Учителската стачка, лекарите, шофьорите и хиперинфлацията.

  • 16 110
  • 450
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 773
И един малко лаишки въпрос - какви са заплатите на шофьорите в крайна сметка,
така като чета трябва да вземат 1500лв.,
дали да не се цаня за шофьор в Сф., щото със сигурност в другите градове
не вземат такива заплати.

Иначе подкрепям всички стачки, както казва моят мъж -мор на правителството до последно,
 понеже той пък е от тези дето в тази държава нямат право да стачкуват.

Не, в другите градове не е така. Друго си е да можеш да блокираш столицата. И да, толкова вземат - вече - преди стачката вземаха жалките 1100...

 И кой ти каза, че взимат толкова? Мъжа ти да не работи в градския транспорт? Или по телевизията го чу?
 Защото моя мъж работи в градския транспорт. И ако един шофьор е взимал 1100 преди увеличението, значи той би трябвало да взима поне 700. Аз такива пари от неговата заплата не съм видяла. Или ме лъже с размера на заплатата си? newsm78 Не вярвам, едва ли би оствил семейството вкъщи да се чуди как да се справя с 400-450лв. заплата. Да оставя жена си да се черви всяка седмица в аптеката, докато проси на вересия памперси, адаптирано мляко и матерна, защото парите не стигат за плодове, зеленчуци и качествена храна като за кърмачка.
 Един шофьор преди увеличението на заплатите взимаше 800. А 800 лв се правеха с много извънреден труд. Извънредния труд беше неофициално задължителен, защото половината шофьори бяха напуснали, поради извънредно тежкия труд и малкото заплащане. Както не е лесно да се справиш със 20 хлапета в стая, така не е лесно и да караш 12часа в София, като минеш през най-големите задръствания.
 Сега след увеличението шофьорите взимат по 950 лв. Зощото от обещаните 200, 50 ги изяждат данъците.  Ако направят хиляда и отгоре значи са работили почти без почивка и с много извънреден труд. А мъжа ми сега взима цели 600лв.   newsm44

 Всеки трябва да си извоюва полагаемата заплата. И аз съм на мнение, че един шофьор не трябва да взима повече от един педагог или лекар. Но за това не трябва да скачаме срещу тези, които вече са успели да се преборят за що годе адекватно заплащане.. Просто трябва да подкрепим тези, които в момента се борят да го получат.  

# 46
  • София
  • Мнения: 17 592
за мен пари има. няма правилно управление на парите. незабавно трябва училищата да преминат към общините, да се увеличат общинските данъци в пъти,  да се подобри събираемостта и въобще, не виждам много рационалност в системата МОН да управлява някакъв си национален бюджет за образование.  много се размива така отговорността.
но то цялата държава така функционира, та...май има нужда от нови избори.
Аз лично не мисля, че съм в състояние, камо ли пък да имам желание, да поемам каквато и да било по-голяма данъчна тежест. Повишаването на данъците в никой случай не води до по-голям бюджет - само до по-голяма корупция и укриване на данъци. Когато поискаш от някой повече, отколкото може да даде, накрая не получаваш нищо.
В някои случаи води... поне в цивилизованите страни. Заповядай да видиш как плащаме по 70-80 лири (1 лира - средно 2.80 лева) всеки месец ОБЩИНСКИ ДАНЪК, отделно от данък общ доход и т.н. и ще ти стане ясно защо учителите имат високи заплати, улиците са чисти, общинските тоалетни са чисти, с хартия и безплатни и защо навсякъде има цъфтящи цветя, засадени от общините. И като прецъфтят - ги сменят с други, според сезона. Средно веднъж месечно... Не са ни питали дали искаме да плащаме този данък, нито пък дали имаме възможност. Просто ако не го платим - става страшно... Grinning Тъй че начини има.

Да, но какъв процент от доходите ти са тези данъци? И какъв процент от доходите ти отиват за задоволяването на елементарни жизнени нужди - храна, вода, ток, парно, транспорт, здравеопазване и лекарства, училищни такси и учебници / учебни помагала, книги, дрехи, обувки, козметика... Какво остава след това и какъв процент от остатъка са парите, които давате? Понеже в БГ резултатът обикновено е отрицателен...

