Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 6 част

  • 23 225
  • 324
  •   1
Отговори
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 823

        Момичета, ние от сдружение „Настоящи и бъдещи майки” искаме да ви информираме за положителните промени, които Парламентът прие в Кодекса за социално осигуряване, в частта му за майчинството. Искаме да благодарим на всички, които взеха участие в протестите и в подготовката им, както и на всички които се подписаха в подписката. Уверяваме ви, че тези промени бяха приети и благодарение на нас, което беше публично признато. Надяваме се като видите, че от нас зависи децата ни да имат по-добро бъдеще и че можем да променим нещата да се включите по-активно в бъдещите ни мероприятия. В тази тема може да получите отговори на вашите конкретни казуси от юристи и счетоводители.

Какви са промените на Кодекса за социално осигуряване относно майчинството?

 Arrow болничният за бременност и раждане от 1.01.2007г. 135 дни става 315 дни
 Arrow ако се намирате в заварено положение, тоест вече сте излезли в болнични към 1.01.2007г има 2 случая:
          -> още не са изтекли тези 135 дни, тогава просто когато изтекат си подавате молба до работодателя и той ви се удължава до 315
          -> ако са изеткли тези 135 дни, след това получавате обезщетение за отглеждане на малко дете в размер 160 лв до 1.01.2007г. След това от 1.01.2007г подавате молба до работодателя и пак започвате да получавате 90 % от заплатата си.
 Arrow след тези 315 дни обезщетението за отглеждане на дете се увеличава от      досегашните 160 лв на 180 лв
 Arrow предвижда се нова възможност, ако майката иска да се върне на работа след изтичането на тези 315 дни тя ще може да си наеме детегледачка от Агенцията за социално подпомагане и обезщетението, което би получавала тоест 180 лв да се плащат  на детегледачката, като държавата поема осигуровките.
 Arrow възможността майчинството да се прехвърля си остава. Ако 135 дни са ви изтекли преди 01.01.2007 г.  и сте прехвърлили майчинството на друг писмено можете да се откажете от това прехвърляне и да си продължите отпуска до 315 дни при по-високото заплащане.
 Arrow ако излезете в болнични след 1.01.2007г болничните ще ви се превеждат директно от НОИ, а не от работодателя   


Ето и отговорите на някои често срещани въпроси:

 Arrow  за да получавате майчинство е необходимо да имате 6 месеца осигурителен стаж и към момента на излизане в болнични да се водите на трудов договор - безсрочен или срочен със срок до навършването на 2 г. възраст на детето.

 Arrow  болничният за бременност и раждане не може да бъде по-малък от МРЗ (минимална работна заплата) незвисимо от това каква заплата сте получвали и на каква сума са ви осигурявали. МРЗ за 2006г е 160 лв, а за 2007г е 180лв.

 Arrow   болничният за бременност и раждане е в размер на 90 % от средния осигурителен доход за 6 месеца назад, но не може да бъде по-голям от нетното ви възнаграждение, тоест не може да получавате повече отколкото като сте били на работа.



Старите теми:

1 ЮНИ - ПРОТЕСТ ЗА ДЕТСКИТЕ И МАЙЧИНСТВОТО ПРЕД ПАРЛАМЕНТА!

1 юЛи-ПРОТЕСТНО ШЕСТВИЕ ЗА ДЕТСКИТЕ И МАЙЧИНСТВОТО

1 юЛи - ПРОТЕСТ ЗА ДЕТСКИТЕ И МАЙЧИНСТВОТО ПРЕД ПАРЛАМЕНТА-ПРОДЪЛЖЕНИЕ

1 юли -ПРОТЕСТНО ШЕСТВИЕ ЗА ДЕТСКИТЕ И МАЙЧИНСТВОТО (продължение)

1 юли -ПРОТЕСТНО ШЕСТВИЕ ЗА ДЕТСКИТЕ И МАЙЧИНСТВОТО (продължение 2)

1 юли -ПРОТЕСТНО ШЕСТВИЕ ЗА ДЕТСКИТЕ И МАЙЧИНСТВОТО (продължение 3)

НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени

НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени I

НБМ- въпроси и отговори за майчинството и новите промени II

Въпроси и отговори за майчинството и новите промени III

Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 4 част

Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 5 част

# 1
  • Мнения: 9 050
Пу първа Laughing

# 2
  • Мнения: 86
Цитат на: sоnia в четвъртък, 11 октомври 2007, 16:12
Arrow предвижда се нова възможност, ако майката иска да се върне на работа след изтичането на тези 315 дни тя ще може да си наеме детегледачка от Агенцията за социално подпомагане и обезщетението, което би получавала тоест 180 лв да се плащат  на детегледачката, като държавата поема осигуровките.

