Майчинството счетоводно - 5

  • 74 460
  • 1 372
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 420
Благодаря за бързия отговор  bouquet Значи тази сума трябва да я плащам всеки месец доката изляза в болничен?И каква му е файдата да се осигурявам на по-висока заплата?Другия вариант е да си се осигурявам на мрз.И какво майчинство ще взимам ако заплатата ми е 500лв.?

# 46
  • Мнения: 420
Сега от 01.10 ще ги намалят или ще ги увеличават ?

# 47
  • Мнения: 133
здравейте!
имам следния въпрос. моя приятелка е бременна във втория месец. напуска настоящата си работа, на която до момента е осигурявана на минимална заплата. ще бъде назначена фиктивно в друга фирма, като осигуровките ще си заплаща сама. та въпросът ми е каква част от заплатата отива за осигуровки, тъй като момичето ще си ги вади от джоба, без да работи всъщност. да речем ако бъде осигурявана на 400 лв?

Нека да изчакаме 1 октомври.  Wink
После ще има промени и от 1 януари.

Някой би ли ми казал за какво иде реч.Какво се очаква да се гласува?

# 48
  • Мнения: 12
Здравейте , някой може ли да помогне newsm78
на 13.10.2007г. ми изтичат 315 дни и искам да прехвърля майчинството на майка ми , аз съм по стария ред и си получавам парите от работодателя, така попълнихме прилож. 2 и прил. 3 и майка ми на писа заявление както и казаха от нейната работа и сега в нейната работа искат още декларации и документи ,но и те не знаят какви . Моля ако някой може да ми изпрати къде в закона пише кой какво попълва за да го дам на майка в работат за да си се оправят те много много благодаря Grinning

# 49
  • Мнения: 9 050
здравейте!
имам следния въпрос. моя приятелка е бременна във втория месец. напуска настоящата си работа, на която до момента е осигурявана на минимална заплата. ще бъде назначена фиктивно в друга фирма, като осигуровките ще си заплаща сама. та въпросът ми е каква част от заплатата отива за осигуровки, тъй като момичето ще си ги вади от джоба, без да работи всъщност. да речем ако бъде осигурявана на 400 лв?

Нека да изчакаме 1 октомври.  Wink
После ще има промени и от 1 януари.

Някой би ли ми казал за какво иде реч.Какво се очаква да се гласува?

От 01.10 се очаква да има промени в процентите на осигуровките. А през ноември всяка година се гласува бюджета за ДОО, в който се определят МРЗ, обезщетението за отглеждане на дете и евентуално отново промени в процентите на осигуровките. Освен това очакваме и промените в ЗДДФЛ, за да видим какво ще се случи с ДОД. Дали ще стане плосък или не.

# 50
  • Мнения: 9 050
Здравейте , някой може ли да помогне newsm78
на 13.10.2007г. ми изтичат 315 дни и искам да прехвърля майчинството на майка ми , аз съм по стария ред и си получавам парите от работодателя, така попълнихме прилож. 2 и прил. 3 и майка ми на писа заявление както и казаха от нейната работа и сега в нейната работа искат още декларации и документи ,но и те не знаят какви . Моля ако някой може да ми изпрати къде в закона пише кой какво попълва за да го дам на майка в работат за да си се оправят те много много благодаря Grinning

Ами и аз не знам какви. Какво значи това искат още декларации, но не знаят какви? Може ли да не знаеш какво искаш? Щом сте заварено положение, това което сте попълнили е достатъчно. Това се изисква. Ако работодателят на майка ви си има допълнителни изисквания, той трябва да знае какви са му изискванията. Не може да имаш изисквания, обаче да не знаеш точно какви са. Евентуално това, за което аз се сещам е декларация, че детето не е дадено на ясла, че не е дадено за осиновяване и че не ползвате детегледачка по програмата " В подкрепа на майчинството ". Можете да погледнете Приложение № 3 от Наредбата за изплащане на помощите от ДОО и да попълните една декларация, в която да декларирате обстоятелствата в това приложение. Но самото приложение няма нужда да попълвате, защото то се попълва, когато помощите ще се изплащат от НОИ.

