Интервю за работа

  • 5 721
  • 21
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 431
Здравейте!
Имам нужда от приятелско рамо. Утре ще се явя на интервю за работа. Докато се подготвях за него, разбрах, че един от почти задължителните въпроси за всяко интервю е „Какви са вашите слабости?„  newsm78
Аз слабости си имам, и то май не малко, но какво да отговоря? Трябва да е нещо, което на пръв поглед да е недостатък, но всъщност да едно много полезно за работодателя ми качество  Thinking
Имате ли някакви предложения? Моля!
Ако желаете, споделете своя опит, какво са ви питали, какви уловки ви заложиха и как успяхте да ги избегнете?
Благодаря предварително!

# 1
  • Мнения: 10 513
Стар трик е като слабост да изтъкнеш силно качество - аз казах нещо от сорта, че много се задълбочавам в нещата и съм педантична.

# 2
  • Мнения: 9 050
Ох, не се притеснявай за такива неща. Това изобщо не е задължителен въпрос. Аз никога не съм го задавала. Има едни въпроси, които служат за пълнеж. Като няма какво да питаш, за да не изглеждаш тъпо, задаваш един такъв въпрос и тогава вече интервюирания изглежда тъпо, защото въпросите са безумни. Други от поредицата са: Кое определяте като най-голямото си постижение. Посочете три силни и три слаби страни от характера си. Всички интерпретации на тема " Какви са бъдещите ви творчески планове?" от рода на " Как се виждате след 5 години? Каква искате да сте след 10 години?" и най-безумното " Как си представяте развитието си в нашата фирма? ".
Изобщо не се притеснявай. Веднъж на един кандидат му бяха задали въпроса " Как се виждате след 5 години и той много ме впечатли, защото без изобщо да се притеснява каза " Ами аз си мислех, че вие ще ми отговорите на този въпрос!"
Въпросите за заплащането също са много подвеждащи ( въреки че, явно това ти е първо интервю в тази фирма и не би следвало да се коментира тази тема. ) Ако ти зададат такъв въпрос, не се чувствай длъжна да изстреляш някаква цифра. В повечето случаи, ако не става дума за ръководна позиция, фирмата има определен бюджет за разход за заплата за конкретната позиция. От теб се очаква да я налучкаш, което не е реално. В повечето случаи кандидатите се притесняват да не поискат прекалено много и затова посочват по-ниска заплата от определената за длъжността и най-вече, по-ниска заплата от колкото реално искат да получават за работата си. Тактично можеш да откажеш да отговориш на такъв въпрос, като обясниш, че нямаш преки наблюдения върху нивата на заплатите във фирмата, както и реална представа за действителната натовареност на позицията. ( Описанието на задължанията не дава реална представа за това колко ще е натоварен работния ти ден. Може да пише например, че от теб се очаква да подготвяш официалната кореспонденция, но това може да значи 3-4 писма месечно, може да значи и 30-40 писма дневно.) Кажи, че заплатата следва да е част от офертата, която евентуално ще ти отправят и така прехвърляш топката в техни ръце. Те трябва да кажат цифра. Ти ще кажеш устройва ли те или не. Макар и бюджетирана, заплатата подлежи на договаряне.
Важното е да си спокойна и да се държиш нормално. Не се чувствай длъжна да говориш непрекъснато и да запълваш всички неловки паузи. Също така обаче не отговаряй само с ДА и НЕ. Води нормален разговор. Изслушвай въпросите до край. Не прекъсвай водещия на интервюто. И най-важното - не лъжи.
Успех.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 431
Благодаря ви, момичета!
ZinaSt, успокои ме донякъде. Това ми е първо интервю въобще, в предишната ми работа си говорихме по същество. Тези модерни западни подходи са ми странни, поне за нашата действителност - едва ли някой казва наистина това, което мисли. Гледаме се в очите и се заблуждаваме.
Всъщност ножът не е опрял до кокала, така че може би няма да съм много притеснена и ще успея да се държа естествено.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 535
Аз бих добавила...гледай в очите интервюиращия, погледа ти не трябва да шари или блуждае.
Другото...ако знаеш коя точно е ф-мата, може да се подготвиш с информация за нея, от достоверни източници. Това 100% ще впечатли работодателя. Дръж се свободно, а не скованано...може да си кажеш, че не ти пука, и просто си говорите с "шефа", като на кафе, за да си спокойна. Това бих казала, че е първоначалният стрес тест....ако си много притеснена, може да се извади заключение, че не ставаш за по-напрегната работа. Демонстрирай компетентност, спокойствие, чар, усмихвай се. Покажи им, че ти си техния човек:)
Успех  Hug

# 5
  • София
  • Мнения: 5 604
Както каза Зина не винаги се задават такива въпроси. Аз също не задавам такива въпроси като правя интервюта, защото ми се виждат доста клиширани, а оттам и излишни. 

# 6
  • София
  • Мнения: 2 431
На мен също ми се струва загуба на време да се говорят такива неща. Те не дават реална представа за нищо. Но доколкото разбрах, интервюиращият обича да задава точно такъв тип „затапващи„ въпроси. Интервюто няма да е с шефа, а с човек, на когото за това му се плаща и явно иска да си заработи добре паричките  Laughing

# 7
  • Мнения: 9 050
Не е задължително да се залъгвате взаимно. Всъщност интервюто зависи изцяло от интервюиращия. Дано попаднеш на такъв, който си разбира от работата. Защото има големи смешки понякога. Този въпрос например, за силните и слабите страни не го задавам, точно защото отговорът винаги е в стила, описан от zigizagi. Безсмислено е просто. Бъди спокойна, но не прекалено самоуверена. Нахаканите индивиди дразнят не само по интервютата. Отиваш на разговор, не на разстрел. А човекът отсреща, иска просто да се запознаете. Целта на първото интервю е да видиш какво стои зад листа хартия, наречен CV. Не преувеличавай, но и не спестявай. Не прикривай уменията си, от притеснение. Защото всичко, което си преувеличила, после през изпитателния срок излиза наяве. По-добре е да не получиш работата, от колкото да я получиш и след месец да те уволнят, защото не можеш да се справиш.
Подготви се. Дребните детайли правят впечатление ( изгризани нокти, олющен лак, размазан или прекалено силен грим. Всичко се забелязва. ) Наспи се добре. Умореният вид не е в твоя полза.
Довечера пак ще вляза. Ако имаш още въпроси - пиши.  Hug

# 8
  • Мнения: 6 991
О, това като ме попитаха и аз седях и гледах трясната. Ми аз слабости нямам, идеална съм, от къде да я изкопая тая слабост. Най-накрая казах, че съм прекалено точна и се дразня на хората, които закъсняват Laughing

# 9
  • Мнения: 9 050
На мен също ми се струва загуба на време да се говорят такива неща. Те не дават реална представа за нищо. Но доколкото разбрах, интервюиращият обича да задава точно такъв тип „затапващи„ въпроси. Интервюто няма да е с шефа, а с човек, на когото за това му се плаща и явно иска да си заработи добре паричките  Laughing

Не е точно така. На интервюиращия му се плаща, за да наема хора, а не на бройка затапени на интервю. Така че, в интерес на интервюиращия е да се окажеш правилния човек. Важното е да знаеш, че и ти имаш избор. В това интервю те трябва да вземат решение дали ще се справиш с работата, но пък ти трябва да вземеш решение дали искаш да работиш за тях. Така че, отиди с настройката на човек, който също прави своя изобр. Отпусни се и задавай въпроси. Ако нещо те интересува - питай. Ти също трябва да се информираш по-подробно. Те преценят човека зад CV-то, ти пък преценяш работата зад обявата. ( Но това със задаването на въпросите не е задължително. Не е нужно до си подготвиш въпроси, защото някой е казал, че така се демонстрира заинтересованост.) Въпросите трябва да са адекватни. Те ще си възникнат естествено в хода на интервюто. Ако имаш въпрос - задай го, но ако нямаш, не се напъвай да измислиш такъв.

# 10
  • Мнения: 3 423
Не гледай като сгушка, усмихвай се!
И си вярвай! Каквото и да казваш.
А, и обезателно знай подробности
за фирмата. Пазарен дял, награди,
туй-онуй. Успех на интервюто!

# 11
  • Мнения: 5 577
Едно от последните ми интервюта, в голяма компания, беше най-неадекватното на което съм била  Tired (аз не че имам толкова намерение да си сменям работата, но си ходя по интервюта, така да видя как върви ситуацията, пък и не се знае кога ще изкочи нещо  Blush).

Въпросите бяха - "Какво харесваш в себе си?", " Как си?", "Какво беше първото нещо, което си помисли, като се обадихме от *** "

Не ме питаха нито какво мога, от какво се интересувам, незнам някаква тактика ли беше, но бях разочарована.  Tired


Роси78, успех!  Hug пиши после

# 12
  • Мнения: 5 577
Всъщност, темата ми хареса, научих много нови неща, бих споделила още.  Embarassed

Най-неловко съм се чувствала, когато водещата на интервюто (шефката баш) беше на годините на майка ми, а детето и беше на 1 год. (моето на 3 год). И за двете стана нелепо и се почувствахме странно, но аз съумях да изляза от ситуацията.

# 13
  • Мнения: 14 133
Аз бих добавила...гледай в очите интервюиращия, погледа ти не трябва да шари или блуждае.
Другото...ако знаеш коя точно е ф-мата, може да се подготвиш с информация за нея, от достоверни източници. Това 100% ще впечатли работодателя. Дръж се свободно, а не скованано...може да си кажеш, че не ти пука, и просто си говорите с "шефа", като на кафе, за да си спокойна. Това бих казала, че е първоначалният стрес тест....ако си много притеснена, може да се извади заключение, че не ставаш за по-напрегната работа. Демонстрирай компетентност, спокойствие, чар, усмихвай се. Покажи им, че ти си техния човек:)
Успех  Hug
Peace Успех и от мен!!!!  bouquet  bouquet  bouquet

# 14
  • Мнения: 1 915
Според мен най-важното е да си спокойна и сигурна в себе си. Тогава ще ти дойдат и най-правилните отговори.
Аз на въпроса  какви са ми слабите страни чистосърдечно си признах, че при стресови ситуации ми се случва да се паникъосам. Признавам че въпроса ме изненада - с него може би определят и до колко си искрен.
Редовен въпрос е и - "Защо искате да работите при нас"?

Общи условия

Активация на акаунт