Какво значи "Имаш ли чиш"?

  • 3 424
  • 67
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 727
Много тъп въпрос, но само на вас мога да го задам без да усещам кой знае какво неудобство Mr. Green Embarassed

Често питаме малките "Имаш ли пиш/чиш?" Моята свекърва използва "пиш" за пишкането, а "чиш" - за акането.  Shocked Съответно мъжът ми и свекър ми също. Аз, майка ми и т.н. да не изброявам твърдим, че "чиш" си е пак за пишкането.
Доста време се бърках, като ме питаха малката чишкала ли е днес? И аз казвам - да, преди малко. Пък после питам какво да й дам за запек. 

Та как е според вас, чиш за какво е?

Последна редакция: вт, 16 окт 2007, 15:33 от Катерина78

# 1
  • София
  • Мнения: 4 864
Не знам.
Аз питам децата дали искат да пишкат или да акат.
Чиш, пиш, миш и т.н. не са ми в речника.

А Габриела като по-малка наричаше акането "бомкане" hahaha

# 2
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
чиш и пиш си е все за пикаенето.

# 3
  • Мнения: 8 999
И аз мисля, че и двете се отнасят към пикаенето.
Но вкъщи обичаме да наричаме нещата с имената им, затова ги питам дали им се пикае или ака, а не чиш, пиш, дриш...

# 4
  • Мнения: 4 841
И аз мисля, че и двете се отнасят към пикаенето.
Но вкъщи обичаме да наричаме нещата с имената им, затова ги питам дали им се пикае или ака, а не чиш, пиш, дриш...

 Peace И аз така

# 5
  • Мнения: 3 880
Абе говорете нормално и няма да има дискусии кое съкращение какво означава Peace

Това между другото е втората тема, която засичам, в която се дискутира "чиш" пишкане  ли било или акане ooooh!
Ами нищо не е според мен... чишкане Crazy... някой някога го е избило на лигавщина и си е измислил нова думичка с неясно значение hahaha

# 6
  • малкия йеросалим
  • Мнения: 844
И аз мисля, че и двете се отнасят към пикаенето.
Но вкъщи обичаме да наричаме нещата с имената им, затова ги питам дали им се пикае или ака, а не чиш, пиш, дриш...
Peace

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 23 493
Абе то и "ака" е една дума..... Ама как да си уча наследника, че се казва уриниране и дефекация Laughing И че нещата са урина и фекалии, а не пиш и ако Laughing Ще паднат в детската грдаина.
И на всичкото отгоре в Сопот казват на гънрето "куку", от което изумявам #Crazy

# 8
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Чишшшшшш ... как ти звучи ... сякаш някой ака или сякаш пишка ?

# 9
  • София
  • Мнения: 3 787
Аз не го изполвам,но съм сигурна,че е за пишкането Laughing.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 019
И аз знам, че пиш и чиш е за едно и също. Друг е въпросът, че всеки може да си го интерпретира както си иска.
На моята дъщеря един път й казах: "Лелее каква торта си изакала" и дълго време вместо да каже "ака ми се", казваше "има торта" hahaha

# 11
  • Мнения: 1 733
И аз не го използвам, но се отнася до пишкането. И в Казанлък наричат гърнето "куку" Simple Smile

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 23 493
Ама какво е това "куку"?! Shocked Аз ще обяснявам, че така прави кукувицата.

# 13
  • Мнения: 1 272
Чиш=Пиш Joy Joy Joy Joy

# 14
  • Мнения: 5 391
Аз още не задавам такива въпроси, няма и да го правя.
Ще говорим за нещата с истинските им имена.
Същото е и с "има къх" Shocked, вместо "пари"

# 15
  • Мнения: 790
И на всичкото отгоре в Сопот казват на гънрето "куку", от което изумявам #Crazy

В Пловдив също доста често съм го чувала. В някоя от по-старите теми за гърнето, срещнах много сполучливо обяснение - казвало се "куку", вероятно защото ставаш на "куку" докато си научиш детето да го използва  Laughing

# 16
  • Мнения: 5 362
чиш и пиш си е все за пикаенето.
И аз така знам.
Но винаги казвам пишане и акане.

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 727
Много благодаря за отговорите, момичета!   bouquet
Сигурна бях, че е така, но ми трябваха доказателства Mr. Green

П.П. Малко се измести темата с това КУКУ, но да ви кажа, че тук в Пловдив наистина се използва често (аз обаче казвам ГЪРНЕ). Според мен идва от кукам, което значи клякам.

# 18
  • Мнения: 3 880
В Пловдив също доста често съм го чувала. В някоя от по-старите теми за гърнето, срещнах много сполучливо обяснение - казвало се "куку", вероятно защото ставаш на "куку" докато си научиш детето да го използва  Laughing

Хехе Laughing

Според мен произлиза от една рядка диалектна форма на "клякам"- кукна
от там и куку...

# 19
  • Мнения: 4 841
Аз още не задавам такива въпроси, няма и да го правя.
Ще говорим за нещата с истинските им имена.
Същото е и с "има къх" Shocked, вместо "пари"


Имам някаква необяснима алергия към всякакви такива думички - освен цитираните, ще добавя "кунки" (ръце), "папкам" (ям), "има апо" (нещо като "има къх", демек не е за пипане), "папо" (хляб)  Crazy Crazy Crazy
Винаги са ми били много смешни, слава Богу поне по моите скромни наблюдения употребата им масово намалява, въпреки, че темите за "Куку"-то и "пиш-чиш" с небивала регулярност се появяват във форума  Crazy Crazy Crazy

# 20
  • Мнения: 1 733
Сетих се за още нещо - баба ми нарича ръчичките на Калоян "пенки", а крачетата "катета". Направо озверявам като я чуя. Тя чува доста трудно и аз като се ядосам й казвам :"Това не са пенки и катета, а крачета и ръчички". Тя :"Какво?" Аз: "Не наричай така крачетата и ръчичките". Тя пак "Каквоооооооооооооо?" Накрая се хиля вече като ряпа и ми е минал целият яд Simple Smile

# 21
  • София
  • Мнения: 3 626
И аз мисля че пиш=чиш newsm78
Най- добре седнете и се изяснете на кое как ще казвате,че да не стават недоразумения Hug

# 22
  • Мнения: 1 802
Чишшшшшш ... как ти звучи ... сякаш някой ака или сякаш пишка ?



 Joy Звука който се чува по време на пишкане наподобява ''чииишшш''  Joy
Иначе и ние в къщи не употребяваме такива думички. Нещата трябва да се назовават със правилните думи.  Peace

# 23
  • На черешата
  • Мнения: 8 392
чиш и пиш си е все за пикаенето.

  PeaceИ аз така мисля.

# 24
  • Мнения: 4 406
в различните райони на България го наричат различно.
на мен ми звучи странно когато чувам хора от Западната част на страната да казват  искаш ли да "пикаш "

# 25
  • Мнения: 3 116
Чиш е като пиш, което пък е пишкане  Joy

# 26
  • Мнения: 1 426
Аз пък да използвам повода да питам: а кои са истинските имена?
Защото - "ходи ми се до тоалетната" не е истинско име, то си е чист евфемизъм май се казваше.
"Ходи ми се по нужда" - също, на всичкото отгоре вече и не се използва масово...
А баш истинските ми се видят малко грубички за да се използват за малко дете.
Апропо, наскоро една майка споменаваше, че учила 2-годишното си дете да казва "пенис" вместо "пишка" - не знам защо, но ми се видя много неприлично...

# 27
  • Мнения: 3 116
"Мамо имам пиш" и "Мамо имам ако" използваме ние.

Съответно въпросите също са с пиш и ако  Thinking

Не ми изглежда неприлично  Thinking

# 28
  • Мнения: 1 426
Пиш и ако не са истинските...

# 29
  • Мнения: 2 631
Joy
Ама че тема!
Мъжът ми ми внуши, че момчетата пишкат, а момичетата чишкат, т.к. нямали с какво, да пишкат.  Sick
Та се опитвам, да се придържам към правилото. Mr. Green

При сина ни стана така, че като малък правеше "малко ако" и "голямо ако". Сега пикае и ака.
Дъщеря ни чишка и ака, но май и тя ще мине само на акане, че е по-лесно за изговаряне.

 hahaha

# 30
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 303
Пиш=чиш. Но определено не сме ги ползвали. Даже в момента Констанца казва "пикае ми се", и се опитвам да я накарам да казва поне "пишка ми се". Пикае ми се ми звучи, като да го е казал някой мъж.

