Отговори
# 15
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
има обаче нещо което си мисля...
как да има МНОГО специалисти по различни проблеми в една дДГ?
тогава в скоро време тя ще заприлича на специализирана ДГ
въпреки огромното желание да се интегрират децата - според мен това е възможно огато детето не изисква 50% от времето с него да се работи ссъс специалисти - не знам как да се изразя за да ме разберете правилно - не може да искаме в една ДГ да има всички видове специалисти - някои да ама иначе ДГ от обикновена ще стане специална и ще се губят много пари за наемане на спец, които в същото време не могат да са на пълен щат, щото пък в ДГ повечето деца нямат такива нужди
ако пък се наемат много специалисти и има много деца с проблеми - рано или късно ще се окаже, че др деца са малко и тогава те пък какво да правят когато техните другарчета са на спец занимания???

затова интеграцията не е приложима за всички случаи....уви винаги ще има деца с много спец потребности - и затова според мен е ПРИОРИТЕТНО да има СПЕЦИАЛНИ заведения и МЕСТА в тях за нашите специални деца! и ДОБРО образование в тези специални заведения както и специалисти дето да рабятот с децата а не както сега - никой да не иска да води детето си там щото няма да научи нищо и всъщност стои там колкото да се води че у на ДГ....
а не една клиника в Красна поляна и родителите да се избиват за ДГ в нея..... и да нямат други варианти или те да се броят на пръсти или да не са подходящи.....

# 16
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
под специалисти се има предвид, логопед, психолог и вече според случая и други. Всяко едно дете трябва да мине през логопед , а не например във втори клас да се разбере, че не чува определени букви.

# 17
  • Мнения: 521
Информация,информация...Това според мен е слабо място на специалистите...Всеки вдига рамене или ми казват-нали имаш друго дете...

И имам въпрос,който незнам на кого да задам-Защо Синдром на Даун не е включен като заболяване в ТЕЛК?Според въпросната комисия на моето дете му няма нищо...И толкова медицинско ти го обесняват,че вече се чудя що ли пък не съм започнала работа ,а си гледам детето ...
И понеже нищо и няма не я искат в масова градина...
Ей това не разбирам-хем нищо няма,хем трябва да ходи в специализирана ДГ,на логопед,на психолог,на еди кви си изследвания-това го пише в решението на ТЕЛК...
ПАк се взех присърце...Извинявайте...
И още- да се ЗАБРАНИ на лекарите да казват на родителите,че ТРябва да оставят детето си в дом...При Даун това е много честа практика...Дъщеря ми е на 5 години и все още ми го казват...Бясна съм...И се карам,и обеснявам,а лекарката ме гледа като извънземно.

# 18
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
под специалисти се има предвид, логопед, психолог и вече според случая и други. Всяко едно дете трябва да мине през логопед , а не например във втори клас да се разбере, че не чува определени букви.

за това съ м съгласна
и нещо просто - ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН НЕВРОЛОГИЧЕНТ преглед на ВСИЧКИ деца и може и ЕХОГРАФСКИ - пак на всички новородени
това би спестило хиляди проблеми и много о тнещастните случаи

# 19
  • София
  • Мнения: 2 262
Аз също искам да поставиш въпроса за личния асистент, не е възможно една майка да преминава през всичките кръгове на ада за да стане асистент на детето си, което никой не иска по детските градини, а в социалното да я пращат на какви ли не проверки и да я мъчат както като че ли ще става космонавт, а понякога и по-лошо. И нека се засрамят и да определят една по-сносна заплата, какво означава това минимална работна заплата, просто е обидно как една майка да си гледа болното дете с толкова малко пари, обикновено това са и болнави деца, който боледуват по 7- 8 пъти зимата.

# 20
  • Мнения: 153
А с какво се подпомагат майките,които сами отглеждат детето си?За "Личен асистент" и дума не може да става,защото парите,които ще получавам са по-малко от настоящата ми заплата.Ами не че ме и одобриха преди време.

