Как се грижите за "повдигане" имунитета на децата ?

  • 3 902
  • 30
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 9 817
  Въпроса ми е свързан с храненето на децата ви през зимата.Какви методи за "повдигане" на имунната защита на организма използвате,без да имам предвид ваксини,имуностимулатори и подобни?Каква по-различна храна им давате?Имам предвид например разни смеси от сорта на мед,орехи,лимон и подобни.Ще ми е интересно да разбера горе-долу какво количество плодове и зеленчуци изяжда едно дете над тригодишна възраст и какви са те?Кога/по кое време на деня/  предлагате плодовете-преди или след хранене.От форума разбрах,че е добре плодовете да се дават между храненията,а не след тях веднага.
Моите деца са на три и шест години.Започнах да им давам мед с лимон отпреди няколко дни.Орехи не искат,но скоро пак ще пробвам.Отделно изяждат поне по една ябълка и две кивита на ден.Банани хапват също често.
Чакам с интерес вашите мнения по въпроса.  bouquet

# 1
  • Мнения: 2 309
Ами моето е под 3 години, но работя по въпроса от миналата зима още. Като излязат цитрусите всеки ден пие фреш от портокал или грейпфрут. Плодове яде всеки ден по два пъти - като втора закуска сутрин и следобедна /количеството е сериозно, 1-2 банана и грозде на корем - към 300 грама/. В момента наблягам на гроздето, после на ябълките. След някой и друг месец ще започна да й давам по 1 каф.лъжица мед със сусам.

# 2
  • Мнения: 550
Моят отказва да яде плодове и зеленчуци в сурово състояние с изключение на зеле,морков и понякога ябълка,така,че приемам всякакви съвети за да го накарам да прояде нещо истинско! Peace

# 3
  • Мнения: 7 831
Здравей,
Нищо специално не правя зимата. Давам повече плодове за сметка на по-малкото пресни зеленчуци. Обичат банани, ябълки, киви, мандарини, големия много хрупа моркови, портокали консумират само на сок. Ядат ги по всяко време на деня, най-често за следобедна закуска или десерт. И аз чета, че е по-добре да не се дават след хранене, но децата ги искат и аз не им отказвам.
Мед обичат и ядат и лятото и зимата в доста голямо количество, давам го на филия с масло, в киселото мляко, с палачинки, а понякога и така с лъжицата.
Ядки Вики обича и яде, но не много често, Дани не харесва и не го насилвам.
За количеството - сега ядат салата на обяд и вечеря, като гарнитура и поне по 1 плод по 1-2 пъти на ден. Това е когато са си вкъщи, когато са на градина там им дават плодове и салати и за това вечер аз предлагам мляко и др. млечни продукти, както и салата, но не давам плодове.

# 4
  • София
  • Мнения: 9 817
 daizy ,а сусама,който слагаш в меда,смилаш ли го предварително?
 Ellypr ,моите деца също консумират портокалите само във вид на сок.Но също някъде из форума четох,че много дразнели стомаха на гладно,а пък и друго-не било редно да се дават след16-17часа,защото превъзбуждали детето и това се отразявало на съня му.Ти чувала /чела ли си нещо подобно?

# 5
  • Мнения: 7 831
Да чела съм и това. За превъзбуждането, може и да е вярно, лекарите не препоръчват пиенето на витамини след обед. При нас, сока обикновено замества плода след обед. Давам някоя и друга бисквита със сок. Или на закуска към сандвича. В интерес на истината, моите и сок не обичат особено, трябва да не е кисел, чак на пролет започвам да го правя, когато портокалите са сладки. До тогава витамин С си набавят главно от кивито, но то също е богато на него и не се притеснявам.
Забравих да пиша, че давам и сушени плодове (стафиди, кайсии) и ги ядат с удоволствие. Ето малко интересна информация за тях.

Последна редакция: сб, 22 сеп 2007, 15:39 от Ellypr

# 6
  • София
  • Мнения: 9 817

Еее,много ти благодаря за този линк.изключително полезна информация.Особенно ето това:
• Сушени сини сливи и кайсии се смилат с месомелачка. Получената маса се сипва в буркан, който се държи в хладилника. От тази смес се взема сутрин и вечер по 1-2 супени лъжици със сок или чай.
Ще се пробва задължително при Буби-тя открай време страда от проблеми с изхождането.