Въпроса ми е следния  наех си детегледачка по по-горе изложената възможност- майка ми която е безработна в случая е детегледачката и както би следвало трябва да получава 180лв. и държавата да поема осигуровките т.е аз поне разбирам чисто да получи 180 лв. така ли е или греша ?
моля за отговор  Praynig

# 3
# 4
  • Мнения: 907
И аз се записвам да следя.

# 5
  • Мнения: 203
Здравейте, отново имам нужда от помощ - ако съм била в майчинство до края на май и след това в платен отпуск до края на годината, с малки прекъсвания, имам ли право на пари за облекло? Благодаря!

# 6
  • Мнения: 9 050
Цитат на: sоnia в четвъртък, 11 октомври 2007, 16:12
Arrow предвижда се нова възможност, ако майката иска да се върне на работа след изтичането на тези 315 дни тя ще може да си наеме детегледачка от Агенцията за социално подпомагане и обезщетението, което би получавала тоест 180 лв да се плащат  на детегледачката, като държавата поема осигуровките.

Въпроса ми е следния  наех си детегледачка по по-горе изложената възможност- майка ми която е безработна в случая е детегледачката и както би следвало трябва да получава 180лв. и държавата да поема осигуровките т.е аз поне разбирам чисто да получи 180 лв. така ли е или греша ?
моля за отговор  Praynig

Грешите в разсъжденията си. Но не разибрам какъв е проблема. Майка ви вече е получила запалащане и то е по-малко от очакваното или какво? Добре ще е да споделите конкретния проблем, за да ви дадем конкретен отговор. Защото иначе, на хипотези и обобщаване, аз лично мога да отговоря само със същото - грешите и толкова. Общо и далеч от конкретен отговор. Но пък и въпросът ви е далеч от конкретна ситуация.
Надявам се да ме разберете правилно какво се опитвам да ви кажа   bouquet
Лека вечер. Ако решите да зададете въпроса си по друг начин - заповядайте отново.

# 7
  • Мнения: 9 050
Здравейте, отново имам нужда от помощ - ако съм била в майчинство до края на май и след това в платен отпуск до края на годината, с малки прекъсвания, имам ли право на пари за облекло? Благодаря!

Едното няма нищо общо с другото, а другото с третото. Първо, благородно ви завиждам за многото платен отпуск, който имате.
Второ, парите за облекло се отпускат по решение на ръководителя на съответната организация при правила, които той определя ( дори и когато организацията е държавно предприятие ). Така че, дали имате право на пари за облекло, си зависи от вътрешните правила, с които аз няма как да съм запозната. Ако очаквате някой да ви отговори еднозначно с " да, имате " или " не, нямате ", това не може да се случи в тази тема. Еднозначен отговор може да ви даде само работодателя ви. Защото дали имате право на тези пари или не, определя само и единствено той.
Елементарната логика ме навежда на мисълта, че тъй като цяла година не сте била на работа, не би следвало да имате право нито на пари за облекло, нито на премии, нито на никакви допълнителни плащания. Но не мога да съм категорична. Вашият работодател може да е особено щедър и да раздава парите за облекло дори  и на служителки, на които не им е необходимо работно облекло, защото не ходят на работа.

# 8
  • Мнения: 203
Здравейте, отново имам нужда от помощ - ако съм била в майчинство до края на май и след това в платен отпуск до края на годината, с малки прекъсвания, имам ли право на пари за облекло? Благодаря!

Едното няма нищо общо с другото, а другото с третото. Първо, благородно ви завиждам за многото платен отпуск, който имате.
Второ, парите за облекло се отпускат по решение на ръководителя на съответната организация при правила, които той определя ( дори и когато организацията е държавно предприятие ). Така че, дали имате право на пари за облекло, си зависи от вътрешните правила, с които аз няма как да съм запозната. Ако очаквате някой да ви отговори еднозначно с " да, имате " или " не, нямате ", това не може да се случи в тази тема. Еднозначен отговор може да ви даде само работодателя ви. Защото дали имате право на тези пари или не, определя само и единствено той.
Елементарната логика ме навежда на мисълта, че тъй като цяла година не сте била на работа, не би следвало да имате право нито на пари за облекло, нито на премии, нито на никакви допълнителни плащания. Но не мога да съм категорична. Вашият работодател може да е особено щедър и да раздава парите за облекло дори  и на служителки, на които не им е необходимо работно облекло, защото не ходят на работа.
Нали си спомняш колко трудно получих отпуската, но в крайна сметка успях за миналите години, като ми остана отпуската за тази година.
В ОТРАСЛОВ КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР ЗА СИСТЕМАТА НА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА намерих това
Чл. 27. РАБОТОДАТЕЛИТЕ и финансиращият орган осигуряват средства за работно облекло на всички работници и служители в размер на не по-малко от една минимална работна заплата, в съответствие с Наредбата за безплатното работно и униформено облекло.

