Бързото израстване на 10 годишните

  • 5 227
  • 31
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 7 263
Може ли да е проблем бързото израстване на децата?
Става въпрос за чисто физическото израстване в сантиметри и килограми. При нас това лято беше направо зашеметително - особено за баткото. Малкия държи едни килограми от почти година, гледам че сестрата му е надписала малко при напускане на градината, но кантара у нас не лъже. На сантиметри е дръпнал малко защото изглежда още по-слаб. Но с баткото нещата просто са невероятни - имам чувството че за два месеца е дръпнал страхотно на сантиметри, а и на килограми не е вече малкото момченце от миналото лято. Номера на маратонките му е вече колкото моя  #Crazy #Crazy #Crazy От началото на лятото е повече от 5-6 см нагоре. От една страна се радвам много, от друга се притеснявам, защото някъде бях чела че при такова шеметно израстване понякога се получават проблеми със стави и кости. Как са вашите десетгодишни момчета и момичета с растежа?

Последна редакция: пн, 24 сеп 2007, 17:39 от Lennyh

# 1
  • Мнения: 2 567
Аз бях писала към края на учебната година, че моята нещо има застой в растежа. И то последните две години. Преди това беше все доста над нормата за възрастта си, но последните две години едвам с 2-3 сантиметра порастваше.
Сега обаче, през лятото само, порасна с 3 см. Дано до края на година прибави още някой сантиметър. Не ми се ще да е дребос като мене  Simple Smile
Иначе на килограми не наддава много. Около 33 е. Което за нейните 141см. не ми се струва лошо. Като се има предвид, че заради плуването всичко е мускул. Грам тлъсто няма  Simple Smile

Иначе приятелчето и с което са набори и което е с 4 месеца по- голямо, но зимата беше малко по-ниско, това лято забелязах, че е израснало доста над нея. Едно 7-8 сантиметра е дръпнало за няма и година. Може пък при момченцата сега да започва по бърз растеж  Thinking

А за краката не ми се говори. Вече 35 номер и купувам. Дано там растежа поспре, че все пак е мадама  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 7 263
Лети, аз сега понеже сменям летни и зимни дрехи направо изумях да ти кажа. Нали са си все край мен и някак си неусетно порастват. Но зимните му миналогодишни фанелки с дълъг ръкав са все едно на брат му  Crazy Crazy Crazy Ръкавите са му като 7/8, крачолите на дънките същата работа. В стария апартамент ги мерех на една врата, но тук касите са метални и трудно се драска по тях. По мои сметки от началото на лятото Боби е издърпал нагоре повече от 4-5 см / дори ми се струва че са повече/.  Жив и здрав да е естествено, сега се замислям че това лято започна да яде като ламята Спаска - нещо средно между Алф и Гарфийлд. В началото си мислех, че защото съм на диета и се дразня от всичко живо дето яде покрай мен. Но сега като видях.... ясно че си е имало нужда  hahaha hahaha
Ако продължи така още две три години ще трябва да се качвам на столче да го съветвам - отиве ми авторитета  Joy hahaha

# 3
  • Мнения: 349
И аз стигнах до този извод при поредната чистка на гардероба на дечурлигата. Много от дрехите на малката/10г/бяха къси и тесни Shocked,а бяха купени в началото на лятото. Но най-изумена останах от растежа на ходилата Laughing Laughing.Обувките,които бяхме взели през юни изобщо не и станаха.Последно купих 35-ти номер,а вчера 36.5-37 номер Shocked

# 4
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
25кг. (с дрехи и обувки) и 143см.
Носи 33-34 номер.
Това е щерката. Тя винаги расте само на височина и мнооооооооооого рядко на кг.
След 3 седмици става на 10г. Перфектно си менкаха с брат си (4г.) късите панталонки и клинове лятото  Mr. Green

Та Лени, искам да кажа, че все пак ти отлеждаш 2 момъка. Няма начин да не растат. Те ще стават все по-бързо големи и силни мъже.  bowuu bowuu

# 5
  • в провинцията
  • Мнения: 249
Моята 10-годишна дъщеря е 155 см, 43 кг и носи 38 номер обувки. Като си помисля, имам колежки с нейните размери...

