Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 6 апр. 2005, 20:53 ч.

Подсладена вода и жълтеница

• 1 580
  • 18
  •   1
Отговори
Мили майчета, наскоро много ме подкрепихте при началните ми проблеми с кърменето! Сега отново искам да се допитам до вас.
Днес бяхме на първа консултация. Наддал е идеално. Момченцето ни още има жълтеница и лекарката настоява за лечение да му давам подсладена вода. Аз я спрях още през първите дни. Четох в библиотеката, че кърмата е напълно достатъчна за изхвърлянето на билирубина. Освен това чух, че захарта е причина за възникване на алергии по-късно.

Според вас трябва ли да я въведа отново? По кое време на деня? Лекарката иска да заменям нощното ядене с подсладена вода, но прочетох във форума, че това ще е фатално за образуването на пролактина. Бебокът за щастие не иска залъгалка, нито биберона на шишето. Ако започна да го уча на шише, да не се отбие? С лъжичка ли да я давам? Какво количество?
Дано не ви досаждам, но много разчитам на помощта ви, защото още съм несигурна в грижите си за нашето ангелче.

# 1
  • София, Младост 2
Няма никаква нужда да даваш подсладена вода за жълтеницата,ето виж и това:
http://www.bg-mamma.com/viewtopic.php?t=22297&highlight=%E6% … F2%E5%ED%E8%F6%E0
Тя си е нормално състояние на организма и ще си мине,просто кърми по-честичко,както не се и съмнявам,че правиш,и всичко ще е наред Simple Smile Имай предвид,че ако лекарката беше действително притеснена за жълтеницата на бебо,нямаше да те остави само с препоръки да даваш подсладена вода,а щеше да ви прати на изследвания,нагревки и т.н. - т.е. няма нищо сериозно и няма нужда от мерки.
А замяната на нощното кърмене с вода действително би имала доста лош ефект както върху количеството кърма,така и върху теб и бебчо - само ще се измъчите с неспане за всички,рев и писъци да се привиквате към нещо,което ще си дойде по естествен път,когато бебенце си е готово за него.Моята беба е на 4 месеца и яде минимум 4 пъти нощем - не правя и никога не съм правила опити да я отучвам.Вярно,беше уморително първите седмици,докато още внимавахме как я слагам на гърдата (имахме проблеми с това),но като се научихме,много бързо свикнахме да се кърмим легнали и всичко става в полусън - не пречи въобще и се наспиваме нормално Simple Smile
Разчитай просто на инстинкта си - сигурна съм,че когато бебо нощем се размърда и вземе да хленчи,първият ти подтик е не да му дадеш шише с подсладена вода,а да му предложиш гърдата да се нахрани и успокои - просто прави каквото чувстваш и няма да сбъркаш,вярвай в себе си Simple Smile

# 2
  • София
Мммда..тия съвети що така познато ми звучат Imp
Ами като питаш, да ти кажа - и само на кърма минава жълтеницата, а наливането нощно време на гладно бебе с вода си е жив садомазохизъм, щото и на майката не й е много добре smile3514 Говоря за малко бебенце!Аз сега моя син се опитвам да го отучвам от сученето по цели нощи, но това е друго - той е голям, а и не суче от глад, а за да се приспива и успокоява.Да, ама от приспиване по 7-8 пъти на нощ аз съм  smile3507 , а той е  Animal Pig Когато беше мъничък обаче си сучеше на воля.Сега има ембарго на 1-2 пъти, да видим дали ще устискаме Praynig

# 3
  • sofia
Ние бяхме с жълтеница повече от месец. Най-добре е да заведеш бебо да му вземат кръв и да изследват нивата на билирубина. А това с водата - може и да не е подсладена - така те е посъветвала, защото въпросният билирубин се отделя чрез урината, т.е. повече пишка - спада нивото - няма жълтеница - ама на мен ми звучи несериозно Thinking . Аз на моя синковец не можех нищо да му дам насила, от бебе с характер и се налага #Crazy  
Съмнявам се да можеш да го наливаш с вода, след като плюе шишето.
А това за заменянето на нощното хранене с вода- забрави!!! Само ще мъчиш детето и себе си. Като му стане излишно нощното хранене, сам ще се откаже. Някои по-рано, някои по-късно, пък и вие сте много малки. Ние отказахме нощните (или поне ги разредихме) на 3 месеца.