# 7
  • Мнения: 1 028
"Цитросепт"-натурален чист екстрат от грейпфрут,има страшно широко действие.

# 8
  • София
  • Мнения: 9 817
"Цитросепт"-натурален чист екстрат от грейпфрут,има страшно широко действие.
Благодаря ти Hug,но мен по-скоро ме интересуват храните,които давате на децата си,а не синтетичните добавки и витамини- Peace

# 9
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Плодове давам по всяко време, когато си поискат, а ако не се сещат, предлагам според сезона.
Аз също не съм привърженик на химията, особено на изкуствените витамини, макар да съм давала на големия Респивакс.
Понякога давам и прополис, това около грипните епидемии. Прополисът е пчелен продукт и има много силно антисептично, болкоуспокояващо, имуностимулиращо и много други действия. Може да се дава като малко оризено зрънце смесено с дъвка или на капки.

# 10
  • София
  • Мнения: 9 817
Lilqna ,аз също преди около седмица си купих прополис във вид на клеева тинктура.Но малко ме е страх да го давам на децата,защото е спиртен разтвор.Според педиатърката няма проблем,но знам ли...Купих си също и спрей за болно гърло с прополис-в момента даже си пръскам,защото от снощи започна да ме дразни гърлото.Засега още не ме боли наистина,стопирала съм то само на "дразнене".

# 11
  • София
  • Мнения: 3 787
Аз давам пшеничен зародиш за засилване на имунната система.Също фрешове и колкото може повече пресни плодове и зеленчуци.Хапва си с удоволствие също мед и лимон.Лимона го яде направо така понякога Laughing,а супата на обяд задължително трябва да е с прясно изцеден лимонов сок.Ей такива малки работи,които се надявам да имат ефект.Сега ще проличи,от яслата.Първата седмица издържа вече,при наличието на 5-6 болни деца в групата.

# 12
  • Мнения: 7 831
Аз също давах миналата година клеева тинктура и сама я пиех. Не знам дали тя помогна или вече имахме изграден имунитет, но почти не боледуваха. Аз също престанах да правя гнойни ангини, че покрай тръгването на децата на градина  ooooh!, изкарах какво ли не и то много по-тежко от тях.

# 13
  • София
  • Мнения: 7 097
Калина трудно яде плодове и зеленчуци, да не кажа, че почти е невъзможно да я накара човек  Rolling Eyes Донякъде компенсирам със сокове. Отскоро й давам мед с пресни орехи, пресни бадеми. Всъщност, меда си го яде целогодишно, много го обича, но сега е съчетан с пресни ядки. Пробвам я и с билкови чайчета с мед и лимон, но не винаги ги пие.

# 14
  • Мнения: 4 965
Нищо по-различно, защото децата ми и без това обичат плодове и зеленчуци. Просто сменям плодовете /според сезона/ и им увеличавам количеството, за сметка на това, че няма толкова зеленчуци. Моите деца обожават банани, ябълки, круши и киви; портокали и мандарини не обичат много-много, но хапват; лимони обичат в храната за подправяне на вкуса; почти не минава ден, без да изядат по 1-2 моркова. Увеличавам количеството на сокчетата /особено фрешове и натурални с витамини/. Давам им повече мляко /прясно и кисело/. Правя поне веднъж в седмицата риба. Обичат мед /давам им домашен/ и хапват също често. Ядки не обичат и не им давам. Прополис съм давала веднъж, но останах с впечатление, че прекалено им повишава апетита. Много обичат чай.
Въпреки това, давам отделно имуностимуланти /по 15 дни всеки месец - Есберитокс/ и витамини /Мултисаностол/.
Миналата зима почти не боледуваха - само 2-3 пъти по-леки вируси и варицела. Лятото изобщо не са боледували.
В момента едната е понастинала и се надявам да е от температурите навън, а не вирус и да се преборим бързо.
Общо взето, със започването на градината, започвам и прополис. Ще видим резултата.

Общи условия

Активация на акаунт