Последна редакция: сб, 22 сеп 2007, 18:36 от katiABV

# 47
  • Мнения: 4 300
Първо в Аржентина въведоха валутен борд след хиперинфлацията. Второ "сринат" валутен борд няма, мисля че не разбираш същността му- не може икономиката на България да събори цялата европейска икономика ( нали сме "вързани" за еврото).
Аржентина например е една от двете ако не се лъжа страни, които в последните години си индексират ДЦК-тата както си искат и това е един от начините да си финансират икономиката ( другата е Русия). Не мисля че тук е мястото за тази дискусия обаче.
В БГ резултатът не е отрицателен, просто част от икономиката е на тъмно, затова не излиза сметката ( храна+ ток + лекарства +..).

# 48
  • София
  • Мнения: 17 592
r0ksi, не съм твърдяла, че - не дай Боже - се наблюдава хиперинфлация. Само, че ако се удовлетворят всички искания, били те справедливи, без реално да имат парите, които се дават, покритие - това означава от някъде да се вземат - от друг сектор!? - или да си изровим нефт, или злато - може да се стигне до хиперинфлация. Бордът - както ти по-добре от мен знаеш - не е вълшебна пръчка и действа, само докато се спазват правилата му. 
Ако бъдат нарушени - давайки повече от притежаваното - той просто "се срива" - и в това дори няма да имаме челен опит, понеже Аржентина взе, че ни изпревари...

....не може да растат заплатите без да расте производителността на труда. А в Бг тя е една от най ниските...
Аз не съм икономист, но искам да попитам - производителността на труда не зависи ли от инвестициите, условията на труд, организацията на производството, качеството на кадрите и т.н. Кои са виновните, че у нас инвестициите са малко, условията на труд - лоши, организацията на повечето места с право може да се нарече хаос, добрите специалисти бягат в чужбина и т. н. Май отново стигнахме до онези, които ни обясняват по медиите това и онова на нас, лаиците.  Sick

Какво значение има? Ако посочим виновника, това ще ти плати ли сметката за тока?Може би е добре да помислим за малко не за това кой е виновен, а за това какво можем да направим, за да променим ситуацията за в бъдеще?

Против съм, заради 2 основни довода /мнението си е лично мое и не искам да споря с никого/: 1. имам вече няколко познати, които получиха ултиматум от работодателите си, че останат ли си другата седмица у дома или заведат ли си децата в офиса - ще бъдат уволнени, а те нямат баби, бавачки и подобни - т.е. да останат без работа е 99% вероятно; 2. колкото по-дълга е стачката, толкова по-ниско ще е нивото на наученото от децата през тази година /говоря специално за учениците - особено за тези, на които им предстои кандидатстване в гимназия или университет/, а после ще има да наваксват през уикендите с 20-30 минутни часове - т.е. нищо и половина.

Някак тезата "трай и мизерствай, понеже иначе на мен ще ми е неудобно" е малко странна... Да, наистина има доста съображения ПРОТИВ. Но не са сред изброените. Не се притеснявай, че някой може да бъде уволнен - ако получава 300 лв. заплата, вярвай ми, такава работа винаги ще може да си намери. А ако получава повече, с какво право ще иска от тези хора да мизерстват, понеже иначе може той да изпадне до тяхното положение? Така страдат учениците - вашите деца, а иначе страдат техните. Защо пък вашите да имат повече право да са добре?

И пак казвам - има и причини против... просто не са сред изброените.

Подкрепям исканията им, но не подкрепям методите им.

Тъжният факт е, че никои други методи не им помогнаха... Sad

# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 14 064
Не мога да разбера защо мислите, че стачката ще се отучва  newsm78 Времето е неплатен отпуск за учителите и персонала и не са длъжни да го отучват изобщо. Просто ще се направи преструктуриране на разпределението и материала ще бъде предаден в часовете.  Peace
Второ, защо мислите, че стачката ще продължи с месеци? Едва ли ще е повече от няколко дни. Все едната от двете страни ще даде отбой.  Mr. Green

