какво ще кажете за ... зъбите?

  • 21 015
  • 97
  •   1
Отговори
  • Мнения: 264
Мили мами и девойки,
Четох, четох четох за коси и цици, ама никъде не видях тема за зъбите.   newsm47 Сега като гледам "Пълна промяна", а и от много време насам, сериозно се замислям за избелване на зъбите и за керамични фасети. Според мен красивите зъби променят изключително много външния вид, а и не личат толкова като силикона или удължената коса. Някои правил ли е стъпки в тази насока и може ли да сподели опит, мнения, etc? Стоматолози и зъботехници, цени и други такива.... Mr. Green Първо в София, после и в други градове .... newsm08

# 1
  • Мнения: 5 577
определено бих променила много неща в тях - от цвета, до формата и реда, и всичко

# 2
  • София
  • Мнения: 3 782
За жалост, да се постигнат красиви и подредени зъби, ако не си по рождение с такива, е доста по-трудно и по-продължително от поставянето на импланти в бюста, например. Иначе те наистина са много важни, защото се виждат непрекъснато и няма как дефектите по тях да бъдат просто скрити с помощта на грим, както дефектите по лицето. Аз например нося брекети вече повече от година, хич не е приятно. Но друг начин да се подредят криви зъби няма. След това, когато са вече изправени, може да се прави избелване, фасети и т. н., но основата трябва да е положена.

# 3
  • Мнения: 19
Преди в предаването на Гала "На кафе" даваха избелване на зъбите. След като ги избелиш не се сещам колко дена трябваше да се консумират само "бели" неща - мляко, сирене и т.н. Аз се бях заинтересувала, но моята заболекарка ми каза, че не е много добра идея, защото иска подръжка, а всяко следващо избелване вреди на зъбите.

# 4
  • Мнения: 264
Serpentine, можеш ли да споделиш повече за брекетите, защото моят зъболекар на въпроса ми за керамични фасети рече - За какво са ти изкуственяци в устата, по-добре сложи скоби. Само дето скобите се носят години Sad Пък всеки иска да стане красив веднага ... Не разбрах как така носиш скоби за изправяне на зъбите и след това ти правят фасети? Нали точно с фасетите се подравняват зъбите и те са бързия начин да се сдобиеш с холивудска усмивка?...
Относно това което е казала зъболекарката на semiraga, хич не съм сигурна защото от това което съм чела, избелването е с "годност" около 7 и повече години, разбира се червено вино и кафе в големи количества не се препоръчват. Избелването не се прави толкова често, а и сигурно вече има измислени и такива методи, които да не вредят....

# 5
  • Мнения: 1 906
определено бих променила много неща в тях - от цвета, до формата и реда, и всичко

 Tired и аз ...

# 6
определено бих променила много неща в тях - от цвета, до формата и реда, и всичко

 Tired и аз ...
 Peace

# 7
  • Мнения: 236
За жалост, да се постигнат красиви и подредени зъби, ако не си по рождение с такива, е доста по-трудно и по-продължително от поставянето на импланти в бюста, например. Иначе те наистина са много важни, защото се виждат непрекъснато и няма как дефектите по тях да бъдат просто скрити с помощта на грим, както дефектите по лицето. Аз например нося брекети вече повече от година, хич не е приятно. Но друг начин да се подредят криви зъби няма. След това, когато са вече изправени, може да се прави избелване, фасети и т. н., но основата трябва да е положена.
Ако не те затруднява би ли споделила след колко време започнаха видимо да се променят зъбите ти след поставянето на брекетите?И аз си сложих,но моя зъболекар ми каза,че ще ги нося около 5-6 месеца,струва ми се доста кратко и затова питам.Освен това тук във форума четах,че брекетите предизвикват силни болки,а при мене няма такова нещо.

# 8
  • Мнения: 1 432
Не ви трябват фасети, мъжа ми всеки ден оправя някой паднал,накривен.....
За избелване на зъбите се боря от години и сега  е склонил.Казва 4е доста време след това венците с амн 4увствителни и не се храни6 като хората  Confused

# 9
  • Мнения: 235
Да ви кажа и аз носих брекети , подредиха ми се супер зъбите , обаче май така съм се вманиачила вече , че само изкуствените ми харесват. А като ми бяха криви и си виках само да се изправят един път и ще е супер. Май много вдигнах летвата Grinning Grinning Grinning Пък и като гледам тая пълна промяна искам и аз толкова изкуствено бели и толкова изкуствено прави и хубави зъбки

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 481
И аз, и аз искам!!!Ама ме е шубе, чесно казано!!! #Crazy

# 11
  • София
  • Мнения: 549
Аз много искам да си избеля зъбите, но моите са чувствителни и ми казаха в никакъв случай да не правя тази процедура Crossing Arms  ooooh!

# 12
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Може да се заложи и на металокерамиката. Фасети се поставят на здрави фасадни зъби, а металокерамиката добре замества разрушени зъби, които не могат да се спасят по друг начин.

# 13
  • Мнения: 264
Да, ама за металокерамиката се пили много, а за фасетите съвсем малко..... Някой знае ли цени? Много ми се иска, ама сигурно трябва и добър зъботехник за ги направи както трябва ..... ooooh!

# 14
  • Мнения: 5 362
Не съм променяла нищо по зъбите си.Но определено имам нужда от малко избелване Confused (тия цигари и кафета ми ги съсипаха)

# 15
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 893
Харесвам си зъбите, подредени са ми добре. Единствено малко избелване би било добре, въпреки че са си ми белички, но пия доста кафе и усещам, че това им влияе.

# 16
  • София, център
  • Мнения: 3 455
АЗ за това и писах, че металокерамиката е много подходяща за разрушени зъби. Цена - между  120 и 140 лв.  Фасетите са доста по скъпи и изискват невероятна поддръжка. За конкретни цени да се включи някой, който е по-наясно.
А относно пиленето - малко или много, емайла е безвъзвратно увреден.

# 17
  • Мнения: 852
Не съм променяла нищо по зъбите си.Но определено имам нужда от малко избелване Confused (тия цигари и кафета ми ги съсипаха)



 Peace

# 18
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Имам късмета да съм наследила добре подредени и здрави зъби.
Преди време мислех да си ги избелвам, но зъболекарката ми ме отказа. Показа ми мостри на зъби в различни нюанси и се оказа, че моите зъби всъщност са от най-белите, въпреки кафето и цигарите.
Купила съм си преди доста време едни писалки "Brit smile to go", когато се сетя, мацвам върху зъбките преди лягане.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 654

 Embarassed Не съм ги избелвала, не съм носила брекети и прочие. Като малка имах доста голямо разстояние мужду горните предни зъби, но се прибраха.

# 20
  • Мнения: 870
Носих брекети 2 години, имам 2 металокерамични коронки на вторите зъби горе(не знам дали се изразих много правилно...). Коронките ги сложих защото естествените ми зъби бяха по-малки отколкото е нормално... Усмивката и хубавите зъби са много важни за мен  Grinning

# 21
  • Мнения: 1 885
Избелвала съм няколко пъти и цвета ми в момента е Б1, т.е. нечовешко бяло  Laughing
Що се отнася до формата - зъбите са ми идеални по рождение. Никога не съм носила скоби, брекет и т.н. Зъболекарят ми казва, че челюстта ми е идеална

Последна редакция: ср, 03 окт 2007, 20:47 от Tony_in_love

# 22
  • Мнения: 776
От скоро започнах да ходя при нов зъболекар и след като си оправих проблемните зъби, веднага поисках избелване, защото от дълго време искам да си направя!НО Naughty той ми обясни, че все още няма категорични доказателства дали избелването на зъбите не е канцерогенно! Така че пробелмът не е в това, че може да ти се увреди емайлът, а че може да си докараш рак в последствие!!!!!! ooooh! И така на бърза ръка се отказах!
Относно фасетите, доколкото знам, за да си направиш всички зъби по този начин, ти трябват около 3500 лв.

# 23
Има тема "Порцеланови фасети" и в нея д-р Велинов е обяснил много добре

# 24
  • Варна
  • Мнения: 3 415
Слабото ми място са зъбите...цвета ми харесва, но определено горчиво съжалявам, че не носих шини като малка...аз също съм питала за избелването, но нито на едно място не ми го препоръчаха (бях вманиачена по едно време Blush) Peace

# 25
  • Мнения: 337
Бих ги променила изцяло ако имах възможност ... и смелост. Малко съм сърдита на майка ми, че не съм носила шини навремето  Confused

# 26
  • София
  • Мнения: 802
Здравейте и от мен!
Ами хайде да видим, има ли някакви други алтернативи за избелване. Аз, доколкото зная, има различни техники на "зъболекарско" избелване. Моята зъболекарка, например, ми ги "избелва" веднъж годишно. Тя така сама си решава, а аз с радост се съгласявам, защото... абе пуша и пия кафета целодневно. Да, ама това "избелване" ( маже ми ги с нещо адски тръпчиво) само тя си го вижда и му се радва - на мен ми се струва толкова минимално... После разбрах от нея, че снежнобялото се постигало с някакви други процедури, доста скъпички. Май за тях става дума, че са спорни откъм вреда.

Тогава, какво ще кажете за разните избелващи пасти и системи, които се рекламират? Някой ползвал ли е White Light? ето линк: http://get.bg/catalog/product_info.php?products_id=19210

Олинце, а ти какво изполваш? Разкажи, какво представлява, как действа?


Купила съм си преди доста време едни писалки "Brit smile to go", когато се сетя, мацвам върху зъбките преди лягане.

# 27
  • София
  • Мнения: 3 782
Serpentine, можеш ли да споделиш повече за брекетите, защото моят зъболекар на въпроса ми за керамични фасети рече - За какво са ти изкуственяци в устата, по-добре сложи скоби. Само дето скобите се носят години Sad Пък всеки иска да стане красив веднага ... Не разбрах как така носиш скоби за изправяне на зъбите и след това ти правят фасети? Нали точно с фасетите се подравняват зъбите и те са бързия начин да се сдобиеш с холивудска усмивка?...

Това, което говорят някои зъболекари, че фасетите били панацея за холивудска усмивка и те едва ли не замествали ортодонтското лечение, са митове и легенди. Всеки уважаващ себе си стоматолог знае, че на криви зъби, нуждаещи се от ортодонтска намеса, и да наплеска отгоре фасети или корони или каквото и да било, желаният ефект няма да се постигне. И то е логично - кривите зъби са челюстна деформация, трябва да се влияе на челюстта - да се разшири например, за да има достатъчно място за зъбите (визирам моят дефект). След като няма място за естествените ти зъби, няма как да има и за това, което ще лепиш отгоре им. Фасетите просто не са в състояние да заместят продължителното ортодонтско лечение и не са негова алтернатива. Те са измислени със съвсем друга цел. Всичко останало, което пише по списания и сайтове, е чисто и просто рекламен трик. Преди да сложа брекетите, и аз вярвах, че ще ми се размине носенето им и с постиженията на съвременната наука, така прехвалените фасети, имплантати и корони, ще имам бързо красива усмивка, но уви - такова нещо просто никой не се нае да направи, не е възможно. Обясниха ми, че просто в устата ми няма достатъчно място, то трябва да се създаде посредством челюстно разширение - а тук идват на помощ брекетите. Не вярвайте на всичко, което рекламират и пробутват като бързо и лесно, такова нещо просто няма. Фасетите са естетична стоматология, те не лекуват проблеми със захапката и други ортодонтски проблеми, могат да служат просто като един бляскав завършек, добавящ последен щрих към ослепителната холивудска усмивка.

# 28
  • София
  • Мнения: 3 782
За жалост, да се постигнат красиви и подредени зъби, ако не си по рождение с такива, е доста по-трудно и по-продължително от поставянето на импланти в бюста, например. Иначе те наистина са много важни, защото се виждат непрекъснато и няма как дефектите по тях да бъдат просто скрити с помощта на грим, както дефектите по лицето. Аз например нося брекети вече повече от година, хич не е приятно. Но друг начин да се подредят криви зъби няма. След това, когато са вече изправени, може да се прави избелване, фасети и т. н., но основата трябва да е положена.
Ако не те затруднява би ли споделила след колко време започнаха видимо да се променят зъбите ти след поставянето на брекетите?И аз си сложих,но моя зъболекар ми каза,че ще ги нося около 5-6 месеца,струва ми се доста кратко и затова питам.Освен това тук във форума четах,че брекетите предизвикват силни болки,а при мене няма такова нещо.

Аз започнах да виждам промяна още в самото начало, а видима такава имаше на втория месец. В началото дори зъбите ми се местеха по-интензивно и осезаемо, отколкото сега, когато просто се донаместват, и ми се струваше, че едва ли не с часове се местят. Сега не е така, струва ми се, че на едно място си седят. Иначе и на мен 5-6 месеца носене ми се струват кратко време, ама някои зъболекари имат такава склонност, първо кажат един срок, после се окаже, че всъщност той е доста по-продължителен. На мен от самото начало ми казаха, че ще ги нося около година и половина, но ефектът ще бъде видим много по-рано. Пък и си зависи от дефекта, но има един момент, че наместването на зъбите, в по-голямата си част, се случва през първите 6 месеца, после носиш не толкова за изправяне, колкото за стабилизация на постигнатия ефект. Така че дори зъбите да изглеждат подредени, това не е индикация, че брекетите са били носени достатъчно дълго време. Знам, че най-дълго се налага да носят брекети хора с деформации от типа дълбока захапка, или пък обратна захапка - зъбите при тях уж изглеждат подредени, но челюстите не са поставени както трябва една спрямо друга. Дори понякога се налага и оперативна намеса, и изваждане на зъби, и тем подобни страхотии. Иначе зъби, които просто са един върху друг, се подреждат много по-лесно. Иначе за болките - мен най-много ме боля при поставянето им, и след това при смяната на дъгите, която е през няколко месеца.

# 29
  • Мнения: 1 800
Преди в предаването на Гала "На кафе" даваха избелване на зъбите. След като ги избелиш не се сещам колко дена трябваше да се консумират само "бели" неща - мляко, сирене и т.н. Аз се бях заинтересувала, но моята заболекарка ми каза, че не е много добра идея, защото иска подръжка, а всяко следващо избелване вреди на зъбите.

Не съм много съгласна с това, че е вредно Peace. Зет ми е зъболекар и жена му от години има избелени зъби, мания и е. Ако беше дори малко вредно той никога нямаше да се съгласи да и избели зъбите. Тук е пълно с всякакви лентички, гелове за избелване в домашни условия. Може зъбите и венците да са малко чувствителни след процедурата, но това се дължи на подложката, а не от самия продукт. Ето това e основния компонент зa избелват зъбите:


http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%B … D1%81%D0%B8%D0%B4

# 30
  • Мнения: 236


Аз започнах да виждам промяна още в самото начало, а видима такава имаше на втория месец. В началото дори зъбите ми се местеха по-интензивно и осезаемо, отколкото сега, когато просто се донаместват, и ми се струваше, че едва ли не с часове се местят. Сега не е така, струва ми се, че на едно място си седят. Иначе и на мен 5-6 месеца носене ми се струват кратко време, ама някои зъболекари имат такава склонност, първо кажат един срок, после се окаже, че всъщност той е доста по-продължителен. На мен от самото начало ми казаха, че ще ги нося около година и половина, но ефектът ще бъде видим много по-рано. Пък и си зависи от дефекта, но има един момент, че наместването на зъбите, в по-голямата си част, се случва през първите 6 месеца, после носиш не толкова за изправяне, колкото за стабилизация на постигнатия ефект. Така че дори зъбите да изглеждат подредени, това не е индикация, че брекетите са били носени достатъчно дълго време. Знам, че най-дълго се налага да носят брекети хора с деформации от типа дълбока захапка, или пък обратна захапка - зъбите при тях уж изглеждат подредени, но челюстите не са поставени както трябва една спрямо друга. Дори понякога се налага и оперативна намеса, и изваждане на зъби, и тем подобни страхотии. Иначе зъби, които просто са един върху друг, се подреждат много по-лесно. Иначе за болките - мен най-много ме боля при поставянето им, и след това при смяната на дъгите, която е през няколко месеца.
[/quote]
Много ти благодаря за изчерпателния отговор.Аз може би много бързам.За две седмици носене не съм забелязала промени.Това ,от което се страхувам са кариесите.Казаха ми,че след свалянето на брекетите се получават доста.При тебе имаше ли този ефект?А след свалянето сложиха ли ти допълнителни скоби за поддържане на резултата?
Извинявай,че те затрупвам с въпроси...много живо ме интересува темата.

# 31
  • Мнения: 1 100
Наистина зъболечението или зъборазкрасяването е доста бавен процес. Ходих една година средно по 2 пъти седмично, според мен зъболекарката ми се престараваше с лечението. Исках само подмяна на всички пломби с естетични, т.нар. инлеи и 3 коронки - общо 11 зъба Embarassed Нямах никакви оплаквания, но въпреки това след отварянето на всеки зъб, седмици наред го обработваше, за да е сигурно, че след време няма да възникне проблем. Всичко 3000 лв. - в Будапеща, но в една популярна клиника във Варна, цените са подобни. Сега обаче изглеждам все едно никога не съм имала развален зъб, изобщо не личи стоматологичната работа. Зъболекари, които не са в час с новите технологии, дори не забелязват инлеите Shocked, затова при такива - никога Naughty

# 32
  • Мнения: 58
Момичета, здравейте!   Grinning

На 24 години съм и тази тема ме заинтересува живо. Това, което не харесвам в себе си са зъбите ми.
Като дете ме мъчиха с едни от онези "скоби", с което се надяваха да ми ги подредят - проблемът беше ( и е .... все още) ортодонтски. Преди 6 месеца се видях с една приятелка - зъботехничка, която ми пусна мухата в главата да си правя фасети, да си избеля зъбите и т.н. След като посетих няколко зъболекаря и 2-3 ортодонта извода беше, че ако имате неправилна захапка или подредба на зъбите, най-правилното решение е да се корегират с методите на ортодонтията. Ако имате неравни зъби по форма и големина е съвсем нормално (както и по цвят) - това вече се корегира с фасети, коронки и т.н.
И така...... Сега съм в процес на поставяне на брекети, след като ми направиха снимки на черепа и какво ли още не се оказа, че проблема не е толкова прост - в моя случай мъдреците, които така и не са се показали, оказват влияние върху цялата ми захапка, от там на подредбата на зъбите, от там на изместване на централната симетрия и какво ли още не. Само с поставяне на едни фасети в повечето случаи нищо не се оправя. Проблема при повечето "криви" зъби е че са предразположени и към повече кариеси, поради евентуално затруднено почистване.
Моят съвет е ако не харесвате зъбите си започнете цялостна процедура по корекцията им - не само временни решения като фасети. Всички зъболекари ми обясниха, че веднъж сложали фасети да забравя да ям ябълка без нож, да гриза солети с резците, като цяло да спра да отгризвам с тях, да се приготвя евентуално за обострената чувствителност след процедурата.
Колкото до избелването - явно е по безболезнения вариант!!!  Joy

Пожелавам успех на всички, които се наемат с дългите и сложи стоматологични процедури!!!
От мен една широка усмивка :   Grinning
 

# 33
  • Мнения: 332
Наскоро и аз си избелих 3 зъба, които са без нерв и можете да си представите какъв цвят бяха добили  Blush Удоволствието е скъпичко, но стоматологът ми каза, че избелването е завинаги  Hug
Налага ми се да слагам брекети, защото имам дълбока захапка, която за щастие не се забелязва с просто око, но според зъболекаря ми трябва да си сложа задължително, а удоволствието срувало към 2500лв.  Shocked Кажете, ако сте запознати , колко струват, знам, че са скъпи, но 2500 ми се струва страшно много  Sad

# 34
  • Мнения: 870
elinna, и аз носих брекети и съм ги свалила преди 3 години, проблеми с кариеси нямам  Grinning

# 35
  • Мнения: 264
Явно по-добрият вариант е скоби, а не фасети. Въпросът е, че тези скоби които съм виждала, с едни метални пластинки върху всеки зъб, изглеждат ужасно смешно и детински на голям човек. Някой знае ли дали има по-незабележими варианти на скобите, които да са по .... да кажем естетични на вид.  Crazy Цена от 2500 лева ми се струва страшно висока, макар да съм чувала и такава от 5000 долара, но в Канада, все пак.  Mr. Green Сигурно преди поставянето на скобите трябва да се излекуват всички зъби, ако има развалени, разбира се ...

# 36
  • Мнения: 58
Наскоро и аз си избелих 3 зъба, които са без нерв и можете да си представите какъв цвят бяха добили  Blush Удоволствието е скъпичко, но стоматологът ми каза, че избелването е завинаги  Hug
Налага ми се да слагам брекети, защото имам дълбока захапка, която за щастие не се забелязва с просто око, но според зъболекаря ми трябва да си сложа задължително, а удоволствието срувало към 2500лв.  Shocked Кажете, ако сте запознати , колко струват, знам, че са скъпи, но 2500 ми се струва страшно много  Sad

На мен ми казаха 1250Е за метални брекети за целия курс на лечение и 1600Е за прозрачни брекети. Отделно преди това ще нося за около 3 месеца на горната челюст нещо като разширител от вътрешната страна на зъбите - 120Е. Взимане на отпечатъци - 40лв.

 Simple Smile

# 37
  • Мнения: 58
Явно по-добрият вариант е скоби, а не фасети. Въпросът е, че тези скоби които съм виждала, с едни метални пластинки върху всеки зъб, изглеждат ужасно смешно и детински на голям човек. Някой знае ли дали има по-незабележими варианти на скобите, които да са по .... да кажем естетични на вид.  Crazy Цена от 2500 лева ми се струва страшно висока, макар да съм чувала и такава от 5000 долара, но в Канада, все пак.  Mr. Green Сигурно преди поставянето на скобите трябва да се излекуват всички зъби, ако има развалени, разбира се ...

Прозрачните брекети са по-незабелижими, но винаги са захванати с телче. Но аз лично реших, че даже ще си слагам цветни ластици - от горната страна на брекетчето.   Laughing

# 38
  • Мнения: 264
Прозрачни брекети? Това звучи добре!  Laughing А цена може ли?

# 39
  • Мнения: 58
Прозрачни брекети? Това звучи добре!  Laughing А цена може ли?

Това е линк , за да видиш горе долу как изглеждат: http://www.iceclearbraces.com/

За цената аз лично при д-р Динкова в София, когато ми казваха цената съм запомнила 1600-1650Е.

# 40
  • Мнения: 264
Момичета вижте какво открих..
Скобите и шините за зъби не са запазена марка за деца

Петрана Пунчева

Изкривени зъби и неправилна захапка са проблем, който безпокои мнозина. Неправилно подредените зъби не са само козметичен проблем. Те могат да доведат и до натрупване на плака, зъбен камък, а впоследствие до парадонтоза и кървене на венците. Освен това неправилната захапка обременява дъвченето на храната и е възможно да се появят проблеми с храносмилането.
За изправянето на зъбите се използват два вида ортодонтски апарати - подвижни, или т. нар. шини и неподвижни - познати като скоби или брекети. Шините се поставят на деца от 6 до 13 г., а брекетите пък са слагат обикновено след 14-годишна възраст, обяснява стоматологът ортодонт Панайотис Канупакис.
Брекетите представляват метални или керамични пластинки, които се залепват върху зъбите и се свързват с метална дъга от никел-титанова сплав. Керамичните пластини са по-естетични, тъй като са по-незабележими от металните. Дъгата се фиксира на първите кътници с определена степен на натегнатост в зависимост от проблема. Чрез брекетите се определя накъде и колко да се завърти и /или наклони даденият зъб.
За разлика от брекетите шините се състоят от метална дъга, която пристяга зъбите. Тя се закрепва на повърхност, която прилепва по цялата повърхност на небцето. Така се въздейства върху челюстта като цяло, а не върху отделните зъби.
Брекетите се поставят само върху постоянни зъби, когато са пробили изцяло и растежът на корените е изцяло завършен, посочва д-р Канупакис. Не бива да се поставят на детски млечни зъби, защото техните корени са по-крехки и нестабилни и евентуалното слагане на брекети може да доведе до разклащане или преждевременно падане на млечен зъб. Брекетите не са препоръчителни, ако зъбите са силно разрушени и при тежка форма на парадонтоза.
Погрешно е мнението, че брекетите и шините са ефективни само в ранна възраст. Те могат да се ползват от 3 до 83 г., смята ортодонтът. Но колкото по-рано се сложат шините или брекетите, толкова по-лесно е да се изправят зъбите, защото костите на децата са по-меки и се поддават на моделиране в по-голяма степен.
Шините могат да се ползват и от възрастни, но брекетите са за предпочитане, защото подреждат по-ефективно и по-бързо отделните зъби, докато шините действат върху челюстта като цяло.
Понякога се налага да се извадят постоянни здрави зъби, но само на пациенти над 14 г., за да се осигури място за подреждане на струпаните зъби. Дали да се вадят зъби изобщо и точно кои, зависи от захапката, уточнява ортодонтът. Най-често се вадят мъдреци и предкътници. Могат да се вадят само зъби, които са двойки - мъдреци, кътници, предкътници. Изваждането става преди поставянето на брекетите. Отстраняването на зъби само на една от челюстите не се отразява при сключването в захапка на горните и долни зъби, казва стоматологът.
Разбира се, не винаги се стига до изваждане на зъби. При децата това не се прави, защото при тях зъбите се разместват по-лесно.
При възрастни периодът за носене на брекети е от 6 месеца до 3 г. в зависимост от деформацията и от това дали са вадени зъби.
Докато трае лечението с брекети, не се препоръчва консумация на твърди храни и дъвка. Твърдите частици могат да заседнат в брекетите или да ги отлепят от зъбната повърхност. По-добре е да се ядат меки и течни продукти.
Докато се носят брекети, е нужно и да се полагат специални грижи за почистване на зъбите, защото в междубрекетните пространства се задържа храна, плака и зъбен камък, казва стоматологът. За целта се използва специална четка, която наподобява обикновена, но която от страната на дръжката има допълнителна малка четчица. Нейното предимство е, че косъмчетата й могат да минават под телта на брекетите и да почистват по-добре зъбите от обикновената четка. Ако обикновено миенето на зъбите трае около 3 мин., то при носене на брекети зъбите се четкат 5-6 мин.
При възрастните, за да се задържи изправянето на зъбите, предните 6 зъба се шинират, т.е. от вътрешната им страна се поставя метална тел тънка 1-3 милиметра. За задържане може да се използва и естетична лентичка от фотополимеризиращ материал. Лентичката или телта не пречат на храненето, говоренето или на миенето на зъбите, уверява стоматологът. Oсвен това се носи и ретенционен апарат от силикон, чиято цел е да задържи новата захапка след изправянето на зъбите, а телта и лентичката задържат съотношението между отделните зъби. Какъвто и ретенционен апарат да се избере, той трябва да се носи толкова дълго, колкото са носени и самите брекети или шини.
За да настъпи ефект от шините, децата трябва да ги носят от 1 до 4 г. След изправяне на зъбите детето може да продължи на носи шините до пълното израстване на постоянните зъби. Например, ако шина се сложи на дете на 6 г., когато стане на 9 г. зъбите вече ще са изправени, но то може да продължи да носи шината до 12 г. Така ще се гарантира, че новите зъби няма да бъдат криви.



Цени на брекети и шини

Метални брекети за една челюст 900 - 1300 лв.
Метални брекети за две челюсти 1800 - 2300 лв.
Естетични брекети за една челюст 1300 - 1700 лв.
Естетични брекети за две челюсти 2500 - 3500 лв.
Шина за една челюст 250 - 350 лв.
Шина за две челюсти 440 - 500 лв.

# 41
В началото на миналата година посетих зъболекаря си с идеята да ми се поставят фасети. Мнението беше , че с моята отворена захапка е необходимо носене на брекети и чак тогава фасети. Ще нося брекетите 2 г. заради отворената захапка. Днес, след като съм ги носила 11 м. зъбите ми видимо се подредиха. Много съм доволна.
Но това , което ме притеснява са ретейнерите, които предстои да нося след приключване нса 2 годишното ортодонтско лечение с брекети. Вероятно ще трябва да нося шините много дълго. А за да имам наистина хубава усмивка ще трябва да сложа фасети поне на предните два горни. В момента имам бондинг на тези два зъба, но от време на време единия пада и това ми създава оргомен проблем с ходене по зъболекари за залепяне на отчупения бондинг.

# 42
  • Мнения: 236
Моите брекети са само на долна челюст и не са метални,а бели на цвят.Мисля,че са нещо като металокерамика.Не се забелязват много,все още никой не е разбрал,че ги нося.Цената им е 900лв.

# 43
  • София
  • Мнения: 4 736
Прозрачни брекети? Това звучи добре!  Laughing А цена може ли?

Това е линк , за да видиш горе долу как изглеждат: http://www.iceclearbraces.com/

За цената аз лично при д-р Динкова в София, когато ми казваха цената съм запомнила 1600-1650Е.
Познавам момиче с такива. Виждат си се съвсем ясно и от разстояние даже. Просто не са чак толкова грозни като металните.

# 44
  • Мнения: 68
 Мен мисис България - Румяна ме прегледа преди някоко месеца и ми каза цени от сорта на 1500-1700 за едната челюст. Shocked

# 45
  • Мнения: 1 236
Избелвала съм няколко пъти и цвета ми в момента е Б1, т.е. нечовешко бяло  Laughing
Що се отнася до формата - зъбите са ми идеални по рождение. Никога не съм носила скоби, брекет и т.н. Зъболекарят ми казва, че челюстта ми е идеална

А какво то4но избелване са ти правили?

# 46
  • в Низината
  • Мнения: 705
Имат нужда от едно избелване и почистване на зъбния камък. Иначе са си перфектни - имам само 2 пломби.  Grinning

# 47
  • Мнения: 5 622


Една такава "Холивудска усмивка" струва между 5-10 000 лв....

# 48
  • София
  • Мнения: 1 210
Току що си взех шините и геловете за избелване от моята зъболекарка. Отдавна се каних да си направя тази "екстра". Тя ми обясни че днешните гелове дори в голяма степен заздравявали емайла на зъбите. Дали е така незнам, но аз се вързах. Grinning Довечера ще почвам да беля. Надявам се да има ефект. Само че тя ми каза да стоя 1 час първия ден и после да увеличавам по малко времето на шиностоене с гела и в никакъв случай да не спя с тях именно поради това, че е възможно да се получи болка.

# 49
  • Варна
  • Мнения: 389
Явно по-добрият вариант е скоби, а не фасети. Въпросът е, че тези скоби които съм виждала, с едни метални пластинки върху всеки зъб, изглеждат ужасно смешно и детински на голям човек.

Браво бе! Как така ти изглежда смешно? Ти също си голям човек и такива работи отдавна трябва да не са ти смешни! Това, че носиш брекети означава, че държиш на естетическия вид!
Не искам да звуча остро, но просто и аз в момента нося, а съм на 25 години и се боря със смесени чувства, когато хората ме зяпат в устата. Не разбирам какво смешно или странно има...

# 50
  • Мнения: 264
Казаха ми цена за брекети 2200 лв за две години. Това включва брекетите и лечението, т.е според мен обсужването през тези две години. Преди това обаче трябва да се излекуват всички зъби, освен това имало и вариант брекетите да са зад зъбите, така че да не се виждат изобщо, удоволствието е 3500лв.  Confused После след двете години следва избелване. Според мен всичко абсолютно си струва, първо защото не се дават парите накуп, второ оправяш си зъбите от до, да не говорим че аз лично винаги съм се притеснявала от кривия си зъб и това че зъбите ми не са бели. Така че, да вземат да дават кредити оправяне на зъби ...  Mr. Green

# 51
  • Мнения: 264
Явно по-добрият вариант е скоби, а не фасети. Въпросът е, че тези скоби които съм виждала, с едни метални пластинки върху всеки зъб, изглеждат ужасно смешно и детински на голям човек.

Браво бе! Как така ти изглежда смешно? Ти също си голям човек и такива работи отдавна трябва да не са ти смешни! Това, че носиш брекети означава, че държиш на естетическия вид!
Не искам да звуча остро, но просто и аз в момента нося, а съм на 25 години и се боря със смесени чувства, когато хората ме зяпат в устата. Не разбирам какво смешно или странно има...

maаriaa, лично аз, със сигурност и не само аз, свързвам брекетите с деца и поради тази причина до сега се колебаех и реших да сложа такива, които са естетически и по-малко се забелязват. Вместо да се бориш със смесените си чувства, по-добре приеми решението си и повече не се притеснявай, когато някой те гледа. Българите не сме толерантен народ и скоро няма да спрат да те зяпат.  Crazy Лично аз след като веднъж съм решила да ги сложа, избщо няма да ми пука дали някой ме зяпа или намира носенето им за смешно. Би трябвало ако искаш другите да уважават мнението и решенията ти, ти също да уважаваш техните, което означава да уважаваш и откровените мнения, дори и когато не ти харесват.  Naughty

# 52
  • София
  • Мнения: 3 782
Казаха ми цена за брекети 2200 лв за две години. Това включва брекетите и лечението, т.е според мен обсужването през тези две години. Преди това обаче трябва да се излекуват всички зъби, освен това имало и вариант брекетите да са зад зъбите, така че да не се виждат изобщо, удоволствието е 3500лв.  Confused После след двете години следва избелване. Според мен всичко абсолютно си струва, първо защото не се дават парите накуп, второ оправяш си зъбите от до, да не говорим че аз лично винаги съм се притеснявала от кривия си зъб и това че зъбите ми не са бели. Така че, да вземат да дават кредити оправяне на зъби ...  Mr. Green

По принцип кредитът е един добър вариант - когато отидеш в банката и поискаш потребителски кредит (мисля, че сумата е подходяща точно за такъв), банката не я интересува за какво възнамеряваш да похарчиш парите, това е просто формалност - казваш за ремонт примерно (все пак в нашата държава е по-прието хората да дават пари за къщата си, отколкото за собствената си фасада, затова като кажеш ремонт, няма да те гледат странно), но всъщност, това, което я интересува банката е, дали имаш необходимия доход, за да си в състояние да плащаш вноските. А и не всички ортодонти искат парите наведнъж - при моята например първо заплащаш половината от лечението и след това всеки месец по една малка част от остатъка. Що се отнася до варианта брекетите да са зад зъбите и да не се виждат - лингвалните брекети, той има твърде много недостатъци - доста пречи на говора и на устната хигиена и самото лечение трае доста по-дълго време. Аз също исках такива брекети, защото откачах при самата мисъл, че хората ще виждат какво нося в устата си, но се оказа, че моят случай не е от най-удачните за лечение с лингвални брекети - те третират по-малки деформации. Въобще, отначало всички зъболекари говорят много общо, но когато опре до детайлите, нещата вече стоят по различен начин.

# 53
  • Мнения: 264
Serpentine, знаеш ли какво е ритейнер? и задължителни ли са след свалянето на брекетите? Благодаря ти за инфо-то относно лингвалните брекети, бях се замислила по въпроса. В Интернет пише още, че задължително трябвало да се направи консултация с ортодонт, защото зъболекар и ортодонт били съвсем различни неща и не всеки зъболекар е ортодонт...  Thinking Моят зъбар каза че трябвало да си направя снимки на всички зъби ...

# 54
  • Мнения: 5 977
Поне засега не искам да променям нищо в зъбите си, харесвам си ги такива каквито са, нищо им няма да чукна на дърво

# 55
  • Мнения: 2 492
Току що си взех шините и геловете за избелване от моята зъболекарка. Отдавна се каних да си направя тази "екстра". Тя ми обясни че днешните гелове дори в голяма степен заздравявали емайла на зъбите. Дали е така незнам, но аз се вързах. Grinning Довечера ще почвам да беля. Надявам се да има ефект. Само че тя ми каза да стоя 1 час първия ден и после да увеличавам по малко времето на шиностоене с гела и в никакъв случай да не спя с тях именно поради това, че е възможно да се получи болка.

Аз вчера бях първи ден с тази система и днес болката е нетърпима ...
Обадих се на моя зъболекар и ме прати в магазин Консидент,  специализиран за професионални зъболекарски препарати и други .
Магазина се намира в Зона Б - 18 , на Пиротска - бл. 14 , спирката на пазара Димитър Петков .
Невероятен е момичета , препоръчвам ви го .
има всичко , което може да се сетите свързано с подръжката на зъбите , има неща за брекети , за избелени зъби - видях и системи за избелване , които продават в зъболекарските кабинети .

Купих си някакъв гел , които се слага между процедурите на избелване ужким , за да не са така чуствителни зъбите .
Има и специална паста пак за избелени зъби - 112 гр - 16 лв .
И нея взех , абе това избелване ми излиза ...  Rolling Eyes

С шините се стои до 6 часа , не повече .

Моя цвят е А2  , което е доста бяло - пред него са само А1 и В1 , което е вече изкуствено бяло .  Grinning

# 56
  • София
  • Мнения: 3 782
Serpentine, знаеш ли какво е ритейнер? и задължителни ли са след свалянето на брекетите? Благодаря ти за инфо-то относно лингвалните брекети, бях се замислила по въпроса. В Интернет пише още, че задължително трябвало да се направи консултация с ортодонт, защото зъболекар и ортодонт били съвсем различни неща и не всеки зъболекар е ортодонт...  Thinking Моят зъбар каза че трябвало да си направя снимки на всички зъби ...

Да, ритейнерите се използват след като се свалят брекетите, за да не се върнат зъбите в първоначалното си положение - тоест, за да не стане рецидив. Мисля, че са задължителни. Иначе могат да бъдат под формата на шини, които се носят определен брой часове и постепенно се разрежда времето на носене - примерно отначало всяка нощ, после през една, и така нататък, а може да бъдат и неснемаеми телчета, които се слагат от вътрешната страна на зъбите. Чела съм, че ритейнерите се носят поне два пъти по-дълго време от времето на носене на брекетите. Да, на консултацията с ортодонт искат снимки на зъбите - на мен ми правиха една панорамна и след това още една друга, общо две. Наистина ортодонтите са специалисти, а общите зъболекари просто трябва да те насочат към такъв специалист, ако има проблем, но понякога в стремежа си да се изкарат компетентни по всички въпроси говорят откровени глупости. Така например моят проблем беше, че горният резец, втори отляво, беше застанал зад първия и на практика не се виждаше. Според зъболекарите (не ортодонти) това било сериозен дефект и не знам си още какво, но при консултацията с ортодонт стана ясно, че тази деформация е лека и подлежи на бърза корекция, без да се налага изваждане на зъби. Така и стана - проблемният зъб доста бързо успя да си направи място.

# 57
  • Мнения: 332

По принцип кредитът е един добър вариант - когато отидеш в банката и поискаш потребителски кредит (мисля, че сумата е подходяща точно за такъв), банката не я интересува за какво възнамеряваш да похарчиш парите, това е просто формалност - казваш за ремонт примерно (все пак в нашата държава е по-прието хората да дават пари за къщата си, отколкото за собствената си фасада, затова като кажеш ремонт, няма да те гледат странно), но всъщност, това, което я интересува банката е, дали имаш необходимия доход, за да си в състояние да плащаш вноските.
Отиваш в някоя банка и казваш:"Трябват ми пари да си оправя оградата" Те си мислят, за оградата в двора ти, а то ставало въпрос за тази в устата  Joy
И аз съм си мислила за такъв кредит, защото ако трябва да ги дам на куп няма да мога  Tired

# 58
  • София
  • Мнения: 3 782
Да, винаги съм се чудила на това - ако кажеш, че парите ти трябват за ремонт, или кола, или някаква техника, всичко е в реда на нещата и каква по-нормална причина да изтеглиш кредит, а ако се касае за собственото ти здраве, красота и самочувствие - глей го пък тоя, кредит тръгнал да тегли. Истината е, че и бюстът ми, и брекетите ги сложих с помощта на кредит, но това е последното нещо, което интересува банката. Аз пък не разбирам хората, които са готови да дадат десетки хиляди за някакви автомобили, а пък в същото време да ходят с изгнили и разкривени зъби.

# 59
  • Sofia
  • Мнения: 201
Днес ми е вече десета нощ с шини и гел за избелване и резултатът е осезаем и ВИДИМ!!! Всъщност първата шприца (така се казват спринцовките с избелващ гел) я изхабих за 9 дни и сега ще карам докато изхабя и втората, а другите 2 ще си пазя за по-нататък. Чувствителност имам само сутрин като стана и сваля шините, но определено гледам да не слагам по много гел (особено в основите) защото ми е много неприятно. Но трай бабо за хубост Grinning

При силна чувствителноост знам, че трябва да се редуват ден с гел - после ден с флуорна паста.

И най-хубавото е, че сега се усмихвам повече Grinning Grinning Grinning

# 60
  • Мнения: 1 069
Имам добре подредени зъби и доста бели, но пуста ненаситност ме кара да се замислям за още по- бели. Напоследък обяче имам неприятности с венците, и предполагам че не би било удачно, но ще видим...

# 61
# 62
Прозрачни брекети? Това звучи добре!  Laughing А цена може ли?

Това е линк , за да видиш горе долу как изглеждат: http://www.iceclearbraces.com/

За цената аз лично при д-р Динкова в София, когато ми казваха цената съм запомнила 1600-1650Е.

Тука изрових един доста интересен сайт на ортодонт със снимки и много инфо www.ortodont.biz . Жалко, че практиката е във Варна. Иначе ортодонтското лечение с брекети е доста по-ефикасно от разни снемаеми ортодонтски апаратчета и шини. Да не говорим, че и прозрачните брекети изглеждат доста по-естетични...

# 63
  • Мнения: 13
 аз така и не разбрах какъв точно гел за избелване си използвала и от каде мойе да го закупим, пак за болката и неприятните усещания на кои му пука, какво ли не правим

# 64
  • Бургас
  • Мнения: 193
Моля ви кажете ми добра стоматологична клиника във Варна Praynig
Имам разстояние между предните  зъби, а и на всичко отгоре ми липсват два зъба по рождение Rolling Eyes
А и аз искам да имам холивудска усмивка Crazy

# 65
  Здравейте.Подвизавам се на зъботехническото поприще Grinning,и мога да отговоря на някои конкретни въпроси.
 Няма да се рекламирам Laughing,няма да рекламирам и зъболекари.Само съвети и приблизителни цени,защото зъболекарите пишещи в други подобни теми преднамерено ви заблуждават(меко казано) за цените на материалите,консумативите и лабораториите с които работят.
 Като начало-масовата система за избелване струва-гелове-50-80лв,лабораторно изтегляне на шини по 20 лв.Да вземат още 100 за празните приказки(а като гледам как обясняват и това е много)и за два отпечатъка-200лв.
 Така наречения "бондинг"с фотополимер-почти няма стоматолог,който да го направи както трябва, а искат безобразните"200-500лева на зъб"!!За сравнение,цената(лабораторната)на корона от чист порцелан или фасета е около 250-300лв.

 Един съвет-ЗАДЪЛЖИТЕЛНО питайте зъболекаря с коя лаборатория работи,защото много пъти се казва,че се работи с лаборатория от висок клас и се искат много пари,а всъщност нещата ги прави някой мушморок в мръсен гараж за жълти стотинки.И това ви го слагат в устата.
 Когато лаборатория изготвя нещо,което ще ви се постави,отделете един час и идете в лабораторията-да ви снемат цвят,да поговорите за вашите очаквания от възстановяването.А и да видите каква е лабораторията-ако е мръсотия и смрад в някое мазе-направете си изводите.
 Но най-вече трябва да стане ясно,че пациента има право да знае какво и на кого плаща-искайте да платите лабораторната работа отделно-така е в целия свят.
 Винаги ще има зъболекари,които ще взимат по-скъпо,но нека да е заради техните умения,а не да се измъкват с високи цени на материали.В тези професии труда е скъп,не материалите.

  WinkИзвинявам се за дългия пост.Както казах,ще помогна както мога без да се рекламирам и да набирам пациенти Grinning

# 66
  • Варна
  • Мнения: 672
Засега поне, да чукна на дърво, нямам причина да променям нещо в зъбите си. Май е наследствено.
Най-много едно избелване, защото съм от пушачите  Blush  #2gunfire

# 67
  • Мнения: 491
Мисля, че имате типичното за почти всеки зъботехник мислене. Кой е той, че ще взема повече пари от мен ?! Няма да изброявам причините,но не ви прави чест, че плюете зъболекарското съсловие. Те са тези, които поставяйки нещо направено от вашето съсловие в нашите усти носят пълната отговорност. Никъде по света пациент не ходи в зъботехнична лаборатория и не плаща отделно за техният труд. Стоматологът има екип от зъботехници, които работят за него и всичко се прави в екип.
Пък и след като сте зъботехник много добре знаете, че за да се стигне до каквато и да е коронка има доста работа по зъба. При калпаво кореново лечение вида и качеството на коронката не са от решаващо значение.
По-добре давайте съвети за нещата,свързани с вашата работа и не обобщавайте работата на цялото стоматологично съсловие!
По една или друга причина съм запозната с цените на материалите и оборудването на един стоматологичен кабинет(разбира се не гаражен тип) и мога да ви уверя, че те са убийствено високи.
Разбира се, че всяко стадо си има мърша и при зъболекарите е така, но това не ви дава право да ги плюете на общо основание!
Извинявайте за малко острия тон, но не виждам вие лично какво печелите от изказването си.

P.S. Можете да бъдете сигурен, че лично аз не съм зъболекар и не ги защитавам за това.

# 68
  • Габрово
  • Мнения: 1 220
Моите зъби са здрави и добре подредени,но имам нужда от избелване.
JBL,ако можеш дай малко инфо за това колко струва едно избелване на зъбите,има ли някакъв друг вариант за избелване,например с някакъв гел или паста,и кой е най-добрият вариант въобще и колко струва.

# 69
Мисля, че имате типичното за почти всеки зъботехник мислене. Кой е той, че ще взема повече пари от мен ?! Няма да изброявам причините,но не ви прави чест, че плюете зъболекарското съсловие. Те са тези, които поставяйки нещо направено от вашето съсловие в нашите усти носят пълната отговорност. Никъде по света пациент не ходи в зъботехнична лаборатория и не плаща отделно за техният труд. Стоматологът има екип от зъботехници, които работят за него и всичко се прави в екип.
Пък и след като сте зъботехник много добре знаете, че за да се стигне до каквато и да е коронка има доста работа по зъба. При калпаво кореново лечение вида и качеството на коронката не са от решаващо значение.
По-добре давайте съвети за нещата,свързани с вашата работа и не обобщавайте работата на цялото стоматологично съсловие!
По една или друга причина съм запозната с цените на материалите и оборудването на един стоматологичен кабинет(разбира се не гаражен тип) и мога да ви уверя, че те са убийствено високи.
Разбира се, че всяко стадо си има мърша и при зъболекарите е така, но това не ви дава право да ги плюете на общо основание!
Извинявайте за малко острия тон, но не виждам вие лично какво печелите от изказването си.

P.S. Можете да бъдете сигурен, че лично аз не съм зъболекар и не ги защитавам за това.

  Много добре сте запозната с "типичното" мислене на зъботехника,с което ни поставяте на общо основание.
Прочетете внимателно поста ми,и ще разберете,че не говоря за всички,а почти всички зъболекари.
 По въпроса за оборудването няма да спорим за неща,които(извинявам се) не знаете и не са предмет на дискусия тук,както и отношения зъболекар-зъботехник.

# 70
Моите зъби са здрави и добре подредени,но имам нужда от избелване.
JBL,ако можеш дай малко инфо за това колко струва едно избелване на зъбите,има ли някакъв друг вариант за избелване,например с някакъв гел или паста,и кой е най-добрият вариант въобще и колко струва.
Не се доверявайте на системи за избелване рекламирани по телевизията и в козметични салони.
Започнете избелване след консултация със зъболекар.

 Най-удачното избелване е нощното с шини.То е и най-евтино,изисква постоянство но е ефективно.Цените започват около 250лв нагоре за курс.Искайте гелове от фирмите Дискус или Ултрадент.
 Може да правите поддържащо избелване през година.Опасност за емайла няма.

# 71
Зъбите ми са идеално подредени,но да си призная почти всеки зъб ми е с пломба.Зъболекарят ми каза,че при стресови ситуации организмът измуквал запасите на калций от организма,а нали най-много от него има в костите и зъбите,та така...За избелването попитах и аз,но ми казаха , че ако имаш фотополимерни пломби не може да се постигне избелване,защото фотополимра се избира според цвета на зъба към момента.Това за фасетите е възможност,но е скъпичко...

# 72
Зъбите ми са идеално подредени,но да си призная почти всеки зъб ми е с пломба.Зъболекарят ми каза,че при стресови ситуации организмът измуквал запасите на калций от организма,а нали най-много от него има в костите и зъбите,та така...За избелването попитах и аз,но ми казаха , че ако имаш фотополимерни пломби не може да се постигне избелване,защото фотополимра се избира според цвета на зъба към момента.Това за фасетите е възможност,но е скъпичко...

 Избелвате,сменяте пломбите след като цвета се стабилизира и правите поддържащо избелване през период,така че цвета да бъде същия.

# 73

 Избелвате,сменяте пломбите след като цвета се стабилизира и правите поддържащо избелване през период,така че цвета да бъде същия.
[/quote]

Като време процедурата колко отнема.Все пак дали пък няма друг по-удачен вариант за избелване на зъбите...Не ми се започва всичко отначало.Аз наистина имам много пломби,дори на предните фасадни зъби,които благодарение на фотополимера не се забелязвата.Освен това според моя стоматолог зъбите са ми малки и много трудно се работели....

# 74
Има и пристолно(бързо)избелване.Ако искате фасети,може да се направят лабораторно(индиректно)фотополимерни.Удачно също е да се направят и тънки порцеланови фасети.Те могат да се изработят с минимално или дори без изпиляване на емаила в конкретни случаи.Но там всичко е след внимателна преценка.

# 75
  • Мнения: 776
Има и пристолно(бързо)избелване.Ако искате фасети,може да се направят лабораторно(индиректно)фотополимерни.Удачно също е да се направят и тънки порцеланови фасети.Те могат да се изработят с минимално или дори без изпиляване на емаила в конкретни случаи.Но там всичко е след внимателна преценка.

Порцелановите фасети задължително ли изискват изпиляване, макар и минимално, както го наричате? Съжалявам за лаишкия въпрос, но напоследък следя шоуто "Пълна промяна" и честно казано, ако в началото се възхищавах на холивудските усмивки на участниците, сега започвам да се чудя защо е нужно? Все пак, ако човек няма  някакви сериозни проблеми, само заради едната естетика ли да се изпилява един нормален зъб наполовина, че и повече от това? Едва ли не унищоване на зъбите се получава ooooh! И още един въпрос, ако позволите. Не е ли избелването на зъбите канцерогенно?

# 76
 За порцеланови фасети не винаги се изисква изпиляване.Но както казах,това е страго специфично за всеки случай,и изисква преценка.Няма нищо по-добро от естествения емайл,затова ло-добре само избелване,ако държите на подобряване на естетиката.
 В Пълна промяна проблема е че на стоматологията се обръща малко внимание,и нещата се поднасат изкривено.Изключително непрофесионално.Това предаване е реклама на няколко отделни личности,останалото е пълнеж.
  GrinningИзбелването не е канцерогенно,ако се прави със сертифицирани препарати и под конрол.

# 77
  • Мнения: 776
За порцеланови фасети не винаги се изисква изпиляване.Но както казах,това е страго специфично за всеки случай,и изисква преценка.Няма нищо по-добро от естествения емайл,затова ло-добре само избелване,ако държите на подобряване на естетиката.
 В Пълна промяна проблема е че на стоматологията се обръща малко внимание,и нещата се поднасат изкривено.Изключително непрофесионално.Това предаване е реклама на няколко отделни личности,останалото е пълнеж.
  GrinningИзбелването не е канцерогенно,ако се прави със сертифицирани препарати и под конрол.

Благодаря Ви за отговора! Peace

# 78
  • Мнения: 1 149
Моля ви кажете ми добра стоматологична клиника във Варна Praynig
Имам разстояние между предните  зъби, а и на всичко отгоре ми липсват два зъба по рождение Rolling Eyes
А и аз искам да имам холивудска усмивка Crazy

Вижте тук-има сайтове и адреси на много добри специалисти във Варна
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=85834.220

# 79
  • Мнения: 200
Здравейте!
И аз се интересувам от избелване на зъбите,но по-скоро офис-избелване,т.нар. ZOOM Simple SmileДали някой от тук си е правил да ми препоръча от личен опит къде да отида,защото не ми се хвърля на сляпо..  ThinkingАко може и цени и малко повече инфо колко време се запазва ефекта средно newsm78Ще съм много благодарна на всички отговорили Hug

# 80
  • Мнения: 1 149
Моят зъболекар ми обясни ,че домашното избелване е по-щадящо.Аз си избелих  зъбите с Opalescense или нещо такова.Вече втори месец зъбите ми светят,а съм пушач.Резултатът беше много добър,зъбите ми се избелиха до най-бялото бяло.С две думи -много съм доволна.

# 81
  • Мнения: 264
Зъбите ми са идеално подредени,но да си призная почти всеки зъб ми е с пломба.Зъболекарят ми каза,че при стресови ситуации организмът измуквал запасите на калций от организма,а нали най-много от него има в костите и зъбите,та така...За избелването попитах и аз,но ми казаха , че ако имаш фотополимерни пломби не може да се постигне избелване,защото фотополимра се избира според цвета на зъба към момента.Това за фасетите е възможност,но е скъпичко...

 Избелвате,сменяте пломбите след като цвета се стабилизира и правите поддържащо избелване през период,така че цвета да бъде същия.

