Педиатърката или "Книга за кърменето"

  • 3 037
  • 22
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 3 550
Майчета, помагайте! Нещо съм се объркала страшно. Педиатърката ни държи бебето да яде на строг график през 3 часа. Ако поиска през нощта, да му давам подсладена вода. Най-много 7 хранения за деня, залъгалка да си удовлетворява сукателния инстинкт  и т.н. Заплаши ме, че ако храня детенцето си на поискване, то ще затлъстее и няма да може да проходи. Един ден спазвах съветите `и и видях, че нашето ангелче, което беше на едва 1 седмица се измъчи страшно. Аз го будя, той дреме и суче, не знае какво му се случва и т.н. После като писне го наливам с вода, защото не били минали 3 часа. Почувствах се като мащеха.
Сега следвам съветите в посочената книга и сме на друг режим, храня го щом поиска. Обикновено това става на 4 часа, но в някои интервали от деня и през 1 час. Спрях подсладената вода, само няколко лъжички за изплакване на устата. Бабите още му навират биберона щом писне, но май трябва и от него да се откажа.
Кажете, добре ли правя? Посъветвайте ме накратко как да продължа кърменето по-дълго. Вие какво правите? Да се цедя ли постоянно? Ами, ако после поиска, а гърдата ми е празна? Да го слагам ли на гърдата, било то и през половин час? Чела съм доста, но сега нещо се обърках с истинско бебе на ръце.

# 1
  • София
  • Мнения: 2 952
Остави детето да те води. То няма да те подведе.
Бабите ги свиквай да не правят нещо, за което не си ги помолила изрично. Можеш да се оправяш и без тях, ако това те натоварва.
На всички други въпроси предполагам знаеш отговора - кърменото новородено няма нужда от вода, цеди се само, ако гърдите са ти твърди или ако искаш да увеличиш лактацията. Не се притеснявай, че гърдите ще ти бъдат празни в някакъв момент - те не са шише. Колкото повече кърмиш толкова повече мляко ще имаш. След известно време ще усетиш слизането на кърмата, когато бебето засуче и ще си спокойна, че меките гърди не значат, че не можеш да изхраниш бебето.

# 2
  • София
  • Мнения: 235
Вслушвай се в бебчето си и всичко ще си дойде на място!
В библиотеката има много материали по въпроса, но накратко - НЕ на водата, бибероните и режима!
Бебе, чието стомахче е още съвсем малко, не може да поеме храна за 3 часа напред! А като е при мама на топло му е най-добре! Гушкай го и го кърми на най-малко 2.5 часа! Няма нужда да се изцеждаш щом гърдите ти не са напрегнати и бебето има добър сукателен рефлекс. Много Важно - бабите нямат работа да ти се бъркат в гледането на детето  Mr. Green - ако искат да ти помагат - да поемат домакинските задължения!
Не съм чела книгата, но всички майки тук я хвалят, така че - твърдо За книгата!

# 3
  • Мнения: 4 915
Цитат
Заплаши ме, че ако храня детенцето си на поискване, то ще затлъстее и няма да може да проходи.
Shocked
Тази жена нещо много, ама много е объркана!!!
Това нали не е поръвоаприлска шега?  Confused

Съветите, които мога да ти дам, като майка с няколкомесечен опит в кърменето, а и въз основа на информацията в този форум, и благодарение на другите участнички, са:

1. Съобразявай се с детенцето и нуждите му.
2. Кърми на поискване, но не през интервал, по-голям от три часа. Може и през един час - нищо няма да му стане на бебето, но три часа и повече са твърде много време за новородено. Буди го и му предлагай гърдата.
3. Няма нужда от допълнително вода, още по-малко пък от подсладена. Чрез кърмата се утолява жаждата на бебето, иначе водата ще заеме онова място в коремчето, предназначено за ценното  и хранително майчино мляко.
4. Не се притеснявай, че то ще поиска, а гърдата ти ще е празна - организмът ти образува мляко според нуждите на бебето. Гърдата може само да ти изглежда празна, в действителност, тя съдържа и образува мляко и в момента на сученето. Ти може и да не успееш да изцедиш много, но бебчо е една отлична помпичка.  Flutter
5. Не му предлагай биберон-залъгалка.
6. Ако бебето се буди нощем - кърми го. Дори е желателно, защото нощното кърмене подпомага лактацията, а и гърдите ти няма да се препълват.
7. Цеденето след кърмее може би ще трябва да продължи месец- два, докато тисе урегулира кърмата според нуждите на бебето.

Това е накратко. Всичко написано го има в много по-подробен и обяснен вид в темата Библиотека - по-горе.

# 4
  • Мнения: 6 243
Цитат на: bib.bib
Остави детето да те води. То няма да те подведе.

... и не забравяй, че ти си напълно в състояние да задоволиш и глада, и жаждата на детенце.

Ако имаш стара баба, питай я, тя давала ли е вода или залъгалка. Ще ти каже, че вода е давала тогава, когато детето вече е можело да си поиска Grinning Напомни го на твоите баби и на педиатърката (ако ти се занимава).

# 5
  • Мнения: 1 072
Моят съвет е: смени "педиатърката". Какви невероятни глупости може да каже човек, при това доктор, направо съм изумена!

# 6
  • Мнения: 7 106
Понеже се включвам накрая, мога само да кажа, че подкрепям всички мнения по-горе.
Аз бих се замислила, дали ще имам общ език с педиатърка като вашата.... Thinking

# 7
  • Мнения: 4 244
Тя тая педиатърка, като оная зарарийската дето рекла на Сладка хапка че щяла да я праща на обмяна на опит в циганската махала щото кърмила толкова дълго
Ноу комент

# 8
  • София
  • Мнения: 18 679
Цитат на: SaraJK
Моят съвет е: смени "педиатърката". Какви невероятни глупости може да каже човек, при това доктор, направо съм изумена!


Абсолютно!Това е съветът в твоя случай!Егати гъската, направо се вбесих Imp

# 9
  • Мнения: 3 161
Цитат на: Steisi
Заплаши ме, че ако храня детенцето си на поискване, то ще затлъстее и няма да може да проходи. Един ден спазвах съветите `и и видях, че нашето ангелче, което беше на едва 1 седмица се измъчи страшно. Аз го будя, той дреме и суче, не знае какво му се случва и т.н. После като писне го наливам с вода, защото не били минали 3 часа. Почувствах се като мащеха.

Стейси, слушай си педиатърката, ако искаш да си поредната майка,  която е отбила на втория месец, след като максимално е изтормозила и себе си, и бебето си. Много некомпетентни съвети от лекари съм чувала, но чак такова нещо - нямам думи. Няма да затлъстее детето ти, напротив - казват (виж и Хана Лотроп), че естествено хранените деца обикновено са предпазени от затлъстяване. Виж ако буташ формула на поискване, може...  А за прохождането - трябва да се запише към лекарските бисери просто. Но за да си съвсем сигурна - моето дете се хранеше през половин час на моменти - проходи между 10 и 11 м.
Цитат
Сега следвам съветите в посочената книга и сме на друг режим, храня го щом поиска. Обикновено това става на 4 часа, но в някои интервали от деня и през 1 час. Спрях подсладената вода, само няколко лъжички за изплакване на устата. Бабите още му навират биберона щом писне, но май трябва и от него да се откажа.
Кажете, добре ли правя? Посъветвайте ме накратко как да продължа кърменето по-дълго. Вие какво правите? Да се цедя ли постоянно? Ами, ако после поиска, а гърдата ми е празна? Да го слагам ли на гърдата, било то и през половин час? Чела съм доста, но сега нещо се обърках с истинско бебе на ръце.

