Консултация за Детска церебрална парализа с д-р Чавдаров - ТЕМА 2

  • 79 270
  • 292
  •   1
Отговори
# 135
Здравей Мони-н,

Най-подробна и точна информация относно клиничните пътеки - диагностика и процедури можеш да намериш в http://www.nhif.bg/bg/default.phtml?w=1120&h=810  -  Приложение №17.

Условията по диагностика и процедури са еднакви за всички болници сключили договор по съответната клинична пътека. Няма разлика за различните видове болници, независимо дали са специализирани, многопрофилни, рехабилитационни или за активно лечение.
Какъв набор от диагностични и терапевтични процедури ще се избере обаче, зависи както от конкретното лекарско виждане по проблема на детето с ЦП, така и от конкретния неврокинезиологичен, когнитивно-комуникационен, соматичен и календарен статус на детето с ЦП, които съответно имат променлив характер.

д-р  Ив.  Чавдаров

# 136
  • Мнения: 1 479
Аз на твое място щях да отида на лична среща с него и да го питам!

# 137
  • Мнения: 349
Точно това мисля да направя Peace

# 138
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 538
Д-р Чавдаров отговаря в тази тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=225033.120

# 139
  • Мнения: 146
 Доктор Чавдаров и целият му екип, бяха лекари преди време, сега са едни печалбари и мениджъри на Болница направена благодарение на нас родителите. Докато там не се смени ръководството всичко ще е подчинено на парите. В тази Болница вече няма добро отношение, а също и малкото свестни специалисти бягат. Жалко за това.

# 140
  • Мнения: 838
Точно това мисля да направя Peace
И аз ще дойда,че въпросите май станаха много-белким някой даде отговор.

# 141
Здравейте Vitca,

Спец. болница за рехабилитация на ДЦП в гр.София, общ. Красна поляна, обслужва пациентите си по планов тип.
С предимство са: деца от София (защото сме общинска болница на Столична Община), деца в кърмаческа възраст и деца с церебрална парализа. При наличие на свободни рехабилитационни мощности, обслужваме и други невро-мускулни заболявания, каквато е и "акушерската пареза".
Имаме списъци на чакащи, които е плаващ, поради предимствата на изброените по-горе категории деца. Имаме на разположение само 100 легла, а желаещите са далеч повече за съжаление.
Кърмачетата с двигателни проблеми са все по-чести посетители, а особено в тази възраст е важно да се обучават и родителите за да провеждат самостоятелно домашна рехабилитация, на каквато сте била обучена и Вие, стига да сте имали желание.
Всяка една болница (независимо от вида й), която има отделение по Физикална и рехабилитационна медицина може да обслужва деца с невромускулни заболявания, включително ДЦП, "акушерски парези" и други от гамата с двигателни отклонения, стига да са имали желанието да сключат договор с НЗОК по цитираните в сайта на моята болница клинични пътеки.
Не всички болници с отделения по ФРМ са сключили договор с НЗОК по "детските пътеки", защото последните са по евтини сравнени с тези за възрастите пациенти.
Други специализирани болници, в които със сигурност се обслужват деца с "акушерски парези" са: СБР "Момин проход", СБР "Котел", Отделение по ФРМ на СБАЛДБ в гр. Банкя, СБАЛФРМ в гр.Русе, Катедрата по ФРМ във ВМИ-Пловдив.
Освен в болниците, в някой области градове, към Домовете за медико-социални грижи има разкрити "Дневни центрове за рехабилитация", - във Велико Търново, Варна, Благоевград, Стара Загора, Хасково. Тук може и да съм пропуснал нещо.....

Много ми се иска да приема всички желаещи, но в момента е невъзможно само поради недостиг на материална база както и на специалисти.
Невръщаме никого, защото всеки един пациент носи приходи на болницата. Възможно е ако сте от провинцията, вашият прием да се е проточил във времето. По време на зимните и летните ваканционни дни, когато софийските деца почиват, ни се отварят повече места за деца от провинцията.

Знам, че някои от тук-пишещите са недоволни от болницата ми, колегите и сътрудниците ми и от мен самия, по една или друга причина. За съжаление, колкото повече се стремим да помогнем и угодим, толкова повече негативи берем. За радост, покривайки стандартите на ISO 9000 2001, разполагаме с много документация отразяваща мненията на родителите на лекувани от нас деца, както и тяхната благодарност за помощта оказана от нас на децата им.
Живеем между " О`санна" и "Разпни го", както вече и във времена, чиито икономически закони се отразяват осезаемо както върху предлаганите здравни услуги така и на джоба ни.