# 6
  • Мнения: 7 263
Успокоихте ме! Аз се радвам, че растат.Много искам да станат високи и здрави, просто останах много изненадана че дрехи купени в началото на лятото все едно не са купувани за тях, но ето и vitca казва че при тях е същото. Simple Smile Simple Smile Simple Smile Да са ни живи и здрави дечица дрешки ще купуваме. Като се замисля това лято едната ми племенница 6-ти клас си тръгна от нас с цяла торба дънки и поли  Laughing Laughing Laughing от мен които и бяха съвсем тамън. Обувки вече и да искам не мога да и давам защото е вече с 39-ти номер. Та какво съм се зачудила и аз  hahaha hahaha hahaha

# 7
  • Мнения: 2 567
Лени, и на моята крачолите и ръкавите на доста дрехи купени пролетта или миналата есен са окъсели. Аз имам лошия навик да купувам по много дрехи и май ще се наложи да намаля количеството, защото почнах да давам на племенницата ми почти не обличани  Simple Smile
А това с голямото ядене явно е предвестник на започването на бърз растеж. И племенника ми от известно време яде като невиждал и видимо дръпна в ръста.

# 8
  • Мнения: 3 804
моята е 145 см,44кг и носи 38 номер за разлика от каката която носи с един номер по малки дрехи и обувки

# 9
  • usa
  • Мнения: 2 113
Може ли да е проблем бързото израстване на децата?
 От една страна се радвам много, от друга се притеснявам, защото някъде бях чела че при такова шеметно израстване понякога се получават проблеми със стави и кости. Как са вашите десетгодишни момчета и момичета с растежа?

и аз съм чувала такова нещо - че бързият разтеж натоварва ставите. но пък съм чела също, че през лятото децата растат повече отколкото през другите сезони, защо ли е така? може би по-голямата физическа активност стимулира? или свободата и повечето удоволствия?
обаче на моята десетгодишна няма да и казвам мерките, че ще се загуби сред вашите  Thinking. дребничка ми е тя, и обувките и се губят сред тези на приятелките и като ги наредят пред вратата...

# 10
  • Smallville
  • Мнения: 994
И аз това се чудих до скоро,дали този бърз растеж е в реда на нещата,но като ви чета явно навсякъде е така,е почти....
Моето момиче е почти на 11г.,но е 156 см,(аз съм толкова висока),44 кг, носи 38 ми номер обувки и от март месец е с цикъл.
Както и да го гледаме за мен си е бързо развитие,но какво можем да направим,освен да се молим да са живи и здрави

# 11
  • Мнения: 24 467
Може ли да е проблем бързото израстване на децата?
Става въпрос за чисто физическото израстване в сантиметри и килограми. ..

Да, може, съпругът ми  в следствие на такова има сърдечни проблеми. Само дето нищо не може да се направи, за да се стопира такъв един бърз растеж.
Вие пишете тук за 10 годишни, а какво да кажа аз, като майка на син на 7,5 години, висок 1,43 см., с тегло 45 кг. и обувки 38 номер? Само дето няма какво да направя. Храненето е умерено, три пъти дневно, определено не преяжда, не се тъпче с вафли и шоколад. Просто и аз и баща му сме също големи, с генетиката не може да се спори, нито можеш да я убедиш в нещо.

# 12
  • Мнения: 109
Бързото израстване може да им донесе някой и друг дискомфорт като болки в краката или задъхване.Но почти всички сме минали по този физиологичен път.Специално за девойките те израстват много бързо някъде около 11 си година, след което идва цикъла и растежа почти замира.Голямата ми дъщеря между 11 и 12 г. порастна с 8см.,7кг. и почти 3 номера.Сега половин година вече е 166см,55кг и 39номер.Като изключим големия крак ,аз съм със същите размери и не смятам ,че тя ще расте още.

# 13
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
 Judy, спкоко  Stop
Съседчето е 50 кг. на 145см. Сега е във 2-ри клас. Демек е на 8г. и почти 4м. Носи 37-38 номер.
Да ти кажа - наистина от генната си локвичка никой не е изплувал, но не съм съгласна, с тези мерки на тази възраст.

Та в тоз аспект на размисли и страсти, до каква възраст се расте? Знам, че за момичета и момчета е различно, но кой какво си спомня?

Лени, нали не се сърдиш   bouquet, че ти ползвам темата за моя въпрос?

# 14
  • Мнения: 24 467
Растенето до... възраст също е различно. Някои момчета порастват и в казармата, нищо, че вече такава не е налице, възрастта си е възраст и без нея. Ние с тези темпове не вярвам скоро да спрем да набъбваме, все пак сме само на 7,5 години и само във ІІ клас. Боже, ами имаме поне още 10 години растеж... Момчетата растат до по- голяма възраст по принцип и по статистически данни от момичетата. Последните се развиват по- бързо и по- рано спират да го правят, а ние, с младежите чакаме повече време за края на растежа.
Знаете ли как се търсят обувки № 38 за момче? В детските магазини няма такава номерация, а мъжките предлагат хубави мъжки обувки от № 40 на горе.

# 15
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
знам, знам... Същата мъка беше, когато носех 35 номер, само че си търсех дамски, а не детски.
Затова маратонки Judy. Поне там има избор.

Добре, значи за момичета 14-16г. ли е края на растежа?

# 16
  • Мнения: 24 467
Тъй, тъй, ама у нас младежът има само маратонки и гуменки, нищо ' фицялно нямаме. Ох, ще си ходим неглиже тази и следващата година, докато стигнем четиридесетака...
За момиченцата е там някъде, около 14-16, пък за момченцата го дават до 18-20 даже. Представям си моето "момченце" на 20 години, трябва да му купя къща, специално производство и камион за придвижване в 12-ти клас. Плавници имаме.

# 17
  • Мнения: 1 753
Малко офф  Embarassed

Лени, да са ти живи и здрави двамата юнаци. Като го видях големия на снимките, които ми прати щях да си глътна езика от изненада! Изглежда като едно голямо момче, стори ми се дори по-голям от 10 годишен... А пък малкия ти е одрал кожата.
Много са ти хубави и се подреждаме на опашката за зетьове!  Joy  Wink

# 18
  • Мнения: 967
В детската градина бях най-малката. От 1 до 3 клас в училище като се подреждахме по височина по физиеческо имаше само 2-3 по-дребнички от мен момиченца. Но лятото между 3 и 4клас стана чудо - на първия учебен ден в 4ти клас като ни подреждаха по височина аз изведнъж се оказах 3та, т.е. имаше само 2 по-високи от мен момичета -явно наистина в този период има един такъв чуден период, когато децата за едно лято дръпват по над 10см  Wink

# 19
  • Мнения: 7 263
Малко офф  Embarassed

Лени, да са ти живи и здрави двамата юнаци. Като го видях големия на снимките, които ми прати щях да си глътна езика от изненада! Изглежда като едно голямо момче, стори ми се дори по-голям от 10 годишен... А пък малкия ти е одрал кожата.
Много са ти хубави и се подреждаме на опашката за зетьове!  Joy  Wink

Ал винаги сте били в челните редици на опашката за зетьове  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes - запазено място имате там, така че споко.
Сега вече ми се изяснява че вълчия апетит дава резултати и слава богу!
Иначе аз преди няколко дни осъзнах колко наистина са дръпнали само от пролетта на тази година. Само да ти кажа, че Боби далеч не е от най-едрите мъже в класа им. Има двама мъжаги дето от догодина сигурно ще почнат да се бръснат  #Crazy #Crazy #Crazy

Шани не се сърдя, нали това е целта на темата да си сверим часовниците и да обменим мнения. И аз знам, че растежа при момчетата и момичетата протича по различно време. Този на момичетата е по-рано и обикновено на 16-17 години вече е приключил. Тоест шанса една девойка след тази възраст да порасне още е много малък. Докато при момчетата по принцип уж започва и свършва доста по-късно. Преди години е имало случая на момчета които дори в казармата дърпат по 5-6 см нагоре. Иначе си напълно права че гена си е ген и аз затова донякъде се радвам на спринта във височината защото ми се ще да ни позадминат малко с баща им, че и двамата не сме от най-ръстовите  Simple Smile Simple Smile Simple Smile
Макар че едната ми племенница е вече глава над мен, а и снаха ми и братовчед ми са по-ниски от мен.
Абе с две думи да са ни живи и здрави дечицата, но много трябва да внимаваме сега в периода на растежа - открих разпокъсана информация, затова не мога да дам точен линк, но трябва да се приемат много храни богати на калций, белтъчини и много плодове и зеленчуци. Да се избягват прекалената употреба на тестени и мазни храни, за да не се допуска затлъстяване на децата още на тази възраст. Че като гледам някои от цитираните мерки ми се изправя косата. А колкото до обувките, явно новото поколение ще ни задмине яко. 40-ти номер дамски обувки ще стане нещо съвсем нормално така като ви чета. Simple Smile Simple Smile

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 523
Дъщеря ми става на 10 г. след около месец. Висока е 145 см и тежи 29 кг. От миналата година е пораснала с 5 см и с 2 кг. Есенните дрехи са й окъсяли и ударно ги сменяхме преди две седмици. За обувки се движим около 35-36 номер. В класа й има две-три момиченца, на които без проблем бих им дала 7 клас. Растат децата...

# 21
  • Мнения: 967
Щерката е на 10 1/2, 152 см, 41кг, 37 номер обувки. Целия гардероб е за смяна, вчера прибрах всичките обувки от миналата зима и пролет за подаряване,  в момента докато наваксаме с облекло ходи като рибар. Купих й едни ботушки, да видим дали ще носи по-късите панталони с тях (но горе още й стават всички) Hug. Да са ни живи и здрави и да растат. Вече мята погледи и на моите обувки (ще взема да си ги заключвам  Mr. Green). Моята я болят ставите и й пукат глезените.

Децата по-принцип растат на тласъци (ако така може да се каже). В 6 клас имах съученик, който през лятото порасна 20 см. (шок за родителите) и после не мръдна повече. Него как го боляха ставите, взимаше даже известно време лекарства.

# 22
  • София
  • Мнения: 383
Моята е на 11 /направи ги през май/ и е само с 5 см. по-ниска от мен, т.е. е 152 см., 40 кг и си менкаме обувките 37 -ми номер и якетата за сега. Laughing
Надявам се да е взела генчето на растежа от мъжа ми, който е 197 см. и да порасне над 160.
А мъжът ми има стрий по протежение на гръбначния си стълб от бързото израстване.
Знам и за един случай на откъснат бял дроб от бързото израстване на едно 17 г. момче отпреди 2 години, син на наша позната, но това е много рядко, да чукнем на дърво /защо не намерих такъв емотикон  newsm78/

# 23
  • Мнения: 3 743
И аз забелязах, че това лято доста порасна сина ми. 151см и 42кг, носи 39 номер обувки Rolling Eyes И ние сменяхме целия гардероб, защото абсолютно нищо от миналата година не му става Confused

# 24
  • Мнения: 764
То аз и преди бях писала,но и сега да се включа с щерка на 10г,която е висока 158,тежи 58 кг.Ограничаваме се в  яденето,но с голям зор.Едно време и аз бях такава де,ама сега не съм от най-едрите,дано и тя да е така,чееее.
Мога ли да попитам в тази тема какви сборници по математика,но с по-трудни задачи сте си купили,за 4 клас става дума тук,нали...?

# 25
  • Мнения: 2 567
pipilota viktualia, това е темата ни за четвъртокласниците.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=223489.msg5046288#msg5046288
Ако искаш, можеш да се включиш  Hug

Ще отговоря тука, на въпроса ти за сборниците.
Аз вече четвърта година купувам на моята Помагало по математика, от поредицата Искам да знам, на Слово.
Купувала съм през годините и други сборници, но този смятам, че е на доста високо ниво. Сравнявам както с другите помагала, така и с учебниците.

# 26
  • Мнения: 24 467
А мами, правите ли диети на прекалено едрите си деца? Аз няма как да правя такава, въпреки мерките на моето хлапе, които съм дала вече по настоящата тема. Закусва на лавката, т.е. само една закуска за деня /не мога да я контролирам като вид/, обядва и вечеря нормално и пак го намирам за твърде едър.