А за залъгалката - супер и ние бяхме така - сега като гледам тези около мен как се мъчат да ги отказавт - добре че му изтърпях ревовете в началото

# 4
Цитат на: vesi1
Най-добре е да заведеш бебо да му вземат кръв и да изследват нивата на билирубина. А това с водата - може и да не е подсладена - така те е посъветвала, защото въпросният билирубин се отделя чрез урината, т.е. повече пишка - спада нивото - няма жълтеница - ама на мен ми звучи несериозно Thinking .

Не мога д асе съглася за вземането на кръв - напълно излишно е. Ако имаше нужда, педиатърката щеше да го каже. Аз поне всячески се стремя да спестявам всякакви излишни травмиращи манипулации на бебето (а и на мен по този начин).

За билирубина - изхвърля се с акането, НЕ с пишкането. И от тази гледна точка даването на вода е не само излишно, но и вредно, понеже се поема по-малко мляко, съответно се ака по-рядко и по-бавно се изчиства организма от билирубина.

Статията, към която е дала линк хедра, изчерпва почти всичко по въпроса. Ще копирам тук основните напътствия за справяне жълтеницата:

Хранете бебето си от рано и често. Помнете, че коластрата действа като слабително и честото изхождане понижава нивата на билирубина. Следете уринирането и изхождането на бебето

Избягвайте даването на вода. Само 2% от булирубина се изхвърля с урината, а 98% - с изхожданията. Коластрата и млякото съдържат мазнини, кото стимулират чревната перисталтика, а водата може да напълни стомаха и желанието на бебето за сукане да намалее.

Будете бебето за хранене поне през два часа и се стремете да го държите будно по време на сукане. Една от последиците от жълтеницата е сънливостта, особено ако бебето е подложено на фототерапия.

Дохранвайте с вашата изцедена кърма. Ако бебето ви е поспаливо на гърдата и има по-малко от три по-сериозни изхождания за 24 часа, изцеждайте кърма след хранене и му я давайте (за препоръчване е да не се дава с шише на този етап, понеже бебето може да се обърка от гумения биберон, когато е само на няколко дни). Използвайте гутатор, спринцовка, чаша или сонда за хранене, ако е възможно. Ако единствената ви опция е ръчното изцеждане или ръчната помпа, може да се замислите за наемане на електрическа помпа за няколко дни до спадането на билирубиновите нива. Бебетата обикновено са сънени и сучат вяло когато нивата на билирубина са високи и помпата може да осигури допълнително мляко за да е храненето достатъчно.

Излагайте бебето на индиректна слънчева светлина. Съблечете го по памперс и го внесете в много слънчева стая. Кожата му е много чувствителна, така че никога не го излагайте на директна слънчева светлина.

Избягвайте лекарства като аспирин и сулфа-медикаменти. Съветвайте се с лекар относно медикаментите, които приемате, за да прекратите или намерите подходящ заместител на тези, които биха причинили проблеми.
    [/list:u]

# 5
  • Haskovo
Ох да си кажа и аз за тази жълтеница:Гено беше доста жълт даже и склерите на очичките му жълтееха докторът ни каза да му давам глюкоза и аз послушах -давах,обаче той не искаше да пие и до някъде е било по добре.Кърмех си го редовно и през ноща и на мен ми казваха да отучвам от нощните цокания ама и това не направих.Жълтеничката си мина около края на 1 началото на 2м и така все още си се храним нощем,малко ми се спинка ама...  като го гледам с какво блаженство си цока сърце не ми дава да го отучвам

# 6
На 22.04. имаме назначена дата за имунизация срещу хепатит. Тогава бебокът ще е на 1 месец. Трябва ли дотогава да е преодолял жълтеницата или няма нищо общо? Трябва ли да взимам някакви спешни мерки?

