Тарся инфо за здравните усигоровки

  • 4 739
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 964
Мили мами знам че имаше такива теми виждала сам ги преди но не ми трябваше и не четох,сега ми трябва и немога да ги открия.Трябва ли да плащам здравни усигуровки ако от 5 години легално пребивавам в друага държава имам двойно гражданство и плащам усигуровки в страната в която живея?Някой ако знае нещо по въпроса моля нека да ми помогне.

# 1
  • Мнения: 3 478
Аз не съм в час, но до колкото знам в крайна сметка се оказа, че НЕ трябва. Аз поне не го правя, нито пък дължах нещо на НОИ ли беше там където се проверяваше с ЕГНто. Нали за това става въпрос?

# 2
  • Мнения: 964
Да за това става дума.Просто на моят фаил излиза че сам с прекаснато здравно усигуряване от 2000г и после ми излизат някакви месеци и години оцветени в червено и лилаво които бог знае какво значат,казаьа ми че сам дължала май около 1000лв  #Crazy но на кои и защо никой незнае.И как могат да ми ги опростят ако не живея в БГ.

# 3
  • Мнения: 3 478
Ами ако не живееш там не виждам пък как ще те накарат да ги платиш. Предполагам ако се стигне до там, ще покажеш ( паспорт да речем) да се види, че не си там и толкоз. Незнам дали имаше бланка или какво за представяне, но ми се върти нещо, че ако си извън страната 9 месеца и повече в годината не плащаш (не помня обаче въобще или само за месеците, които те е нямало).

# 4
# 5
  • Мнения: 3 804
да ти кажа аз как си из4истих задълженията,подадох молба до нои и от там ми поискаха уверение от щефа на полицията 4е през този период съм била извън страната и ми ги из4истиха попалних декларация за колко месеца съм в бг и си платих за тях след което от датата от която посио4их 4е напускам страната ми спряха правата

# 6
  • Мнения: 3 098
Има много разисквани теми за здравните осигуровки в библиотеката,ще намериш много информация.
Отделно днес полу4их мейл от Атанас 4обанов,това е 4овека,който има волята и амбицията да се бори срещу мазните ни депутати,4е на 13 този месец ще бъде внесен нов законопроект:
http://www.parliament.bg/bills/40/754-01-123.pdf

# 7
  • Мнения: 1 436
Аз не съм в час, но до колкото знам в крайна сметка се оказа, че НЕ трябва. Аз поне не го правя, нито пък дължах нещо на НОИ ли беше там където се проверяваше с ЕГНто. Нали за това става въпрос?

Май излезе, че е според зависи кога си напуснал страната  Whistling. Хора напуснали преди 1998 (или когато там въведоха осигуровките) никога не са били в системата и съответно - минават между капките и не ги водят длъжници. Останалите - по пътя който описа дтти.

Последна редакция: пт, 21 сеп 2007, 06:25 от Juturna

# 8
  • на езерото
  • Мнения: 263
   Zhana, не трябва да плащащ здравни осигуровки.Отиваш в НАП (Национална Агенция по Приходите) има във всеки по-голям град и подаваш молба(имат готови напечатени попълваш само името си и ЕГН) по член 40а от закона за Здравното Осигуряване(този член гласи че ако пребиваваш повече от 183 дни в годината в чужда страна не дължиш здравни осигуровки, но при завръщането ти в страната за да се включиш отново в здравната каса трябва да платиш 156лв няколко вноски на куп или да работиш  по трудов договор  и да имаш минимум 6 месеца внесени от работодателя осигуровки и те включват отново).
 Закона за ЗО може да го изтеглиш от сайта на Министерството на Труда и Социалната политика www.mlsp.government.bg.

# 9
  • Мнения: 964
Благодаря много на всички за инфото.  bouquet

# 10
  • Мнения: 7 091
Пинка, не съм съгласна с изказването ти!
Не е вярно, че  САМО заради това, че пребиваваш повече от 183 дни в страната ти ОПРОЩАВАТ дълговете! Много важен момент е, че трябва да НЕ СИ  бил регистриран при личен лекар ( което 2000 година беше задължително за всички)! Ако това условие е изпълнено, едва тогава се минава по процедурата с удостоверенията от МВР за пребиваване в страната и т.н.

Жана, недей прави нищо, дори и да имаш задължения! Сега ще внасят новия законопроект, да се надяваме, че ще избистрят нещата! Peace

# 11
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Tandoori e права: можеш да се отпишеш за БЪДЕЩИ периоди, но за МИНАЛИ периоди НЕ ти се 'опорощават' (мразя я тази дума, защото едва ли не ме кара да се чувствам виновна).

Виж http://www.podpiski.org/?u_s=0&u_a=80&

missZ, ще ми се да съм оптимистка като теб, но смятам, че ако държавата реши да си събере нещо, то ще намери начин. естествено и аз не смятам да плащам за нещо, което не съм ползвала, ама  #2gunfire

# 12
  • далечно
  • Мнения: 1 029
в подкрепа на твърдението ми, че за съжаление измислените им задължения имат правни последици:

"Всеки, който трябва да представи бележка, че няма задължения към държавата се натъква на този проблем и това задължение и тогава, за да си свърши работата, за която се е върнал за кратко в България е принуден да плати вноските, просто защото няма време да мине по всичките инстанции. Ако искате да изповядате сделки, да теглите заем или да поръчителствате за нещо и т.н. веднага ще ви хванат че имате задължение към държавата за здравните вноски, така че трябва да увеличим натиска да се реши този въпрос генерално, да не говорим че работата на няколко ведомства (МВР, НАП, НЗОК) се задръства с тези индивидуални молби."

цитирано от http://www.podpiski.org/?u_s=0&u_a=80&

# 13
  • Мнения: 650
Кога се очаква да се приеме този закон?

# 14
  • далечно
  • Мнения: 1 029
SG1, аз не се надявам много този законопроект да види бял свят скоро, а и съвсем не е сигурно, че би 'опростил' старите измислени задължения.  Протести има от 2 години, имаше различни консултации, 'търси се решение' и прочие родни разкатавки. Аз смятам, че държавата я е закъсала със здравеопазването и да отупат пребиваващите в чужбина вероятно им изглежда доста съблазнително. Парадоксът е съще, че ако си безработен в БГ, то никой не ти плаща осигуровки, нямаш доход, ама им 'дължиш'. Студенти се 'освобождават' от стари задължения, но само до навършването на 26 години - според БГ корифеи след тази възраст си престарял за наука, не знам на каква възраст са аспирантите там...

Общи условия

Активация на акаунт