Мидена супа

  • 2 668
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 20
Знае ли някой как се приготвя.Аз за първи път чух за такава супа!

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
Мидена супа
Мидите измити добре и изчистени се слагат даврат докато се отворят.
Вадят се от бульона /който се прецежда/;чистят се от черупките;и се слагат в тенджера с2-3 л олио;и3-4 стръка пресен лук да се запържат.Изсипва се бульона и се оставя да поври докато омекне лука.Подправя се с черен пипер/смлян/ и сол.
След като се свали от огьня се застройва с 2 жълтъка 2-3 л кисело мляко и лимонов сок/на вкус/.

zlatinka

# 2
  • София
  • Мнения: 2 671
Ох, сега как ми се прияде любимата ми Чаудър (или Clam Chowder New England style)!!!
Това е една гъста мидена супа на оснаовата на сметана, най-лесно се прави с миди от кутийка, но тук ти превеждам една подробна рецепта за нея от сурови продукти:

NEW ENGLAND CLAM CHOWDER

Необходими продукти за 2 л. или 12 порции супа:

    * 5 кг. дребни миди с черупките,добре почистени и изплакнати, като изхвърляте отворените в сурово състояние миди
    * 6 парчета бекон, нарязан напряко на етнтички широки 1 см.
    * 4 с.л. масло=60 гр.
    * 2 средноголеми стръка праз, използват се само белите и светлозелените части от зеленчука, които се нарязват по дължина и се накълцват на ситно
    * 1 ч.ч. ситно нарязан лук
    * 1 ч. ч. ситно нарязана целина (твърдите части, а не листата)
    * 2 ч. л. ситно накъцан чесън
    * 6 клонки неизсъшена мащерка
    * 2 дафинови листа
    * 1 кг. картофи, обелени и нарязани на кубчета по 1 см.
    * 2 ч. ч. готварска течна сметана
    * 1/2 ч. л. черен пипер
    * 1 1/4 ч. л. или на вкус сол
    * 90 гр. студено масло, нарязано на парченца
    * 1/4 ч.ч. ситно нарязан магданоз
    * 1/4 ч.ч. ситно нарязан зелен или див лук

Кипнете 3 ч.ч. вода в голяма тенджера. Добавете мидите и оставете да се варят похлупени 5 минути. Отхлупете капака и разбъркайте с дървена лъжица. Похлупете и варете още 5-10 мин. 9 в замисимост от вида и големината на мидите) или докато повечето миди отворят черупките си.

Прехвърлете мидите в друг съд и прецедете два пъти мидения бульон през цедка и тензух. Трябва да излезе около 8 ч.ч. бульон, но ако е по-малко - добавете вода до получаване на количеството. Когато мидите се охладят достатъчно, за да се работи с тях, се изваждат от черупките и се нарязват на парченца, дълги 1 см.

Изпържете лентичките бекон, изсипете отделената мазнина като оставите само 2 с. л. от нея вътре. добавете 60 гр. масло, праза, лука и целината и запържете до омекване - около  5 мин. Добавете чесъна, мащерката и дафиновите листа и запържете още 3 мин, като внимавате да не загорите зеленчуците. Добавете кубчетата картофи и запазения миден бульон и изчакайте супата да заври. Намалете огъня, похлупете тенджерата и оставете да къкри, докато бульонът леко се сгъсти, а картофите омекнат добре, около  30 мин. (Ако предпочитата по-гъста супа, намачкайте част от картофите) Отстранете от котлона, добавете мидите и сметаната и овкусете с черния пипер и солта.

Оставете супата похлупена да престои 1 час, за да се смесят вкусовете. След това я загрейте на бавен огън (най-добре на водна баня - б.
м.[/i]), като внимавате много да не заври, защото ще се пресече! Сервирайте гореща, с парченце масло и наръсена с магданоза и зелените перца лук отгоре.
***
Рецептата е много подходяща за есенно време.
Добър апетит, на мен вече мноого ми се прияде   chef

# 3
  • Мнения: 3 622
Рецептата на Rumya ми хареса  Wink И аз не съм правила никога супа от миди

# 4
  • Мнения: 20
Благодаря!Нито съм яла ,нито съм приготвяла!Сега ще опитам със замразени миди от Била!

Общи условия

Активация на акаунт