Книга за кърменето казва всичко, което ти е нужно, можеш да й се довериш. Аз се учих от нея и кърмя вече 18 м. без проблем. Смятам, че правиш много добре, че въпреки съветите на педиатърката се съобразяваш най-вече с нуждите на бебето си. По конкретните въпроси:
Не, не се цеди, освен ако не са ти препълнени гърдите, а бебето не суче; или ще излизаш и трябва да оставиш; или някаква друга конкретна причина. Аз в началото се цедях сутрин, за да имам вечерта, но не знам дали беше много правилно.
Гледай да даваш от едната гърда, докато се изпразни, и после давай другата. През това време първата почива и се напълва отново. Рядко гърдите са съвсем празни - и това е обикновено след като бебето се е насукало така или иначе. Дори и да нямаш мляко, ако държиш бебето на гърдата (стига да не те боли), това ще стимулира отделянето и скоро ще имаш повече.
Правилно си спряла водата. Не е нужно да плакнеш устичката (особено пък с подсладена) - кърмата има антибактериални свойства и няма нужда да бъде отмивана. Предполагам, че и плакненето е измислено за формулата и ми се струва неправилно да се прилага към кърмени.  
Избягвай биберони-залъгалки. Честото кърмене задоволява много нужди на детето, включително и сукателния рефлекс. Залъгалката е улеснение за теб, за да те остави детето на мира и да свършиш нещо; но това, от което детето ти има нужда, е теб.
И последно: отпусни се и се успокой! Повярвай в способността си да намериш инстинктивно най-доброто за детето си, и да произведеш най-доброто, от което то има нужда. Природата е дала този дар на теб и на детето ти, ти трябва само да протегнеш ръка и да го вземеш.  Simple Smile

# 10
  • Мнения: 3 550
Момичета, според съветите ви започнах да го чакам той да определи графика си. Струва ми се доволен, а и аз съм по-спокойна. Общо за деня от полунощ до полунощ му се събират 7 хранения. Но дали не са твърде дълги  4-часовите интервали за двуседмично бебе?

# 11
  • Мнения: 4 915
Дълги са. Най-много през 3 часа го кърми. Нормално е да има от 8 до 12 кърмения за денонощие, може дори по-често, но 7 хранения за новородено са малко. Не се страхувай, че ще го прехраниш.

# 12
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Макар че 7 хранения са малко,засега не се притеснявай - и моята беба първите 2 седмици ядеше през 4ч,но от третата седмица(като се поосвестят след раждането) - само гледай,и през час сме папали,направви си нов ритъм и досега - вече 4 месеца - яде през 2,5ч.Чела си в книгата за скоковете на растежа - третата седмица ви чака един такъв,когато за 2-3 дни ще иска да папа почти постоянно или на много малки интервали - нормално е и бързо се връща към обичайния ритъм,стига да позволиш това често сучене (то увеличава кърмата в съответствие с потребностите на бебче).Ако откликваш винаги,когато бебе дава признаци на глад или недоволство и предлагаш гърдата,няма да имате никакви проблеми Simple Smile

# 13
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
Извинявам се за Off-а,
но "книга за кърменето" на кой автор е? Намерих една в Danet.bg :
Книга за кърменето, Хана Лотроп.
За същата ли става въпрос. Искам да я подаря да една приятелка,  която чака бебче през август?

# 14
  • Мнения: 488
Същата е, вземай смело и подарявай! Grinning

# 15
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
Цитат на: miaou
Същата е, вземай смело и подарявай! Grinning

Много много благодаря Grinning
Сега видях, че е спомената в Библиотеката Embarassed

# 16
  • Мнения: 3 161
Да подариш на бъдеща майка Тайната на кърменето - това е най-големият подарък, който можеш да й направиш. А тази книга наистина много увлекателно разказва за кърменето.

# 17
  • Мнения: 385
Съгласна съм с повечето съвети, които вече са ти дали.

Само да кажа, че аз съм се придържала към съвета да не си будя детето, за да храня под час. Щом спи значи не е гладно. Рабира се моят син си ядеше доста ефективно и никога не заспиваше преди обилно да си е хапнал.

И ние на вашата възраст се хранехме по 6-7 пъти.

Не съм обсъждала въпросите на кърменето с педиатърката.

# 18
  • Мнения: 350
Цитат на: Steisi
Заплаши ме, че ако храня детенцето си на поискване, то ще затлъстее и няма да може да проходи.