Последна редакция: нд, 21 окт 2007, 18:01 от andrea.a

# 21
  • София
  • Мнения: 9 857
ВАленце, не е възможно да се запознаят с всичкизаболявания които могат да срещнат
иначе считам, че ако искат по-добро заплащане - трябва да се грижан и по-добре за децата и това ще стане - щото като идеш 10 пъти и се оплачеш и я уволнят - ще дойде друга за това добро заплащане и тя може и да се поинтересува от проблемите на детето ти
Наде,или аз не съм се изразила правилно или ти не си ме разбрала. Grinning
Като казвам,че искам по-добре да са запознати с различните случаи,имим предвид не да знаят всички болести,ясно ми е ,че това не е възможно.Просто трябва да минават през разни обучения според мен как да се държат с деца със СОП.Не може понеже Бубка не може да говори,госпожите да твърдят,че тя не чува,не разбира и всъщност въобще не реагира на нищо.Не може понеже едно дете от нейната група има епилепсия и те да твърдят,че така или иначе то "не е наред с главата".Най-малкото трябва да се научат как да общуват с децата,как да обясняват на останалите деца ,че едно дете е различно,как да общуват с родителите.
 И още-като казвам,че трябва в градината да има повече специалисти,имам предвид не тя да се превърна в специализирано заведение,а примерно да има две лелки в групата,а не една лелка за две групи.Може да се назначи логопед/в Плевен само в нашата градина има такъв и аз естественно съм вързана за тая градина именно поради тая причина/.Не може логопедката да работи с 40 деца седмично.
Защо да няма и психолог,питам аз.Той ще работи и със здрави деца,и с болни дЕ
ца,и с родители като мен,които примерно срещат трудности в един или друг аспект.
Нека си има специализирани градини,но според мен и в масовите трябва да има повече специалисти.Това само би било от полза.
И само още един пример,Наде,специално за тебе. Hug/с най-добри чувства/.Дани примерно ти тръгва на градина.Адаптивния му период се оказва доста тежък,с различни прояви.Ти искаш да говориш с психолог.Оказва се,че в градината има психолог,той сам те търси,за да поговорите за проблемите с адаптацията.Дава ти ценни съвети,в същото време дава такива и на госпожите на Дани.Е,няма ли да се почувстваш човек и ти,няма ли да ти стане по-спокойно за детето ти?Това не е някаква екстра.

# 22
  • София
  • Мнения: 4 412
Аз също мисля, че един от основните проблеми е обучението на персонала, повече специалисти, подбор на хората, въвеждане на програми в масовите детски градини и училища, специални рехабилитационни програми, които детето да посещава от най-ранна възраст.

# 23
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
аз съм съгласна че всяка ДГ трябва да има психолог и логопед - това и за нормалните дг
и да има мед лице на цял работен ден - което май ще се направи и за училищата пак /какво безумие бе да премахнат това не знам/
физкултурен специалист също според мен трябва навсякъде - ДГ и училища
във ВСЯКА ДГ!

# 24
  • Мнения: 4 414
освен всичко казано до тук, това, което липсва е КОНТРОЛ. кой го упражнява? как? към кого да се обърнат родителите, когато не се спазват предписанията? има програми и програмки, предписания, постановления...повечето даже не ги и знаят

# 25
  • Мнения: 2 242
Това, за което спомена agneshka - психолог към родилното отделение+представител на НПО (или родител). Знаете как се чувства майка, която е научила че детето и е различно. Лекарите говорят простотии да си оставите детето... Друго би било психолог да ви посещава, човек минал по този път (или от НПО) да ви насочи какво ви очаква с детенцето, какво трябва да направите от самото начало, къде да отидете... Компетентни служители в социалното, които да ти връчат списък с това какво се полага по закон.
anane, на нас ни предстои същото...

