За правописните грешки

  • 7 565
  • 98
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 7 091
Granny_Weatherwax  hahaha Много добре направено,а аz си мислех,че наистина е някой наръчник,преди да zапочна да чета. Mr. Green

И аз така  Laughing

# 91
  • Мнения: 2 907
Сърфи, аз съм ти пратила ЛС със забележка, защото съм ти ПРИЯТЕЛКА! Не виртуална, а лична!
Не ме цитирай душа такава, аз не се зачитам.  Laughing

# 92
  • Мнения: 3 521
Давам пример с дайне Венихкайт, защото това е един дискретен и практичен начин на прокарване на подобни "образователни" идеи.
Другото, ще ме извините, е дивотия.
А ровенето в нечии профил с цел търсене на БисИри е велика дивотия. Mr. Green

# 93
  • Мнения: 2 907
И сега стигаме до извода, че сме родени една за друга, Сърфи! Обичам те, обичам те, обичам те! И според законите на любовта ъ-то става у, ооооо-то става ааааа, УРОНВАМЕ ВСЕОБЩАТА ДОЗА ИНТЕЛИГЕНТНОСТ. Ама пак се Убичаме, нали?

# 94
  • Мнения: 2 786
Привет.
Според мен грамотността е много важно нещо.
Учителката ми в гимназията ме направи грамотна.
Такава "дребнава" жена - няма  Joy
Заяждаше се и за най-малката правописна, пунктуационна или каквато там се сетите грешка, докато не се научихме да пишем правилно.
За щастие доста думи са дублетни форми и има 2 начина за правилното им изписване.
В написан текст обикновено си личи кога една грешка е просто печатна, например от бързане, и кога е от неграмотност.
Лично аз най-много се дразня на грешната употреба на пълен и кратък член, на досадните о-у, а-ъ грешки, на грешно поставените запетайки.
Има няколко много прости правила.
Ако една дума може да бъде заменена с Той, Тя, То без да се промени словореда и смисъла, значи е с пълен член.
Ако се заменя с Него, Нея - кратък.
Има разбира се едни сказуемни определения, които са много объркващи, но като цяло горното правило е валидно почти всякога.
За запетайките също е много лесно и има правила.
Най-сложното за много хора е да определят къде завършва подчиненото изречение и да сложат запетайката и на края.
Например тук:
Малкото дете, което си играеше с топката в градината, извика.
Главното изречение е: Малкото дете извика.
Другото е подчинено и се огражда със запетайки и от двете страни.
Неграмотно написан текст просто създава лошо впечатление.

# 95
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124

Да не говорим, че специално в чужбинския форум има много хора, които общуват на български само тук, а по цял ден говорят, работят или учат на чужд език .
Нормално е да грешат.
Не, не е нормално. Грешат хора, които нямат
уважение нито към себе си, нито към читателя.
Хора, които са немарливи към езика си, са такива
и към всичко друго. Това, че някой живее в чужбина
или пък отвъд ятовата граница в България, не го
оправдава да пише неграмотно
. Много от живеещите
в България пишат с грешки. Къде са забравили те езика, а?
Никога не са го забравяли, защото никога не са го научавали.


изобЩо, ама хи4 не съм съгласна. не съм имала проблеми с българския правопис, както и нямам такива с настояЩия местен.
след като запо4нах да пиШа в този форум, усетих 15_16 годиШната липса на практика на родния ми език, най_ве4е на писмена такава.
не говоря за елементарни греШки, но не и за толкова сложни  newsm78
4есто ми е по_лесно да изразя неЩо по_смислено на италиански, отколкото на български. не заЩото не знам думите, а заЩото мисълта ми върви на другия език.
това, не за да оправдая неграмотността във вси4ките и изяви, а за да подкрепя Астреа, всяко неЩо, което не се практикува постоянно, малко, или много се забравя.

инак съм и аз от мислеЩите, 4е пълен с греШки пост, едва ли прелива от смисленост.

пп. за запетайките имам собствено мнение, според което те не се поддават само и изклЮ4ително на грамати4ески правила.

пп.2 ако по тези при4ини някой желае да си върна дипломата на филолог (от 90_те години), нЕма проблеми  Mr. Green

# 96
феям, има неЩа, които се забравят, но тук бъка от греШки, за които има прости правила, които се у4ат в 1 клас (греШат и много хора, живееЩи в България)

# 97
  • Мнения: 1 363
Не ме дразнят грешки, не ме дразнят стилове на писане.
Според мен има много по - важни неща в живота, за които да мислим и борим, и постигаме, от това да поправяме грешките на хората и да ги осмиваме публично, както много пъти е ставало в бг-мамма. ком Rolling Eyes Rolling Eyes



# 98
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
феям, има неЩа, които се забравят, но тук бъка от греШки, за които има прости правила, които се у4ат в 1 клас (греШат и много хора, живееЩи в България)

абсолЮтно съм съгласна, както знаеШ.
постингът ми беШе целенасо4ен към определеното оспорване на цитата на Астреа.

Общи условия

Активация на акаунт