Първа родителска среща в Детската градина

  • 15 811
  • 127
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 545
Предстои ми първа родителска среща в ДГ. Какво да очаквам ? Какво се очаква от мен?

# 1
  • Мнения: 47 902
30-40 лв за материали, консумативи и т н, ще се разпишеш на правилника на градината, ще видиш помещенията отвътре, ще се избере родителски актив, ще можеш да питаш госпожите за каквото искаш

# 2
  • Мнения: 8 917
Предстои ми първа родителска среща в ДГ. Какво да очаквам ? Какво се очаква от мен?

Приготви пари.

# 3
  • Мнения: 512
При нас родителските срещи са 90% за да ни искат пари за нещо, а 10% за да ни информират какво правят децата  ooooh! Crossing Arms.
Но конкретно на първата, след като минахме темата за парите, ни се представиха учителите по страничните дейности - танци, футбол, плуване...

# 4
  • Мнения: 698
Очаквай да ти искат пари. По-нататък - да ти искат още.  Grinning

# 5
  • Мнения: 55
Да така е трябва да осигурим учебни материали и тоалетна хартия за децата си. Това е по желание. Не прави чест  на нас като родители всяка година да я изопачаваме тази тема,под различно заглавие.В таксите не влизат тези разходи.
Много важно е да се знае,че ако детете не рисува, не лепи,няма учебни материали по цял ден няма с какво да се занимава.
Всеки път се учудвам на отношението към дейността на собственото си
дете.Ако сте от ромски произход разбирам да имате такова отношение.
Тези пари за материали не е необходимо да ги събираме, може всеки да си дойде с торбичката,така е в нашата група.
Може ли родител да изпрати детете си без носна кърпичка или кърпи за бърсане на ръце или без учебни материали?????????? /
Децата ни ги очаква сериозна работа за тяхното развитие, но това звиси мнго и от нас.Колко радостно е когато дете донесе своята работа-рисунка и други.......
Необходима е повече грижа и любов за собственото дете, не само нихилизъм.

# 6
  • Мнения: 1 640
  Нашата род.среща мина.Учителките подчертаха ,че от нас,родителите ,зависи колко пари за материали,консумативи и подобрения по обзавеждането ще се събират.Та така решихме да дадем по 70 лв.еднократно за цялата година.Някои родители искаха сумата да е 100 лв.,други-50 лв.Накрая се спряхме на 70-за учебни помагала,за канцеларски мат-ли,за нови килими, покривки и чаршафи.Отделно всеки месец по 3 лв.за хигиенни консумативи..Не са ни притискали ,само споменаха от какво имат нужда, а ние решихме какво да им осигурим.
  Наистина не виждам как биха работили,творили и играли децата ни,ако ние не помогнем със средства.Налага се.

# 7
  • Мнения: 2 722
Нашата родителска предстои, но не се знае кога - беше планирана за 1.01, но сега излизат в стачка.

# 8
  • Мнения: 1 416
Родителската ни среща мина вчера. Говорихме за ремонти, наредби, нужди... Подразних се, че нищо конкретно не се разбрахме. И че не можах да видя учителките на Маргарита.
Надявам се на следващата родителска среща, която ще е по-групи, да говорим по същество. Да съберем пари и да изясним всички въпроси.
Определено общата учителска среща за откриването на учебната година беше загуба на време.

# 9
  • Мнения: 1 172
При нас ще е в 2 части - обща и по групи.

Надявам се да разберем какви са нуждите на градината и специално на неговата група. Искаме да направим дарение на градината и ще е важно да разберем мнението на другите родители от групата ЗА и ПРОТИВ конкретни покупки. Но не искаме  това дарение да стане публично известно и да се свързва с нашето дете. Затова се очертава интересна среща.

Относно събирането на пари за материали - не знам защо се гледа толкова лошо. За творчески занимания вкъщи само за последния месец съм дала над 25 лв - книжки, стикери, лепила, апликации и т.н. И 70-100 за цяла година ми се струват по-скоро нормално малко, имайки предвид че вкъщи детето стои поне 2 пъти по-малко време отколкото в градината. Подркрепям мнението на slavinako.

# 10
  • Мнения: 1 520
Нашата я очаквам следващите седмици.

Пари събрахме предварително, та пари - може и да не искат.
Трябва да извадя разчетите, че съм малко "лицето, което защитава направените разходи". Mr. Green
Нали искат и някой родител да види как са изхарчени парите, та да няма хъка-мъката.
Апропо, нещо, в което не се и съмнявам. Направо се учудвам на някой родителски коментари - не само от нашата градина.

Та подминавайки темата за парите - ще ни поразкажат колко са децата, новите кои са, какво ще учат, правилника, при боледуване процедурите.

На миналогодишната среща много се обсъждаше и храната. Като темата я повдигнаха родителите. Сащисаха ме против какви неща са в менюто.

Родителите държат да имат нападателен вид и да задават "смели" въпроси. През годината тези им страни не се проявяват повече.

# 11
  • Мнения: 46 438
Нашата ще е на 03.10.
А на срещите без деца ли се ходи? Ние искаме и двамата с мъжа ми да отидем, да знам дали да издирвам човек, при който да я оставим.

... Относно събирането на пари за материали - не знам защо се гледа толкова лошо ...

Защото предпочитам, щом ще се дава сума (равна на още една такса  Crazy ), да се използва на първо място за здравето на децата ни (хигиена и храна), а след това каквото остане да отива за моливи и подобни.

... Сащисаха ме против какви неща са в менюто ...

Кажи какви  Simple Smile

# 12
  • София
  • Мнения: 4 865
Бях вече на две родителски срещи. Първата - на родителското настоятелство с директорката. Втората - на родители и учители в групата; директорката също дойде.
Министерството спуска учебни планове, но финансира учебните материали само за предучилищните групи. За другите деца всеки директор търси начин да осигури помагала. При нас това става с пари от родителите.

За големите ремонти по сградата и двора директорката все успява да намери фирма-дарител. Тази събота родителите ще боядисват оградата, боята ни е подарена.

Учителите нямат право да събират и една стотинка без да са изрично упълномощeни от родителското настоятелство. Затова ние избрахме родител, който при нужда да събира пари и да участва в харченето им.

Допълнителните дейности намаляват като брой, защото по министерско разпореждане могат да бъдат само в следобедните часове и няма как да се вместят досегашните 6-7 варианта. При нас останаха 4 - език, танци, приложно изкуство и спорт.

Директорката е много предприемчива, находчива и убедителна. Като цяло, идеята е да се сформира екип от родители, който да й помага, защото е ясно, че общината ще прави все по-малко.

При нас никой не коментира храната. С плод, салата и нещо млечно всеки ден, мисля, че коментарите са излишни. Децата-вегетарианци получават специално приготвена храна.

По отношение на хигиената, никога не съм имала забележки.

Болните се връщат на входа.

По време на родителската среща "лелята" занимаваше няколко деца в съседна стая. Габриела си седя при мен, но гласът й не се чу.

# 13
  • Мнения: 1 520
На нашата имаше няколко дечица. Кротко си играеха на килима.

Но болшинството родители бяхме без деца. За мен е за предпочитане - за да може спокойно да се следи и участва в разговора.

За храната - то беше дълга тирада. Но примерно си спомням за броколи питаха, защо ги има в менюто. (веднъж месечно примерно).
То никое дете, пък и възрастен не ги харесвали.
И то като се почне от едно и се започва - едно не ядяло зеле, едно царевица, едно еди какво си.

Може и аз да не съм добре - но ми се струва, че менюто в градината не може да е съобразено със всеки индивидуално.
И като чета листа с храната през седмицата - според мен е добро, за деца на 4-5 години.
Ама вкусове разни, желания - различни.

# 14
  • Мнения: 7 362
Защото предпочитам, щом ще се дава сума (равна на още една такса  Crazy ), да се използва на първо място за здравето на децата ни (хигиена и храна), а след това каквото остане да отива за моливи и подобни.
За ХРАНА не могат да се събира допълнителни суми.За хигиена и всичко друго е по решение на РОДИТЕЛИТЕ. Ако не искат никой не може да ги задължи.Учителите ще работят и без "моливи и подобни" ,но КАКВО  ще правят децата без необходимите учебни пособия и материали.
              Питайте на родителската среща за програмата , по която ще работят децата ви и ще видите колко много неща са необходими за реализацията на учебния процес в ДГ.На училище вие без "моливи и подобни " ли ги пращате???  Twisted Evil  bouquet

# 15
  • Мнения: 46 438
... За хигиена и всичко друго е по решение на РОДИТЕЛИТЕ. Ако не искат никой не може да ги задължи ...