# 50
  • София
  • Мнения: 17 592
На всички са им ниски заплатите в България за жалост. Това с лекарите обаче е безобразие. Абсурд е те да получават по-ниски заплати от учители и шофьори, за медицинските сестри също. На учителите заплатите са ниски, но това да са с по ниски заплати от шофьорите  в градския транспорт не е световен прецедент.Голяма час от учител в Канада годишната заплата е колкото на чистач в метрото, на шофьори обаче са по-високи. Ако сравним заплащането на час обаче не е така. Един учител е по-добре платен на час . Не може да се сравнява заплата на един човек работещ 60 часа на седмица с един човек работещ 30 часа ( това са само примери). Ако искате да сравнявате заплати сравнявайте часовите ставки, иначе е като сравнение портокали с ябълки.
Преди да ме изядете, ще кажа че съм за увеличение на учителските и лекарските заплати, но учителите трябва да си обосноват исканията малко по добре от това на еди кой си му е по-висока заплата, а е с по-ниско ниво на образованието.  Искайте увеличение на заплащането на час + коефициенти за стаж и учебно заведение. За мен лично не е все едно един учител дали преподава в елитна гимназия или в основно училище, не е редно да са на едно и също заплащане на час. При лекарите и медицинските сестри заплащането на час е най-ниско, съответно може да се каже, че те наистина са най-прецаканите.

Работата на учителите не се изчерпва с 6те или 7те часа в училище. Кой подготвя уроците? Кой проверява контролните? Домашните? Кога? Къде? Това също е работа...

Всекиму, според заслуженото.
Ей тук е уловката, а не в уравниловката.
Не може Пена и Вуте и Нане и т.н да получват по равно, само щото са били учители, или пък лекари и т.н.
Да има възможност, за обратна връзка с народа. И при добри отзиви, да расте заплатата. А не само, тъй за едната идея, щото видите ли - малко им било.

Да, така е по принцип. Интересно обаче, кой и как ще направи разграничението?  newsm78 Ако по-голямата част от завършилите СМГ продължават да учат, а повечето от завършилите 8ми клас във Филиповце спират, дали отговорността е само у учителите?..  Thinking

# 51
  • Мнения: 9 050
Първо в Аржентина въведоха валутен борд след хиперинфлацията. Второ "сринат" валутен борд няма, мисля че не разбираш същността му- не може икономиката на България да събори цялата европейска икономика ( нали сме "вързани" за еврото).
Аржентина например е една от двете ако не се лъжа страни, които в последните години си индексират ДЦК-тата както си искат и това е един от начините да си финансират икономиката ( другата е Русия). Не мисля че тук е мястото за тази дискусия обаче.
В БГ резултатът не е отрицателен, просто част от икономиката е на тъмно, затова не излиза сметката ( храна+ ток + лекарства +..).


А ние да не би да въведохме валутния борд преди хиперинфлацията? Първо в България не се говори за хипер инфлация, дори в онзи период. Лавинообразния скок на цените не достигна размерите на хиперинфлация. Второ, този лавинообразен скок започна през втората половина на 1996 година, тогава започна и кризата в банковата сфера. Пикът беше до Април 1997-ма. Във валутен борд сме от 01.07.1997 г.   newsm78 Нещо не те разбирам. Какво означава, че индексират ДЦК както си искат? Кои точно ДЦК? И какво имаш предвид под индексират както си искат? Изобщо не мога да разбера за какво говориш. А изпитът ми по Макроикономически модели на отвореното стопанство беше преди 4 месеца и ДЦК съм ги изучила от до. Смея да твърдя, че пишеш меко казано странни неща.

Последна редакция: сб, 22 сеп 2007, 18:53 от ZinaSt

# 52
  • София
  • Мнения: 17 592
Първо в Аржентина въведоха валутен борд след хиперинфлацията. Второ "сринат" валутен борд няма, мисля че не разбираш същността му- не може икономиката на България да събори цялата европейска икономика ( нали сме "вързани" за еврото).
Аржентина например е една от двете ако не се лъжа страни, които в последните години си индексират ДЦК-тата както си искат и това е един от начините да си финансират икономиката ( другата е Русия). Не мисля че тук е мястото за тази дискусия обаче.
В БГ резултатът не е отрицателен, просто част от икономиката е на тъмно, затова не излиза сметката ( храна+ ток + лекарства +..).


Е, със сигурност си права. Не съм икономист. Използвах "жълт" израз.