Здравейте JBL,
Може би освен от зъботехника, се интересувате и от музика? Wink
Имам питане относно избелването - имам крив зъб, мисля че е втори ляв горен, но след като изчетох мноооого по темата, реших, че не е най-добрата идея да си слагам фасети, освен това дълбоко се съмнявам, че в Русе има кой да ги направи както трябва. Та, минах на вариант избелване. За него обаче, ми казаха, че било необходимо първо да се направят всички зъби, които имат нужда от лечение и тук идва въпросът ми, а фотополимерните пломби нали се правят с цвят като на останалите зъби, а той ще се промени след избелването?  newsm78 Каква е истината и какво трябва да направя?

# 82
 nialgm,няма проблем за избелване преди подмяна на пломбите.След като приключите,и цвета се стабилизира,ги подменете.После поддържайте избелването,например през 6 месеца.
 Фасети за един проблемен зъб ни бива да се правят.Направете само него в краен случай-ще ви излезе колкото две избелвания Wink!!
 избелването може да го направите при всички положения,влияе добре на самочувствието!!! Simple Smile

# 83
  • Мнения: 264
Благодаря за отговора. А вярно ли е, че преди избелването всички зъби трябва да бъдат направени? В смисъл където има кариес да бъде излекуван? Може ли да ми кажете откъде да намеря избелващите гелове на Дискус и Ултрадент и за тях трябват ли шини?

# 84
  • Мнения: 23
Здравей аз мисля че ако имаш някое и други криво зъбче по добре отиди на ортодонт и си сложи брекети. аз нося такива и съм много доволна. А за избелването също съм поразпитала доста и ми казаха че общо взето е като боядистването на коса  цвета се връща след време. Също така не било подходящо за хора с пломби на предните зъби. Защото пломбите са правени в едни цвят, като се избелят зъбите пломбите ще почнат да жълтеят, докато смениш пломбите с цвета на зъбите, зъбите ще си върнат стария цвят и общо взето ставало един порочен кръг нещо такова.

# 85
Благодаря за отговора. А вярно ли е, че преди избелването всички зъби трябва да бъдат направени? В смисъл където има кариес да бъде излекуван? Може ли да ми кажете откъде да намеря избелващите гелове на Дискус и Ултрадент и за тях трябват ли шини?

 По принцип,всички зъби трабва да се лекуват своевременно.Затова са и профилактичните прегледи.Пломбирането може да се завърши след избелването.
 Ортодонтията е добър вариант,не е лошо да направите консултация-понякога резултата е невероятен.
 

# 86
Здравей аз мисля че ако имаш някое и други криво зъбче по добре отиди на ортодонт и си сложи брекети. аз нося такива и съм много доволна. А за избелването също съм поразпитала доста и ми казаха че общо взето е като боядистването на коса  цвета се връща след време. Също така не било подходящо за хора с пломби на предните зъби. Защото пломбите са правени в едни цвят, като се избелят зъбите пломбите ще почнат да жълтеят, докато смениш пломбите с цвета на зъбите, зъбите ще си върнат стария цвят и общо взето ставало един порочен кръг нещо такова.
Човешкият организъм се променя постоянно.Нищо нама ефект завинаги,без да се поддържа!

# 87
  • Мнения: 264
С две думи, най-добре да не си пипам зъбите, ами да разчитам на естествената си красота.  newsm47

# 88
С две думи, най-добре да не си пипам зъбите, ами да разчитам на естествената си красота.  newsm47
Естествената красота също трябва да се поддържа Grinning.Избелването на зъбите е козметична процедура,която ако се прилага внимателно не е вредна,а може съществено да подобри естествената Ви красота.
 Най-добро и неагресивно е нощното избелване с шини\Opalescence\.Не е необходимо да се подлагате на драматични процедури.В много случаи едно избелване,брекети,или в краен случай фасети с щадящо изпиляване вършат чудеса.Минимално инвазивна стоматология Wink-превенция,а не лечение.
 Аз без работа няма да остана,така че мога да давам такива съвети Sunglasses

# 89
.... Може ли да ми кажете откъде да намеря избелващите гелове на Дискус и Ултрадент и за тях трябват ли шини?

 Това са основните две фирми предлагащи гелове за избелване с шини.Не се продават свободно което е правилно.Понякога зъболекари спекулират с това,но за щастие рядко.

 Избелването с шини е по добро и трайно от това с лампи и други бързи избелвания,защото е по трайно и избелва зъба в дълбочина, а не само емайла Wink

# 90
  • Мнения: 24
От личен опит мога да дам своето мнение! Вече съм на края на процедура по избелване на зъбите. Няма висене по кабинети и разни лампи, няма преспиване с досадни шини и т.н. Метода който аз ползвам е лесен за употреба - ленти за горни и долни зъби с гел, слагат се сутрин и вечер по 30 минути за 14 дни. /такава програма съм си избрала за да стане постепенно и безвредно избелването/ Вече резултата е напулно задоволителен за мен дори и преди 14-я ден! Нямам /засега/ проблеми със зъбите и венците!  Mr. Green Доволна съм и не съжалявам въпреки че доста ме беше страх преди да започна, да не навредя на зъбите си. Ама си е друго с бели зъбки, сега се усмихвам повече и се гордея с усмивката си!!! Grinning

# 91
# 92
  • Мнения: 264
.... Може ли да ми кажете откъде да намеря избелващите гелове на Дискус и Ултрадент и за тях трябват ли шини?

 Това са основните две фирми предлагащи гелове за избелване с шини.Не се продават свободно което е правилно.Понякога зъболекари спекулират с това,но за щастие рядко.

 Избелването с шини е по добро и трайно от това с лампи и други бързи избелвания,защото е по трайно и избелва зъба в дълбочина, а не само емайла Wink

Ами сега? Като не съм от София, откъде да намеря свестен зъболекар в Русе, от когота да мога да закупя такъв гел или шини....  newsm78

# 93
  • Мнения: 1 149
.... Може ли да ми кажете откъде да намеря избелващите гелове на Дискус и Ултрадент и за тях трябват ли шини?

 Това са основните две фирми предлагащи гелове за избелване с шини.Не се продават свободно което е правилно.Понякога зъболекари спекулират с това,но за щастие рядко.

 Избелването с шини е по добро и трайно от това с лампи и други бързи избелвания,защото е по трайно и избелва зъба в дълбочина, а не само емайла Wink

Ами сега? Като не съм от София, откъде да намеря свестен зъболекар в Русе, от когота да мога да закупя такъв гел или шини....  newsm78
Само от стоматолог мила,не се  продават свободно.

# 94
  • Мнения: 2 577
Запис и от мен.

# 95
  • Мнения: 1 288
споделям моя опит от преди доста години. едри зъби, няма достатъчно място, за да се наредят и резултатът е ужасно криви зъби. носих т.нар. едно време шини с години. вадиха ми 4 здрави зъба, за да направят място за другите. резултатът е направо чудесно наредена усмивка  Mr. Green заслужаваше си мъчението. а пък сега с тези хубави брекети, е грехота да се ходи с криви зъби.

# 96
  • Мнения: 130
тези брекети казват че колкоо си по голям толкова вероятноста като ги махнеш зъбите да приемат предишната си подредба е по голяма.Някои знае ли дали това е вярно?

# 97
тези брекети казват че колкоо си по голям толкова вероятноста като ги махнеш зъбите да приемат предишната си подредба е по голяма.Някои знае ли дали това е вярно?
Носят се специални прозрачни шини през ноща за да не се получи този ефект.
А има и метод с прозрачни шини вместо брекети.Казва се Invisaline.Много разпространен в щатите,мисля че и тук се предлага,но на доста сериозна цена.
 В общи линии,отговорността за бъдещото развитие на децата Ви е във ваши ръце-консултация с ортодонт е задължителна,дори да не се съмнявате в нищо!

Общи условия

Активация на акаунт