Неприятни детски въпросчета? Ами сега?

  • 8 273
  • 118
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 396
Ейии,да не поиска пък човек малко предистория от вас.Чувала съм народни умотворения и поговорки точно със нецензурните думи и затова се замислих.Но щом така се впрягате приключвам с тая тема.Яжте някой друг. Mr. Green

# 106
  • Мнения: 1 006
И аз съм нАучна. Обяснила съм и на двете ми деца, че правилните думи са `вагина` и `пенис`, а оттам нататък всеки човек може да има свои наименования за тях, което е нормално. Синът ми никога не е имал своя дума, а дъщеря ми незнайно защо си измисли такава, но знае правилната.

По повод интерпретациите по темата съм си играла със сина ми на кой знае повече мръсни думи. Оказахме се големи извори и двамата.  Joy

Смяла съм се до припадък на бисера на Дона /май/ - `посестримата`. Уважавам и `долуподписаната`. Ето ви две прилични идеи - за противничките на правилните думи.

Мъжки вариант, който ме възхити  Mr. Green - колега нарича достойнството си `жезъла`. Още една идея за мъжките майки.

# 107
  • Мнения: 4 399
Ох, умрях от смях! Joy

Моята дъщеря си има пишонка. След като в езика ни няма нищо подходящо, съм измислила моя дума, която е женския вариант на думата пишка, а и не се припокрива с други думи като пеперудки, ягодки и т.н. . А пишка ми звучи повече от приемливо на тази възраст. Айде с пениса до някъде мога да се съглася, но вагината е почти толкова неточна, колкото шуши, муш и т.н. Това което дъщерите ви могат да видят или да пипнат ни най-малко не е вагина. И какво да и кажа, за миенето? Може би 'я си отвори краката да ти измия дупето отпред или отдолу?'. Ще ме прощавате ама и това е пълен абсурд! Това което мия отпред или отдолу не е нито вагината и, нито дупе. Тя много добре знае къде е дупето и как бих могла да я обърквам с подобни лъжи? Или може би е по-добре да кажа 'я дай да ти измия половия орган'? Rolling Eyes Не ставайте смешни хора, говорим за деца едва проговорили. Иначе е много важно да няма срам. За пишонката у нас се говори както за ръце и крака. И като заговорихме за крака и ръце, защо привържениците на латинския не започнат да ги наричат и тях на латински?

До темата за за бебетата още не сме стигнали, но смятам че информацията трябва да се пуска по малко според възрастта. Децата на 2-3 години не питат за подробности от сорта къде си вкарва татко пениса и напълно биха се задоволили с обяснението за семенцето в корема на мама. А някои от обясненията предложени за малки деца май биха могли да се публикуват в учебника по биология за 8. клас. То не бяха тестиси, то не беше сперма... какво разбират деца на 3 години от тестиси и сперма. Я опитайте да им обясните и как точно се унаследява ДНК от спермата и яйцеклетките... Rolling Eyes

# 108
Не разбрах, кое в тези въпроси е смущаващото. Както казаха, ами като започнат въпросите за секса? Обясни на детето си за частите на тялото му и какви са техните функции, така че да разбере. Важно е тя да познава тялото си от малка. Wink

# 109
  • Мнения: 3 367
 наричам ги с анатомичните имена без да правя специалност по повода..думи като думи,орган като орган..

Последна редакция: чт, 18 окт 2007, 02:38 от anette1104

# 110
  • Мнения: 4 399
Vjara,туй дето може да се пипне си е баш вагина;дай гугъл фотос за да се увериш..има анатом.картинки..

anette, вагина на български език се нарича влагалище и не съм убедена че е толкова лесно за едно детет да го нацели.  Wink Не е нужно да давам търсене за да го знам. Но за твое удовлетворение ето каквое е вагина според википедиа: It is the tube leading from the uterus (womb) to the outside of the body. Това което могат да пипнат са срамните устни. Ами който иска може да преподава анатомия и на 2 годишни деца. На мен ми се струва прекалено. В крайна сметка когато казвам че трябва да си измие ръцета за да не я боли корема, не и обяснявам анатомията на стомаха и.

# 111
  • Мнения: 3 506
Vjara, много си права. Точно това се опитах да кажа и аз малко по-горе, на всички, които толкова държат на буквализма. Това, от което всъшност тръгва разговора, са срамните устни, уретрата или по-общо казано вулвата (външните полови органи). На 2.5 год. детето пита откъде пишка и какво мием, не пита за секса. Дори ако преценим, че това питане е достоен повод да му разкажем за секса, вагина не е точната дума, която да използва в бъдеще относно миене, пишкане, подсичане и т.н. ежедневни ситуации.

