Болест на Крон

  • 34 275
  • 37
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 178
Здравейте!Имам приятел,който страда от болестта на Крон-хронично възпалително заболяване, свързано с появата на язвени изменения на храносмилателния канал.Освен че преживява всички тежки симптоми на болестта,като понякога страданията му са жестоки той се променя и душевно.От слънчев и жизнерадостен млад човек  се превръща в студен,затворен и необщителен.Прави генерални и обобщаващи заключения,като това,че никога не би имал деца,тъй като не би искал да им предаде болестта и те да страдат като негo.Не бих могла да го виня за нищо,само искам да му помогна.Но как?Посещавал е и се лекува при специалисти от  Варна.В момента отново е в болница с криза.Бихме могли да отидем до София.Може ли някой да ми посочи добър специалист занимаващ се с болестта на Крон.Благодаря ви.

# 1
  • Бг-мама
  • Мнения: 2 226
Попитай в подфорума деца с увреждания ,там по добре биха те насочили  Hug

# 2
  • София
  • Мнения: 1 783
Един от най-добрите специалисти в областта на улцерозния колит и болестта на Крон е доц. Зоя Спасова от Клиниката по гастроенетрология на б-ца "СВ.ИВ. Рилски" в София.
Приятелят ти трябва да се въоръжи с много търпение и положително мислене. Негативните емоциивлошават болестта. Ще има периоди, в които лечението ще го поддържа в ремисия, има много дълги ремисии, с минимално поддържащо лечение.
Болестта на Крон не се предава генетично, предава се предразположение към нея. Успех!

# 3
  • Варна
  • Мнения: 178
Благодаря ти много!  bouquet Първоначално си помислих,че няма да намеря подкрепа за този проблем.Радвам се и отново ти благодаря,че се отзова!Желая здраве на теб и семейството ти:)

# 4
Здравейте, аз също не съм от София и скоро ми откриха хронично възпалително заболяване на дебелото черво- ХУХК, което е подобно на Крон и се лекува по същия начин, а и причините за появаването са същите. Заболяването ми го диагностицира д-р Данов в София с колоноскопия. Преди това ходих в Ловеч, Плевен и никой не ми обърна внимание. Мисля, че е много важно да можеш да си поговориш дълго с лекаря и да ти обясни всичко, което те интересува. Това действа много успокояващо. Съветвам те приятелят ти да отиде при някой лекар, който спокойно да му обясни положението и да му предпише лечение.

# 5
Здравейте на всички!
Аз също имам болеста Крон- откриха ми я в началото на миналата година.Минах през всички симптоми, но с помоща на медикаменти (в началото Pentasa, a сега Salofalk) и хранителен режим вече се чуствам много добре и от няколко месеца сам в ремисия. Искам да успокоя и дам надежда на всички болни от Крон, че с търпение и последователност с болеста може всеки да се пребори. Мой лекуващ доктор и доц. Зоя Спасова на която искрено съм благодарна, защото към настоящиат момент съм бременна "едва" в 6 гр. седмица  Laughing.
Желая на всички успех и горе главата!

# 6
  • Мнения: 1 484
Здравей    Tsvety_V      искам  да  те  поразпитам   за   твоето  състояние.Моята  кръстница  е  болна  от  същата  болест.И  в  момента  пие  още  хапчета  и  се  мачът  да  се  стигне  до  ремисия.Тя  се  лекува  в  ИСУЛ  до  колкото  знам  и  сега  я  ликува  Др.Янев  в  Плевен.Тя много  иска  детенце  обаче  се  притеснява  да  не  наследи  болестта.Имали  такава  вероятност  на  теб  какво  са  ти  обяснили.До колкото  ми  е споделяла доктора  и  е  казал че ако  забременее  ще  е  под  пълно  наблюдение  и  ще  трябва  да  роди  в  7  месец.Много  ще  се  радвам  да  обменяме  информация аз  пиша  от  нейно  име  защото  тя  няма  компютър  но  почти  всеки  ден  сме  заедно  и  самата  тя  ще  може  да  ти  пише.Ако  искаш  ми  пиши  на   лични.

# 7
  • Мнения: 1 484
Tsvety_V   каде  сте  момичета.

# 8
  • Мнения: 71
здравеите ,аз минах през нещо подобно имам синдром нараздразненото дебело черво.4 години се хранех с б2ял хляб сирене и кашкавал и нищо друго но се оправих благодарение на моята докторка мария атанасова от Варна.БОГ ДА Я ПОЖИВИ.Знам и други рецепти за оправяне ако някои иска ще дам.Само да спомена че това е болест в дясната част на дебелото черво и по принцип се характерезира със запек.По принцип мн. рядко има паталагични изменения така че спокоино,но трябва контрол на хранене и ежегодни прегледи.дебелото черво е със наи-много нерви и реагира на всеки емоционален срив така че помисли. ПИШИ ОТГОВАРЯМ

# 9
  • Мнения: 1 484
Здравей  при  теб  симптомите  са  запек  а  при  моята  приятелка  е обратното  разтроиство.По  принцип  тя  мляко  и  сирене  не  трябва  да  опитва.

# 10
  • Мнения: 71
ДОкики 06 АЗ също бях с разстроиство ислуз/извинете/.препеченият хляб и изкиснатото сирене не дразни лигавицата на стомаха,а кашкавала затяга,но не в големи количества.При разстроиство трябва да се щади стомашночревния тракт докато се нормализират нещата.отсега да кажа че аз 4 год. ядох пр.филиики и сирене плюс картофи и ориз.гадно е но се изкарва.сега благодаря на господ и моята лекарка съм добре.има билки които затягат иуспокояват ако се интересуваш питай.аз направих комбинация от мн. неща знам доста и мисля че бих била полезна.усех

# 11
  • Мнения: 71
До кики06,пропуснах да кажа че ако има кървене трябва да отиде на гастроентеролог,особено ако слузта/ако има такава/е като малиново желе.на колко години е пациентката.има значение.

# 12
  • Мнения: 71
За тази болест все още няма обяснение.Отдава се на флексура хепатика/изпадане на деб.черво под чер.дроб/и оттам задръжка фекална маса откъдето и запека.А вие имате друг проблем.за ваше успокоение  във бъзходящата и хоризонталната част на деб. черво почти никога няма патология

# 13
  • Мнения: 166
Темата е за болест на Крон,която не е идентична със синрома на раздразненото черво.Болестта на Крон задължително се проследява от гастроентеролог,това е хронично -рецидивращо заболяване,което дава тежки и необратими усложнения.

# 14
  • Мнения: 71
до голяма степен е съпоставима що се касае деб. черво.тези разязвявания които ги има при крон ги има и при другите отдели на деб.черво,с тая разлика че  ако към краините отдели има извесна индикация която може да те накара да отидеш на лекар,а крон се доказва само с еригография,а за най-сигурно сфиброколоноскопия.Това е изменение доброкачествено ,но трябва да се следи

Общи условия

Активация на акаунт