баща й, който отказва да й върне биберона: Да го бибито бе татеее! Joy
На година и половина вече не можеше да й се затвори устата. Общуването с по-големи деца в яслата си оказва влияние.

# 11
  • София, център
  • Мнения: 3 455
В момента говори абсолютно всичко, изведнъж, може би в рамките на месец два се отприщи!

Не се притеснявай, всяко дете проговаря по различно време.

# 12
  • Мнения: 1 172
На 2год 6 мес - имаше 10-20 - максимум 30 думи в речника си (част от тях разбираеми само за нас, не и за непознати)
На 2год 8-9 мес - започна някакви изречения да реди, увеличи значително думите в речника си

Сега - на 2 год 10 месеца - може да повтори всичко (не винаги правилно и ясно), което му е интересно. Освен изреченията по модел, започна да прави и свои собствени. Даже взе и със "защото"  (от неговата уста "тото") да ги свързва. И започна да преразказва чужда реч. Например "Тате, мама каза да ходя да спя", което от него звучи така "Тате, мама каза одя спя."  Предлози не ползва, или ги ползва изключително рядко. Знае текстове на песни и кратки стихчета, но си ги казва по негов си начин (в никакъв случай не е ясно, отчетливо и разбираемо за всички). Определно вече може да се водят някакви  диалози с нас, а понякога и с непознати успява да се разбере.

Мисля, че с това темпо поне още 5-6 месеца ще си изчиства говора.

# 13
  • Мнения: 917
ми тя и мойта не говори. от 2 месеца ходи на ясла, та там покрай децата, почна да бръщолеви някви несвързани. казва само някой думички, които ние й прозинасяме с интонация - люля баля, чао, пуф паф, благодаря /дабогда - ама мн се чудих какво е това/ и това и то от няколко дни насам. иначе е голяма певица, тона го докарма, ама думите....

# 14
  • София
  • Мнения: 580
Благодаря ви момичета,но нали знаете като дойде родата и почнат- ау това дете не говори ли още- и  завъртят един гаден поглед. #2gunfire

Общи условия

Активация на акаунт