Да избера българското ли?! Хайде няма нужда...

  • 4 816
  • 107
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 431
100jan, не знам в какви Българии живеем. Аз подкрепям мнението на Стеф. Сега има избор - опитвам марка по марка, ако нещо не ми допада. Нямам оплаквания от хранителни продукти - само от едно масло марка Клевър (БИЛЛА) - като го стопих за сладкиш, консистенцията беше като крем за ръце. Сама съм си виновна - купих най-евтиното, повече няма да повторя. Купувам български дрехи и обувки средна към ниска класа - не ми се разпадат и късат.

Ако решиш да купуваш само чужди стоки, специално за хранителните не знам как го мислиш. Чужбински меса съм виждала само дълбокозамразени и честно казано видът им не е блестящ. Не си го представям избягването на българското при краткотрайните стоки. А и не твърде отдавна имаше скандал с месата в Германия - значи и там нищо сигурно няма въпреки всичкия му контрол.

# 46
  • Мнения: 150
Германия - значи и там нищо сигурно няма въпреки всичкия му контрол.
Тук поне контрол да имаше! Може би нямаше да пишем всичко това, а просто щяхме да се смеем на поредния виц за китайски спътник (например). Но, уви!

А ако мене можеш да ме излъжеш, че нещо е качествено, то пазарът - едва ли. При всичките ни изхвърляници за високо качество все още не можем да продадем нещо на развитите пазари. Даже и руснаците решиха да купуват всичко от западняците, щото вече не са длъжни да купуват нашите боклуци. СИВ се разпадна, сега хората не се интересуват дали даден продукт е идеологически правилен, а дали става за употреба (консумация). 8 милиона умници сме тук, ама никой навън не ни се връзва на тарикатщините... Съжалявам.

# 47
  • Мнения: 431
Добре, разбирам, че си зациклил в отрицание - дай предложение за конкретно противодействие?

# 48
  • Мнения: 667
На времето, навих баща ми /човекът се манипулира лесно/ да си купи българска кафеварка /бях идеалист и исках да спомогна БГ производство/- Нямаше изисквания към марката, а само да прави еспресо и да е с голямо налягане. Е, той си купи българска такава. Скоро след това  отивам у родителите си и какво да видя, капакът й вече не е сив, ами черен. Разбрах, че първият се е стопил, та за това го заменили, но нямало сив. Сега ще стане като виц, на при следващото ми гостуване цялата кафеварка се оказа черна - сега корпусът се стопил и го сменили. На всичкото отгоре като правихме кафе, трябваше да се включва нещо си вътре, което се изключваше при всяко загряване и така с една отверка действахме.
Сега имат Saeco. Обслужва се без отверка и си е в оригиналния цвят вече няколко години.

По принцип купувам доста бълг. неща - все пак живеем в България - има и издънки, но и с вносни някои е така.
А хранителни стоки само български, изключвам спагетите Laughing

# 49
  • Мнения: 150
дай предложение за конкретно противодействие?
Не съм някой икономически гений, със скромните си мисловни възможности виждам нещата така - всеки започва да си върши работата и спира да си търси оправдания. ХЕИ и ДВСК проверяват и безмилостно наказват. По закон при трето нарушение се предвижда затваряне на обекта. Работникът работи, а не се ослушва. Началникът също работи, а не пие кафе (или ракия). Баш шефа се стреми да направи най-доброто, а не да вкара някакъв боклук с надеждата, че никой няма да се усети. Съдът - съди. Полицаят - полицайства. Учителят - учи. Лекарят - лекува. Депутатът - ходи на работа и внимателно чете и слуша за какво гласува. Ама гласува! Бойко Борисов и цялата паплач кметове ежедневно кърпят дупки и извозват боклук, защото това им е работата, а не се фукат от първа страница, че точно това направили.

А Стоян доволен и щастлив идва във форума, за да ви запознае с тайствения живот на неизвестния вид насекоми, открити на неговата тераса.

Всичко останало е реклама и пропаганда.

Отрицание... Отрицание на кое? На нещото, което все чакаме някой да го оправи ли? Американци и европейци няма да ни научат да работим.

Дайте ми светъл пример! Накарайте ме да гледам на българската действителност през розови очила!

# 50
  • Мнения: 431
Попитах за конкретно, а не за утопии.


Дайте ми светъл пример! Накарайте ме да гледам на българската действителност през розови очила!

Млякото, което аз купувам, се вкисва.  Wink

# 51
  • София
  • Мнения: 6 356
мисля, че 100jan искаше да обобщи следното - няма качествени български хранителни продукти.
и е прав за това - всички го знаете.
дори и хлябът ни е скапан вече.