Имам предвид хигиената при момичетата, които не могат да се обслужват сами, която е определяща за бъдещия им живот като жени.

Искам да давам пари на някой, 10 лв./месец примерно, за да се прибира детето ми с чисти гащи. Но не знам на кой и как да го кажа, ако всички родители го искат за децата си, щеше да е по-лесно ... Това е единствената ми забележка към хигиената, не може да ходи насрана цял ден  Stop 2 пъти за 7 дена я прибирам така, а в понеделник я прибрах цялата мокра, защото никой не забелязал, че без да иска се изпишкала в/у гащите и анцуга, така стоеше мокра навън! бяха ги извели на двора. Занесла съм и тоалетна хартия, и голям пакет мокри кърпи.

# 16
  • София
  • Мнения: 2 901
Добре де, не мога да разбера, при условие че са наистина нужни тези пари, за да се грижат за децата ни (за хигиената, за заниманията им), защо общината принуждава директорите да искат тези пари странично от родителите. Не може ли просто таксата на месец да бъде фиксирана на по-високо ниво - едно 60-65 лв и да се знае, че в това влиза всичко.

Не вярвам да има родители, които ще откажат да дават пари за тоалетната хартия, принадлежности за рисуване и др. но не може ли да се регламентира това, след като без него така и така не може.

# 17
  • Мнения: 1 520
Eе, тогава всички ще скочат срещу увеличаването на таксата.
Винаги ще има недоволни.

Незнам , в други детски градини може и да има злоупотреби, но в нашата виждам няма такава практика.
Обикалях по Коледа с учителките като купувахме подаръци за децата - ами до стотинки - всичко беше точно. Вземаха от всякъде фактури, много са точни.
И виждам, че парите, които сме дали за това и това отиват по предназначение.
Естествено пак имаше недоволни - защо са отишли за балатум, а не за нови бюра. Примерно. Даваха се обяснения - съвсем разумни, и в крайна сметка в рамките на че за това са стигнали, ама недоволни все има.

Тоалетните принадлежности си ги носим ние в началото на месеца.
И съответно там пък имаше разговор, дали учителките не крадат тоалетна хартия и сапун. След като се събирали от 25 деца сапун и хартия.
И учителките бяха засичали за колко време се изхарчва една ролка.

Абе, за мен е грозна работа.
Не съм Рокфелерова щерка или съпруга, но за удобствата на детето си в градината, където практически прекарва 5 дни седмично, не се свеня. При все че виждам, че каквото сме събрали отива за покупки в градината, за нашите деца.

Понякога не вреди човек да е малко мнителен, ама имам чувството, че в тая сфера някой родители прекаляват.

# 18
  • Мнения: 46 438
... Не може ли просто таксата на месец да бъде фиксирана на по-високо ниво - едно 60-65 лв и да се знае, че в това влиза всичко ...

И аз мисля така  Peace

 
Eе, тогава всички ще скочат срещу увеличаването на таксата.
Винаги ще има недоволни ...

Сумата ще е същата, която и сега се дават, от какво да са недоволни  Thinking

# 19
  • София
  • Мнения: 4 865
Направо ме изумяват подмятанията за злоупотреби с хигиенни материали и минерална вода. ooooh!
Срещу нашите учителки има образувана преписка за незаконно събиране на левче за вода веднъж на няколко седмици!

Случвало ли се е вашето дете да изпусне ролката с тоалетна хартия на пода? В детските градини се случва често, особено като се заиграят децата. Учителките изхвърлят падналата тоалетна хартия от съвсем резонни хигиенни съображения.

# 20
  • Мнения: 47 902
ако се увеличи таксата, можа пак да няма пари за хартия, защото таксата отива в общината, а не в самата детска
при нас вече не искат хартия, но преди когато носехме знам че не всички носеха, така че не бяха по 25 сапуна, а например по 15 Wink
сега носим само чаши за водата, като и това не го правят всички
70 лева ми се виждат много, но вероятно са вкл, и пари за нови играчки и за подаръците около коледа, костюми за тържества и т н
при нас около 40 лв се събираха миналите години, отделно са си тържествата
тази година сме преучилищна, но сега стачкуват и още не сме имали род. среща
за храната- аз бих била против вафлите, а не против броколите, но в крайна сметка има рецептурници и хеи, така че не знам какво да кажа...общо взето понамалиха вафлите при нас, и включиха салата на обяд, което ми харесва
забележки по материалната база имаме много, най- вече заради смотаната ни директорка

# 21
  • Мнения: 1 520
Eе, тогава всички ще скочат срещу увеличаването на таксата.
Винаги ще има недоволни ...

Сумата ще е същата, която и сега се дават, от какво да са недоволни  Thinking

От това, че някой използва изречението " Да се вдигне сумата за...", или във вариант "Увеличава се таксата..."

Сега със страничните занимания , за които се плаща допълнително (при нас танци и английски) таксата е 66 лева. Ако е вдигнат с още 30 (колкото обикновено събираме еднократно в началото на годината). Ще стане към 100 лева.
Е, как пък няма да са недоволни.
И тогава ще кажат: "Ами предпочитаме да ги давам ееднократно в началото на годината.

Щом става дума за недоволство - нищо вече не ме учудва.

Последна редакция: чт, 27 сеп 2007, 11:28 от SmaRt

# 22
  • София
  • Мнения: 2 901
... Не може ли просто таксата на месец да бъде фиксирана на по-високо ниво - едно 60-65 лв и да се знае, че в това влиза всичко ...

И аз мисля така  Peace

 
Eе, тогава всички ще скочат срещу увеличаването на таксата.
Винаги ще има недоволни ...

Сумата ще е същата, която и сега се дават, от какво да са недоволни  Thinking

Точно така. Иначе аз по-скоро се замислям, че някой хвърля прах в очите - явно парите от общината така и така не достигат. Защо не са направили коментар, защо никой не прави коментар - защото всъщност парите стигат  newsm78 или защото е по-лесно да се вземе от родителите. Тогава нека да е регламентирано.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 901

Сега със страничните занимания , за които се плаща допълнително (при нас танци и английски) таксата е 66 лева. Ако е вдигнат с още 30 (колкото обикновено събираме еднократно в началото на годината). Ще стане към 100 лева.
Е, как пък няма да са недоволни.
И тогава ще кажат: "Ами предпочитаме да ги давам ееднократно в началото на годината.

Щом става дума за недоволство - нищо вече не ме учудва.

добре де, написах 60-65 лв защото някой по-горе беше написал, че дават 100 лв за това + 70 лв за онова, та ги закръглих на 200 и ги разделих на 10 месеца. Ето ти нова схема за твоята детска градина - +3 лв на месец допълнително към вашата си такса, ама добавени регламентирано в таксата - така дори е по-лесно, отколкото да се извадят в началото 10 пъти повече пари в брой наведнъж.

# 24
  • Мнения: 1 520
Да, аз разбирам че примерно си написала.

Просто, се учудвам, че се чудим кой ще е недоволен.

Аз честно казано предпочитам да са еднократно, защото се събира по-голяма сума и могат да се направят действително някой промени, козметични, да се подновят някой неща от бита в градината.

Ако са разпръснати в месеца - първо ще се събират цяла година и второ, все междувременно ще се вложат в нещо друго и няма да останат за по-генерални ремонти.

В никакъв случай не смятам, че е правилно да се вземат от родителите.
Незнам какво е обяснението на общината и защо и за това не достигат пари.

Но съм склонна да давам, при положение, че виждам за какво отиват и това улеснява пребиваването на собственото ми дете в заведението.

В крайна сметка - ей го на, във всички сфери вече е така - ако ти не си дадеш, няма какво да очакваш.
Никак не е правилно, ама до там сме го докарали.

# 25
  • София
  • Мнения: 545
Мда ... прави бяхте на първата родителска среща всичко опря до пари. Малко тъжно сякаш, но това е положението. Четох че събирате 70 - 100 лева при нас 17 лева за столче предизвика спор. Искам да помогам, но как ? Мъчно ми е

# 26
  • София
  • Мнения: 2 901
О, ама аз въобще не говоря за онези пари за ремонти и др. спонсорски проекти. Говоря за онези пари дето, видите ли, били за нуждите от първостепенна важност. Като не може без тях, значи просто парите от таксата не са достатъчни, таксата е малка.

Частните градини да не би да събират пари за тоалетна хартия, вода, блокчета, играчки и фулмастери. Хайде, те и печалба генерират, но така са си изчислили нещата, че хем да се грижат за децата, хем да ги образоват и занимават, хем и пари да изкарат. Махни печеленето на пари от градините, поне таксата да са си я ценообразували правилно!

То недоволни все ще има. Те и недоволните в повечето пъти бутат по 300 лв еднократно или купуват техника за градината за да им приемат детето, ама това е тема на друг репортаж...

# 27
  • Мнения: 1 520
Навсякъде е различно.
И някъде вероятно се прекалява със събирането на "родителски помощи".

При нас даваме в началото на годината за учебните помагала (25 лв. ). Други 30 лв (след общо решение на родителите да се спрем натази сума) се събират за касата, от където се вадят за играчки, подаръци по Коледа, ремонти, подмяна на някой атрибути и мебели в градината,
Месечна такса - 40 лв. + 26 за допълнителни занимания (танци и английски).

Началото на месеца се носят хигиенни материали (сапун, тоалетна хартия, салфетки).
В седмицата когато имат театър или цирк - 2 лв.

За друго - през останалото време на годината - не ни искат. Поне от както ние сме на градина не се е случвало.
И поне в нашата градина, понеже аз бях с учителките, когато пазаруваха съм сигурна, че всичко остава в градината.

"Родителското спонсорство", т.е. вземането на пари, не е правилно.
Но...

# 28
  • Мнения: 505
И нашата родителска среща мина. Обясниха ни по какви материали ще учат децата / предучилищна група са/, каква ще е седмичната програма и т.н.  Събрахме по 20лв. за фулмастери, блокчета и др.

# 29
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
Нашата родителска среща е довечера.
Таксите нали знаете, че ги решават в общините и навсякъде в страната са различни. В Хасково е 40лв.+10лв или 50лв. месечно /10-те се плащат за да се пази място, независимо дали детето ходи или не на градина/. Допълнително се плаща по 7-8лв. за заниманията по желание, от които 3лв.остават за градината. Така беше поне миналата година, сега ще видим. Thinking
Мен ме вълнуват основно материалите, които ще вземем, но още не зная каква ще е темата за тази година. Синът ми е на 5 години и е за втора година в детската градина. Миналата година учеха правилата за движение и за европейския съюз  Laughing
Храната им я карат от детска кухня и би трябвало менюто да  е съставено от диетолози, но аз лично се притеснявам какви продукти използват и смятам да разуча въпроса, т.к. съм твърдо против даването на кроасани и разни други подобни храни. Naughty

Последна редакция: чт, 27 сеп 2007, 21:39 от mitbul

# 30
  • Мнения: 539
Наистина и аз се учудвам на някои коментари за тези пари. Само нека всеки да се замисли каква такса плащаме  (40-50 или 60 лв.). И знаете ли какви са таксите в другите страни! В Канада напр. при заплата 1000 долара, таксата е 900 долара. Ние имаме много малко останали неща от "онова" време като напр. детска кухня, 3 г. майчинство и толкова държавни детски градини, които никъде другаде по света ги няма, ама ние и на това сме недоволни. 

# 31
  • София
  • Мнения: 2 901
2 години е майчинството, но също смятам, че таксите в градините са примемливи, и 80лв да станат пак е приемливо, естествено с уговорката, че включват всичко. Помислете, хора, които нямате избор някой друг да ви гледа детето - ако плащате на детегледачка 1 ден ще ви струва поне 15 лв!

# 32
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 483
Държавните детски градини в момента не са в състояние да поемат броя желаещи да ги посещават. Т.нар. трета година майчинство е свързана с много условности.

# 33
  • София
  • Мнения: 4 865
О, да. Вчера директорката каза, че за следващия септември вероятно няма да има прием за първа група. Децата от яслите запълват максимално допустимия брой.

# 34
  • Мнения: 46 438
О, да. Вчера директорката каза, че за следващия септември вероятно няма да има прием за първа група. Децата от яслите запълват максимално допустимия брой.

Нашата градина няма ясла, от къде ще им идват бройките  Rolling Eyes

# 35
  • Мнения: 1 640
... За хигиена и всичко друго е по решение на РОДИТЕЛИТЕ. Ако не искат никой не може да ги задължи ...

Имам предвид хигиената при момичетата, които не могат да се обслужват сами, която е определяща за бъдещия им живот като жени.

Искам да давам пари на някой, 10 лв./месец примерно, за да се прибира детето ми с чисти гащи. Но не знам на кой и как да го кажа, ако всички родители го искат за децата си, щеше да е по-лесно ... Това е единствената ми забележка към хигиената, не може да ходи насрана цял ден  Stop 2 пъти за 7 дена я прибирам така, а в понеделник я прибрах цялата мокра, защото никой не забелязал, че без да иска се изпишкала в/у гащите и анцуга, така стоеше мокра навън! бяха ги извели на двора. Занесла съм и тоалетна хартия, и голям пакет мокри кърпи.
  Ей това не мога да го проумея-жените от персонала,които най-вероятно са и майки или баби,да оставят децата в такова състояние!То е ясно,че целта им е да ги учат на самостоятелност и умения за самообслужване,но не и с риск за здравето им,все пак,нали.
  В нашата дет.градина и бършат,и обличат,и обуват тези от децата/включвам и моето в това число/,които скоро са постъпили и още не могат да се справят сами.Има деца ,които от юни ходят редовно в градината и вече са по-самостоятелни сякаш,а моята щерка отсъства през лятото и сега все едно почваме наново.Лелите и учителките я обличат последна,защото,докато другите се обслужват,моята щерка ги гледала с любопитство и нищо не похващала да свърши.Не ми се оплакаха,а аз разпитвах персонала.

# 36
  • Мнения: 5 468
Eе, тогава всички ще скочат срещу увеличаването на таксата.
Ами който не му изнася таксата, да не си дава детето на градина Peace.
Както някои казват: Като ти боледува детето в яслата и не си доволна от това, не го води просто..., така и аз сега казвам: По-висока такса в градините, по-пълноценна храна и по-добри условия за живота на децата ни там Peace.
Който има намерение да скача, че таксата му не е 40 лв. на месец, да не си води детето на детско заведение Mr. Green.

# 37
  • София
  • Мнения: 4 865
О, да. Вчера директорката каза, че за следващия септември вероятно няма да има прием за първа група. Децата от яслите запълват максимално допустимия брой.

Нашата градина няма ясла, от къде ще им идват бройките  Rolling Eyes

Става дума за конкретна директорка на конкретна детска градина, където има две яслени групи.

# 38
  • Мнения: 17 402
Значи някои могат да мрънкат, че храната била боклучава, парите- много, не ги гледали хубаво, що сега стачкували...Аз и ти обаче нямаме право да недоволстваме, че не си държат болните деца у дома. На кой как му оттърва е работата. Вчера отиде мъжът ми, за да не се нервирам аз Mr. Green

# 39
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
интересува ме, какви помагала ползват децата ви в детската градина,на кои издателства и  какви са впечатленията ви от тях? newsm78 че книжния пазар е залят с какви ли не боклуци и вече съвсем се обърках  Crossing Arms

# 40
  • Мнения: 5 468
Аз и ти обаче нямаме право да недоволстваме, че не си държат болните деца у дома.
Ние с теб сме партия Peace.
Който не му изнася по-висока такса - мда... и така Mr. Green.

интересува ме, какви помагала ползват децата ви в детската градина,на кои издателства и  какви са впечатленията ви от тях? newsm78 че книжния пазар е залят с какви ли не боклуци и вече съвсем се обърках  Crossing Arms
Ами те не казват ли на родителската среща, какви работи искат? Предполагам ще кажат. Аз за това сега нищо не съм купила.

# 41
  • Мнения: 47 902
ние бяхме досега с моливко, тази година не знам, още стачкуват

# 42
  • Мнения: 1 640
 На издателство"Изкуства"-голям формат папка с работни карти вътре/с картинки по тях/.Струвал комплектът към 20лв.Това ни казаха,аз го прегледах бегло.

# 43
  • Мнения: 1 520
Ние сме с на Просвета. Серията стъпка по стъпка, или ръка за ръка беше.

Нещо такова.

# 44
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
На издателство"Изкуства"-голям формат папка с работни карти вътре/с картинки по тях/.Струвал комплектът към 20лв.Това ни казаха,аз го прегледах бегло.
да инашите са такива, разгладах ги, читави ми се видяха! Thinking но ми се щеше да погледна и остналите...

# 45
  • Мнения: 505
интересува ме, какви помагала ползват децата ви в детската градина,на кои издателства и  какви са впечатленията ви от тях? newsm78 че книжния пазар е залят с какви ли не боклуци и вече съвсем се обърках  Crossing Arms
Има едни учебни тетрадки, Моливко се казват  Peace

# 46
  • Мнения: 1 059
Нашата родителска среща не е минала още. Трябваше да е миналата седмица, но са в стачка от миналия понеделни и не се знае до кога. До колкото знам от други майки ми казаха да си наглася около30-40лв а на срещата ще се разбере допълнително.

# 47
  • Варна
  • Мнения: 11 340
интересува ме, какви помагала ползват децата ви в детската градина,на кои издателства и  какви са впечатленията ви от тях? newsm78 че книжния пазар е залят с какви ли не боклуци и вече съвсем се обърках  Crossing Arms
Има едни учебни тетрадки, Моливко се казват  Peace

И ние сме с Моливко, много хубави ми се видяха - две тетрадки - Природен свят и Математика и един комплект за конструиране; 11,50 лв. е цената. Ние събрахме по 30 лв., защото на някои родители 50 лв. им се видяха много, но сега ще събираме по още 20, т. к парите не стигнаха да се купи всичко запланувано.

# 48
  • Мнения: 1 640
http://www.izkustva.net/dg1.htmlТова е комплектът,с който ще работят децата.Освен него имат и комплект по трудово обучение на "Ананиеви"-Варна.

# 49
  • Мнения: 6 039
При нас учебната година започна на 3-ти септември. Досега не е имало родителска среща. Питам се изобщо дали ще има? newsm78 newsm78

# 50
  • Мнения: 4 187
30-40 лв за материали, консумативи и т н, ще се разпишеш на правилника на градината, ще видиш помещенията отвътре, ще се избере родителски актив, ще можеш да питаш госпожите за каквото искаш


За миг си помислих, че сме били на една и съща родителска среща .

# 51
  • Мнения: 2 722
Нашата родителска среща е утре /най-после/.
Неприятното е, че държат да сме без децата, а аз нямам идея къде да пласирам двете дивачета за половин - един час.

# 52
  • Мнения: 17 402
Ти как си представяш родителска среща с децата? Нашите ги занимава някоя лелка или, или гледат филмчета, докато трае срещата, но винаги са в отделна стая.
В твоя случай, дано намериш вариант! Peace

# 53
  • Мнения: 135
Нашата родителска среща е утре /най-после/.
Неприятното е, че държат да сме без децата, а аз нямам идея къде да пласирам двете дивачета за половин - един час.
Обясни на учителите,че няма кой да ги гледа.
Децата,които не са взети ги поема друг колега или лелята за времето на срещата.

# 54
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
Нашата е на 10.10, но съм ветеран вече. Обикновено ни се показва в/у какво ще учат, какви "нормативи" трябва да покрият за тази учебна година. Казва се от какво имат нужда, родителите гласуват по колко пари да се съберат и така. До сега бях касиера  Mr. Green , но тази година си имам уважителна причина да не съм. Винаги парите сме ги харчили ние /родителите/, учителките нямат право да го правят. Най-много някой родител да им ги даде, за да ми ги предадат на мен. Всичко е с фактури, няма това-онова. Тази година би трябвало да не се ръсиме толкова, тъй като за предучилищните са безплатни учебниците. Нашите работят по програмата на Просвета.

# 55
  • Мнения: 46 438
Мина нашата първа  Simple Smile
Събрахме по 30 лв. - 15 лв. за учебните помагала ("Моливко") и 15 за други нужди, всичко ще се закупи от родителите.
Записах я и на танци (13 лв./месец), и на английски (15 лв./месец). Мислех само  на танци, но госпожата по английски беше много убедителна  Rolling Eyes каза, че когато искаме, можем да писъстваме на уроците и да наблюдаваме как се справят децата  Simple Smile

Госпожите не са тези, при които я записахме  Shocked напуснали са старите  Crazy и по-добре  Stop едната беше ударила София и имах намерение да говоря с нея на срещата. Новите - едната е с голям стаж, другата чисто нова, това й е първата група, дано се разбираме добре Simple Smile

# 56
  • Мнения: 6 039
Днес получих картичка-покана за родителска среща другата седмица. Нямам търпение.
А днес Малена вече казва първи думички на английски. Паднахме от смях.  hahahaТолкова е горда.

# 57
  • Мнения: 2 722
Да се отчета с нашата родителска среща.
Приветстваха ни, директорката дойде също да ни поздрави и да се запознае с родителите на новопостъпилите /останалите сме й до болка познати от яслата/
Запознаха ни с правилника за вътрешния ред, казаха ни каква ще е учебната програма - математика, български и немски.
Запознахме се с преподавателите за допълнителни занимания - английски /14 лева/, народни танци /14 лева/ и плуване /16 лева/.
Говорихме за водата за пиене и естествено - допълнителните пари за учебни пособия и играчки. Спряхме се на сумата от 50 лева еднократно.
Избрахме си и родителски съвет - и аз съм там някъде в купа, че съм вдъхвала доверие/

Много бяхме сладки всички родители, накацали на детските столчета  Joy

# 58
  • София
  • Мнения: 6 522
  Нашата род.среща мина.Учителките подчертаха ,че от нас,родителите ,зависи колко пари за материали,консумативи и подобрения по обзавеждането ще се събират.Та така решихме да дадем по 70 лв.еднократно за цялата година.Някои родители искаха сумата да е 100 лв.,други-50 лв.Накрая се спряхме на 70-за учебни помагала,за канцеларски мат-ли,за нови килими, покривки и чаршафи.Отделно всеки месец по 3 лв.за хигиенни консумативи..Не са ни притискали ,само споменаха от какво имат нужда, а ние решихме какво да им осигурим.
  Наистина не виждам как биха работили,творили и играли децата ни,ако ние не помогнем със средства.Налага се.
нямам кякво да добавя, само може би, че при нас госпожите се чувстваха неудобно да говорят за пари, необходими за нашите деца

# 59
  • Мнения: 2 722
И нашата госпожа се притесни като се стигна до този въпрос - мънкаше и не знаеше как да го подхване. Добре, че няколко родители, които сме по-отворени и помогнахме.
Факт е, колко се дава от общината и че забавлението и обучението на децата ни остава за нас.

# 60
  • Благоевград
  • Мнения: 142
Нашата среща мина! Wink
Разбира се първо разговорът протече за децата и техните емоции от деня в градината.
Когато стигнахме до парите и двете госпожи видно се притесниха и се извиниха че се налага до събират (просят ) пари от родителите.
Накрая решихме да са 30 лв. за цялата година - в тях се вкл. помагала за обученито в Първа група и кърпи за бърсане (по 2бр.)на всяко детенце - за да не се налага да ползват кърпите от предишната група.
Имаше родители които поеха ангажимента да закупят и сложат щори на спалното помещение.
Други да закупя и ушият покривки за масите за хранене и чаршафи за леглата на малките.
Изобщо много добре мине.
Хубавото беше ,че има родители с възможности , които ще направят нещо повече за дацата извън тези 30 лева.
Дано само децата да са здравички и да ходят с желание на градина.
Успех на всички!
  bouquet

# 61
  • Мнения: 2 722
desi-r , учудваш ме със закупуването на кърпите - ние си носим всяка седмица прана кърпа и в петък си я получаваме за пране обратно. newsm78

# 62
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 483
desi-r , учудваш ме със закупуването на кърпите - ние си носим всяка седмица прана кърпа и в петък си я получаваме за пране обратно. newsm78
Да. И освен това избродирано името, не само инициал, та да могат лелите и учителките да ги различават. Като ги купят общо рискът да се ползват не само от конкретно дете е голям. Никой няма да ги бродира със сигурност.

# 63
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
И ние купувахме кърпите. Просто в някои градини е такава практиката. И да носиме всяка седмица е все тая. Детето не може да чете, за да си знае коя е неговата и пак не е сигурно, че ще се бърше само то. Помня, че купихме мноооого кърпи, за да може да се сменят редовно. Едва ли г-жите имат възможност на всяко миене да им подават техните си кърпи.

# 64
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 483
Ясно, че не могат да четат, но си познават цвета, картинките и пр.Когато всички кърпи са различни, вероятността от общо ползване е по-малка. Е риск си има де. Но да не разводняваме. Темата е друга.

# 65
  • Мнения: 2 722
Мисля, че точно в тази тема му е мястото да ви попитам - какви бяха реакциите ви и на другите родители, при споменаването на събиране на допълнителни пари.
Като цяло в нашата група беше посрещнато с нормално разбиране от по-голямата част от родителите, но имаше хора, които са издирили и специално са разпитвали колко и за какво са събирани пари миналата година от 4 група, за да не ни се каже че има нужда от същите неща пак и тази година.
Имаше и две-три реплики от рода на - тези 50 лева ще им ги дам, обаче просто да забравят догодина да просят пари за каквото и да било.  newsm78

# 66
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 483
Мисля, че точно в тази тема му е мястото да ви попитам - какви бяха реакциите ви и на другите родители, при споменаването на събиране на допълнителни пари.
Като цяло в нашата група беше посрещнато с нормално разбиране от по-голямата част от родителите, но имаше хора, които са издирили и специално са разпитвали колко и за какво са събирани пари миналата година от 4 група, за да не ни се каже че има нужда от същите неща пак и тази година.
Имаше и две-три реплики от рода на - тези 50 лева ще им ги дам, обаче просто да забравят догодина да просят пари за каквото и да било.  newsm78
Различни реакции. От резонни въпроси напр "за какво ще се използват". До крайности - няма да дам или да събираме по 300лв.

# 67
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
За това при нас всичко се взима с фактури. Който иска, му се показва за какво са похарчени парите. То тази година може да трябва едно, а догодина друго. Плюс това играчките са за игра, не за гледане и се чупят все пак. Миналата година събирхаме по трийсет и няколко лева и с 300 зора към края на годината ги "наместихме". Хем в тази сума влизаха и учебните помагала, за които отидоха малко над 400лв. Просто от предните години накупихме доста от необходимите неща. Купувахме "квалитетни" играчки-кухня, тоалетка, стелаж с "майсторски" бръмбъзлъци/не разбирам от мъжки играчки/, писта. Все такива, по-едри неща, които се чупят трудно. Взехме и две масички със столчета, а на края и чин с пейка около него за повече деца. Тааааа....отплеснах се все едно оправдавам харченото......има си правила за харченето на парите, които се поставят от родителите. На края на годината директорката прави свидетелства за дарение от родителите  bowuu

# 68
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 483
Свидетелства за дарение - със съгласието на родителите. Мъжът ми категорично отказа името му да седи на табло, пък било то и под формата на свидетелство за дарение.
Пак се разводнява темата, този път с реализация на събраните средства. Мама Галя 66 попита за реакцията на родителите.

# 69
  • Мнения: 46 438
Мисля, че точно в тази тема му е мястото да ви попитам - какви бяха реакциите ви и на другите родители, при споменаването на събиране на допълнителни пари ...

В нашата група повечето имат по-големи деца в градината и вече са минали по този път, другите също явно бяха разпитали и бяха подготвени, никой не възрази, сумата определихме ние, 30 лв., като се купят нещата се разбрахме да видим каква сума остава/недостига и ако се наложи ще събираме още.

# 70
  • Мнения: 550
Нашата родителска е във вторник.Много ми е притеснено!

# 71
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
Точно за това написах, че трябва да се взима за всичко фактури. Който се съмнява, да ги види. Ако и това не е достатъчно, се показват нещата, закупени с парите и се прави отчет за похарченото. За това си трябва и родителски актив. А въпросните свидетелства не висят никъде. Те по-скоро се правят, за да не се обвини директорката в подкупи.

# 72
  • Мнения: 7 362
но имаше хора, които са издирили и специално са разпитвали колко и за какво са събирани пари миналата година от 4 група, за да не ни се каже че има нужда от същите неща пак и тази година.

Извинявай , но миналогодишната тоалетна хартия ли ползвате ?   hahaha  Защо си мислите,че парите ви отиват в персонала? Обикновено се избира родителски актив и той закупува необходимите неща.Като не вярвата хванете се вие с тази работа.  Mr. Green и не си мислете,че е лесна. Като застанете и вие "да просите" пред вратата на ДГ ще разберете "удоволствието" на персонала , когато се налага да иска да си носите учебни материали или салфетки. Да не говоря,че аз не си изпращам децата без пликче кърпички в джоба,а и те знаят за какво са им там. Twisted Evil

# 73
  • Мнения: 2 722
но имаше хора, които са издирили и специално са разпитвали колко и за какво са събирани пари миналата година от 4 група, за да не ни се каже че има нужда от същите неща пак и тази година.

Извинявай , но миналогодишната тоалетна хартия ли ползвате ?   hahaha  Защо си мислите,че парите ви отиват в персонала? Обикновено се избира родителски актив и той закупува необходимите неща.Като не вярвата хванете се вие с тази работа.  Mr. Green и не си мислете,че е лесна. Като застанете и вие "да просите" пред вратата на ДГ ще разберете "удоволствието" на персонала , когато се налага да иска да си носите учебни материали или салфетки. Да не говоря,че аз не си изпращам децата без пликче кърпички в джоба,а и те знаят за какво са им там. Twisted Evil

Моля те, не ме нападай, нищо в поста ми не навежда на мисълта че подкрепям тези виждания. Самата аз през ден нося по 30 ксерокопия на рисунки, подходящи за оцветяване, още преди да стане въпрос за родителската среща накупувах скицници, блокчета, моливи /и острилки/, за да има с какво да се занимават децата, докато ни съберат сумата на родителската среща.
И понеже аз  бях избрана в родителския актив, ме интересуваше какво е положението с вечно мрънкащите родители със змии в джобовете на други места.

# 74
  • Linz
  • Мнения: 11 619
При нас събраха по 50 лв. (и за малката, и за голямата), отделно хигиенни материали и учебници, освен това искат в някои съботни дни да се ходи за помагане на ремонтните работи. Отделно плащам за допълните занимания... и вече се чудя дали не беше по-добре да ходят в частна ДГ ooooh! Tired

# 75
  • София
  • Мнения: 1 062
Всъщност, става въпрос за 2 съботи. Едната вече мина, другата е тази. Събрахме се около 30 човека миналата събота. Остана съвсем малко за боядисване. На съобщението бях написала "при възможност".
Допълнителните занимания са от частни фирми. И са по желание.
50-те лева са за една година. Ако го сметнем по месеци, се пада по 6,25 лв. на месец. Присъствен месец, ваканциите не ги броя. Ако ги броя и тях, се пада по 5,56 лв. И пак не броя лятото. За хигиенни материали - около 5 лв. на месец.
Т.е. една проста сметка показва, че месечно разходът за едно дете е около 66,25 лв. с едно допълнително занимание и 81,25 с две такива. За две деца - 162,5лв.
Частна градина - поне 350. На дете. За две - 700 лв.
Ако не се лъжа, вторите деца заплащат половин такса. И за допълнителните занимания също. Но може и да греша.

п.п. И все пак, тези допълнителни пари не се събират от семейства, които кажат, че нямат възможност да ги дадат.

Последна редакция: пт, 05 окт 2007, 16:27 от eleksir

# 76
  • Linz
  • Мнения: 11 619
eleksir, просто ми направи впечатление, че в другите детски градини събират по-малки суми.
И все пак 5 лв. на месец са повече от необходимо- сапун, тоалетна хартия и салфетки струват стотинки (купуват от най-евтините), а едно дете не може да изразходва по цяла опаковка от тези неща за 1 месец.
Не се оплаквам и повече бих дала ако трябва. Но не съм убедена (както и други родители) дали трябва и тази сума.
А за съботите- на една от двете родетелски срещи казаха, че ще са няколко. Не ми тежи, но нямам възможност да дойда (освен след 13 ч.- тогава ми свърша работното време), друг от семейството- също. От което се чувствам неудобно и неловко.
Това за частната ДГ не го казвам сериозно, въпреки че съм се замисляла.

# 77
  • София
  • Мнения: 1 062
5 лв. давам аз. Други сигурно дават доста по-малко, защото аз купувам по цял пакет, а не по 1. Така че е примерно. Съботите ще са две. Със сигурност. И наистина, не е задължително. Който може - идва. Няма за какво да се чувстваш неловко. То ако всички дойдат, няма да има достатъчно четки Simple Smile
Рени, не е към теб лично нищо.
Просто това е начина децата да се чувстват добре 8-10 часа на ден. Друг начин няма. 50 лв. решихме, защото миналата година 40 не стигнаха до края. А тази всичко е доста по-скъпо. Това е Simple Smile

# 78
  • Linz
  • Мнения: 11 619
ОК Peace За тези 50 лв. си мисля, че може даже да не стигнат- материали, играчки, подаръци за Коледа... Но гледам, че някъде събират по 30 лв... Rolling Eyes

# 79
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
Рени, при нас събирахме по по-малко, но отделно всеки си купуваше за детето скицници, фулмастри, ножички......За Коледа пак всеки си купува за детето подаръка. Така че, сигурно ни се е събирало и повече от 50лв да даваме, но като не ги дадеш на куп, не се усещат.Тоалетна хартия и др. хигиенни принадлежности не ни искат, стигало им това, което се дава от общината. В яслата носихме.

# 80
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Да, знам, че във всяка детска градина е различно (сменихме 3).
Мисля, че вариантът с общ Коледен подарък, оставащ в ДГ е по-добър.

# 81
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
Да, знам, че във всяка детска градина е различно (сменихме 3).
Мисля, че вариантът с общ Коледен подарък, оставащ в ДГ е по-добър.

До някъде е така. Но пък се губи идеята с писмото до Дядо Коледа.  newsm78 и после дечко да си му се радва вкъщи и да си знае, че е негов.

# 82
Относно помагалата за втора група? Задължителни ли са ? Има ли нормативно постановление, с
което да са регламентирани ?

# 83
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
nelkito, знам, че си имат спуснат от министерството план, който трябва да изпълнят за учебната година. Без помагала няма да стане. Всичко в тях е картинки.

# 84
  • Мнения: 7 831
Рени ние събираме по 45 лв за големия (при положение, че е с безплатни учебници, защото е Предучилищна) и по 60 за малкия. И в двете групи родители предложиха да събираме по 100 лв. Ами това ми се стори страшно много за флумастри и бои  Shocked ... и в двете групи скоро е правен ремонт, имат телевизори и т.н. Извинявайте, но 2700 лв за канцеларски материали  Rolling Eyes , хайде няма нужда. Отделно носим хигиенните материали, всеки месец.
Този месец винаги ми е много нанагорно ... когато имаш едно дете е по-добре, но аз имам имам две, а те имат нужда и от други неща ... ама кой ли ме пита  Sad... да не говорим, че Вики има рожден ден след седмица, да ми е жив и здрав.

# 85
Учебните материали и книжки,както и учебниците в училище не са задължителни. Когато другите работят дете, което няма ще стои и ще гледа.Това е редно всеки родител да го знае.Имаме големи претенции, а щом дойде да дадем нещо за  децата ни вдигаме страхотен вой. Дали всеки от нас прави сметка за 8 месеца колко дава за цигари и кафета, сигурно не по 5-10 лева на месец,колкото за учебни материали.
Хайде да пуснем темата: Колко давам за козметика, цигари и кафета и колко за учебни помагала на децата си за месец.

# 86
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
Защо всеки път, някой като зададе въпрос, се намира някой гост да злобее?  newsm78

# 87
  • Благоевград
  • Мнения: 142
desi-r , учудваш ме със закупуването на кърпите - ние си носим всяка седмица прана кърпа и в петък си я получаваме за пране обратно. newsm78
Идеята беше такава -
1.Да не се ползват кърпите от предишната група.
2. Да се купят всички кърпи(за цялата група)наведнъж и да бъдат в подходящите цватове на групата - жълто, лилаво и....
Госпожите искат всичко да е възможно в тези цветове за да е по-приятно.
Може би ще ни дават кърпата в края на седмицата и ще ползват втората.А може би ще се перат общо за групата --- но не съм сигурна в това. Confused
  bouquet

# 88
  • Мнения: 2 722
Не че всичко в детската не им е общо, така или иначе и обмена на бацили и подобни върви с пълна сила, обаче за кърпите лично от хигиенна гледна точка съм озадачена. Моето диваненце си познава кърпата и като го взимам в петък си я откача само от закачалката.

Винаги ще има спорове относно сумата която се събира, просто, защото за някои хора тя наистина е доста голяма спрямо семейния бюджет, второ, защото наистина други са склонни да похарчат повече за цигари и кафе, отколкото за децата си.

Моля някой, който има опит с родителските активи да каже в какво се е състояла работата при тях.

# 89
Говоря за порочната практика на учителите от детските градини и училищата,  да ПРЕДЛАГАТ закупуването на помагала /което си е чисто наливане на пари в издателства/. Според действащата програма на образованието за ДГ /вече се запознах с нея/ се подсигуряват учебници само на предучилищната група с оглед на възрастовите особености на децата и постъпването им първи клас. Затова не смятам за бонус "че нямало нужда от помагало по музика и физическо възпитание" във втора група.
  Щом учителките все пак са решили да си улеснят работата с тези помагала нека изберат само най-необходимите.

# 90
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
в нашата градина не ползват кърпи, а домакинска хартия и салфетки. миналата година ги купувахме, но тази казаха, че ще си ги осигурят сами.
а помагалата даже и не съм се замисляла дали са задължителни  newsm78 на нас ни предложиха даден вид, никой не възрази и ги купихме.  Thinking

# 91
  • Мнения: 135
Говоря за порочната практика на учителите от детските градини и училищата,  да ПРЕДЛАГАТ закупуването на помагала /което си е чисто наливане на пари в издателства/. Според действащата програма на образованието за ДГ /вече се запознах с нея/ се подсигуряват учебници само на предучилищната група с оглед на възрастовите особености на децата и постъпването им първи клас. Затова не смятам за бонус "че нямало нужда от помагало по музика и физическо възпитание" във втора група.
  Щом учителките все пак са решили да си улеснят работата с тези помагала нека изберат само най-необходимите.

Аз съм учител.Преди време имах ''предложение'' кое издателство да избера за групата.Всяка година преглеждам новите издания по направления /повярвайте не е лесно/.Подбираме това,което смятаме за най-подходящо за нивото на самата група,а родителите се съгласяват или не.
Аз лично съм избрала''Моливко'' за бълг.език,математика,социален свят и природен свят.
Изобр. изкуство и КТ и БД комбинирам от различни издателства и интернет/демек крада си идейки/.

Просто нямаме физическата възможност, а и подходящи нагледни материали за всички деца,ако не са тези''книжки''.Моля да ни разберете и съдействате драги родители!  bouquet

# 92
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Учебните материали и книжки,както и учебниците в училище не са задължителни. Когато другите работят дете, което няма ще стои и ще гледа.Това е редно всеки родител да го знае.Имаме големи претенции, а щом дойде да дадем нещо за  децата ни вдигаме страхотен вой. Дали всеки от нас прави сметка за 8 месеца колко дава за цигари и кафета, сигурно не по 5-10 лева на месец,колкото за учебни материали.
Хайде да пуснем темата: Колко давам за козметика, цигари и кафета и колко за учебни помагала на децата си за месец.
Надявам се това да не се отнася за мен. Аз винаги давам колкото ми кажат без да го правя на въпрос (а са ме ръсили и за техника, която децата ми не ползват!). Но като видях колко по-малко искат в други ДГ, пък и при мен са 2 деца...

# 93
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
Мама Галя, аз бях до сега в род. актив. Тази година няма да имам физическата възможност. При нас се избираше 1 касиер, т.е. това бях аз. Той събира парите сутрин, като се водят децата е най-удачно, защото следобяд децата ги взимат по различно време. Аз си бях направила списък, за да няма недоразумения. Когато не съм имала възможност, парите са давани и на г-жите, които после ми ги предават с името на детето. Не сме чакали всички да дадат, за да купиме учебниците например. Като се събере сумата и ги купуваме. С другите пари взимахме играчки и каквото друго трябва. Играчките не сме ги купували по наше усмотрние, а съвместно с г-жите, защото те най-добре знаят с какво най-много се занимават. При нас например в актива все бяхме майки на момичета и, ако не бяха г-жите, щеше да е доста трудно да изберем момчешките играчки.  Mr. Green Учебниците ги купувахме от София Прес, тъй като ни е на една ръка разстояние. Само някакво помагало по техническо си нещо се поръчваше от Варна. В такъв случай г-жите ми казваха колко пари са необходими и им ги давах, а те после ми даваха фактурата. Обикновено има отстъпка, когато се купува за цялата група.  Grinning Но при нас вече сме четвърта година заедно и родителите се знаеме, т.е. няма такива, които да се съмняват. Просто се дава отчет на похарченото, на който се интересува. Хубаво е поне един от актива да има кола. Не е голяма сложнотия, хубаво е да се разбирате помежду си.

Нашите г-жи сами избират това, което е необходимо, т.е. не се купуват излишни учебни помагала. Не сме взимали такива по физ. култура или музика. Обикновено на родителските срещи ни показват един комплект от избраното, за да се запознаеме с това, което ще учат през годината и всеки родител да си каже, ако нещо му се струва излишно.
Peace Също ни обясняват защо еди кое си е необходимо.

