С МАЛКО ДЕТЕ ЛИ СИ? НЕ СТАВАШ!!! ТИ СИ ДРУГА КАТЕГОРИЯ ЧОВЕК!!!

  • 7 115
  • 86
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 116
В България лоялността почти никой не я цени  Sick

И аз в момента съм на един хал, откакто забременях  Thinking

# 31
  • Мнения: 474
Пък аз също бях в малка фирма.Чести болнични не е имало, нито пък съм имала проблем да остана половин час, оставала съм и повече.Взимала съм детето с мен в офиса, доработвала съм от вкъщи.Никой никога не се е чувствал прецакан, че работи повече, защото това не е истина, работех даже повече от останалите, детето не ми е пречело.На вас като как точно ви пречи, колко често значи "чести болнични" и какъв работен ден имат толкова другите, че да са прецакани?Аз смятам, че е до доказване.Гледам на майка, като на по-сериозен работник, отколкото на 20-годишна, решила в последния момент да замине на бригада в Италия например/ защото всъщност няма деца и нищо не я спира Laughing/
И един съвет от мен-когато логично ви попитат какво се случва, когато детето е болно-не скачайте веднага ехидно да отвръщате, а внимателно наистина обмислете-нормално ли е от цял работен месец да ви няма по една две-седмици всеки път?И намерете верния начин за вас.

Пенелопа, не всички подхождат по този начин към работата. Едната секретарка на мъжа ми дойде точно от майчинство с дете на 2 г. и за 6 месеца се оказа че има сумарно 34 работни дни. Част от отсъствията й бяха болнични, друга част до един момент молеше мъжа ми да й ги води, че "има да му дава ден". Като дойде отпускарско време си пусна молбата за 2 седмици отпуск да заведе детето на море, имала карта, без дори да каже по-отрано. Ами за същия период се оказа, че има и друг човек с планирана отпуска, но съобщено месец преди това. Ами тази жена не можа изобщо да вникне в работата, на практика все я нямаше. Другите няколко колеги наистина започнаха да се сърдят и да роптаят, че хем има назначен човек, хем като дойде и все едно е нова. Свиква няколко дена с текущата работа и пак я няма за 1 седмица. След нея назначи друга млада майка с доста добра квалификация и умения. Всичко беше ок, но след 2 месеца работа мъжът й заявил, че не може да издържа повече така - тя да работи от 9 до 17 ч., прибирала се много късно, детето много малко още и т.н. Да си търсела работа на смени. Жената отиде да работи продавачка в магазинче до дома им.
Такива случаи имах предвид.

# 32
  • Мнения: 474
В България, за да започнеш някъде работа трябва да си между 23-25г. да си завършил ако може 2висши и да имаш стаж по специалността минимум 3години. Отделно трябва да изглеждаш като манекенка и да си готова да спиш с шефа и половината си колеги.

Това е ужасно повърхностно изказване. Няма работодател, който иска да му върви бизнеса и да не си търси кадърни хора. Това, което си написала беше вярно преди години, когато се създаваха масово частни фирми за пране на пари и работата на т.н. шефове беше да се возят в скъпи коли и да .... секретарките. Мисля, че тук говорим за работа в сериозна фирма.

# 33
  • Мнения: 9 990
Да, но това е до човек, и няма общо с това има ли дете в схемата.Ето-за вторият ви случай пък намесен е мъжът/тези мъже понякога незнаят какво искат-едни мрънкат, че нямаш кариера, други-че много работиш Tired/

# 34
  • Мнения: X
Има и свестни работодатели, не се отчайвай!

# 35
  • Мнения: 753
моят шеф е точно обратното, предпочита семейни служители, по надежни ми се струват и съм забелязала че при разните интервюта има доста предпочитания към тези които вече и имат деца, но той не е българин, така че сигурно е за това...успех на търсещите работа мами, не се отказвайте винаги има надежда

оставих детето на 11 месеца, и винаги когато имам нужда от ден шефа ми ме разбира, досега не ми е правил никакви проблеми

# 36
  • Мнения: 197
Направо ме учуди, jana71! Жалко, че сте попаднали на такъв човек! Аз съм работила в различни браншове докато бях студентка и винаги съм вършила съвестно работата си! Това което ме огорчава в момента, е че не ми се дава никакъв шанс! Мен работно време от 9 до 17 ч. би ме устроило идеално/пътят ми до София е 45 мин/.  Вярно е че не трябва да злоупотребявам с болнични и отпуски, но все пак за това са болничните, да ги ползваш когато ти се наложи! Пак повтарям, ако получа човешко отношение от работодателя си, бих била лоялна към него и фирмата му. Нека хората включили се във форума, които са работодатели да кажат не предпочитат ли за тях да работи точно такъв човек!

# 37
  • София
  • Мнения: 191
Ако някой работодател те дискриминира заради това, че имаш дете, или ти заявява, че не приема болнични, значи той е скапаняк и не трябва да започваш работа при такъв.
Ако все пак започнеш работа и същият ти нарушава законовите права, следва да се обърнеш за съдействие към Инспекцията по труда.

# 38
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ако някой работодател те дискриминира заради това, че имаш дете, или ти заявява, че не приема болнични, значи той е скапаняк и не трябва да започваш работа при такъв.
И аз мисля така.
И също, че сериозните работодатели си търсят сериозни хора и без да се интересуват от семейното положение.

# 39
  • Мнения: 197
Права си, SlaveyaLEX, това и аз го знам. Проблема при мен обаче е, че аз изобщо не успявам да започна работа. Мога да излъжа и да кажа, че нямам деца, но после ще е ходене по мъките! Аз дълбоко преживявам такива несправедливости! Когато аз съм коректна, особено много държа и с мен да са такива! И ако след такова мое оплакване ме възстановят на работа просто няма да мога да работя в такава среда и за такъв човек! Предпочитам, когато започвам работа картите да са свалени на масата и да започна на чисто. Не си представям, че ще лъжа и ще треперя какво ли ще стане, като се разбере истината!

# 40
Здравей,
съжалявам за отношението на работодателите но  мисля ,че  по- често се среща при малките частни фирми и пак много зависи и от собственика що за човек е.Като си помислиш всеки минава по този път и след това забравя за трудностите.Имам наблюдение в големите фирми.Синът ми бе на 1 година и 8 месеца ,когато започнах работа  имах проблеми с болничните,не че не ме пускаха но отцъствието натоварваше другите и се чувствах зле.Затова се наложи да помагат бабите.Сега имам дъщеря на 1 година ,когато се наложи да изляза в майчински,нямах проблеми освен единични реплики на застаряващи лелки/като че ли те не са били майки /.Кураж ще успееш и ние майките сме хора и имаме право на избор и развитие. Party

# 41
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз не мога да разбера едно нещо- защо работодателят не знае предварително, че кандидатката за работа има дете/деца?! Нали първо преглежда СВ-то и ако прецени, я вика на интервю... newsm78

# 42
  • Мнения: 22 427
Интересно защо да не е вярно, когато в една обява за работа публикувана в Инет, сериозен вестник също така изискванията са подобни. Не казвам, че навсякъде е така, но все още има фирми при това сериозни, които си подбират кадрите по този начин.
Да не говорим пък за банките и особено за работа на фронт офис.
И не си изсмуквам това от пръстите със сигурност.

# 43
  • Мнения: 197
На Рени отговарям: не всеки работодател изисква СВ. Някои оставят само телефон за връзка, а на него казват, че за подробности се разговаря на място. Други, които също не са малко, имат своя готова форма на СВ, в която не се споменава за деца и като се замислиш, как иначе? Нали да те дискриминират по този критерий е незаконно! А всичко на хартия си е доказателство. А и дори тези работодатели те питат дали имаш деца още на първото интервю.

# 44
  • Мнения: 263
Аз пък на твое място бих подписала декларация, че няма да излизам в болнични и после с декларацията - директно при инстанциите отговарящи за защита на правата на служителите! Това си е черно на бяло доказателство за нарушение на закона!
А това, че предимно малките фирми са така некоректни е вярно, но това не винаги помага... Не може всички да работим в големи фирми и високо квалифициран труд! Тогава ще затворим магазини, барчета, пазари и всички други инстанции, в които се извършва не толкова високо квалифициран труд!
И не може и да сме всички вишисти и да работим на бюро! Аз поне не съм чула за много държави, в които да живеят и работят само високо квалифицирани хора, а другите да са едва ли не безправни, защото нямат нужния ценз!
Разбира се, че е обидно подобно отношение!

Общи условия

Активация на акаунт