Кремки

  • 3 358
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 794
Някой от по-дълго живелите  да си спомня за едни закуски от преди има-няма 15-20 години? Laughing
Обожавах ги като дете. Кремки. Доколкото си спомням тестото сигурно ще да е било многолистно, а кремът вътре беше лимонено-жълт. Разкошотия си бяха.

# 1
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
май в варна им викаха масленки с крем 0.13 ст бяха, наистина само това си купувах години наред и то от една сладкарница до районното на гарата!угаждах си,ей !не знам рецепта, но би било интересно някой да я има!многолистно е май тестото, ама крема от какво е?

# 2
  • Мнения: 22 867
cathie, аз лично не ги помня тия кремки /не че съм малка, просто или не съм ги яла, или са били под друго име/, но виж какво открих във форума: една от мамите питаше за рецепта за кремки и друга и написа ето тази:

Цитат
Крем патисе: прясно мляко, захар , яйце, нишесте, ванилия

Многолистното тесто, се разточва на пласт с дебелина 45 мм. Нарязва се на квадратчета. Във всяко се поставя плънка от жълт крем. Квадратчетата с плънката се сгъват на триъгълник, нареждат се в тава, намокрена със студена вода, намазват се с яйце и се пекат в умерена фурна. Още топли се поръсват с пудра захар.
Има още един начин за формата,изрязват се два вида кръгчета с еднакъв диаметър,единият е щайбички,поставяш шайбата върху кръга и се пече и после пълниш с крем,не съм правила това,но ти можеш да пробваш и после кажи резултата
.

Ето тук е, последния постинг, на natalia_viktorovna . Нещо такова ли са тия кремки?

# 3
  • Мнения: 11 747
Катииииии,добре завърнала се,много липсваше!! Hug

Точно масленки се наричаха във Варна,продаваха се и бяха хитови,аз аз тогава не ги обичах... ooooh! будала!
Доколкото помня и аз тестото беше многолистно,но не помня дали дутер или блундер - демек с мая или без.
Крема според мен трябва да е бил маслен,щото тъй се казваха все пак,и отгоре наръсени с пурда захар.

Ще надникна в Архива,дали имам нещо по темата,аз лично никога не съм правила.

# 4
  • Мнения: 11 747
Да,мойте тетрадки напълно потвърждават написаното от Labrex! Peace

Имало и крем-баклава....не съм яла такова нещо

# 5
  • Мнения: 1 794
labrex, pina, равни нямате. Как да не ви обича човек  Heart Eyes

Точно това изглежда да е рецептата. Въпреки че няма точни пропорции за крема, ще взема да го пробвам, както аз си знам.
Не беше маслен. Определено не. Не съм му фенка. Та точно нещо такова яйчно-ванилово ще да е било. И нешестяно. Като се видя свободна  Whistling непременно ще ги направя.
Бях редовна посетителка на кварталната сладкарничка. Формата беше триъгълна. Абе звучи точно по тази рецепта.
Как така обаче тавата се мокри  newsm78
Дали ще може да се направи с готово бутер тесто? Пина, многолистно и бутер едно и също ли е?

ПП: Пина, благодаря за милите думи. Страшно съм заета, но ще се вясвам, поне да точа лиги, ако не за друго  Laughing

# 6
  • Мнения: 22 867

Как така обаче тавата се мокри  newsm78
Дали ще може да се направи с готово бутер тесто? Пина, многолистно и бутер едно и също ли е?

Ами и аз така правя като пека нещо с бутер тесто - мокря тавата. Даже не помня откъде го знам. Знам също,че многолистно и бутер са едно и също тесто.

# 7
  • Мнения: 11 747
аз малко разводних нещата,щото о рода на многолистните минават освен бутер и блундер (кроасан) тесто.В случая става дума за бутер тесто.

Крем Ванилия
пр.мляко - 1.300л
захар - 200гр
брашно - 90гр
яйца -  около 5-6, дадени са ми на грамаж
ванилия - 15гр

Количеството може и да се намали,но поне някакво съотношение дава.

# 8
  • Мнения: 1 794
Записах си крема, ама ще пробвам с нишесте. Ако някой ме изпревари, да докладва  Wink

# 9
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
http://www.maxima.bg/bg/library/zadoma/kuhnia/XVII.htm
Кати, виж рецепта №397

# 10
  • Мнения: 1 794
anomalia, истинско съкровище си. Много полезна страничка.   bouquet
Оттам краднах идеята за мазането на ръцете с вода, а не с олио при пържене на мекиците на Танита.

А иначе за кремките. Нямам време за многолистно тесто. Ще пробвам с готово, да видим как ще стане.

# 11
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
 smile3525

# 12
  • Мнения: 247
Някой от по-дълго живелите  да си спомня за едни закуски от преди има-няма 15-20 години? Laughing
Обожавах ги като дете. Кремки. Доколкото си спомням тестото сигурно ще да е било многолистно, а кремът вътре беше лимонено-жълт. Разкошотия си бяха.
ohhh seshtam se Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт