Методи на възпитание

  • 1 699
  • 19
  •   1
Отговори
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Какви методи на възпитание използвате или мислите да използвате спрямо собственото си дете? Има тема, тук в форума, за възпитанието, какви искаме да бъдат децата ни. Та ме наведе на мисълта, че всеки иска детето му да е такова или онакова, ама всъщност някой мислил ли е как да го постигне. Какви методи ще използвате? Само ще говорите, ще наставлявате и давате личен пример или ще използвате външна помощ, ще го насочвате към лекции против дрогата и обясняващи за половата култура и начина на предпазване на нежелани последствия например. Незнам в България как е и какви програми за образоване на децата съществуват, но поне в Канада съм чувала, че има такива. Още не съм се задълбала да ги намеря и проуча обаче.
Интересно ми е дали и какви програми за "възпитание" /то си е един начин на възпитание това - поне според мен/ има в различните страни и вие дали мислите да се възползвате.  Как мислите да направите детето да е възпитано и да е такова каквото на вас ви се иска? или може би е по точно Как мислите да го подготвите за живота?

# 1
  • Мнения: 3 804
и досега се слу4ва да 4увам упреци ,от хора 4е децата ми се държат с мен по скоро като с приятелка отколкото като с майка/е естествено има граници кото не се преминават/дала сам и право да се изказват по теми които ги касаят още от отдавна,не им забранявам да гледат филми за големи,е все пак тук ероти4ни сцени по филмите няма,а в напоследък запо4наха  да пускат много сериали показващи до каКВО води употребата на наркотици и алкохол,проблема за СПИН ,така 4е в това отношение освен това което гледат по тв ,полу4ават и инфо от мен кое до какво води
от друга страна децата споделят с мен вси4ко което им се слу4ва ,и питат за неща които ги интересуват

# 2
/децата ми се държат с мен по скоро като с приятелка отколкото като с майка/е естествено има граници който не се преминават/дала сам и право да се изказват по теми които ги касаят още от отдавна,не им забранявам да гледат филми за големи, децата споделят с мен вси4ко което им се слу4ва ,и питат за неща които ги интересуват/- цитат отговарящ и за мен. на 3 години беше когато го чух да псува, не му се скарах , а попитах дали знае какво означава това. и му обясних по детски аз и баща-ти спим в едно легло, и го попитах дали иска да спи в едно легло с непозната гена или с майката на тоя за когото е казал тъка? от тогава никога не съм го чула да псува. сега е на 19-20 години и си е моята гордост.

Последна редакция: вт, 02 окт 2007, 22:26 от rumyna.stoykova

# 3
запис  Joy

интерecно Ще ми е да про4ета майките с по_големи деца какво могат да споделят (ама ли4ен опит, не теории)

# 4
/децата ми се държат с мен по скоро като с приятелка отколкото като с майка/е естествено има граници който не се преминават/дала сам и право да се изказват по теми които ги касаят още от отдавна,не им забранявам да гледат филми за големи, децата споделят с мен вси4ко което им се слу4ва ,и питат за неща които ги интересуват/- цитат отговарящ и за мен. на 3 години беше когато го чух да псува, не му се скарах , а попитах дали знае какво означава това. и му обясних по детски аз и баща-ти спим в едно легло, и го попитах дали иска да спи в едно легло с непозната гена или с майката на тоя за когото е казал тъка? от тогава никога не съм го чула да псува. сега е на 19-20 години и си е моята гордост.

този метод ми се струва меко казано пресилен
известно е, 4е децата повтарят псувните само заЩото им е забавно да провокират някаква реакция в родителите, да не мислиШ 4е разбрират какво казват
достатъ4но е да не им се обръЩа внимание

# 5
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Какви методи на възпитание използвате или мислите да използвате спрямо собственото си дете? Има тема, тук в форума, за възпитанието, какви искаме да бъдат децата ни. Та ме наведе на мисълта, че всеки иска детето му да е такова или онакова, ама всъщност някой мислил ли е как да го постигне. Какви методи ще използвате?
Много трудно ми се вижда да обобщя какви методи ползвам  Crazy Ако решаваш задача по математика, е лесно да ползваш различни методи, но при възпитанието ... Не уча роботи, а живи хора, имащи емоции и характер. Около мен примери много, на деца възпитавани по еднакъв начин, от едни и същи родители, а резултатите са коренно различни  Thinking Винаги съм се чудела, дали въпреки нашето старание, средата и гените не оказват по-голямо влияние. Хайде, средата до определено време можеш да я подбираш, но заложеното от природата какво ще го правим  newsm78 А дали наистина гените оказват влияние върху личността?!

Само ще говорите, ще наставлявате и давате личен пример или ще използвате външна помощ, ще го насочвате към лекции против дрогата и обясняващи за половата култура и начина на предпазване на нежелани последствия например.
За мен личния пример е най-важен! Децата ни гледат нас и копират до голяма степен нашето поведение. Но можем ли и готови ли сме да се променим, заради децата си?! На мен лично ми е много трудно  Rolling Eyes Иначе за дрогата и сексът им говорят достатъчно в училище. Аз отделно просвещавам в къщи при всяка възможност Wink Да го водя на специални лекции ми се струва вече прекалено много и излишно акцентиране върху проблема.

# 6
  • Мнения: 2 427
Ами методите са до един момент,след това се проявява характера.Примерно със сина ми е ужасно трудно.Виждаш го от бебе че проявява характер.Излишно е да драпам да го направя образ и подобие на това което ми се иска.а и не е редно.
Колкото до останалите еща,мъча се да му представям в интересна форма нещата които бих искала да се научи да обича.Книжки,кубчета с буквички,магнити с букви които лепим по хладилника,програми на английски за деца.Времето само ще покаже какво го влече и тогава ще знам къде да се целя.Секс,религия ,проблеми на бществото ,както и природата му се представят такива каквито са.Не смятам да налагам табута.Бих желала всичко да му е ясно,представено естествено по начин отговарящ на неговата възраст.

# 7
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
моите големите са си ве4е в свои води от няколко години! минахме ужасния пубертет, тежко беше, баща им дигна ръце! за мене до към 10 г си бях плътно до тях, за проблеми, радости и помагалка! можеха да са самостоятелни, но не искаха, 4е е по -лесно! наложи им се бързо да се отърсят  и да си вземат реш?ния и да правят избори сами, аз съм определено либерална, мисля, 4е ако съм дала основа, то тя е пуснала корени, докато бях с  тях до 7/10 г, не работех именно заради това! след това, бури и ветрове,лашкани от компании, приятели, смяна на средата, амбиции и разо4арования, те или ми казваха или сами си търсеха пътя! но знаеха,4е сме там!много ограни4ения за другите при нас са разреш?ни, нямам никакви проблеми с техника, тоци, глътнало нещо или натикало си нещо някъде, поне до този момент, минаваме с обяснения, ако ли не нагледно си се у4им да не пипаме топлото при слабо нагрят котлон или ютия! пушиха по метода  от преди 20 г.(всеки на 4 г) и не пушат засега!за малката  ми е трудно, 4е е свикнала на  пуша4 у дома, но може  би да пробвам пак тъкмо е на тази възраст! харесвам новаторките методи, но ли4но полу4ени от вдъхновение или прозрение, не 4ета теорити4ни книги, как да не си бия детето и да му обяснявам до отмала, а то да продължава да прави бели! опитът е  най-важното, примерът  от нас големите, спзените обещания, отговорностите и зада4ите!

# 8
  • Мнения: 3 367
..predimno с т.н личен пример ;
не пием,не пушим,спортуваме,гледаме се,ядем добре и на празници Laughing...
аз непрестанно чета и ходя по какви ли не лекции/ семинари/ мероприятия,определено мисля да ги водя на каквото ми се стори подходящо..ето преди 3 седмици имаше бенефис за подпомагане деца с физич.увреждания-ходихме,говорихме,гледахме,купихме си книги,запознахме се с чудесни хора..
*
скоро превеждах в съда на трафик нарушения..мислих си че ако ги заведа към 12-14 години да послушат бих си спестила много приказки..по морги засега не мисля да се водим (за СПИН и наркомании)
*
средата определено е от значение,тук много се говори против цигари(не се счита за "модерно" хич) примерно..
*
не искам да съм им приятелка и не мисля че има подходяща възраст за тези разговори,няма "малки са" според мен в този контекст..не съм фен на "дай да си пушим заедно и да пийнеш една ракийка пред нас че да не ти е интересно навън"..изборът си е техен,надявам се да успеем да им помогнем за направят разумния такъв..

# 9
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=226973.msg5121531#msg5121531
 момичета май и там си говорим за тези неща та вече се оплетох къде писах че детето ми е поораснало 19-20 г. но не е тук е това вече е поправено.

# 10
запис  Joy

интерecно Ще ми е да про4ета майките с по_големи деца какво могат да споделят (ама ли4ен опит, не теории)
прощаваи но точно преди теб съм писала 19-20 г. е сина ми!!!!!
защо ме шашкаш така? да се съмнявам че съм пропуснала да спомена че говоря от силата на опита. не несъмго казала така директно, но факта че казвам колко е годишен синът ми мисля е достатъчен да се сети човек че не развивам тиория.

# 11
  • Мнения: 314
Аз много не обичам думата възпитание, а "методи на възпитание" ми звучи почти като "начини да накараме детето да прави както ние искаме/смятаме за добре" или дресиране.
Не използвам (или поне се опитвам да не използвам) насилие при общуването с детето ми - не пляскам, не наказвам, не забранявам (с редки изключения, разбира се, когато става въпрос за сигурността). Един възрастен лесно може да се наложи над детето и с помощта на думи или манипулиране по друг начин, и това се опитвам да избягвам.
Давам личен пример. Опитвам се да се отнасям с детето като с равноправен индивид, без обаче да му прехвърлям родителската ми отговорност. Мисля, че по този начин ще се научи на самостоятелност, отговорност, способност да мисли критично и взема решения, на уважение към другите и към себе си.

# 12
там е грешката като не им обръщаш внимание. те за това тъка се държат за да ги забележи някой. а ти би ли била щастлива ако някой ден разбереш че в къщи си имаш аутсаидер? помисли сериозно върху думите ми... е как се казваш? аз съм си Румяна и тук и на всякъде.
 нервирах се, другите моля да ме извинят! ама и ЧЕТИ не само да прочиташ.
 гордея се с това което се получи от сина ми! работи, той реши че сам е решил да учи до година. като до тогава ще продължи да работи, ще кара едновременно с това и шофьорски курсове, и иска да учи още един език. малко е самохвалено нали ,то кой се интересува от моя син какво иска да прави? е ама онова 3г. дете е вече на 20г. и през тези 17 г. аз съм подхождала към него както с равен. никога не съм пренебрегвала мнението му. и никога не е имало за мен нищо по важно от това ковко той иска да ми каже. научила съм го като слуша да чува кой какво иска да каже с това дето го говори. и като говори да казва достатъчно много неща за този който го чува. ееее върнах се на обяснения дето съм ги разисквала преди 10-на г.
  не пие , не ходи по кръчми, какво да искам от него по вече?
  остава ми само да наблюдавам от страни и да се наслаждавам на дългогодишният си труд.
момичета няма да вляза по вече в нито един от форумите, ако някой иска все пак да разговаря с мен : rumyna.stoykova@abv.bg
дерзайте аз бях само на18 когато започнах да възпитавам. и с гордост казвам аз се справих отлично! пожелавам на всяка от вас да се справи дори и по добре от мен.

# 13
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
руми, защо е това избухване?не  видях нападка или нещо конкретно отправено към тебе? и моят си работи ве4е 2 г  и си изкарва лятото пари! ходи по купони, но това пък за мене е нормално, сменя мацките,както и те него, съвсем ок си е!пла4е ми се като е депресиран, но тогава съм аз на сцената, с вси4ко , което мога да подкрепя, най-ве4е с говорене и разведряване  или хумор и надежда! каката като е пък моногамна, какво да кажа, едно гадже 2 г ве4е, 4ак се 4удя на такава връзка!аз само наглеждам и минавам на обнародване на новите данни за болести, предпазване, комуникации и тн!не ме слушат, то4но защото съм и дала правото да ми опонират и да си имат и следват своето мнение и реш?ние!споко, моите са 3 и са разли4ни, просто се уцелва лесно или трудно верния метод на база ли4ен опит и прозрение!сега имам проблем с детската градина с линда , не ме изтурва от как отидохме в бг за по4ивка  от поглед, страхотен страх да не ме загуби ! и направо съм аз в детската градина цял ден с нея! 4акам да намеря правилния изход, добре,4е не работя!

# 14
марси , на малкото като му говориш винаги установявай контакт и с очите. когато му задаваш въпрос така трябва да подредиш думите/ дори и в грешен словоред/ за да получаваш винаги отговор да. като например започваш :ти нали ме обичаш?-да ;ти нали не искаш аз да съм ядосана?-да ;ти нали знаеш че аз имам робата да върша?-да ;нали трябва да я свърша?-да; но като стоя тук с теб всеки ден аз не мога да си свърша моята работа , ще останеш ли днес сама с другите деца? пауза от секунда не позволявай по вече не последва ли- да ,атакувай с следващ въпрос изискващ да и лесен за отговаряне и тъка през няколко въпроса отново основния,докато получиш да. не мисли че хлапето не схваща какво става, ти просто не му даваш шанс да каже не. да ти се противопостави. а на малките дяволчета им е вродено да манипулират от рождение си. ако ти победиш веднъж все по рядко ще се пробва да те кара да правиш това което тя иска ще почне и да ти отстъпва.
да ти е жива и здрава Линда/ много го хапесвам това име/

Общи условия

Активация на акаунт