# 7
  • София, Младост 2
Не,жълтеницата няма общо с имунизациите - а дори и да ви я отложат имунизацията,това не е никакъв проблем.Никакви мерки не трябва да взимаш - само спокойно Grinning

# 8
Същият проблем имаме и ние - Ирен е на 42 дни и все още прижълтява. Кажете ми, тези лекари разбират ли си от работата изобщо..!!!! трима специалисти твърдят, че е задължително да пие по 300мл вода за 24ч, + глюкоза, освен това ме задължават да заменя нощното хранене с водичка. Аз така и правя, спазвам указанията...знам ли, нали са лекари...Бебето обаче явно харесва вкуса на сладка водичка и си пийва обилно. Но наистина това пречи на сученето ,защото сега яде много по-малко от преди и се изхожда веднъж,дваж на денонощието. И няма изгледи да избелее. Май ще спирам водата. Благодаря за полезната информация.

# 9
  • anywhere
Нека да кажа и аз...  Sunglasses От кърмене може и да не разбирам  Blush, но за съжаление, имам опит с жълтеницата.  Twisted Evil Май съм го казвала много пъти, ама пак да повторя - Ема беше на две седмици, когато влязохме в болницата заради тази жълтеница... Според личната ми лекарка трябваше да спра да кърмя или да си преварявам кърмата  Shocked и да наливам детето с вода със захар. За малко да се подведа, даже си признавам, че два пъти й дадох адаптирано, а си изхвърлях кърмата в мивката...  Embarassed В Института по Педиатрия, където ни приеха по спешност с много висок билирубин, ниска кръвна захар и сгъстяване на кръвта от недохранване (поради абсолютното й нежелание и невъзможност да суче от тежката жълтеница), лекарите казаха, че това са пълни глупости. Кърма и само кърма му е майката!!! Билирубинът се изхвърля над 90 % с изпражненията, а не с урината. Така че не водата, а кърмата ще ти свършат най-добра работа за изхвърлянето му. За другите неща момичетата са ти казали, пък и ти си ги знаеш,  няма да се повтарям!  Wink

# 10
  • Емаесесаесесапипиа
И нас много ме тормозеше проблемът жълтеница. Още като беше на 14 дни, докторката се вгледа, че била много жълта и й предписа изследвания на билиорубина и фенобарбитал сутрин и вечер. Вземаха й кръв от вената, милата, сума ти време пищя, а аз плаках на входа на лабораторията, защото ме беше страх да я гледам Sad. Оказа се, че директния й билиорубин бил в нормата. Фенобарбиталът ни го издаде с "зелена рецепта" защото било лекарство-упият, но от него много бързо щяло да му мине жълтеницата. Ами така и не се престраших да му го давам. Писна ми вече да й предписват какви ли не лекарства "профилактично" (защото преди това в родилния дом й биха антибиотик "профилактично  #Cussing out ). Така че и без него минахме. Утре сме на контролен преглед да видим какво ще каже пак докторката.... Колкото до водата, нас ни посъветваха да пием 10% глюкоза (продава се по аптеките). Мъчих я с нея известно време, ама тя повече от 30 мл. на ден рядко изпива, така че я зарязах и сега сме основно на кърма.

# 11
  • Му Кинд Оф Плаце
Стейси, почнах да чета и първо се стреснах, защото в подписа ти пише, че бебето е на почти 4 месеца, а жъртеница в трети месец е нещо, на което трябва да се погледне по-сериозно и таман щях да пиша, хубаво, че в следващия постинг пишеш, че бебе е на месец и нещо.
Ама, наистина виж защо така ти излиза подписа Wink Simple Smile

# 12
Добре си й е подписа, просто темата е стара - от април месец Simple Smile

# 13
  • Му Кинд Оф Плаце
Тя темата вярно наистина си е добре, ама мен ме е напекло, уж гледам.
Извинете. ooooh! ooooh!

# 14
нашият билиурубин беше 128, при норма до 17, но гастро-интероложката ме успокои,че не било кой знае колко високо... А директен билиурубин не искам да правя, защото не мога да подложа детенцето си на това мъчение. И на нас предписаха фенобарбитал, но мен ако питате нещо не му е наред на това лекарство. В цял Добрич го няма, аптекарките се стряскат като разберат, че е за малко бебе и казват,че е ненормално и опасно.Също така разбрах, че не го произвеждат от близо половин година, така че ако някоя от вас набара в някоя аптека това прахче, да знае че е старичко. Педиатърката ме посъветва да намеря вместо фенобарбитал хомеопатичното лекарство Phosphorus CH9 или нещо подобно беше. Още не съм го пробвала.

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт