Филмът за Могилино по ВВС

  • 1 898
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 274
http://video.google.com/videoplay?docid=-9176914173325307126
Ако някой от пишещите тук не го е гледал вече, това е филм за един дом за деца с умствена изостаналост.
Не се разплаках, но вече съм виждала доста домове в България и това е съдбата на изоставените деца. Особено тези, които са диагностицирани от добросъвестни "лелки" с порок/инвалидност.
Всъщност, на почти всички от тях... Май в петицията на ДБМ (поправете ме, ако греша) пишеше за 18,000 институционализирани деца...

По мое мнение, филмът не показва най-големия проблем - че няма социална политика за превенция на изоставянето, както и за грижа за тези деца. След като социалните помощи за самотна майка са 100 лева на месец...

Моля ви, ако някой има идея какво трябва да се направи, да пише тук. Има фондове, идват избори... може би звучи наивно - не съм шашната или стресната, но не мисля, че мога да спя спокойно, като знам, че нещо съм могла да направя. Мисля, че не съм сама...

Моля ви, спестете си куршумите и т.н. Те не помагат. Знам, че много хора от този форум са добре запознати и работят по въпроса.
НЕКА ТОВА ДА БЪДЕ ТЕМА ЗА КОНКРЕТНИ ИДЕИ!

Не познавам системата...

# 1
  • sofia
  • Мнения: 7 477
ето ги идеите Иве

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=223109.0

нямам сили да пиша и тука Tired

# 2
  • Мнения: 3 248
Току що го изгледах. Sick Sick Sick За съжаление това не е единственият такъв дом. А предполагам има и много по-страшни картини.
Подкрепям идеята за билбордовете. Peace

# 3
  • Мнения: 1 287
аз искам да нахраня така тези бездушни жалки женици,както те хранят тези беззащитни дечица.искам също така да ги съблека голи и да ги оставя боси и да ги преведа така по студените коридори,за да ги заведа в банята.да ги облея със студен душ и после да ги държа мокри и голи.искам да ги влача безмилостно и да се държа с тях така,както те с децата. #2gunfire #2gunfire #2gunfire

роси,какво мога да сторя?децата изглеждат като живели в германски концлагер.за тях не се грижат,те са кожа и кости направо.

# 4
  • sofia
  • Мнения: 7 477
аз искам да нахраня така тези бездушни жалки женици,както те хранят тези беззащитни дечица.искам също така да ги съблека голи и да ги оставя боси и да ги преведа така по студените коридори,за да ги заведа в банята.да ги облея със студен душ и после да ги държа мокри и голи.искам да ги влача безмилостно и да се държа с тях така,както те с децата. #2gunfire #2gunfire #2gunfire

роси,какво мога да сторя?децата изглеждат като живели в германски концлагер.за тях не се грижат,те са кожа и кости направо.

Нищо за сега.Следете темата в клюкарника и ще разберете какво следва Peace

# 5
  • Мнения: 119
момичета явно нямам сърце. не се подтиснах, не се разплаках, да ви кажа - видях един чист дом, може да е заради камерите, не зная. малките дечица бяха много слаби, може би не ги хранят достатъчно и с достатъчно добра храна, не зная. големите деца изглеждаха добре, социализирани, научени да ходят, да се обслужват, да съжителстват по някакъв начин. помещенията бяха добре, боядисано, чисто, абе не съм възмутена изобщо. да - душовете не работят, може и водата да не е топла, това честно казано не разбрах. облечени са, имат какво да обуват. да - нямат джапанки, нямат явно лични кърпи - това е свързано с пари. честно - не съм потресена, разтърсена или нещо подобно. може би очаквах съборетина, и из съборетината да се разминават като призраци деца, голи, боси, гладни  и некъпани, не зная ... е добре, разкъсайте ме, ако искате но ... не видях персонала с нещо да унижава децата или да се държи неадекватно

# 6
  • Мнения: 274
Ани,
децата бяха недохранени... И самите лелички го казаха... Но когато питат директорката от какво най-много има нужда в дома, според нея това е компютър.
Така се гледат животни, а не хора. Знам, че ти не си гледаш така сина... Тези деца нямат никакви занимания, имаше момче, определено като "глухо" и беше неграмотно, защото е в дом за деца с увреждания. Не получават никакви занимания, а точно тези деца се нуждаят от много внимание.
В домовете за деца в София има малки деца с Даун, които говорят, а това бяха деца, които мучат и се клатят само, гледани там само колкото да ги погребат след време в местното гробище.
В такива домове трябва да се назначават специалисти - педагози, рехабилитатори и т.н.Повечето от тези деца имат шанс за приличен живот, самостоятелност - не и след този дом... Не е само този дом, в Трън е подобно, а там живеят заедно деца с и без увреждания... има и много други..
Домът беше в добро състояние, но тези деца не излизаха навън (?!) - защо?, жените, които работеха там не бяха лоши хора явно, но никой не им беше казал какво да правят и как да се грижат за тези деца. Деца със специфични нужди, се казва, а това не означава нужда от парцел в местното гробище.

# 7
  • Мнения: 2 471
Не мога да повярвам, че държавата абдикира от такива проблеми. Или защото не стават често обществено достояние - не съществуват? Социалният министър само обяснява какви пари били дадени за определени пера от бюджета, а тези деца какво, да умират като бездомни кучета - че и за кучетата има организация в тяхна защита. Слушам за стачки, за пари... - тези душици не могат да стачкуват, не са потенциални гласоподаватели - никой няма да им обърне внимание. Срамувам се, че живея в такова общество. Какво можем да направим?

Последна редакция: чт, 27 сеп 2007, 14:01 от Dencho

# 8
  • Мнения: 3 248
Не мога да повярвам, че държавата абдикира от такива проблеми. Или защото не стават често обществено достояние - не съществуват? Социалниат министър само обяснява какви пари били дадени за определени пера от бюджета, а тези деца какво, да умират като бездомни кучета - че и за кучетата има организация в тяхна защита. Слушам за стачки, за пари... - тези душици не могат да стачкуват, не са потенциални гласоподаватели - никой няма да им обърне внимание. Срамувам се, че живея в такова общество. Какво можем да направим?

Като начало подписа ли петицията ни?! Hug
Ако не, а имаш желание - http://www.bgpetition.com/izostaveni_deca/index.html

# 9
  • Мнения: 2 471
Подписах се и препратих петицията на свои приятели, но и нашите журналисти според мене трябва да са по активни

Последна редакция: чт, 27 сеп 2007, 14:02 от Dencho

# 10
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
Емоциите няма да ни свършат работа.Потресени или не, явно в държавата има хора, които трябва да бъдат събудени и накарани да свършат това,за което получават пари.
 Нещо по-конкретно обаче- обръщам се към ДБМ, момичета  , имате нужния опит, кандидатствайте с проект за изграждане на Център за работа с деца с увреждания. Едва ли не ви е идвало това като идея но напоследък се тръби ,че се отпускат пари от Еврофондове,които трябва да бъдат усвоени. Аз лично нямам грам опит в тези неща, но предполагам,че има хора,които могат да бъдат от полза.
 Работя с такъв Център  и виждам реално какво означава да се грижиш  и да обучаваш такива деца. И има ефект!Е, не четат "Война и мир" в оригинал, но състоянието им е далеч  над това в домовете с такива деца. За съжаление,дома в Могилино не е единствен....

# 11
  • София
  • Мнения: 62
момичета явно нямам сърце. не се подтиснах, не се разплаках, да ви кажа - видях един чист дом, може да е заради камерите, не зная. малките дечица бяха много слаби, може би не ги хранят достатъчно и с достатъчно добра храна, не зная. големите деца изглеждаха добре, социализирани, научени да ходят, да се обслужват, да съжителстват по някакъв начин. помещенията бяха добре, боядисано, чисто, абе не съм възмутена изобщо. да - душовете не работят, може и водата да не е топла, това честно казано не разбрах. облечени са, имат какво да обуват. да - нямат джапанки, нямат явно лични кърпи - това е свързано с пари. честно - не съм потресена, разтърсена или нещо подобно. може би очаквах съборетина, и из съборетината да се разминават като призраци деца, голи, боси, гладни  и некъпани, не зная ... е добре, разкъсайте ме, ако искате но ... не видях персонала с нещо да унижава децата или да се държи неадекватно

"Социализация — процес на усвояване от индивида на модел на поведение, психологическo равновесие, социални норми и ценности, знания, навици, позволяващи му успешно да функционира в дадено общество... ""
Не е нормално да няма топла вода, да нямат джапанки и кърпи - колко пари струват те?
Децата са недохранени и е унизително да ги разкарват голи по коридорите като стадо животинки... 
Мястото на такъв дом е в София  кадето с тях биха се занимавали специалисти и безвъзмездно!  Peace

# 12
  • Мнения: 119
да, явно наистина съм била подготвена психически за нещо много много зле, но това е, защото първо прочетох колко било потресаващо, ужасно, отвратително и така нататък. ще го гледам пак, наистина ми направи впечатление че при момичетата в банята не беше жена, а мъж, а при момчетата беше жена. не че ако са хора от същия пол като децата, няма опасност от сексуални издевателства, разбира се. пък и го гледах без звук и не разбрах че никога не излизат навън. добре момичета, не помислих за много от нещата - че имат нужда от специалисти, за да се развият оптимално психически и физически. пък и явно който оцелее - оцелее, за това големите деца изглеждат не толкова зле, колкото малките. в смисъл - малките, които са наистина зле, просто умират...
но че съм дебелокожа се разбра де ...

# 13
  • Мнения: 119
а под социализирани имах предвид че не са агресивни децата едно спрямо друго, в смисъл - аз така я ползвам тази дума, те са едно общество (социум), затворено, и съжителстват без да си вредят. явно погрешно приемам нещата - че децата с такива недъзи трябва да бъдат отглеждани от други хора, някак си ми е вменено това, и не очаквам от тях да живеят сами в свободния свят, съжалявам, нямам грам опит и лични наблюдения, не съм чела информация за тези деца, а и като гледам те са с различни видове и форми на заболявания.
бе кво се обяснявам и аз ... нито мога да взема едно такова дете в къщи, нито нищо

# 14
Видях филма, подписах петицията и честно казано хъсът ми за живот направо изчезна - както каза един приятел - основанията на живота ми за миг ми се видяха нищожни. Както и да е - в дискусиите които проследих в няколкото безсънни нощи след като гледах филма липсва една тема - ето ви я нея: Защо българската православна църква, с целият си имотен ресурс и потенциал, с които се е развихрила да строи хотели и хотелски сектори към манастирите, не е построила до сега един детски дом или приют?  Защо последния поп за който сме чули нещо положително е  поп Харитон /"Юнаци мои! Не като баби, но като лъвове изринете от тая пещ и който остане жив да спомня! А мене заведете при входа и аз тамо ще умра, както си мога!"/
И още нещо, по-лично - ако някой знае какво е станало с Диди(момиченцето дето все пишеше писма на майка си)след като я преместиха от дома да пише или да даде линкове - моля!
Имам бебе на 10 месеца и кака на десет така че е невъзмойно да  я осиновя, но поне да се опитам или приканвам ви да се ОПИТАМЕ ДА УПРАЖНИМ контрол - защото трябвя да се научим да сме гражданско общество, най сетне, и да искаме сметка защо парите от нашите данъци не отиват при нуждаещите се!
Дори едно дете да е със сбъркана диагноза, дори едно да е умряло от недохранване, дори на едно дете да е отнето правото на по добър живот - това еПРЕСТЪПЛЕНИЕ  - престанете с тия глупости че било чисто, ами 60 души персонал се грижат за 62 деца - как да не е чисто - а представяте ли си как тези 60 души си тръгват от работа с пълни чанти храна - от дажбата на децата. И за мен върховния цинизъм беще как шефката на дома накрая се похвали че даже им купила два плажни чадъра.  Ако бях мъж и не бях малко от малко въпитана щях да и кажа къде да си ги сложи тези чадъри...
Момичета, проблемът е сериозен и тук не стига частична подкрепа с памперси, храни и т.н - при един милиард бюджетен излишък и такива солени данъци е ясно че пари има и ние, гражданите трябва по някакъв начин да принудим както централната, така и местната влас да ги дават на нуждаещите се. Предлагам ако има тук информирани хора КАК ДА СТАНЕ ТОВА да ни помогнат и то докато децата още са живи, докато имат шанс да оцелеят!!!!Аз самата 8 месеца ще съм в Испания, хазаиката ми тук е била учителка на деца с увреждания, а в момента работи в местното правителство, като надделея над срама си че съм българка, заради това което сме позволили да се случи с тези деца всички ние, ще я попитам как е решен този проблем тук. Не знам какво друго мога да сторя...

Общи условия

Активация на акаунт