От мъничка й говориме с истинските думи. Но да си призная, имала е такива бисери, че съм я повтаряла.

# 31
  • Мнения: 3 537
Пишка ли ти се, ака ли ти се , само това , други думи не ползвам.
А чиш и пиш и според мен са едно и също.

# 32
  • Мнения: 27 524
Аз още не питам, но коментирам с пиш и ако.
Майка ми ме влудява с патката му  Rolling Eyes Close

чиш и чишкам е къде-къде за предпочитане, пред  hahaha пилето, чурката и шорам  Crazy

# 33
  • Мнения: X
Чиш е същото, като пиш.
Питам си я директно - пика ли ти се, ака ли ти се, всичко си се казва с истинските думи, кучето си е куче, а не бау-бау, яденето си е ядене, а не папо, въобще защо трябва да се учат веднъж децата на съкратени, измислени думички и после да им се обяснява,ч е не се казва така ами еди как си.

# 34
  • Мнения: 2 956
И аз мисля, че и двете се отнасят към пикаенето.
Но вкъщи обичаме да наричаме нещата с имената им, затова ги питам дали им се пикае или ака, а не чиш, пиш, дриш...
Laughing Laughing абсолютно съгласен  Peace И аз съм така.

# 35
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 303
А какво бихте отговорили, когато малкото ви момиченце попита от къде пишка?  newsm78 За момченцата е лесно.

# 36
  • Мнения: 27 524
А какво бихте отговорили, когато малкото ви момиченце попита от къде пишка?  newsm78 За момченцата е лесно.

Ще й кажа, че както има дупчица на дупето за акото, такава има и отпред, за да пишка  Simple Smile

# 37
  • Мнения: 62
Дъщеря ни чишка и ака, но май и тя ще мине само на акане.....[/color]
 hahaha
[/quote]

 Joy Joy Joy

Ах! Убихте ме! Как съм се смяла с тези чиш, пиш, куку -муку!

Мен пък ме дразни: "паца" за пишка и "джиш" за горещо, пари.....
Направо може един малък речник да напишем.
Ще го "кръстим" ПИШ+ЧИШ=МИШ  Crazy

# 38
  • Мнения: 5 393
Не го използвам като дума, но се отнася за пишкането.Имам позната,която така пита детето си дали му се пишка.

# 39
  • Мнения: 3 611
Аz питам "Пиша ли ти се" или "Ака ли ти се".
Не zнам какво точно оzначава "чиш". Ама zвучи точно като "пиш".  Mr. Green

# 40
  • Мнения: 2 467
Питам има ли пиш, има ли ако?, отговаря ми Има ако (за малка нужда) , има пупу (за голяма) и пу за пръцкане  Laughing Сама си ги намисли такива и не иска да "влезе в пътя".

# 41
  • Мнения: 2 936
Аz питам "Пиша ли ти се" или "Ака ли ти се".


 Peace

п.п.голям смях е тази тема  Joy Joy Joy

# 42
  • София
  • Мнения: 392
Като е съвсем мъничко детето не може да каже"Мамо пишка ми се!, само "пиш" или "ако",така че не виждам какво странно има.Във всеки език има бебешки"диалект",който гальовно се използва от майките.Обикновено бебето се учи първо на звуците,които издава съответното нещо,защото са по-лесни.А за да ги научи,ние трябва да му ги повторим.Та затова по темата-чиш си звучи и се употребява за пишкане,както и пиш. Peace

# 43
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 303
санела, то за децата е нормално да говорят така, но възрастен-НЕ. Ако говориш на детето по неговия си начин, после трудно се научава. И да му говориш с трудни думи, то си говори с лесните, докато се научи.

# 44
  • Мнения: 1 894
Хайде стига сме издребнявали.Стига сме търсили кусури на роднините за дреболии.
'Чиш' или 'пиш', куку или гърне... е все тая.Важното е детето да  разбира и казва,когато има  нужда и да я върши на правилното място,'когато му дойде времето'.Особено докато е още в бебешка възраст.
Ясно е,че няма цял живот да говори  детето на бебешки или бабешки.Ще научи постепенно  и правилните,но все още трудни за него думички.

# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 727
Joy
Мъжът ми ми внуши, че момчетата пишкат, а момичетата чишкат, т.к. нямали с какво, да пишкат.  Sick
Та се опитвам, да се придържам към правилото. Mr. Green
Аз също съм на това мнение, пиш е за момче, чиш е за момиче. Ама и пиш да кажеш на момиче все тая, въпросът е да не казваш чиш за ако, защото се бърка детето, поне аз така смятам. Затова исках да го изясним Rolling Eyes

# 46
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
"пиш", "чиш" = ходене по малка нужда, такава разлика за момче или момиче не съм чувала.
Честно казано редом с "пишка ли ти се", доста пъти и аз го питам "има ли пиш", много важно, като попорасне още малко вече няма да върви и "ще наричаме нещата с истинските им имена"  Laughing

# 47
  • Мнения: 773
 Най често употребявам израза "има ли пиш". Но ми се е случвало да питам и за чиш, което според мен е същото. На другото му казваме "ако". Обаче свеки много ме ядосва, защото го е научила да казва на акото "Купка". Twisted Evil

# 48
  • София
  • Мнения: 7 171
"Има къх" - това пък какво е Shocked
За първи път чувам  newsm78
Иначе наскоро от форума разбрах за имплицитното значение на "куку"  Mr. Green

# 49
  • Мнения: 1 894
"Има къх" - това пък какво е Shocked

Някои баби казват 'къх', когато нещо е горещо и пари.

# 50
  • Мнения: 27 524
Хайде стига сме издребнявали.Стига сме търсили кусури на роднините за дреболии.
'Чиш' или 'пиш', куку или гърне... е все тая.Важното е детето да  разбира и казва,когато има  нужда и да я върши на правилното място,'когато му дойде времето'.Особено докато е още в бебешка възраст.
Ясно е,че няма цял живот да говори  детето на бебешки или бабешки.Ще научи постепенно  и правилните,но все още трудни за него думички.

Абсолютно съм съгласна, предпочитам синът ми да може сега да ми каже, че е видял бау-бау в парка, отколкото да чакам да стане на 4 примерно и да каже като възрастен - видях куче. Не виждам нищо лошо в бау-бау и ам-ам и нищо специално в куче и храня се  Crazy Какво като едно дете на 2 или 3 ще каже мяу, а не котка? На мен ми се вижда по-логично да ги улесняваме, разбира се. То е ясно, че като стане голямо ще говори с правилните думи, никой не е останала с пиш цял живот  Laughing
Разбира се, въпрос на разбиране, но гледам да не сме толкова перфектни все пак  Grinning

# 51
  • София
  • Мнения: 7 171
Мда, трудно мога да си представя едногодишната ми дъщеря да произнесе "куче" или "котка". Засега ги нарича "бауууу" и "мауууу".
За мен е по-важно, че усвоява словесната комуникация.

# 52
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Съгласна съм с Юлия. Освен това в българския гъмжи от думи за акане - защо пък да се губи такова богатство на езика!

# 53
  • Мнения: 799
Леле, каква драма  Joy
У наше село е така:
"пиш"="чиш"
Питам "Има ли пиш" и "Има ли аки/ако". Детето ползва "пиш", "аки" и "а, а" (последното е безвучно, идва от звука от напъване  Mr. Green)
Аз лично "пикам" и "акам". Мъжът ми е простак и казва "пикая" и "сера"  Joy
"Гърнето" е "гърне".
За "пишка" и "дупе" ползвам универсалното "трътка"
Храненето - питам "наяде ли се" и "напапка ли се". Детето ползва "ам-ам".
Спането - питам "ще спинкаш ли" и "ще наниш ли". Детето ползва "нани".
Горещите неща "парят", съответно детето ползва "пари".
Животните - казвам им "котка, куче, гарга и т.н.", детето ползва "мяу, бау, га-га".
Не познавам възрастен, който да не е научил истинските имена на различните неща, така че не страдам от "бебешкия" език.

Но "куни", "кунки" и "чонки" за "ръце" ме влудяват - звучат ми като "чуканчета"  Sick

Последна редакция: ср, 17 окт 2007, 13:17 от pachikrak

# 54
  • Мнения: 4 633
 Като беше малко детето съм го питала " Имаш ли Пиш ? ". Предполагам и "чиш" и "пиш" са изписаните с букви аналогии на звука, който се издава при чуркане  Mr. Green

# 55
  • Mediterraneo
  • Мнения: 37 913
Пак ви `фанаха лудите с тези думички  Joy

# 56
  • Мнения: 3 611

За "пишка" и "дупе" ползвам универсалното "трътка"



хо хо хо как ме раzмя   Joy
Особено това с трьтките  Crazy
В нашия край таzи дума е почти непоzната (или поне zа мен доскоро не беше), zнаех я като "тьрта"  Crazy
Добре, че иzляzоха "пилешките трьтки" по механичките, та се научих как всьщност се каzва  Laughing
Та исках да кажа, че "трьтка" ми zвучи само и единствено пилешко, не бих могла да кажа, че детето ми има трьтка  Sick Joy
По скоро бих се иzраzила като мьжа  ти  Mr. Green


Ааа и още нещо
Цитат
Но "куни", "кунки" и "чонки" за "ръце" ме влудяват - звучат ми като "чуканчета"  Sick

теzи думи са ми напьлно непоzнати. От кой край са?

# 57
  • Мнения: 4 633
Но "куни", "кунки" и "чонки" за "ръце" ме влудяват - звучат ми като "чуканчета"  Sick

теzи думи са ми напьлно непоzнати. От кой край са?
От Странджанско, поне в моя край се използват Simple Smile

# 58
  • София
  • Мнения: 1 456
Чиш си е също за пишкането. То е производно от чишкам, което пък е равно на пишкам или в крайна сметка пикая!
Ама, какво чудно обяснение, измислих! Mr. Green
Акането си е друга работа- аки, ака и т.н

# 59
  • Мнения: 728
"Имаш ли чиш"? би трябвало да означава "Имаш ли пиш"? поне според мен... newsm78
Но аз отбягвам да говоря с бебешки думи на Ивко и няма такива в речника му! Peace
Имаше само едно,което свеки го научи,да казва че отива на "титя"(разходка),но аз го научих да си казва че отива на РАЗХОДКА и забраних бебешки истории! Mr. Green
А колкото до "кунките"-и в нашия край ги има! #Cussing out

# 60
  • Мнения: 394
В момента сме на тази тема и мие много трудно каквато и фраза да кажа но май има ли пиш и съответно има ли аки при нас е сполучливо! А това за пиш и чиш сие едно и също понякога казвам и пиш и чиш за едно нещо!
А и не бързам бебето ми да става веднага мъж затова почваме с бебешкия език( да измием кунките- ръчичките къде е кукуто за чиш а не гърне защото като му чета с кака му приказки и там имаше и взело мечето гърнето с медеца и щерка ми една вечер ме пита ами нали гърнето е за акане на никито как там ще слагат мед? и после ще научи съответно и детския език дъщеря ми до 5 годинки викаше на пердето- пербе и на термпературата -пентура те сами си избират кое им е по лесно за да са в разговор с нас май няма непроговорило дете или проговорило дете на 2-3 годинки направо с истинските им имена!

# 61
  • Мнения: 455
чиш и пиш си е все за пикаенето.
Peace

# 62
  • Мнения: 1 761
Ъ ъъъъъъъ,май имам нужда от речник за майки и деца.Нищо не разбрах.
Моят син е още с памперс,но като го попитам дали е наакан,кима с глава и казва -да.Ако не е-казва "не".Когато иска да го преобуя просто идва и иска да го гушна.Така прави и с баща си.
Бабите много рядко са с него, но и с тях процедира по същия начин.

# 63
  • Мнения: 644
Моя син казва на пишкането "ако". Не можах да го науча, че "акото" си "ако", а пишкането "пиш". И сега му викаме "малко ако" и "голямо ако".  Joy Ама той така си ги нарича и така свикнахме и ние! Grinning

# 64
  • София
  • Мнения: 4 294
За мен чиш и пиш са все едно и също действие, свързано с пишкане  Mr. Green
Но в никакъв случай не са свързани с акането  Naughty

# 65
  • Мнения: 4 633
Тая тема е уникална  Joy Joy Joy

# 66
  • Мнения: 9 990
Плаче за номинация.Любим жанр... Laughing

# 67
  • Мнения: 297
Ние използваме "чиш" за чишкането, т.е. когато на малката й се пика, а за акането - "А-а-а", защото тя самата така го казва.

Общи условия

Активация на акаунт