Ръководството на болницата спазва налаганите икономически правила и през последните 15 години, за разлика от повечето болници , е разкрило нови легла, назначило е още специалисти, оборудвало е материално-техническата база с апаратура на световно ниво и е организирало обслужването на пациентите по доказани европейски модели, което прави болницата твърде търсена......

Виждам, че в много от вас кипи енергия, която за съжаление отива в обидни приказки или реплики от "сянка". Ако тази енергия бъде канализирана и насочена към определени общински или държавни институции, ще може да спомогне както за разширяването на моята болница, така ....  или.... за изграждането на други подобни болници, което ще е от реална ползва за вашите деца със специални нужди.
Столична община изгради тази болница преди 19 години и много родители са спомагали материално или "логистично" за нейното укрепване и развитие, защото е касаело техните деца. Има няколко сдружения на родители на деца с ЦП, които биха могли също да помогнат за предложеното по-горе....., но....

При желание от Ваша страна, винаги мога да помогна логистично едно ваше организирано искане към определена институция. Някои от Вас знаят, за моето желание да разширя болницата, което никак няма да е лесно в момент, когато се разрешава приватизация в сферата на здравеопазването...., но никога негубя надежда, що се касае за подобряване условията и решаване на нуждите на децата със специални нужди. Имам виждане по едно бъдещо разширение. Надявам се и новото ръководство на Столична Община да ни подкрепи.

д-р Ив.Чавдаров

# 142
  • Мнения: 349
Благодаря за отговора на д-р Чавдаров,но той с нищо не променя нещата.Факт е,че вече почти две месеца чакаме  Rolling Eyesда ни включат в графика.
    Невръщаме никого, защото всеки един пациент носи приходи на болницата. Възможно е ако сте от провинцията, вашият прием да се е проточил във времето. По време на зимните и летните ваканционни дни, когато софийските деца почиват, ни се отварят повече места за деца от провинцията.

 
 
.За сведение -от София сме, на 11 години и схемата ни е ясна .Много рядко вече правим процедури,защото децата в училищна възраст са толкова натоварени,че  нямат време.Точно затова в първият удобен момент се обърнахме към вашата клиника и обяснихме това на лекаря,който ни прегледа.Алтернативи винаги има,но е важно нещата да са ясни.Ако още  при прегледа ни беше обяснено,че не става или ще чакаме 2 месеца-изобщо сега нямаше да пиша във форума,вече щяхме да сме провели нужните ни процедури и всичко да е свършило,но.......При посещението при вас не ни беше обяснено нищо подобно-ще ви включим ,другата седмица,по-другата и тн........Все пак ние се ангажираме да чакаме,да не взимаме други направления и малко или много зависи и от това,че не разполагаме със цялото си време за да си го губим в чакане,в празни обещания и в телефонни разговори.

 

# 143
Vitca,

Приема в отделение късна рехабилитация , където обслужваме децата от 8 до 18 години, е още по-оскъден за съжаление, поради факта че там се обслужват деца в учебна възраст, които са наш постоянен контингент. През време на отпуските на тези деца-ученици приемаме записани предварително деца. Понякога, някои от децата-ученици отсъстват по-продължително време поради други заболявания или хирургични и на тяхно място приемаме чакащи. д-р Бенова ще Ви се обади при първа възможност, защото няма право да държи свободни места.

Като евентуална??? алтернатива, мога да Ви предложа, лятото да подадете молба за прием в отделението и за ученик към болничното училище, като по този начин ще осигурите на детето си непрекъснати рехабилитационни грижи. Потърсете д-р Бенова за повече информация.

д-р  Ив.  Чавдаров

# 144
  • Мнения: 11
Д-р.Чавдаров,
С риск да стана досадна, ще си позволя да повторя един мой въпрос от преди време, на който така и не получих конкретен отговор.
Става дума за разликата м/у кп12 и кп 240.От личният ми опит ,това което получава детето ми и при двете кп е едно и също като количество и качество: 10 ЛФК и 10 рехабилитация.Искам да Ви попитам,ако недай си боже прекъснем кп по някаква причина,защо трябва да заплащаме 530 лв.(за кп12) вместо 260 лв.(за кп 240) при положение,че и в двата случая получаваме едно и също нещо.Не отдавна вие обяснихте тук,че кп.12 била 5 дни и се правело това и това.В нашия случай нито едно от нещата който обяснявате не се прави,и слава богу.
На мен наум ми идва само едно обяснение,но ще се въздържа да го кажа,за да не ви обидя.
Предварително благодаря!