# 94
  • Мнения: 2 722
Гита Ог , благодаря ти за изчерпателния отговор. При нас се реши парите да ги събира госпожата и да ги вписва в списъка, за да не се налага някой от нас да стои по един час пред вратата на групата и да чака родителите.
Закупуването ще стане с госпожата, защото тя най-много е наясно, кое ще влезе активно в употреба, кое са глезотийки.
Транспорта го осигурявам аз, така че със сигурност ще ходя и на пазар.
С повечето майки се познаваме още от яслата и като цяло имаме изградени дори бих казала приятелски взаимоотношения.

# 95
  • Мнения: 229
Момичета, бихте ли споделили има ли във вашите градини табла, на които се благодари на родители, които са донесли нещо за децата. Аз съм в родителския актив за първа година и трябва да измислим нещо такова. Иска ми се да бъдем оригинални  Flutter, затова ви моля да споделите как е при вас   bouquet.

# 96
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311

И ние им бяхме предложили те да събират парите, но се притесняваха, защото нямали право да взимат пари. Щом се знаете повечето родители, ще е по-лесно.

Момичета, бихте ли споделили има ли във вашите градини табла, на които се благодари на родители, които са донесли нещо за децата. Аз съм в родителския актив за първа година и трябва да измислим нещо такова. Иска ми се да бъдем оригинални  Flutter, затова ви моля да споделите как е при вас   bouquet.

Слава Богу, нямаме такова нещо. Ще е много кофти за родителите, които нямат възможности

Последна редакция: пн, 08 окт 2007, 16:56 от Гита Ог

# 97
  • Мнения: 7 362
Относно помагалата за втора група? Задължителни ли са ? Има ли нормативно постановление, с
което да са регламентирани ?
nelkito не са задължителни.Има програма за всички групи 1,2,3,подготвителна.Само подготвителната е задължителна и се дават безплатни помагала .Учителките са длъжни да работят по програмата и да учат децата ,но няма как да задължиш родителите да купят помощните тетрадки и материалите.Така,че ако не ги купите вие,родителите,учителките ще са поставени в невероятно сложна ситуация - хем да ви научат децата,хем - няма с какво. И се минава на принципа ,който си е донесъл боичките рисува,а който не-гледа как рисуват. Mr. Green Няма нормативно постановление ,с което да задължиш родителите да си купят материали за децата , но мисля,че сте заинтересовани те да се обучават качествено, а който не е си е за негова сметка.
                                На подготвителната група не са безплатни с оглед на
на възрастовите особености на децата и постъпването им първи клас. 
а защото е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ПЪРВА СТЕПЕН В СРЕДНОТО ОБРАЗОВАНИЕ и се издава съответен документ за записване в първи клас.Първокласниците също получават безплатни учебници.Това е социална придобивка !!!
                               И учителите НЕ си "улесняват " работата с тези помагала , а си поставят задачата да научат децата ви на максимума знания за възрастта и да им осигурят индивидуални материали за работа.И какво значи "най-необходимото"??? Кое е то???? Ако за мен е математика ,за друг може да е рисуване и т.н.
                               Още веднъж ви повтарям - който не желае да  закупи необходимото  никой няма да го задължи , само да знае ,че детето му ще седи и ще гледа. Аз лично не съм съгласна да ползват нещата на собственото ми дете,както и да ви звучи това.

Последна редакция: пн, 08 окт 2007, 17:24 от Didia

# 98
  • Мнения: 6 039
Родителската среща беше днес. Продължи точно един час. Тема единствено беше образователната програма в градината. Интерактивно ни запознаха с отделните ядра, както ги наричаха и добих представа как  и с какво се занимават децата през деня и какво им предстои през годината като образование и възпитание.
Много ми хареса факта, че всеки вторник от 13 до 15 ч мога да отида на място и спокойно да разговарям с учителката само за моето дете.
Отделно на всяко дете се прави характеристика, нещо като досие, което се попълва и обогатява непрекъснато в процеса на работа с детето.  Определя се типа дете и евентуалния подход към него. Достъп до това досие имам във всеки един момент.

Имах възможност да разгледам помагалата по английски и разбира се, веднага минах през книжарница, за да набавя подобни за домашна употреба Crazy

# 99
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
какви са ви помагалата по английски?

# 100
  • Мнения: 6 039
какви са ви помагалата по английски?

мисля, че са специализирани, не ги видях в Пингвините /там проверих/
книжки, едни кутии като за пъзел, вътре нещо като картички с различни предмети и животни...

# 101
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
има едни филмчета на Дисни с уроци по английски, моя син ги гледа с удоволствие=

момичета, малко отклонение Mr. Green
ТЪРСЯТ СЕ: 7 000 българи! www.save-darina.org

# 102
  • Мнения: 6 039
моето дете телевизия, видео и всякакви производни не гледа. Просто не ги забелязва. Няма никакво влечение, за разлика от книжките.

# 103
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
моето дете телевизия, видео и всякакви производни не гледа. Просто не ги забелязва. Няма никакво влечение, за разлика от книжките.
ами това си е о`к. моя пък е фен на всякакъв вид визуална техника. днес се пробва и снимки с фото-пейнта да редактира, само чака да се добере да сайта на лего, рисува с корела, а още е на пет! и книжки не отказва, но не всичко му е интересно  #Crazy в градината отказва да рисува гъбки, ами като не дават за тема роботи!
в стаята имат ТВ с видео. аз лично нямам против, стига дане гледат сериали, но доколкото познавам възпитателките, няма такава опасност.

# 104
  • Мнения: 6 039
еее, едва ли ще гледат сериали

аз като видях програмата им, общо взето непрекъснато се занимават с някакво обучение във вид на игра. всеки ден учат и английски. Малена вече бори и казва разни думички.

# 105
  • Мнения: 2 722
Ще питам тук за да не пускам друга тема.
Парите за събиране се гласуват на родителската среща, как процедирате с родителите, които от инат отказват да дадат сумата.
Доводите им са - моето дете вода не пие, моето дете няма да рисува и т.н.
Оказа се че ще съм председател на родителския актив и госпожата ме помоли да поговоря с тези, които отказват категорично да дадат парите.
Кофти ситуация.
Ще оценя съветите ви.

# 106
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
Вчера мина и нашата родителска среща. Ще събираме по 20лв  Laughing, тънкана е тази година. И то в тях се вкл. 2 допълнителни тетрадки, по които да се работи. От миналата година имаме малко останали пари и така. Направо чудно.
Mama_Galia_66, при нас, Слава Богу, няма такива родители. Даже за останалите ни от миналата година пари имаше предложение, ако някой няма възможност, да са за него.

Последна редакция: ср, 10 окт 2007, 09:41 от Гита Ог

# 107
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Mama_Galia_66, опитай се да ги убедиш, че гледайки другите деца и на тяхното ще им се прииска да пият вода или да рисуват. И в такъв случай ще бъдат ощетени децата, на които родителите им са дали пари.

# 108
  • Мнения: 550
Вчера мина и нашата родителска среща.Имахме среща с директорката-очарована съм!Тя е невероятен човек !Екипът,който работи в детската градина също!Събрахме по20лв. за закупуване на играчки за децата,защото наистина почти нищо не е останало от предните групи,а и така или иначе тези,които закупим ще са с тях до 4-та група.Госпожите са ни страхотни,лелята е готина!Градината ни е супер!Дадоха ни възможност да влезем в помещенията за да видим къде децата ни прекарват по-голямата част от деня-чисто и подредено е,успели са да създадат уют за да се чувстват удобно малките сладури. Hug
                                 

# 109
  • Мнения: 7 362
Доводите им са - моето дете вода не пие, моето дете няма да рисува и т.н.
Оказа се че ще съм председател на родителския актив и госпожата ме помоли да поговоря с тези, които отказват категорично да дадат парите.
Кофти ситуация.
Ще оценя съветите ви.
Mama_Galia_66 , хич не си губи времето.Като не искат - не искат.Няма да рисуват,а вода да си носят в шишенце и в гардеробчето. Mr. Green

# 110
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 483
Доводите им са - моето дете вода не пие, моето дете няма да рисува и т.н.
Оказа се че ще съм председател на родителския актив и госпожата ме помоли да поговоря с тези, които отказват категорично да дадат парите.
Кофти ситуация.
Ще оценя съветите ви.
Mama_Galia_66 , хич не си губи времето.Като не искат - не искат.Няма да рисуват,а вода да си носят в шишенце и в гардеробчето. Mr. Green
[/quote


Подкрепям. То какво точно да говориш с такива дървеняци! И госпожата дето те е помолила, дали би се справила. Жалко само за децата - кофти ще е да седят и да гледат отстрани.....Мъчно!!!

# 111
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
При нас решихме всяко дете да си носи вода. До сега не сме носили, защото не държа да пие минерална, но г-жите казаха, че тази от чешмата е жълта  #Crazy Няма да слагаме машина, защото г-жите не могат да им подсигурят постоянно да има чисти чаши.