# 52
  • Мнения: 9 045
дори и хлябът ни е скапан вече.

Продават едни машини за хляб, с които в домашни условия могат да се правят чудеса...признавам, че ако намеря, ще си правя домашен хляб и няма да купувам Rolling Eyes

# 53
  • Мнения: 2 716
Поздравления Стояне!
Най-накрая пусна тема, в която хем се плюе с бясна скорост, хем всички са единодушни и няма засегнати, хем прогнозата е да не я заключат на 5-та страница  Laughing
Избирам българското пред китайското по отношение на облекло например.
По отношение на храната.... Sick до речем, че срок на годност 6 месеца на прясно мляко Мегле, е достатъчен сигнал за мен, да не се доверявам на дадената стока.
Научих се на преценка на място, вместо препоръка на марката.
Така установих, че не харесвам кока-кола ( не е плювка към напитката)

# 54
  • Мнения: 505

newsm09 Как така не разбирате за какво говори Стоян? И колко е предпазлив той, а колко ожесточени опонентите му? Заставам зад мнението му, че всеки трябва да си върши работата, а не да блее и да краде, като не го гледат в ръцете. Треперя от страх, че нищо никога няма да се промени в БГ, защото мнозинството е доволно да яде пластилинов кашкавал, гнили зелени домати по 3 лв килото и кайма например с неописуемо съдържание. Как да се напъне производителят да произвежда нещо читаво, като има кой да му купи буклуците на двойна цена? И после да си купи яхта и да си я закотви на гръцките острови? А вие да ходите на село за месо и зеленчуци и да храните и децата с Бог знае какво? Ами поне опитайте някой немски салам, или сирене, или масло, ей така, за проба. Купете си същото след месец, да видите има ли разлика в качеството на различните партиди.
 На мен ми се плаче. Чувствам се затворена в някакъв лагер за идиоти, принудена да купувам каквото ми дадат, без право на претенции. Като изляза в чужбина, купувам си кисело мляко, хляб, сирене, прах за пране, абе списъкът е дълъг. Сестра ми, която работи в ХЕИ, твърди, че трябва да пазарувам със затворени очи, за да не си хабя нервите????????
 

# 55
  • Мнения: 9 892
живея в Българията на Стеф, нямам проблеми с българското. Преди да погледна марката, оглеждам продукта.

# 56
  • Мнения: 2 401
На абсолютно същото мнение съм. И не веднъж съм писала, че купувам българско единствено, ако няма вносна алтернатива.
Обаче всеки прави различни сравнения, едни сравняват българското с китайското пък аз сравнявам българското с европейското напр.

# 57
  • Мнения: 9 045
Тези, които са против българските хранителни продукти - моля, споделете какви чужди купувате, например какъв кашкавал, сирене, мляко, месо и т.н.?
Благодаря Simple Smile
Също така забелязвам, че повечето оплакващи се са от София - кажете, моля ви, какви марки са на пазара там и какво купувате, че сте недоволни? За да сравним, все пак, не да си говорим наизуст Simple Smile

За останалите стоки няма смисъл да говорим, ясно е че има огромно разнообразие на пазара и финансовите възможности определят предпочитанията. Който може да си позволи парфюм от 100 лв. си купува хубав марков парфюм. Който не може - си купува по-достъпен. Това беше съвсем образно казано Wink

# 58
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 303
За Бг хранителни продукти не мога да кажа кой знае колко лоши неща. Има хиляди фирми и се намират хубави неща. Но БГ обувки, дрехи....може да са качествени, но не могат да ги докарат на външен вид. Не говоря за нещата, които се правят за износ, т.е. ишлеметата. И точно за това не мога да разбера как като е за навън е направено така, че да ти хване окото, а като си е за нас-тц.

# 59
  • Мнения: 150
.:.Stef.:., не купувам много вносна храна. Причината е проста и ясна - цената. Но както вече и аз написах, а и още една колежка - стремя се да не се вглеждам много в българската храна, защото тогава ще започна да повръщам.

Но виждаш ли, има дни, когато на човек му писва. Започнах от там, че реших да си направя едно просто ядене от общо четири-пет продукта. Три от тях (спагети, кашкавал, колбас) се оказаха под всяка норма за човешка храна. Маслините бяха поносими, макар че има и по-добри. Но те не са българска стока. Останаха консервираните гъби, които бяха средно ниво. Всичко това го сравнявам единствено на базата какво аз съм ял в България, респективно какво може да се купи по магазините. Единствено доматите за салцата бяха домашно производство. Не бих казал, че имаха външен вид, но пък бяха вкусни и екологични (отдавна няма пари за изкуствени торове).

Но защо толкова малко се говори и пише за този проблем? Липсата на контрол е престъпна небрежност, която води до откровени престъпления вече. Пресен пример са отровните фъстъци, част от които стигнаха до българските магазини, а никой така и не пое отговорността. Дори вносителят им, внесъл ги при това с ясното съзнание, че са отровни и негодни за нищо, все още е на свобода. Мисля, че няма шанс скоро да бъде осъден...

Общи условия

Активация на акаунт