ТАзи жена определено е чела книги от ерата на Флинтстоун....
Ето моя скромен - само 7 месеца опит:
ПЪрво кътмех по режими се иьтормозих - и аз, и бебето, и тати и всички..
После се доверих на "Книга за кърменето" и на една прекрасна хомеопатка. И животът стана прекрасен - виждам едно прекрасно здраво, голямо, спокойно и щастливо бебе.
А за твое успокоение и за инфо на твоята лекарка, дето обича да плаши хората да споделя:
за 5 месеца бебо порасна 4,7кг и 23см, което е супер много. Започна да се обръща по корем на 3 месеца, на 5 месеца  - от корем по гръб, на 6 - започна да лази на лакти, а сега на 7 лази и на длани, има опити да се зиправя на креватчето. По тези показатели той се развива изпреврващо ==> в двигателното си развитие напредва много бързо.

# 19
  • София
  • Мнения: 3 847
Това за затлъстяването беше върха просто. И за неможенето да проходи. Не ти трябват "Разкази с неочакван край"- слушай родните педиатри.

Steisi,

Не се притеснявай. Довери се на бебето, форума и книгата. В този ред. Кърми си детето на поискване и бъди сигурна, че няма да затлъстее. Имаше една тема с килограмите на кърмените бебета - не тази със средните норми, а тази, в която майките споделят колко тежат бебетата им. Боби изпадна от графиките на родната педиатрия преди 2-3 месеца, но това не му пречи да е изключително пъргаво, любознателно и комуникативно дете. Кърмя го на поискаване - около 8-10 пъти на денонощие.

Кърми си спокойно, когато бебто има нужда.
И или си смени педиатъра, или не обсъждай с нея кърменето.

# 20
  • Мнения: 1 567
Цитат на: Steisi
Педиатърката ни държи бебето да яде на строг график през 3 часа. Най-много 7 хранения за деня, залъгалка да си удовлетворява сукателния инстинкт  и т.н. Заплаши ме, че ако храня детенцето си на поискване, то ще затлъстее и няма да може да проходи. quote]

Скъпа Стейси, отговарям ти, без да съм чела мненията на другите мами, но съм сигурна, че моето едва ли ще е по-различно. Ще ти дам пример с мойта щерка, когато беше на 20 дни. С кърмене през 3 часа за 20 дни беше наддала 450 гр. Изчетох всичко де що се намираше по форума и др. сайтове и започнах кърмене на поискване. След 20 дни беше наддала 1.250 кг.

Забрави, какво ти казва, ами се вслушвай в детето си. То само ще те води и ще ти покаже кога и колко иска да суче. А това пък с подсладената вода тотално се отрича от съвременната педиатрия. Глупости на търкалета. Щом се буди през нощта буташ цицата. На мен пък педиатрите ми казаха именно, за да не свиква и да суче на "празни обороти" никаква биберон залъгалка, поне до 4 месец. Ако иска да суче, пак давай цицата. Всичко това, пак дебело подчертавам, са съвети на гръцките педиатри...

quote="Steisi"]Заплаши ме, че ако храня детенцето си на поискване, то ще затлъстее и няма да може да проходи. quote]
Това направо ме остави с отворена уста и немееща....
По-голяма тъпотия и простотия не бях чувала...
Що не й кажеш на твойта педиатърка малко да се образова от интернет и новостите в педиатрията. Особено за кърменето... Боже при нас даже реклами пускат и непрекъснато за това се говори...

# 21
  • Мнения: 3 550
Мили майчета, послушах съветите ви! Сега храня моето ангелче на някакъв смесен режим. Общо взето на поискване, но не го оставям да спи повече от 3,5 часа. Добре ли правя?
Бяхте ми писали, че от третата седмица ще влезе във фаза на усилен растеж и май вече сме в нея. Понякога иска да яде през 1 час. Спрях да се цедя с повод и без повод, май успявам да го заситя. Стига до 10 яденета на ден. Май няма да споменавам това на педиатърката.
Залъгалката сам я плюе за моя радост, колкото и някой да му я навира. Давам чиста водичка с лъжичка за изплакване на устата след кърмене. Това е засега, дано всичко е наред.

# 22
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Браво,майче - чудесно се справяте Grinning Много се радвам,че така добре вървят нещата - съвсем скоро ще си много уверена в грижите за бебо Grinning

Общи условия

Активация на акаунт