Пишон(к)а е добро попадение, ще взема да ти го открадна  Simple Smile

Annette1104 и другите, които говорите за точни анатомични названия, в най-добрия случай детето може да си нацели входа на вагината (всъщност българската дума е влагалище, ама нейсе, да кажем, че и вагина се използва), искрено се съмнявам за по-натам  Laughing

# 112
  • Мнения: 4 399

Пишон(к)а е добро попадение, ще взема да ти го открадна  Simple Smile


А, взимай, взимай, не се притеснявай! Laughing

# 113
  • Мнения: 197
Искам да уточня. Когато пуснах темата и използвах израза неудобни въпросчета, май трябваше да сложа "неудобни" в кавички. Далеч съм от мисълта, че ми е неудобно да говоря за това и за други подобни теми с дъщеря си. Но всяко нещо с времето си. Просто до сега не се бях замисляла. Мисля си, че на дете на две и половина му е рано да има в речника си думи като вагина и пенис. И на тях ще им дойде времето. Гърди ме устройва за момента, както и пишка. Но се чудех за заместителя на "вагина".  Благодаря на Vjara за "пишонката". Спрях избора си на нея. Grinning

Последна редакция: чт, 18 окт 2007, 20:20 от ina05

# 114
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509
Ох, и аз съм от групата на тези, които не намират правилната дума за женския орган. За сега го наричам "дупето", като ги различавам с отпред и отзад. На мен може би "пишито" май повече ми допада от "пишонката", мисля че някой по-напред го беше употребил. "Пишонката" ми звучи повече като умалително на "пишка".

Не смятам употребата на пенис и вагина за срамна, но определо смятам, че дете на 2-3-4 годишна възраст е малко за употребата им. Незнам, като аналогичен пример може би е близко "лайно" и "ако". В думата лайно няма нищо срамно, но колко майки наричат пред децата си на 2-3 години лайното "лайно"? Едно, сигурно, почти 99,99% си го наричат "ако". Ако се върнете назад в тази темата, мисля никъде не срещнах "лайно", но пък "ако" я срещнах... И думата "лайно" влиза по-късно в техния речник. Та, затова, не намирам за подходящи на тази възраст "вагина" и "пенис". Може би към 7-8 години да, но не и за 2-3-4 годишна възраст.

# 115
  • Мнения: 5 877
Не съм чула въпрос, който да сметна за неприятен.
Що се отнася до анатомията особено - никакъв проблем.
Нали не смятате, че нещо в тялото на детето ви е срамно?
Впрочем не съм съгласна, че момчетата имат пишка, а момичетата нямат. Просто половият орган на момчетата се вижда, а на момичетата е добре скрит - защото на тях се пада да раждат бебенцата, а на бебетата трябва да им е топличко и чисто.

# 116
  • Мнения: 553
С мъжа ми подходихме по еднакъв начин с обясненията и  с двете си деца: "Всеки човек си има тяло и органи. Този органи се нарича ... и служи за ...." Това е обяснението.
Малкото момче само пишка, затова обясненията спират дотук. В тестисите има семенца на неговите бебенца. Толкова.
Малкото момиченце също само пишка, има "гъбка", моята коконка така се оприличи. Семенцата на нейните бебенца са на топло в коремчето. Засега това.
Като станат ученици /втори, трети клас/ се обяснява как двете семенца се събират и се назовават органите с истинските им имена.  Това предстои на първолачката. Но синът ми е на 12 години и понеже знае, че не сме го залъгвали по никакъв начин ни има доверие и дори сам ни се похвали, че е започнал да се окосмява.

Ето това ми звучи най добре и най-премерено и като обяснение и като възраст в която се дават обясненията поетапно
БРАВО!!!

# 117
  • Мнения: 339
Аз лично, когато за първи път се сблъсках с тези въпроси му купих книжка за човешкото тяло. Не сме измисляли смешни бебешки думички, всичко назовавахме с истинските имена. Мисля, че когато станат на 6 години започват по-осъзнато да задават въпросите си. Дотогава за тях това са просто думи.  А пък ако ходят на детска градина, може да чуете всевъзможни версии за частите на човешкото тяло  Grinning

# 118
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
...Не смятам употребата на пенис и вагина за срамна, но определо смятам, че дете на 2-3-4 годишна възраст е малко за употребата им....

А според мен ако още на 2-3-4 год. възраст не се научи да ги използва, след това самото дете ще се чувства неловко. А все пак това са точните наименования на тези органи.
Дъщеря ми сама казва, че има "вагинка", без да съм използвала аз тази умалителна форма  Wink
Другото, което съм обяснила, че малките деца могат да казват "пишка" на пениса, но все пак си знае и точното название.

Общи условия

Активация на акаунт