# 53
  • Мнения: 9 050
Първо в Аржентина въведоха валутен борд след хиперинфлацията. Второ "сринат" валутен борд няма, мисля че не разбираш същността му- не може икономиката на България да събори цялата европейска икономика ( нали сме "вързани" за еврото).
Аржентина например е една от двете ако не се лъжа страни, които в последните години си индексират ДЦК-тата както си искат и това е един от начините да си финансират икономиката ( другата е Русия). Не мисля че тук е мястото за тази дискусия обаче.
В БГ резултатът не е отрицателен, просто част от икономиката е на тъмно, затова не излиза сметката ( храна+ ток + лекарства +..).


Е, със сигурност си права. Не съм икономист. Използвах "жълт" израз.

Права е само, че сринат валутен борд няма, но има много страни, излезли от валутен борд, заради неадекватна политика на този борд. Някои катастрофално, но някои доста успешно. Валутният порд залага на предпазливост.

# 54
  • Мнения: 4 300
Зина, Кати беше написала че няма да сме първите сринали валутен борд, защото Аржентина вече го били направили. Затова казах че Аржентина влязоха във валутен борд след хиперинфлацията и не са го сринали.
Хиперинфлация в България имаше (поне според мен, може би ми е грешна дефиницията за хиперинфлация newsm78) . Ето един произволен цитат от Гугъл: В края на 1996 г. започна да се обсъжда приемането на системата на паричен съвет като лечение срещу меките бюджетни ограничения и финансирането на губещи предприятия от търговските банки, както и срещу липсата на финансова дисциплина, довели икономиката до хиперинфлация.
Икономическият спад за периода 1990-97 г. е 34%. Инфлацията достигна хиперинфлационни нива, стопявайки спестяванията на значителна част от населението. Социалното и политическо напрежение, породено от икономическия срив, доведе до смяна на правителството и до радикално нов подход към икономическата политика. През юли 1997 г. бе приет паричния съвет като лечение срещу меките бюджетни ограничения и финансирането на губещи предприятия от търговските банки, както и срещу липсата на финансова дисциплина, довели икономиката до хиперинфлация.

Аржентина има емисии ДЦК, на които периодично едностранно променя стойността- с правителствено решение предполагам ( това не съм го научила в университета, съществува реално в практиката, дружеството, в което работя, притежава такива книжа).
Мисля че задълбахме прекалено навътре и едва ли на неикономистите сме им интересни.

# 55
  • София
  • Мнения: 17 592
Напротив! Много е интересно даже. И поучително. Никога не е късно човек да научи нещо ново - особено пък като някой си направи труда да "му го сдъвче"... Мноого по-лесно и бързо става...  Sunglasses

# 56
  • Бургас
  • Мнения: 702

Работата на учителите не се изчерпва с 6те или 7те часа в училище. Кой подготвя уроците? Кой проверява контролните? Домашните? Кога? Къде? Това също е работа...

Така е, но май само на шофьорите не им се налага "да си носят работа" за в къщи. 

# 57
  • Мнения: 9 050
Зина, Кати беше написала че няма да сме първите сринали валутен борд, защото Аржентина вече го били направили. Затова казах че Аржентина влязоха във валутен борд след хиперинфлацията и не са го сринали.
Хиперинфлация в България имаше (поне според мен, може би ми е грешна дефиницията за хиперинфлация newsm78) . Ето един произволен цитат от Гугъл: В края на 1996 г. започна да се обсъжда приемането на системата на паричен съвет като лечение срещу меките бюджетни ограничения и финансирането на губещи предприятия от търговските банки, както и срещу липсата на финансова дисциплина, довели икономиката до хиперинфлация.
Икономическият спад за периода 1990-97 г. е 34%. Инфлацията достигна хиперинфлационни нива, стопявайки спестяванията на значителна част от населението. Социалното и политическо напрежение, породено от икономическия срив, доведе до смяна на правителството и до радикално нов подход към икономическата политика. През юли 1997 г. бе приет паричния съвет като лечение срещу меките бюджетни ограничения и финансирането на губещи предприятия от търговските банки, както и срещу липсата на финансова дисциплина, довели икономиката до хиперинфлация.

Аржентина има емисии ДЦК, на които периодично едностранно променя стойността- с правителствено решение предполагам ( това не съм го научила в университета, съществува реално в практиката, дружеството, в което работя, притежава такива книжа).
Мисля че задълбахме прекалено навътре и едва ли на неикономистите сме им интересни.