# 9
  • Мнения: 729
Запис, за тази изключително полезна тема!

# 10
  • Мнения: 9 050
Здравейте, отново имам нужда от помощ - ако съм била в майчинство до края на май и след това в платен отпуск до края на годината, с малки прекъсвания, имам ли право на пари за облекло? Благодаря!

Едното няма нищо общо с другото, а другото с третото. Първо, благородно ви завиждам за многото платен отпуск, който имате.
Второ, парите за облекло се отпускат по решение на ръководителя на съответната организация при правила, които той определя ( дори и когато организацията е държавно предприятие ). Така че, дали имате право на пари за облекло, си зависи от вътрешните правила, с които аз няма как да съм запозната. Ако очаквате някой да ви отговори еднозначно с " да, имате " или " не, нямате ", това не може да се случи в тази тема. Еднозначен отговор може да ви даде само работодателя ви. Защото дали имате право на тези пари или не, определя само и единствено той.
Елементарната логика ме навежда на мисълта, че тъй като цяла година не сте била на работа, не би следвало да имате право нито на пари за облекло, нито на премии, нито на никакви допълнителни плащания. Но не мога да съм категорична. Вашият работодател може да е особено щедър и да раздава парите за облекло дори  и на служителки, на които не им е необходимо работно облекло, защото не ходят на работа.
Нали си спомняш колко трудно получих отпуската, но в крайна сметка успях за миналите години, като ми остана отпуската за тази година.
В ОТРАСЛОВ КОЛЕКТИВЕН ТРУДОВ ДОГОВОР ЗА СИСТЕМАТА НА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА намерих това
Чл. 27. РАБОТОДАТЕЛИТЕ и финансиращият орган осигуряват средства за работно облекло на всички работници и служители в размер на не по-малко от една минимална работна заплата, в съответствие с Наредбата за безплатното работно и униформено облекло.

Забравила съм конкретния случай за съжаление, тъй като отговарям на много въпроси.
Първо, точно това имах предвид - да се уточни по силата на какво имаш право на това облекло. В случая става дума за колективен трудов договор, който обаче препраща към Наредба. Прегледах тази наредба. Тя също не задава конкретни категории служители, на които им се полага облекло. Наредбата дава свобода на работодателите сами да определят служителите, на които за годината им се полага такова облекло, като изготвят списъци. Така че, отново не мога да ти дам конкретен отговор. Може и да имаш право, но според мен нямаш право. Освен това, в тази наредба пише ( и предполагам, че това е ново изменение във връзка с новият ЗДДФЛ), че облеклото се предоставя в натура, а не под формата на средства.

# 11
  • София
  • Мнения: 737
Цитат на: sоnia в четвъртък, 11 октомври 2007, 16:12
Arrow предвижда се нова възможност, ако майката иска да се върне на работа след изтичането на тези 315 дни тя ще може да си наеме детегледачка от Агенцията за социално подпомагане и обезщетението, което би получавала тоест 180 лв да се плащат  на детегледачката, като държавата поема осигуровките.

Въпроса ми е следния  наех си детегледачка по по-горе изложената възможност- майка ми която е безработна в случая е детегледачката и както би следвало трябва да получава 180лв. и държавата да поема осигуровките т.е аз поне разбирам чисто да получи 180 лв. така ли е или греша ?
моля за отговор  Praynig

Ако в договора с Бюрото по труда или Социалните фигурира брутна заплата от 180 лв., ще се удържат общо осигурителни вноски около 22 лв.

# 12
  • Мнения: 86
много ти благодаря Tonia    bouquet

# 13
  • Мнения: 907
Цитат на: sоnia в четвъртък, 11 октомври 2007, 16:12
Arrow предвижда се нова възможност, ако майката иска да се върне на работа след изтичането на тези 315 дни тя ще може да си наеме детегледачка от Агенцията за социално подпомагане и обезщетението, което би получавала тоест 180 лв да се плащат  на детегледачката, като държавата поема осигуровките.

Въпроса ми е следния  наех си детегледачка по по-горе изложената възможност- майка ми която е безработна в случая е детегледачката и както би следвало трябва да получава 180лв. и държавата да поема осигуровките т.е аз поне разбирам чисто да получи 180 лв. така ли е или греша ?
моля за отговор  Praynig

Ако в договора с Бюрото по труда или Социалните фигурира брутна заплата от 180 лв., ще се удържат общо осигурителни вноски около 22 лв.

Аз доколкото знам всички осигуровки се поемат от държавата, т.е. наетата детегледачка би трябвало да получава 180 лв.

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 52
Не знам какво пише в договора - брутна или не, но детегледачката ми получава по-малка сума от 180 лв - от порядъка на 175. Начислени са прослужените години и от тази сума са удържани общо осигурителни вноски.

Общи условия

Активация на акаунт