# 51
  • Мнения: 207
Здравейте,
Много се радва, че има хора като вас които да помогнат на нас "незнаещите". Въпроса ми е следният. Принципно термина ми за раждане е 12.10.2007 до тогава ми е написан и 45-дневния болничен. Но на 02.10.2007 ми предсоти секцио. Т.е. следващия ми болничен ще бъде издаден с дата 02.10.2007 предполагам. Дали това няма да е проблем за пред НОИ. Тъй като вече веднъж имах проблеми с тях заради дати. Благодаря предварително за отговорите.

# 52
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте,
Много се радва, че има хора като вас които да помогнат на нас "незнаещите". Въпроса ми е следният. Принципно термина ми за раждане е 12.10.2007 до тогава ми е написан и 45-дневния болничен. Но на 02.10.2007 ми предсоти секцио. Т.е. следващия ми болничен ще бъде издаден с дата 02.10.2007 предполагам. Дали това няма да е проблем за пред НОИ. Тъй като вече веднъж имах проблеми с тях заради дати. Благодаря предварително за отговорите.

И при нормално ражване няма гаранция че ще родите на термина. Отпуска се брои от първия ден на болничния лист издаден 45 дни преди определения термин в размер на 315 дни. В третия болничен лист издаден от педиатъра на детето ще ви изравнят дните до 135, а за разликата ще подадете молба

# 53
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 377
Благодаря за бързия отговор  bouquet Значи тази сума трябва да я плащам всеки месец доката изляза в болничен?И каква му е файдата да се осигурявам на по-висока заплата?Другия вариант е да си се осигурявам на мрз.И какво майчинство ще взимам ако заплатата ми е 500лв.?
Сега от 01.10 ще ги намалят или ще ги увеличават ?

Чака се намаление с 3 % на осигурителните вноски.

Иначе ще получаваш около 400 лева обезщетение за бременност и раждане за 315 дни, или около 10.5 месеца. Всеки си преценява "файдата".

# 54
  • София
  • Мнения: 615
Като гледам хора се водят 'фиктивно' на работа, за да вземат по-високи майчински, просто съм се хванала за главата и се самосъжалявам, че съм толкова честен данъкоплатец и държавен служител, ама то е защото съм закърмена в друга система, както и да е, да не спамя, а да премина към въпроса си.
В предната тема ми предложихте да прекъсна първото си майчинство и да се върна на работа, ако искам да се осигурявам на повече от МРЗ за второто дете, тъй като двете майчинства не се застъпват. Понеже дирекцията ми е 'европейска' и заплатите ни са двойни според едно ПМС, но на фишовете ни като основна заплата е записана единичната, а втората заплата подлежи на брой отработени дни, тоест от нея се приспада когато си в болничен или отпуск, означава ли, че и да се върна на работа всъщност няма да е голяма далавера, тъй като ще получавам 90% от ОЗ (=350лв.), което не е чак толкова повече от 180лв., имайки предвид, че мога да си докарвам и странични доходи от преводаческа дейност, например. Тъпото е, че до юли месец тази година ходих на работа общо 10 месеца, които жертвах от майчинството си за първото дете, а сега се оказва, че кел файда от тях, след като се гледат последните 6 месеца и е трябвало да 'планирам' по-точно бременността си, съобразно новите промени в закона. А и както момичето публикувало преди мен, в момента би трябвало, ако се върна на работа също да ми актуализират заплатата с 14% както на останалите, които имат атестации, но имам гадното усещане, че пак ще ме прецакат с някоя подобна измислица за дълго отсъствие по майчинство (довод, който използват всеки път когато пускат ДМС-та на всички останали с по-малък стаж от мен, но с ДМС в по-висок размер от моето). Е кажете, понеже всичко това се случва в държавната администрация, дали е правомерно?
А мислех да записвам и магистратура тази есен...

Обезщетението се калкулира от всичко, върху което ви се внасят осигуровки за фонд общо заболяване и майчинство, независимо от принципа, на който това заплащане се калкулира. Щом ви изплащат тези допълнителни пари, ако върху тях се внася тази осигуровка, те също влизат в обезщетението.
Zina St ,благодаря за отговора. Това значи ли ,че няма закони,нормативни документи в държавата и трябва да се осланяме на субективни еднолични решения.