# 26
  • Мнения: 112
Мила Наде,
Бурни овации за гражданската ти позиция, за отделеното време за общата кауза.
Ако не е прекалено късно, ето и моите предложения:
1. Да се сложи край на това безумие с изплащането на болничните от НОИ.
2. Диференцирано определяне на размера на болничните, за година, на майки с повече от 1 дете и на майки на деца с увреждания и хронични заболявания.
3. Медицинско лице във всяко училище, което да придружава децата на лагери, екскурзии и т.н., за да не са дискриминирани нашите специални деца.
4. Да не се явяваме за освидетелстване  пред ТЕЛК след една или две години, все едно, че  за този период детето може да оздравее.
Благодаря ти за всеотдайността!

# 27
  • София
  • Мнения: 1 333
Мили майки и татковци,
срещата в МТСП мина и на нея се реши да внесем в понеделник една обща декларация от трите организации които взехме учстие - ДБМ, Гражданска инициатива на осиновените и осиновителите и ние Родителите на деца с увреждания(все още нямаме регистрирана организация Sad но това може да се промени).

Тук писахме за исканията си, но ще е хубаво да се съберем поне майките от София в неделя и да формулираме как конкретно да са оформени исканията в един документ.
Не мога да си позволя еднолично да напиша исканията ни. Това е обща кауза и ми се иска да обсъдим заедно какво да съдържа декларацията ни.

Затова имам предложение да се срешнем в неделя от 17.00ч в центъра на София -да е удобно за всички от различните краища на града. Ще уточним в кое заведение точно да е срещата след като видим колко човека ще сме.

Моля Ви пишете ми кой може да дойде, а нека тези които не могат да помислят още веднъж какви искания имат към Министерствата на Здравеопазването, М на Образованието, М на труда и социалната политика, М на финансите, М на правосъдието свързани с нашите специални деца и тяхното бъдеще, с нас самите като техни родители.

# 28
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Аз нямам представа за сега дали ще мога да дойда затова искам да задам въпросите си от тук пък ако може ги  Peaceвключете в исканията към институциите.

1. Защо децата с ПМД имат право един път на тримесечие на балнолечение и рехабилитация по здравна каса? Та това е най-важното за тяхното състояние.
2.Защо здравна каса не поема витамини,протеини и хранителни добавки за тези деца?
3.Защо децата с ПМД ги приемат само в една СБР за балнеолечение и рехабилитация? Може ли да се отговаря на една майка не си харчим парите за нелечимо болни?

4. Защо на всяко дете с увреждане и чужда помощ единия родител не може да бъде ЛА  без значение от дохода?
5.Защо децата нямат право на винетки,стикери за паркиране?

6.Защо добавката за обучение се дава само срещу фактура с касов бон и то за нещо което не е обхванато от учебната програма.Не е ли достатъчно че нашите различни деца са в училище?
7.Кога ще има достъпна архитектурна среда във всички училища?
8.Кога МОН ще монтира асансьори в училищата спечелили проекти? Та нали за тази учебна година щяха да са готови,а тя вече преполови?

9.До кога ще има дискриминация на децата с увреждания?
10. Кога законите в БГ ще станат приложими на практика,а не само на хартия?
Май са ми множко въпросите и ако се повтарям с някого се извинявам.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 333
Майки и татковци, имаме си вече резервирано заведение за срещата днес в 17.00ч
ето го на картата
http://www.bgmaps.com/map.asp?sid=1ff5e101d54f88c97d3722e1387035 … amp;Map45_41.y=45
Точно на ъгъла на Ангел Кънчев и Аспарух е.

На всеки който ми пише на лични ще ви дам номера на моб си телефон и ще поддържаме връзка. Може да дойда и да ви посрешна откъдето трябва или да ви насочвам по телефона

Нека бъдем повечко и да напишем всикчо каквото трябва!

Общи условия

Активация на акаунт