естествено, че ще променят цената. Учи се по Опции и фючърси. Колкото по-кратък е срокът до падежа, толкова е по-малък рискът нещо да се случи и да не си получиш парите до падежа. Затова и цената расте. Това е абсолютно нормално. Но това изобщо не значи, че индексират ДЦК както си искат. Тези ДЦК нали се търгуват. Цената на ДЦК се определя винаги от самата държава-емитент. Аз не знам държава, на която да и казват какви да са цените на ДЦК. Емисията на ДЦК се възлага от Министъра на финансите на БНБ, и в този смисъл държавата сама определя цените. Това е нормално. Също така е нормално цените на тези ДЦК ( имайки предвид, че ДЦК са дългосрочни в повечето случаи ) да се променят. Не е нормално една ДЦК да има идна и съща цена в началото, коагто падежа е след 25 години и на 20-тата година например. Защото ако в началото се очаква да имаш 50 плащания по нея, то на 20-тата година имаш още 10 плащания. Не може да са на една цена и промяната в цените е работа на МФ. Т.е. държавата си ги променя. Но тя се съобразява със ситуацията и най-малкото с разумното поведение на тази цена. Не може да се каже, че както си иска си ги индексира държавата. Нали ако струват повече, от колкото е възвращаемостта по съответен срочен депозит, никой няма да ги купи!

България има ЦК, чиято цена се определя външно, но това са глобалните облигации, които Милен Велчев изтъргува и за които беше оплют, въпреки че аз мисля, че това беше една от най-правилните политики на това правителство. Но те не са ДЦК вече. Тези, които останаха като ДЦК си се индексират от МФ. Единственото, което е външно, е че лихвата беше обвързана с LIBOR за доларовите и EURIBOR за евровите. Но това засяга плащанията по тези ЦК, а не цените, на които се търгуват.

# 58
  • Мнения: 78
Напълно подкрепям стачката на учителите. Не гледайте кой какъв  е и как си гледа работата, а се запитайте, защо такива хора стават учители. Преди години учителската професия се водеше, като една от престижните и едни от най-добрите ученици в училище ставаха учители. В езиковите училища няма филолози, а само завършили разни курсове или лингвистика.
Радвам се че накрая се обединиха и се вдигнаха да направят нещо. Ако след време отново стане престижна и търсена професия, некадърните учители сами ще отпаднат, а също така ако взимат добри заплати и родителите ще имат по-високи изисквания към тях.

# 59
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Да, но какъв процент от доходите ти са тези данъци? И какъв процент от доходите ти отиват за задоволяването на елементарни жизнени нужди - храна, вода, ток, парно, транспорт, здравеопазване и лекарства, училищни такси и учебници / учебни помагала, книги, дрехи, обувки, козметика... Какво остава след това и какъв процент от остатъка са парите, които давате? Понеже в БГ резултатът обикновено е отрицателен...
никакъв, поради причината, че нямам доходи в момента... Този данък е общински, както поясних по-долу. Плаща се затова, че обитавам жилището, в което живея и ползвам комуналните услуги на общината, т.е. въпросните тоалетни (които всъщност не съм ползвала, но ги има), наслаждавам се на въпросните цветенца и т.н. Този данък, за който говоря, не се интересува от това, какви пари получавам. Данъка върху дохода е друг, както обясних по-горе - той е процент от заплащането. Него не плащам, щото нямам заплата все още... Що се отнася до доходите на семейството, повярвай ми, няма никаква разлика... по същия начин се плащат всички тези неща... Нищо не остава...  Ако ти си една от тези, които смятат, че тези, които живеят на запад, са едни богаташи, които винаги за всичко имат пари и винаги им остават - в голямо заблуждение си.
Споменах този данък, защото е общински, по никаква друга причина.

Сега за половиндневния работен ден на учителите.
Това може да го каже само някой, който няма учител в семейството. Хората с лични наблюдения знаят, че учителите работят доста повече от 8 часа на ден, макар че в училище сред учениците прекарват по-малко от това време. В чужбина на някои места тази подготовка на всеки следващ урок, който ще се преподава, проверката на всяка писмена работа - по някои предмети от 5 писмени работи нагоре на един ученик на учебен срок - се извършва в училище. В България училищата не предлагат условия за това - отопление, тихо място, компютри и справочна литература. По тази причина всеки учител влага лични средства в това и го прави вкъщи и далеч от очите на обществото. Което наивно смята, че се работи само по 5-6 часа на ден.

Общи условия

Активация на акаунт