# 55
  • София
  • Мнения: 615
Мили счетоводни майчета ,пак при вас решение ще диря.
Върнах се на работа преди изтичането на 2 год.на детето ми ,работя по служебно провоотношение и ме изненадаха с това ,че не ми актуализират заплатата според определените за бюджетната сфера проценти. Довода е ,че нямам атестация ,отсъствала съм повече от 1г. и нямало ведомството бюджетен излишък. Правомерно ли е това?

Правилата за актуализация на заплатите се определят вътре в самото ведомство. Ако за увеличение има изискване да сте работила през последната година - значи е правомерно. Всяка организация има право да си определя правила за увеличение на заплатите.
Грешка в цитата
Zina St ,благодаря за отговора. Това значи ли ,че няма закони,нормативни документи в държавата и трябва да се осланяме на субективни еднолични решения.
 

# 56
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 377
Мили счетоводни майчета ,пак при вас решение ще диря.
Върнах се на работа преди изтичането на 2 год.на детето ми ,работя по служебно провоотношение и ме изненадаха с това ,че не ми актуализират заплатата според определените за бюджетната сфера проценти. Довода е ,че нямам атестация ,отсъствала съм повече от 1г. и нямало ведомството бюджетен излишък. Правомерно ли е това?

Правилата за актуализация на заплатите се определят вътре в самото ведомство. Ако за увеличение има изискване да сте работила през последната година - значи е правомерно. Всяка организация има право да си определя правила за увеличение на заплатите.
Грешка в цитата
Zina St ,благодаря за отговора. Това значи ли ,че няма закони,нормативни документи в държавата и трябва да се осланяме на субективни еднолични решения.
 

Единствено има долен праг за възнагражденията и това е минималната работна заплата.

# 57
  • Мнения: 306
Здравейте. Искам да попитам следното:
При изчисляване на майчинството за база се взимат последните 6 месеца преди онези 45 дни преди термина. Ако в тези 6 месеца съм била в болнични, каква е базата, въз основа на която се изчислява майчинството?
Благодаря предварително!

# 58
  • Мнения: 1 817
ако сте имали болнични  през 6месечния период -болничните се изчисляват 6 м. преди болничните. Така че за база се взима и месеците от които се изчислени болничните. Май не можах много, много да го обясня....

# 59
  • Мнения: 9 050
Мили счетоводни майчета ,пак при вас решение ще диря.
Върнах се на работа преди изтичането на 2 год.на детето ми ,работя по служебно провоотношение и ме изненадаха с това ,че не ми актуализират заплатата според определените за бюджетната сфера проценти. Довода е ,че нямам атестация ,отсъствала съм повече от 1г. и нямало ведомството бюджетен излишък. Правомерно ли е това?

Правилата за актуализация на заплатите се определят вътре в самото ведомство. Ако за увеличение има изискване да сте работила през последната година - значи е правомерно. Всяка организация има право да си определя правила за увеличение на заплатите.
Грешка в цитата
Zina St ,благодаря за отговора. Това значи ли ,че няма закони,нормативни документи в държавата и трябва да се осланяме на субективни еднолични решения.
 

Разбира се, че няма закон, който да задължава работодателя да ти увеличава заплатата. Увеличаването на заплатите е субективно еднолично решение на работодателя. Ако е доволен от теб ( в твоя случай, ако покриеш необходимите критерии при атестацията ) - ще получиш увеличение. Ако не - няма да получиш. Не може да има закон, задължаващ работодателя да ти увеличи заплатата. Както няма закон, който да задължава работодателя да ти плаща определена заплата за определена длъжност. Както и Incandescent е казала, има минимална работна заплата и под нея не могат да ти плащат. Но от там натататък - има свобода на договарянето. За една и съща позиция можеш да получаваш и 200 и 2000 лева - колкото се договорите. Както и можеш да получиш увеличение, можеш и да не получиш. Законът задължава работодателя да ти плаща поне МРЗ, да ти плаща редовно и да ти внася осигуровките. Всичко друго е въпрос на договорка и на субективни еднолични решения. Което е нормално и логично.

Общи условия

Активация на акаунт