# 145
Mony-n,

Това че Ви идва на ум само едно обяснение, незначи, че няма и друго.
Ако бяхте сигурна в обяснението си, не бихте спестила нищо.... нали.

Абсолютна истина няма!!!!
Истината е винаги относителна защото зависи от мястото, което ни е отредено при наблюдението на дадено явление.

За да бъда по-конкретен по въпроса Ви, ще споделя един факт, който може винаги да го проверите по баланса на болницата, който се публикува ежегодно, че един леглоден за едно дете ни струва 41 лева. Малко умножение и деление и ще получите верния отговор, в което съм убеден.....

Всички знаем, че заболяването ДЦП е хронично състояние изискващо продължителни грижи, както и факта че имунната система на тези деца е по-слаба, което ги прави лесно податливи на възпалителни заболявания, заради които трябва да се прекъсва рехабилитационния процес. Прекъснат някъде..., НЗОК не ни заплаща вложените ресурси по обслужването на детето Ви.

Много държим и Вие като родители да ни подкрепяте при рехабилитацията на децата ви, като ги пазите здрави по време на клиничните пътеки. Някои от вас са много съвестни, а някои никак.
Понякога вместо да събираме, само изваждаме и нямаме никакво намерение да затваряме болницата заради немарливи родители, които смятат, че само трябва да получават.

Процесът помежду ни е двупосочен, като ние съществуваме благодарение на вас, а вие сте обслужени благодарение на нас, като равновесието трябва да се поддържа, иначе губим всички. 

д-р Ив.Чавдаров

# 146
  • Мнения: 11
Д-р Чавдаров,
Благодаря за пространния отговор.Прекасно разбирам,че вие като управител правите всичко възможно да подържате болницата на ниво и за това са необходими средства.Вие пък прекрасно разбирате,че ние сме загрижени за децата си и повечето от нас правят всичко възможно да им осигурят повече медицински грижи.
Моето лично мнение продължава да бъде ,че това е злоупотреба със средства.Не искам да Ви ангажирам да отговаряте,не е необходимо.
Малко математика,както казвате деление и умножение.
Според ценоразписа утвърден от вас:
1 ЛФК =15 лв. Х 10=150 лв.
1 ЕС  = 5 лв.х 10= 50 лв.
1 преглед от лекуващ лекар=20лв.
общо 220 лв.
кп 12.=530-220=310 лв.????
кп240=260-220=40 лв.


Благодаря Ви за отделеното време!

# 147
Мони-н,

Знаем всички, че никой не е длъжен да отговаря, но твоят постинг ме развесели изключително много. Ще си се смея през целия уикенд.
Усилията ти по аритметика са върховни, но икономиката на здравните грижи ти е съвсем чужда. Относно злоупотребите, които си изчислила, би трябвало всички проверяващи ме органи от ДФК, НАП, СО, СЗОК и НЗОК, които са доста редовни, да си изгорят икономическите дипломи. Горките.

Знам че сте загрижени за децата си и знам че правите всичко възможно за тях. Ние Ви помагаме в тези специализирани грижи, спазвайки икономическите договорености с финансовите институции, които ни реимбурсират. За съжаление някои деца се нуждаят много повече от това, което финансиращите институции са определили.

В предишния ми постинг бях споменал термина леглоден, но освен него има и храноден, лекарстводен, терапевтични процедури, парични потоци, амортизации, администрации и други ключове, които не са само аритметика.......  Подсказка: 410 лева ми струва престоя за 10 работни дни на едно дете с ЦП. Давай нататък.......

д-р  Ив.  Чавдаров

# 148
които не са само аритметика...

Малко умножение и деление и ще получите верния отговор, в което съм убеден.....
Д-р Чавдаров, ако не ставаше дума за лечение на деца, Вашите напъни с големи постинги да не казвате нищо конкретно биха били безкрайно смешни. Не уикенд, а цели месеци би могъл да се смее човек... Разберете, че тук четат и хора, които не са овце. И Вашето отношение е най-малкото обидно. За пореден път се убеждавам, че от лекар сте се превърнал в администратор. Политик... Гадно е.

# 149
Aman,

Понеже именно в тази рубрика става въпрос за лечение на деца, ако имате въпроси по заболяването детска церебрална парализа или по двигателни проблеми на вашето дете, ще Ви отговоря с удоволствие и ще се опитам да Ви дам съвет.

Иначе по коментариите от сянка нямаме равни.....

Успех

д-р  Ив.  Чавдаров

Общи условия

Активация на акаунт