Малко в страни от темата- и аз съм доволна от Слово за допълнителни задачи по математика, макар че го ползваме само две години, тъй като сме втори клас. Харесвам текстовите задачи, съобразени са с възрастта , не са сложни, нито прекалено лесни.

# 27
  • Мнения: 967
Правим, но не я наричаме диета.

Изобщо аз много хитрувам! Хляб се яде само на закуска (ако някой му остане време да си я приготви  Mr. Green). Вечерята е назначена за 18 часа, след това може само плод да се изяде (те винаги стоят на кухненската маса и са разрешени по всяко време). Ако детенце пропусне вечерята - sorry, а на нея й се случва често, защото е блейка. В 18:30 се излиза в парка с кучето и край с храната.

Понякога казвам, че ме мързи да правя вечеря - предлагам кисело мляко и обещавам, че ще й направя закуска на другата сутрин (много е трогната и доста често се съгласява). Когато готвя нещо то е или супа или ядене или десерт (много съм мързелива Embarassed и нямам време Twisted Evil да готвя сто неща).

Сладко е разрешено веднъж на ден и никога не отказвам да купувам шоколадови яйца (1 яйце има много малко шоколад и играчка, а те още се радват на играчката). Давам сладкото за училище, така често трябва да дели с другите деца и количеството се намалява. Сладкото за деня се купува сутрин от будчицата отсреща. В къщи има само мед като сладко и никога не купуваме друго.

Голяма слабост ни е студения чай - има много захар в него (започнах да правя сама в къщи и слагам малко захар вътре, понякога захарин).

Водя я често (събота) на ресторанти, където тя не харесва нищо (китайски, суши, фюджън кухня - винаги й предлагам да пробва нещо от манджите, но завършва с шопска салата и обаче - десерт, ако си хареса нещо.

Спорт: ходим на езда 3 пъти на седмица- най-перфектния спорт за фомиране на тялото (също и плуването, но то отнема повече време със събличане и обличане).

За една година порастна с 6 см, а от 42 кг, сега е 41 кг, много съм доволна.

Носи ми се славата на мързелива майка, която готви само от време на време и все гадории, но функционира. Сега даже да поръча пица изяжда 1-2 парченца, защото не може повече. НО, никога не говорим за диета, като стане въпрос за диета, се изказвам винаги много негативно за нея.

# 28
  • Мнения: 764
Както вече писах,дъщеря ми е доста едра и пълна,но всъщност пълнотата и е нй-вече в корема,иначе крачетата и ръцете и са нормални.Имаме големи разправии за яденето,не мога да я подложа на драстична диета,но определено я ограничавам.Ето преди малко поиска кроасан за закуска,но и позволих да изяде само половин.Ходи на тенис и сбаща си веднъж седмично ходят в планината.Надявам се като поотрасне още сама да си сложи ограничения,но ще видим...Като цяло обаче съм свидетел на това,че родителите на пълни деца не ги ограничават в яденето,а трябва.

# 29
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
A за обратното на диетата...?  Rolling Eyes
Има ли някой, който да се опитва да кара детето си да хапва повечко, с цел напълняване?
Ако знаете как се радваме на всяко качено килце и колко бързо смъква. Само 3-4-5 дни да не я контролирам и е свалила 1-2кг.

# 30
  • Мнения: 967
Е, че как, разбира се - майка ми страдаше от бърза обмяна на веществата - слаба като клечка (освиенцим) ако не се тъпчеше по цял ден. Калорийни бомби в малко количества вечер (през нощта организма гори по-малко и натрупва по-лесно) и непрекъснато ядене на зеленчуци, плодове... Малки количества, често...през един час, плодови сокове, яйце, парче кашкавал, шунка. Никакви пици, чипс и лесно засищащи неща през деня. Има хранителни добавки за такива хора и специални програми.

Ако проблема е голям - диетолог е добро решение, те наистина знаят какво да се направи, защото такива хора не усвояват правилно храната и им липсват витамини, соли....

# 31
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
радмила, да - права си за диетолога.
Макар, че като по-малка съм й давала де що има витамин на пазаря. И никакъв ефект  Tired

Общи условия

Активация на акаунт