# 112
  • София
  • Мнения: 9 398
И нашата родителска среща в ДГ на Лори вчера мина. Hug
Събираха като за начало по 30лв.  Grinning
20-за Моливко и още 10 за материали, като пластелин, лепило, пастели, моливи и пр.
До края на ноември ще се събират суми по 10-20лв. за играчки на децата. Wink
Иначе, всичко е супер/ доволна съм много от екипа, от обстановката, от градината като цяло. Grinning
Като казах обстановката, ме изненадаха малко с тези 2-у етажни легла #Crazy, ама го преглътнах. Wink
Моята 'убавица спяла на долното легло, макар в вкъщи се фука, че било обратното. Joy
1-ва я записах в списък за модерен балет.
Мда-ще танцуваме! bowuu

# 113
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311

Ние май сме в една и съща градина....71 ОДЗ в Младост? Констанца не може без кака Мими от балета. Вече сме купили цвичките и чакаме да мине стачката. Mr. Green

# 114
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
При нас решихме всяко дете да си носи вода. До сега не сме носили, защото не държа да пие минерална, но г-жите казаха, че тази от чешмата е жълта  #Crazy Няма да слагаме машина, защото г-жите не могат да им подсигурят постоянно да има чисти чаши.
ние също си носим водата. виж, за машина не сме се сетили. дали няма да е по-лесно да се купуват еднократни чашки! Thinking

# 115
  • София
  • Мнения: 9 398
]Ние май сме в една и съща градина....71 ОДЗ в Младост? Констанца не може без кака Мими от балета. Вече сме купили цвичките и чакаме да мине стачката.[/b] Mr. Green
Мда, същата! Grinning
И на мен ми се струва, че и Лора доста ще се "влюби" в какичката. Grinning 'Ми то ние вчера всички се влюбихме в нея, та за малката -не знам. Mr. Green
А за цвичките, от къде? Thinking

# 116
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
]Ние май сме в една и съща градина....71 ОДЗ в Младост? Констанца не може без кака Мими от балета. Вече сме купили цвичките и чакаме да мине стачката.[/b] Mr. Green
Мда, същата! Grinning
И на мен ми се струва, че и Лора доста ще се "влюби" в какичката. Grinning 'Ми то ние вчера всички се влюбихме в нея, та за малката -не знам. Mr. Green
А за цвичките, от къде? Thinking

Във всеки магазин на Колев и Колев, а зад хотел Плиска има и магазин за балерини. На мен лично кака Мими ми идва малко възстрога, но щом децата я обичат, всичко е О.К. От първа група ходи на модерен балет и това е единственото нещо, от което не се отказва.

# 117
  • София
  • Мнения: 9 398
Цитат на: Гита Ог link=topic=226626.msg5199518#msg5199518
Във всеки магазин на Колев и Колев, а зад хотел Плиска има и магазин за балерини. На мен лично кака Мими ми идва малко възстрога, но щом децата я обичат, всичко е О.К. От първа група ходи на модерен балет и това е единственото нещо, от което не се отказва.[/b]
О, значи добре, каката ми харесва още повече. Laughing Така си трябва, дисцпилина! Grinning
Иначе мерси за инфото! Peace

# 118
  • София
  • Мнения: 4 865
Цитат
дали няма да е по-лесно да се купуват еднократни чашки!

Аз лично съм против чашките за еднократна употреба. Група от 25 деца, които пият вода средно по 4 пъти на ден, означава 100 пластмасови чашки дневно в боклука. В една детска градина с 10 групи, това прави 1000 чашки дневно. Shocked

Миене и стерилизиране на металните чашки е добър вариант. Еднократни - само когато са навън.

А да знаете шишетата с вода в гардеробчетата как лесно минават от уста на уста....

# 119
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
Цитат
дали няма да е по-лесно да се купуват еднократни чашки!

Аз лично съм против чашките за еднократна употреба. Група от 25 деца, които пият вода средно по 4 пъти на ден, означава 100 пластмасови чашки дневно в боклука. В една детска градина с 10 групи, това прави 1000 чашки дневно. Shocked

Миене и стерилизиране на металните чашки е добър вариант. Еднократни - само когато са навън.

А да знаете шишетата с вода в гардеробчетата как лесно минават от уста на уста....

Да, но другият вариант е да пият жълтата вода от чешмите....май не е по-добър вариант.

# 120
  • София
  • Мнения: 4 865
Има и вариант да пият минерална/трапезна вода, която се доставя в голяма бутилка, а на децата се сипва в метални добре измити чашки.

# 121
  • Мнения: 7 362
Аз лично съм против чашките за еднократна употреба. Група от 25 деца, които пият вода средно по 4 пъти на ден, означава 100 пластмасови чашки дневно в боклука. В една детска градина с 10 групи, това прави 1000 чашки дневно. Shocked

Миене и стерилизиране на металните чашки е добър вариант. Еднократни - само когато са навън.


Янита имаш ли реална представа за стерилизацията на металните чаши????? Колко минути? Ще ти кажа 90 минути в стерилизатора без време за миене -още 5-10 мин. Хайде смятай - колко пъти децата ще пият вода през деня ??? Като сложиш и ползването на чашките на сутрешна или следобедна закуска / когато има нещо да се пие/ Втори въпрос  Twisted Evil колко метални чаши ще трябват на една група деца - 25 деца за 4 пъти пиене на вода ???
                               100 еднократни чаши / за 1 ден/ струват 1.60 -1.70 лв.20 дни - 32 - 34 лвПри група от 30 деца се пада по 1 лв на родител.Какъв е проблема при чашите за еднократна употреба - аз мисля,че са по-хигиенични и удобни.Ползваш -хвърляш в коша. Peace  bouquet
                                 PS.Пропуснах металните чаши трябва и да изстинат след стерилизация. Peace

# 122
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
Точно заради стерилизирането г-жите обясниха, че няма да им е възможно. Това значи, че по цял ден с това ще трябва да се занимават, а определено имат по-важни неща за вършене. Както и да е, ние се спряхме на варианта всяко да си носи шише.

А, да добавя-много доволна останах, като разбрах, че вече не мият с белина. И действително, градината не смърдеше.

Последна редакция: ср, 10 окт 2007, 18:46 от Гита Ог

# 123
  • Мнения: 1 640
В нашата градина практиката е да се ползват пластм.чашки за еднократна употреба ,но им дават на децата само 2 пъти дневно вода-така беше лятото със сигурност.Затова и спрях детето тогава да ходи на градина-жегите бяха почти всеки ден,стаята им с големи френски прозорци без щори ,а с южно изложение ooooh!Мъка си беше и за деца и за персонал.На родителската среща подхвърлих идея за закупуване на щори,но не се прие, на този етап за друго щели да мислят,а после за щорите.Да,сега ще купуваме спални комплектчета ,покривки,канцеларски и рисувателни материали,играчки,а после  и други.

# 124
  • Мнения: 4 362
Освен парички,ще има и не съгласни,такива които си говорят по телефона и ти нищо не чуваш и ей такива неща

# 125
  • Мнения: 33
Освен всичко изброено тук, учителките запознават родителите с всички допълнителни занимания които се предлагат през годината. Така че имайте готовност да си изберете.

# 126
  • Мнения: 1 234
Миналата седмица мина и нашата първа родителска среща. Обясняват правилата в градината, за числеността на групите, какви занимания им предстоят. Естествено и за парички - за материали за децата - по 40 лв, за комплекти спални - около 20 лв./2 комплекта - летен и зимен се включват в цената/. Говорихме си и какви ремонти трябва да се направят, то хубаво ама идва зима, сега се сещаме...и то масивни ремонти - за изолация външна, вътрешна, боядисване вътре...което ме навява на мисълта, че поне седмица - две не трябва да има деца в групата. А разходите - кой колкото може, толкова да поеме! На всичкото отгоре и ме избраха за касиер  ooooh! /единодушно решение на учителския съвет, как става тоя номер, незнам/
Не виждам как можем с нормални заплати да поемем наведнъж всички разходи, като сметнем и това, че все пак трябва да се купят и дрешки на децата, става студено. Може би разхвърляно по месеци, не е чак такава сума, но наведнъж, идва малко нанагорно  Peace

# 127
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
Забравих да кажа, че в нашата градина се търсят "лелички" за групите. Ако имате "под ръка" някоя жена, която обича децата и си търси работа, в 71 ОДЗ в Младост1. Може и в пенсионна възраст да е.

Общи условия

Активация на акаунт